Diverse partijen bollen zijn goedkoper dan in voorjaar Kerkdiensten DE SAMENZWEERDERS Exporteurs bekijken toekomst niet met veel zorg Bunno op zoek naar Luilekkerland Geslaagde feestavond voor leiding vakantiespelen MAISON „MARCEL" H. WAKKER 4 Sch o m melende p rij ze n Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. Dure narcissen Koningin bij sluiting dijkgat Hagenaar in Zweedse hoofdstad aangehouden VERVOLGVERHAAL^, door Friedrich Bruegel Medische verzorging tijdens het weekeinde Dronken wachtmeester hield „passencontrole" Moeilijkheden in Britse auto-industrie voorkomen ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in de Bollenstreek) Het leven lacht de exporteurs van bloembollen weer toe, want met elkaar laten ze de prezen van de tulpen een eindje zakken. Helemaal begrijpelijk is dit niet, want men kan grote verhalen horen over de narigheid die de kwekers op de klei onder vinden. Ze moeten de bollen stuk voor stuk uit de klei plukken, als ze tenminste op hun land kunnen komen. De opbrengsten schijnen daar ook tegen te vallen en dus zou men gaan vermoeden, dat er niet voldoende bollen zijn. De exporteurs schijnen, gezien de dalende prijzen, de zeer nabije toekomst niet met zoveel zorg te bekijken. Zij denken dat er genoeg bollen zullen zijn en dus maken ze zich niet zo druk. Het gevolg hiervan is, dat men nu par tijen bollen kan kopen, die veel goedkoper zijn dan toen ze in het voorjaar werden verhandeld. Een massasoort als Komeforos bijvoorbeeld, kostte dit voorjaar ongeveer achteneenhalve gulden pc? honderd. Op die basis zijn ze ook in het buitenland ver kocht. En nu kosten ze maar zes gulden of iets meer! Met Crater is het precies zo. Kre- lage's Triumph volgt deze voor de expor teurs zo aangename lijn eveneens; ze zijn nu op zes gulden gekomen. Verleden week leek het wel of de witte tulpen aanstuurden op een nieuwe tulpen- rage en zie nu, White Sail is met grote sprongen naar beneden gekomen. Ze kos ten nu nog maar 8.50. Ze stonden eerst op ongeveer twaalf gulden. Rose Copland, de variëteit waarvan het meeste is opgeplant en waarvan in het bui tenland ook het meest wordt verkocht, heeft de exporteurs verleden jaar grijze haren bezorgd, door van de verwachte zes cent per stuk te stijgen naar twaalf tot veer tien. Nu volgen ze de omgekeerde weg en zakken weer tot op het oude niveau, waar ze eigenlijk thuis horen. „Tja, het gaat lekker dit jaar. Ik heb ten minste de laatste jaren niet met zoveel ple zier ingekocht" vertelde ons een inkoper, die nog even een bonnetje City of Haarlem moest drukken. In zuiver Nederlands be tekent dit, dat hij ze in de veilingzaal ging kopen. Hij behoefde er nu één gulden veer tig minder voor te betalen dan een week daarvoor. Hoewel: voor 9.20 kan de kwe ker ze nog met plezier telen. Men weet het nooit met de prijzen, is een gevleugeld gezegde in het bloembollenvak. Misschien om dat te bewezen, blijven de dubbele late tulpen aan de prijshoudende kant. Ze hebben zelfs een neiging tot stij gen. En toch zijn deze bijna pioenbloemige ADVERTENTIE AUTO-CREDIET N.Y. Amsterdam voor de financiering op huurkoopbasis van AUTOMOBIELEN LANDBOUW WERKTUIGEN en BEDRIjFSMACHINES Inlichtingen bij de BANK Agentschap te Haarlem: Spaarne 56 met kantoren te Haarlem-Noord, Heemstede, Overveen, Beverwijk en Ijmuiden :ris: :h: tulpen door vele kwekers en exporteurs verafschuwd, omdat ze weinig op tulpen lijken en snel afknappen. De meest discutabele tulp, de parkiettulp, begint een beetje bij de massa te komen. De duurste is nog steeds Red Champion, die nog wel twaalf gulden per honderd kost. De rest draait om een dubbeltje met Blue Parrot als de goedkoopste. Hiervoor wordt nog maar 6V2 cent per stuk gegeven. Indien u eens goedkoop narcissen wilt kopen, zult u misschien tot aan het eind van het jaar moeten wachten, want voorlopig zijn ze