Glaswerks trots van „BONJOUR TRISTESSE" WORDT VERFILMD Een blouse Een ontdekking, die de wereld welkom is Speurtocht van regisseur Otto Preminger naar een ster ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN RECEPT Sukarno rechtvaardigt het niet-betalen der schulden 7 DIT MAKEN WE ZELF Leertijd van glasblazer begint tussen twaalfde en vijftiende jaarmaar duurt heel lang Overweldigend succes Londense hoedenmode Odontoglossum grandemooie orchidee Menu van de week Guv de Maupassant wordt in Polen veel gelezen Scheepvaart A. MOLEN DIJ K VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'I oer rouw Wanneer de zon boven Venetië gloeit is het binnen in de oude palei zen heerlijk koel, want de dikke mu ren weren de hitte affectief. In het fraaie paleisje van een „glasfabriekje" aan de San Cregorio is dat anders. Men vindt er zeker al één ruimte, waarin het voor gewone stervelingen niet om te harden is. Dat is de zaal waar een laaiend vuur kiezelaarde, vermengd met kali, kalk en loodoxyde tot een gezellig pruttelend papje maakt. Als dit papje afkoelt en stolt, wordt het doorzichtig. Het is glas. Van oudsher is de Dogenstad be kend geweest om haar prachtige glas werk. De officiële geschiedenis van het Venetiaans glas begint omstreeks 1450, maar het staat wel vast, dat reeds twee en een halve eeuw voor dien in Venetië glas in fraaie vormen werd gedwongen. Vooral in de zes tiende en zeventiende eeuw drong de roem van het product in heel West- Europa door. Er werd toen door an dere landen ijverig gecopieerd, vaak zo goed, dat dit glaswerk slechts door deskundigen van het echte te onder scheiden is. Daarna kwam een perio de van neergang, maar die is allang overwonnen. Als we weten, dat in de stad en het naburige eilandje Murano zeker vierduizend mensen in deze industrie hun brood verdienen, tekent dit voldoende de belangrijkheid er van. MAAR LAAT ik terugkeren tot de glasblazerij, waar ik zo maar binnen liep, nadat ik door de open deur het reusachtige vuur op de achtergrond had gezien. Het kostte wel enige zelfover winning bij het werk van de glasblazers te blijven staan, maar ik vergat de warmte spoedig in mijn bewondering voor de manipulaties van de mannen, die met een natuurlijk gemak hun moeilijk ambacht beoefenden. Een lid van het personeel gaf mij de gewenste tekst en uitleg. „De vakbekwaamheid gaat als het ware van vader op zoon over, maar dat wil niet zeggen, dat hun deze kunst zo maar aanwaait. Om een goede glasblazer te worden, is het noodzakelijk de leertijd heel jong te beginnen, liefst tussen het twaalfde en vijftiende jaar. Dan duurt het nog eens zo'n vijftien tot twintig jaar, voordat men zich een echt vakman mag noemen". De glasblazer zette de holle ijzeren staaf aan de mond en blies, terwijl hij draaiende bewegingen maakte. De klont vloeibaar glas aan de andere kant zette uit, nam een ronde vorm aan. Toen ging hij met een tang aan het werk, trok wat, boog wat en voor mijn ogen ontstond de figuur van een hondje. „Zij passen dezelfde methode toe als eeuwen geleden", verklaarde mijn gids. „Zodra hij met deze vorm klaar is, wordt hij weggezet om af te koelen. Dat duurt een hele nacht". „Het lijkt nogal eenvoudig", vond ik. „Maar hoe krijgt u al die mooie kleuren in het glas?" „Dat is een kwestie van chemische verbindingen. Om een paar voorbeelden te geven: door toevoeging van groen, verkrijgt men een koper effect, rood geeft een goudkleur". ONVERMOEIBAAR was de glasbla zer voortgegaan uit de vormeloze klompjes glas allerlei bekoorlijke figu