Kort en bondig Grote prijsverlaging brillen Bennebroekse Hervormde Kerk prijkt weer in oude glorie Zweden komen met enorme vrachtauto zelf bollen halen Bunno op zoek naar Luilekkerland FEDERMANN-OPTIEK „De tweede oorbel" Half september zal ook toren weer op oude plaats zijn aangebracht FEUILLETON 4 RESTAURATIE VOLTOOID ZANDVOORT Serenade jubilerende pastoor Van Diepen Bestuurdersbond houdt zaterdag kindermiddag Aspirantentoernooi voor korfballers(sters) Donderdagmiddag orgel concert in Grote Kerk Huldiging J. J. Reimerink HILLEGOM Ongeval in de Veenenburgerlaan Bouw van kleuterschool te Heemstede Ds. E. D. Boeke 75 jaar Scheepvaart door Hans Martinelt WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COUR AN'1 Toen we op uitnodiging van ds. H. S. J. Kalf door een stortbui naar Bennebroek fietsten om het gereedkomen van de restauratie van de Nederlands Hervormde kerk in ogenschouw te nemen, hadden we niet kunnen vermoeden, dat er bij deze restauratie zoveel werk verzet was. Het was een kennelijk verheugde predikant, die ons begroette. Predikant en aartsbedelaar, want ds. Kalf heeft in het mededelingenblad van zijn gemeente onophoudelijk gebedeld om geld, geld en nog eens geld. En nu zal aanstaande zaterdag weliswaar de restauratie voltooid zijn, maar dan moet er nog een schuld betaald worden van tienduizend gulden. Dit geld moet er ook nog komen, liefst zo spoedig mogelijk. Het gehele gewelf is gewit, hetgeen een buitengewoon frisse indruk maakte. Nu men toch eenmaal boven in de kerk bezig was, heeft men meteen maar de elektrische verlichting verbeterd, want de prachtige kronen met elektische kaarsen den hun werk nog wel, maar daarnaast waren enige flinke schijnwerpers wel ge wenst. Het mooiste zijn echter de massief eiken banken geworden, die op waarlijk vak kundige wijze door een zeer ervaren vak man zijn hersteld en weer iets van hun oude glorie hebben gekregen. Ook de deu ren waren van prachtig eikenhout. Nadat alle verflagen zijn verwijderd, geven alleen de wormgaatjes aan, hoe oud die deuren al zijn. Het is zeer wel mogelijk dat zij bij het bouwen van dit kerkje, in 1680 door Adriaan Pauw, zijn aangebracht. Stijlvol is ook de oud eikenhouten lambrisering, die het uitstekend doet en medewerkt aan de statige rust, die er nu eenmaal in een kerkgebouw moet heersen. Orgel Ook het orgel, een schepping van Chris- tiaan Muller, en een pendant van het beroemde orgel in de oude St. Bavokerk te Haarlem, is inwendig grondig ver nieuwd en zal zondag weer voor het eerst dienst doen. Aan de buitenkant van het het gebouw moet er nog het een en ander gebeuren: zo heeft men pas ontdekt dat de stijlen van de hoofdingang uit echt graniet zijn gemaakt. De verschillende aange brachte verflagen zullen nu met behulp van loog en door middel van zandstralen worden verwijderd. Enige glas-in-lood- ramen, die bij de torenbrand gesneuveld zijn, zullen weer worden vernieuwd en de overige zijn goed schoongemaakt. De toren zal tegen half september weer op het gebouw prijken. Het uurwerk, dat geheel onbeschadigd is, zal dan tevens worden aangebracht, zodat de Bennebroe- Per auto hebben het r.-k. kerkbestuur en het parochiaal armbestuur dinsdagavond pastoor P. van Diepen die vandaag zijn 40- jarig priesterjubileum herdenkt van het station gehaald bij zijn terugkeer in Zand- voort na enkele dagen van afwezigheid. In de parochiekerk van St. Agatha aan de Grote Krocht volgde een lof. Om halfnegen verscheen vóór de pastorie aan de Grote Krocht de Zandvoortse mu ziekkapel, die de jubilerende geestelijke een serenade bracht. Onder leiding van de heer B. Balledux werden enkele marsen en het „lang zal hij leven" gespeeld. Staande naast zijn breor temidden van het kerkbe stuur nam pastoor Van Diepen de hulde namens Zandvoorts burgerij in ontvangst, waarna de dirigent en de voorzitter van de kapel, de heer B. Balledux en de heer P. Schaap, de pastoor hun gelukwensen aan boden. De Zandvoortse bestuurdersbond van het N.V.V. houdt zaterdag een kindermiddag ter gelegenheid van het gouden