SCHOOLBOEKEN Centrale Boekhandel Twee plannen voor uitbreiding Brilmonturen Firma P. VAN DAM TAXI 18000 Plan door B. en W. voorgesteld om hele schooldagen les te geven belangrijk verlaagd Kort en bondig Vestigingsvragen Er moet ruimte komen voor valide bejaarden en voor lijders aan chronische ziekten Hadio Moors SLOT DEFECT? Burgerlijke Stand van Haarlem HONDERDJARIG DIACONIEHUIS Beeld van Zadkine in Haarlem Bouwplannen Haarlemse garagebedrijven In afwachting van voltooiing drie scholen: Bouw r.k. lagere school te Bloemendaal Montgomery in Nijmegen Slachtoffers van ramp in Marcinelle begraven ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TOT DE stellingen van de moderne stede- bouwkunde behoort ook de logische inpas sing van buurt- en wijkwinkels en van eventuele ambachten en bedrijven in de nieuw te stichten stadsdelen. De ontwikke ling van dergelijke winkel- en bedrijfsker- nen wordt niet aan het toeval overgelaten maar op wetenschappelijke wijze bepaald en vastgelegd. Dat is zowel in het belang van een gezonde wijkontwikkeling als van een aantrekkelijke aanblik van zo'n stads deel; het is echter ook in het belang van de bewoners, het economische belang van de betrokken zakenlieden en neringdoen den daarin begrepen. Dit stedebouwkun- dige uitgangspunt is ook in Haarlem reeds lang aanvaard. Een dergelijke vaste lijn bestaat echter nog niet ten aanzien van de keuze der te vestigen bedrijven, noch wat hun aard be treft en ook niet ten aanzien van de keuze der gegadigden in een zelfde branche. De vraag doet zich voor in hoeverre ook het gemeentebestuur daarbij een taak heeft in het raam van zijn natuurlijke zorg voor de ingezetenen. Lange tijd was die vraag niet aan de orde, omdat als regel juist de grond voor bedrijfsmatige bebouwing zich niet in handen van de gemeente bevond. Maar in de nieuwe stadswijken is vrijwel alle grond gemeentelijk bezit. Nu zijn de laatste jaren de winkels bij de nieuwe woningbouwcom plexen ook gebouwd door en in beheer ge geven aan woningbouwverenigingen, die dus bepaalden wat en wie zich daar moch ten vestigen. Deze delegatie van de keuze van het gemeentebestuur aan de woning bouwcorporaties heeft een zeer aantrekke lijke kant. De woningbouwverenigingen zijn immers typische consumentenorgani saties en door haar in te schakelen krijgt de klant een stem in het kapittel bij de vestiging der bedrijven. Het jongste ver leden heeft aangetoond, dat de woning bouwverenigingen zich van dit deel van haar taak goed hebben gekweten. De win kelgalerij „Schiphol" aan de Hannie Schaftstraat is er een voorbeeld van. Intussen ging het tot nu toe om de vesti ging van een beperkt aantal buurtwinkels voor eerste levensbehoeften. Anders staat het met het toekomstige winkelcentrum aan het Marsmanplein (vroeger Tessel- schadestraat) en de westkant van de Rijks straatweg in Delftwijk. Dat wordt een complex van ongeveer veertig winkels, dat te groot zal zijn om door een woningbouw vereniging geëxploiteerd te worden. Het gemeentebestuur meent dan ook dat voor ae verwerkelijking van dit winkelcentrum een beroep gedaan zal dienen te worden op een beleggingsmaatschappij. Het lijkt echter gewenst, dat het gemeentebestuur een vinger in de pap houdt ten aanzien van de aard der daar te stichten winkels. Een sociografisch onderzoek zal immers mede een aanwijzing kunnen geven aan welke zaken in Öud-Schoten (dat immers zeker met betrekking tot dit winkelcen trum als één geheel met Delftwijk moet worden beschouwd) behoefte bestaat. Een juiste spreiding van de branches