nog zeer duur. Dat komt omdat ze maar moeilijk kunnen worden gerooid. De regen belet dat en als ze zijn gerooid, dan kunnen ze niet drogen. Deze bollen worden, in tegenstelling tot de tulpen, op het land gedroogd en vandaar aan de exporteurs of de veilingen afgeleverd. Dat dit niet zo vlug gaat, valt te begrijpen. Alleen die kwekers, die ze wel in de schuren drogen, hebben niet zo veel last van het weer. Maar intussen moeten de klanten bollen hebben en dus moet er heel wat geld wor den neergeteld. Twee- tot drieëntwintig cent voor een narcis Golden Harvest is be slist niet weinig. Een doodgewone King Alfred, eveneens een trompetnarcis, kost ook nog elf tot dertien cent per stuk. Flo wer Record, die wel een trompet heeft, maar door de iets andere verhouding tus sen trompet en dekblad tot de grootkronlge wordt gerekend, kost nog 15.50 per hon derd. Er zijn vele hoge prijzen te noemen voor vele soorten narcissen. Nog hogere prijzen z<;- voor de hyacin ten te noemen. Deze blijven oplopen. Vrij dagmiddag stegen de gele hyacinten tot aan de vijftig cent per stuk. De kleinere maten komen nog grif tot de 35 cent. Ze worden gevolgd door de rode en rose, die om en nabij de veertig cent komen. De witte Carnegie kost ook al 44 tot 45 cent per stuk en de kleinere maten zijn natuur lijk navenant, terwijl lTnnocence, de vroe ger zo verguisde onschuld, waar men geen stuiver voor gaf, nu is gestegen tot bij de drie dubbeltjes. De oorzaak hiervan is, dat er wel veel hyacinten aan de veilingen worden aangevoerd, „maar we lopen alle maal met een deftig"gezieht langs' al' die bollen en we weten allemaal dat we toch het oog hebben op de paar béste partijen." De hyacintenveiling van vrijdagmiddag was dus weer een best partijtje koorddan sen op het slappe koord. „Het moet ook niet allemaal meelopen" zei een exporteur, „want anders worden we zo verwaand". Hij stopte zijn oren dicht voor de opmerking van een ander, die hem er aan herinnerde dat het wel meer is voorgekomen, dat de tulpen van duur goedkoop en van goedkoop duur werden. De sluiting van het laatste gat in de negentig kilometer lange dijk van de pol der Oost-Flevoland, ongeveer twaalf kilo meter ten noordoosten van Lelystad, zal ge schieden op donderdag 13 september. On voorziene omstandigheden voorbehouden zal de Koningin deze plechtigheid bijwo nen. Als symbool van de nauwere samen werking der zes landen van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal wordt een Europazegel uitgege- ven. De zégel zal in alle zes landen dezelfde voorstelling dragen. De zegel zal in ons land worden uitgegeven in de waarden van 10 en 25 cent. Voor beide waarden is de voorstelling op de zegel gelijk. De zegels zijn van 15 september tot en met 14 november aan de postkantoren verkrijgbaar. Voor frankering blijven zij geldig tot 31 december 1957. STOCKHOLM (U.P.) De politie heeft een 35-jarige Nederlander aangehouden die ei-van verdacht wordt talrijke inbraken in Stockholm en omgeving te hebben ge pleegd. Drie jongetjes, die in een tuin van een huis in een voorstadje van de Zweedse hoofdstad aan het graven waren, vonden een plastic zak, die talrijke gouden en zil veren sieraden en edelstenen bleek te be vatten. De knaapjes hadden geen vermoe den van de waarde van hun vondst. Toen zij de glinsterende inhoud van de zak op het trottoir uitstortten, passeerde er een oudere jongen, die de jongetjes en hun vondst naar de politie bracht. Het bleek dat de zak de buit bevatte van een viertal inbraken, die de laatste tijd in Stockholm en omgeving waren gepleegd. Er waren onder meer juwelen en sieraden bij, die onlangs bij een inbraak in de woning van de Britse ambassadeur in Stockholm waren gestolen. De waarde daarvan wordt ge schat op 8000 Zweedse kronen. Rechercheurs stelden zich verdekt op In de tuin, waar de jongetjes de zak met de kostbare inhoud hadden gevonden. Don derdagavond verscheen er een man, die koortsachtig begon te zoeken. Toen de rechercheurs hem wilden grijpen, verzette hij zich hevig, maar nadat de politieman nen enkele waarschuwingsschoten hadden gelost, gaf hij zich over. Volgens zijn paspoort was hij de 35- jarige H. K. uit Den Haag. Hij was naar de tuin gekomen in een auto, die in Stock holm gestolen bleek te zijn. In de wagen lag een koffer met inbrekerswerktuigen. Nadat in de ochtend- en middaguren het E.D.O.