Zuinigheid, die wij sheid bedriegt Groentje WINKELJUFFROUW bekwame nieuwbouw schilders Flinke meisjes en Gehuwde dames gevraagd flf Interessant artikel van drs. Mourik in Economisch-statistische berichten Nieuwbouw KOOKSTER Plaats 'n a ENIGE JONGELUI b ENKELE MEISJES Constructie-bankwerkers Machine-bankwerkers Aankomende krachten Leerlingen I Steno-typiste (Nederlands). Bekwame schilders gevraagd goede glaszetters een bedrijfsassistent, HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 CURVEPRIJS EN WONINGBOUW Uitgekledewoningen Prijsbeheer sing Groter comfort Baanploeg voor Konenhagen werd gewijzigd Suezkanaalmaatschappij stelt Egypte in gebreke Kefauver: treurig gezicht en vriendelijke glimlach Lijntelefonie van Europa naar Verenigde Staten Zesendertig gesprekken tegelijk mogelijk „Het Achterhuis" komende seizoen in Parijs Scheepvaart Sport in 't kort Een prettig tehuis aangeboden VERPLAATSBARE FIETSENREKKEN ervaren STENO-TYPISTE 7 2,/ U erqerib mee leerling verpleegsters verpiesgster verpleeghulp ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956 Onder de titel „Curveprijs en woningbouw" heeft de economisch adviseur van Bur gemeester en Wethouders van Haarlem, drs. P. Mourik, een artikel geschreven in Economisch-statistische Berichten. Uitvoerig gaat de schrijver in op het begrip „curvepryzen". Het artikel van drs. Mourik is dermate interessant, dat wy het in zy'n geheel overnemen Herhaaldelijk, aldus de schrijver, zijn de laatste tijd de alarmklokken geluid. De bouw van arbeiderswoningen dreigt in een aantal gemeenten te stagneren. Niet door gebrek aan plannen, noch door gebrek aan activiteit van de gemeentebesturen, zelfs niet door een tekort aan bouwvakarbeiders of materialen, maar door de curveprijs. Wat betekent dit begrip, dat in staat is planborden waardeloos te maken, de zo zeer gewenste continuïteit in de woning bouw te doorbreken en hetgeen het ergste is, de ellende van de slachtoffers van de woningnood met onbekende tijd te ver lengen? De curveprijs is de norm, waaraan de aannemingssom, dus de prijs waarvoor de aannemer bereid is te bouwen, wordt ge toetst. Namens de minister controleert de Directie van de Wederopbouw de aan nemingssom en beslist dan of het werk tegen deze prijs mag worden gegund en zo dit niet het geval is tegen welke, lagere prijs de gunning dan wel mag Dlaatsvinden. Nu komt het herhaaldelijk voor. dat het niet mogelijk blijkt het werk tegen deze lagere prijs te doen uitvoeren. Zeer veel tijd, moeite en kosten zijn dan vergeefs ge weest en de zoveelste stagnatie in de wo ningbouw is een feit. Hoezeer we ons ook bewust zijn van de gevolgen die dit heeft voor de woningzoe kenden, er is toch reden ons te verheugen over deze ontwikkeling. Hierdoor komt namelijk een ernstig nadelig aspect van het na-oorlogse woningbeleid aan het licht: de negatieve invloed van dit beleid op de kwaliteit van de arbeiderswoningen. Indien immers de aannemingssom ten opzichte van de curveprijs te hoog ligt, gaat de ar chitect na welke bezuinigingen kunnen worden aangebracht: de woning wordt ..uitgekleed." Alle zaken die maar enigs zins kunnen worden gemist, worden ge schrapt en ijverig wordt nagegaan of mis schien materialen door goedkopere kunnen worden vervangen, ook al zijn ze dan min der doelmatig. De woningwetbouw-archi- tect, die weet wat hem te wachten staat, wordt hierdoor gedwongen minstens zoveel aandacht te schenken aan de zuinigheid als aan de belangen van de toekomstige be woners. Het is echter zuinigheid, die de wijs heid bedriegt. Het zullen namelijk deze woningen zijn, die na het beëindigen van de woningnood een sterke waar devermindering zullen ondergaan. Zo dra de woningzoekende weer kan kie zen, zal hij ongetwijfeld de voorkeur geven aan een vooroorlogse woning of aan een woning die tegen het einde van de woningnood is voltooid, omdat daarin de 'Voorzieningen zijn aange bracht die in overeenstemming zijn met de ontwikkeling der techniek en met de vergrote welstand. Het Nederlands Economisch Instituut heeft op dit punt belangrijke kwantitatieve onderzoekingen gedaan, waarvan de hoofd zaken zijn samengevat in het artikel van drs. De Klerk in het 27 juni j.l. verschenen speciale nummer Gemeente en Gemeen schap" van „E.