Wijziging Armenwet in 1854 leidde tot bouw Diaconiehuis Uitbundig speeltuinzwemfeest in Stoop's bad te Overveen Acht Ambonezen krijgen een maand gevangenisstraf Fonds voor vakantiebesteding van rijksambtenaren „De Nederlandse regering dwingt ons honger te lijden" Gelden beschikbaar uit liquidatie van Nederlandsche Uitvoerinaatschappij ^Brieven aan de redactie Amsterdamse Beurs 9 Kort geding van dierenbescherming Vrouw ernstig gewond, na aanrijding op Rijksweg nr. 4 Burgerlijke Stand van Haarlem Vakantiespelen op donderdag 16 augustus E. F. Hartendorp 40 jaar bij het PEN Bouw industriehallen begint in september Weekstaat Ned. Bank Geldhoeveelheid met 67 miljoen gedaald Formele herziening uitbreidingsplan Vrij uitzicht op Haarlems Grote Kerk gewaarborgd Plan voor 320 huizen in Delftwijk Project omgewerkt voor traditionele bouw Haarlemmer te gast bij gemeente Dordrecht Twee Haarlemse koren met nieuwe dirigent Produktie van de Staatsmunt in 1955 WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vrijdag 29 augustus 1856 kwamen in het Diaconiehuis aan de Jansstraat te Haarlem velen bijeen om de officiële opening bij te wonen van dit tehuis. Ds. F. C. Hinloopen, destijds hervormd predikant te Haarlem, leidde de bijeenkomst en zette uiteen welke factoren er moeten zijn om een gelukkig gezin te vormen. Hij zeide, dat de regenten niet meer afhankelijk waren van een burgerlijk bestuur; uit vrije zuivere kerkelijke beginselen mochten zij de belangen van de bewoners van het huis behartigen, zodat de geestelijke verzorging bij hen op de voorgrond staat. Het huisgezin zal zo worden ingericht, als het een christelijk huisgezin betaamt, aldus ds. Hinloopen. Over enkele weken is het honderd jaar geleden, dat het huis geopend is. Tallozen bejaarden hebben in de loop der jaren daar hun levensavond gesleten. Met anderen vormden zij een huisgezin met zijn vreugde en zijn leed. De bouw van het Diaconiehuis was een gevolg van de wijziging van de Armenwet in 1854. De diaconie der hervormde ge meente Haarlem werd als gevolg daarvan zelfstandig en de wijze van armenverzor ging onderging een verandering, die een verbetering inhield. Ter herinnering aan dit feit is een gedenksteen aangebracht in de Janskamer; later is deze overgebracht naar het kantoor van de diaconie aan de Ridderstraat. In deze Janskamer ge schiedde tot een kwart eeuw geleden de be deling. Daar vergaderden ook de diakenen en werd de administratie van de diaconie gevoerd. Grondleggers De diakenen uit 1854 zijn als de grondleg gers te beschouwen van de verbeteringen en de stichting van het nieuwe Diaconie huis. In 1856 werden de bejaarden in het Gereformeerde Diaconie- of Aalmoeze niers- en Armenhuis aan de Kinderhuis- vest, dat als zodanig na 1810 dienst deed, ondergebracht. Vroeger was het huis ge vestigd aan de Koudenhorn. Dit pand moest echter als kazerne dienst doen. De toestand san de Kinderhuisvest, waar een gebouw stond, dat al voor vele doeleinden bestemd was geweest, was van dien aard, dat de vergadering van diakenen op 8 augustus 1855 besloot een nieuw gebouw te stich ten. De inwoners van het huis konden niet meer voor zichzelf zorgen en een moge lijkheid om allen in particuliere gezinnen onder te brengen bestond er niet. De diakenen besloten tot aankoop van een patriciërshuis aan de Jansstraat, dat als kostschool dienst had gedaan, van de heer G. Scholten, benevens tot aanbrengen van /erbeteringen en aankoop van meubilair. Hiervoor werd in totaal een bedrag van [40.000 nodig geacht. Een renteloze lening (400 aandelen van f 100werd uitgeschre ven. De heer Scholten, die zijn kostschool voor f 24.500 verkocht, nam de rest voor zijn rekening. Ouderlingen en diakenen trokken er op uit om de aandelen te plaat sen en hadden succes. In de daarop volgende maanden