PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Wereldnieuws Vervoermaatschappij opgericht door particulieren Maarse en Kroon behoort tot de drie initiatiefnemers Radio geeft donderdag NAAIMACHINES transpiratie zo J 2 Tegenspeelster van de Spoorwegen Q.^h&ontuma H. B. Cantor nam nog geen beslissing over zeehaven Nieuwe route Wegenwacht Feest in Santpoort fl Rotterdamse politie staat afwijzend tegenover voetbalpool Kerkelijk Nieuws Deviezenreserve per saldo met 12 miljoen gedaald Greene schrijft scenario voor Shaw's „Saint Joan" „Giulesti" en „Scapino" in het Vondelpark Grossier voor f 12.000 benadeeld Boekhoudster beschaamde zijn vertrouwen Geldkistje van slachtoffers van watersnood gevonden Verloren gewaande werk van Van Dijck gevonden? Helikopter-vluchten ook bij nacht en bij mist Prof. V. P. S. Esser ontwierp bronzen Rembrandtpenningl Drukke Hartjesdag voor Amsterdamse brandweer Zestien landen nemen deel aan Vocalistenconcours Functiewisseling TccU ió Aet Het WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1956 (Van een redacteur) Naar \vy vernemen hebben de N.V. Deli- spoorwegmaatschappij te Amsterdam, de N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer en de N.V. Gelderse Tramwegen te Doetincheni gezamenlijk een Maatschappij ter behartiging van vervoer- belangen opgericht. Deze Maatschappij stelt zich ten doel organisatorische, technische, administra tieve en financiële bijstand te verlenen aan ondernemingen welke zich bezig houden met het vervoer van personen en goederen. Het maatschappelijk kapitaal van het nieuwe bedrijf bedraagt vijfhonderddui zend gulden. Tot directeur is benoemd de heer A. Veldboom, administrateur van de Delispoorwegmaatschappy. De oprichting van deze vervoermaat schappij dient gezien te worden tegen de achtergrond van de toenemende invloed van de Nederlandse Spoorwegen in het Nederlandse streekvervoer. Het is uiter aard voor de particuliere streekvervoer ders dikwijls moeilijk „op te bieden" tegen de steun welke de spoorwegen in staat zijn te geven aan bedrijven, die deze steun op een ogenblik nodig kunnen hebben. Deze concentratie van krachten kan in die leem te voorzien. In het jongste verleden zijn een aantal bedrijven in de invloedssfeer van de spoor wegen geraakt, hetgeen niet nodig zou zijn geweest indien tijdig van particuliere zijde belangstelling getoond had kunnen worden voor het zelfstandig voortbestaan van deze ondernemingen. Men denkt aan de Marne- dienst in Groningen, de D.A.B.O. in Drente of de N.H.A.D.O. in Noordholland. In deze jaren, nu de situatie voor de vervoerbe drijven door de toenemende materieel- en personeelslasten bij minder snel stijgende inkomsten steeds meer zorgen baart, valt te verwachten, dat wel meer bedrijven vooral in de vervoerszwakke gebieden voor de noodzaak komen vreemd kapitaal aan te trekken. De nieuwe maatschappij biedt daartoe een mogelijkheid. Bovendien kan het ook hier en daar voorkomen, dat de spoorwegen bereid blijken hun meer derheidspositie in bepaalde dochteronder nemingen op te geven. Ook in dat geval is er nu een particuliere participant in prin- ADVERTENTIE „Neen. ik teken alleen dit statuut Met een vulpen en andersSaluut! En die pen 't is geen gein Moet van DANTUMA zijn!" Sprak de koning zéér juist, maar wat bruut. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Volgens berichten uit België zou de Amerikaanse hotelmagnaat H. B. Cantor, die met zeer grote schepen een nieuwe transatlantische verbinding wil beginnen voor massaal vervoer van toeristen, zijn keuze hebben laten vallen op Zeebrugge. Van bevoegde zijde wordt vernomen dat er in tegenstelling tot hetgeen er in deze berichten wordt vermeld, nog geen enkele beslissing is genomen. Alles hangt nog af van verdere onderhandelingen met de ver schillende havens en de bestudering van de mogelijkheden die daar worden gebo den. Daarbij zal zeker een grote rol spelen de vraag, of de toegang tot de haven van Zeebrugge geschikt kan worden gemaakt en gehouden, voor het op elk willekeurig moment in- en uitvaren van dergelijke grote schepen. Het is dus in het geheel niet zo, dat de Nederlandse haven die in dit verband werd genoemd, Vlissingen, zou zijn uitgeschakeld. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Viool en piano. 14.30 Lichte muziek. 15.20 Voor de zieken. 16.00 Varianten. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de Wereld: Opvoeding tot de film. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Amusementsmu- muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Lichte muziek. 19.30 Jazzmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en solist. (In de pauze: pl.m. 21.1521.25 De Ambtenaar in het belang van de Gemeen schap, causerie). 22.00 Platen. 22.15 Ritmische muziek. 22.40 Radiojournaal. 22.50 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen en actualiteiten of platen. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursbe richten. 17.45 Promenade-orkest. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amusementsmuziek. 21.00 Tijd om te leven, causerie. 21.15 Pianorecital. 21.50 Vo caal ensemble. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Pla ten 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., A.V.R.O.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Huishoudelijke problemen. 20.45 Film- nieuws. 21.00 Op bezoek bij Toon Hermans. 21.30 The MasonDixon Line, film. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Filhar monisch orkest en solist. 15.00 Solistencon cert. 15.45 Platen. 16.15 Barok-ensemble 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Parsifal, opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. cipe aanwezig. Uiteraard zal de praktijk moeten uitwijzen in welke vorm de Maat schappij ter behartiging van vervoerbelan- gen zal optreden. Haar taakomschrijving laat een ruime keuze in de middelen open. Men kan indirect steun verlenen, maar ook zelf lijnen en netten gaan exploiteren. Het is tenslotte niet van belang ontbloot, dat twee van de drie oprichters van de maatschappij behoren tot de groep van sterkste streekvervoerders in ons land. Er is alle reden om aan te nemen, dat de ver tegenwoordigers van deze ondernemingen mede gehandeld hebben uit. de overweging dat zelfs de sterkste vervoermaatschap pijen het hard te verantwoorden krijgen wanneer zij de laatst overgeblevenen van de groep van particuliere vervoerders worden. ADVERTENTIE JONGENS MONTY-COATS Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem De wegenwacht van de ANWB heeft dinsdag een nieuwe route in zijn patrouille systeem op de Zuidhollandse eilanden, na melijk van Rotterdam via Barendrecht en Klaaswaal naar Numansdorp, in gebruik genomen. Van de weg Rotterdam-Baren- drecht maken dagelijks 4000 motorvoer tuigen gebruik. Van Barendrecht naar Oud Beverland bedraagt dit getal 2500 en van laatstgenoemde plaats naar Numansdorp 1200. Zaterdag 25 augustus zullen de Sant- poortse verenigingen „Vereniging tot het houden voor Nationale Dagen" en de „Oranjevereniging Santpoort" voor de tiende achtereenvolgende maal in het Bur gemeester Rijkenspark te Santpoort een zomerfeest houden. ADVERTENTIE EP Op initiatief van Xerxes hebben zoals wij reeds meldden onlangs enige clubs uit de eerste divisie besloten samen te wer ken voor de organisatie van een gemeen schappelijke voetbalpool die in het aan staande seizoen zou gaan functioneren. In tussen is men in de kring van de betrok ken clubs Vitesse, Rigtersbleek, Excel sior, HVC, DFC, KFC, de Volewijckers, Stormvogels, Volendam, Fortuna (Vlaar- dingen) en Xerxes niet blind geweest voor het gevaar van overtreding van de loterüwet dat een dergelijke opzet mee brengt en het bericht dat de Rotterdamse politie afwijzend staat tegenover de onder neming heeft de geestdrift bij sommige verenigingen sterk doen verflauwen- Teneinde misverstand te voorkomen werd er op gewezen dat de beraamde voet balpool van de groep-Xerxes niets heeft uit te staan met de „Stichting Nederlandse voetbalpool" die in de tweede helft van juli in Amsterdam is opgericht. Deze stich ting is een coördinerend orgaan van de voetbalpools van een aantal verenigingen die zelfstandig zullen blijven werken en niet de exploitatie van een gemeenschap pelijke pool beogen. In de afgelopen vakantiemaand zijn be sprekingen gevoerd met vertegenwoordi gers van negen verenigingen, waarvan er één gewogen en te licht bevonden is. Van de acht andere clubs (drie uit Brabant, een uit het oosten en vier uit Amsterdam en Rotterdam) hebben reeds vier defini tief toegezegd toe te zullen treden tot de stichting, terwijl de overige vier in af wachting van het dezer dagen gepubliceer de plan tot