Strijd over busdienst Amsterdam-Den Haag tussen Spoorwegen en Maarse en Kroon Autobusonderneming uit Aalsmeer dient concessie-aanvraag in JAC. VAN MARIS Vakantiespelen 1956 op EDO- terrein feestelijk besloten Suezkanaal is niet alleen van belang voor de oliehandel Beiaardconcert Aziatische landen hebben een groot aandeel in het vervoer Amsterdamse Beurs VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Controle op cijfers Tentoonstelling VIJF EEUWEN TONEEL Haarlemmermeer koopt geniegronden Weinig verrassingen Bestuurslid verduisterde geld van invalidenbond Ook tariefkwestie door Henk Herzog Aanvragen tot verhoging taxitarieven ingediend Vrouw komt hardhandig met auto in aanraking KRUISSTRAAT 33 - HAARLEM - TEL. 1 5 5 07 Sukarno verdedigt het goed recht van Egypte vurig „Kondor" leed in 1955 belangrijk verlies Stemmen van vermaarde toneelspelers in Vleeshal Heftige betogingen in ^r»bf-uVn doden li Van een redacteur) De strijd om de busverbinding tussen Amsterdam en Den Haag is opnieuw ontbrand. De N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon N.V. te Aalsmeer heeft een aanvraag ingediend om vergunning voor een dienst tussen beide steden via Amstelveen, Schiphol, rijksweg 4 en Wassenaar. Deze aanvraag zal op een openbare zitting van de Commissie Vergunningen Personenvervoer op donder dagmiddag 13 september in het Minervapaviljoen in^Amsterdam worden behan deld. Op dezelfde zitting komt 't verzoek van de Nederlandse Spoorwegen tot ver lenging van de concessie voor de bestaande door haar geëxploiteerde busdienst tussen Amsterdam-zuid en Den Haag-west aan de orde. Daarmee is de discussie over de;vraag, welke onderneming het meest in aanmer king' komt om een dergelijke dienst te onderhouden opnieuw actueel geworden. Men zal ziqh herinneren, dat de verlening van een concessie aan de Nederlandse Spoorwegen in 1953 geleid heeft tot hef tige reacties van de zijde van het parti culiere busvervoer, waarvan het meest extreme standpunt, zoals dat op een ver gadering van de F.N.O.P. werd geformu leerd, luidde: „de spoorwegen behoren op de rails". Van de zijde van de Spoorwegen werd het karakter van de busdienst zeer nauw omlijnd als een verbinding welke gezien moest worden als een tijdelijke ontlasting van de reizigerstreindienst tus sen Amsterdam en Den Haag. Enerzijds bood de nieuwe busverbinding een alter natief voor de naar de verre toekomst verschoven ondergrondse spoorwegverbin ding tussen beide steden en een geriefe lijker verbinding voor de in de van de stations gelegen wijken van Amsterdam en Den Haag, anderzijds bood zij tevens een aanvulling op de op de spitsuren zeker onvoldoend gebleken halfuur-dienst der spoorwegen. Intussen werden de spoorwe gen door deze beperking der doelstelling verhinderd zelf het initiatief te nemen tot een intensiever benutting van de buslijn, hoewel die, buiten de spitsuren zeker wel gewenst was. Door routewijziging in Am sterdam en het toevoegen van meer stop plaatsen in Den Haag werd weliswaar een verbetering bereikt, maar de gemiddelde bezettingsgraad der bussen schijnt toch om de vijftien percent te schommelen. Dit cij fer wordt bovendien nadelig beïnvloed door de omstandigheid, dat in deze bus dienst geen staanplaatsen zijn toegestaan. Wanneer er dus op de uren van het foren- senvervoer maar drie reizigers moeten staan wordt reeds een extra bus ingelegd. Het rendement van de buslijn zou aan zienlijk verhoogd kunnen worden door een stopplaats in Wassenaar, een door het ge meentebestuur van die plaats reeds lang gekoesterde wens. Zelfs wanneer