B. en W. van Haarlem zullen raad situatie toelichten HAARDEN Groen $k Co taptoe delft; PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Nederlandse mijnen uiterst veilig in vergelijking met die der buurlanden Wereldnieuws Toenemende ongerustheid over trage voorbereiding van ZANTEN Gierstr. 31 Tei.iom De radio geeft zaterdag Ramp als te Marcinelle in Limburg onmogelijk NAAIMACHINES v.j VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 2 Wegenvraagstuk in Zuid-Kennemerland Van het oostelijk front geen nieuws Europese postzegels Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Conserven gekocht maar niet betaald Drie Amsterdammers gearresteerd Jordaans textielfabriek bestaat 175 jaar Autorijden gevaarlijker dan mijnwerken Verantwoordelijkheids gevoel voor aller veiligheid Geen 4 pet vakantietoeslag in de landbouw Hoogconjunctuur bracht ook welvaart in Benelux Uitvoervolume van alle- drie landen toegenomen TocU ió Ixet zo Merkwaardig heden der Maori's Naar w\j vernemen ligt het in de bedoeling van B. en W. van Haarlem in september een informele vergadering van de gemeenteraad uit te schryven, waarop het wegen- vraagstuk in Zuid-Kennemerland ter sprake zal komen. Het Iaat zich aanzien dat B. en W. over de zorgwekkende toekomst van het wegverkeer in deze omgeving en de oorzaken welke daartoe geleid hebben in besloten zitting mededelingen zullen doen. In het openbare gedeelte van de vergadering zal een nota worden behandeld, welke door B. en W. over het wegenvraagstuk wordt uitgebracht. Daarin zal tevens stelling worden genomen ten aanzien van enige principiële punten met betrekking tot de opvattingen van de streekplancommissie voor Zuid-Kennemerland. Wij hebben de indruk, dat men in de kringen van het Haarlemse gemeentebe stuur lang niet gerust is op de verkeers- ontwikkeling zoals die na de opening van de Velser tunnel te verwachten valt. De reeds een jaar geleden uitgesproken vrees, dat er van de aansluitende wegen niets of maar heel weinig gereed zal zijn behoudens de door de gemeente Haar lem zelf verbeterde verbindingen als de Delftlaan, de Kleverpark- en Verspronck- weg, de Wilhelminastraat, de Leidsevaart, het Staten Bolwerk en het Kennemer- plein en nu ook de Kinderhuissingel wordt elke dag meer werkelijkheid. Voor de verdubbeling van de rijksweg nr. 9 tussen de tunnel en het Delftplein te Haarlem en de aanleg van het grote ver- keerscircuit bij de entrée van Haarlem- Noord moet de onteigening van de daar voor benodigde grond nog beginnen. Het gewijzigde plan voor het verkeerscircuit bij het Delftplein te Haarlem is thans in behandeling bij de gemeentebesturen van Haarlem en Velsen. Van Haarlemse zijde zijn geen grote bezwaren meer te ver wachten, maar aan de Velsense wensen kon door de Rijkswaterstaat niet volledig tegemoet worden gekomen. De woningbouw in Delftwijk zal hier door ook gestagneerd worden, want een zestigtal woningen langs de Delftlaan zal pas gebouwd kunnen worden, wanneer deze verbinding naar het Delftplein is ver legd. Over de financiering van het gedeelte van de westelijke randweg tussen Zijlweg en Wagenweg bestaat tussen rijk en pro vincie nog steeds geen overeenstemming; toen deze bijna bereikt leek trok het rijk zich wederom terug. Over de verbinding tussen Zijlweg en Delftlaan is trouwens nog niets bekend en het is juist deze scha kel, die de gehele westelijke randweg langs Haarlem zijn waarde moet geven. De technische voorbereiding van het tracé tussen Zijlweg en Wagenweg heeft wel voortgang. In dat opzicht kan men tevens spreken van een constructieve en effici ënte samenwerking tussen de betrokken bestuurscolleges om eventueel rijzende moeilijkheden op te lossen. Maar ook hier kan pas na de afwikkeling van de han gende onteigeningsprocedure tot uitvoe ring worden overgegaan. Nog minder zekerheid bestaat er ten aanzien van de rijksweg welke Rijkswa terstaat voornemens is aan te leggen ten oosten van Haarlem als de toekomstige autosnelweg tussen de IJmond en Zuid- Holland. Het gemeentebestuur van Haar lemmermeer en Spaarnwoude heeft daar- ADVERTENTIE 40 modellen van 140.tot 500. Kolen-, olie-, trechterhaarden. Glasdeuren HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Bari ton en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Accordeonorkest en solist. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.35 Streekuit- zending. 15.00 Fanfarecorps. 15.20 Sport- en beroepsfitterij in de binnenwateren, lezing. 15.35 Omroep-orkest en solist. 16.35 Boek bespreking. 16.50 Platen. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Holland Festival: Koorzang. 18.45 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Pas separtout, causerie. 19.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Weense muziek. 21.00 Cabaret. 21.30 Socialistisch commentaar. 21.45 Platen. 22.30 Schimmenspel op zee, hoorspel. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pla ten. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws, en katholiek nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Mannenkoor. 14.20 Platen. 14.40 Amateursprogramma. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Ama teursprogramma. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Amusementsmuziek. 18.00 Rit mische muziek. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Jazmuziek. 18.45 Omroep-koor. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Eureka, 21.30 Platen. 22.35 Wij luiden de zondag in! Aansluitend: Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuziek. 23.45—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S., N.C.R.V.) 17.00 Voor de kinderen. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Plant en water, film. 20.35 Die Kluge, opera. 21.50 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 en 12.14 Idem. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kaleidoscoop. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.45 Idem. 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en orgel. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Omroep-orkest. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroeporkest. 20.30 Platen. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. tegen al stelling genomen. Met betrekking tot de aanleg van een hoofdverkeersweg beoosten Haarlem hebben B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan de Rijkswaterstaat medegedeeld, dat het thans ontworpen tracé het college weinig kan bekoren. Het is B. en W. van Haar lemmerliede niet duidelijk, waarom de weg dwars door het agrarische gebied van de gemeente is geprojecteerd. B. en W. betreuren het, dat bij de opzet van dit plan zo weinig rekening is ge houden met de belangen van de landbouw in het algemeen. De doorsnijding van het agrarische gebied zal aan de landbouw onherstelbare schade toebrengen. Met het oog hierop kan het college met het tracé niet akkoord gaan. Een ander aspect van de zaak is, dat de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude wordt beschouwd als een agrari sche buffergemeente, om aaneengroeiïng van de steden Haarlem en Amsterdam te voorkomen. Zou de in het geding zijnde hoofdverkeersweg worden aangelegd, dan wordt de bufferstrook doormidden ge sneden, wat volgens B. en W. uit bestuur lijk oogpunt niet bijster aantrekkelijk is. Tenslotte acht het college het niet raad zaam een door de Rijkswaterstaat getra ceerde rijksweg aan te leggen, zolang de ontwikkeling in verband met de aanleg van de IJ-tunnels niet is afgewacht. Hiermee scharen B. en W. van Haarlem merliede zich in feite achter het streek plan Zuid-Kennemerland, waarin deze weg op Haarlems gebied, door de Waar- derpolder is gedacht. Maar Haarlem zal zich waarschijnlijk uitspreken voor het tracé van Rijkswaterstaat, omdat de weg dan geen belemmering zal vormen voor de uitbreiding van het industriegebied en de toekomstige woonwijken in Haarlem-Oost en zuid-oost. Zo gezien is men dus met betrekking tot het wegenvraagstuk in dit gebied nauwelijks vooruitgekomen sinds een jaar geleden de gemeenteraden van Haarlem en Bloemendaal de alarmklok luidden. En het is begrijpelijk, dat men voornemens is dit nogmaals te doen, want het is de hoogste tijd, dat gehandeld wordt inplaats van onderhandeld. Door de.landen vaji de, Europese Ge meenschap voor Kolfen en Staal' wordt ge streefd naar een nauwere samenwerking op het gebied van de posterijen en de verre berichtgeving. De P.T.T.