jubileum van het N.V.V. Op het programma staan een ballonoptocht, een ballonwedstrijd, verschil lende spelen en een puzelrit voor fietsen. Zondag houdt de Zandvoortse korfbal club seriewedstrijden voor aspiranten in het sportpark „Duintjesveld". Het programma vermeldt dertig wedstrijden, die elk twee maal vijftien minuten zullen duren. ZKC speelt om halfelf tegen „Oosthoek", en ver der op de dag tegen DDV, „Sport Vereent" en „Allen weerbaar". HONDERD LEDEN Na een groei van 40 leden in het laatste jaar. werd deze week bij de plaatselijke af deling van de Algemene Nederlandse Me- taalbedrijfsbond het honderdste lid in geschreven. GESLAAGD Voor het diploma huishoudkundige en E.H.B.O. slaagde mejuffrouw K. F. A. de Graaf te Zandvoort. kers weer kunnen zien hoe laat het is. Slechts het carillon ontbreekt dan nog, doch dat is ook een kwestie van financiën. Als nu elke ingezetene van Bennebroek eens extra zijn best doet en het carrillon- comité overstroomt met giften, groot en klein, is er misschien een kans, dat nog voor 1957 een splinternieuw carillon regel matig zijn tinkelend geluid laat horen Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op don- derdagmiddaag van drie tot vier uur door Albert de Klerk luidt: 1. Batalla de Sexto Tono, Jimenez; 2. Twee Voluntaries, Dr. Orlando Gibbons; 3. Ca priccio Primi Toni, Nic. Adam Strungk; 4. a. Noël „pour 1'amour de Marie",; b. „Lais ser paistre vos Bestes", Nicolas le Bègue; 5. Variations sur une thème de Claude Janne- quin, Jehan Alain; 6. a. Nazard; b. Frangaise, Jean Langlais; 7. Toccata, Bernard Bartelink. Gistermorgen is te zijnen huize aan de Jan Gijzenkade 220 te Haarlem gehuldigd de heer J. J. Reimerink, treincontroleur bij de Nederlandse Spoorwegen te Amsterdam. Het was die dag veertig jaar geleden, dat de heer Reimerink bij de spoorwegen in dienst trad en er waren vele belangstellenden naar Haarlem gekomen om hem, te midden van zijn familieleden, te huldigen. Zo werd de jubilerende toegesproken dooi de hoofdstationschef van het Centraalstation te Amsterdam, de heer E. C. J. de Jongh, alsmede door de chef van de treincontrole, de heer L. Kasje. Ook werd nog het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van het treinpersoneel en door een collega van de jubilaris. Zij allen huldigden de heer Reime rink als een plichtsgetrouw ambtenaar. Als blijk van waardering werden hem verschei dene geschenken aangeboden. In de bloembollenhandel is het op het ogenblik bijzonder druk. De bollen verlaten met duizenden tegelijk de schuren om naar alle delen van de wereld vervoerd te wor den. Dat geschiedt meestal per trein of per boot. De Zweedse bloemist Hanson uit Hüdiksvall bij Stockholm deed het iets anders, want dinsdagmiddag kwam hij een gedeelte van de door hem gekochte bollen zelf in Hillegom bij het Copex-expeditie- bedrijf halen. Zijn vrachtwagen verwekte een complete sensatie want dit achttien meter lange gevaarte lijkt meer op een rijnaak dan op een vrachtauto. Men begon ogenblikkelijk de twintig ton bloembollen te laden. Met karretjes werden steeds veertig zakken bloembollen in de geheel gesloten en van dubbele wanden voorziene oplegger gereden. Door deze speciale wanden worden al te grote tem peratuurverschillen vermeden. De bestuurder en zijn helper behoeven niet, zoals zo dikwijls te zien is op de grote autowegen in Europa, des nachts een tukje In de Veenenburgerlaan te Hillegom is een ongeval gebeurd, dat goed is afgelopen. Het zes-jarig zoontje van de heer Van P., wo nende aan de Stationsweg, stak de Hoofd straat over. toen uit de richting Leiden een motor naderde. Het knaapje werd tegen de grond gewor pen. Nadat hij in een café was binnengedra gen verleende dokter Versluijs eerste hulp. Het ventje had wonden opgelopen aan het onderbeen en verder schaafwonden. Hij kon naar zijn woning worden vervoerd. Hengelaarsvereniging „De vroegfe wint" De uitslag van de vijfde wedstrijd voor het clubkampioenschap van de hengelaarsvereni ging „De Vroegte wint", gehouden in de Ringvaart tussen Hillegom en