-terrein in Haarlem-Noord het toneel was geweest van een uitstekend geslaagd sluitingsfeest voor de kinderen, zijn de vakantiespelen van het Haarlems Speel- tuinverbond vrijdagavond in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat met een daverend feest voor de ouderen uitgeluid. Deze feestavond was door het bestuur van het Haarlems Speeltuinverbond als tegen prestatie aangeboden aan allen, die zich tijdens de huis aan huis-collecte van dit jaar, gedurende de vakantiespelen of ten tijde van de kampweken op de een of andere wijze verdienstelijk hebben ge maakt. Van deze erkentelijkheid getuigde ook de heer J. Martens, de voorzitter van de va- kantiespelen-commissie, in zijn welkomst woord tot de circa 400 aanwezigen. De heer Martens dankte in het bijzonder zijn mede commissieleden mevrouw C. Gaartman- Mulder en de heer J. Heugens voor de prettige samenwerking tijdens vaak zeer moeilijke omstandigheden. Voorts zwaaide hij lof toe aan alle leidsters en leiders voor de wijze waarop zij hun taak hebben vol bracht. Zonder hun medewerking zouden de vakantiespelen ondenkbaar zijn, aldus de heer Martens. Een woord van bijzon dere erkentelijkheid had de spreker ten slotte voor de heer Rob, die in weer en wind niet alleen met zijn geluidsinstallatie aanwezig was,maar ook de vakantiespelen- commissie waar mogelijk tnët raad en daad terzijde stond. De heer-D. Rookhuiszen, de tweede voor zitter van het Haarlems Speeltuinverbond, die hierna het woord voerde, zeide met veel genoegen zoveel speeltuinvrienden en -vriendinnen bijelkaar te zien, hetgeen de spreker beschouwde als een réunie van mensen, die van burgerzin blijk hebben ADVERTENTIE Imp. A.P.K. - A'dam -Tel. 44978 gegeven. In de eerste plaats wilde de heer Rookhuiszen degenen noemen, die aan de onlangs gehouden huis-aan-huis-collecte van het Verbond hebben meegewerkt en door wier activiteit een bedrag van 4100 bijeen kon worden gebracht. Woorden van waardering richtte de spreker voorts tot de vakantiespelen-commissie, met haar staf van leidsters en leiders. Sprekende over het „Willem Klaren- kamp" in de Bentveldse duinen, zeide de heer Rookhuiszen, dat dit kampeercentrum weer bewezen heeft in een behoefte te voorzien. Bijna 400 kinderen hebben er gedurende één of meer weken in de vrije natuur een heerlijke vakantie doorge bracht. Zeer erkentelijk is het Haarlems Speeltuinverbond voor de ook dit jaar on dervonden gastvrijheid van de familie Van Hall. De gemeente Haarlem verleende voor het vakantiekamp een subsidie van 1500, voor welk bedrag enige tenten konden worden aangeschaft. Wethouder Bakker en het gemeenteraadslid mevrouw Van de Wal-Duyvendak alsmede de heer Van Mook van de gemeentelijke dienst voor de Lichamelijke Opvoeding en de jeugdzaken gaven van hun belangstelling blijk en lie ten zich door de kampmoeder rondleiden. Nadat de spreker allen, die tot het succes van de collecte, het vakantiekamp en de vakantiespelen hebben bijgedragen namens het Haarlems Speeltuinverbond hartelijk dank .had gezegd, las hij een van de Neder landse Unie van Speeltuin Organisaties (N.U.S.O.) ontvangen brief voor, waarin grote waardering werd geuit voor hetgeen door het Haarlemse speeltuinwerk tijdens de vakantiespelen voor de jeugd tot stand is gebracht. Hierna trad het gezelschap van mr. Truxini voor het voetlicht met een pro gramma vol