Suezkanaalconferentie is op een dood punt aangeland OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prof. Lieftinck ontving enige „verspieders PlanDulles en plan Menon onverenigbaar geacht OATS VAN HAMBORG Hij wacht nu op hun antwoorden Binnenkort verklaring over publikaties betref fende Koninklijk Huis Egypte verwacht hulp van Rusland en India Het woord is aan HET WEER's middags warmer Mr. G. E. van Walsum minister-president Nog 168 mijnwerkers worden vermist Jongens brachten autodief in handen der politie Indonesisch leger wil stem in corruptiebestrijding Ondanks krappe geldmarkt Leningen Noordholland en Haarlem een succes Russische president in Finland aangekomen Istiqlal trekt zich terug uit Marokkaanse regering Aftreden van gematigde Si Bekkai geëist Bonn wil conferentie van de Grote Vier over hereniging Kinderverlamming 71e JAARGANG No 36 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 21 AUGUSTUS 195 6 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 189 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct, p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 Na het bezoek van mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, heeft prof. Lieftinck gisteren achtereenvolgens ontvangen prof. Zijlstra (A.R.), ir. C. Staf (C.H.U.) en dr. J. Burkens, arts te Delft, lid van de protestants-christelijke werkgemeenschap in de P.v.d.A., evenals mr. Van Walsum. Deze middag heeft de informateur in Huis ten Bosch een tussentijds rapport aan de Koningin uitgebracht. Des avonds voerde hij besprekingen met mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Eindhoven, en met de heer J. G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Op de vraag wat de informateur vanmorgen zou doen, heeft prof. Lieftinck, naar zijn woordvoerder hedenochtend verklaarde, medegedeeld: „Afwachten". De informateur heeft gisteren enige verkenningen gedaan, aldus de woordvoerder, en „wacht nu af wat verspieders hem komen melden, of het een land is van melk en honing of een land, waar reuzen wonen". Hedenmiddag heeft de informateur bezoek van minister Witte en wel om twee uur. Op de vraag of de bezoekers, die prof. Lieftinck gisteren heeft ontvangen, verspieders waren of kandidaat ministers, zei de woordvoerder: „Een informateur kan alles doen behalve een kabinet formeren". Restaurateurs zijn doende het fraai gelegen „Huis ten Bosch" in Den Haag de luister te hergeven, die deze konink lijke residentie eens bezat. Deze door K.L.M. Aerocarto vervaardigde foto geeft een indruk van de tuinaanleg rondom het paleis en de noodzaak tot een verantwoorde architectuur der weelderig groeiende bossages. Buitenlandse bladen van twijfelachtige allure gaan nog steeds door met specula tieve publicaties over het Nederlandse Ko ninklijke Gezin. Intussen verschijnen ook nu en dan berichten van serieuzer zijde, zoals buitenlandse persbureaus van be trouwbaar karakter, die blijkbaar echter mank gaan aan voldoende informatieve zekerheid. In verband met recente publicaties hebben wij ons gewend tot het hoofd van de Rijksvoorlichtingsdienst, dr. G. J. Lam- mers, die in sommige buitenlandse be richten als zegsman wordt genoemd. Dr. Lammers ontkende echter de juistheid van alle berichten, die een eventuele abdicatie van Koningin Juliana tot onderwerp had den. Binnenkort zal een verklaring ver schijnen als resultaat van het onderzoek, dat het driemanschap Gerbrandy-Beel- Tjarda van Starkenborg Stachouwer op verzoek van het Koninklijk Paar heeft in gesteld naar de omstandigheden, die tot de publicaties over het Koninklijk Huis aan leiding hebben gegeven. Of deze verklaring zal uitgaan van het Koninklijk Huis of van het driemanschap is nog een vraag. Onze parlementaire redacteur telefoneer de ons hedenmiddag: Gisteren heeft de informateur weer eens voor een verrassing gezorgd. Er is ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Falcon Heren Regenjassen 49.75 J BRUSSEL (AFP-Belga) Maandagmor gen zijn in Marcinelle achtentwintig slacht offers van de mijnramp begraven, van wie slechts zes allen Italianen konden worden geïdentificeerd. Honderdachtenzes