Bennebroek, luidt: 1. B. Blokker 15 pnt.; 2. Th. v. Vliet 12 pnt.; 3. G. v. d. Burg 9 pnt.; 4. R. Paase 7 pnt.; 5. Chr. Verschoor 7 pnt.; 6. G. Win kelaar 6 pnt.; 7, T. Maaskant 5 pnt.; 8. W. Kranenburg 5 pnt. Extra prijs werd gewon nen door W. Kranenburg. Benoemd tot hoofdcommies De heer Q. Waverijn, commies A bij de secretarie te Hillegom is benoemd tot hoofdcommies in algemene dienst. te doen hangend op hun stuur. Zij kunnen zich namelijk terugtrekken in een zit- slaapkamertje dat met licht hout betim merd is. Zij kunnen op een gascomfoor zelf hun potje koken waarvoor zij de ingrediën ten vinden in een koelkastje. Verder heb ben zij de beschikking over een kast en een w.c. Dit rijdende huisje weegt 9986 kg. Met dergelijke enorme vrachtwagens ver voert Hanson zijn bloemen en potplanten door geheel Zweden. Deze wagens zijn daarom geheel op het vervoer op lange af stand ingesteld, want slechts op deze wijze kan deze combinatie, die niet minder dan f 140.000 kost rendabel "gemaakt worden. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft in het Verversingshuis in Groenen- daal aanbesteed het bouwen van een kleu terschool aan de Franz Schubertlaan te Heemstede. Ingekomen waren vijftien in schrijvingen. Laagste was de heer H. F. Betke te Haarlem voor 100.000. BINNENLAND Ongeluk in staatsmijn Hendrik. De 23- jarige ongehuwde J. Bruynseels uit Bruns- sum is op de 730 -"ter-verdieping van staatsmijn Hendrik bekneld geraakt tussen een persluchtlocomotief e de persluchtlei ding. Hij is ter plaatse overleden. Bloemencorso. Vijf uur lang zal zaterdag het 28ste bloemencorso door de straten van Rotterdam trekken. Er zullen meer praal wagens meerijden dan vorige jaren, onder meer wagens van de gezamenlijke in Ne derland gevestigde Amerikaanse onderne mingen, van de Centrale Bond van Tuin bouwveilingen en van de Nederlandse Bond van Snijbloemen- en Plantengrossiers. Het corsocomité komt zelf met een praalwagen „Griekse schoonheid", waaraan dames van gymnastiekverenigingen zullen mede werken. Hoofdstationschef. De hoofdstationschef van de Nederlandse Spoorwegen te Zwolle, de heer A. J. Schalke, is benoemd tot hoofd stationschef te Utrecht. Nieuwe hoogleraar. Het bestuur van de Sint Radboudstichting heeft dr. H. P. A. Cornelissen O.P. benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der godgeleerdheid van de Rooms-Katholieke Universiteit voor het geven van onderwijs in de moraaltheo logie en de mystiek. Toezicht kredietwezen. Met ingang van heden treedt de gewijzigde wet Toezicht Kredietwezen in werking. De wet is ook van toepassing verklaard op de effectenkrediet instellingen. Bepaald is, dat in het register der kredietinstellingen slechts die effecten- kredietinstellingen worden opgenomen die over eigen middelen van ten minste f 50.000 beschikken. Hoogleraar. Tot hoogleraar in de wis kundige analyse aan de Leidse universiteit is benoemd prof. dr. A. C. Zaanen, thans hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. De nieuwe hoogleraar promoveerde in 1938 bij prof. dr. J. Droste, wiens opvolger hij nu wordt. Smartegeld. De bepalingen van het algemeen rijksambtenarenreglement geven de weduwe of andere met name genoemde nagelaten betrekkingen van een overleden ambtenaar aanspraak op een smartegeld. Deze regeling gaat uit van de veronderstel ling, dat de betrokken ambtenaar de kost winner was. Het ligt in de bedoeling voortaan ook aan de achtergebleven echtgenoot en/of kinderen van een overleden vrouwelijke ambtenaar smartegeld uit te keren, indien zij kostwinster was. President van Liberia komt. Het ligt in de bedoeling van de president van Liberia, de heer William V. S. Tubman,. waar schijnlijk in oktober een staatsbezoek aan ons land te brengen. President Tubman werd in 1955 voor de derde maal in succes sie tot president van Liberia gekozen en op 2 januari 1956 geïnstalleerd. Kampkeuken voor 40 personen. Er is een kampeerkeukenuitrusting geconstrueerd, waarmee voor 40 personen binnen een uur na aankomst op het kampeerterrein een warme maaltijd kan worden