ren te toveren. Ondanks de hitte van tweehonderdvijftig graden Celcius nodig voor het smelten van de massa kon ik mij moeilijk van zijn arbeid af wenden. Maar mijn explicator, begerig mij de wonderen van zijn magazijn te laten zien, troonde mij mee naar een grote zaal, uitziend op het Canal Gran de. Het zonlicht speelde dartel met de ontelbare glazen voorwerpen, die hier >?COCCCCCOOCOOOO<XOCCCCOCCCOOCCCCCOCOOOOOOC)OOOOOCX»OCCOOOOOCCOCCCOCCCCOOCCCC<XOCCCCCCCCCCCCCCOC)CCCCC< X^CCO^KïXjaxXXXWCODOOOOCCOSOOKïCOCCCOSOSOCOOOOOOOCOaXÏDOGO^SO^COCCOOCOCOCOOCOSOCOOCOKX^XCCCOCOCOCÏ Voor het blousje van de vorige week heeft u 1.20 meter van 90 cm breed nodig. U kunt er poplin, broderie of ny lon voor gebruiken. Teken het patroon na, vouw de stof zo dubbel, dat er on der elkaar de voorpanden, het rugpand en de mouwen uit kunnen, daarnaast kan dan het kraagje uit. overzichtelijk stonden uitgestald. De temperatuur was er zomers, maar het leek er koel na de ervaring van even tevoren. De firma, vernam ik, fabriceert Vene tiaans kunstglas in oude en moderne stijl, vazen en ornamenten, kandelabers, tafelglas, spiegels en een menigte ket tingen en andere sieraden. De bewerkingen worden meestal door meisjes op het glas aangebracht. Ik heb ze later aan het werk gezien, deze meisjes, die grote routine paren aan een zuiver artistiek gevoel. Zij wa ren bezig met witte verf en een fijn penseeltje kantachtige randen op sier- glazen te schilderen. Anderen legden een teer lijnenspel van zilver op glazen gebruiksvoorwerpen, of versierden kostelijke bokalen met goud. In de graveerafdeling gaven enkele knapen een demonstratie van hun kun nen. Zij brachten moderne decoraties aan door middel van razendsnel rond draaiende radertjes en hoewel het glas, dat zij onderhanden hadden, tot het dikke soort behoorde (oorspronkelijk maakten de Venetianen uitsluitend zeer fijn en dun glaswerk) kon ik toch hun prestaties niet anders dan bewonderen. Eén verkeerde beweging en een dure schaal of vaas ligt aan scherven! Dat de moderne tendenzen in de kunst deze fabricage niet onberoerd hebben gelaten, bewezen de talloze voorbeel den van abstracte en soms surrealis tische vormen. „Gemiddeld verkopen wij voor vijftig procent klassiek en voor vijftig procent modern glaswerk", ver telde mij de gids. „En is het u in Venetië al opgevallen hoeveel praktische toe passingen er voor glas mogelijk zijn?" Dat kon ik gelukkig beamen. Ver scheidene moderne winkels hebben deu ren met kunstig bewerkte glazen hand vatten ik had er verscheidene in mijn handen gehad, toen ik de ronde maakte langs de verleidelijke etalages. Toen ik mijn gids bedankte voor zijn keurige explicaties, zei hij: „U komt uit Nederland? Ah maar dan kunt u trots zijn op Leerdam!" TINEKE RAAT Stik de zij- en schouder naden dicht. Stik de mouwnaden en maak in de rechte kant een zoom voor het elastiek. Rimpel de ronde kant. Stik de mouwen in. Nu de delen van het kraagje op el kaar stikken en omkeren. Vouw het be leg (3cm) om naar de goede kant en stik de overslag (1.5), knip de naad op dit punt in. Stik het kraagje met een schuine bies op de goede kant aan. Knip de naad van het kraagje kort af en zoom de bies eroverheen. Maak een zoompje in de onderkant en knoops- gaatjes in het rechtervoorpand. Zet de knoopjes aan. Naai strikje onder het kraagje aan. Nadat Audry Hepburn de rol geweigerd had, omdat ze voor de figuur niets voelde, stond Otto Preminger voor de taak een andere actrice te vinden, die de hoofd persoon zou kunnen uitbeelden in de film, die