„Wereldburger" Rolf Italiaander gaat moderne negerkunst exposeren Herleefde belangstelling op de obligatiemarkt Agenda voor Haarlem Effecten- en Geldmarkt Arabische Liga steunt Egypte Syrische regering duldt geen staking bij oliebuisleidingen Op zoek naar de ziel van Afrika Oogst van drieëntwintig jaar zwerven door steppen en oerwouden 6 Huisvesting van studenten In Birma zouden reeds 62 Chinezen gevangen zitten Verzending van zeepost Vijfenveertig Fransen in hinderlaag gesneuveld Wervelstorm boven Japan, vissersschepen gezonken Vaart door het Suezkanaal verder verminderd Stevenson is voorbereid op het presidentschap VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 (Van een verslaggever DE IN DUITSLAND woonachtige schrij ver, ethnoloog en Afrika-reiziger Rolf Ita liaander die, ter voorbereiding van een ten toonstelling van moderne Afrikaanse kunst, door hemzelf verzameld, enige tijd in ons land vertoeft, heeft gisteren in het Haagse Pulchri Studio kennis gemaakt met een aantal vertegenwoordigers van de Neder landse pers. Hij werd ingeleid door de auteur Ben van Eysselsteijn, die Italiaander leerde kennen op een cultureel congres als „een goede vriend, een overtuigd Europeaan en een vurig voorvechter van de afschaffing der rassendiscriminatie". Italiaander zelf begon met een excuus dat hij, hoewel Nederlander, onze taal slechts ge brekkig spreekt. Hij is namelijk, als zoon van Hollandse ouders, in Duitsland ge boren en opgevoed. Zichzelf beschouwt hij echter als een „wereldburger" niet ten onrechte, want reeds als jong student werd de atmosfeer in het pre-Hitleriaanse Duits land hem te benauwd. Hij zwierf door ge heel Europa, trok naar Azië, maakte een tocht over het pakijs van het Noordpool gebied en schreef intussen romans, reis verhalen, toneelstukken en essays over alles wat zijn belangstelling trok. Hij vertaalde ook werken van Couperus, Elsschot, Coo- len, Marnix Gijsen, Maurits Dekker, Vest dijk, Anna Blaman en anderen in het Duits, later gevolgd door een bloemlezing „Meis ter der niederlandische Erzahlung", waar bij prof. Donkersloot een inleiding schreef. ZIJN WARE roeping vond de jonge auteur echter pas, toen hij in 1933 Afrika ont dekte" of liever: de Afrikanen, wiei gedachtenwereld en geestelijk klimaat naar zijn mening nog vrijwel terra incognita waren. Eeuwenlang immers zijn de negers louter als koopwaar en winstobject be schouwd, eerst door de slavenjagers, later door de schaamteloze koloniale praktijken. Tot op de dag van vandaag geldt de in heemse nog als een mens van minder al looi, niet in staat om de geestelijke ver fijning van de „superieure" blanke ook maar te benaderen. Dat dit een grove en gevaarlijke mis vatting is, bleek Rolf Italiaander al op zijn eerste reis naar Afrika, die hij per fiets maakte. Hij ervoer, dat de pre staties en de moraal van vele negervolken die van de blanke niet zelden overtroffen en dat zij ook op het gebied van de kunst tot verrassende dingen in staat zijn. Acht andere expedities volgden in de loop van de jaren, verkenningstochten die hem kriskras door het Zwarte Werelddeel voerden, van de oerwouden van de Congo en Frans Equatoriaal Afrika naar Abes- sinië en Oeganda, naar het door bloedige troebelen verscheurde Kenia en naar dr. Schweitzers oase van barmhartigheid in Lambarene, over welk laatste avontuur hij een ontroerend boekje schreef, dat ook in het Nederlands vertaald werd Maar waar hij ook ronddoolde, onder de Toearegs in de Sahara, tussen de naakt lopers in Centraal Afrika of bij de Pyg meeën in de Congo, overal zocht hij onder de uiterlijkheden naar de „ziel" van Afrika, het geestelijke levenspatroon, dat hem de bewijzen zou kunnen leveren voor zijn rots vaste overtuiging, dat de kleurling niet VRIJDAG 17 AUGUSTUS Minerva: „De duvelstoejager", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Davy