-S.B.". Naarmate de wel vaart toeneemt, stijgen immers ook de eisen die de consument stelt aan de hem aangeboden consumptiegoederen. Over wegende dat een woning ten minste 75 jaar bewoond wordt, zou men dus mogen verwachten, dat bij het bouwen van nieu we woningen rekening wordt gehouden met het toekomstige welvaartspeil dat reeds over 15 jaar aanmerkelijk hoger zal liggen dan in 1950 (35 tot 40 pereent volgens de berekeningen van het Centraal Plan bureau). Het tegendeel is echter waar: op de woningen wordt steeds meer bezuinigd. Onwillekeurig vraagt men zich af hoe dit mogelijk is in een land met woningbouw verenigingen en vele gemeentebesturen, die niet liever willen dan zo goed moge lijke arbeiderswoningen bouwen. Het ant woord is eenvoudig: men heeft liever het halve ei dan de lege dop. Men heeft toch slechts de keuze tussen het bouwen van „uitgeklede" woningen of in het geheel niet bouwen en het laatste zou niet ver antwoord zyn tegenover de slachtoffers van de woningnood. Daarom is het on danks alles gelukkig te noemen dat niet tegenstaande de bereidheid de woning zo ver mogelijk uit te kleden, het bouwen hier en daar toch al niet meer mogelijk bliikf Dan immers pas wordt d<* alarmklok geluid. De vraag zal rijzen wat toch wel het oogmerk kan zijn van een dergelijk nega tief beleid. De hiervoor geschetste ontwik keling is echter door niemand nagestreefd. Het is slechts het niet-beoogde gevolg van een politiek die iets geheel anders wil bereiken: het in toom houden van de huren van de na-oorlogse arbeiderswonin gen. Er wordt we' eens ggdacht dat de curve prijs ook word' gehanteerd om de (zwarte) lonen en de prijzen van de bouwmaterialen te beheersen. Dit kan echter niet juist zijn, omdat de curveprijs alleen wordt toegepast in de woningwetbouw en dus niet in de premiebouw en vrije sector en evenmin met betrekking tot de bouw van gebouwen voor industrie, handel en verkeer. Ook wordt wel eens verondersteld dat de bouwkosten niet te hoog mogen worden, omdat dan de subsidies die de regering be schikbaar stelt voor de woningbouw te hoog zouden worden, waardoor het op de rijksbegroting voor dit doel uitgetrokken bedrag zou kunnen worden overschreden. Het is echter ondenkbaar dat deze veron derstelling juist zou zijn, omdat de gehele volksvertegenwoordiging dan onmiddellijk zou verlangen dat deze post op de begro ting zou worden verhoogd, hetzij ten koste van andere uitgaven hetzij ten koste van belastingverhogingen. Tijdens de laatste verkiezingen is immers weer duidelijk ge bleken dat alle politieke partijen de wo ningbouw primair stellen. Gesteld echter het onwaarschijnlijke geval dat het parle ment en de Regering zich zouden verzetten tegen een verhoging van deze post, dan nog zou de curveprijs niet gehanteerd be hoeven te worden om het bedrag der rijks subsidies binnen de perken te houden, in dien deze subsidie een vast bedrag per woning is. De enige bestaansreden van de curveprijs kan daarom slechts zijn het beheersen van de huren van de nieuwe arbeiderswonin gen: een vorm van prijsbeheersing dus. Dit doel wordt, echter niet bereikt, omdat men wel de prijzen van de arbeiderswoningen in de hand