kan uitstekend bijdragen tot de zelfstan dige ontplooiing van zo'n jong stadsdeel en het gemeentebestuur heeft ook daarin een stimulerende taak. Dit inzicht begint ook door te breken in die kringen van de neringdoende „middenstand" waarin men traditioneel huiverig stond tegenover ac tieve belangstelling van de zijde van de overheid voor middenstandsvraagstukken. Intussen hebben B. en W. de laatste maanden zelf een onvermijdelijke keuze moeten doen uit een aantal gegadigde garagebedrijven voor een tweetal terreinen in de Delftwijk, namelijk aan de Delft laan op de hoek van de Jan Gijzenkade en bij de Rijksstraatweg aan de Jan Campert- straat en de Dokter De Liefdestraat. B. en W. hebben hun keuze be perkt tot de strikt Haarlemse gegadig den. Voorzover het college het in de hand heeft, worden in de bebouwde kom geen servicestations van benzinemaatschappijen toegelaten. In dit geval werd de beslissing gecompliceerd omdat tevens een compen satie moest worden gevonden voor het bij de reorganisatie van het Kennemerplein tot verdwijnen gedoemde benzinestation op het terrein van de Nederlandse Spoor wegen. Dit tankstation wordt evenwel door een Haarlems bedrijf geëxploiteerd en die omstandigheid hebben B. en W. mede in hun overwegingen betrokken. Zij hebben er tevens naar gestreefd een zekere har monie te vinden tussen aard en omvang der gegadigde garagebedrijven en ligging en grootte der terreinen B. en W. zijn niet getreden in een subjectieve beoordeling of het ene bedriif expansiemogelijkheden meer nodig heeft dan het andere En zij hebben evenmin het volstrekt willekeurige „wie het eerst komt, het eerst maalt" willen toepassen. Zij heb ben op zakelijke wijze een synthese willen vinden tussen algemeen en particulier be lang. Daar niemand zowel zijn grootmoe der als de hele wereld tevreden kan stel len, zullen er ook in dit geval wel boude rende reflectanten zijn. Wij hebben slechts '.villen illustreren, dat het gemeentebestuur bij dergelijke beslissingen vaak Salomo's wijsheid dient te bezitten. Maar besturen staat nu een keer gelijk met kiezen en een gemeentebestuur dat zich van zijn verant woordelijkheid bewust is, zal de keuze nimmer om de moeilijkheid daarvan ont gaan. ADVERTENTIE v/h H. N. MUL en v/h J. M. STAP GROTE HOUTSTRAAT 63 HAARLEM - TEL. 10305 HAARLEM, 17 augustus 1956 GEHUWD: 17 aug., J. L. M. Butöt en W. Stringer; H. Weg en M. L. Boeree; C. Los en E. van Wetering. BEVALLEN van een zoon: 16 aug., A. Durgevan Veenendaal; D. KrabshuisLui- kel; P. C. van WarmerdamDam; 17 aug., ■1. C. Gielingh—Blom; M. W. van Schie— Hetem. BEVALLEN van een dochter: 16 aug., J. Th. van BerkelKoenders; M. van Dalen Prampithak; 17 aug., E. F. Huis—Oerlemans. OVERLEDEN: 15 aug., E. van Duijn— Slegtkamp, 73 j.. Middenweg; 16 aug., J. Ver beek, 73 j„ Kamperlaan; H. KokHendriks, 57 j„ Rollanadstraat; M. Puister—Seebeck, 83 j„ Reitzstraat. Het Diaconiehuis der Hervormde gemeente te Haarlem, gevestigd in de Jansstraat, heeft in de loop van de honderd jaar dat het bestaat vele veranderingen ondergaan. De wijzigingen hebben zich in het bijzonder in de afgelopen vijfentwintig jaar voor gedaan. Voor de toekomst staan plannen op het programma, die voor de bejaarden zorg in het algemeen van groot belang zijn. Wat de wijzigingen in de afgelopen jaren betreft herinneren wjj aan de ingebruikneming van het Adriana Koenen Rust huis, gelegen aan de Korte Wijngaardstraat, op 1 november 1934, waardoor de mogelijkheid werd geschapen bejaarde lijders aan chronische ziekten te verplegen. Wat de toekomst