Agenda voor Haarlem Senator Kefauver kandidaat voor vice-presidentschap Sterke Democratische combinatie in de wedloop tegen de Republikeinen breimachine SCHATTEN Demonstratie SCNSTT AX Sukarno blijft onbekeerlijk anti-Nederlands Sukarno zal gesneuvelde Algerijnse patriotten eren HET EREBURGERSCHAP VAN SCHIPHOL VOOR MELANCHOLIEKE SCHILDPAD Gerepatrieerden uit Indonesië Huishoudster geworgd; eis tegen dader luidt vijf jaar Ambonezen eisten voedsel voor raadhuis Westkapelle Gemeentebode verdacht van diefstal Negen Egyptenaren nabij Gaza gedood Op 6 september begint het eerste Poznan-proces Kerkelijk Nieuws Slipgevaar op Wüstelaan te Santpoort Drie jaar geëist wegens poging tot moord Heringa Wuthrich Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 13 tot en met 18 augustus ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956 J (Van onze correspondent in Washington) 1 Na een spannende wedloop op de demo cratische conventie te Chicago tussen de senatoren Kennedy en Kefauver om de kandidatuur voor het vice-presidentschap, heeft Kefauver, senator van Tennessee, de overwinning behaald. Stevenson had de conventie de kans ge geven een man te benoemen, die in de voorverkiczingen actie tegen hem heeft ge voerd. In de campagnes voor de „prima ries" waren de uitlatingen van Kefauver zo fel, dat het onwaarschijnlijk leek, dat Stevenson en Kefauver ooit vrienden zou den kunnen worden. Na zijn nederlaag tegen Stevenson in Californië, heeft Ke fauver evenwel ruiterlijk erkend, dat hjj in zijn enthousiasme te ver was gegaan. Sinds einde juli heeft Kefauver alles ge daan om zijn aanhang over te hevelen naar Stevenson. Dit alles heeft de stem ming tussen Stevenson en Kefauver ver beterd. Men kan zeggen dat de Democraten voor de verkiezingen een sterk team heb ben gekozen. Hun kandidaten zijn sterk verschillende persoonlijkheden. Stevenson, een geestelijk aristocraat, zal vooral de intellectuele elite trekken, alsmede de sympathie verwerven van de velen, die wensen dat de president een persoonlijkheid met eruditie en geeste lijke allure is. Stevenson kan echter een hard werkende simpele koppelgenoot niet missen. Dat Ke fauver geen greintje humor bezit, schijnt hem geen kwaad te doen in zijn populari teit. Zijn ernst en zijn harde werken ma ken indruk op de massa, met name op de boeren, arbeiders, kleine zakenlieden en ouden van dagen. Stevenson bezit trou wens humor voor twee. Het heeft weinig gescheeld, of de con ventie had in plaats van Kefauver senator Kennedy gekozen. Bij de eerste stemming kreeg Kefauver een voorsprong, doch bij de tweede had Kennedy bijna het vereiste aantal stemmen bereikt, toen de aanhang van een andere kandidaat, senator Hurq-r phrey, overstag ging ten gunste v£m Kefauver. Daar Kefauver zeer gezien is bij de boe ren, is hij voortreffelijk geschikt om de ontevredenheid der landbouwers uit te buiten. Bovendien heeft hij aanhang onder de negers in de grote steden wegens zijn liberale beginselen. De enige handicap is zijn gebrek aan populariteit in het zuiden en bij de oudere partij-politici. Het zuiden had kennelijk liever Kennedy de overwin ning zien behalen. Altijd weer is het verwonderlijk, dat het circus van de conventie een wijze keus kan opleveren. De conclusie moet wel zijn, dat de conventie niet zo wild en dwaas is, als zij schijnt te zijn. In de zaal moge veel geschreeuw zijn, de wol wordt gesponnen achter de schermen, waar bij deze gelegen heid de jonge generatie onder leiding van Stevenson naar voren is gekomen. Voor de oude garde, en met name voor Truman, is deze verandering onmiskenbaar. In 1952 begon de verjonging der Repu blikeinse partij, doch toen stonden de Democraten echter nog onder