amusement en muzikale klan ken. Co van der Well oogstte met zijn imitaties van bekende personen veel suc ces. Truxini deed iedereen verbluft staan over zijn vingervlugheid. Veel muzikaal genoegen beleefden de aanwezigen aan het optreden van Herman Theunissen met zijn accordeon en Hammond-orgel. Een fantas tische lenigheid werd door de jeugdige acrobate Betty Vizero gedemonstreerd. Na de pauze werden de vakantiespelen- commissie en de kampcommissie nog van verschillende zijden toegesproken, waarbij aan de leden van deze commissies bloemen en manden met fruit als blijken van waar dering werden overhandigd. Een gezellig bal besloot de avond. Bunno liep naar de poort van het kasteel en trok aan de bel, die daar hing. De zware poort ging open en daar stond een geweldig grote man, die er bars en grimmig uitzag. „Bent u meneer Grimoldanus?"vroeg Bunno, die toch wel 'n beetje bibberde. „Dat ben ik, ja!", zei de reus, met 'n stem, die de ruiten deed trillen. Bunno zei, waarom hij gekomen was. De reus keek hem aan en dacht 'n ogenblik na. „Goed, kom maar binnen!", zei hij toen. ZONDAG 19 AUGUSTUS 1956 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. S. L. Kottnerus, van Hillegom. 7: Prof. Dr. G. C. van Niftrik, van Amsterdam. Dienst uitg. v. d. Kerke- raadscommissie voor Bijzonder Kerkewerk. Vooraf zangdienst van 6.457 u. Woensdag 8: Avondstilte. Voorganger: Ds. H. S. J. Kalf, van Bennebroek. Nieuwe Kerk, N.we Kerksplein. 10: Ds. W. Roggeveen, van Pie- tersburen. Noorderkerk, Velserstraat. Zater dag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. A. K. Straatsma, Em. Pred. te Den Haag. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. H. Swets, van Rijk. Bakenesserkerk, Vrouwe straat. 9.30: Kinderkerk. Hr. F. R. Asschoff 10.30: Geen dienst. Gebouw Vrijz. Hervorm den, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Arth. Mulder, van Naarden. Kapel Sarepta, Hazepaters- laan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. P. J. van Eijsden 10.45: Ds. R. Bijl. Diaconessenhuis, Haze- paterslaan. 4.30: Ds. Adr. Oskamp, van Hst. Church of England. Kinderhuissingel. Eve ning Service 7.30 pm. Eglise Wallonne. 10.30 h.: Ds. J. F. Baudraz. Christian Science, First Church of Christ Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstr. 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente. Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bidstond in de Tempeliers straat 55 rood. The Bethel Pentecostal Tem ple Inc., Voorhelmstraat 3. geb. „Beth-El" 3: Evangelisatie samenkomst. Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. Matray. Woensdag 8: Kumpu- lan Isteri (Zustersamenkomst). Zr. L. J. Weber-Immink, Heemstede. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeéhkomsten met gerepatrieer- den in de Pastorie der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking. Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evangeli satie op G. G., Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. J. W. v. d. Kraats, van Kinderdijk. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Dhr. W. F. Kloos, van Gouda, met medewerking van het Zangkoor „Eben Haëzer". 7: Ds. Buiten. Woensdag 8: Dhr. J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. L. J. Pasman, Evangelist te Haarlem. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamen- komst o.l.v. L. J. Pasman. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst aan de Dreef met de Europa-Evangelisatie-wagen van de Europa- Evang. Zending. Opwekkingssamenkomsten Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. D. Jan Bruijn, Wassenaar. Maranathalezing. Vrij Evang. Gemeente, Parklaan 21. 6.30: A. H. van Gent. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag geen zangdienst. Zondag 10.30: Dhr. J. M. Martens, van Amsterdam. Geen zon dagsschool. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. K. v. d. Braak. Ver. Doopsgez. Gemeente, 10.30: Ds. A. J. Snaayer Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. G. E. Meu- leman, van Vijfhuizen. 5: Ds. L. Hoorweg. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. C. Goeman. Lyceum- Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. C. Goeman. 5: Ds. G. E. Meuleman. Geref. Kerk 9 en 4.30: Ds. D. Zemel. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Leeuwarden Ger. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel. Begijnhof. 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 8: Gemeentevergadering. Pinkster gemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. Zaterdag 8: Bijzondere samenkomst met medew. Mu- r HAARLEM: Artsen: men raadplege firma Mathot, Grote Houtstraat 39, telefoon 11990. Dierenartsen: J. D. Beijers, Raamsingel 28, Haarlem, telefoon 13164; J. P. Wes terman, Leidsevaart 76, Haarlem, tele foon 12111. Apotheken: apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539; firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijhveg 34, telefoon 12495; Schoterbos-apotheek, Rijksstraat weg 19, telefoon 25711; Nolf-apotheek, Kruisstraat 21, telefoon 11174. BENNEBROEK: Artsen: dokter G. Manschot, Rijksstraat weg 34, telefoon 430. BLOEMENDAAL: Artsen: dokter C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, tel. 25589. Overveen: dok ter Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen, telefoon 22884. Aerdenhout: dokter W. E. Ulrici, Spiegelenburghlaan 20, telefoon 27888. Wijkverpleegsters: Zuster Van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel 12698 en zuster H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdamorgen 25 augustus voor spoedeisende gevallen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181; Apotheek De Wilde, Broekber- gerlaan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560- 8284 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, tel. 38320. 'HEMSTEDE: Artsen: dr. A. L. C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6. telefoon 39875 en dr. R. J. P. Muller, Raadhuisplein 6, telef. 36550. Wijkverpleging: zr. G. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, telefoon 38320. HOOFDSTUK II O In de tram, die langs het ministerie van Binnen- landse Zaken naar het Stroszmayr Plein reed, zat een jongeman in licht-gekleurde regenjas met een baret op het hoofd. Hij heette Jan Horafé. Hij had het koud. Hij was zelfs niet warm geworden van de lange wandeling naar de tramhalte. Voortdurend had hij er aan gedacht, dat hij niet sneller mocht gaan lopen, dat hij niet om mocht kijken en dat hij niet met het kleinste gebaar mocht verraden, hoe nerveus hij wel was. Nu hij eindelijk in de tram zat, de koude handen diep in de zakken van de regenjas gestoken en gefor ceerd glimlachend, werd hij heen en weer geslingerd tussen twee gedachten. Hij had enerzijds de aandrang om- te huilen, omdat hij mede geholpen had een man te doden, maar anderzijds wilde hij lachen, omdat de moordaanslag gelukt was. Hoe sterk die opwellingen ook waren, hij besefte maar al te goed dat hij noch mocht huilen, noch mocht lachen. Hij moest rustig en vooral onopvallend blijven zitten. Om zijn gedachten af te leiden van wat nog geen uur geleden was gebeurd, begon Jan de gezichten van zijn medepassagiers te bestuderen. De man tegenover hem doezelde. Waarschijnlijk had hij de ogen gesloten om niet te merken hoe langzaam de ellendige tram wel voortsukkelde. De man, die naast hem zat, was zó in een boek verdiept, dat hij zelfs bii de haltes niet opkeek. Een jong meisje, dat even verderop zat, ver veelde zich kennelijk en keek van de ene naar de andere passagier. Toen haar blik die van Jan kruiste, begon ze te glimlachen, alsof ze wilde zeggen: de trams zijn inderdaad miserabel, vind je ook niet? De heer, die naast Jan was