Crockett", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blond gevaar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Sergeant York", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Indian fighter", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Safari", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Theater Vleeshal: 8 uur, Grammofoonplaten met fragmenten uit toneelstukken. ZATERDAG 18 AUGUSTUS Minerva: „De duvelstoejager", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: 10.30 uur, Montagne's jeugdvariété. „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 10.30 uur: Ge zelschap Adrie van Oorschot. „Davy Croc ket". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blond gevaar", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Sergeant York", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30 uur. „Hans en Grietje", „Indian fighter", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Vakantiepro gramma „Phffft". 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vadertje Langbeen", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Safari", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Vergeef mij", 18 jaar, 23.30 uur. Theater Vleeshal: 20.45 en 21.30 uur Bach's koffie- cantate door Jan Nelissen's poppentheater. Rolf Italiaander (links) toont de Neder landse letterkundige Ben van Eyssel steijn een van de door hem verzamelde proeven van moderne Afrikaanse kunst, een neger-aquarel uit Brazzaville. de mindere van de blanke behoeft te zijn. En hij vond wat hij zocht: prachtige negerpoëzie en negermuziek wij hebben daar staal tjes van gehoord, door Italiaander zelf in Kenia en elders op de geluidsband vast gelegd. Maar ook etsen en schilderijen, produkten uit de neger-schilderschool in Brazzaville: aquarellen met speelse mensen en dierenfiguurtjes, decoratief maar vol expressie, in feile primaire kleuren ge schilderd en met feilloze intuïtie voor het compositorische evenwicht in het vlak gezet. DEZE PROEVEN van moderne Afri kaanse kunst, aangevuld door vele anderen, hoopt Italiaander binnenkort in het Haagse gemeentemuseum, in Rotterdam en in de hoofdstad te exposeren. Een dergelijke ten toonstelling, in juli in Hamburg gehouden, heeft daar zeer veel opzien gebaard. Authentieke naaktplastieken en afgods beelden, in de vervaardiging waarvan (Je negers vroeger uitblonken, worden helaas haast niet meer gemaakt. Onder de "fiet sende invloed van missie en zending is deze volkskunst verwaterd tot een krachteloos imiteren van de christelijke sculptuur, netjes „aangeklede" heiligenbeelden en pro fane plastieken, die preuts hun kostbaar heden bedekken. Westerse invloeden dringen trouwens ook in de muziek door, via radio en „juke box". Vooral de zoetgevooisde Hawaiianmuziek en de Westindische calypso werden grif over genomen. Oorspronkelijke negermuziek zal wellicht over enkele jaren geheel verdwe nen zijn. OF ITALIAANDER op zijn zwerftochten ook griezelige belevenissen gehad heeft0 Wel, Afrika is het Vondelpark niet en nu en dan zijn er wel benauwde ogenblikken geweest. Die keer bijvooi'beeld, dat hjj op zijn motorfiets gezelschap kreeg van een vier meter lange, en bijzonder ontstemde python. Soms ook vond hij een slang in zijn bed, bij een andere gelegenheid was zijn pad versperd door een barend olifan tenwijfje, omringd door een menigte woest- trompetterende mannetjes, die hem twee uur lang dreigend belaagden. BIJNA 23 JAAR heeft Italiaander Afrika doorkruist in alle richtingen, alleen de Unie van Zuid-Afrika overslaand. Premier Strij- dom zelf heeft hem, als ongewenst vreem deling, de toegang tot zijn land ontzegd; land waar de „apartheidspolitiek" al zoveel haat en bloedige controversen geschapen heeft. Maar elders heeft hij een nieuwe da geraad zien aanbreken, de dageraad van de vrijheid en de gelijkgerechtigheid van blank en zwart. In Liberia, de eerste onafhanke lijke negerrcpubliek, in de Soedan, dat vo rig jaar zelfbestuur kreeg. Straks zullen Nigeria en andere Afrikaanse gebieden vol gen. Afrika en Europa hebben elkaar nodig, zegt Italiaander, maar alleen in vrijheid en gelijkwaardigheid zullen zij kunnen samenleven en samenwerken. Daaraan wil hij meewerken op zijn eigen eenvoudige, maar doeltreffende wijze: lees er zijn laat ste boek „Door het oerwoud naar de woestijn" inaar op na.