heeft, maar niet de prijzen van de produktiefactoren. Deze toch kunnen ook in alle andere sectoren van de bouw nijverheid, waar de prijzen van de eind- produkten niet worden beheerst, een aan wending vinden. Het ligt voor de hand dat bij stijgende prijzen van de produktiefac toren en gelijkblijvende (of minder snel stijgende) prijzen van eindprodukten, de enige mogelijkheid om het produktieproces voortgang te laten vinden, gelegen is in een vermindering van de kwaliteit van het eindprodukt. Dit gebeurt dan ook: de aan nemer is nimmer bereid op grond van de curveprijs iets van de aannemingssom te laten vallen. Wanneer het goedkoper moet, moet dat worden gevonden in minder werk of goedkoper materiaal. Een beleid dat ge richt is op huurbeheersing leidt daarom uitsluitend tot kwaliteitsvermindering. Soms zelfs leidt het systeem tot een nog pijnlijker resultaat en wel dan, wanneer een plan waarop met het oog op de curve prijs moet worden bezuinigd na „uitge kleed" te zijn, opnieuw wordt aanbesteed en dan nog duurder blijkt te zijn dan vóór de bezuiniging als gevolg van de voort gegane prijsstijging. Er kan echter ook nog een bezwaar wor den ingebracht tegen de manier waarop deze huurbeheersing plaatsvindt. Deze komt n.l. hier op neer dat de ambtenaren in Den Haag uitmaken hoeveel de woning zoekende arbeider in bijvoorbeeld Haar lem bereid is aan huur voor een nieuwe woning te betalen. Dit leidt tot merkwaar dige uitspraken: bijvoorbeeld een huur van f 10 in de week is aanvaardbaar; een huur van f 12 daarentegen niet. Een huur van f 12 in Amsterdam is echter weer wel toe gestaan, terwijl het geenszins onmogelijk is dat beide arbeiders op dezelfde fabriek werken en hetzelfde loon verdienen. Het lijkt niet te verdedigen dat de subjectieve waardering van het woongenot van één punt uit wordt beoordeeld. Het moet dan ook in het belang van alle betrokkenen worden geacht, wan neer deze curveprijspolitiek wordt ver laten. In plaats daarvan ware de be oordeling van de hoogte van de aan nemingssom en van de kwaliteit van de woningen over te laten aan het in zicht van de woningbouwcorporaties, de gemeenten, de institutionele en de particuliere beleggers. Deze opdracht gevers kunnen stellig beter beoordelen aan welke kwaliteit woningen behoefte bestaat en welke huur men bereid is te betalen, omdat zij in veel nauwer contact staan met de aanstaande huur ders dan de centrale instantie in Den Haag. De voordelen, die hieraan verbonden zouden zijn. mogen niet worden onder schat. De woningen zullen weer toekomst waarde krijgen en het huidige wooncomfort zal worden vergroot. De woningbouwcor poraties, een proces dat duidelijk is waar krijgen, zodat een einde kan komen aan de uitholling van de taak van deze cor poraties, een proces det duidelijk is waar te nemen als gevolg van het feit. dat de belangrijkste verantwoordelijkheden aan deze corporaties zijn ontnomen. Aanbeste dingen zullen minder snel mislukken dan nu het geval is, hetgeen onmiskenbare voordelen heeft voor de continuïteit in de woningbouw en daarmede voor het hand haven van de bouwcapaciteit. Van de con tinuïteit zal bovendien een prijsverlagende invloed uitgaan. Ten slotte is het wellicht goed nadruk kelijk te stellen dat het curveprijsprobleem onafhankelijk van het thans zo actuele vraagstuk van het algemene huurniveau kan worden behandeld. In dit artikel wordt slechts gepleit voor het openen van de mogelijkheid de kwaliteit van de nieuwe woningen aan te passen aan de eisen van en aan de waardering voor het voldoen aan deze eisen door de toekomstige bewo ners, alsmede het laten beoordelen van die waardering door degenen die nauw contact onderhouden met de toekomstige huurders. Hef is