-ministers van deze zes landen hebben daarom beslo ten, dat elk der landen een postzegel zal uitgeven in de waarden van 10 en 25 ct. Deze zegels zullen van 15 september tot 15 november door alle postinrichtingen hier te lande worden ve*tcocht in plaats van de postzegels van 10 en 25 cent van de nor male uitgifte, tenzij om normale zegels wordt gevraagd. Na 14 noveprber zal de verkoop worden voorgezet als er nog voorraad is. Een internationale jury, onder voorzitter schap van de directeur-generaal der Fran se posterijen, heeft uit de door kunstenaars uit de samenwerkende landen ingezonden ontwerpen gekozen het ontwerp van de Franse tekenaar Gonzague. Het ontwerp geeft als hoofdvoorstelling te zien „het in de steigers staande huis Europa". De ach tergrond laat een vlag zien, waarin een fragment van de beginletter E valt te on derscheiden. De Nederlandse zegels zijn gedrukt bij de n.v. Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting, te Haarlem. Zij zijn uitgevoerd in koperdiepdruk in twee kleuren. Voor beide waarden is de kleur van de hoofd voorstelling, van het woord Nederland en van de waardeaanduiding donkergrijs. Bij de 10 cent postzegel is het fond bruinachtig rood, bij de 25 cent-zegel lichtblauw. De zegels zijn geldig als gewone fran keerzegels. De geldigheidstermijn eindigt op 31 december 1957. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Van 25 AUGUSTUS t/m 4 SEPTEMBER iedere avond van 9 uur lot 10.30 uur (zondags niet) Prijzen van I t.60 t/m t 5.25 Kaarten te bestellen bij Uw plaatselijke V.V.V. en Markt 85a Delft {Tel. K1730 - 26100). BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 De centrale recherche te Amsterdam heeft drie kooplieden uit de hoofdstad ge arresteerd, die er ernstig van verdacht worden een jaar lang tientallen fabrieken van geconserveerde levensmiddelen in ons land te hebben opgelicht voor een totaal bedrag van ruim 20.000 gulden. De gearresteerden, de 53-jarige J. de K., de 66-jarige J. N. van R. en de 40-jarige G. V. zijn reeds ter beschikking van de justitie gesteld. In het begin van dit jaar deed een in Hoorn gevestigde fabriek van conserven aangifte wegens oplichting door J. de K., die van deze fabriek vleeswaren had ge kocht die niet betaald waren, maar elders beneden de aankoopprijs waren verkocht. Omdat J. de K. een Amsterdammer is werd de recherche in de hoofdstad in de zaak gemengd. Deze ontdekte dat de drie mannen een combinatie vormden, die zich met deze praktijken bezig hield. Als de fabrikanten lastig werden en aandrongen op betaling, werd wel eens een deel van de geleverde conserven betaald. J. N. van R. was „directeur" van de volgens de politie alleen op papier be staande „Continentale Bank en Handel- mij.". Toen Van R. bij een fabriek in het oosten van het land een grote bestelling deed, gaf hij deze bank op als referentie om daar naar zijn kredietwaardigheid te informeren. De fabrieksdirectie deed dit en prompt ontving zij een zeer gunstige in formatie, die Van R. zelf uiteraard had opgesteld. J. de K. wordt nog verdacht van ver duistering van een in huurkoop gekochte auto, alsmede van flessentrekkerij. Voorts heeft hij een handelaar in gedistilleerd flessen drank, die hij uit een andere zaak zonder betaling had meegenomen, als del ging van zijn niet betaalde drankrekening gegeven. De combinatie liet de goederen bij een expeditiefirma in Amsterdam bezorgen, waar zij de partijen zelf afhaalde. Daar vond de recherche een groot aantal vracht brieven van verscheidene op de reeds ge schetste wijze verkregen en afgeleverde partijen. Begin september zal de Twentse textiel fabriek D. Jordaan en Zonen's N.V. te Haaksbergen haar 175-jarig bestaan vieren. Jan Jordan, zoon van een Hessische kwar tiermeester, richtte 175 jaar geleden in het „werkhuis" van Haaksbergen een katoen spinnerij in om de in die jaren heersende armoede te bestrijden. Hij kocht linnen bij boeren en huiswevers, vaak in ruil tegen kruidenierswaren, schoeisel, zaden, kalk en stenen. Omgekeerd waren ook de artikelen, welke zijn spinnerij vervaardigde, te ver krijgen in ruil voor goederen