hij naar Francoise Sagan's best seller „Bonjour Tristesse" wilde maken. Het bleek geen lichte taak te zijn, want geen filmspeelster voldeed aan de eisen, die de regisseur van „Carmen Jones" aan Cécile, de heldin van het boek, stelde. Toen, na alle portretten van sterren en sterretjes, die hem werden voorgelegd nog maar weer eens een keer te hebben bekeken, besloot hij een althans voor Europa nieuwe weg te bewandelen. Preminger nam het Franse damesweekblad „Elle" in de arm, dat daarna een wedstrijd uitschreef onder zijn lezeressen. Gevraagd werd om drie foto's, en profiel, en face en ten voeten uit van meisjes tussen de vijftien en de een en twintig jaar, die ook nog wat bijzonderheden over hun opvoeding, hun afkomst en hun eventuele ervaringen op de planken of voor de camera moesten ver strekken. niet te breken. Ze heeft haar filmrech ten al getoucheerd en daarvoor een raceauto gekocht, die nog sneller rijdt dan haar Jaguar. Voor de rest schrijft zij chansonteksten voor Juliet Greco en een scenario voor een Franse film. Voor haar lijkt het debuut met Bonjour Tristesse al weer in een grijs verleden te liggen. die ruim tweemaal ouder zijn dan zij. Maar toch ook gecompliceerd, omdat ze, zonder berouw achteraf, uit aan hankelijkheid of liefde voor haar vader, een veertigjarige weduwnaar, de dood bewerkstelligde van de vrouw, met wie hij hertrouwen wilde en die eens de geval van oordeel, waren, dit karweitje van haar moeder was wel even te kunnen opknappen. Pre- 8 v Het succes overtrof alle verwach tingen. Niet minder dan vijftienhonderd maal drie foto's kwamen binnen. Vijf tienhonderd meisjes, die het boek al of niet gelezen hadden, maar in elk minger en zijn jury hebben een week lang foto's bekeken en toen twaalf meisjes uitgenodigd een proefopname te komen maken. Drie ervan hadden al eens iets met de film te maken gehad en één voert sr zelfs een beroemde naam in de Franse filmwereld, omdat ze het acht tienjarige zusje is van Brigitte Bardot Een ander meisje, de brunette Michèle Girardon, trok zich vrijwillig terug, omdat ze intussen bij de Mexicaanse regisseur Bunuel een contract voor zijn eerstvolgende film had gekregen, na dat hij haar proefopname had gezien. Moeilijk probleem voor Preminger Voor Cécile, het meisje uit Bonjour Tristesse, wordt er nu dus óók nog een filmcarrière voorbereid en men moet de heer Preminger wel een héél ge lukkige hand toewensen, wil hij er in slagen, dat het „grote publiek" haar op het doek unaniem „aanvaarden" zal. Want het was een vreemd meisje, deze Cécile, die op haar zeventiende jaar al niets jeugdigs meer had. Die gelijk tijdig zeer gecompliceerd en zeer sim pel was Simpel, omdat ze eigenlijk helemaal geen hogere eisen aan het leven stelde dan de bevrediging van enkele zeer direkte behoeften: het ge noegen hard in een auto rond te rijden een nieuwe jurk aan te passen, gram mofoonplaten, boeken of bloemen te kopen en te minnespelen met mannen Vroeger meende men wel dat orchidee ën alleen maar in zeer warme en voch tige kassen gekweekt konden worden, maar er zijn gelukkig enkele uitzonde ringen en daartoe behoort dan ook Odontoglossum grande, een prachtige orchidee met zeer grillig gevormde bloe men, die het uitstekend in een niet te warme kamer doet. Nu bloeit deze Odontoglossum vrij spoedig; misschien staan de planten al in knop. Dat is het goede moment om een exemplaar aan te schaffen. In de omgeving van Haar lem houdt men zich speciaal bezig met het kweken van orchideeën; en wel in Aerdenhout. De Odontoglossum