bereid. Deze uitrusting zal worden gedemonstreerd op 15 en 16 september in het vakantiecentrum Beekhuizen bij Velp. HAARLEM EN OMGEVING Beëdigd. Als makelaar in onroerende goederen werd dinsdag door de Haarlemse rechtbank beëdigd de heer J. H. G. M. van den Putten te Heemstede. Als vertaler in de Engelse taal werd eveneens dinsdag door de Haarlemse rechtbank beëdigd de heer W. H. D. Bakker te Haarlem. Opwekkingssamenkomsten. Op uitno diging van de Stichting tot Verkondiging van het evangelie en verspreiding van Chris telijke lectuur t,e Haarlem, zal ds. D. W. Veldkamp, Vrij Evangelisch predikant te Hilversum, op donderdag 16 augustus in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat spreken over: „Een volkomen toewijding". Op don derdag 23 augustus zal de heer D. J. Bruijn uit Wassenaar een serie lezingen aanvangen over de zeven brieven uit het boek Open baring. Inbraak. In de afgelopen nacht is er ingebroken in het kantoor van een kolen handel aan de Kinderhuissingel te Haarlem. Men heeft zich toegang verschaft na het ver breken van een glasruit en heeft laden en kasten doorzocht. Uit één der laden is een bedrag van dertien gulden ontvreemd. Ach, achwat werkte die Bunno! Als hij 's avonds klaar was met het werk, dat juffrouw Pintemala hem had opgedragen, kon hij onder het eten bijna zijn ogen niet open houden, zo moe was hij.' Na het eten dronken ze nog een beker appelwijn, en dan ging Bunno naar bed. Dan duurde het niet lang, of hij was onder zeildaar zorgden de buitenlucht en het zware werk wel voor Maar nauwelijks was het zonnetje boven de bomen verschenen, of de dag begon alweer met werken. Geeuwend stond Bunno dan op. ADVERTENTIE Koopt dan nu een goede reservebril, die u met uw eigen bril afwisselend kunt dragen. Grote sortering bij: Grote Houtstraat 57 Rijksstraatweg 246 B Leverancier aan alle ziekenfondsen Ds. E. D. Boeke te Bennebroek, emeritus predikant van de Hervormde Kerk, oud secretaris Binnenland van het Nederlands Bijbelgenootschap en mede-oprichter van de Stichting „Alle Dag Kerk" hoopt don derdag 23 augustus z\jn vijfenzeventigste verjaardag te vieren. Ds. Bo.eke werd te Alkmaar geboren, waar zijn vader directeur van de Rijks H.B.S. was. Hij bezocht eerst de H.B.S., deed daarna staatsexamen en studeerde vervolgens aan de rijks-universiteit te Utrecht en ook nog een semester aan de universiteit te Berlijn. Nadat kandidaat Boeke in 1907 door het provinciaal kerk bestuur van Noordbrabant en Limburg was toegelaten tot de evangeliebediening in de Hervormde Kerk, werd hij op 5 april 1908 te Eierland op Texel in het ambt bevestigd. Wegens zijn benoeming tot evangelisatie-predikant van de vereniging „Inwendige Zending in Noordholland" met als standplaats Schagen, kreeg de jubilaris met ingang van 1 juli 1916 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus. Op 15 september 1924 werd ds. Boeke benoemd tot secretaris Binnenland van het Neder lands Bijbelgenootschap. Deze functie ver vulde hij tot september 1946, toen hij op vijfenzestigjarige leeftijd werd gepensio neerd. Ds. Boeke heeft bekendheid verkregen als voorzitter van de afdeling Nederland van de Zak Bijbelbond, waarvan hij thans nog propagandist is. De Zak Bijbelbond is een wereldbeweging, welke ten doel heeft het lezen en bij zich dragen van de bijbel en het gebruiken van Gods Woord om an deren voor Christus te winnen. In 1932 was ds. Boeke met zijn broer ds. A. J. P. Boeke, thans emeritus-predikant te Haarlem, een van de oprichters van de stichting „Alle Dag Kerk". Vele jaren was hij voorzitter van het Landelijk Comité en van de plaatselijke commissies in Amster dam en Haarlem. Het vorige jaar nam hij deel aan de actie van „Alle Dag Kerk" tot „Alle Dagen Kerken Open!" Deze actie voor A.D.K.O. vond veel instemming en werd door ds. Boeke overgedragen aan de Oecumenische Raad. Tijdens zijn verblijf op Texel werden door ds. Boeke te Eierland en te Cocksdorp een paar evangelisatiegebouwtjes gesticht. Te Schagen werkte hij mee aan de stich ting van „Bethel", een gebouw voor chris telijke Belangen. Ds. Boeke was indertijd medewerker aan de Zondagsbode voor Noordholland en ver der verschenen van zijn hand nog enkele brochures o.a. „Profetie in de gemeente", „Gereformeerde Evangelisatie", „De bijbel als dynamo" en „William Tyndale". Annenkerk, 13 v. East-Londen, 14 te Durban. Alioth, 13 v. Santos n. Monrovia. Albireo, 16 te Marseille verw. Amstelbrug, 14 te Tj. Priok verw. Alkaid, 14 te Hamburg. Aagtediik, 14 te Antwerpen. Amstelkade, 14 te Bremen. Angolakust. 