betreft zjj meegedeeld, dat er plannen bestaan een verbouwing aan de voorzijde van het gebouw in de Jansstraat tot stand te brengen, waardoor het aantal inwonenden van honderd op honderddertig gebracht wordt. Een grote ver bouwing van het Adriana Koenen Rusthuis zal tot resultaat hebben, dat er ruimte komt voor tweehonderdveertig dames en heren. ADVERTENTIE .'an ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Het doel van de stichting van het Diaco niehuis was een eeuw geleden de verzor ging van armen. Deze gedachte heeft men al geruime tijd moeten laten varen: de bejaardenzorg in de meest uitgebreide zin van het woord heeft de aandacht van de heer en mevrouw A. F. Beeks, die de directie voeren, van de diakenen der Her vormde gemeente te Haarlem, die als regenten fungeren en van de heer J. E. van Epen, die als administrateur optreedt. Ongeveer vijfentwintig jaar geleden werden de eerste plannen gemaakt om chronisch zieke bejaarden een behoorlijke verpleging te bezorgen. Dat was mogelijk dank zij de nalatenschap van jkvr. Adri ana Koenen, die vroeger op een buiten nabij de Rustenburgerlaan heeft gewoond. Aan de achterzijde van het Diaconiehuis werden woningen en ziekenzalen inge richt, die tezamen het Adriana Koenen Rusthuis vormden. Gebleken is, dat het tehuis in een be hoefte voorziet. Het is immers van groot belang dat de valide ouden van dagen ge scheiden leven van de zieken. De oplossing de valide bejaarden onder te brengen aan de voorzijde en de chronisch zieken in het Adriana Koenen Rusthuis is een goede ge weest. Er bestaat ook een afdeling voor lichte verpleging. In de toekomst zal het nodig zijn ook een afdeling voor demente patiënten in te richten. Op het ogenblik worden deze in particuliere rusthuizen of in ziekenhuizen ondergebracht. In particuliere inrichtingen krijgen zij niet altijd die verpleging welke verantwoord is. Het is vaak tragisch hoe deze bejaarden moeten leven. Daarom is er een streven een speciale afdeling voor deze groep in te richten. Het blijkt wel, dat er grote aandacht besteed wordt aan de ouden van dagen die bijzondere hulp nodig hebben. De va liden worden daarbij niet vergeten. In dien er in de toekomst echter elders in de stad ruimte gevonden zou kunnen worden voor hen, dan zal daarvan een dankbaar gebruik worden gemaakt. De mens wordt ouder Voor het Adriana Koenen Rusthuis is een wachtlijst opgesteld en ook is de vraag van valide bejaarden, cm .opge nomen te worden groot. De reden is, dat het aantal bejaarden steeds toeneemt. In 1800 was de gemiddeldeleeftijd van de mens dertig jaar, in 1900 veertig jaar, in 1940 drieenzestig jaar. In 1954 ruim één enzeventig jaar voor de vrouw en bijna zeventig voor de man. In 1950 bedroeg het aantal inwoners van ons land, dat de leef tijd van vijfenzestig jaar had bereikt, 770.000. In 1970 wordt het aantal geschat op 1.200.000 In 1935 was het percentage van het aantal vijfenzestigjarige Neder landers 6.5, in 1954 ruim 8 en verwacht wordt, dat het in de toekomst meer dan 10 zal bedragen. Te begrijpen is het, dat het doel van de leiding van het Diaconiehuis er op gericht is uitbreiding van de capaciteit te ver krijgen. In 1946 is de zolder van het ge deelte, dat in 1880 gebouwd is, ingericht als woongelegenheid voor leden van het personeel. Binnenkort zal het oudste ge deelte en dat van 1880 verbouwd worden. De huidige inrichting, waarin hokkige ka mers zijn, voldoet niet meer aan de eisen, die men voor een behoorlijke bejaarden zorg kan stellen. De ruimte zal op doel matige wijze worden