voogdij van Truman. Thans is zonder twijfel Stevenson de partijleider geworden. Zijn breuk met de traditie door de keuze van de kandidaat ADVERTENTIE dinsd., donderd., zaterd.midd. 2-5 uur DE WOLBAAL Gen. Cronjéstraat 129 - Haarlem-N. ZATERDAG 18 AUGUSTUS Minerva: „De duvelstoejager", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Davy Crocket", 14 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blond ge vaar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ser geant York", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: ..Indian fighter", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lid»; „Safari", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Vergeef mij", 18 j., 23.30 uur. Theater Vleeshal: 20. 20.45 en 21.30 uur Bach's koffiecantate door Jan Nelissen's poppentheater. Frans Hals museum, 20.30—22.30 uur: Bijzondere avond openstelling met kaarslicht en oude muziek. ZONDAG 19 AUGUSTUS Minerva: „De duvelstoejager", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Davy Crockett", 14 jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blond gevaar", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Sergeant York". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. "-'alace: 10.30 uur. „Hans en Grietje"; „Indian fighter", 14. jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur. yakan- tieprogramma „Phffft", 18 jaar, 2. 4,15, 7 en 9.15 uur. Lid.o: „Rose Marie", alle leeft., 11 uur. „Vadertje Langbeen", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Safari", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Theater Vleeshal: 20. 20.45, 21.30 u. Bach's koffiecantate door Jan Nelissen's poppen theater. Zuiderkerk: 10. 5 en 8 uur, Dienst o. 1. v. L. J. Pasman. 8 uur: Jeugdsamen- komst. Grote Kerk: 7 uur, Bijzondere kerk dienst o. 1. v. prof G. C. van Niftrik m. m. v. Hendrik Laschuit, orgel. MAANDAG 20 AUGUSTUS Minerva: „A. C. als waaghalzen" 2.30 uur. „Rear window", 18 jaar, 8.15 uur. Rem brandt: 10.30 uur, Montagne's jeugdvariété. „Sissi", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 10.30 uur, Gezelschap Adrie van Oor schot. „Davy Crocket", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur, Frans Hals: „Blond gevaar", alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ongeketend", 14 iaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30 uur, .Hans en Grietje", „.Indian fighter", 14 jaar, 4 15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Va- um'ieprogramma „Phffft". 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur Lido: „Vadertje Langbeen", alle leeft. 2 en 4.15 uur, „Safari", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Vergeef mij", 18 jaar, 23.30 uur. Theater Vleeshal, 20, 20.45, 21.30 u. Bach's koffiecantate door Jan Nelissen's poppen theater. Beg inhofkapel: 8 uur, Interkerke lijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 u. af. Estes Kefauver voor het vice-presidentschap aan de ver gadering over te laten tegen de wensen der oude politieke rotten bewees dit zonneklaar. Nieuw Amerika „De Verenigde Staten staan op de drem pel van een groot en beslissend tijdperk, een periode van overvloed, werkelijke vrij heid en vorderingen in de richting van vrede", aldus zei Stevenson in de toespraak waarin hij zijn aanwijzing tot kandidaat aanvaardde. „Onze doelstellingen zijn niet die der bedeesden; zij zijn evenmin die der achteromkijkers, die tevreden zijn met de huidige stand van zaken en die menen dat deze grote natie voor altijd kan blijven slapen of stilstaan". Na zijn voldoening te hebben geuit over het feit, dat ex-president Truman hem zijn hulp in de komende ver kiezingscampagne heeft aangeboden, ver volgde Stevenson: „Wanneer ik spreek over een nieuw Amerika, bedoel ik een land waar de armoede is verdreven en dat zijn overvloed aanwendt om het levenspeil van elk gezin te verhogen. Ik bedoel een nieuw Amerika, waar iedereen vrij zal zijn, ongeacht zijn ras, geloof of economische positie. Dit nieuwe Amerika zal nooit op houden met de bestrijding van het oude denkbeeld, dat de mensen hun geschillen kunnen oplossen door elkander te doden". Stevenson verklaarde geen „politieke munt" te zullen slaan uit Eisenhowers ziekte. „De beantwoording van de vraag, of de president lichamelyk in staat is zyn veeleisende functie uit te oefenen, is een zaak tussen hem en het Amerikaanse volk", zo verklaarde hij. Na kort te hebben gesproken over bin nenlandse financiële vraagstukken, be steedde Stevenson aandacht pan het Ame rikaanse gezag in het buitenland, dat vol gens hem „waarschijnlijk nimmer lager is geweest". „De Verenigde Staten verliezen hun militaire voorsprong, het economische initiatief en het morele leiderschap. Zij verliezen ook de koude oorlog. Ons land gelijkt op een voertuig, dat midden op de weg stil blijft staan, terwijl het wereld verkeer er aan weerskanten voorbij raast." Stevenson besloot: „Wat wij nodig hebben is een volstrekt nieuwe leiding, die ons een glimp zal geven van de soepele en ver vooruitziende blik, zonder welke volken en staten ten onder gaan". Felle strijd „Het zal een felle strijd worden, doch wij kunnen hem winnen", aldus verklaai'de Truman in een toespraak tot de conventie. Truman kwam terug van zijn vroegere verklaring, dat Stevenson niet genoeg „vechter" zou zijn. om Eisenhower te kun nen verslaan. „Een man, die in staat was deze conventie op deze wijze voor zich te winnen, moet ook de Republikeinen kun nen verslaan", aldus Truman, die Steven son zijn volledige steun toezegde. De perschef van Stevenson heeft ver klaard, dat de presidentskandidaat van plan is een „aanvallende verkiezingscam pagne" te voeren. Weinig geestdrift onder het publiek DJAKARTA (ANP) President Sukarno heeft gisteren in zijn rede ter gelegenheid van de elfde verjaardag van de Indone sische onafhankelijkheidsverklaring ook gesproken over de kwestie westelijk Nieuw Guinea. Hij zei dat zolang de be trekkingen tussen Indonesië en Nederland nog kolonialisme inhouden, er geen hoop kan zijn, „zelfs niet tot de dag des oor deels", dat zij beter zullen worden. Hij zei, dat het niet slechts de ironie van de geschiedenis was, dat Nederland, dat drie maal op leven en dood vocht tegen kolo niale overheersing Sukarno zinspeelde op de Spaanse, Franse en Duitse bezetting nu op leven en dood het kolonialisme, dat 't in West-Irian toepast, verdedigt. „Ik heb in het buitenland horen zeggen, dat er iets mis moet zijn in de mentale structuur van Nederland", zei Sukarno. Zij willen vrienden zijn met Indonesië, maar zij ver wonden Indonesie's hart. Zij willen goede betrekkingen, maar zij overheersen een deel van het Indonesisch grondgebied. Sukarno verklaarde, dat er voortgang is gemaakt in Indonesië, maar dat er nog steeds zaken zijn, die, de eenheid en eens gezindheid belemmeren. Hij noemde als oorzaken hiervan de betrekkingen tussen de centrale regering en de provincies, „die niet zijn, wat zij zouden moeten zijn", de „verstoringen van de veiligheid, die nog niet geheel onderdrukt zijn, de Nederland se economische overheersing en de kolonia le imperialistische overheersing van West- Irian". Sukarno zei, dat de verstoringen van de veiligheid in feite ook de overblijf selen van het kolonialisme zijn, „te meer daar het onomstotelijk is bewezen, dat kwaadwillende elementen van Nederlandse zijde de hand hebben in deze verstorin gen". Sukarno scheen te