er een vervoerverbod tussen Wassenaar en Den Haag zou worden opgelegd ter voorko ming van een overmatige vervoervoor- ziening tüssen die plaatsen, welke reeds door H.T.M. en N.Z.H. met elkaar zijn verbonden, zou er nog een voldoende ver- voerbehoefte tussen Amsterdam en Was senaar overblijven. Maar de Spoorwegen hebben zich door hun stelling, dat de lijn uitsluitend gezien moet worden als een verlichting van de reizigerstreindienst, daartoe in een onmogelijke positie geran geerd: Wassenaar ligt immers niet (meer) aan een spoorlijn. Natuurlijk kan de Com missie Vergunningen Personenvervoer uit eigen beweging een stopplaats in Wasse naar voorschrijven, maar gezien de weinig krachtige ontwikkeling van het Nederlandse vervoerbeleid in de afgelopen jaren is dit nauwelijks te verwachten. Eerder moeten N.S. duchten, dat op grond van de vervoercijfers geconcludeerd ADVERTENTIE VLEESHAL HAARLEM Geopend van 1417.30 en 19.3022.30 Entree 0.50. In het theatertje wederom KOFFIE-CAN TA T E van vrijdag t/m dinsdagavond a.s. om 20.45 en 21.30 uur. Entree 0.75. Critiek op prijs van rijksgrond In de vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmermeer, die donderdag in het raadhuis te Hoofddorp is gehouden, is speciaal van de zijde van de Partij van de Arbeid critiek uitgeoefend op de hoge prijs, die de Staat der Nederlanden voor grond had gevraagd. Aangeboden waren de geniegronden te Hoofddorp ter grootte van 8.30.45 ha tegen een prijs van f 101.875, hetgeen overeenkomt met f 1-23 per m2. Opgemerkt werd, dat er ook geld nodig zal zijn voor het maken van een afschei ding en het aanleggen van een weg. Latei- zal de grond opgehoogd worden. Andere fracties sloten zich bij de critiek aan, maar zij wilden het aanbod niet verwerpen, om dat er grote belangen achter staan- De grond is bestemd voor de bouw van wo ningwetwoningen en voor een Christelijk tehuis voor bejaarden. Wethouder dr. Brouwer (A.R.) moest toegeven, dat de gevraagde prijs hoog is, maar men vergete niet, dat de grondprij zen de laatste maanden stijgen. Een ont eigeningsprocedure aangaan zal geen nut hebben en bovendien wordt de bouw van woningen gestagneerd. Met. 15 stemmen vóór en 9 tegen werd het voorstel tot aan koop aanvaard. Met, dezelfde stemmenverhouding werd besloten t.ot aankoop van de fruittuin te Hoofddorp van de provincie Noordholïand voor een prijs van f 90.000; de oppervlakte is zeven hectare. De tuin zal als fruitbe- drijf geëxploiteerd worden door de heer Bos, die reeds vele jaren de leiding van de fruittuin heeft. De tegenstemmers waren hoofdzakelijk leden van de Protestants Christelijke partijen, die de prijs te hoog achtten. Voorts besloot de raad tot het aangaan van twee geldleningen, ieder f 500.000 groot, met het Beambtenfonds van het Mijnbedrijf te Heerlen en met de Rijks postspaarbank te Amsterdam. De rente bedraagt 4)4 en de leningen worden aangegaan voor veertig jaar. wordt dat de aanvullende busdienst niet langer nodig is. En het is ons bekend, dat de ontwikkeling van het vervoer op dit traject nauwgezet wordt gevolgd. De voornaamste tegenspeler van de Nederlandse Spoorwegen om de busver binding tussen Amsterdam en Den Haag was Maarse en Kroon. Hoewel de spoor wegen zich uiteraard akkoord verklaarden met een vervoerverbod voor de tussen- gelegen plaatsen, in het door Maarse en Kroon verzorgde streekvervoergebied, ging Maarse en Kroon toch in beroep. De Kroon verklaarde dit beroep evenwel on gegrond. Thans komt Maarse en Kroon zelf met een aanvraag voor een busdienst „welke in een dringende behoefte