beleef den de diakenen drukke tijden, maar dank zij een goede samenwerking verliep alles vlot. Op 29 augustus 1856 werd het Diaco niehuis geopend. Er was plaats voor vijftig verpleegden. Een bakkerij was gesticht (de vader van het huis moest tevens als bakker optreden) en tevens werd er een varkens- mesterij ingericht. Predikanten van de hervormde gemeen te te Haarlem hebben in de loop der jaren bijzondere aandacht besteed aan de geeste lijke verzorging. Regelmatig werden bijbel lezingen en diensten gehouden. Er be stond ook gelegenheid kerkdiensten buiten bet gebouw te bezoeken. Kleding De regenten hebben na de opening van het Diaconiehuis zorgen gehad over de kleding van de bewoners (sters). Er waren twee soorten van verpleegden, namelijk ADVERTENTIE Bestuur in appèl In de dinsdagavond gehouden vergadering van het bestuur van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken is de uitspraak van de presi dent van de Haarlemse rechtbank, inzake het kort geding, waarbij bepaald is. dat het royement van mevrouw J. C. Strebe Langendonk als lid moet worden geschorst, aan de orde gekomen. Aanwezig waren ook mr. R. J. Polak, die bij het kort geding namens het bestuur optrad. Besloten is anpèl tegen het vonnis aan te tek°nen bij het gerechtshof te Amsterdam. Van mr. Polak vernamen wij, dat hij zal trachten cc behandeling van de zaak te bespoedig'en. Gistermiddag is op de Rijksweg no. 4. na bij de luchthaven Schiphol en de Vijfhuizer- weg, een 54-jarige vrouw uit Halsteren door een auto aangereden, tengevolge waarvan zij ernstig aan het hoofd gewond is. De vrouw behoorde tot een gezelschap mensen, dat met een autobus een excursie had gemaakt. Op de Rijksweg parkeerde de autobus op de daarvoor bestemde plaats op de parkeerstrook langs de weg. om de inzit tenden gelegenheid te geven zich even te verpozen. De vrouw liep daarbij vóór de stilstaande autobus de rijbaan op, zonder op het verkeer te letten. Zij werd toen aan gereden door een passerende auto, waarbij haar gezicht met de voorkant van de auto in aanraking kwam. In ernstige toestand is zij per ziekenauto naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam vervoerd. HAARLEM, 14 augustus 1956 ONDERTROUWD: 14 aug., L. A. G. te Welscher en M. G. Schouten; Ph. Vogel en H. J. van Rietschoten; H. P. J. Dieben en L. Th. van Rijn; C. B. A. Hogervorst en E. van Geenen; P. J. Hetem en Chr. C. M. Alles. GEHUWD: 14 aug., H. Ph. Gouge en H. J. Barnhorn; J. D. Koene en E. H. Jacobs. BEVALLEN van een zoon: 11 aug., G. F. van Roodevan de Straat; H. J. L. Koster mans— Mooren; 12 aug., M. C. van Wees Bakker; 13 aug., E. den HollanderCop. BEVALLEN van een dochter: 11 aug., C. ••I. Bijvoet—de Regt; 13 aug., A. L. W. Nu- sinkPondman; C. M. van Bakel—Elfering. OVERLEDEN: 12 aug., M. Stavast, 73 j., van Dortstraat; W. van Wunnink, 55 j.. Kam perlaan; J. F. Ch. Grimm, 73 j., Coornhert- straat; L. van DoornHameeteman, 77 j., Herensingel; 13 aug., C. Geilings, 71 j., Maer- |en van Heemskerkstraat; J. Kooman, 64 j., Lange Herenvest; J. B. M. Evres, 63 j., Lorentzkade. alimentanten en bestedelingen. Laatstge noemde groep verlangde een andere soort kleding, maar de regenten besloten, dat al leen verschil mocht bestaan in de kleur. De alimentanten kregen een witte bies aan de schoudernaad van de mouw. In 1914 is de bies afgeschaft. De mannen uit 1856 droegen jassen van carsaai met liggende kragen en zakken van achteren, inplaats van opzij. Op zondag droegen zij een hoge hoed en op werkdagen een zijden pet. De vrouwelijke alimentanten droegen vroeger een blauw katoenen japon met witte stre pen; over deze japon was een zwarte om slagdoek geslagen, terwijl een witte muts met hoed het hoofd tooide. Op zondag droegen zij een bruine lakense japon met zwarte omslagdoek, muts en hoed. Sedert