tig mijnwerkers worden nog vermist. De staking van mijnwerkers in België, die donderdag, tegen het advies van de verant woordelijke vakverenigingen in, is begon nen, duurt voort. Naar schatting staakt nog de helft van de mijnwerkers in België. De Belgische minister van Economische Zaken, Rey, heeft de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal er van op de hoogte gebracht dat hij ermee instemt dat deze deelneemt aan het technisch en administratief onderzoek in zake de mijnramp te Marcinelle. In brieven aan de regeringen van de leden-staten der gemeenschap bevestigt de Hoge Autoriteit haar voornemen een con ferentie van de zes regeringen bijeen te roepen ter bespreking van de veiligheid in de mijnen. In het schrijven wordt vermeld, dat deze conferentie zich zou moeten bezig houden met het bestuderen van de tegen woordige stand van de veiligheid in de mijnen, de middelen om deze veiligheid tot het hoogste peil dat technisch te bereiken is, op te voeren en de maatregelen, die een strikte toepassing van de veiligheidswetten en -voorschriften garanderen. Twee liftende jongens, de gebroeders Van de B. uit Utrecht, 17 en 13 jaar oud, reden tijdens een lifttocht met een station car tussen Roermond en Weert. Aangezien de bestuurder niet veilig reed en in Weert een weliswaar niet ernstige aanrijding ver oorzaakte, verzochten zij in Weert te mo gen uitstappen. De twee knapen gingen on middellijk naar het politiebureau, om het vreemde gedrag van de chauffeur te melden. In de loop van de middag vond de Weer- ter politie de auto zwaar beschadigd in een sloot in een gehucht nabij Weert. De be stuurder die lopende naar de stad was ge gaan, kon dank zij de jongens die een vrij nauwkeurige signalement hadden opge geven, door de politie worden aangehou den. Het bleek de twintigjarige J. S. uit Heerlen, die de auto in Heerlen ontvreemd had. (Van onze correspondent in Londen) LONDEN (United Press) „Wij zijn terug op ons uitgangspunt", zo heeft Krisjna Menon, de Indiase afgevaardigde op de Suezkanaalconferentie, vandaag te Lon den verklaard na het plan-Dulles te hebben afgewezen, dat in het orgaan van de Russische communistische partij als „kolonialistisch" wordt beschreven. Volgens een Britse woordvoerder is het plan, dat Menon gisteren heeft ingediend onver enigbaar met Dulles' voorstel. Het verluidt dat Pakistan nu amendementen zal voorstellen. In Cairo wordt vernomen dat de Sovjet-Unie en India bereid zijn Egypte economische bijstand te verlenen indien het Westen een beslissing tracht af te dwingen door sancties tegen Egypte te nemen. De Suezkanaalmaatschappij acht het ontslag dat de Egyptische autoriteiten aan een Franse onderdirecteur van de maatschappij hebben gegeven onrechtmatig. Zij heeft haar personeel ge adviseerd geen verklaring te tekenen, waarmee zij zich uitsluitend aan het Egyp tische gezagsorgaan zouden verbinden. De noteringen van de aandelen der Suez kanaalmaatschappij zijn gisteren op de beurs van Parijs weer gedaald. Vorige week verbeterden de koersen omdat men meende dat de mogelijkheid van een compromis aanwezig was. klaarde: „Wij moeten voorkomen dat deze conferentie een rechtbank wordt, waar iemand bij verstek wordt veroordeeld. Dulles daalt te veel af in onderdelen. Evenmin is het verstandig te trachten Egypte voorstellen op te dringen, die het niet wil aanvaarden. De uitwerking van enkele algemen richtlijnen, moet worden overgelaten aan vertegenwoordigers van een kleine groep mogendheden, die samen met Nasser aan tafel gaat zitten". Dulles' voorstellen hebben met dit standpunt van Indonesië en India terdege rekening ge houden. Premier Sir Anthony Eden heeft maan dagavond een der grootste en stellig het meest internationaal getinte diner gege ven sedert het einde van de wereldoorlog. Aan het uitgebreide diner namen de hoof den van 21 delegaties der conferentie deel, veelal vergezeld van hun echtgenoten. Om de vijftig gasten allen van een plaats te kunnen voorzien, had men twee grote ta fels in de eetzaal van Downingstreet 10, de ambtswoning van de Britse premier, neer gezet. Aan het diner zaten ook verschei