ingericht. Daarbij wordt het aantal bedden van honderd tot honderddertig verhoogd. In dit gedeelte is een monumentale trap, die thuis hoort in patriciërshuizen of musea, maar die niet geschikt is voor bejaarden, die zich naar hun slaapkamers willen begeven. Het is de bedoeling de trap te vervangen door een lift. Keuken te klein De keuken dient veranderd en vergroot te worden. De ruimte is op het ogenblik onvoldoende voor de honderd inwonenden. De zieken moeten speciale voeding hebben en de keuken is te beperkt, om alles ge reed te maken. Het gebeurt dikwijls, dat de pannen op het fornuis opgestapeld wor den. In het plan tot verbouw van het Diaconiehuis is daarom ook de vergroting van de keuken opgenomen. Met het eerste plan, dat zo spoedig mo gelijk uitgevoerd moet worden, is een groot bedrag, gemoeid. De regenten be ramen middelen om de gelden bijeen te brengen. Er bestaat reeds een bouwfonds, maar het bevat nog geen bedrag dat toe reikend is voor de verbouwingen. Mogelijk zullen velen in de komende weken, als het honderdjarig bestaan van het Diaconie huis gevierd wordt, het bouwfonds ge denken, opdat de plannen zo spoedig mo gelijk verwezenlijkt kunnen worden. Tweede verbouwing Architect H. W. van Kempen te Bloe- mendaal is de ontwerper van het plan. Ook heeft hij zich al bezig gehouden met een tweede verbouwing, die belangrijker is dan die aan de voorzijde, Niet alleen zal het Adriana Koenen Rusthuis worden uitgebreid ook zal een gedeelte van de aan de Ridderstraat gelegen grond bij het ge bouw betrokken worden. Is deze verbou wing gereed dan beschikt het huis over tweehonderdveertig bedden. Dit plan vergt een-hoger bedrag dan dat .voor. de voor zijde van het gebouw. Niet uitgesloten is het, dat de overheid gelden beschikbaar zal stellen, omdat bejaardenzorg een aan gelegenheid van de gemeenschap is ge worden. Recreatie De vorig jaar in gebruik genomen kerk- zaal en recreatieruimte in de voormalige Janskapel is voor de bewoners van het huis van grote waarde. De bejaarden be zoeken op zondagmorgen de godsdienst oefeningen. Op andere dagen zoeken zij er gezelligheid. Men beschikt over een De dames in de keuken van het Diaco niehuis hebben op het ogenblik met moeilijkheden te kampen wegens ge brek aan ruimte; zij hopen, dat hieraan spoedig een einde zal komen. ADVERTENTIE De trap is mooi, maar voor bejaarden moeilijk te bestijgen. Het plan is een lift te maken en de trap af te breken. televisietoestel. Ook wordt er aandacht besteed aan toneel, zang en gymnastiek. In een der zalen is een biljart opgesteld, waarvan het manlijk deel der bevolking een dankbaar gebruik maakt. De heer en mevrouw Beeks hebben se dert 1 december 1942 de leiding van het huis. Door de bejaarden te laten deel nemen aan diverse activiteiten hebben zij voor velen het genoegen van de levens avond verhoogd. Zuster W. Hoekstra, sedert 16 juni 1940 verbonden aan het Diaconiehuis, staat aan het hoofd van de ziekenverzorging. Zij doet haar arbeid op bijzondere wijze. Met de medische verzorging is dokter J. J. Koningberger belast. Op 29 augustus is het honderd jaar geleden, dat het Diaconiehuis werd ge opend. De gemeente zal aan de viering van het jubileum kunnen deelnemen: op vrijdag 28 september wordt een bijeen komst in de Stadsschouwburg gehouden en zondag 30 september is er een dienst in de Grote Kerk. ADVERTENTIE Met ingang van 15 augustus zijn de prijzen van Naar wij vernemen zal Haarlem binnen kort een beeld van de Franse beeldhouwer Ossip Zadkine rijk worden, dat een plaats zal krijgen vóór de in aanbouw