vele jaren dragen zij de gewone kleding, die men in het burgerleven aantreft. Veel is er in de loop van deze eeuw ver anderd in de armenverzorging. De zieken verpleging heeft een belangrijke plaats in genomen en de medische verzorging is op een hoog peil gekomen. In de tuin van Weltevreden worden don derdag rolschaatswedstrijden gehouden, die om 11 uur beginnen. De deelnemers (en supporters) moeten brood meenemen. Vondelkwartier, Nieuw Leven, Te Zaanen, D.V.S., V.Z.O.D., Frans Hals en Weltevre den zelf zullen hier hun krachten meten. Klarenhof gaat om 10 uur met 20 kinderen tussen 10 en 14 jaar het Frans Halsmuseum bezichtigen en houdt des middags om 2 uur een speurtocht voor kinderen tussen 8 en 14 jaar. Flora houdt zijn jaarlijkse tentoon stelling voor kinderen en ouders; Jeugd land, Buitenrust en Glasblazers hebben deze dag een eigen programma. W.I.K. be gint. met spelen op de tuin en trekt om 3 uur met 25 kinderen tussen 10 en 14 jaar naar het Teylermuseum, en Centrum en Oosterkwartier gaan elk tussen 10 en 11 uur met 25 kinderen tussen 6 en 14 jaar zwemmen, respectievelijk aan de Klever laan en aan de Houtvaart. Dinsdag vierde de heer E. F. Hartendorp, hoofdopzichter bij het Provinciaal Elektri citeitsbedrijf Noordholland, wonende Spaan- sevaartstraat 57 te Haarlem, het feit, dat hij veertig jaar bij het bedrijf werkzaam is. In de morgenuren werd hij ontvangen door de directeur, ir. J. den Boesterd, die een ge schenk in enveloppe aanbood; het provin ciaal bestuur had bloemen gezonden. Op de afdeling „meters", waar de jubilaris werk zaam is heeft de chef, de heer J. J. J. Beets, 'de heer Hartenkamp gehuldigd. In de mid daguren heeft de heer G. E. Noordhof na mens het jubileumfonds een geschenk aan geboden. Het Diacoyiiehuis aan de Jansstraat was vroeger een patriciërshuis. Dat blijkt onder andere uit een der fraai versierde kamers, die nog in gebruik is. Naar wij vernemen is de bouw van drie industriehallen in de Waarderpolder voor rekening van de gemeente Haarlem na onderhandse aanbesteding opgedragen aan V. de Vries' bouwbedrijf te Haarlem. Deze onderneming heeft op het ogenblik heel wat werk voor openbare werken onder handen: na de Vrouwehek- de Prinsen- brug, het eerste deel van het scholencom plex aan de Prinslaan en de Christelijke ULO aan de Slauerhoffstraat in Delftwijk. Met de bouw van de industriehallen, wel ke gegund werden voor f 154.100, wordt in september begonnen. Al eerder bouwde V. de Vries ook de moderne sportzaal by de P. II. van der Leijschool aan de Von- delweg. De industriehallen onderdelen worden gemonteerd uit gefabriceerde onderdelen, welke gemaakt zijn door de N.V. Schok- beton. Deze onderdelen zijn reeds besteld en men denkt voor de montage ongeveer drie tot vier maanden nodig te hebben. Zoals wij reeds hebben gemeld zijn voor de hallen reeds gegadigden. Twee hallen zullen gehuurd worden door de construc tiewerkplaats Dijksman en Kreeft, welke reeds voorlopig gehuisvest zijn aan de Nijverheidsweg, en een andere door een bedrijf dat onbekend wenst te blijven tot het voorstel aan de gemeenteraad ver schijnt. Het industriehallenproject komt op woensdag 29 augustus in behandeling. In 1955 heeft de raad reeds ruim drie ton be schikbaar gesteld voor de bouw van vier hallen. Voor één hal kon echter geen rijksgoedkeuring worden verkregen. De chartale geldhoeveelheid blijkt vol gens de verkorte balans van de Neder landse Bank van 13 augustus met f 67 miljoen gedaald te zijn tot f 3978 miljoen. De stijging met f 160 miljoen is hiermede geheel ongedaan gemaakt. Op de geld markt is de situatie intussen volledig ver anderd. Daggeld is ruim beschikbaar ge komen, doch doet nog steeds 1% percent. Een deel van de teruggevloeide bank biljetten is terechtgekomen bij het rijk, dat zijn tegoed