voorziet", aldus hun overigens summiere toelichting. In de door Maarse en Kroon voorge stane verbinding gaat het niet alleen om rechtstreeks vervoer tussen Amsterdam en Den Haag de Spoorwegen zullen wat dat betreft evenals de N.Z.H. zeker verbod van eindpuntenvervoer vragen maar ook om de verbinding van belangrijke tussengelegen plaatsen als Amstelveen/ Schiphol en Wassenaar. De aanvraag van Maarse en Kroon is dus principieel anders geaard dan die van de Spoorwegen en daardoor, vervoers-economisch gezien, waarschijnlijk ook veel levensvatbaarder. En men kan zich voorstellen, dat niet al leen het gemeentebestuur van Nieuwe Amstel maar ook dat van Wassenaar deze aanvraag krachtig zal steunen. En alweer: door de zelfbeperking welke de Spoorwegen zich hebben opgelegd om in elk geval de vergunning voor de busdienst te verkrijgen lopen deze het gevaar dat het economisch vervoerbelang van beide aanvragen tegen elkaar zal worden afge wogen. Ook voor de plaatselijke vervoer bedrijven van hoofdstad en residentie is M. van Vugt, die de belangen van Maarse en Kroon verdedigt, en mr. N. J. Polak, de advocaat van de N.S.-dochters. Want uiteraard hebben de N.Z.H. en wellicht ook de Citosa hier bedreigde belangen. Voor het overige zal de zitting weinig verrassingen opleveren, want het gaat in hoofdzaak om verlengingsverzoeken van reeds verleende vergunningen. Wij hebben reeds melding gemaakt van de „verbinding door BloemendaaP' van de N.Z.H., die blij kens de toelichting gezien moet worden als een mogelijke rechtstreekse verbinding tussen de kustplaatsten Katwijk en Noord- wijk met IJmuiden eventueel ook de bollenstreek om de verkeersmoeilijk heden in de Haarlemse agglomeratie te ontgaan. Verder heeft de N.Z.H. gevraagd de pendeldienst LisseKeukenhof naar be hoefte te mogen doortrekken naar de Rui- genhoek, waar wordt aangesloten op de dienst HaarlemNoordwijkDen Haag. Tenslotte is een rechtstreekse dienst Kat wijk aan de RijnNoordwijk Binnen ge vraagd met het oog op versterkings- en forensendiensten op de dienst Haarlem NoordwijkDen Haag. De omweg via Kat wijk aan Zee wordt dan ontgaan. De Naco heeft de buslijnen in Waterland aangevraagd voor de vervanging van de tramlijn in dit gebied. Daarbij behoren ook busdiensten over de dijk die Marken met het vasteland zal verbinden. Voorts heeft de Enhabo afgezien van een lijn van Bui tenhuizen naar Westzaan in aansluiting op de Nacolijn HaarlemZaanstreekPurme- rendEdam. Die aansluiting is trouwens reeds verzekerd, want men kan in Assen delft op de lijn AssendelftWestzaan Zaandam overstappen. „Dominee" met strafblad De voorzitter van de Christelijke Bond voor Invaliden, de 28-jarige Amsterdamse winkelier en evangelist T. A. van B. die, toen hij enige tijd de functie van penning meester waarnam, geld van de bond had verduisterd, is door de rechtbank veroor- deeld tot vier maanden gevangenisstraf. de aanvraag van Maarse en Kroon aan- Zes maanden was tegen hem geëist. trekkelijker dan die van de Spoorwegen. Want Maarse en Kroon heeft zijn eind punt in Den Haag bij het Staatsspoor- station geprojecteerd en in Amsterdam bij de Nassaukade. In Amsterdam kan Maar se en Kroon trouwens op grond van de concessie Amsterdam-Schiphol ook aan het Centraal Station vertrekken. Maar in elk geval laat het zich aanzien, dat aan de lokale verbindingen dan minder reizigers onttrokken worden dan nu het geval is. Een ander belangrijk aspect daarbij wordt gevormd door de tariefstelling. De spoor wegen berekenen voor hun busdienst het gebruikelijke tarief voor de treinverbinding tussen Amsterdam