dene Britse ministers aan en de leiders van de parlementaire oppositiepartijen, de La- bouraanvoerder Hugh Gaitskell en de libe raal Clement Davies. DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Justitie, prof. Muljatno, heeft verklaard, dat het onmogelijk is de minis ter van Buitenlandse Zaken, Ruslan Ab- dulgani, wanneer hij terugkomt van de conferentie in Londen, te ondervragen, zo lang hiervoor van de president en het kabinet geen toestemming is verkregen. Muljatno zei, dat een opheldering van de minister alleen mogelijk zou zijn, als hij dit vrijwillig doet. Hij voegde hieraan toe, dat het kabinet tot dusver nog geen verzoek tot toestemming om de minister van Bui tenlandse Zaken te ondervragen, heeft ontvangen. Muljatno verklaarde voorts, dat de anti-corruptiewet volgende maand aan het parlement zal worden voorgelegd. Een woordvoerder van het leger ver klaarde, dat de leiders van de strijdkrach ten binnenkort met de regering de uit voering van de bestrijding van de corruptie willen bespreken. Hij voegde hieraan toe, dat de strijdkrachten zich verantwoordelijk voelen voor de zaken die de staat en het land betreffen. De woordvoerder drong aan op uitroeiing van de corruptie op elk gebied. Kolonel Warouw, de territoriale com mandant van Oost-Indonesië, heeft mede gedeeld, dat hij morgen zijn commando zou overdragen aan luitenant-kolonel Su- nual. Hij was in Djakarta tot de ontdek king gekomen, dat er geen meningsverschil was bij de legerleiding.Warouw is benoemd tot militair attaché in Peking en zou reeds enige tijd geleden zijn commando hebben overgedragen. Vorige week dreigde hij het commando niet over te dragen, zolang de leiders van het leger van mening verschil den over het bevel van kolonel Kawilarang De voornaamste vraag-, die de discussie op de Suezconferentie beheerst is of het kanaal Egyptisch dan wel internationaal zal zijn. Dulles heeft een ontwerp-resolu- tie voor de conferentie gebracht, waarin weliswaar het woord „internationalisatie" is weggelaten, doch het begrip van inter nationaal beheer gehandhaafd is. Krisjna Menon de Indiase vertegenwoordiger, dien de een tegenvoorstel in, waarin werd uitge sproken dat internationalisatie onmogelijk is. Uitgaande van het beginsel, dat er „overeenkomstig de conventie van Kon- stantinopel een bepaald systeem dient te worden gevestigd „dat voor altijd en voor alle mogendheden het vrije gebruik van het Suez-kanaal garandeert", acht Dulles het gewenst, dat aan zes voorwaarden wordt voldaan: Doelmatig en betrouwbaar beheer, onderhoud en ontwikkeling; Schei ding tussen kanaal-beheer en politieke be ïnvloeding door welke natie dan ook; Eer biediging van Egyptes soevereiniteit; Rede lijke vergoeding aan Egypte voor het ge bruik van het kanaal; Compensatie aan de Suezkanaal-maatschappij en zo laag moge lijke doorvaartgelden. Bij internationaal verdrag dienen be heer. onderhoud en ontwikkeling van het kanaal te worden toevertrouwd aan een „raad voor Suez", waarin in elk geval Egypte zitting moet hebben. De raad moet periodiek verslag uitbrengen aan de UNO. De geschillen zullen onderworpen worden aan het oordeel van een arbitrage-com missie en een belangrijke toevoeging er moeten „doelmatige sancties" worden vastgesteld om de naleving der internatio naal bekrachtigde voorwaarden te verze keren. Matig Dulles was veel matiger van toon dan tijdens zijn rede van donderdag, toen hij een scherp oordeel velde over president Nasser en diens betrouwbaarheid in twij fel trok. Ditmaal werd Nassers naam niet genoemd. Dulles stelde vast, dat de confe rentie slechts „op een beleefde mander" de Egyptische regering van haar zienswijze in kennis zou kunnen stellen en haar vragen in onderhandeling te treden. Ook kunnen er geen besluiten worden genomen, die bin dend zijn voor de minderheid „want geen meerderheid, hoe groot ook, kan een min derheid binden, hoe klein zij ook is". Ook kan de conferentie niet met Egypte in on derhandeling treden „omdat Egypte niet aanwezig is". Dulles voegde hier evenwel aan toe „als Egypte niet bereid is voort te gaan op een basis, die onmisbaar is voor de