*). Rolf Italiaander: „In het land van Albert Schweitzer" en „Door het oenvoud naar de woestijn". Uitg. Ad Donker, Rot terdam. De Nederlandse Studentenraad heeft een rapport samengesteld over de problemen die zich ten aanzien van de huisvesting van studenten voordoen. De Studentenraad komt in dit rapport tot de conclusie dat de oplossing van het kamerprobleem zo moet zijn, dat de student volledig vrij moet blijven. Het beheer van eventueel te bou wen studenlentehuizen zal moeten berus ten bij een plaatselijke stichting voor stu dentenhuisvesting. De grootte van een studententehuis dient afhankelijk te wor den gesteld van het aantal studenten, dat tezamen op de beste wijze een woonge meenschap vormen kan. In Leiden, Nijmegen, Eindhoven en Tilburg worden plannen beraamd om dergelijke tehuizen op te richten. Men hoopt voor deze plannen ook gemeenten die rond een univei-siteitsstad liggen te in teresseren. In het rapport wordt tenslotte gesproken van een noodtoestand, die toegenomen zal zijn, wanneer in 1970, naar te verwachten is, het aantal studenten is verdubbeld. RANGOON (A.F.P.) Na een nauwge zet onderzoek van het Birmaanse leger in de Chinese kolonie Lasjo in Oost-Birma zijn 62 Chinese mannen en vrouwen gear resteerd, die de laatste twee maanden il legaal de Birmaanse grens hebben over schreden, zo verneemt men uit gezagheb bende bron te Rangoon. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Uruguay" 20 aug. en m.s. „Alcantara" 25 aug.; Australië: s.s. „Himalaya" 24 aug., via Engeland 25 aug.; Brazilië: m.s. „Uruguay" 20 aug. en m.s. „Alcantara" 25 aug.; Canada: s.s. „Nieuw Amsterdam" 22 aug. en s.s. „Sloterdijk" 23 aug.; Chili via New York 23 aug.; In donesië: m.s. „Java" 20 aug.; Ned. Antillen m.s. „Charis" 20 aug.; Nieuw Zeeland via Engeland 25 aug.; Suriname: m.s. „Hydra" 21 aug.; Unie van Zuid-Afrika: m.s. „Oranjefontein" 22 aug.; Zuid-West-Afri- ka: m.s. „Stirling Castle" 25 aug. IN HET JONGSTE jaarveerslag van de Nederlandsche Bank heeft de president de wenselijkheid uitgesproken dat de Neder landse gemeenten zoveel mogelijk tot con solidatie van hun vlottende schulden zullen overgaan. Dit zijn kortlopende schulden bij banken of andere instellingen aangegaan, waarover weliswaar een betrekkelijk lage rente moet worden betaald, doch die na korte tijd, 3 maanden, 6 maanden of een jaar, weer moeten worden afgelost, even tueel vernieuwd en waarmee de gemeenten dus wel tijdelijk zijn geholpen, maar geen gezonde, vaste basis krijgen voor hun ka pitaaluitgaven. Deze kapitaaluitgaven zijn bij de gemeenten de laatste jaren aan merkelijk gestegen, niet het minst in ver band met de woningbouw. Terwijl de totale gemeentelijke vaste schulden ultimo 1945 2.6 miljard bedi-oegen, waren ze ultimo 1955 tot 7.4 miljard toegenomen, wat wil zeggen dat ze per hoofd der be volking thans meer dan 680 bedragen tegen 277 ultimo 1945. Als op het ge lukkig verschijnsel wordt gewezen dat de Nederlandse staatsschuld sinds 1949 van rond 27% miljard tot rond 19 miljard is gedaald, zal aan de andere kant ook met de stijgende schulden van provincies en gemeenten moeten worden rekening ge houden. Terloops moge hier even worden opge merkt dat de annulering van de Indonesi sche schuld aan Nederland de N.edprAftndse