gezeten, las een krant, terwijl de dikke vrouw, die aan Jans andere zijde zat en een bood schappentas bij zich had, naar buiten keek en zijn blik niet opmerkte. Wat zou zij in haar tas hebben? Daar er verder niemand meer in de tram zat, richtte Jan zijn ogen weer op het jonge meisje. Zij ontweek zijn blik niet en glimlachte wederom vriendelijk. Ik vraag me af, zei Jan tot zichzelf, of ze zal blijven glimlachen als ze te weten komt waar ik zo juist ben geweest. Toen hij zich op deze gedachte betrapte, werd hij boos op zichzelf en zei bijna luidop: Jan, die intro spectie, dat analyseren en kritiseren zal je nog eens in het ongeluk storten. Je loopt daarbij jezelf voor de voeten en je zult de wrange vruchten daarvan nog wel eens plukken! Hou er mee op! Na deze zelf-critiek keek hij eens naar buiten. Het had reeds enige tijd geregend, ^odat de straten glom men. Wat schoot die tram toch langzaam op! Je zou het liefst uit de wagen springen om het voorthobbe- lende gevaarte te gaan duwen! Jan was zelfs al opge staan en naar het balcon gelopen.... Nee, hij wilde niet langer blijven zitten. Bij de volgende halte stapte hij uit, alhoewel het nog een hele wandeling naar huis zou zijn. Het motregende en alhoewel hij een nog redelijk goede regenjas droeg, had hij toch het gevoel alsof het water op zijn blote body viel. Geleidelijk aan ging hij sneller lopen, terwijl hij gedurig binnensmonds mom pelde: alles komt in orde. Ze zullen ons niet te pakken krijgen Tenslotte bereikte Jan de straat, waar hij woonde. De lange wandeling had hem goed gedaan en hij voelde zich uitgerust. Sinds hij zich in de strijd tegen het nieuwe regiem had geworpen, waren de herinneringen aan de Duitse bezettingstijd automatisch bij hem terug gekeerd. Zoals hij vroeger, in de oorlogsjaren, ook steeds gedaan had, liep hij aan de overzijde van de straat in de richting van zijn huis, zodat hij reeds van verre de voordeur kon zien. Er stond niemand. Natuurlijk, dacht hij, zij wachten altijd in de gang of in de woon kamer. Hij stond nu pal tegenover de voordeur en keek naar de eerste verdieping, waar de flat van mevrouw Pollak, bij wie hij nu al twee jaar een kamer had, gelegen was. Uit het rechter venster hing een handdoek. Hij vond dit ongewoon en dacht toen direct aan wat mevrouw Pollak hem eens verteld had. Het was duidelijk: hij kon niet thuis komen. Zij wachtten hem op en de handdoek waarschuwde hem: blijf weg, ga niet naar binnen. Jan liep dus direct door en sloeg de eerste hoek om. Waarheen nu?, vroeg hij zich af. Onder het Duitse re giem was het op straat meestal het veiligst geweest. Razzia's op straat waren altijd met zó veel lawaai ge paard gegaan, dat het nooit moeilijk was geweest ze te ontlopen. De tegenwoordige machthebbers waren nog niet zo ver, dat ze razzia's op straat hielden. Zij hielden er niet van al te veel op te vallen en gebruikten liever onzichtbare methoden. Jan keek om zich heen; hij was in de Stefanikova. in de wijk Smichov. Ik moet in de buurt blijven, dachl hij, want anders kom ik niét op tijd in de Smichovei kerk, waar ik om negen uur Franta moet ontmoeten Had ik maar geen revolver bij me! Ik kan haar natuur lijk weggooien, maar de organisatie heeft al zo weinig wapens! Zijn gedachten keerden terug naar zijn kamer bij me vrouw Pollak. Het was natuurlijk bést mogelijk, dat die handdoek slechts een toevallige samenloop van omstan digheden was en dat het bij hem thuis veilig was. En in dat geval zou hij maar doelloos rondlopen en nat en koud worden! Hij begon aan warmte en eten te denken.... Vlak bij was een klein café. Daar zou hij tenminste een kopje van wat zij tegenwoordig „koffie" noemden kunnen bestellen; hetzelfde surrogaat als uit de donker ste oorlogsjaren. Enkele oudere heren speelden in een der hoeken een spelletje kaart. Jan ging aan het tafeltje naast dat van hen