niet onwaarschijnlijk dat de huren van de nieuwe woningen in een aantal gevallen hoger zullen zijn dan thans. Er staat dan echter ook iets tegenover. De discrepantie tussen de huren van oude en nieuwe woningen zal worden vergroot, wanneer de huren van de oude woningen constant blijven. De tegenzin om van een oude naar een nieuwe woning te verhuizen zal echter niet groter worden. Deze tegen zin wordt, namelijk niet alleen bepaald door prijsverschillen, maar ook door kwa liteitsverschillen. Een groter huurverschil zal dan worden gecompenseerd door een kleiner kwaliteitsverschil. Daarom kan het curveprijsvraagstuk onafhankelijk van het algemene huurvraagstuk worden behan deld, aldus drs. P. Mourik. Na afloop van do Nederlandse baankam- pioenschappen heeft de sportcommissie van de KNWU de baanploeg, die afgevaardigd zal worden naar de wereldkampioenschap pen in Kopenhagen, herzien. De ploeg voor de wereldkampioenschapen op de baan ziet er thans definitief als volgt uit: Sprint professionals: Van Vliet en Derksen. Sprint amateurs: Captein en Gerritsen. Achtervolging profs: Peter Post en Daan de Groot. (Daan de Groot had zich aanvan kelijk voor dit nummer niet beschikbaar gesteld). Achtervolging amateurs: Van Houwelingen en Frans Braat. Stayers: Jan Pronk met gangmaker Merkens. De ploegen voor de wegkampioenschappen blijven gehandhaafd. Nasser stelt preventieve censuur in op alle militaire berichten LONDEN (Reuter/AFP) De Suezka- naal-maatschappij heeft een Egyptische verklaring, volgens welke de vermindering van het aantal in de richting noord-zuid door het Suezkanaal varende konvooien van twee tot één per dag het gevolg is van het feit, dat elf loodsen het werk niet her vat hebben na hun verlof, tegengesproken. Hoewel de maatschappij erkent, dat ver scheidene loodsen nog in Europa vertoe ven, ondanks het feit dat hun vakantie af gelopen is, wijst zij er op, dat de directie van de nieuwe maatschappij de loodsen verboden heeft op vakantie te gaan voor dat de anderen hun werk hervat hebben. Het aantal dienstdoende loodsen blijft dus ongewijzigd. Het tekort aan loodsen is te wijten aan de houding van de Egyptische regering die al meer dan vier jaar geen inreis-visa verstrekt aan buitenlandse loodsen, hoewel zij niet in staat is genoeg bekwame Egyptische loodsen voor hen in de plaats te stellen, aldus de kanaalmaat schappij. In Egypte is bij presidentieel decreet een preventieve censuur op alle militaire be richten ingesteld. Koning Hoessein van Jordanië en zijn premier Bahjat Talhoeni brengen het weekeinde in Damascus door om met de Syrische president Sjoekri El Koeatly over Arabische vraagstukken en de Suezkanaal- kwestie te spreken- Veertien Indonesische oudstrijders heb ben de Egyptische ambassadeur te Djakar- te verzocht hen te helpen bij hun pogingen om dienst te nemen in het Egyptische le ger. Zij vragen de ambassadeur hun ver zoek over te brengen aan president Nasser, opdat zij zouden kunnen deelnemen aan „een eventuele oorlog tegen de buitenland se imperialisten". CHICAGO (Reuter). - Senator Kefauver, die tot Democratisch kandidaat voor het vice-presidentschap van de Verenigde Sta ten is gekozen, stamt van Franse hugeno ten af. Zijn vrouw is een geboren Schotse. Kefauver. een lange magere man van 52 jaar is vroeger advocaat in Tenessee ge weest. Hij staat bekend als iemand, die zijn aanhangers voor zich inneemt met een vriendelijke glimlach en een treurig ge zicht. In 1952 trachtte hij Democratisch kandidaat voor het presidentschap te wor den maar hij slaagde daar niet in. Kefauver heeft een liberale en vooruit strevende visie op politiek gebied, staat achter Stevensons programma voor bui tenlandse politiek, maar is voor