staatsschuld niet met een bedrag van 3% a 4 miljard heeft doen stijgen, gelijk men hier en daar uit de desbetreffende mededeling van de Indonesische regering heeft menen te moeten concluderen. Reeds bij de Ronde Tafel Conferentie in 1949 heeft NederlanJ aan Indonesië 2 miljard kwijtgescholden, grotendeels militaire uit gaven, welke thans door de Indonesische regering op 3 miljard worden gesteld. Nu genoemde regering de overeenkomst van de R.T.C. vervallen acht, is die des tijds kwijtgescholden schuld van 2 mil- jard 3 miljard) om zo te zeggen her leefd en met de destijds door Indonesië erkende schuld, welke toen 870.6 mil joen bedroeg, maar thans tot 660.5 mil joen is gedaald, haalt de Indonesische regering nu dus door rond 3% miljard een streep. Tenslotte betekent deze schuld annulering, waartegen de Nederlandse regering nu gelukkig scherp in het verzet komt, voor de Nederlandse Staat een ver lies van 660 miljoen, zeker nog geen gering bedrag, maar toch niet zodanig dat daardoor de geleidelijke verlaging van de Nederlandse staatsschuld voor een groot deel ongedaan zou worden gemaakt. Terugkerende tot de gemeentelijke schul den, moge er aan worden herinnerd dat de gemeenten in het afgelopen jaar hun ge consolideerde schulden met een bedrag van rond 960 miljoen hebben verhoogd, maar dat niettemin de vlottende schuld van de gemeenten, welke ultimo 1954 156 mil joen bedroeg, ultimo juni jongstleden al weer tot 277 miljoen was opgelopen. Voor een goed deel was dit het gevolg van de sinds het tweede halfjaar van 1955 inge treden stijging van de rentestand. De ge meenten zijn namelijk, wat de financiering van hun kapitaaluitgaven betreft, gebon den aan het door de regering vastgestelde rentegamma, dat door de stijging van de rentestand is achterhaald, zodat de ge meenten tegen de op de kapitaalmarkt geldende rentepercentages geen leningen konden plaatsen. Vandaar dat de regering het rentegamma onlangs heeft gewijzigd, waarbij o.m. is bepaald dat voor leningen met een looptijd van 20 jaar en langer thans een rentevoet mag gelden van 4% procent. Het moet een grote teleurstelling zijn voor Groot-Brittan- nië, dat ook zijn trouwste bondgenoot in het Midden-Oos ten, Irak, zich aan de zijde van Egypte heeft geschaard in het con flict over het Suez- kanaal. De Arabische solidariteit wint het in Irak van de trouw aan de bondgenoten van het Bagdad Pact. De Arabische Liga vertegenwoordigt geen indrukwekkende militaire macht. De positie van de Weste lijke landen is even wel kwetsbaar in het Midden-Oosten. Te gen de sabotage van de oliepijpleidingen bijvoorbeeld zou men weinig kunnen uit richten. fw" Irak S yne Libanon i' 1.4 Jordanië f.4 Sooedi Arob'* 7.0 Jemen 4.5 Libye 1.5 Soedan 6.0 «Aantal inwoners in miljoenen yff- Strijdkrachten t lüfl) ma* DIT EN DE AANDRANG van de Neder landsche Bank tot consolidatie van vlot tende schulden heeft er toe geleid dat de gemeenten zijn overgegaan tot de uitgifte van 4% procent 30-jarige leningen, waarin de Bank voor Nederlandsche Gemeenten de vorige week is voorgegaan en niet zon der succes. Ook in 1952, toen een stijging van de rentestand intrad, zijn er vele van dergelijke leningen geplaatst. De kopers van toen zijn er niet ongelukkig mee ge weest. Want reeds spoedig na de uitgifte kwam er in de rentestand een keer, zodat de obligaties van genoemde leningen tot circa 110 procent konden stijgen. Dit was mogelijk, omdat in de leningsvoorwaarden was bepaald dat de gemeenten gedurende de eerste tien jaren de schuld niet mogen aflossen, zodat de houders van de obliga ties derhalve gedurende die tijd van hun 414 procent rente verzekerd waren (zijn). Ook nu is deze bepaling in de voorwaar den van de thans aan de markt komende leningen opgenomen, hetgeen voor velen blijkbaar een reden is om op deze leningen