met 23 miljoen kon ver sterken tot 109 miljoen. De banken zagen hun tegoed met slechts f 5 miljoen stijgen tot 538 miljoen. De financiële instellin gen echter hebben op de dure voorschot ten in rekening-courant aanzienlijk afge lost. De wijzigingen in de goud- en deviezen- positie zijn ditmaal van weinig betekenis. De goudvoorraad bleef onveranderd op 3226 miljoen en de netto deviezenreserve daalde met slechts f 3 miljoen tot f 1136 miljoen. Goud en deviezen tezamen dekken voor 71,96 percent de direct opeisbare ver plichtingen van de centrale bank (vorige week 71,63 percent). Op het Heemsteedse raadhuis ligt van vandaag af een ontworpen herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het agrarische deel van de gemeente ter visie voor belanghebbenden. Het betreft hier thans in kaart gebrachte wijzigingen van formele aard, waardoor tegemoet wordt gekomen aan een paar wensen welke door Gedeputeerde Staten in 1954 aan hun goedkeuring van het genoem de uitbreidingsplan werden verbonden. Het gaat om drie punten, waarvan net belangrijkste voor zover men in dit ver band nog van belangrijk kan spreken het v/eidegebied aan de Ringvaart ter weerszijden van de Cruquiusweg is. Aan vankelijk was dit terrein aangeduid als „weide- en rietland", maar Gedeputeerde Staten, die indertijd reeds gehoor hebben gegeven aan de wens van velen om het uit zicht van de Ringvaartdijk af op Haarlems Grote Kerk ter plaatse ongerept te laten, hebben een strikte onderscheiding gewenst tussen het weideland en het rietland. Langs de Ringvaart is dan ook thans een strook uitsluitend als rietland aangegeven, hetgeen wil zeggen dat elke bebouwing aldaar is uitgesloten. Op weidegrond be staat immers altijd nog de mogelijkheid van de bouw van een schuur of een kleine woning. In het licht hiervan moet men ook de bepaling zien, dat de bebouwing van de rioolwaterzuivering niet hoger dan twee meter en negentig centimeter mag komen. De twee andere punten uit de voorge stelde herziening betreffen de terreinen van HBC aan de Cruquiusweg, waarvan thans wordt vastgelegd dat zij bestemd zijn voor de actieve recregtie, en de strook tuinbouw- grond langs de zuidelijke zoom van 't bosge bied van Groenendaal en Meerenberg. Aan vankelijk was bepaald, dat de rustende boer ter plaatse op zijn grond mocht blijven wo nen. Om de consequentie van een daardoor noodzakelijke uitbreiding der bebouwing te ontgaan is die bepaling thans vervallen. Het ontwerp ligt vier weken ter visi£. Daarna volgt de vaststelling door de ge meenteraad. Bezwaren zijn nauwelijks te verwachten. Naar wij vernemen is de omwerking van het plan voor de bouw van 320 arbeiders woningen volgens het systeem Rottinghuis in het noordelijke deel van Delftwijk in Haarlem-Noord lot een plan voor traditio nele bouw (hans door de architect, ir. F. Klein uit Groningen, bij het gemeentebe stuur van Haarlem ingediend. De dienst van Bouw- en Woningtoezicht bestudeert thans de tekeningen, waarna een aanbe steding zal volgen. Zoals men zich wellicht herinnert heb ben wij destijds bericht, dat het departe ment van Wederopbouw na even langdu rige als moeizame onderhandelingen met het gemeentebestuur van Haarlem geen machtiging voor de uitvoering van dit pro ject volgens systeembouw heeft gegeven, omdat de bouwsom aanzienlijk boven de rijikscurveprijs lag. Uiteraard moet men maar afwachten of dat met de aanstaande bestedingsuitslag niet het geval zal zijn. Tweehonderd kinderen van het Haarlems De verdere uitslagen luiden: 2. Ooster- Speeltuin Verbond schreeuwden vanmor- kwartier 804 punten; 3. D.V.S. 808 punten; gen de ramen van Stoop's Bad in Overveen 4. Flora 856 punten: 5. Weltevreden 857 bol tijdens het speeltuinzwemfeest. Het punten; 6. V.Z.O.D. 859 punten; 7. Te Zaa- lag in de bedoeling om de kinderen in