het voe ren van een krachtiger politiek inzake het tere punt van de rassenscheiding dan Stevenson. Zijn ambitie om president te worden heeft hem niet populair gemaakt onder zijn collega's in de Senaat. Zijn grootvader was een Baptisten-pre dikant, zijn vader, die nu 82 jaar is, was burgemeester van Madisonville in Ten nessee. Kefauver studeerde kunstgeschie denis aan de universiteit van Tennessee en rechten aan de Yale University. Hij was daar „werkstudent". Kefauver ves tigde zich als advocaat te Chattanooga en kwam in 1939. in het Huis van Afgevaar digden. Tien jaar later werd hij in de Senaat gekozen. Hij werd een nationale figuur, toen hij een onderzoek leidde naar de criminaliteit. De verhoren in dit onder zoek werden per televisie uitgezonden en trokken een geweldige belangstelling. Ke fauver publiceerde daarna een boek over zijn bevindingen, getiteld „Crime in Ame rica". LONDEN (Reuter) Sedert woensdag morgen is het mogelijk van Groot-Brittan- nië uit (met doorverbinding uit elk ander Europees land en zelfs tot India) via de gewone telefoonlijnen met de Verenigde Staten en Canada te telefoneren. Tot nu toe bestond er slechts radio-telefonische verbinding, die aan weersinvloeden onder hevig is en soms weg kan zakken. Woens dagmorgen is de laatste hand gelegd aan de voltooiing van de tweede onderzeese kabel, die van Oban aan de Schotse west kust naar Clarenville op New-Foundand loopt. In de zomer van het vorige jaar heeft het Britse kabelschip „Monarch" in ruim drie maanden tijds de eerste kabel gelegd, die een eenzijdig gesprek mogelijk maakte; thans kan men een normaal ge sprek in beide richtingen voeren. De in stallatie maakt een frequentie van 36 ge sprekken tegelijk mogelijk. Het werk is uitgevoerd als een gezamenlijk project van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Canada en kost ruim 150 miljoen gulden. Nog kunnen particulieren geen gesprek ken voeren, nog zullen vele proefnemingen een zestal weken geduld vergen. Maar daarna, bij het invallen van de herfst, zal een idee werkelijkheid zijn geworden, aan welks verwezenlijking de deskundigen jaren lang hebben gewerkt. Immers, tele graafkabels hebben de Atlantische Oceaan reeds sinds 1866 overspannen, maar pas kort geleden is men geslaagd met de con structie van een herhalingsapparatuur die diep onder het zee-oppervlak de hoge druk van hel water kan weerstaan. De algemeen-directeur van de Britse posterijen was een der eersten, die van de nieuwe lijnverbinding gebruik maakte, toen hij in Londen de kapitein van de „Monarch" in Clarenville aan de andere zijde van.de oceaan met de voltooiing van zijn werk gelukwenste. De kosten van de lijntelefonie zullen niet hoger zijn dan die van de tot nu toe ge bruikte radiotelefonie. Ook in ons land zal men van de verbinding gebruik kunnen maken, maar volgens een nader bericht van Reuter kan het vrijgeven van de kabel voor particulier gebruik nog tot het eind van dit jaar op zich laten wachten met het oog op vele nog te nemen proeven. Het toneelstuk, dat gemaakt werd naar het dagboek van Anne Frank, het Neder lands-Joodse meisje, dat in de laatste wereldoorlog in Duitsland om het leven kwam, zal na New York ook in Parijs wor den opgevoerd. Het aangrijpende stuk is het afgelopen seizoen met bijzonder veel succes op Broadway ontvangen. Het werd een jaar achtereen geprolongeerd. Anne Frank werd gespeeld door.de achttienjarige actrice Suzan Strasberg. Frantjoise Sagan, de eenentwintigjarige schrijfster van „Bon jour tristesse" en „Un certain sourire," is verzocht de Franse bewerking van het toneelstuk te verzorgen. Zij heeft het ver zoek afgewezen wegens tijdgebrek. COMBI. Gian Pioro Combi, een van de meest vermaarde spelers