in te schrijven. x" Tot voor kort hebben de gemeenten hun kapitaaluitgaven grotendeels of bijna geheel door het plaatsen van onderhandse leningen gedekt. Gelijk wij hierboven schreven, hebben de gemeenten in 1955 hun totale vaste schuld met rond 950 miljoen verhoogd, maar hiervan is niet meer dan rond 200.000 op de open markt terecht gekomen, de grote rest is bij de zogenaam de institutionele beleggers onderhands ge plaatst. Gelijk vroeger meer dan eens op gemerkt, is dit in zoverre een betreurens waardig verschijnsel, omdat hierdoor de natuurlijke ontwikkeling op de geld- en kapitaalmarkt wordt belemmerd en van de rentestand soms een verkeerd beeld wordt gevormd. Nu de grote beleggers blijkbaar met hun onderhandse leningen vooreerst „vol" zitten, is het verheugend dat er weer ruimte is gekomen voor de openbare uitgifte van obligatieleningen door de publiekrechtelijke lichamen en deze zich, als gevolg van het gewijzigde rentegamma, weer kunnen aanpassen bij de ontwikkeling van de rentestand, welke tot dusver nog steeds opwaarts is gericht. Het spreekt wel vanzelf dat ook de thans uitgegeven 414 procent obligatieleningen niet immuun zijn voor de toekomstige ont wikkeling van de rentestand. Na 1952 is, zoals gezegd, spoedig een daling van de rentestand ingetreden, wat thans natuur lijk ook mogelijk is. Maar als de rentestand verder stijgt, zullen ook de 4% procent leningen in koers dalen, waarbij ze dan het nadeel hebben dat er gedurende tien jaar geen uitloting plaats vindt en een koers daling daardoor dus niet wordt tegenge houden, gelijk het geval is met leningen, waarvan jaarlijks een zeker bedrag a pari wordt afgelost. Hieruit blijkt alweer dat absolute kapi taalszekerheid ook op de obligatiemarkt niet te krijgen is, tenzij men zeer kort lopende obligaties koopt. Voor hen, die het koersrisico zoveel mogelijk willen beper ken, heeft de Amsterdamsche Bank via de Maatschappij voor Middellang Crediet, van welker oprichting wij de vorige week hebben melding gemaakt, 4 procent 10-ja- rige obligaties gecreëerd, waarvoor zo grote belangstelling bestaat, dat reeds tot een tweede uitgifte wordt overgegaan. OVERIGENS KAN ER op worden gewezen dat vele beleggers aandacht beginnen te schenken aan de obligaties, bijvoorbeeld die van de Staat, met een lagere rentevoet, nu deze belangrijk beneden pari zijn ge daald. Zo is bijvoorbeeld de 314 procent Nederlandse staatslening 1955 II tot 91 procent teruggegaan, hetgeen bij een ge middelde looptijd van ruim 14 jaar een reëel rendement betekent van 4.16 procent. Dit percentage ligt weliswaar iets lager dan dat van de nieuwe 4% procent ge meenteleningen, maar men overweegt hier bij dat genoemde 314 procent obligaties bij een daling van de rentevoet tot 100 pro cent of daarboven kunnen stijgen en dan een koerswinst van 8% procent wordt ver kregen, hetgeen ook het geval is als een obligatie a pari wordt uitgeloot. Dit voor deel is weliswaar in genoemd rendement van 4.16 procent begrepen, maar in werke lijkheid is het rendement groter, omdat alleen van de 314 procent, welke men als rente ontvangt, inkomstenbelasting moet worden betaald, terwijl de winst (extra rendement), welke men bij koersstijging of uitloting a pari maakt, belastingvrij is. Vooral de grotere beleggers, die een hoog percentage I.B. moeten betalen, zien uiter aard in een zodanige belegging een voor deel, hetgeen een verdere koersdaling van dergelijke obligaties enigermate remt. ALGIERS (Reuter) Van de leger patrouille, die maandag honderd kilometer ten zuiden van Algiers in een hinderlaag van de opstandelingen viel, zijn 45 Fran sen gedood, aldus het officiële rapport. Slechts vijf leden van de patrouille hebben er het leven afgebracht. Franse veiligheidstroepen hebben in het gebied van Constantine 95 rebellen gedood en wapens buit