nen 871 punten; 8. Vondelkwartier 879 het open bad te laten uitmaken welke tuin over de sterkste zwemmers en zwemsters beschikte maar toen men bij het bad arri veerde bleek de temperatuur van het water de vijftien graden niet te boven te komen waarna men dan ook besloot het feest binnen te houden. De organisatoren zullen het geweten hebben want reeds na een kwartiertje kon men elkaar nauwelijks verstaan. Toch reageerden de kinderen vlot op de door de microfoon gebrulde aanwijizingen zodat men in een snel tempo de estafettes kon afwerken waarbij voor elke tuin steeds vier kinderen in het water sprongen. Een van de hoogtepunten van de dag vormde ongetwijfeld 't ballontrekken, een spel dat uitermate grote hilariteit opwekte. De kinderen moesten namelijk springend van „de hoge" trachten een van de vele aan een touw hangende ballonnetjes te pakken te krijgen hetgeen tot gevolg had dat zij dikwijls de meest vreemde kapirolen dienden te maken. Overigens was het uitgebreid programma hiermee nog lang niet uitgeput want in de loop van de dag vermaakten de kinde ren zich nog met loopspelen in het ondiepe bad, kringspelen, een pantomime, touwtrekken en een pushbalwedstrijd, dit alles onder een voortdurend, oorverdovend gejuich dat tot ver in Overveen en Haar lem te horen moet zijn geweest. Bij de wedstrijden op ae sport- en spel- dag op het EDO-terrein is gebleken dat de speeltuin Nieuw Leven over de snelste kinderen beschikte. Deze tuin behaalde namelijk de eerste plaats met 707 punten. De Haarlemmer W. Vermeulen, woon achtig aan het Prinsen Bolwerk, was giste ren met zijn echtgenote de gehele dag te gast van het gemeentebestuur van Dor drecht. De burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. IJ. J. van der Dussen, heeft het echtpaar ten stadhuize ontvangen en een lunch aangeboden. Onder deskundige lei ding werd de uitbreiding van deze indus triestad bezichtigd, waarna nog een rijtoer door de stad werd gemaakt. De heer Vermeulen was de eerste baby, die in 1910 in de belangrijkste industrie wijk van Dordt, „De Staart" geheten, werd geboren. In 1922 werd hij als inwoner van Haarlem ingeschreven. Toen hij enige tijd geleden weer eens een bezoek bracht aan zijn geboortestad, kwam hij onder de in druk van de snelle uitbreiding, die de stad de laatste tientallen jaren heeft doorge maakt. Hij meende zijn bewondering voor het Dordtse beleid niet onder stoelen of banken te moeten steken en schreef een brief aan het gemeentebestuur van Dordrecht, waar mee hij dit college met de vooruitgang complimenteerde. Deze brief was voor het gemeentebestuur aanleiding, de heer en mevrouw Vermeulen officieel uit te nodi gen. De heer Vermeulen, die procuratiehou der bij een houthandel is, voelt zich overi gens in Haarlem best op zijn gemak. En of hij de Bavostad voor Dordt zou willen wisselen, is een vraag, waarop hij wijselijk geen antwoord geeft. punten; 9. Buitenrust 889 punten; 10 Frans Hals 921 punten; llCentrum; 12 Klaren hof; 13. W.I.K.14. Glasblazers en 15. Jeugdland. Na het dodelijke ongeval van zijn diri gent, de heer H. v. d. Velde, op 5 juni van dit jaar, heeft het Oosterkerkkoor de vader van de overledene, de heer H. v. d. Velde sr. bereid gevonden de leiding van het koor op zich te nemen. De repetities zullen weer aanvangen op 24 augustus. Het Oosterkerk koor bestaat nu vijfentwintig jaar. Het was aanvankelijk de bedoeling d'it feit in het najaar te herdenken, maar in verband met het overlijden van de eerste dirigent is het feestconcert, dat dan zou worden gegeven, uitgesteld tot het voorjaar 1957. Ook het Jeugdkoor Haarlem-Oost komt nu onder leiding van de heer H. v. d. Velde sr. Deze heeft reeds ervaring als dirigent van jeugdkoren, trad daarmee op voor de radio en maakte er uitstapjes mee naar Engeland, Zwitserland