landen, die het meest van het kanaal gebruik maken, dan doet zich een nieuwe situatie voor, die onze regeringen moeten bekijken". Minister Luns heeft gisteren voor de aanvang van de zitting een onderhoud ge had met Dulles, voordat deze zich naar het Foreign Office begaf om Selwyn Lloyd en Pineau te ontmoeten, over de kwestie der Indonesische schulden. De Indonesische de legatie onderhield een intensief contact met de delegaties van Sovjet-Rusland, In- Obligatielening gemeente Haarlem sterk overtekend Naar wij vernemen zijn de obligatie leningen van de provincie Noordholland en de gemeente Haarlem, waarvan gisteren de inschrijving was opengesteld, een succes geworden. Beide leningen zijn overtekend, die van de gemeente Haarlem zelfs in sterke mate. De lening van de provincie Noordholland betrof een obligatielening van tien miljoen gulden tegen 414 percent met een looptijd van dertig jaai\ die van de gemeente Haarlem gold een dertigjarige obligatie lening van vijf miljoen gulden, eveneens tegen 4'4 percent. Ofschoon men ten tijde, dat het uit schrijven van de leningen bekend gemaakt werd, sprak van een krappe geldmarkt; blijkt nu dat er veel belangstelling voor dergelijke overheidsleningen bestaat. Zoals onze financiële medewerker vrijdag in ons blad in de rubriek „Effecten en geld markt" ook al heeft geschreven had de term krappe geldmarkt voornamelijk betrekking op de institutionele beleggers die hun geld veelal gestoken hadden in on derhandse leningen, waardoor zij geen geld meer beschikbaar zouden hebben voor obli gatieleningen. Waarschijnlijk zal het zo zijn, dat een groot gedeelte van het voor de lening beschikbaar gekomen geld af komstig is van particuliere beleggers en misschien van spaarbanken, die niet veel in onderhandse leningen hebben belegd en daardoor belangstelling hadden voor der gel i jke overh eidsbel eggin gen De moeilijke taak. die het consortium nu te vervullen krijgt, bestaat in het toe wijzen van de beschikbare nhligaties aan de (tè talrijke) belangstellenden. HELSINKI (United Press). De Rus sische president, Worosjilov, is in Finland gearriveerd om een staatsiebezoek aan dat land te brengen. De trein van de president arriveerde dinsdagochtend om half elf op het grensstation Vainikkala. Hoge Finse en Russische autoriteiten waren aanwezig om de president te begroeten. Worosjilov wordt vergezeld door zesen twintig personen, onder wie de voorzitter van het presidium van de Opperste Sovjet. ADVERTENTIE Dameskapsalon Frans Halsstraat 23 - Telefoon 16566 lANOWAVE, speciaal voor slap haar APARTE SCHOONHEIDSSALON aanleiding om aan te nemen dat het bezoek van mr. Van Walsum ten doel had na te gaan of deze bereid zou zijn als minister-president op te treden. In parlementaire kring verluidt namelijk dat dr. Drees op het ogenblik dusdanig overwegende bezwaren heeft opnieuw die functie op zich te nemen, dat er nu besloten zou zijn mr. Van Walsum hiervoor uit te nodigen. Overigens kan men er wel staat op maken dat er tus sen de informateur en dr. Drees een zeer nauw contact bestaat. De keuze van de tegenwoordige Rotter damse burgemeester, eertijds lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A.. schijnt in K.V.P.-kringen een ietwat gunstiger indruk te hebben gemaakt dan hetgeen de infor mateur tot dusverre sinds de aanvaarding van zijn nieuwe opdracht heeft onder nomen. Men acht het namelijk in deze kringen juist dat hij in feite de indruk maakte aan te sturen op een kabinet- Drees. op een kabinet dat goed beschouwd aldus de K.V.P.