en Den Haag. Dat wil zeggen, dat de buspassagier meer kilo meters betaalt dan hij aflegt en tegen een hogere eenheidsprijs per kilometer dan bij exploitatie door een autobusonderneming het geval zou zijn. Maarse en Kroon stellen zich voor drie cent pev werkelijk afgelegde kilometer te berekenen met een vaste aanslag van vijf tien cent. De omrekeningsfactor voor de retourprijs ligt echter bij Maarse en Kroon hoger dan bij de Spoorwegen, namelijk 1,7 tegen 1.5. Daar staat weer tegenover dat opneming van het aangevraagde traject in de dag kaartfaciliteiten van Maarse en Kroon voor de reizigers zeer aantrekkelijk zou zijn. Intussen speelt de strijd lussen de Spoor wegen en Maarse en Kroon om de directe verbindingen via de rijksweg 4 ook af op het front van de relatie LeidenAmster dam. Daarop hebben de spoorwegen zich gewonnen moeten geven. Een door hen in gesteld beroep tegen de ongebroken ver binding LeidenNieuw VennepHoofd dorpAmsterdam werd verworpen, terwijl Maarse en Kroon bovendien ten dienste van versterkingsritten gebruik mocht ma ken van rijksweg 4. Nu vragen Maarse en Kroon ook vergunning voor een directe dienst Amsterdam—Leiden via dez.e rijks weg met de toekomstige aftakking via rijksweg 4a naar de Sleutelstad. Deze controversen zullen wel de belang rijkste blijken van de aanstaande zitting van de Commissie-Van Breen en liefheb bers van een puntige discussie kunnen zich nu al verheugen op de debatten tussen drs. C. G. van Leeuwen, die voor de Neder landse Spoorwegen in het krijt treedt, mr. De man, die voor sommige van zijn medewerkers in de evangelisatie voor „do minee" doorging, omdat hij „ds." voor zijn naam zette, had een rekening van f117 voor voldaan getekend, die nog niet was be taald. De verduistering werd hem door de officier zeer kwalijk genomen vooral om dat Van B. getracht heeft vertrouwen te wekken als dominee terwijl hij reeds vier keer veroordeeld is en nog in de proeftijd van een vorige straf liep. De officier hield er daarom rekening mee dat deze straf mo gelijk in een onvoorwaardelijke.zal worden omgezet. ADVERTENTIE ""ECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetestr. 19 - Tel. 15051 De vakantiespelen 1956 van het Haar lems Speeltuin Verbond die bijna vier weken duizenden kinderen hebben bezig gehouden, zijn afgelopen. Een gro-.t sl *i- tingsfeest op het EDO terrein in Haarlem- Noord, waarna niet minder 3500 kinderen kwamen kijken, vormde het siet van een periode waarin de Haarlemse jongens en meisjes, die bij een van de vijftien speel tuinen zijn aangesloten on alle mogelijke manieren zijn bezig gehouden. De heer J. Martens, de actieve voorzitter van de vakantiespelencommissie, wees daar op het EDO-terrein in zijn toespraak op, een toespraak waarin hij al degenen die aan het slagen van deze spelen hebben medegewerkt uitvoerig dankte. Zo waren cr bijvoorbeeld geschenken voor de leden van de vakantie-commissie, mevrouw C. Gaartman en de heer C. Heugens, er waren vaantjes voor de vertegenwoordigers van Plet Vrije Volk en Haarlems Dagblad/ O.H.C. en er waren vriendelijke woorden voor de directies van de musea en voor het personeel van het EDO-terrein. waarop nooit tevergeefs een beroep werd gedaan. Ook de tweede voorzitter van het Haar lems Speeltuin Verbond, de heer D. Rook- buiszen sprak nog enkele vriendelijke Henk Herzog, de beiaardier van de St. Jacobskerk te 's-Gravenhage, verzorgde donderdagavond een bespeling op het klok- kespel van de toren van de Haarlemse Grote Kerk. Terwijl de klokkenist daar boven hoog en droog dit laatste bij wijze