ver langt niet veel warmte; een normale kamerwarmte is voor haar zelfs al een beetje te veel van het goede; een matig verwarmd vertrek is meer dan voldoen de Sommige soorten orchideeën houden er een bepaalde rusttijd op na; deze soort wil na de bloei ook wel een paar maanden wat rust hebben, maar het zou toch verkeerd zijn haar geheel droog te houden. De plant mag 's zo mers niet in de volle zon geplaatst wor den. Ze houdt wel van een lichte stand plaats. Doe haar een genoegen door haar met lauw water te begieten. De grote moeilijkheid is het verpotten. Op de kwekerij waar u de plant koopt, zal men dat wel voor u willen doen. Daar beschikt men over een speciaal Odontoglossum grande. grondmengsel, waarin ze het best kan groeien. G. KROMDIJK Frangoise Sagan, die nu net meer derjarig is geworden, schreef deze korte beklemmende roman, (het meest verkochte boek in Frankrijk na de oor log de oplage heeft het half miljoen al overschreden als achttienjarige medische studente in 1 maand tijds, na dat ze voor een examen was gezakt Onmiddellijk na de verschijning trok het boek de algemene aandacht van de Franse critici, die Frangoise Sagan haar jaarlijkse prijs toekenden. Dat de schrijfster, die sedertdien een tweede boek publiceerde Un certain sourire over een ongewoon groot en vroeg rijp talent beschikte is wel zeker. Maar het sensationele succes kon toch niet alleen uit de litteraire kwaliteiten van het boek worden verklaard. Frangois Mauriac had in een van zijn veelge lezen artikelen de jeugdige romancière gekenschetst als een genie èn als een monster. Rondom die laatste karakte risering heeft zich een polemiek ont wikkeld, die na verschijning van de film in nog bredere kring, vermoede lijk wel weer opnieuw en met nog meer hartstocht op zal laaien. Mag Cécile, de bakvis, die het leven meer ondergaat dan leidt, omdat ze de „zedelijke normen" van de vorige ge neratie voos heeft bevonden en over boord heeft gezet, worden beschouwd als het prototype van de naoorlogse jeugd? Wie zal het zeggen? Een Frans week blad heeft alle vroegere klasgenoten van Frangoise Sagan naar hun oordeel ondervraagd. Slechts een zeer kleine minderheid, meende in Cécile wel ver scheidene trekken van een algemene overeenkomst te kunnen herkennen Waarmee natuurlijk nog helemaal niets ten voor- of ten nadele van de litte raire waarde van het boek is gezegd Maar de vraag wordt nu eerder, op welk aspect van het boek regisseur Preminger de nadruk zal leggen. Zal de artistieke waarde van de roman via de film gehandhaafd kunnen blijven? Of zal het accent vooral worden ge legd op de „monstrueuse" inslag van Cécile en de film als een „tijdsdocu ment" gelanceerd moeten worden? In dat geval kan men de weigering van Audry Hepburn, die het klappen van de Hollywoodse zweep wel kent, begrij pen. Frangoise Sagan zelf schijnt in tussen zich over deze kwestie het hoofd Schoteltje gestoofde komkommers met 'taas. 2 komkommers, 10 gr. boter, 50 gr. teraspte kaas, 4 dl melk, 40 gr. bloem. 10 gr. boter, 200 gr. dobbelsteentjes kaas De komkommers in de lengte door snijden en het zaad eruit verwijderen. Daarna de komkommers 5 min. in een bodempje water koken totdat ze glazig beginnen te worden. Een dikke saus maken van boter, bloem en melk. Hierin de dobbelsteentjes kaas doen en de ra gout zonodig op smaak afmaken met zout en peper. De komkommers hiermee vullen en voorzichtig overbrengen in een langwerpige vuurvaste schotel. Met de geraspte kaas bestrooien; een paar kluitjes boter er op leggen en in de oven een