zijnde gevel van het kledingmagazijn Kattenburg-Ne derland in de Grote Houtstraat. De van oorsprong Russische kunstenaar, die sinds 1911 in Parijs woont, heeft onder meer ook het monument voor een ver woeste stad gemaakt, dat in Rotterdam aan de Leuvehaven een plaats heeft gekregen. Het beeld in Haarlem, dat van brons zal worden gemaakt, zal vrij komen te staan van de grote strakke gevel en zal dus een artistieke blikvanger worden voor de Haarlemmers, die in de Grote Houtstraat wandelen. De verbouwing van het pand is opge dragen aan het Rotterdamse architecten kantoor van Tijen en Maaskant. De nieuwe gevel, die vervaardigd is van ivoorwit marmorite, is geprojecteerd vóór de oude gevel, waardoor het gehele gebouw een ander aanzien zal krijgen. Het beneden gedeelte van de wand zal in zijn geheel op rollen worden opgeschoven naar boven, waardoor de bezoekers bij zomers weer zó van de straat in de winkel kunnen komen. Eenzelfde constructie is toegepast bij het magazijn van de firma Kattenburg- Nederland in Utrecht, waar de gevel van hetzelfde materiaal, zij het in zwart uit gevoerd, vervaardigd is, als het nieuwe winkelpand in Haarlem. Het ontwerp heeft de goedkeuring kunnen verkrijgen van de schoonheidscommissie. Wanneer de opening van de vernieuwde zaak en de aanbrenging van het beeld zal plaats hebben is nog niet bekend. ADVERTENTIE „D E SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Naar wij vernemen heeft een aantal grote garagebedrijven en autohandelaren in Haarlem bouw- en uitbreidingsplannen. Zo hebben B. en W. onlangs besloten voor drie maanden optie te verlenen aan de Haarlemse Autocentrale voor de bouw van een garagecomplex op de hoek van de Jan Gijzenkade en Delftlaan, terwijl aan de firma Koks en De Jong het terrein in optie zou worden gegeven op de hoek van de Rijksstraatweg, de Jan Campertstraat en de Dokter De Liefdestraat voor de bouw van een garage met werkplaats en show room. De N.V. Heeremans en Van Leuven neeft reeds geruime tijd het terrein op de hoek van de Merovingenstraat in optie. De teke ningen voor een garagecomplex op die plaats zijn onlangs bij de gemeente inge diend. Een aantal aanvragen van andere be drijven is nog bij B. en W. in behandeling. Uiteraard is de verwezenlijking van de hier genoemde plannen afhankelijk van nog heel wat onzekere factoren; gezien echter het tekort aan garageruimte in de nieuwe stadswijken van Haarlem zullen vele autobezitters verheugd zijn te ver nemen, dat er bij de stadsuitbreiding ook aan deze voorzieningen wordt gedacht. Burgemeester en Wethouders van Haar lem hebben de gemeenteraad een plan doen toekomen, volgens welk het mogelijk zal zijn dat de leerlingen, die naar de te bou wen scholen aan de Dr. de Liefdestraat, de P. C. Boutensstraat en de Dr. Schaepman- straat zullen gaan, tijdelijk les kunnen krijgen in andere gebouwen, in afwachting van het tijdstip, waarop de nieuwe scholen betrokken kunnen worden. In de toelichting, die aan het betreffende plan is toegvoegd, wordt gezegd, dat de uitgebreide briefwisseling, die aan de goed keuringen voor de bouw van de drie scho len door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, is voorafgegaan, de oorzaak ervan is, dat deze scholen niet bij het begin van het schooljaar in gebruik zullen kunnen worden genomen. Eerst hebben B. en W. overwogen de oplossing van het probleem te zoeken in een systeem van zogenaamde gedeelde schooltijden. De ongustige ervaringen, die men met dit systeem in de oorlog heeft op gedaan en waarbij de leerlingen altijd ge