-opvattingen toch een parlementair karakter zou hebben, ter- wij] het dan heet dat het niet zuiver par lementair of extra-parlementair zou zijn. De informateur wacht thans op de ant woorden van degenen die hij gisteren heeft gepolst. Van het grootste belang is voor hem fe vernemen hoe in de eerste plaats prof. Romme staat tegenover de uitnodiging aan mr. Kolfschoten, burgemeester van Eindhoven, die gepolst zou zijn voor het ministerschap van Binnenlandse Zaken. Hierom draait waarschijnlijk alles, aange zien verluidt dat prof. Zijlstra zijn ant woord zou laten afhangen van de houding dip prof. Romme aanneemt. Als prof. Rom me een veto zou uitspreken ten aanzien van de K.V.P.'ers. die worden uitgenodigd in een kabinet zitting te nemen, zou prof. Zijlstra eveneens voor de eer bedanken. In dat geval is de kans wel heel groot dat de informateur zich genoopt zou zien rapport uit te brengen aan het staatshoofd, waarna men dan een nieuwe ontwikkeling zou kunnen verwachten. In dit opzicht gaan dan de gedachten uit naar een op dracht aan prof. Romme tot vorming van een parlementair kabinet, hetgeen dan zou moeten zijn een kabinet op smallere basis, aangezien reeds gebleken is dat een parle mentair kabinet on brede basis, dus waar in ook naast de K.V.P. de P.v.d.A. zitting zou hebben, niet meer mogelijk is. In dit opzicht is het nog merkwaardig te vernemen dat in Christelijk-historische kring thans ernstige bezwaren schijnen te bestaan tegen de gedachte de oude zoge naamde rechtse of christelijke coalitie te doen herleven. De informateur heeft hier en daar aan de ontwerpprogramma's zoals die geleide lijk in de verschillende fasen van de po gingen tot kabinetsformatie tot dusverre ter tafel zijn gekomen, nog wat gedokterd. Het schijnt dat hij ten aanzien van de bezitsvorming tot de redactie van een paragraaf is gekomen, waarvan het toch wel buitengewoon twijfelachtig is of zij DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Gandhi: Geen macht is in staat, een revo lutionaire idee te onderdrukken. Men kan slechts trachten, de wekroep ervan tijdelijk te smo ren. voor de K.V.P. aanvaardbaar is. Prof. Lief tinck zou verder enige schema's voor de zetelverdeling ontworpen hebben. Eén daarvan zou hierop neerkomen, dat hij de weg probeert te banen voor de vorming van een kabinet, waarin vier K.V.P.'ers, vier P.v.d.A.'ers, en voorts van C.H., A.R. en V.V.D. ieder één minister zitting hebben. De minister van Buitenlandse Zaken zou iemand zijn die niet tot een politieke partij behoort. In dit schema is dan overwogen naast het minister-presidentschap de portefeuil les van Financiën, Sociale Zaken, waarmee Maatschappelijk Werk verenigd zou wor den, en Verkeer en Waterstaat aan P.v.d.A.- ministers toe te kennen en Binnenlandse Zaken, Onderwijs, Landbouw en Weder opbouw aan K.V.P.-ministers, Justitie aan een liberaal, Oorlog en Marine aan een C.H., en Economische Zaken aan een A.R.- minister. Dit zou echter slechts één van de schema's zijn, die naar het heet, de infor mateur heeft ontworpen. RABAT, (Reuter/U.P.) De Marok kaanse nationalistische Istiqlal-partij heeft besloten, al haar tien ministers uit het ka binet van Si Bekkai terug te trekken met 't doel, zelf 'n een-partijregering te vormen. Door dit besluit dreigt er een einde te ko men aan het gematigde bewind van Si Bekkai. De partij had kort tevoren geëist» dat Si Bekkai zou aftreden, hetgeen deze weigerde. De huidige regering, die sinds december van het vorige jaar aan het bewind is, be staat uit tien aanhangers van de Istiqlal, zes ministers van de meer gematigde natio nalistische „Democratische Onafhankelijk heidspartij" en vijf partijlozen. De Istiqlal wenst terugtrekking der Franse troepen uit Marokko, actieve steun voor de opstandelingen in het naburige Algerije en directe onderhandelingen met de Verenigde Staten over de toekomst van de Amerikaanse luchtmachtbases in Ma rokko. BONN (United Press) Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland zal nog deze maand voorstellen, een nieuwe bijeenkomst van de Grote Vier te beleggen over de toe komst van Duitsland, zo verneemt United Press in Bonn. Het voorstel van Adenauer zal zijn vervat in nota's aan de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie. West-Duitsland is bereid garanties en bijdragen te geven voor een ontwapenings programma onder internationaal toezicht, mits het Kremlin daarvoor in ruil akkoord wil gaan met Duitse hereniging door mid del van vrije verkiezingen. De Westduitse regering hoopt dat de Grote Vier in de lente van 1957 bijeen zul len komen om de Duitse impasse te door breken. Adenauer zal beslist weigeren de hereniging te bespreken met de leiders van Oost-Duitsland, zoals