bruin korstje geven. Op bont is de hoedenmode geconcen treerd, welke de Londense modelleur met Franse naam Claude Saint-Clair dit jaar voorschrijft. Men ziet hiervan een tweetal voorbeelden Zondag: Milaanse soep; tong met zure saus, doperwten en aardappelen; ba- nanenbeignets. Maandag: Ragout van tong in rijstrand, sla; beschuit met bessen. Dinsdag: Paprika's gevuld met gehakt, princessebonen, gebakken aardappe len; meloen. Woensdag: Stampot van rauwe spinazie met spek en uien; yoghurt met cocos- noot en pinda's Donderdag: Gebakken tomaat, bloem- flensjes met vruchtenmoes. Vrijdag: Gebakken paling, andijviesla, aardappelen, botersaus; hangop. Zaterdag: Macaroni met hamblokjes, kaas en tomaten; fruit. Bananenbeignets 1 pd bananen, 3 ons bakmeel, 4 dl melk, 80 gr. poedersuiker, 80 gr. boter. Van het bakmeel, waaraan iets zout is toegevoegd, en de melk een tamelijk dik glad beslag maken. De schil van de oananen afhalen en de bananen in de lengte middendoor snijden. De helften voorzichtig door het deeg halen en aan beide zijden in de boter goudbruin bak ken. De beignets op een schotel leggen en met poedersuiker bestuiven. ADVERTENTIE Voel U voortaan veilig ]£r zijn van die betrekkelijke kleinig heden, die het de mens zó irriterend lastig kunnen maken dat ze tóch tot een grote last worden Zulk een last is het overmatige transpireren. Het is immers onprettig, de geur is onaangenaam en ook de kleding ver toont er de onfrisse sporen van. Daar is al heel wat aan „gedokterd." Nü echter heeft een aantal wetenschaps mensen, die talloze proeven hebben genomen, een produkt gevonden dat inderdaad op volmaakte wijze de oplossing brengt van het transpiratie- probleem. Een volkomen succes, dat aan tallozen in heel de wereld uitkomst brengt. Toch was de opgaaf alles behalve eenvoudig, want het ging er niet alleen om, overmatige transpiratie tegen te gaan, maar ook de onaan gename geur geheel weg te nemen èn het euvel van zovele middelen te ver mijden, die huid of kleding aantasten. De grote vondst is echter gedaan! En het feit dat dit nieuwe middel is gevonden en beproefd in de tropen, dus onder de meest ongunstige om standigheden, garandeert te meer zijn absolute deugdelijkheid. De veilige déodorant-stick "Aïda" is een éclatant succes gebleken en maakte reeds een ware triomftocht o.a. door Zuid- Amerika, Italië, Frankrijk en Zwitser land. Thans is "Aïda" ook in Nederland verkrijgbaar en kan het Nederlandse publiek eveneens profiteren van de dubbele werking van deze unieke, volkomen veilige déodorant-stick. Zowel aan overmatig transpireren als aan de onprettige lucht (B.O.) komt onmiddellijk een einde, wanneer men 1 x daags "Aïda" gebruikt. En voor de huid zowel als de kleding is "Aïda" gegarandeerd onschadelijk "Aïda" beschermt u 24 van de 24 uur! 's Morgens even aangewend, houdt deze veilige stick met haar dubbele werking u een geheel etmaal fris en onberispelijk. Welk een veiligheid, - welk een prettige zekerheid en gerustheid! Gebruik daarom van nu af aan "Aïda", de veilige déodorant-stick met de dubbele werking, - de practische en economische schroefkoker mag van nu af aan op de toilettafel van geen enkele waarlijk gocd-verzorgde vrouw ontbreken! AIDA, a product of Margarelh Duncan, is in alle goede zaken verkrijgbaar „Voor de knuppel waarmede Nederlanders ons sloegen" DJAKARTA (ANP) President Sukar no heeft vandaag in een rede, die hij op de trappen van het Merdeka-paleis te Dja karta uitsprak ter gelegenheid van de vie ring van de Indonesische onafhankelijk heidsdag, gezegd dat het besluit van de regering-Ali Sastroamidjojo om de Indo nesische schulden aan Nederland niet lan ger te erkennen, een „revolutionaire stap" is- „Wij hebben onze moed getoond door stoutmoedig alle R.T.C.