van spre ken zijn programma afwerkte, riskeerde ondergetekende een nat pak, door in de druilende regen op betrekkelijk rustige plekjes te luisteren naar dit uur beiaard- muziek. En het viel hem op dat de klank deze avond bijzonder helder en sonoor was en dat de dynamiek, waarmee Henk Her zog zijn spel stuwing en kleur trachtte te geven, de gewenste uitwerking niet miste. De vochtige lucht bleek een goede geleider te zijn en er stond geen wind, die de ex pressie van de muziek der klokken kon benaderen. Al met al een geschikte ge legenheid om naar het beiaardspel te luis teren en er de bekoring van te ondergaan. Evenals onze stadsbeiaardier Ary Peters is de heer Herzog een oud-leerling van de Mechelse school. Dit verraadde zowel zijn dynamische spel als een groot gedeelte van zijn programma: composities van Denijn en Van Hoof, alsmede bewerkingen van Nees. Eigenlijk heeft het niet veel zin meer om hierop, zoals vroeger wèl het geval was, de nadruk te leggen, daar het pionierswerk dat Denijn met zijn Mechelse Beiaardschool begonnen is, nu ook consequent in de Noord-Nederlandse Beiaardschool te Amersfoort doorwerkt. Techniek is er thans een algemeen aanvaarde norm. De verschil len zijn uiteraard kwesties van persoonlijke aanleg of geaardheid, die zowel in Noord als in Zuid de essentie van het artistieke peil bepalen. Wat dienaangaande de be speler van deze avond betreft, geloof ik te mogen vaststellen, dat hij zijn temperament op vele van zijn collega's voor heeft, met dien verstande echter, dat hij het bijwijlen onvoldoende weet te remmen. Dit tempe rament stelt hem in staat sterke stuwing te geven, ook aan zijn improvisaties. Het is een élan dat enerzijds prettig aandoet door durf en zelfbewustheid, doch ander zijds iets onbeheersts heeft. Dit nu ligt op het zuiver artistieke vlak. Technisch weet Herzog best waar te maken wat hij bedoelt. Wat er van zij, ik heb met bijzondere be langstelling naar zijn prestaties beluisterd. JOS. DE KLERK Naar wij vernemen hebben de taxibedrij ven van Haarlem en Heemstede bij de colleges van B. en W. van deze gemeenten een aanvrage ingediend om tot tariefsver hoging te mogen overgaan. Wat de Heemsteedse tarieven betreft zou het in de bedoeling liggen deze tot het peil van de bestaande tarieven in Haarlem op te trekken. Over de mate van verhoging van de Haarlemse taxibedrijven, kon men ons, hangende de beslissing van B. en W., nog niet inlichten. Ook B. en W. van Heemstede moeten hun beslissing ten aanzien van de aanvrage nog bepalen. Gistermiddag om half een kwam een 22-jarige voetgangster op het Kennemer- plein te Haarlem met een auto in aanra king, toen zij vlak voor de wagen wilde oversteken. De vrouw liep een gekneusde linkervoet en een gebroken linkerpols op en werd naar de Deo overgebracht. Op het kruispunt Heerensingel-Fabri- ciusstraat gaf een 24-jarige motorrijder uit Haarlemmerliede geen voorrang aan een personenauto. De man werd met een schok over de motorkap van de auto geworpen en kwam op de rijbaan terecht. Slechts pijn in de rechterschouder was het nade lige gevolg van de salto. De auto werd ernstig beschadigd. ADVERTENTIE WASHINGTON (U.S.I.S.) Hoewel ruwe olie en olieprodukten het leeuwendeel hebben van de tonnage die jaarlijks het Suezkanaal passeert, moet men de betekenis voor de wereldhandel van de andere scheepsladingen die hun weg door h'et kanaal vinden, niet onderschatten. De totale droge lading die in 1955 het kanaal passeerde, bedroeg bijna veertig miljoen ton en bestond voor een groot deel uit de in- en uitvoer van landen als