dwongen zijn een halve dag op straat door te brengen, heeft gemaakt, dat men naar een andere oplossing heeft uitgekeken. Deze meent men thans gevonden te hebben, zo dat het mogelijk zal worden, dat alle klas sen gedurende volledige schooldagen les zullen krijgen, al zullen er, met name in de scholen aan de Emmastraat ruimten moe ten worden gebruikt, die eigenlijk onge schikt zijn. Tevens zijn er aan de voorge stelde oplossing nog enige andere bezwaren verbonden. Zo zal aan een aantal scholen de lessen in handenarbeid moeten worden opgeschort. Verder zal het gymnastiek lokaal aan de Rijksstraatweg 374 tijdelijk aan zijn bestemming moeten worden ont trokken. Tenslotte zal de kleuterschool aan de Roerdompstraat haar gebouw tijdelijk moeten ontruimen. Twee van de klassen van deze kleuterschool zullen moeten wor den ondergebracht in het genoemde gym nastieklokaal aan de Rijksstraatweg. Dank zij de inschikkelijkheid van het bestuur van de roomskatholieke scholen in Haarlem- Oost en eveneens met tijdelijke opschorting van de handenarbeidlessen, is het ook daar mogelijk alle klassen, zij het met moeite, onder te brengen. Deze maatregelen dragen uiteraard een tijdelijk karakter en B. en W. zullen al het mogelijke doen om de bouw van de drie' geprefabriceerde scholen te bespoedigen. ONVERANDERD blijft: de accuratesse waarmede door ons ELKE BRIL wordt aangepast en nauwkeurig volgens het recept wordt klaargemaakt. Leverancier voor alle Ziekenfondsen Wagenweg 70 t/o Florapark Telefoon 18754 Haarlem „Sergeant York" (Roxy). Een goede spannende film; het eerste deel laat het leven zien van Alvin York (Gary Cooper) als boer in een klein plaatsje in Texas en hoe hij van een hardwerkende dronkenlap tot een nog harder werkende diep gelovige zwoeger wordt- De oorlog 1914-1918 breekt uit. York weigert dienst op grond van de Bijbel, kiest later echter toch het leger, waar hij om zijn scherpschutterstalenten bevorderd wordt. Het tweede deel van de film laat zien hoe York alleen honderdvierendertig Duit sers tot overgave dwingt aan het front in Frankrijk. Als men er even aan gewend is dat in het kleine dorpje van York alles in fel wit en fel zwart verdeeld wordt, raakt men onder de indruk van deze zeer goede film, die fotografisch dikwijls uitmuntend is en die wij graag aanbevelen. Maandag begint in Roxy de vertoning van „Ongeketend", een film over het ex periment van een gevangenis zonder ma teriële vrijheidsbelemmering van de ge vangenen. N. „The Indian fighter" (Cinema Pala ce). Onder de vele films uit Hollywood, die de strijd tussen blanken en Indianen in beeld brengen, lang niet de minste- Er wordt niet zomaar raak gemoord en waar dat wel het geval is staat onmiddellijk de wrekende gerechtigheid gereed om voor de vergelding te zorgen. Natuurlijk wordt er een beroep gedaan op het romantisch levensgevoel. De attenties die Kirk Dou glas aan de dochter van het Indianen-op perhoofd „Grote Wolk", betoont, blijven niet onbeantwoord. Maar Kirk houdt er een plezierige erecode op na en besteedt evenveel aandacht aan de liefde als aan het recht- De belegering der Indianen van een fort, bezet niet maar weinig mannen, vormt het hoogtepunt van de film, in wier verwerkelijking van de Amerikaanse his torie men wel wil geloven. Fr. „Blond gevaar" (Frans Hals). Deze genoegelijke technicolor van het Britse Rank-concern schildert ons met onna volgbare Engelse humor de belevenissen van een rijke, maar ietwat linkse jongeman uit Yorkshire een graafschap in Noord- Engeland, dat befaamd is om zijn ham, zijn