zinspelen op de po ging van het leger om de minister van Bui tenlandse Zaken te ai-resteren, toen hij zei: „Iedere stap, die opzettelijk genomen wordt om de positie en het aanzien van onze staat te bezoedelen is onverantwoor delijk en daarom a-nationaal en contra revolutionair. Het is de plicht van de re gering en de instrumenten van de staat om iedere poging tot zulke onnationale activi teiten te voorkomen". Ondanks Sukarno's dikke woorden en zijn emotionele voordracht, merkten waar nemers, volgens het Amerikaanse persbu reau U.P. op, dat er onder het publiek wei nig geapplaudiseerd of gejuicht werd. Het merendeel werd achter prikkeldraad en politiecordons gehouden aan de overzijde van de weg langs het paleis. Wel klonk applaus toen hij het kolonialisme aanviel en de „politiek van onafhankelijkheid" verdedigde. Aan het slot van de redevoering weer klonken zeventien saluutschoten, loeiden si renes en vlogen escadrilles straalvliegtui gen over. In de binnenstad wapperden rood-witte vlaggen van de meeste gebou wen, vaak naast de vlag van communis tisch China, ter ere van de op bezoek zijnde mevrouw Sun-Yat Sen. Een aantal kranten verwijt de regering dat zij 3.5 millioen rupiahs spendeert aan onafhankelijkheidsvieringen, terwijl dit geld gebruikt had kunnen worden voor wederopbouw. DJAKARTA (ANP) „Het Algerijnse comité van actie in Indonesië", dat 21 stu dentenorganisaties omvat, zal dinsdag in Djakarta een demonstratie houden, „om uitdrukking te geven aan de steun voor het Algerijnse volk in zijn strijd tegen het Franse kolonialisme. In het presidentiële paleis „Merdeka" zal een bijeenkomst wor den gehouden, waarop president Sukarno in een rede de „Algerijnse patriotten, die in de actie gedood zijn" zal herdenken. Mohammed Ben Jusuf van de „Algerijnse vertegenwoordiging in Indonesië" zal „de strijd van het Algerijnse volk" schetsen. Eerst een doodvonnis, daarna een veroordeling tot levenslang, dat was de droeve weg, die een schild pad voerde naarhet ereburgerschap van de luchthaven Schiphol. Een meisje met een groot hart wist deze historie, die klinkt als een sprookje van de meesterverteller Andersen, waar te maken. Wat er eigenlijk gebeurde? De schildpad werd gevon den in het vrachtruim van de K.L.M.-super-Constella- tion „Atoom". Het was de bedoeling dat hij zijn reis zou maken in een grote mand, samen met enkele honderden soortgenoten, net als hij voorbestemd om ter tafel te komen in de vorm van schildpadsoep. Hij voel de daar kennelijk weinig voor. Ergens hoog in de lucht zijn donker noodlot tegemoet vliegend, heeft hij zich uit de mand weten te wurmen en een schuilhoek opgezocht. Hoe lang hij zich als blinde passagier daarna de wereld heeft laten rond dragen, kan men slechts gissen. Maar uiteindelijk .wam hij op Schiphol. Een douanebeambte haalde hem uit een hoek en droeg hem naar de inklaring. Want hij reisde zonder vrachtbrief, zonder enig ander papier, dat hem de deur tot een vreemd land kon openen. Bovendien wist niemand wie zijn eigenaar kon zijn of aan wie hij geadresseerd was. De douane-autoriteiten namen het enige besluit, dat de wetgeving hen in dil geval openliet. De schild pad zou de rest van zijn leven moeten slijten in het douanegebied van Schiphol. Eigenlijk in de douanekluis, maar dat was te bar. Daar- pm werd onderdak gevraagd aan het K.L.M.