-overeenkomsten te verscheuren. Wij danken Allah, dat wij niet. halfweg zijn opgehouden. De regering heeft het „voor de hand liggend besluit genomen niet langer de schulden aan Ne derland te erkennen, noch te betalen". „Stap voor stap moet de regering onze straat schoon vegen van de overblijfselen van de banden, die ons volk worgen. Toen de Nederlanders onze onafhankelijkheid erkenden lieten zij een brandkast achter, die niet vol geld of goud was, maar vol kwitanties en schuldbekentenissen van de Nederlands-Indische regering, die in de miljoenen guldens liepen. Volgens de R.T.C.-overeenkomsten wa ren wij verplicht deze verplichtingen over te nemen. De overeenkomsten zijn meer dan zeven jaar van kracht geweest en ge durende die jaren hebben wij als nette mensen betaald, met interest op de koop toe. Wij zijn inderdaad de meest ernstige debiteuren. Toen deze schuldbekentenissen ons werden opgedrongen, hadden wij niet voldoende tijd nauwkeurig te onderzoeken, of het juist was of niet, dat wij werden belast met deze schulden. .Nadat wij ze aan een nauwkeurig onderzoek hadden onder worpen, bleek dat wij niet alle schulden hoefden te betalen.... want het grootste deel daarvan was voor de knuppel, waar mee de Nederlanders ons sloegen". Sukarno legde er de nadruk op, dat In donesië wel nog de schulden erkent van Nederlands-Indië aan andere landen, eraan toevoegend: „Wij zijn geen oplichters. Wij willen alle schulden betalen, als zij echt zijn. De laatste berekeningen hebben ech ter aangetoond, dat wij in feite niets meer aan de Nederlanders schuldig zijn. Het grootste deel van de schulden was gemaakt om de oorlog tegen ons te financieren en een kleiner deel om wederopbouw-werken te financieren en dit kleinere deel, dat In donesië erkende, kon vereffend worden met het veel grotere deel. Onze schulden aan Nederland zijn dus reeds afgelost", aldus Sukarno. De werken van de ruim zestig jaar ge leden overleden Franse schrijver Guy de Maupassant genieten in Polen een stijgend succes. Tot nog toe werden er veertien van zijn werken uitgegeven met een totale op laag van driehonderdvijftigduizend exem plaren. Zijn ..Verhalen" hebben de meeste populariteit. Een andere bloemlezing moest reeds tweemaal worden uitgegeven. „Les nouvelles choisies" verschenen in een op laag van meer dan dertigduizend exem plaren. Ook „Boule de suif", „Un vérita- ble amour" en „Le vagabond" vinden veel aftrek. ADVERTENTIE UW HAAR IS UW KROON Permanent wave is een kwestie van vertrou wen enzeer goed model knippen. Wij brengen u de nieuwste voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar uw smaak en type gevormd C. 3. OERLEMANS Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 - 18462 Aardijk, 16 te Colombo. Alamak, 15 v. Genua n. Antwerpen. Almkerk. 15 v. Singapore n. Aden. Alhena, 16 te Antwerpen. Amsteldijk, 15 v. Vera Cruz n. Port Mexico Akkrumdijk, 14 te New Orleans. Amerskerk, 16 v. Singapore n. Bangkok. Astrid Naess. 16 v. Mena te Suez. Amerskerk, 16 v. Singapore n. Bangkok. Arkeldijk, 16 v. Bremen n. Rotterdam. Aludra, 16 dw. Runsal Jebel n. Karachi. Adonis, 16 te Maracaibo. Amsteldijk, 16 v. Vera Cruz n. Port Mexico. Arkeldijk, 17 te Rotterdam. Alblasserdijk, 16 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alioth, 16 te Montevideo. Ampenan, 17 te New York. Andijk, pass. 16 Azoren n. Havana. Albireo. 