14 te Bordeaux. Alblasserdijk, 15 te Rotterdam. A verdijk. 15 te Le Havre. Aldabi. pass. 14 St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Algenib. 14 v. Port Said n. Genua. Argos, 14 te Rotterdam. Billiton, 13 v. Guanta n. Marseille. Borneo, 13 te Port Said. Bloemfontein, 15 te Kaapstad. Baarn, 14 v. Hamburg n. Bremen. Blommersdijk, 14 v. New Oork. Britsum, 14 v. Tampico n. Batonrouge. Boschfontein, 14 v. Port Said te Genua. Blitar, 14 v. Pladju n. Singapore. Borneo, 15 v. Port Said n. D.ieddali. Billiton. 15 v. Marseille n. Amsterdam. Cumulus, weerschip, 13 van Rotterdam naar sta tion Atl. Oceaan. Celebes, 15 te Belawan. Cinulia, 14 v. Sydney t, Melbourne. Castor, 13 390 m. w.z.w. Fayal n. Rotterdam. Charis, 14 te Bremen. Caltex Nederland 750 m. z.w. Flores n. Curagao. Clavella, 14 te Abadan. Cradle of Liberty, pass. 12 Gibralt. n. Ph.delphio. Caltex Rotterdam, 14 te Suez. Camerounkust, 15 te Amsterdam. Ceronia, 15 te Santos. Doris, 14 te Rotterdam. Delft, 14 120 m. w.z.w. Ouessant n. P. Cardon. Dorestad, 14 v. Alexandrië n. Port Said Elisabeth B, pass. 13 Miami n. New Orleans. Erinna, 14 v. Calcutta n. Pladju. Esso Rotterdam, 14 v. Suez n. Rastanura. Eemdijk, 15 te Le Havre verw. Eemland, 15 voor IJmuiden verw. n. Amsterdam. Eendracht, 14 te Rotterdam. Eenhoorn, 14 v. Rotterdam n. Algiers. Eos. 15 te Lattakia. Fairsea, 11 v. Aden n. Sydney. Groote Kerk, 13 v. Rotterdam n. Le Havre. Gooiland, 14 v. Bremen te Hamburg. Gouwe, 14 v. Dakar te Monrovia. Graveland, 14 te Santos. Groote Beer, 15 te Quebec. Groote Kerk, 14 v. Le Havre n. Marseille. Hector. 13 v. Malta n. Alexandrië. Hera, 13 v. Bridgetown n. Port of Spain. Hilversum, 13 v. Kwinana n. Mena Al Ahmadi. Houtman, 14 v. Mombasa te Mahè* Hersilia, 14 te Ciudad Bolivar. Hispania, 14 v. Vigo n. Rotterdam. Japara 14 v. Fremantle n. Mauritius. Johan van Oldenbarnevelt, 14 390 m. z.o. Albany n. Melbourne. Jupiter, pass. 15 Finisterre n. Rotterdam. Kenia, 14 te Curagao. Kopionella, 13 v. Curagao n. Rotterdam. Kinderdijk. 13 te New York. Kalinga, 14 240 m. z.z.w. Saigon n. Hongkong. Kara, 15 te Napier. Katelysia, 14 60 m. n.w. Perim n. Thameshaven. Kota Agoeng, 14 v. Singapore n. Pt. Swettenham. Kota Gede, 14 v. Tj. Priok,, 16 te Singapore vërw Kabylia, 15 te Abadan. Koningswaard, 14 v. Pta. Cardon n. Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, 14 te Rotterdam. Lekhaven, pass. 13 Fern. Noronha n. L. Palmas. Laertes, 14 v. Balikpapan n. Singapore. Langkoeas, 15 v. Djeddah te Surabaja verw. Lawak, 14 v. Port Said n. Napels. Loosdrecht, pass. 14 St. Vincent n. Rotterdam Lemsterkerk, 15 te Aden verw. Lissekerk, 14 te Antwerpen. Lombok, 15 te San Francisco. Lutterkerk, 15 v. Basrah n. Khorramshar. Maasdam, 13 v. Cobh n. New York. Macuba, 13 v. Port Said n. Shellhaven. Madoera, 14 rede Colomba. Moordrecht, 14 v. Ummsaid n. Suez. Mylady, 14 40 o.l. 653 n.b. v. Archangel n. Rouaan. Maas, 14 te Algiers. Marpessa, 15 te Muriel Cuba verw. Maasland, 16 te Rio de Janeiro. Molenkerk, 14 v. Aden n. Colombo. Murena, 15 v. Esperance n. Pladju. Nieuw Amsterdam. 