zitten. Natuurlijk, piekerde hij, we zijn het niet meer gewoon naar een café te gaan. In de Duitse tijd waren de cafés verzamelplaatsen voor politie-spionnen. Nu was dat weer hetzelfde. Desondanks voelde "an zich behagelijk. De lucht van „koffie" bracht hem altijd in een goede stemming. Het eerste slokje van het surrogaat verwarmde hem" al. Pas bij het tweede slokje bemerkte hij hoe slecht het surro gaat eigenlijk wel was. Hij stak een sigaret op en recon strueerde het gesprek van vele maanden her met me vrouw Pollak, dat zo belangrijk voor hem geworden was. In mei 1945 was mevrouw Pollak van Theresienstadt naar Praag teruggekeerd. Was zij niet zo gelukkig ge weest en had zij nog enige tijd in het kamp moeten ver toeven, dan zou het haar ongetwijfeld de grootste moeite hebben gekost om haar oude flat terug te krijgen. Alléénwonende vrouwen gaf men tegenwoordig geen toestemming meer een vijfkamerflat te betrekken. Het moest een eigenaardige en vooral droevige gewaarwor ding voor haar zijn geweest terug te keren naar het huis, vanwaar haar gehele gezin man, dochter en twee zoons gedeporteerd was naar ghetto's of concentratie kampen. Mevrouw Pollak was een nauwgezette vrouw, die van netheid hield, en met een stapel paperassen kon kon zij aantonen, dat de flat haar woning was. Ze liep van meubelstuk naar meubelstuk; niets was er veran derd. Ieder ogenblik zou de voordeur open kunnen gaan en zouden haar zonen, haar man en dochter terug kunnen keren Na enige tijd begon mevrouw Pollak zich eenzaam te voelen, zodat ze huurders nam. Ze had toen weer aan spraak, terwijl het huisvestingsbureau haar toen moeilijk meer iets kon verwijten. Vier mensen woonden thans op de flat: mevrouw Pollak en drie huurders. Haar woon kamer was zowel zitkamer als eetkamer voor allen ge worden, want al spoedig was mevrouw Pollak er mee oegonnen voor haar huurders te koken en hun was te doen. Korte tijd later waren de verhoudingen zó vriend schappelijk geworden, dat iedereen haar „ma Pollak" was gaan noemen. Met een bijzondere bijgedachte had z.ij een telefoon laten aanleggen. Moeder Pollak wachtte namelijk nog steeds, al drie jaar lang! En de spanning, waarin ze ge durig verkeerde, was er niet minder om geworden. Toen ze in 1945, na haar terugkeer uit het kamp, de woning een grondige schoonmaakbeurt had gegeven, had ze ge zegd: nu kunnen ze thuis komen. De Hemel geve, dat ze er gauw zullen zijn! Als mijn man, mijn dochter en mijn zoons terugkomen, zullen ze direct van het Masa- rykstation uit opbellen. Mijn man heeft de kinderen steeds voorgehouden praktisch te zijn. Maar mevrouw Pollak wachtte nog steeds.Noch haar man, noch haar kinderen hadden ooit opgebeld (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE SALON DE COIFFURE MODERNE COIFFURES Permanent tiède f 12.50 Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 ziekclub van Delfzijl. Zondag 10: Dhr. J. Verwoerd, Rhenen. 7.30: Dhr. E. Schuurman Vergadering van Gelovigen, Hasselaersplein 11. 10: Samenkomst (Broodbreken)Gemeen te des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Ge meente, Paul Krugerstraat 36. 10: Dhr. W. Zeegers. 19.30: Openluchtdienst op de Dreef. Bij slecht weer dienst in de kapel om 19 u. Dhr. G. van Polen, van Den Haag. Donder dag 8: Gebedssamenkomst (voor gemeente leden). Gemeente van Christus. Spruiten- bosstraat 9. 10.15: Aanbiddingsdienst met preek. 8: Evangelisatiedien9t. Ged. Oude Gracht 47: 3: Zondagsschool. Donderdag 8: Evangelisatiedienst. Duvenvoordestraat 61. Woensdag 8: Bijbellezing voor alle belang stellenden. Zevende-Dags Adventisten, Ja cobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevcn- dedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laat st» Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondags school. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zen- dingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Apostolische Gemeente, Ja- cobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. J. H. van Grieken, van Arnhem. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. 7: Ds. J. J. H. v. d. Ree, van Amsterdam, Jeugddienst. Sionskerk, Eksterstr. (Spaarn- dam-West). 10.30: Vic. de Vries, Heemstede. 7: Ds. H. Jonker, A'dam, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Stichting „Petra" Noorderkapel, Donderdag geen dienst. Geref. Kerk. Klop persingelkerk, Kloppersingel 55—57. 9.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. Lamme. Sionskerk, Ek sterstraat. 8.45: Ds. J. Lamme. 3.30: Ds. J. F. Colenbrander Noord-Schoterkerk, Spaarn- rijkstraat. 9.30: Ds. J. F. Colenbrander 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. C. den Hartog. Woensdag 7.30: Bevestiging Ds. D. H. Biesma door Ds. D. Biesma, Utrecht. Vrijdag 7.30: Intrede Ds. D. H. Biesma. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 4.15: Kin dersamenkomst (Zaanenbos). 7: Openlucht meeting. 8: Vaarwelsamenkomst Luit.e Vis ser. Maandag 7: Straatzang (postkantoor Bloemendaal). Dinsdag 2.15: Gezinsbond. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 8.30: Ds. van Nieuwen- huijzen. 10: Ds. Oskamp. Kapel Nieuw-Vre- denhof. 10.30: Dhr. Oostra. Lyceum 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Br. Morra, van Utrecht. Ned. Prot. Bond,, Postlaan 16. 10.30: Ds. H. A. C. Snethlage, Hv., Rotterdam. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. G. J. Cozijnsen, van Hellendoorn. 5: Ds. M. Wilschut, van Am sterdam-West. Camplaan 10: Ds. M. Wilschut 5.30: Ds. G. J. Cozijnsen. Geref. Kerk, He renweg 111. 10 en 5: Ds. H. Knoop, van Rotterdam. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. J. C. Fischer, Hv,, Hilversum. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Warnink, te Zaandijk. 3.30 en 7.30: Ds. G. Toornvliet. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn, van Haarlem. Marine Hospi taal.. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 19: Ds. P. Heinen, van Noordwijk-Binnen. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege, H. Doop 19: Ds. A. Oskamp, Heemstede. „De Toorts" 9: Ds. D. ter Steege. Chr. Geref. Kerk. Pniël- kapel, Pastorieweg. 3.30: Ds. C. den Hertog. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Willi Borchert is als politie-agent geschorst, in afwachting van het onderzoek inzake de tegen hem geuite beschuldiging, dat hij de gasten van een hotel in Trier in West- Duitsland om drie uur 's nachts uit bed had gehaald. Borchert, onder de invloed van sterke drank, was woensdagnacht om streeks drie uur langs elke kamer van het hotel gegaan en had de gasten bevolen uit hun bedden te komen. Met behulp van een politiehond bracht Borchert de slaperige mensen naar de binnenplaats van het hotel, waar hij de passen ging controleren. Na de „controle" gooide hij de paperassen voor de voeten van de gasten met de woorden: „Ik zal jullie er allemaal uit gooien". Onder de gasten bevonden zich Neder landers en Fransen. Verscheidene gasten kozen de volgende dag een ander hotel. COVENTRY (Reuter). De Daimler- maatschappij heeft nieuwe arbeidsgeschil len in de Britse auto-industrie weten te voorkomen door toe te stemmen in uitstel van het ontslag van tweehonderd overtol lig geworden arbeiders. De vakvereniging leiders namen het aanbod aan, dat onge veer veertig van de arbeiders in dienst ge houden zullen worden en dat aan de an deren een week loon extra als schadever goeding zal worden gegeven, terwijl voor hen tevens een opzeggingstermijn van een week in acht genomen zal worden. Tevens zegde de maatschappij toe, dat de ontslagen arbeiders boven aan de lijst geplaatst zul len worden van voor in dienstneming in aanmerking komenden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6