uit de Italiaanse voetbalhistorie, is op 54-jarige leeftijd aan het stuur van zijn wagen aan een hartver lamming overleden. BAUVIN. Nader heeft de Franse Wie lerbond besloten, dat Walkowiak zal worden vervangen door Gilbert Bauvin bij de we reldkampioenschappen. Aalsum, 18 te Port Said. Amor, 17 te Tunis. Amstelveen, 17 te Tarakan. Astrid Naess, 17 v. Port Said n. Gibraltar. Alblasserdenk, 17 te Antwerpen. Aardijk, 17 te Colombo. Ampenan, 17 v. Boston te New York. Artemis, 17 ten anker Tucupita n. Pto. Ordaz. Averdijk, 17 v. Le Havre te Antwerpen. Angolakust, 17 v. Bordeaux n. Dakar. Ariadne, 17 100 m. w. Philippeville n. Carthagena. Attis, 17 v. Barranquilla n. Mobile. Alderamin, 18 te Aden. Amstelkade, 17 v. Bremen n. U.S.A. Antonia, 18 te Pladju. Boskoop, 18 te Guayaquil. Bussum, 17 dw. westpunt Kreta n. Sidon. Boschfontein, 16 v. Marseille n. Southampton. Britsum, 16 te Baton Rouge. Baarn, 17 te Antwerpen n. Rotterdam. Breda, 17 v. Amsterdam n. Curagao. Bonaire, 17 v. Paramaribo n. Georgetown. Camitia, 20 te Curagao verw. Castor, 16 700 m. w.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Concepcion, 16 v. Rio Grande n. Paranagua. Cinulia, 17 te Adelaide. Callisto, 17 v. Rotterdam n. Wabana. Cottica, 17 v. Amsterdam n. Georgetown. Dongedijk, 17 v. Londen n. Curagao. Dorestad, 16 v. Suez n. Mena. Doris, 17 te Rotterdam. Drente, 18 te Belawan. Erinna, 21 te Pladju verw. Eendracht, 17 v. Rotterdam n. Bremen. Ena, 17 v. Fortaleza te Belem. Eemdijk, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Elizabeth B, 17 te Goodhope. Esso Rotterdam, pass. 17 Perim n. Rastanura. Graveland, 18 te Rio Grande Do Sul. Ganymedes, 17 te Antwerpen. Guineekust, 16 v. Abijan n. Takoradi. Gordias, 17 te Rotterdam n. Lissabon. Gadila, 17 v. Balikpapan n. Singapore. Hermes, 17 v. Corinte te Amapala. Hersilia, 17 ten anker op Orinocorivier n. Emren. Hispania, 18 te Rotterdam verw. Hecuba, 17 te Amsterdam n. Rotterdam. Ivoorkust, 16 v. Freetown n. Antwerpen. Isis, 17 te Amsterdam n. Trinidad. Ittersum, 16 v. Port Churchill n. Engeland. Jupiter, 18 te Rotterdam. Japara KRL, pass. 17 Perim n. Port Said. Jason, 17 v. Amsterdam te Guanta. Johan van Oldenbarnevelt, 17 te Melbourne. Kopionella, 17 v. Trinidad n. Rotterdam. Kalydon, 25 te Curagao verw. Kellia, 17 v. Old Kil Patrick te Liverpool. Kota Baroe, 17 v. Port Sudan n. Suez. Karimata, 15 te Surabaja. Kabylia, 17 v. Abadan n. Suez. Katelysia, 17 te Suez. Keizerswaard, 17 v. Pta. Cardon n. Buen. Aires. Kenia, 17 v. Pta. Cardon n. Buenos Aires. Korovina, pass. 17 Azoren n. Curagao. Kryptos. pass. 17 Minikoi n. Rotterdam. Langkoeas, 17 te Tj. Priok. Lawak, 17 v. Napels n. New York. Loosdrecht, pass. 17 Ouessant n. Rotterdam. Lissekerk, pass. 17 Vlissingen n. Bremen. Laagkerk, 17 te Kuwait. Laurenskerk, 17 v. Abadan n. Europa. Maashaven, 17 te Rio de Janeiro. Malvina, 19 te Miri verw. Mozambique, 17 25 m. v. Trafanger n. Mormugoa. Marisa, 17 v. Aruba te Dakar. Murena, 17 110 m. w. Perth n. Pladju. Maureen, 20 te Bombay verw. Mitra, 16 v. Lissabon n. Curagao. Nanusa, 17 v. San Francisco n. Manilla. Noordzee, 18 v. Seven Islands te Mobile. Nigerstroom, 17 v. Lagos te Douala. Oranjestad, 18 te Curagao. Oranjefontein. 16 te Antwerpen. Ouwerkerk, 17 v. Suez n. Djibouti. Oldekerk, 16 te Tangga v. Dar Es Salaam. Oranje. 17 te Port Said. Poelau Laut, 18 v. Surabaja n. Singapore. Prins Casimir, 17 te Antwerpen. Peperkust, 17 150 m. n Kp. Blanc n. Le Havre. Phrontis. 16 v. Suez. Prins Willem II, pass. 17 Belle Isle n. Montreal. Rijndam, 18 te Rotterdam. Rondo, 17 490 m. z.o. Suez n. Suez. Samarinda, 18 te Durban. Scherpendrecht, 17 v. Port Alfred n. Las Palmas. Statue of Liberty, 17 v. Philadelphia n. Curagao. Saidja. 