14 v. Boston n. Cobh. Notos, 14 v. Carthagcna n. Rotterdam. Ondina, pass.13 Vlissingen v. Gent n. Cabimas. Oberon, 15 te Aruba. Omala, 15 te Berre. Ouwerkerk, 15 te Port Said. Prins Willem George Frederik, 14 te Montreal. Peperkust, 14 155 m. w.n.w. Conakry n. Dakar. Polydorus, 15 te IJmuiden verw. Prins Willem George Frederik, 14 te Montreal. Parkhaven, 14 te Antwerpen. Pr. Willem v. Oranje, 15 v. R'dam n. Plymouth. Polydorus, 15 t, Amsterdam. Rijndam, 17 te Southampton verw. Ridderkerk, 14 te Zanzibar. Roggeveen, 14 te Dar Es Salaam. Roebiah, 14 te Vancouver. Rondo, pass. 15 Perim n. Suez. Rijnkerk, 14 v. Aden n. Port Said. Sibajak, pass. 14 Guardafui n. Aden. Straat Mozambique, 14 v. Santos n. Buen. Aires. Sumatra, pass. 14 Malta n. Halifax. Sirrah, 14 520 m. z.o. Cairns n. Cairns. Sliedrecht, pass. 14 Str. Messina n. Genua. Scherpendrecht, 14 te Port Alfred. Statue of Liberty, 13 180 m. o.z.o. Sable eil. naar Philadelphia. Singkep, 14 v. Makassar te Tj. Priok. Stanvac Djirak, 14 v. Bangkok te Sungeigerong. Sarpedon, 14 te Curagao. Solon, 15 te Port Au Prince. Stad Alkmaar, 14 v. Middlesbro n. Wabana. Seven Seas, 14 v. Le Havre n. Southampton. Stad Haarlem, 13 v. Rotterdam n. Monrovia. Tjimenteng, 12 v. Acevedo n. Curagao. Tomori, 15 te Mobile verw. Tabinta, 15 te Tj. Priok. Teiresias, 15 te Cheribon. Tibia, 14 v. Las Palmas n. Venezuela. Tomocyclus, 14 v. Curagao n. Punta Cardon. Tomori, 15 te Mobile verw. Tiberius, 13 880 m. n.o. Sombrero eil. n. Antw. Tjitjalengka, 14 te Capetown. Triton, 14 te Las Piedras. Tjisadane, 14v. Singapore te Port Louis. Tomini, 14 te Port Said. Van Noort, 5 v. Shanghai n. Tientsin. Vasum, 14 te Rotterdam. Waterman, 14 v. Las Palmas n. Southampton. Wonogiri, 13 v. New York n. Beyrouth. W. Alton Jones, pass. 14 Gibraltar n. Ph.delphia. Westertoren, pass. 14 Malta n. Port Said. WillemRuys, 14 v. Colombo n. Port Said. Wonosari, 14 v. Singapore n. Madras. Waal. 14 te Rotterdam n. Hamburg. Woensdrecht, 14 te Schiedam. Weltevreden, 15 te Aden. Zuiderkruis. 14 te New York. Zuiderzee. 11 v. d. rede te Vizagapatam. Zijpenberg, pass. 15 Finisterre n. Melilla. KLEINE VAART Alja, pass. 14 Lizard n. Liverpool. Amstelborg, 14 v. Karlstad te Zaandam. Atlas, 14 v. Rotterdam n. Amsterdam. Bab T, 14 dw. Texel n. Zaandam. Bellatrix, 13 v. Zaandam n. Norrkoping. Baarn, 14 v. Hamburg n. Bremen. Bounty, 14 v. Glasgow te Vlaardingen. Borculo, 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Capri, 14 dw. Elbe n. Bristol. Charis, 14 te Bremen n. Amsterdam. Claes Compaen, verw. pass. Landsend n. Garston. Casana, 14 v. Kopenhagen te Rouen. Doris, 14 te Rotterdam n. Dordrecht. Eljo, 10 v. Ceuta n. Londen. Erebus, 14 v. Gothenburg te Londen verw. Escaut, 14 v. Rouen te Parijs. Finlandia, 14 dw. Ameland n. Londen. Flamingo, 13 v. Amsterdam n. Halden. Flevo, 7 v. Nantes. Franka II, 14 dw. Beachyhead n. Rochefort. Geeststroom, 14 v. Maassluis te Boston. Hada, 14 dw. Noordhinder n. Bordeaux. Harold, 13 v. Gdynia n. Kiel. Haskerland, 14 v. Harlingen te Leith. Hast III, pass. 13 Brunsbiittel n. Manchester. Herman Buisman, 14 v. Gothenburg te A'dam. Hoogvliet, pass. 14 Texel n. Londen. Ida Pieter, pass. 14 Kiel/Holtenau n. Dublin. Joost, 13 rede Hamina v. Helsinki. Kaap Falga, 13 v. Vilvoorde n. Wifstavarf. Lauwersborg, 14 v. Grouw te Amsterdam. Leny, 13 v. Wistawarf n. Gravelines. Leuvehaven, 13 v. Malmö te Amsterdam. Lies, 14 v. Naestved n. Marieberg. Lydia, 14 v. Karlstad te Amsterdam verw. Megrez N, 13 120 m. n.n.o. Fern. Noronha naat St. Vincent. Marcella, 14 dw. Hanstholm n. Sandefjord. Mariscal Lopez, 13 170 m. z. Recife n. P. Alegre. Midas, 13 te Tanger n. Antwerpen. Margaretha, 14 v. Goole te Rotterdam. Meidoornsingel, 14 v. Newport te Rotterdam. Mies, 14 v. Aalborg te Ahr. Nautilus, pass. 13 Casquets n. Amsterdam. Noord, 14 v. Blyth n. Kopenhagen. Nottingham, 14 v. Rotterdam n. Newcastle. Noordstad, 14 v. Helsingborg te Antwerpen. Olive. 14 v. Parijs te Londen verw. Odile R, 13 v. Antwerpen te Vlissingen. Ponza, 13 v. Holmsund te Zaandam. Pavo, 13 v. Dordrecht n. Domsjo. Philetas, 14 v. Saloniki te Istanbul verw. Prudentia, 13 v. Amsterdam n. Helsinki. Ria, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Rio, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Schokland, 14 v. Umea te Waddinxveen. Silvaplana, 14 v. Kopenhagen te Antwerpen. Thaletas, pass. 14 Gibraltar n. Izmir. Theano, 13 v. Rotterdam te Dublin. Tilly, 13 v. Karlstad n. Zaandam. Trim, 14 v. Odense te Londen. Triton, pass. 13 Vlissingen n. Gent. Union, 13 te Vlissingen. Unitas, 14 v. Gruven te Amsterdam. Vitesse, 14 v. Boston te Maassluis. Westersingel, pass. 14 Brunsbiittel n. Hangö. Wim, 14 v. Tunodal n. Queensbro. Westpolder, 14 v. Antwerpen te Rotterdam. SLEEPVAART Blankenburg, pass. 13 Startpoint n. Terneuzen. Loire, 13 v. Funchal n. Lissabon. Zwarte Zee, 13 300 m. z.o. Fayal n. Baltimore. Thames, 13 te Vlissingen. 