India, Pakistan, Birma en Ceylon, die elf percent van de totale door het kanaal verscheepte tonnage bedroeg, van Malakka, Indonesië en andere Aziatische landen, veertien percent en van Oost-Afrika zeven percent der tonnage. PERCENTAGE V.O. BUITENLANDSE HANDEL WELKE VIA HET SUEZKANAAL WORDT VERSCHEEPT De verscheepte produkten waren thee, mangaan, ijzererts, olie, katoenprodukten en jute uit India, rubber en tin van Ma lakka en Indonesië, chroomertsen uit Oost- Afrika, tarwe, wol en vlees uit Australië. Metaalwaren, machines, cement, chemica liën, kunstmest, spooi'wegmateriaal en pa pier gingen in tegengestelde richting door het kanaal. Schepen van 48 naties maakten in 1955 gebruik van het kanaal, waarvan 28,3 per cent onder Britse vlag voeren. Olie voor Groot-Brittannië kwam voor zeventig per cent door het kanaal. De tonnage van droge ladingen via Suez liep van 33.748.000 ton in 1953 op tot 33.809.000 in 1954 en tot 38.710.000 in 1955. De verschepingen van olie door het kanaal bedroegen voor de tweéde wereldoorlog vier miljoen ton en bereikten een totaal van 67 miljoen ton in 1955, 76 percent van alle tonnage, die in noordelijke richting het Suezkanaal pas seerde. De grote olie-importeurs waren Groot-Brittannië, bijna twintig miljoen, Frankrijk ruim twaalf miljoen en de Ver enigde Ctaten ruim 8.500.000 ton. De verladingen van en naar Amerika door het Suezkanaal zijn in de laatste vijftien jaar vervijftienvoudigd en bereikten verleden jaar een totaal van 12.500.000 ton. Een zesde deel van de totale wereld handel over zee vond het laatste jaar haar Op het terrein bij de speeltuin Weltevreden in Haarlem-Noord werden don derdag grote rolschaalswedstrijden gehouden. Bovendien vertoonde een groepje van zes jongens en meisjes enkele demonstraties kunstrijden. woorden, waarbij tot uiting kwam dat deze vakantiespelen ondanks het over het algemeen vrij slechte weer buitenge woon geslaagd zijn. De kinderen luisterden geduldig, klapten steeds op tijd in de handen, maar waren toch blij toen onder een mals buitje het uit gebreide programma begon. Men kon daar bij genieten van Truxini's kindercircus waaraan een groot aantal artisten uit het circus Jos Mullens medewerkten. In een snel tempo volgden de diverse nummers elkaar op, waarbij bleek dat de clowns nog steeds een bijzonder grote attractie vormen. De hoogtepunten van de voorstellingen die zowel des ochtends als des middag ge houden werden werden echter gevormd door het optreden van „The Dutch Rolling Stars", een jongen en een meisje die op rolschaatsen op een klein podium de vreemdste capriolen maakten. Vooral de kinderen die donderdag zelf op rolschaatsen een demonstratie gaven, zullen met stomheid naar de verrichtingen van „The Rolling Stars" hebben gekeken. Het gehele programma duurde in totaal bijna twee uur, waarna de kinderen hun diverse eigen speeltuinen weer opzochten, ongetwijfeld met de herinneringen aan een prachtige vakantiemaand nog vers in het geheugen. DJAKARTA (ANP) President Su karno van Indonesië heeft, ter gelegenheid van de elfde verjaardag van de Indonesi sche onafhankelijkheidsverklaring op de trappen van zijn paleis „Mercleka" een redevoering gehouden, waarin hij zei, dat zijn land aan de conferentie in Londen over het Suezkanaal deelneemt „ter ver dediging van de soevereine rechten van Egypte en ter verdediging van de vrede". Het Suezkanaal gaat niet alleen Egypte aan maar alle gekolonialiseerde, alle pas onafhankelijk geworden landen- In het bij zonder de Aziatische en Afrikaanse lan den moeten nu de roep laten horen: „han