en Denemarken. De repetities van dit koor beginnen op 14 sep tember. De kunstschilder C. J. Maks vooral bekend om zijn circusstukken hoopt 22 augustus zijn tachtigste verjaardag te vieren. Op die dag zal hij van 15 tot 16 uur recipië ren in zijn atelier het oude atelier van Breitner aan het Prinseneiland 26 b te Amsterdam. ADVERTENTIE De politierechter te Middelburg heeft acht Ambonezen uit het woonoord aan de Nadorstweg te Middelburg ieder veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. Zeven stonden terecht wegens diefstal van aard appelen op een land in de buurt van het kamp, de achtste wegens het vernielen van enkele ruiten in het kantoor van de kamp beheerder. De Ambonezen erkenden het ten laste ge legde, maar wierpen de schuld op de Neder landse regering, die hen, naar zij zeiden, zou verplichten honger te lijden. Zij ver klaarden zich niet aan het Nederlandse ge zag te zullen onderwerpen zolang de Neder landse regering de republiek der Zuid- Molukken en de partij, waarbij zij zijn aan gesloten, de „Partai Nasional Maluku Sela tan", niet heeft erkend. Ook de hun opge legde straf erkenden zij niet. De Ambonezen hadden de bijstand van de hun toegewezen raadsman, mr. P. C. Adriaanse te Middelburg, afgewezen, om dat zij in geen enkele Nederlandse advo caat vertrouwen stelden, naar zij ver klaarden. Zij wisten nog niet of zij in beroep zou den gaan. Dat moest de partijleiding be slissen. Een der Ambonezen zei, dat zij „op fat soenlijke en eerbiedige wijze" aan een land bouwer hadden gevraagd de aardappelen te mogen weghalen. De boer had hen voor gesteld tien cent per kilo te betalen, hoewel de normale prijs vijftien cent was. De Am bonezen hadden hem geantwoord reeds in geen drie maanden geld te hebben ont vangen. „Als er één schuldig is, dan is dat de minister van Justitie", zo meende deze woordvoerder, die er aan toevoegde dat de Nederlandse regering hem en zijn kamera den tot de hongerdood drijft. De politie bracht de Ambonezen met nadruk Dnder ogen dat de stroperijen moeten ophou den en dat de Ambonezen zich hebben te on derwerpen aan het Nederlands gezag. Zij brengen door deze handelwijze de grote sympathie, die zij tot dusverre in Neder land hadden, in gevaar. De Ambonees, die wegens vernieling te recht stond, verklaarde naar het kamp kantoor te zijn gelopen om te telefoneren. Hij had toen woorden met de politie gehad, die juist bezig was de zeven anderen in te rekenen. De kampbeheerder hield zich doof en toen Bij de Tweede Kamer is een wetontwerp uit te oefenen. Daar een goede instandhou- ingediend dat beoogt het saldo van de N.V. ding van het nationale park een algemeen Nederlandsche Uitvoermaatschappij in liqui datie te besteden voor bevordering van een goede vakantiebesteding van rijksambte naren. De Nederlandsche Uitvoermaatschappij werd opgericht in 1917 en had tot doel tus senkomst te verlenen bij de in- en uitvoer van goederen gedurende de eerste wereld oorlog. In 1927 werd tot liquidatie van de maatschappij besloten en werd een bedrag van f 47,5 miljoen in 's rijkskas gestort. 1-Iet nog aanwezige kapitaal van de Neder landsche Uitvoermaatschappij bestaat uit een renteloze hypothecaire vordering op de stichting „Het Nationale Park De Hoge Ve- luwe" ten bedrage van ruim f 1,3 miljoen, een hypothecaire vordering op de stichting „De Besthmenerberg" groot f 500.000, en effecten en overige activia tot een bedrag van ruim f 1,9 miljoen. In het thans ingediende wetsontwerp stellen de minister van Financiën en de mi nister van Binnenlandse Zaken voor de „Hoge Veluwe" te bevrijden van een hypo thecaire schuld, waarmede het landgoed is bezwaard. Daar de lening renteloos is, heeft zij als geldbelegging geen betekenis meer en kwijtschelding stelt de stichting in staat haar taak als een financieel