34) Op dit ogenblik was inspecteur Beels al van achter zijn beukestam naar voren ge sprongen. In een stevige greep pakte hij Brouwers armen die hij naar Bartels' nek had opgeheven. „Een tweede keer zal het je niet lukken, Willem Brouwer! Ik arresteer je voor de moord op Cornelia van Galen." Inspecteur Beels' stem klonk scherp, maar het trillen er van kon hij niet be dwingen. De krachtige gestalte van Brouwer zakte ineen, alsof de ex-politieman het nodeloze van elke ontkenning terstond inzag. Zonder tegenstand te bieden liep hij een ogenblik later tussen inspecteur Beels en Reinier Bartels door het donkerende bos naar de wachtende auto van de inspecteur. Nadat Beels de geboeide Brouwer met de hulp van de apothekers-assistent in de wagen had gehesen, wendde hij zich tot de r.og niet uit zijn verbouwereerdheid bijge komen jongeman: „U kunt van geluk spreken, dat ik juist op tijd was. Later zal ik alles wel eens uit de doeken doen. Dat heeft u ruimschoots verdiend, want zonder u zou ik er nog niet zijn geweest. Ik moet nu eerst mijn arrestant gaan afleveren." Met een slechts half begrijpend, maar toch danig opgelucht gevoel, keek Reinier Bartels de wegrijdende auto na. Een uur later zat Anthonie Beels tegen over commissaris Languit en deed zijn ver slag. en dan te bedenken, dat, toen ik hem arresteerde, ik nog altijd niet met volstrekte zekerheid kon zeggen waaróm hij de moord op de apothekers-assistente had gepleegd. Dat zijn misdaad met het ontbreken van de morfine moest samen hangen, was me duidelijk geworden. De eer evenwelde inspecteur onderbrak zichzelf, „de eer moet ik aan mijnheer Bar tels laten. Zonder zijn ontdekking, tastte ik waarschijnlijk nu nog in het duister. Ik heb in deze zaak fouten gemaakt," gaf hij toe, „Er waren echter ook sterke vei-den- kingen tegen anderen gerezen, mensen die reden te over hadden om voor hun belan gen een misdrijf te begaan. Dat ik Brouwer van het begin af heb uitgeschakeld, is mijn kardinale fout geweest. Uitgeschakeld is eigenlijk niet eens het juiste woord. Ik heb hem eerst helemaal niet in de geschiedenis betrokken. Misschien uit oude genegen heid? Of omdat ik in zijn vroegere beroep een waarborg meende te mogen zien. Terugdenkende aan al de tegenstrijdig heden tijdens zijn onderzoek, staarde in specteur Beels naar de witte muur achter commissaris Languit. Deze bleef zwijgend op het verdere relaas wachten. „Nadat ik de tweede oorbel in Brouwers la had gevonden en alle gegevens die ik had verzameld, nog eens grondig had ge toetst, kreeg de zaak voor mij voldoende reliëf om het er op te wagen naar dat merkwaardige rendez-vous in het bewuste bosje te gaan. Van Brouwers optreden daar zou alles afhangenMaar, zoals gezegd, het waaróm wist ik ook toen nog niet recht. Logisch redenerende, moest ik tegen mezelf zeggen: wanneer juffrouw Van Galen Brouwer bij het stelen van morfine heeft betrapt, waarom heeft ze dan niet onmiddellijk aangifte gedaan? Opheldering hierover heeft me zo even pas Brouwer zelf gegeven. En het tragische is, dat hij haar uit pure inbeelding heeft vermoord. Uiteraard ook gedreven door zijn slechte geweten. Het geval heeft zich als volgt toegedragen: wegens zijn af en toe wer kelijk ondraaglijke pijnen heeft Brouwer in de eerste tijd na zijn ongeval van dokter Rijnders morfinepoeders gehad. Op een gegeven ogenblik moest daar natuurlijk een eind aan komen. Er werd getracht hem langzaamaan te ontwennen. Erg meege werkt schijnt hij niet te hebben. Zo juist heeft hij het me allemaal onder tranen verteld. Hij is volkomen gebroken. Ik heb hem zelfs door de politiedokter een spuitje laten geven Anthonie Beels stokte