den af van Egypte". „Indien ik moest be slissen. zou ik onmiddellijk een tweede Aziatisch-Afrikaanse conferentie bijeen roepen om dit te bespreken". Indien men twijfelt aan Egyptes bekwaamheid om vrije doorvaart van schepen te garanderen, dan spijt het mij te moeten zeggen, dat deze boze mensen nog steeds „een kolo niale manier van denken hebben. Wat in Egypte geschiedt is mm of meer de loop van de geschiedenis", aldus Sukarno. Hoewel de aanneming-maatschappij „De Kondor" n.v. te Amsterdam gedurende ge heel 1955 zeer goed van werk was voor zien, leverde het resultaat van de arbeid in Nederland een aanmerkelijk verlies op, al dus het verslag. De maatschappij heeft aangenomen werken te voltooien, die ver liezen opleverden. Deze bleken bij het op maken van de balans over 1955 groter te zijn dan men eertijds had voorzien. De di rectie schrijft ondervonden te hebben, dat het aan de overheid niet is gelukt de aan vankelijk voorgeschreven of toegestane beloningen door controle of andere maatre gelen te doen handhaven. Opgemerkt wordt dat bij een behoorlijke tariefadministratie een paar jaar geleden 25 procent boven het contractloon mocht en kon worden be taald en dat thans 50 pet. of meer surplus moet worden uitbetaald bij een arbeids prestatie die in geen geval hoger ligt. Tot dusver stond de overheid in het alge meen nog niet toe de werkelijke loonsver hogingen aan opdrachtgevers door te bere kenen, hetgeen voor De Kondor met bijna 1000 man personeel een zeer groot verlies veroorzaakte. De directie hoopt dat het voltooien van het restant der werken zonder nieuwe te leurstellingen kan geschieden en dat de thans in aanmerking genomen verliezen voldoende zullen blijken te zijn. Het ver- liessaldo is becijfei-d op f 488 221. Dit kon slechts worden opgevangen door de extra en statutaire reserve aan te spreken. Hoe wel er nog een kleine dividendreserve aan wezig is, stelt het bestuur voor dit bedrag voorlopig intact te laten. De in 1955 aangenomen werken hebben een kortere bouwtijd en zullen voor zover dit nu reeds beoordeeld kan worden een overschot geven. De uitkomsten van het Indonesische bedrijf waren wederom be vredigend. Voor het boekjaar 1955 is weer een winsttransfer aangevraagd. S'otkoers Openings gisteren koersen 1-3 '4 Nederl.'47 91% 9lulie 3% Nedl. 1962/64 93 j/> 93)4 A. K. U 256 25514 Calvé Delft 352 14 353 Van Gelder Zonen 244)4 244 K. N. Hoogovens 341 340 Nederl. Ford 422 )4 421 N. Kabelfabriek 323/4 323 gew.Philips Gloeil. 297 295)4 pref.Philips Gloeil. 17614 176 y, Unilever 41614 41514 Wilton Fijenoord 315 317 Dordtsche Petrol. 814 813 Konkl. Petroleum 79914 800 A'dam Rubber 84 83 Holl. Amer. Lijn. 20014 200 N. Scheepv. Unie 175/4 176 Phs. van Ommeren 31514 315 y, H. V. A 110 110 Verg. Deli Mijen 116% 117 Amsterd. Bank 244 244 Ned. Handel Mij 197 197 Rotterd. Bank. 21814 218 )4 Twentsche Bank. 217 217 Anaconda Copper 8514 85 Bethlehem Steel. 16624 167 U. S. Steel 65% 66 General Motors 48% 48</. Shell Union 96% 9414 42% 42% weg door het Suezkanaal en dit percentage is sterker gestegen dan de wereldhandel over zee in haar geheel, waaruit blijkt van hoeveel vitaal belang deze waterweg is voor de wereld en voor Europa in het bijzonder. In het Pieter Langendijktheater in de Vleeshal had gisteravond een in zekere zin merkwaardige bijeenkomst plaats, waarbij de overigens in gering aantal aan wezige bezoekers opnieuw en ditkeer wel zeer sterk ervaren, dat het de leiding niet ontbreekt aan ideeën. Er werden band opnamen gehoord van fragmenten uit de oorspronkelijke opvoeringen van Franse