-dierenhotel. Hij werd geaccepteerd, voor honderd jaar mis schien, want schildpadden worden zeer oud. Tot de vaste bezoekers van het dierenhotel hoort echter de twintigjarige grondstewar dess Anneke Bons uit Was senaar. Haar ging het lot van de schildpad zeer ter harte. Zij kwam hem trouw zijn blaadje sla voeren en gaf hem op zijn melancho lieke uiterlijk de naam Sad- dy. Ze heeft daarna de di recteur geraadpleegd. „Is er nu helemaal geen andere oplossing?" De heer Del- laert, door het relaas van Anneke Bons gegrepén, pakte de telefoon en belde de douane. „Ik wil Saddy installeren als ereburger van de luchtvaartstad Schiphol. Hij moet een mooie glazen kooi hebben, goede verwarming en ver-, '.orging en een oorkonde en een medalje. Voor dat doe! wilt u hem toch wel vrij geven?" Anneke Bons zal binnen kort het plechtige moment bijwonen, waarop Saddy officieel zal worden geïn stalleerd. Wellicht zal An neke bij die gelegenheid tevens getuige moeten zijn. De heer Dellaert overweegt namelijk om Saddy behalve een oorkonde en een me dalje ook een vrouwtjes- schildpad te geven, opdat het ereburgerschap voor hem zo aangenaam moge lijk is. ADVERTENTIE doen NV CIGARETTES IMPORT (T A J B10K SCHEVENINGEN In het jaarverslag over 1955 van het Centraal Comité van Kerkelijk en Par ticulier Initiatief voor Sociale Zorg ten bate van gerepatrieerden, wordt medege deeld dat het aantal nieuw gerepatrieer den voor 1955 geschat wordt op 4500 ge zinnen, waarvan 3069 gezinnen in con tractpensions werden opgenomen. We mo gen aannemen, aldus dit verslag, dat zich aan het eind van 1955 nog 70.000 Neder landers in Indonesië bevonden. Hiervan zullen naar schatting 45.000 voor repa triëring in aanmerking komen; de overi gen zullen daar werkzaam blijven, of wel bij eventuele terugkeer geen zorg behoe ven. Het aantal gerepatrieerden is, zoals ver wacht, de laatste jaren aanzienlijk toege nomen en kan thans wel geschat worden op ongeveer 276.000. Op het totaal der Nederlandse bevolking van ongeveer 10.500.000 zielen is dit ruim 2'/> percent. De officier van Justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Middelburg heeft een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering geëist tegen de 39- jarige grondwerker F. K. uit Vlissingen, die op 14 november 1955 te Sluiskil, de huishoudster M. van T. door worging en het toebrengen van messteken van het leven heeft beroofd. De drank bleek de voornaamste oorzaak te zijn van dit misdrijf. K. heeft van de afgelopen twintig jaar dertien in gevange nissen doorgebracht. Als getuigendeskundig'en werden ge hoord dr. J. Zeldenrust, patholoog te 's Gravenhage en dr. C. Vaandrager, psy chiater te Amersfoort. De laatste acht de verdachte een groot gevaar voor de maat schappij. De officier van Justitie legde in zijn requisitoir vooral nadruk op de menselijke kant van dit misdrijf. Hij acht opzet aan wezig en meent, dat K. volkomen toe rekenbaar is. De uitspraak volgt op 29 augustus. Een groot aantal vrouwen en kinderen uit het woonoord der Ambonezen te West kapelle heeft een betoging gehouden voor het gemeentehuis te Westkapelle met het doel, dat voedsel zou worden vei-strekt. Burgemeester mr. M. Tydeman jr. ontving een deputatie en deelde haar mede geen voedsel te kunnen verstrekken. Daarop trok de stoet het dorp in, waar enige vrou wen in winkels levensmiddelen wilden kopen „op rekening van de regering", zo als zij zeiden. De winkeliers zagen kans de vrouwen met een zacht lijntje buiten de deur te krijgen. Andere winkeliers, die van de betoging hadden gehoord, sloten hun zaken totdat de groep was teruggekeerd in het woonoord. Daar hebben tenslotte en kele kinderen een viertal ruitjes van het kantoor van de kampbeheerder vernield. In het woonoord verblijven maar enkele mannen. De meeste mannelijke bewoners zijn in het Huls van Bewaring te Middel burg. Tegen de 44-jarige L. de P., gemeente bode te Zaamslag, heeft de officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan zes maanden onvoor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling der Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging geëist, omdat deze in de afgelopen twee of drie jaar een bedrag van ruim 4.000.ten nadele van de gemeente zou hebben ver- du is terd. Nieuw model Opel 1957 De Opel-autofabrieken in Rüsselsheim beginnen in oktober met de produktie van de modellen voor 1957. De Record en de Olympia worden aangepast aan het model van de Kapitan 1956. Zij krijgen een iets langere corrosserie, een lagere motorkap en een gewijzigde kofferruimte. De Kapi tan wordt niet veranderd. In Duitsland worden de prijzen van de Record en Olympia met 110 mark verhoogd. JERUZALEM (Reuter). - Een groep waarnemers van de UNO-bestandscom- missie heeft verklaard dat negen Egypte naren zijn gedood in de strook van Gaza. De waarnemers onderzochten Egyptische beschuldigingen, volgens welke Israëliërs een Egyptische militaire post hadden aan gevallen en daarna een jeep in hinderlaag hadden beschoten. Woordvoerders van het Israëlische leger hebben verklaard, niets van de aanvallen te weten. Het opperbevel van het Jordaanse Arabische Legioen heeft tegengesproken, dat Jordaniërs verantwoordelijk zijn voor de aanval van donderdag op een Israëli sche bus bij de zuidelijke Israelisch-Jor- daanse grens, waarbij vier mensen gedood en negen gewond werden. WENEN (United Press) Het eerste po litieke massaproces tegen de leiders van de revolte in de Poolse stad Poznan zal, naar goed ingelichte bronnen in Wenen mee deelden, op 6 september in Poznan be ginnen. Volgens deze bronnen zitten onge veer honderdtwintig personen, die aan de onlusten in Poznan hebben deelgenomen, in de gevangenis van Rawicz, in afwachting van hun berechting. De bronnen zeiden voorts, dat de onder vraging van de rebellen door de politie in de Rawicz-gevangenis „bijzonder ruw en wreed" was, maar dat de autoriteiten er nog niet in zijn geslaagd van hun slacht offers de bekentenis af te dwingen, dat zij gehandeld hebben op instigatie van „bui tenlandse imperialisten en reactionaire agenten". ADVERTENTIE VENTILATOREN KWALITEITS TRANSFORMATOREN ELECTRO-MOTOREN levéren wi) vlug en concurrerend A DDK D ATTkirADDirV I IIVftD" Kortp Poellaan 25 Haarlem Tel. 12505 Ned. Herv. Kerk Beroepen te IJzendijke (toez.) W. A. Bos, vic. te Wieringerwerf. Aangenomen de benoeming tot geestelijk verzorger van de vluchtelingen-kampen te Berlijn B. Joh. Meyer te Anna Paulowna. Geref. Kerken Beroepen te Ter Apel B. van Oeveren te Vries. Clir. Geref. Gemeenten in Ned. Beroepen te Delft J. G. van Minnen te Huizen (N.H.). voorheen te Delft. Ik vind het jammer dat de schatgraverij in Kortenhoef op niks is uitgelopen, want ik vind het allemaal maar saai in de we reld. Er gebeurt nooit iets. Die spanning, of er iets zou gevonden worden, konden wij best gebruiken. Ik heb in mijn leven heel wat schatten gevonden, maar daar behoef de niet voor gegraven te worden en zeker niet in Kortenhoef, maar dat zenuwachtige werken van die broers in moeder aarde was veel spannender. Er gebeurt nooit iets in de wereld en daarom heeft de wereld dit soort dingen hard nodig. Maar er komt bijna nooit iets van van de Lutine niet en van de Renate Leonihardt niet. En dan vallen we telkens weer in onze apathie terug. Als er zo nu en dan niet een Nassertje kwam om iets onverwachts te doen, dan zaten we hele maal, allemaal, altijd met slappe handjes in de schoot, in het luchtledige te staren. Het vinden van schatten is altijd een hobby van de mensheid geweest. Bij ons, op Terschelling, noemen ze dat „jutten". Daar loopt wel eens een mooi schip op de zandbanken. Iedereen op het hele eiland snuffelt dan zenuwachtig langs het strand of er niet iets aanspoelt, waarvan meneer de strandvoogd met zijn bleke