16 v. Marseille n. Genua. Averdiik, 17 te Antwerpen. Angolakust. 17 v. Bordeaux n. Dakar. Bussum. 16 110 m. o. Malta n. Sidon. Beninkust. 16 te Amsterdam. Boskoop, 15 v. Buenaventura n. Guayaquil. Boschfontein. 16 v. Marseille n. Southampton. Blijdendijk, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Breda, 17 v. Amsterdam n. Curasao. Celebes, 17 te Penang. Caltex Rotterdam, 15 v. Port Said n. Coryton. Carnia, 17 te Mena Al Ahmadi. Corilla, 16 v. Sambu te Miri. Crania, 17 te Mena Al Ahmadi. Concepepcion, 15 v. Porto Allegre n. Paranagua. Cradle of Liberty, pass. 15 Fayal n. Philadelphia. Charis, 16 te Amsterdam. Drente, pass. 15 Ceylon n. Belawan. Delfshaven, 16 v. Narvik n. Rotterdam. Doris, 16 te Dordrecht. Duivendijk. 16 v. San Francisco te Los Angeles. Dorestad, 16 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Duivendrecht, 16 v. New Orleans n. Hamburg. ADVERTENTIE PAR IJ SE COIFFURES DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. Delft. pass. 17 San Miguel n. Pta. Cardon. Eemdijk, 15 te Le Havre. Elizabeth B, 16 te New Orleans. Eemland, 15 te Amsterdam. Enggano, 16 te Aden. Esso Nederland. 16 te Rotterdam. Farmsum, 15 te Rotterdam. Friesland, 16 te Sunderland. Gaasterland, 15 v. Bahia n. Amsterdam. Garoet. pass. 16 Gibraltar n. Port Said. Gaasterkerk, 17 te Cochin Groote Beer, 16 te Mintreal. Groote Kerk, 16 dw. Finisterre n. Marseille. Gordias, 17 te Rotterdam. Ganymedes, 17 te Antwerpen. Hector, 16 te Alexandrië. Helena, 16 v. Maracaibo n. Caracol. Hilversum, 16 760 m. n.w. Fremantle n. Mena Al Ahmadi. Hestia, 16 te Cumana. Hydra, 16 te Rotterdam n. Antwerpen. Hera. 15 v, Trinidad n. Grenada. Hersilia, 17 t. anker op Orinocorivier n. Emdea. Hispania. pass. 16 Ouessant n. Rotterdam. Hecuba. 17 te Amsterdam. Isis, 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Ivoorkust. 16 v. Freetown n. Antwerpen. Isis, 17 te Amsterdam. Jason, 17 te Guanta. Kalydon, 15 dw. Rio de Janeiro n. Curagao. Karimun, 16 dw. Perim n. Ummsaid. Kertosono, 16 te Beira. Katelysia. 17 te Suez verw. Kalinga, 17 te Hongkong. Kota Baroe, 17 v. Port Sudan n. Suez. Luna. pass. 15 Gibraltar n. Lissabon. Laurcnskerk. 16 v. Basrah te Abadan. Langkoeas, 16 v. Surabaja n. Tj. Priok. Leto. 18 te Landsend verw n. Europa. Lawak. 17 te Napels. Lieve Vrouwekerk. 17 v. Rotterdam n. Bremen Loosdrecht, pass. 17 Ouessant n. Rotterdam. Malea. 16 v. Miri n. Singapore. Macoma, 16 te Singapore. Murena, 16 70 m. z.w. Albany n. Pladju. Markelo, 16 170 m. w. Lindesness n. Ryssedal. Mentor, 15 v. Paramaribo n. Amsterdam. Maas, 17 te Malta. Maasland. 16 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Marisa. 17 te Dakar. Nigerstroom, 16 v. Lagos n. Douala. Notos, pass. 15 Gibraltar n. Rotterdam. Oranje, pass 15 Malta n. Port Said, Oranjestad. 15 v. Trinidad n. La Guaira. Ovula, 15 v. Singapore n. Yokohama. Overijsel, 16 v. Shanghai n. Kobe. Oranjefontein, 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Oberon. 16 v. Aruba te Pto. Cabello. Ouwerkerk, 17 v. Suez n. Djibouti. Prins Frederik Willem, 16 te Rotterdam. P. G. Thulin, 15 v. Seven Islands n. Rotterdam. Prins Willem v. Oranje, 16 v. Plymouth naar Montreal. Poseidon, 16 v. Nort-Plymouth te Baltimore, Peperkust. 16 250 m. n. Dakar n. Le Havre. Prins Johan Willem Friso, 16 te Hamburg. Pendrecht, pass. 16 Kp. Vincent n. Nynashamn. Prins Casimir, 16 v. Rotterdam n. Antwerpen. Rondo, 14 200 m. o.z.o. Port Sudan n. Suez Ruys, 16 v. Manilla n. Kobe. Sloterdijk, 15 te Rotterdam. Sibajak. 