gemaakt. In Algiers wer den donderdagavond vijf terroristische aan slagen gepleegd. Vier aanslagplegers wer den gedood en drie gewond. Een Fransman werd gewond; twee Mohammedaanse jon gens liepen lichte verwondingen op. Het Franse ministerie van Defensie heeft opnieuw vijftig Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen voor de strijd tegen de opstan delingen besteld. Vliegtuig tegen klip geslagen TOKIO (Reuter/A.F.P.) Een wervel storm, afkomstig uit de Japanse Zee, heeft de noordwestkust van Kioesjoe, het weste lijkste Japanse eiland, geteisterd. In Naga saki en zijn omgeving is aanzienlijke scha de aangericht. Volgens politieberichten zijn zeven personen om het leven gekomen. Drieduizend huizen werden overstroomd. Tweeëndertig vissersschepen zijn door het geweld van de storm gezonken. Het vracht schip „Sozo Maroe" (3000 ton) is in de haven van Nagasaki vergaan. De Zweedse tankboot „Constanz" seinde, veertig mijl ten oosten van 't eiland Linami Daito Jima in nood te verkeren. De stormwind had een snelheid van 25 meter per seconde. In de omgeving van Nagasaki worden twintig mensen vermist. Het lot van 27 vissers is onbekend. Een Amerikaans vlieg tuig, dat in de wervelstorm vloog, is op de klippen rondom het eiland Okinawa te pletter geslagen. Vier der vijf inzittenden werden gered, de vijfde wordt vermist. Ernstige verstoring op de Londense schee pvrachtenmar kt LONDEN (Reuter) De Egyptische am bassade in Londen heeft bekendgemaakt, dat het aantal konvooien in zuidelijke rich ting door het Suezkanaal is verminderd van twee tot één per dag. Volgens de am bassade is dit een gevolg van een tekort aan loodsen, dat ontstaan is doordat bui tenlandse loodsen niet naar hun post zijn teruggekeerd van verlof in Europa. Woens dag zijn 43 schepen het Suezkanaal gepas seerd. De Suezkanaal-kwestie en de vordering van schepen door de Britse regering ver oorzaken ernstige verstoringen op de Lon dense scheepsvrachtenmai-kt. De vrees, dat schepen gevorderd zullen worden, die reeds bevracht werden en dat schepen de route langs de Kaap zullen moeten volgen, heeft de scheepsvrachtenmarkt grotendeels ver lamd. Naar schatting zijn reeds 47 Britse schepen voor het vervoer van troepen en oorlogsmaterieel naar verschillende punten in de Middellandse Zee gevorderd. Het ge volg is,..dat er een grotere belangstelling ontstaat voor buitenlandse schepen, die niet het risico lopen gevorderd te worden. De schaarste aan tonnage verooi-zaakt een stijging van de vrachttarieven, waartoe ten dele ook het besluit van de Egyptische autoriteiten, om het aantal konvooien, dat het Suezkanaal passeert, te verminderen bijdraagt. Voor het vervoer van graan van Noord- Amerika naar het Europese vasteland moet reeds ongeveer veertien dollar per ton worden betaald tegen 12.50 dollar vóór de vordering van Britse schepen. Westduitse reders trekken het meeste voordeel van de verhoging der tarieven. Voor verkeer naar het Verre Oosten staan de bevrachters er op, dat de maatschappijen optie geven om het schip hetzij door het Panamakanaal, hetzij rond de Kaap te laten varen. De Britse export zal vermoedelijk niet beïnvloed worden door het vorderen van schepen voor de wilde vaart. Tot nu toe zijn schepen die met exportladingen uit voeren, niet gevorderd. Het socialistische blad „Daily Herald" heeft critiek geoefend op de directie van de Suezkanaal-maatschappij, omdat zij zich er op beroemt, „morgen het kanaal te kunnen sluiten door de loodsen terug te roepen". De administratieve raad van het Egypti sche beheerslichaam voor het Suezkanaal heeft besloten een juridische commissie in te stellen die de liquidatie van de kanaal maatschappij zal behandelen. Opmerkelijke bestuursprestaties als gouverneur en onder-minister CHICAGO (A.F.P.) Adlai Stevenson is op 6 februari 1900 te Los