ambtelijke handjes behoort af te blijven. In deze we reld zijn ze altijd wel ergens bezig naar verborgenheden te graven. Is het niet in Kortenhoef naar dukaten, dan is het wel ergens anders op de hoogvlakten van de Andes naar Incasteden, of in Egypte naar sarcofagen met. koningsmummies en mooie gouden dingen, die de monarch meekreeg om zich in het hiernamaals mee te ver meien. De staatsloterij en de roulette zijn eigen lijk schatgraverij in moderne versie. Maar ze zijn teveel door de geord'ende maat schappij geregeld om helemaal goed op windend te zijn. Daarom is het zo leuk om aan verboden loterijen deel te nemen en om ergens op een achterkamer in uw blauw-geruite kiel aan het wiel te zitten draaien. Dat mag niet en daarom is het net als het jutten, dat óók niet mag veel leuker. Als men in het casino in Monte Carlo rouletteert, is dat een eerbare bezig heid, maar als men het in een achterkamer in Den Haag doet, is men een schurk en wordt men door de politie opgerold (zoals sommige kranten dat altijd noemen). Daar om zijn achterkamers zoveel leuker dan casino's. Ik wilde alleen zeggen dat de mensheid, die met slaperige ogen naar het ontwaken van Azië zit te kijken, snakt naar een mooie schatgraverij en dat het altijd een diepe teleurstelling is als dat, zoals in Kor tenhoef, op niets uitloopt. Ik was er toevallig zondag even. Het was er saai. Er zaten heren in hemdsmouwen achter de ramen en er stonden overal pot ten met thee. Een week geleden was Kortenhoef nog romantisch. Vandaag zou ik er zelfs geen burgemeester willen zijn. ELIAS ADVERTENTIE «IGEDEPONcERD HANDELSMERK In de Wüstelaan te Santpoort bevinden zich enige bochten waarin enkele onge vallen hebben plaats gehad, zo meldt de A.N.W.B. Een onderzoek van de politie te Velsen heeft aangetoond, dat de oorzaak van de ongevallen moet worden gezocht in te hoge rijsnelheden in de bochten. Wanneer dan plotseling moet worden geremd, slipt men. Het verkeer zal op de gevaren worden geattendeerd door waarschuwingsborden „GEVAARLIJKE BOCHT" en „SLIPGE VAAR", aldus bericht de A.N.W.B. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft drie jaar gevange nisstraf met aftrek en terbeschikkingstel ling van de regering geëist tegen de 31- jarige fabrieksarbeider J. A. M. uit Am sterdam. Deze wordt ervan beschuldigd op zondag 18 maart getracht te hebben de 78-jarige kamerverhuurster M. M. S. in haar huis aan de Brouwersgracht te Am sterdam te wurgen. De verdediger, mr. J. L. van Apeldoorn, achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Subsidiair vroeg hij een min der lange gevangenisstraf en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling. De rechtbank zal in deze zaak op 31 augustus uitspraak doen. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Vrijdag 17 augustus 1956 Laagste Hoogste Laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 10 aug. Alg Kunstzijde Unie 253'/s 258'/Ï 255 17/8 Van Berkels Patent 191 197 197 6 Van Gelder Zonen 244l/< 246'/® 244'A 23/« Kon Ned. Hoogovens 336'/t 343 343 9 Led. Kabelfabriek 320'/. 325 325 5 293'A 298 295l/i 1V« 4091/» 4171/! 414V» 4«/« 313 318 318 5 772Vs 801 Vs 800 13Vj Holland-Amerika Lijn 199 201 2003/i 3'/4 Kon. Nederl. Stoomboot Mij. 167 171 171 5 Nederl. Scheepvaart Unie 173V< 176 176 3/< 312 317 317 4»/a Amsterdam Rubber 83 85 833/4 1 H. V. A 111 110 5 HOVa 1163/4 116 53/< 33'/2 Nederl. '47 91°/ie 925/s 91»//M ,3/l« 3 Invest, cert. Nederl. 93,s/ie 94V< 937/S «/16 3 Nederl. 1962/64 93V> 9313/ie 93 Vi Omzetten (nominaal): Vorige week (def.): Aandelen 9.310.389,- Obligaties 9.077.158,— Deze week fvoorl.): Aandelen 6.698.773,- Obligaties 9.948.103,

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5