onverteerbare puddingen en de spreek woordelijke zuinigheid van zijn inwoners. De jongeling in kwestie, eigenaar van een welvarende lompenhandel, is echter zo ont aard-schraperig, dat zelfs zijn mededorpe lingen er schande van spreken. Zijn meisje, verslaggeefster van het locale krantje, be praat hem tenslotte om eens een dagje va kantie te nemen om zijn blik te verruimen. hoewel alleen de gedachte aan zulke dure „uitspattingen" hem eigenlijk al een gru wel is. Met bloedend hart stort hij de vijf pond, die nodig zijn om te kunnen deelne men aan het jaarlijkse uitstapje der man lijke dorpsnotabelen naar Londen, waar de heren eens danig onder leiding van de burgemeester de bloemetjes buitenzetten. Alles gaat nochtans goed, totdat het gezel schap in een music hall tussen de schaars- heklede revuemeisjes terecht komt, waai de jonge Chayley zo heet onze lompen- held natuurlijk prompt verstrikt raakt in de netten van een blonde vampier BINNENLAND Geschorst. Bij de rijksbelastingdienst te Zierikzee is naar aanleiding van vast gestelde onregelmatigheden een belasting ambtenaar, J. H. L. L. L. voorlopig geschorst. Hoofdinspectrice. Met ingang van 1 september is benoemd tot hoofdinspectrice van het kleuteronderwijs mej. mr. E. M. F. Spits, thans werkzaam als schoolopziener. Reddingvlet. In Den Helder is de bij de N.V. Verhoef Scheepsbouwindustrie te Aals meer gebouwde motorreddingvlet „Chris- tiaan Huvgens" namens de N.V. Amstleven te Amsterdam overgedragen aan de Konink lijke Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij. Met de nieuwe vlet kunnen reddingsacties worden verricht op de Wad den en op zeer ondiepe banken. Duits medeleven. De Duitse minister van Verkeer, dr. H. Seebohm, heeft zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. J. Algera, een telegram van deelneming gezonden naar aanleiding van het ernstige ongeluk, dat met een Nederlandse autobus bij Ulm is ge beurd. Dr Seebohm heeft minister Algera tevens verzocht, namens hem deelneming te betuigen aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Deltadienst. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is met ingang van 1 september de hoofdingenieur directeur van de rijkswaterstaat in vaste dienst prof. ir. P. Ph. Jansen belast met de leiding van de Deltadienst. Gedelegeerden. De minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de letterkundigen prof. dr. W. J. M. A. Assel- bergs, prof. dr. N. A. Donkersloot, Adriaan Morriën, Bert Voeten en' dr. Victor E. van Vriesland aangewezen om als Nederlandse gedelegeerden de derde Internationale Biën nale der Poëzie bij te wonen, die van 6 tot 10 septemebr te Knokke in België zal wor den gehouden. (Diana Dors) die in hem een gemakkelijke prooi ziet. Zij troont hem mee naar een dure nachtclub, waar zij souperen en champagne drinken en waar de zuinige Chayley tenslotte een enorme rel maakt als hem de rekening gepresenteerd wordt. Na veel wilde avonturen keren de fuif nummers eindelijk naar Yorkshire terug, bereid om weer een jaar lang het leven van respectabele dorpsbewoners te leiden. Maar voor Chayley is er iets veranderd; hij kan het revuemeisje niet vergeten en besluit „iemand van gewicht" te worden om haar te imponeren. Door het dorp een speeltuin te schenken, brengt hij het zelfs tot ge meenteraadslid. In die kwaliteit krijgt hij het gedaan, dat zijn vriendinnetje uit Lon den de nieuwe speeltuin mag openen. Dat gebeurt dan ook. Na een menigte allerzot ste verwikkelingen, die veel te leuk zijn om ze hier te vertellen. Een gezellige va