15 v. Aden n. Suez. Schouten. 15 v. Kobe n. Hongkong. Straat Mozambique, 16 te Buenos Aires. Stanvac Ogan, 16 Sungeigerong. Stanvac Talang Akar, 17 te Belawan verw. Stad Schiedam, 16 te Bona. Sarpedan. 16 v. Curagao n. Aruba. Sliedrecht, 16 te Genua. Stad Breda. 17 te Seven Islands. Sommelsdijk, pass. 17 Scillys n. Antwerpen. Sunetta, 17 te Madras. Senegalkust, 17 te Amsterdam. Tjikampek. 16 v. Hongkong te Djakarta. Tero, 16 v. Hamburg te Antwerpen. Tomocyclus, 16 v. Pta. Cardon te Curagao. Trajanus, 15 dw. Swan Islands n. Kingston. Tiberius, 15 760 m. w.z.w. Flores n. Antwerpen. Themisto, 16 v. Rotterdam n. Wabana. Tomori. 15 v. Mobile n. Philadelphia. Trompenberg, 16 v. A'dam n. Golf van Mexico. Vasum, 15 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Van Heutz. 16 te Makassar. Westland, 15 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Wonorato. 16 v. Belawan n. Penang. Waikelo, 16 te Tj. Priok. Wonosobo, 16 te Los Angeles. Weltevreden, 16 v. Aden n. Suez. Westertoren, 17 te Port Said. Willemstad, pass. 16 Azoren n. Plymouth. IJssel, 16 v. Algiers, 18 te Ceuta verw. Zonnewijk. 16 v. Tocopilla n. Cristobal. Zuiderkruis, 16 v. New York n. Southampton. Zijpenberg, pass. 17 Gibraltar n. Melilla. KLEINE VAART Aeneas, 16 te Rotterdam n. Savona. Afiena, 15 te Christinehamn. Algarve 16 v. Bremen n. Ahrdalstangen. Abbekerk, 17 te Amsterdam. Betty Anne S, 15 v. Nordenhamn n. Kopenhagen. Bill S, 15 v. Swansea n. Amsterdam. Borculo, 16 v. IJmuiden te Hamburg. Betty, 15 v. Marieberg n. Londen. Blankenburgh, 15 v. Terneuzen n. Vlissingen. Caland. 15 v. Rotterdam te Ornskoldsvik. Daje Böhmer, 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Doris. 16 te Dordrecht n. Bremen. De Ruyter, 15 v. Stangate n. Newcastle. Domburgh, 16 v. Londen te Rotterdam. Duiveland. 16 v. Hartlepool n. Antwerpen. Flevo, 16 te Rotterdam n. Cartagena. Gaasterland. 16 v. Goole te Rotterdam verw. Gerrie S, 16 v. Guernsey te Newport verw. Gele Zee, 14 v. Trinidad n. U.K. Goeree. 15 v. Marseille n. Rotterdam. Helvetia, 16 v. Rotterdam n. Bremen. Henrica, 15 v. Swansea n. Leixoes. Hoogland. 15 v. Grangemouth n. Rotterdam. Houtman, 15 v. Lulea n. Burea. Hudson, 15 v. Rotterdam n. Liverpool. Keyser, 15 v. Pateniemi te Amsterdam. Kortenaer, 16 v. Esbjerg n. Rotterdam. Loire, 15 v. Funchal te Lissabon. Larix, 15 v. Domsjo n. Mantyluoto. Marathon. 15 v. Cuxhaven n. Huil. Maria Theresia,, 15 v. Hamburg n. Belfast. Medea, 16 v. Naestved n. Hamina. Meuse, 15 v. Stockholm n. Rotterdam. Midsland, 16 v. Rotterdam te Leith. Mutua Fides. 16 v. Hakkila te Huil. Nero. 15 te Amsterdam n. Kopenhagen. Niobe, 15 v. Amsterdam n. Helsingfors. Nato, 16 v. Londen te Rotterdam. Nieuwland, 16 v. Grangemouth te R'dam verw. Nottingham, 15 op Tyne v. Rotterdam. Noordholland. 15 v. Vlaardingen te New Orleans. Phidias, 15 v. Valencia n. Malaga. Philetas, 15 te Bourgas n. Istanbul. Plato, 16 te Rotterdam n. Bilbao. Pavo, pass. 15 Kiel n. Domsjo. Pegasus. 15 te Rotterdam v. Antwerpen. Ponza, 15 te Dordrecht v. Zaandam. Pooizee, 15 300 m. z.z.o. Dakar n. Trincomalee. Rode Zee, 15 v. Baltimore n. Europa. Roelof Buisman, 15 te Kalmar v. Ahur. Reinbek, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Roelf, 15 te Gdynia n. Amsterdam. Spica, 16 v. San Juan te Bremerhaven. Urmajo, 15 v. Mantyluoto n. Amsterdam. Victoria, 16 v. Sant. de Cuba te Rotterdam. Zuidland, 15 v. Gent te Stockholm. Zwarte Zee, 14 450 m. w.z.w. Fayal n. Baltimore.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11