en diensten, zoals één dag gras maaien, koeien hoeden, turf steken en dergelijke werkzaamheden. Reeds spoedig nam Jan Jordan enige wevers in eigen dienst, die op handweef getouwen aan het werk gingen. Zes gene raties Jordaan (er kwam een a in de naam bij) hebben sindsdien in Haaksbergen ge werkt aan de totstandkoming van het hui dige bedrijf, dat thans werk biedt aan meer dan 1000 personen, het nevenbedrijf te Groenlo inbegrepen. In 1858 werd de eerste stoomketel in ge bruik genómen. In deze stoomweverij werd op mechanische getouwen met vast perso neel gewerkt. In 1866 werd het familiebe drijf een vennootschap, die D. Jordaan en Zonen ging heten. In 1898 ging het gehele bedrijf in vlammen op. In zeven maanden tijds werd een nieuw bedrijf opgebouwd. In 1926 werd de bestaande vennootschap omgezet in een n.v. Veiligheidsspecialisten van het Limburgse mijnbekken achten het uitgesloten dat in de Limburgse mijnen een ramp als die van Marcinelle zou plaats kunnen hebben. De veiligheid in onze mijnen is tientallen malen groter dan in de verouderde mijnen van de Borinage, waar bovendien, zoals in de „dodenmijn", onder de ongunstigste omstandigheden moet worden gewerkt tot zelfs op een diepte van meer dan duizend meter. Een automobilist in het drukke wegverkeer loopt eerder kans slachtoffer te worden van een dodelijk ongeluk dan een mijnwerker in onze Limburgse mijnen, die alle zowel de Staatsmijnen als de partikuliere mijnen uiterst modern geoutilleerd zijn, ook op het gebied van de veiligheid. De ramp in de mijn van Marcinelle werd veroorzaakt, doordat een kolenwagen, die in de schacht stortte, een hoogspanningskabel raakte; deze brak, waardoor kortsluiting en vervolgens brand ontstond. In onze mijnen is zo iets onmogelijk, omdat alle kabels in de schachten beschermd zijn door een stalen kooi. Ook zijn er aan de laadplaatsen in de schachten uitgebreide technische voorzorgsmaatregelen genomen om te voorkomen dat kolenwagens in de schacht kunnen storten. In de mijnen komt het méér dan in welk bedrijf ook, aan op het grote plichtsgevoel van de arbeider wegens de zeer speciale werkomstandigheden in het ondergrondse bedrijf, zoals de duisternis en de afgelegen werkpunten; vandaar dat de veiligheids diensten, waarover alle Limburgse mijn- onderondérnemingen beschikken, de veilig heidsgedachte zeer nadrukkelijk propa geren. Regelmatig worden veiligheids- akties ondernomen, ook via de bedrijfs voorschriften en pamfletten en brochures. Er zijn zelfs vrijgestelde mijnwerkers, die onder hun beroepsgenoten stelmatig propaganda maken voor de veiligheid bij het werk. De aanwezigheid van ontplof baar mengsel van koolmonoxyde of kolen stof wordt overal bestreden door een uiterst modern ventilatiesysteem, dat op elke mijn door een speciale ventilatiedienst wordt gecontroleerd. Ontstekingen van ontplofbare mengsels worden voorkomen door doeltreffende beveiliging van alle werktuigen en apparaten, welke vonken kunnen afgeven. Hieraan wordt zeer streng de hand gehouden en wee de mijnwerker, die de voorschriften terzake overtreedt. Mijnen zijn nooit gevaarloos Elke mijn heeft haar eigen reddingbri gade, die uitgerust is met de modernste hulpmiddelen, waarbij de nieuwste zuur- stortoestellen. Regelmatig wordt met deze reddingsbrigades geoefend. Bovendien be schikken de bovengrondse bedrijven nog over een eigen bedrijfsbrandweer. Nochtans blijft de mogelijkheid van ram pen niet uitgesloten. Op 23 maart 1947 verloren in staatsmijn Hendrik een opzich ter en twaalf arbeiders het leven op de 636-meter verdieping. Op 2 oktober 1946 vonden door de instorting van stutwerk in de mijn Laura vijf politieke delinkwen- ten de dood en op 6 juli 1946 veroor zaakte een benzinelamp van een opzichter in de staatsmijn Wilhelmina een explosie op de 331-meter verdieping, ten gevolge waarvan deze opzichter en nog zeven mensen om het leven kwamen. Het onder zoek wees uit, dat een hulpventilator van de luchtverversing korte tijd had stil gestaan, waardoor zich mijngas had kun nen ontwikkelen. Marcinelle hopeloos ouderwets Bij deze ongelukken is het gelukkig ge bleven. Voor grote rampen bleven onze mijnen gespaard. Men kent