Angeles ge- boren. Zijn grootvader, die eveneens Adlai Stevenson heette, was onder president Grover Cleveland vice-president der Ver enigde Staten. Stevenson is van 1926 tot 1941 als advocaat werkzaam geweest. Zijn laatste standplaats was Chicago. Na het uitbreken van de tweede wereld oorlog sprak Stevenson zich tegen het iso lationisme en voor doelmatige hulp aan de Westerse democratieën en strijd tegen Hitier en zijn stelsel uit. Toen de Verenigde Staten in de oorlog betrokken werden, werd Stevenson plaatsvervanger van de toenmalige minister van Marine, Frank Knox. In 1943 werd hij, als hoofd van de afdeling voor burgerlijke zaken der Ame rikaanse bezettingsstxijdkrachten, naar Italië gezonden. Na in Europa een opdracht voor het departement van Oorlog te heb ben vervuld, werd hij in 1945 onder-minis ter van Buitenlandse Zaken en lid van de Amerikaanse delegatie te San Francisco waar de UNO werd gesticht. In 1948 werd Stevenson gouverneur van de staat Illinois. Hij onderscheidde zich door opmerkelijke bestuursprestaties. In 1952 beval de toenmalige president Harry Truman de Democratische partij conventie aan Stevenson kandidaat voor de presi dentsverkiezingen te stellen. Stevenson werd kandidaat, doch hij werd door de Republikeinse kandidaat, generaal Eisen hower, verslagen. Nadien heeft Stevenson drie grote oriën- teringsreizen gemaakt,, waarbij hij ook het Midden- en Verre-Oosten bezocht. Steven son is gescheiden van zijn echtgenote, die hem verliet, omdat zij bezwaar tegen zijn politieke loopbaan had. Hij heeft drie zoons en hij woont thans, met zijn zuster, in een landbouwnederzetting nabij Liberty- ville, in Illinois. Als kandidaat voor het vice-president- schap wordt senator Kefauver het meest genoemd. Hij is wel niet geliefd bij de oudere democratische beroepspolitici, doch heeft grote populariteit bij de boeren en arbeiders. Belangrijke vakverenigingslei ders steunen zijn kandidatuur. Voorts werden genoemd senator Humphrey, bur gemeester Wagner van New York en senator Kennedy. Gematigd liberalisme De welbespraakte, „onbezoldigde politi cus" uit Illinois won de nominatie op een gematigd liberaal programma, los van de uiterste hervormingen als New Deal en Fair Deal, zo meldt United Press. De partij heeft in de afgelopen vier jaar meer en meer Stevenson gevolgd in zijn „politiek van matiging die de tijd vraagt". Truman en Harriman die streden voor een her leving der geest van het Roosevelt-Truman tijdperk faalden. Voor Stevenson betekent Truman's nederlaag een krachtige aan moediging. Hij heeft zich een leider gé- toond met een eigen politiek niet aan het verleden gebonden. De weg is vrij voor een krachtige Ste- venson-campagne tegen Eisenhower. Voor het eerst sinds 1900 zullen twee kandi daten elkaar tweemaal achter elkaar be strijden. Vier jaar geleden verloor Steven son tegen Eisenhower met een verschil van 6.621.260 „popular" stemmen en 353 „electoral" stemmen. Stevenson won slechts in negen staten. Stevenson heeft hard moeten werken voor de nominatie van dit jaar. In 1952 werd hem die taak opgelegd door Truman. Stevenson haalde zich echter de vijand schap van Truman op de hals door te weigeren, een ruige campagne te voeren. Dit jaar moest Stevenson voor stemmen vechten met een politieke activiteit die hij verafschuwt. Toen ex-president Truman de vraag werd gesteld of hij Stevenson in zijn verkiezingscampagne zou steunen, antwoordde hij: ,Als ze het mij vragen". Compromis De conventie heeft het door de redactie commissies opgestelde verkiezingspro gramma onveranderd aangenomen, waar bij op het punt „burgerrechten" de demo cratische leiders zo handig hebben gema- noevreerd dat zuidelijke afgevaardigden juichten bij een verklaring over neger rechten, die in veel sterkere termen was gesteld dan die welke hen acht jaar