met zijn verslag. Deze geschiedenis lag hem nader dan door gaans het geval was. Na een poosje stilte vervolgde de inspec teur zijn rapport. Commisaris Languit had ook dit keer niet het minste ongeduld ge toond. „Hierna moest en zou hij aan morfine komen. Doordat hij zo nu en dan voor juf frouw Van Galen kleine karweitjes mocht opknappen, had hij zich toegang tot de apotheek weten te verschaffen, al was dan het spoelhok zijn eigenlijke domein. Maar het vergifkastje was, zoals vanzelf spreekt, doorlopend afgesloten. Toch stak de sleutel wel eens een enkele keer in het slot, wan neer juffrouw Van Galen zich een ogenblik naar het laboratorium moest begeven. Van die gelegenheden maakte Brouwer gebruik om heel kleine hoeveelheden morfine te stelen. Zoals dat gaat, hij verviel van kwaad tot erger. Hij zegt, dat hij gaandeweg de indruk had gekregen, dat de assistente hem begon te wantrouwen. Daar er evenwel niets verontrustends gebeurde, voelde hij zich na enige tijd weer zeker. Al gauw moest hij vlugger achter elkaar aan zijn dosis zien te komen en bovendien werd die steeds groter. Nu kon hij er al helemaal niet meer buiten. En om een grote hoe veelheid ineens weg te nemen, daartoe had hij weer niet de moed. Dat leek hem te riskant. Daarom kwam hij op de gedachte de sleutel van het gifkastje na te maken. Op die onzalige avond was hij juist bezig er een wasafdruk van te maken, toen juf frouw Van Galen onverwachts de apotheek binnentrad. Brouwer had niet geweten, dat ze een latere trein zou nemen. Onwrikbaar was hij er van overtuigd, dat ze zijn schich tige gebaren, zijn verstoppen en zijn weg sluipen had opgemerkt. Hij zegt tenminste dat hij niet meer weet hoe hij daarna de apotheek is uitgekomen. Hij had wat ge mompeld en was op zijn fiets gesprongen. Helemaal in de war is hij een tijd rond gereden om te overleggen en nog eens te overleggen wat hem na deze vreselijke overrompeling te doen stond. Zo kwam hij ook door het bosje waar hij in het donker plotseling haast tegen juffrouw Van Galen opbotste. Ze was van haar fiets gestapt en stond er aan te morrelen. Haar lantaarn was uit. Een defect. Dadelijk had ze hem herkend en hem op haar vriendelijke ma nier toegeroepen: fijn, Boruwer, nou kun je me even helpen, als je wilt.Zonder te luisteren had hij zich meteen op haar geworpen en de volkomen argeloze assistente geworgd. Ze had zich nauwelijks verweerd. Pas later drong het tot hem door, dat ze van de morfine niets had ge weten, zelfs niets had vermoed. Anders zou ze niet zo gewoon tegen hem hebben kunnen spreken. En in hemzelf had maar één gedachte gewoed, zegt hij. De gedach te: ik moét haar tot zwijgen brengen, voor dat het te laat is. Anders is mijn weg naar het enige middel dat me in staat stelt mijn leven nog vol te houden, voorgoed ver sperd Inspecteur Beels' stem was aldoor zach ter geworden. Hij keek eensklaps zijn chef aan, die was opgestaan en op hem toe kwam. „U begrijpt nu wel, mijnheer de com missaris, waarom me dit geval aangrijpt en zo diep schokt." Commissaris Languit knikte hem vol be grip toe, klopte hem op de schouder en zei: „Ik ben het volmaakt met je eens, Beels. Ik onderga het precies eender. Het feitelijk nodeloze maakt deze zaak zo bijzonder triest. Daarom kan ik er ook in komen, dat je succes je dit keer weinig voldoening schenkt: Nadat inspecteur Beels zijn emotie had verwerkt, hernam hij op zijn gewone toon: „Raadselachtig blijft me alleen hoe juf frouw Van Galens ring op die plek is ge komen. Brouwer houdt stokstijf vol, dat hij hem daar heeft gevonden, nadat hij dokter Rijnders in de buurt had gezien. Waarom zou hij dat nou óók niet willen toegeven, nadat hij op alle andere belasten de punten een volledige bekentenis heeft afgelegd?" „Ik zou er maar niet te lang over blijven piekeren, Beels. Je hebt de moordenaar. Zoals je weet, zijn er altijd van die kleine details die ze onder geen beding willen prijsgeven. Er zijn wel strafzaken waarbij heel wat meer in het duister blijft." EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6