hier inderdaad niet de ongelukkige omstandigheden welke zich in Marcinelle hebben voorgedaan, waar geen brandvrije kleren aanwezig bleken voor de redders, waar men glaswol moest halen uitBelgisch-Limburg en een beroep op de bevolking moest worden gedaan voor het beschikbaar stellen van brandblusapparaten Dat de dodenmijn Marcinelle hopeloos ouderwets was, blijkt uit het feit dat het ondergrondse vervoer nog met paarden plaats vond in Limburg is het paard al jaren uit de mijn en maakt men bij het ondergrondse vervoer gebruik van pers lucht, diesel-elektrische en op sommige plaatsen zelfs van elektrische treinen; dat er uitsluitend met hout werd gestut zelfs Het bestuur van het Landbouwschap kreeg in juli geen goedkeuring van de mi nister van Landbouw op zijn besluit de vakantietoeslag voor landarbeiders van 2 op 4 percent te brengen. Toen is een ver zoek tot het College van Rijksbemiddelaars gericht om deze verbetering bij tussen tijdse wijziging in de collectieve arbeids overeenkomst van de landbouw in te voe ren. Het College van Rijksbemiddelaars had overwegende bezwaren tegen dit voor stel. Het bestuur van het Landbouwschap kreeg ten antwoord, dat deze verbetering gevolgen zou hebben ten aanzien van door berekening in de garantieprijzen van di verse produkten. Deze doorberekening is, aldus het college, in strijd met de beslissing van de regering van september 1955. 51. Terwijl Panda over de wegen snelde, dacht hij koortsachtig na, hoe hij zich van zijn ijzeren vervolgers zou kunnen ont doen. Hij durfde niet meer in een huis te vluchten, want het avontuur in de hoeden zaak had wel duidelijk gemaakt, dat de dolle automaten zich niet door muren en deuren lieten weerhouden. Maar eindelijk zag hij een bouwwerk, dat stevig genoeg leek, om zelfs automatische bedienden, zaagboren en zoutzuurspuiters te weer staan. „Het lijkt wel een vesting", hijgde Panda. „Als ik pffdaarbinnen ben, zal ik pffwel veilig zijn". Zijn laat ste krachten verzamelend snelde hij er op af. Hij kwam voorbij een bord, waarop te lezen stond: STOP! MILITAIRE GEHEI MEN! GEEN TOEGANG VOOR SPION NEN! Maar Panda had de tijd niet om dit te lezen en dus snelde hij recht op de ingang af. De schildwachten, die daar stonden opgesteld, zetten grote ogen op, toen zij de vreemde optocht zagen aan komen. „Een aanval!", riep de wachtcom mandant, „een aanval van gemechaniseer de eenheden! Sla alarm!" in de hoofdsteengangen in Limburg zijn deze van beton of baksteen en bij de staatsmijnen bijvoorbeeld wordt de ver maarde titan-stijl tot aan het koolfront op ruime schaal toegepast en dat de schachtlift nog met behulp van stoom- traktie werd voorbewogen in onze mij nen gaat dit alles elektrisch en onder voor beeldige controle. Het is geen wonder dat het percentage dodelijke ongevallen in de Nederlandse mijnen (die onderling met elkaar verbon den zijn, zodat er diverse uitwijk-mogelijk- heden zijn) het laagste is van geheel de Kolen en Staal Gemeenschap. Het bedraagt ongeveer 0,15 percent tegen het drievoudige in Duitsland en het bijna viervoudige in België. Niet alleen de moderne outillage onzer mijnen speelt hier een rol, maar ook het sterk gegroeide verantwoordelijk heidsbesef van de de mijnwerkers, de sterke wisseling in de bezetting ten spijt. Dit verantwoordelijkheidsbesef blijkt ook uit het feit dat het willekeurig vprzuim in onze mijnen ook het laagste is van de gehele Kolen en Staal Gemeenschap. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 De voortzetting van de internationale hoogconjunctuur heeft de welvaart van de Beneluxlanden ook in de eerste vijf maan den van 1956 in gunstige zin beïnvloed, zo wordt medegedeeld in een rapport dat ge meenschappelijk werd opgesteld door de directie algemene economische politiek van het ministerie van Economische Zaken van Nederland en de studiediensten van de ministeries van Economische Zaken van België en Luxemburg. Hoewel in een aantal landen maatregelen zijn of worden genomen met het doel een excessieve conjuncturele ontwikkeling tegen te gaan, bleef de buitenlandse zui ging van de koopkrachtige vraag een be langrijke stimulans voor de bedrijvigheid in de