17 v. Surabaja te Pladju. Stanvac Djirak, 17 v. Sungeiger. te Pt. Swettenh. Stad Breda, 17 te Seven Islands. Sunetta, 17 v. Bombay te Madras. Sommelsdijk, pass. 17 Bishoprock n. Antwerpen Senegalkust, 17 te Amsterdam v. Rotterdam. Sarangan, 18 te Manokwari. Tomocyclus, 17 v. Curagao n. Punta Cardon. Tiberius, 16 660 m. z.w. Fayal n. Antwerpen. Trompenberg, 16 v. Amsterdam n. Bremen. Talisse, 18 te Tj. Priok. Tarakan, 24 te Surabaja verw. Waterman, 16 70 m. n.n.o. Finisterre n. South.ton. Westertoren, 17 v. Gibraltar te Port Said. Wonosari, 19 te Madras verw. Zuiderzee, 17 v. Vizagapatam n. Calcutta. KLEINE VAART Adine, pass. 16 Casquets n. Lissabon. Anja, pass. 16 Terschellingerbank n. Helsinki. Atlantic, 16 200 m. n.o. Kp. Vilano n. Livorno. Aeneas, 17 v. Rotterdam n. Savona. Alcetas, 16 te Tanger n. Gibraltar. Biesbosch, 16 v. Colchester te Rotterdam. Borneo, pass. 16 Terschellingerbank n. Garston. Barracuda, 16 v. Rotterdam te Toppila. Bergsingel, 16 v. Gefle n. Dublin. Confiance, pass. 16 Borkum n. Amsterdam. Cornelia Bill, 16 60 m. n.w. Gironde n. Bordeaux. Doris. 17 te Rotterdam v. Bremen. Daje Böhmer, 17 te Hamburg n. Bremen. Deo Favente. 17 te Aarhus n. Amsterdam. Eems, 17 v. Selzaete n. Aalborg. Ellerbek, 17 te Antwerpen n. Amsterdam. Fiducia, 17 v. Boston te Maassluis verw. Ferocia, 17 v. Mazagon te Sables d'Olonnes. Flevo, 16 v. Rotterdam n. Cartagena. Harlingen, pass. 16 Pitboei n. Sarpsborg. Harold, 16 in Grote Belt n. Kiel. Henrica, 16 20 m. z. Scillys n. Leixoes. Horst, 16 80 m. n.n.o. Texel n. Surte. Hulst, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Ida D, 16 v. Haukipudas n. Amsterdam. Isis, verm. 16 v. Londen n. Gent. Ida Jacoba, pass. 16 Borkum n. Ellesmereport. Jenjo, pass. 16 Langeoog n. Venlo. Jonet, verm. 16 v. Londen n. Termonde. Jonan, 17 te Nyborg v. Birkenhead. Keizersgracht, pass. 16 Elbe n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, pass 15 Brunsbüttel n. R'dam. Larix, 16 v. Domsjo te Mantyluoto. Lucas Bols I, pass. 16 Elbe n. A'dam of R'dam, Lean S, 17 v. Preston te Rotterdam verw. Leuvehaven, 17 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Lindesingel, 16 v. Waterford n. Brussel. Marcella, pass. 16 Kp. Skagen n. Esbjerg. Maria Theresia, pass. 16 Borkum n. Belfast. Mees Cremer, 16 v. IJmuiden te Londen verw. Maasvm N. 16 v Partington n. Rotterdam. Matthew, 17 v. Ordnanlewharf te Vlaard verw, Marietje Böhmer. 16 v. Messina n Mostaganem. Martha Russ, 17 te Amsterdam n Bremen. Marathon. 16 v. Cuxhaven n. Hull. Nautic, pass. 16 Dungeness n. Garston. Nautilus, 16 v. Amsterdam n. Bremen. Olive, pass. 16 Kp. d'Antifer n. Parijs. Plato, 16 v. Rotterdam n. Bilbao. Pavo, pass. 15 Kiel n. Domsjo. Ponza, 16 v. Dordrecht n. Domsjo. Rigel. pass. 16 Pitboei n. Kopenhagen. Ransel, 16 v. Ardrossan n. Ghent. Reinbek, 16 te Hamburg n. Bremen. Saba. pass. 16 Dover n. Antwerpen. Sambre, pass. 16 Schouwenbank n. Parijs. Spirit. 16 v. Colchester te Rotterdam. Startpoint. pass. 16 Vlieland n. Amsterdam. Stella Maris, 16 100 m. o. Dundee n. Varberg. Suze, 16 v. Amsterdam n. Kristinehamn. Swallow, 16 70 m. w.z.w. Dungeness n. A'dam. Tukker, pass. 16 Ameland n. Amsterdam. Twee Gebroeders, 16 v. Genua n. Alicante. Thaletas, 16 v. Algiers n. Izmir. Westerdok, 16 v. Londen te Amsterdam. Wubbiena, pass. 16 Westhinder n. Antwerpen. Wexford, 16 v. Alius n. Kristinehamn. Wubbina, 16 te Antwerpen. IJsselborg, 16 v. Kingslynn te Antwerpen. IJstroom, pass. 16 Dover n. Portsmouth. IJssel, 16 v. Algiers n. Ceuta. Zeehaan, pass. 16 Elbe n. Rotterdam. SLEEPVAART Blankenburgh, 16 v. Terneuzen te Vlissingen. Cycloop, 16 60 m. n. Bermuda n. St. Nazaire. Hudson, 16 v. Wight n. Liverpool. Loire, 16 v. Lissabon n. Funchal. Thames. 