kantiefilm, die we van harte aanbevelen. H.C. Veel prolongaties en reprises. Rem brandt handhaaft „Sissi", charmant en lieftallig. In L u x o r houdt „Davy Croc kett" nog stand als held van de jeugd. Studio verlengt „PhffftIn Mi nerva komt tot en met zondag Norman Wisdom. De komiek gedraagt zich thans als „Duvelstoejager". Hij wordt opgevolgd door Abbott en Costello in de matinee's van maandag tot en met zondag. De heren fungeren als „Waaghalzen". In de avond voorstellingen draait men de meesterlijke thriller „Rear Window". Tenslotte Lido. Des avonds kan men de jungle in om de mau mau te ontmoeten in „Safari". Des middags dansen Fred Astaire en Leslie Carow uw zorgen weg in „Vadertje Lang been". Architect M. C. de Leur uit Nijmegen heeft vrijdag namens het bestuur van de Sint Jozefschool te Bloemendaal aanbe steed het bouwen van een vijfklassige la gere school met aula en bijruimten op ge wapend betonpalenfundering op een ter rein gelegen achter de r.k. kerk te Bloe mendaal. Er waren veertien inschrijfbiljet- ten binnengekomen. Laagste inschrijfster was Philips Bouwbedrijf C. V. te Haar lem met f 187.300 en de op een na laagste inschrijver H. N. P. van den Aardweg te Haarlem voor f 188.165. Hoogste inschrij ver was H. E. Betke te Haarlem met f 336.500 en de op een na hoogste Nationaal Bouwbedrijf te Den Haag met f 242.450. Maarschalk Montgomery is in Nijmegen. Gisteravond omstreeks acht uur bracht de muziekkapel van de Koninklijke Neder landse Luchtmacht van het garnizoen Nij megen een serenade aan de maarschalk, die op het bordes van het stadhuis stond, omringd door officieren en door het dage lijks bestuur der gemeente Nijmegen. Voor het stadhuis in de Burchtstraat juichten de Nijmegenaren hun ereburger toe. Na de muzikale hulde gebruikte de maarschalk met zijn gevolg en het bestuur der gemeente Nijmegen in de historische Trevezaal, waar indertijd de vrede van Nijmegen gesloten is, het avondmaal. Na de maaltijd begaf de maarschalk zich naar het Luxortheater, waar de film „The man who never was" van Ewen Montagu vertoond werd. Bij het einde der film, welke diepe indruk maakte, werd het Engelse volkslied gespeeld, dat allen staande aanhoorden. Maarschalk Mont gomery maakte kennis met Montagu en begaf zich onmiddellijk daarna naar de boot aan de Waalkade. Hij heeft op de „Exelman" overnacht en vertrok vanmor gen om 9 uur per boot naar Rotterdam. Overweldigende belangstelling MARCINELLE (Belga) Vrijdagmor gen heeft te Marcinelle onder overweldi gende belangstelling de uitvaart plaats gehad van zevenendertig slachtoffers van de mijnramp: twaalf Belgen, tweeëntwintig Italianen, een Hongaar, een Pool en een Duitser. Op de Place de Hayes, tegenover het altaar waar de heilige mis werd opge dragen. stonden de legervrachtwagens met de kisten. De voertuigen waren met een zwart, met zilverdraad bezet laken gedekt en over de kisten waren de Belgische, Italiaanse en Poolse vlaggen gespreid. Er waren kransen van onder anderen koning Boudewijn en koning Leopold. Op het midden van het plein stonden bij de bloedverwanten de ambassadeur van Italië, de leden van het Italiaanse consu laire korps, de ministers Spaak. Larock, Leburton, Lefèbre, Troclet en Rey, talrijke parlementsleden, de raad van beheer van de mijn en delegaties van Belgische en buitenlandse beroepsorganisaties. De mis werd in tegenwoordigheid van mgr. Himmer, bisschop van Doornik, en van mgr. Allorio, bisschop van Pavia. op gedragen door pastoor Brassart van Mar cinelle.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7