Beneluxlanden. Produktie, werkge legenheid, consumptie en buitenlandse handel bleven zich dan ook op een hoog niveau bewegen. Zowel in de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie als in Nederland, is het uitvoervolume in de eerste vijf maanden van het jaar met ongeveer twaalf percent toegenomen ten opzichte van dezelfde pe riode van het vorige jaar. De industriële produktie steeg in de eerste vier maanden ten opzichte van dezelfde periode in 1955 in Nederland en in België met zes percent en in Luxemburg met acht percent. De strenge vorst heeft in het gehele Benelux-gebied veel schade aangericht, vooral aan wintergranen, koolzaad, boven dien aan de boomkwekerijprodukten en aan de fruitteelt. Over het algemeen kan worden gesteld dat de vorstschade in Bel gië relatief groter is geweest dan in Neder land. De Belgische regering heeft een bij zonder krediet van 225 miljoen francs be schikbaar gesteld als hulpverlening aan de getroffen land- en tuinbouwers. De stand van het gewas is momenteel zeer bevredigend. Zo mag worden verwacht dat in Nederland de graanoogst even groot of zelfs groter zal zijn dan verleden jaar. Sabbath. Een Schotse predikant heeft een uitnodiging afgeslagen koningin Eliza beth zaterdag te begroeten tijdens haar bezoek aan het eiland Lewis, omdat zij, cloor op zondag de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjev die de dominee „belijdende atheïsten" noemt officieel te ontvangen, „de sabbath niet heiligde." Amnestie. Sultan Hamid II van Pontianak die in 1950 werd gearresteerd, en in 1953 werd veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf, met aftrek van voorar rest, kreeg in 1955 een gewone amnestie van drie maanden en een bijzondere amnestie van 3 maanden. Met de thans verleende vier maanden zijn hem in totaal tien maanden amnestie verleend. De sultan zal nog bijna drie jaar gevan genisstraf moeten ondergaan. Toeslag. Bovenop een heuvel die op de Zuidkoreaanse hoofdstad uitziet, is een bijna zeven meter hoog bronzen stand beeld van president Syngman Rhee onthuld. Het beeld weegt elfeneenhalve ton en heeft ongeveer anderhalf miljoen gulden gekost. Het geld voor het beeld werd verzameld door een toeslag van vier cent op elk bioscoopkaartje. Hel. Het Amerikaanse weekblad Life oefent critiek op het besluit van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, dat geen Amerikaanse verslaggevers naar communistisch Chi na mogen reizen, zolang nog Ameri kaanse staatsburgers in China gevangen zitten. „Het is de taak van verslag gevers, overal te gaan waar zij maar kunnen zelfs naar de hel als de dui vel hen toelaataldus een hoofd artikel. Overval. Arabische commando's hebben een Israëlische bus en twee begeleiden de militaire voertuigen overvallen. Een vrouwelijke passagier en drie militairen werden gedood. De overval geschiedde op een verlaten woestijnweg ten noor den van de Rode Zeehaven Eilath, in Zuid-Israel, bij de Jordaanse grens. Deze week zijn twee Israëlische vracht auto's in de Negeb-woestijn op land mijnen gelopen. Razzia. De politie te Buenos Aires heeft op grote schaal razzia's gehouden en een niet genoemd aantal arrestaties verricht naar aanleiding van een samenzwering, die generaal Uranga, de Argentijnse nationalistische oppositieleider, op touw gezet zou hebben. De generaal, die woensdag werd gearresteerd met tien andere personen, was minister van Ver voer in de regering-Lonardi, die het bewind van Perón opvolgde. Mislukt. De besprekingen over de hervat ting van de diplomatieke betrekkingen tussen Griekenland en Roemenië zijn mislukt. Bij deze onderhandelingen die in mei begonnen, rezen moeilijkheden over het vraagstuk van de schadever goeding voor door Roemenië overge nomen Griekse eigendommen. Gratie. De Hongaarse regering heeft André Marton, correspondent van het Ameri kaanse persbureau Associated Press, die in januari wegens spionage tot zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, gra tie verleend. Volgens radio-Boedapest is de echtgenote van Marton, correspon dent van het Amerikaanse persbureau United Press, die tot drie jaar gevan genisstraf was veroordeeld, enige weken geleden vrijgelaten. Privé. Een Britse