Moskou tot nu toe steeds heeft verlangd. In de nota's zal niet worden gerept over Edens plan voor een „zone van verminderde spanning" in Cen- traal-Europa. dia en Ceylon. Minister Abdoelgani ver- om minister Abdulgani te ondervragen. De Staatscourant bevat een opgave van het aantal aangegeven gevallen van kinderver lamming in de week van 5 tot en met 11 augustus. Daaruit blijkt dat in die week zijn aangegeven honderdertig gevallen van kin derverlamming met verlammingsverschijn selen en achtentwintig zonder. De gevallen met verlamming kwamen voor in de Noordoostpolder: één; Friesland: vijf; Overijsel: twaalf; Gelderland: vijftien; pro vincie Utrecht: acht; Noordholland: acht (twee in Amsterdam en één in Aalsmeer, Beverwijk, Haarlem, Haarlemmermeer, Texel en Velsen); Zuid-Holland: tweeën veertig: Zeeland: één; Noord-Brabant: vijf tien; Limburg: drieëntwintig. In Groningen en Drente werden geen gevallen aangegeven. De achtentwintig gevallen van kinder verlamming zonder verlammingsverschijnse len zijn aangegeven in Overijsel: vier; Gel derland: twee; Noordholland: één (Bever wijk); Zuid-Holland drij; Noord-Brabant: één; Limburg: zeventien. Geen gevallen van deze soort werden aangegeven in de Noord oostpolder en in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Utrecht en Zeeland. OOOOOOOOCMOCODCXXXX>3C*»C»OCC<X*50CXXXX»OOOCCCOOOOOOCOCCCC< VERWACHTING, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt. geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Koude nacht met weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag toe nemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen zuid en oost. Iets hogere middagtem- peraturen. 22 augustus Zon op 5.37 uur, onder 19.51 uur. Maan op 19.40 uur. onder 6.46 uur. Maanstanden 21 aug. 13 38 uur: volle maan 29 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 augustus 8 Hoog water: 3.39 en 16.03 uur. Laag water: 11.42 en uur. 8 Woensdag 22 augustus Hoog water: 4.11 en 16.33 uur. Laag water: 0.01 en 12.17 uur. xxocccccoccoococxxo30üocooococxxxxh*dooooocxX5000oooooooo KOUDE NACHT. Het depressiegebied boven Scandinavië nam verder in betekenis af, terwijl restan ten ervan van de Britse eilanden via onze omgeving naar 't oosten trokken. De aanvoer van polaire lucht bleef daarbij over West- Europa aanhouden. Tijdens nachtelijke opklaringen kwamen op verschillende plaatsen lage minimumtemperaturen voor. Dit was vooral het geval in Ierland waar de temperatuur in de nacht van maandag cp dinsdag plaatselijk tot 2 graden boven nul daalde. De koude lucht dringt thans ook verder naar het zuidoostën op, hetgeen in het Alpengebied plaatselijk zware regenval bracht. Een rug van hoge luchtdruk trekt nu over het Noordzeegebied en Frankrijk naar het oosten. Komende nacht zal deze ons land passeren en kunnen tijdens lang durige opklaringen de temperaturen plaat selijk tot lage waarden dalen. Morgen breidt een volgende Oceaan- depressie, welke inmiddels tot de Golf van Biscaye is genaderd, zich over Frankrijk uit, hetgeen tot gevolg heeft dat in ons land de wind draait naar richtingen tussen zuid en oost en geleidelijk weer in kracht gaat toenemen. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland w 1 c "O'S .s-S a fc ti es •2 g' 12 2 O E BS* %s Stockholm licht bew. zw 20 2 Oslo nevel z 20 5 Kopenhagen lichi bew w 19 0 Aberdeen licht bew. nw 14 0 Londen mist windst. 20 0 Amsterdam onbewolkt zw 19 0 Luxemburg mist nnw 20 0,3 Parijs licht bew. w 21 0 Bordeaux mist windst. 21 7 Grenoble regen windst. 23 16 Nice zwaar bew. w 28 0 Berlijn geheel bew. nw 22 0 Frankfort mist windst. 21 10 München regen wzw 24 12 Zürich regen wzw 20 22 Locarno licht bew. o 23 13 Wenen licht bew. nw 26 0,4 Innsbruck regen o 26 29 Rome onbewolkt O 36 0 Ajaccio zwaar bew. ono 29 0 Mallorca licht bew. no 36 0 Weerstoestand binnenland Den Helder half bew. wnw 14 0 Ypenburg licht bew. w 11 4 Vlissingen onbewolkt wzw 11 0,1 Eelde onbewolkt zw 8 0,1 De Bilt zwaar bew. zw 9 0 Twenthe licht bew. zzw 10 0,1 Eindhoven mist wzw 8 o' Vlv. Z-Limb. geheel bew. zw 10 0 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1