autonoom lichaam belang is, wordt voorgesteld aan de stich ting bovendien ene bedrag uit het saldo van de Nederlandsche Uitvoermaatschappij te schenken. De in de laatste jaren gebleken grote be hoefte aan goedkope vakantieaccomodatie voor financieel minder draagkrachtige amb tenaren heeft de vraag doen rijzen, of voor dat doel door het rijk gelden konden wor den beschikbaar gesteld. Naar de mening van de ministers verdient het aanbeveling dat het rijk als grootwerkgever het voor beeld van vele andere grootwerkgevers zal volgen. Daarom wordt voorgesteld gelden uit de liquidatie van de Nederlandsche Uit voermaatschappij te storten in een fonds, waaruit gelden kunnen worden beschikbaar gesteld voor vakantieoorden voor rijks ambtenaren. In de toekomst ligt samenwer king met andere over vakantieaccomodatie beschikkende organisaties in het voornemen. Voorgesteld wordt voorts over te gaan tot het overnemen in eigendom van de ter reinen en gebouwen van de Besthmenerberg te Ommen. Het ligt in de bedoeling dit vakantieoord, dat thans door een stichting uit het bedrijfsleven wordt geëxploiteerd, in samenwerking met deze stichting voor medegebruik door rijksamtbenaren te be stemmen. tikte de Ambonees zo lang op de ruiten tot zij het begaven. De kampbeheerder ver klaarde echter dat de Ambonees met zijn vuisten de ruiten had ingeslagen. De aanmaak van zilveren guldens in 1955 is bij het produktieprogramma ten achter gebleven. Een der redenen hiervan was een opdracht tot het slaan van 10 miljoen zilveren munten voor de republiek Uru guay. Ook de aanhoudende vraag naar nikkelen en bronzen pasmunt verhinderde volledige uitvoering van het guldens programma. Totaal werden in 1955 37.500.000 guldens, 10.000.000 kwartjes, 18.200.000 dubbeltjes, 11.400.000 stuivers en 52.000.000 centen ver vaardigd. Voorts werden in 1955 door het Staats- muntbedrijf 1.801.452 muntmeterpenningen voor gas en elektriciteit, automaat- en reclamepenningen afgeleverd. (Verhort weergegeven) Vakantie melkhandel. Wij ontvingen nog enkele brieven van lezers over de va kantieregeling van de melkhandelaren. De heer G. V. is niet tevreden dat de bezorger pas in de namiddag in zijn straat komt; dat vindt hij te laat. De lezer geeft in over weging het volgend jaar een vakantie spreiding toe te passen voor de melk- en groentehandel en broodbezorgers. Op het ogenblik lopen de huismoeders van de bak kerswagen, naar de groentezaak; waren zij niet thuis, toen de melkbezorger kwam, dan moeten zij nog een keer naar de win kel. De heer A. B. H. is van mening, dat de vakantieregeling voor de melkhandel ver leden jaar beter was dan dit jaar. Hij woont in een omgeving, waar nog weinig huizen staan en moet vijf minuten lopen met fles sen en melkkokers door weer en wind. De regeling, zoals de bakkers hebben getrof fen, acht de inzender van de brief, beter dan die van de melkhandelaren Beide lezers gunnen alle leveranciers gaarne vakantie, maar toch zullen zij blij zijn, als zij weer thuis hun artikelen bezorgen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 <4 Nederl.'47 92% 92 3% Nedl. 1962/64 93% 93 A. K. U 255 256% Calvé Delft 344% 345 Van Gelder Zonen 246 246 K. N. Hoogovens 338 339 Nederl. Ford 419 421 N. Kabelfabriek 320 320 gew.Philips Gloeil. 294% 295 pref.Philips Gloeil. 177% 177 Unilever 412 416 Wilton Fijenoord 313 313 Dordtsche Petrol. 787% 802 Konkl. Petroleum 777 790 A'dam Rubber 83 82% Holl. Amer. Lijn. 199% 189% N. Scheepv. Unie 173 174 Phs. van Ommeren 312 812 H. V. A 110 110 Verg. Deli Mijen 112% 113 Amsterd. Bank 245% 245 Ned. Handel Mij 196 196 Rotterd. Bank. 219 219% Twentsche Bank. 216 216 Anaconda Copper 81% 84 Bethlehem Steel. 165 167 U. S. Steel 64% 65% General Motors 48 48% 96% 95 42% 42%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3