ge leden uit de partij deed treden. De ver klaring spreekt zich uit tegen het gebruik van geweld voor het uitvoeren van de uit spraak van het Hooggerechtshof, waarbij rassenscheiding op de scholen in strijd met de grondwet wordt geacht. De ver klaring verplicht de partij echter niet uit drukkelijk de uitspraak ten uitvoer te leg gen. De tussenkomst van Truman was be slissend voor het aanvaarden van de door de meerderheid onderschreven versie. BEIROET (Reuter/AFP) De Syrische regering heeft doortastend gehandeld om de olie weer zo snel mogelijk door drie' pijpleidingen te doen vloeien, nadat de oliestroom was stopgezet door een protest- slaking in het grootste deel van de Arabi sche wereld tegen de Suez-conferentie in Londen. In Egypte is op het middaguur vijf minuten stilte in acht genomen. Volgens buitenlandse waarnemers was de staking volledig. Gisteravond was Cairo in duister nis gehuld tijdens een schijn-Iuchtaanval op de stad. In Jordanië, Syrië, Libanon- Perzië, Irak, Libië, Tunesië, Marokko en Pakistan zijn sympathiestakingen gehou den. In Jordanië lag overal het werk stil. Banken, winkels en restaurants waren ge sloten. Zelfs artsen en regeringsfunctiona rissen namen een vrije dag. De politie joeg betogers uiteen die het gebouw van de British Council in Amman met stenen be kogelden. In Irak is alleen in de ochtend uren gestaakt. De ambtenaren bleven daar op hun post. Het wegverkeer tussen Liba non en Syrië kwam tot stilstand. In Beiroet waren winkels, fabrieken en kantoren ge sloten. Het werk in de haven lag stil. In Karatsji waren de straten verlaten en de meeste winkels dicht. De regering verbood optochten, vergaderingen en samenscho lingen van meer dan vijf personen. Het werk in de haven, de voornaamste kanto ren en fabrieken en de openbare diensten ging gewoon door. In Libië werkten alleen de noodzakelijke bedrijven en instellingen. Ook op de Britse en Amerikaanse lucht- bases werd gestaakt. In Tunis bevalen de nationalistische organisaties 'n staking van een uur. Ook in Marokko werd vrijwel al gemeen gestaakt op last van de nationalis tische Istiglal-partij. De Syrische regering heeft de stakers bij de olieleidingen gewaarschuwd dat hun vakvereniging ontbonden zal worden als zij het werk niet hervatten en bevel gege ven eventuele gewelddaden de kop in te drukken. Politie en gendarmei-ie bewaken de belangrijkste punten van de pijpleidin gen. Donderdagavond werd in Damascus bekend dat de meeste der stakers weer aan het werk waren gegaan en dat de olie stroom slechts enkele uren was onderbro ken. Overigens werkten alleen de bakkers en de journalisten. De neringdoende bevolking van de Britse kroonkolonie Aden volgt met ongerustheid de ontwikkeling van de Suez-kanaal- kwestie. Het economische leven en het werk in de haven wordt reeds maanden lang ontwricht door talrijke stakingen. Meer dan eens is de politie gedwongen ge weest van haar wapens gebruik te maken om de orde te herstellen. De Arabische be volking van de stad is op de hand van Nasser. Toeristen zouden ongelijk hebben om Egypte niet te bezoeken. De toestand is rustig, het leven gaat rustig voort zoals al tijd, zo heeft de directeur van hot Egypti sche bureau voor toerisme betoogd in een boodschap die aan alle scheepvaartmaat schappijen en reisverenigingen is toege stuurd. Meer dan zestig percent van de voorgenomen bezoeken aan het land zijn afbesteld. In het grootste hotel van Cairo logeerden inaandag slechts tachtig buiten landers tegen 450 normaal. In Alexandre hebben 1700 gevangenen besloten een hon gerstaking te beginnen, ten teken van in stemming met de algemene staking. De federatie van nationalistische vak verenigingen in Indonesië heeft zich soli dair verklaard met de stakers in de Ara bische landen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10