17 v. Vlissingen te Ferrol. Zwarte Zee, 16 640 m. w.z.w. Fayal n. Baltimore. Mlddenst.wonlngen, Villa's, Flats, enz. Haarlem en omge ving. De Ridder en Strijbis, mak. N.B.M. Zandv.laan 71, Heemstede. Gezonde dame op leeftijd vraagt Zit- en Slaapkamer of grote Zit-Slaapkamer Centrale verwarming en ge hele verzorging, liefst omge ving Bos en Vaartkwartier. Brieven no. 3277. in leraarsgezin, aan jongen van pl.m. 13 jaar, die de H. B. S. bezoekt. Hulp en toezicht studie. Br. no. 3278. TE KOOP pl.m. 300 fietsen, als nieuw, met ijzeren oprit. Spoed. Café-Restaurant ZOMERLUST, Tel. 3713, Zandvoort aan Zee Gevr. te Bl'daal voor direct tot 1 sept. van 3—19.30 uur. Tel. 22104. Mesdaglaan 2. Op Advocatenkantoor te H'lem kan gepl. worden een Br. no. 3253. In het Diaconessenhuis te Naarden kunnen geplaatst worden Leeftijd vanaf 19 jaar. Soil, br. a. d. Besturend Zuster. In een verpleeghuis voor rustbehoevenden en perso nen, die tengevolge van ziekte of invaliditeit een langdurige verpleging nodig hebben (geen t.b.c.-patiën ten), gevestigd in het cen trum van het land (prach tige omgeving) worden per 15 september a.s. gevraagd: P.G. Salariëring volgens rijksregeling. Brieven met opgave van referentiën on der no. 3282. Bi] de N.V. Fabriek en Handelsbureau „Nederland' Donkere Spaarne 22, Haarlem kunnen geplaatst worden met H.B.S.-opleiding ter inwerking op commercieel, resp. technisch-administratief gebied. met M.U.L.O.-diploma voor de afdelingen Boekhouden en Correspondentie. Gelegenheid tot een korte mondelinge be spreking: maandagavond 20 augustus a.s. van 78 (B) en van 89 (A). N.V. MACHINEFABRIEK SPAANS - Hoofddorp vraagt: Bemetel vakopleiding. Tien dagen aaneengesloten vakantie en zes snipperdagen. Vakantie-uitkering van twee weken extra loon. Doorbetaling bij ziekte en ongeval. Gunstige reisverbindingen. Sollicitatie aan ons bedrijf of buiten werktijd Nieuweweg 3 en Hoofddorp 665, Hoofddorp. Papierwarenbedrijf zoekt voor spoe- dige indiensttreding Brieven onder no. 3279 aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD Aanmelden 22/8 '56 Werk Burg. Kasteleinweg, N.V. Arn hem Zuid te Aalsmeer. voor alle afdelingen. Ook een gedeeltelijke dagtaak kan worden geregeld. Aanmelden: EERSTE HAARLEMSCHE STOOMWASSCHERIJ N.V., Kampersingel 50-56, Haarlem. Tevens enkele Aanmelden: Curacaostraat 36, Santpoort. Adverteren is de beste vorm van reclame Reclame is de motor voor uw bedrijf HOOGOVENS IJMUIDEN De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor haar Centrale die zal worden belast met de leiding van de produlctle van verschillende soorten voedingwater, rowel uit diverse soorten bronwater, als uit opper vlaktewater, alsmede met de distributie hiervan. Zijn taak is o.a. het streven naar een zodanige aanpassing van de be drijfsvoering aan de telkens wisselende omstandigheden, dat een optimaal resultaat wordt bereikt. (De installatie omvat o.a een omvangrijke demlneralisatle-lnrichtlng.) Eisen: diploma M.T.S. chem.techn. of gelijkwaardige opleiding of diploma M.T.S. werktuigbouwkunde met ervaring op genoemd gebied, bedrijfservaring, leeftijd 30 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties met beschrijving van opleiding en levensloop worden, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer HD 7.11, ingewacht nu de Sociale Afdeling Heamhtcn. P. DE GRUYTER ZOON N.V. Voor Dames die een prettige werkkring als op prijs stellen, is nog plaats in onze filialen te Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. Kom maandag 20 augustus, tussen 3 en 5 uur, eens praten op ons kantoor Barteljorisstraat 40 Haarlem (ingang winkel).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11