arts heeft in een brief aan het Britse medische tijdschrift het voorstel gedaan, dat alle praktiserende huisartsen ontslag uit de Britse gezond heidsdienst dienen te nemen en dezelfde diensten als tot heden privé moeten verlenen tegen een jaarlijks honorarium van ongeveer 50 gulden. Ingemaakt. In New York zal het eerste definitieve Koreaanse woordenboek met subsidie van de „Rockefeller Founda tion" verschijnen. Het manuscript was, om het uit handen van de communisten te houden, in een inmaakfles begraven in de tuin van de woning van de Zuid koreaanse president. Margaret. De hertog van Edinburgh heeft een automatische schoenpoetser-laar zenknecht voor ruiters ontworpen, die in Londen voor de som van honderd gulden te koop is. Koningin Elizabeth heeft het apparaat op Sandringham- en Balmoralcastle laten installeren. Een goedkopere versie vari het to°stel is onder de naam „Margaret" in de handel. Na-oorlogs. Het Japanse ministerie van Defensie heeft een bouwplan van 27 miljoen gulden goedgekeurd voor een duizend tons onderzeeboot. Dit eerste na-oorlogse Japanse model zal eind 1958 klaar zijn. Het heeft een snelheid van 23 knopen aan de oppervlakte en 19 knopen onder water. DE HOOFDEN der Maori's bezaten niet alleen wereldlijke macht, maar waren tevens met de priesterlijke waardigheid bekleed, wat hun aanzien uiteraard ten goede kwam. Bovendien - en dat achten we voor vandaag het belangwekkendste - werd hun een geheimzinnige kracht toe gekend die in het wetenschappelijk spraak gebruik als „mana" bekend staat, sinds de zendeling en ethnoloog Codrington in 1878 dat Maleise woord voor het eerst gebruikte. Wat mana eigenlijk is, kan het best worden gedemon streerd door het verhaal van de Eskimo, die de mouwvoe ring kocht van een oud man, die vroeger zeer bedreven was geweest in de jacht. Hij naaide die voering in zijn eigen mouwen en in elk volgend kledingstuk werden die oxide, vette lappen trouw overgebracht. Het ge volg hiervan was, dat de Eskimo door die mouwen een machtig jager werd. We la ten hierbij in het midden, welke rol zijn zelfvertrouwen daarbij heeft gespeeld, maar in ieder geval is de kracht die aan de mouwen werd toegeschreven een typisch voorbeeld van mana, dat zo'n grote rol in het leven van veel natuurvolken speelt. (De onoverwinnelijkheid die in de middel eeuwen aan bepaalde wapens, in het bij zonder zwaarden - werd toegeschreven, berust eveneens op mana, al werd deze term in die tijd in onze streken niet ge bruikt). Over de vraag, of mana een natuurlijke of bovennatuurlijke kracht moet worden genoemd, bestaat geen eenstemmigheid, maar over één ding zullen we beslist geen ruzie krijgen, namelijk wanneer we de f stelling poneren dat het in ieder geval niet een natuurkundige kracht is. Hoe het ook zij, de Maori hoofden werd deze mana eveneens toegekend en het respect voor, deze heren groeide daardoor zó, dat aanraking van zijn lichaam of van de voorwerpen waarmee hij in contact was geweest, groot gevaar opleverde. Al het vaatwerk waaruit hij gegeten en gedron ken had, moest worden vernietigd, wilde dit gevaar voor anderen uit de weg tvorden geruimd. Een Maori hoofd, dat onder een af dak trad, waaronder een kook plaats was ingericht, maakte alleen al daardoor kookgerei en spijzen onbruikbaar voor ande ren en 't gebruik van een voor werp dat aan een hoofd toe behoorde, kon de dood tengevolge hebben. Wij, die op een veilige afstand van de hoofden der Maori's zitten (zowel wat tijdsduur als afstand betreft) moeten hier over werkelijk niet te geringschattend denken, want er zijn werkelijk gevallen bekend van mensen, die zonder het te we ten iets gebruikten dat door de koning was aangeraakt, en stierven toen zij hoorden dat het door hen gebruikte gereedschap van de koning afkomstig was. Dit zijn sterke voorbeelden, die uit den aard der zaak zeldzaam zijn, maar zij bevestigen toch in ieder geval de kracht van de auto suggestie (volgens westerse begrippen) of van de mana (volgens de opvattingen der Polynesiërs). We kunnen echter niet nalaten te wijzen op een merkwaardige parallel tussen oos terse en westerse gebruiken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2