en Engelse toneelstukken, die na door de beste toneelgezelschappen in verscheidene delen van de wereld op het repertoire te zijn genomen grote bekendheid hebben verkregen bij een verspreid toneelmin- nend publiek. De bandopnamen werden gemaakt uit een collectie grammofoonplaten van een Heemsteedse verzamelaar en het ligt, nog zonder dat enige beslissing is ge nomen, in de bedoeling deze dienst te la ten doen als aanvullend studiemateriaal voor beginnende tonelisten, ook ten diens'te van amateurs. De keuze is zeer veelzijdig geweest. Men hoorde stukken uit Molière's „School voor vrouwen" met Louis Jouvet en Dominique Bianchar, uit „Dokter tegen wil en dank" en „De burger-edelman" van dezelfde auteur door leden van de Comédie Franpaise met respectievelijk André Brunot en Louis Seigner in de titelrollen, uit „De barbier van Sevilla" van Beaumarchais met Miche- line Bourdet als Rosine, Jean Weber als Almaviva en Jean Piat als Figaro. Het Théatre National van Jean Vilar was even eens vertegenwoordigd, namelijk met in aanwezigheid van publiek opgenomen scè nes uit „Le Cid" van Corneille, waarin Gérard Philipe de hoofdrol vervult. Van Engelse stukken hoorde men ge deelten uit Shakespeare's „Midzomernacht- droom" met de gewezen dansers Moira Shearer en Robert Helpman, opnamen uit een voorstelling die in 1954 door de Old Vic werd gegeven onder regie van Michael Benthall en de balkonscène uit „Romeo en Julia" van dezelfde toneelschrijver met de als tegenspeelster van Chaplin in diens laatste film „Limelight" ook buiten Enge land zo bekend geworden Claire Bloom. Noel Coward en Gertrude Lawrence, de zeer bijzondere combinatie in het lichte blijspel, werden beluisterd in een geestige liefdesscène uit „Private lives." Als curio siteit werd ook gedraaid het door Noel Co ward gezongen, in Nederland door Cruys Voorbergh bekend geworden liedje „Don't put your dauglher on'the stage." Eveneens werden drie scènes ten gehore gebracht uit de oorspronkelijke voorstelling van Arthur Millers „De dood van een han delsreiziger" onder regie van Elia Kazan en met Thomas Mitchell als Willy Loman. Toelichting werd hierbij gegeven door Da vid Koning. Deze sprak ook bij de ver toning van een serie filmstrips, die een beeld gaven van het ontstaan en de ont wikkeling van het Engelse theater. De gekozen gedeelten uit de genoemde toneelstukken met vermaarde acteurs en actrices bleken aandachtig te kunnen wor den gevolgd zonder dat men het als een onoverkomelijk gemis behoefde te be schouwen. dat de handeling op het toneel niet kon worden waargenomen. Jlet stelt bijzondere eisen aan het voorstellingsver mogen van de toehoorder maar juist daar door krijgt hij een beter begrip van de zeggingskracht die in intonatie besloten kan liggen. De belangstelling voor deze „voorstelling" was zeker niet in overeen stemming met het belang ervan. AHMEDABAD (India) (United Press). - Het aantal doden, dat bij betogingen tegen het besluit van de Indiase regering om Bombay. Gujerat en Maharasjta tot één staat samen te smelten, gevallen is be draagt reeds achttien. De onlusten duren nu al tien dagen voort. De politie heeft een uitgaansverbod afgekondigd. DE RAMP MET DE „HONDSRUG" De twee overlevenden van de ramp met de Nederlandse kustvaarder „Hondsrug", de kapiteinsvrouw mevrouw Lenting en de machinist H. Mulder, hebben het Deense ziekenhuis, waar zij opgenomen waren, verlaten. De lijken van twee der vijf om gekomenen. de stuurman Koole en de kok Van der Mei, zijn naar Nederland over gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3