samensmelting van een aantal pools, waarvan het initiatief van Xerxes uitgaat, hun sympathie met de stichting hebben betuigd. Maar in de boezem van het stichtings bestuur is men er van overtuigd, dat het plan Xerxes niet goedgekeurd zal worden door de overheid en dat de stichting bin nenkort haar werkzaamheden zal kunnen beginnen, geheel op amateuristische basis. Men hoopt in de komende tijd een steeds groter aantal verenigingen tot zich te kun nen trekken, om wanneer er later een of ficiële, door de regering goedgekeurde na tionale voetbalpool komt, een woord te kunnen meespreken, althans zijn voordeel te kunnen doen met de opgedane erva ringen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zeg~veld C. Vos te Westmaas. Aangenomen naar Borne H. J. Ponsteen te Wolphaartsdijk. naar Ermelo (vac. G. Spilt) J. P. v. Roon te Zierikzee. naar Hall (toez.) mr. Joh. A. Vaandrager, vic. te Utrecht. Benoemd tot hulppred. te Wijk bij Duur stede W. M. A. Kalkman, em. pred. te Bunnik. Geref. Kerken Beroepen te Knijpe K. Sierink, kand. te Hardenberg. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Middelburg W. de Joode te Ede. Bapt. Gemeenten Bedankt voor Hoogezand en voor Win schoten J. Ketelaar te 2e Exloërmona. IVeekstaat Nederlandsche Rank In de posten die de netto deviezenreserve bepalen zijn volgens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 20 augustus enkele flinke wijzigingen ingetreden. Zo is de debetpost vorderingen en geldswaardige papieren in buitenlandse geldsoorten met ƒ119 miljoen verminderd tot ƒ1.115 mil joen. Hiertegenover staat een daling van de creditpost saldo's voortvloeiende uit be talingsakkoorden met 103 miljoen tot 99 miljoen. Enkele andere mutaties in aan merking genomen blijkt de netto deviezen reserve in de afgelopen week per saldo met 12 miljoen te zijn gedaald tot 1.124 mil joen. De goudvoorraad bleef wederom on veranderd op 3.226 miljoen. Wat de overige mutaties betreft valt het cp dat het rijk zijn tegoed met 74 miljoen kon versterken tot 183 miljoen. Aange nomen kan worden dat dit voornamelijk te danken is aan belastingbetalingen. De bankbiljettencirculatie liep verder achter uit en wel met 22 miljoen tot 3.956 mil joen. Via de handelsbanken is dit geld bij de schatkist gekomen. Ook de handels banken zagen hun tegoed verminderen en wel met 57 miljoen tot 482 miljoen. Van de wissels, promessen en schuldbrieven in disconto werd een bedrag van ruim 3 miljoen afgelost. Daar de direct opeisbare verplichtingen van de bank relatief iets sterker zijn verminderd dan de netto deviezenvoorraad is het dekkingspercen tage in goud en deviezen van 71.96 ge stegen tot 72.23. Producer Otto Preminger heeft de auteur Graham Greene gecontracteerd voor het schrijven van het draaiboek voor de ver filming van Shaw's „Saint Joan". Otto Preminger heeft zowel in Amerika als in Europa een grootse campagne georgani seerd om een „nieuw gezicht" te vinden, een onbekende actrice, die de titelrol in zijn filmversie van Shaw's toneelstuk zal moeten vertolken. Preminger zal zijn film in Londen vervaardigen. De opnamen be ginnen op 5 december. Overigens heeft de schrijver Graham Greene niet over be langstelling van de zijde der filmgroten voor zijn werk te klagen. Joseph L. Man- kiewicz is bezig met de voorbereiding van de verfilming van zijn jongste roman „De stille Amerikaan". Het Roemeens volksdanstheater „Giu lesti" zal op zaterdag 25 augustus een avondvoorstelling geven in het verlichte Vondelpark te Amsterdam. Deze voorstel ling komt in de plaats van het optreden van dezelfde dansgroep, dat enige tijd ge leden moest worden afgelast wegens de slechte weersomstandigheden. Op maandag 27 augustus zal de balletgroep „Scapino" een voorstelling in het Vondelpark geven. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 De 30-jarige mej. T. C. V. uit Amsterdam tot voor enkele maanden boekhoudster van een grossiersfirma in damesmodeartikelen heeft voor de Amsterdamse rechtbank te recht gestaan, omdat zij vorig jaar telkens van de girorekening van deze firma be dragen had overgemaakt op de rekening van een taleninstituut, waarvan de man, met wie zij samenleefde, directeur was. Op deze wijze werd de firma voor ruim f 12000 gedupeerd. De boekhoudster beschikte over girobil jetten, die blanco getekend werden door haar werkgever. Het vorig jaar raakte de directeur in moeilijkheden. Zij schreef tel kens per giro geld aan hem over van de firma en hij stak dat geld deels in zijn instituut, deels ook gebruikte het tweetal het om zelf rond te komen. Zij woonden op kamers, waarvoor f 150 per maand huur betaald moest worden. De gedupeerde grossier, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat hij zijn boek houdster volkomen vertrouwde. Zij ver diende slechts f 180 per maand. „Dat is toch bijzonder weinig voor zo'n functie", vond de officier van Justitie. „Zelfs een typiste kan tegenwoordig overal f 220 per maand verdienen. U maakte de verleiding voor iemand, die niet al te goed betaald wordt, wel erg groot. Men moet de kat niet op het spek binden!" De grossier was met zijn ex-boekhoud ster overeengekomen, dat zij iedere week f 25 zal terugbetalen De officier zei in zijn requisitoir dat een verduistering van f 12.000 te ernstig is om met een voorwaardelijke straf af te doen. Hij eiste daarom 8 maanden tegen mej. V. en VA jaar tegen de 51-jarige A. J. B. K., de voormalige directeur van het taleninstituut, aan wie heling ten laste was gelegd. Op 4 september zal de rechtbank uit spraak doen. Geld is er uit geroofd Te Nieuw Vossemeer is een geldkistje opgegraven dat toebehoord heeft aan het bij de watersnood in 1953 omgekomen echtpaar O. Het kistje bevatte nog ver zekeringspolissen en een spaarboekje, doch volgens de zoon van het omgekomen echt paar moeten er ook een aanzienlijk bedrag aan geld en enige juwelen in gelegen hebben. Een gescheurde lege portefeuille die ereneens in het kistje gevonden is, doet* vermoeden dat de waardevolle inhoud ge stolen zou zijn. Er zou een bedrag van 5.000,in het kistje geweest zijn. De woning van de familie stond vlak bij de plaats, waar de dijk is doorgebroken en is op 1 februari 1953 geheel weggespoeld. Het kistje is op grote afstand van de woning aangetroffen, bij een „rug" grond die door graafmachines neergeworpen is bij een nieuwe waterloop. Door de rijkspolitie wordt thans een onderzoek ingesteld. PALERMO (UP). Een jonge schilder in Palermo heeft een schilderij gevonden, waarvan hij meent dat het een originele Van Dijck is. Hij vond het bij een vodden koopman. De schilder, Ignazio Maddelena, vond bij de uitdrager een doek, dat hij hoopte te kunnen gebruiken om er zelf op te schilderen. Toen hij het echter had schoongemaakt, kwam' een schildering te voorschijn, voorstellende een vrouw met een kind in de armen. Maddelena meent een treffende gelijkenis te hebben gecon stateerd met een aan Van Dijck toege schreven schilderij in de collectie Bordo- naro in Palermo. Volgens hem is het doek Van Dijck's verloren gewaande stuk ge titeld „Na de voeding". Deskundigen heb ben opgemerkt, dat het schilderij in de collectie Bordonaro geen Van Dijck is, doch een imitatie. De vraag is nu of Madde- lena's vondst het origineel is, en het an dere een copie, dan wel of geen van beide doeken echt zijn. (Van onze correspondent in Brussel) Een Brusselse luchtvaart-deskundige, de heer Adrien de Backer, die de Belgische regering dikwijls van voorlichting dient bij internationale conferenties over de ver lichting en de bebakening van vliegvelden, heeft ons meegedeeld, dat de helikopters van de „Sabena" voortaan ook bij nacht en bij mistig weer zullen vliegen. Vlieg velden en heli-havens zullen daartoe met speciaal bebakenings-materieel moeten worden uitgerust. Op een volgend jaar in Montreal in Canada te houden vergadering zullen onder meer een Brits en een Belgisch voorstel aan de orde komen voor het vast stellen van een internationale regeling voor helikopter-vluchten. 55. „Psst! Meneer Knutseleer!"riep Panda, „hier ben ik!" „Hè? Wat doel je daar in die kist?", vroeg de knutselaar, „ik heb je overal gezocht". „Ik heb me verstopt voor de automatische bediende", antwoorde Panda, „hij liep me overal ach terna enHij brak verschrikt af, toen er opeens hevig werd geschoten en enkele kogels hen om de oren floten. „W-wat ge beurt er nu weer!", stamelde hij. „De sol daten zijn in gevecht met mijn apparaat jes", antwoordde Knutseleer. „Laten wij er intussen gauw vandoor gaan". „Ik hoop, dat ze die rare apparaatjes van u tot puin slaan", bromde Panda, uit de kist stap pend, „die dingen zijn veel te gevaarlijk!" Maar het zag er niet naar uit, dat de sol daten Knutseleer's automaatjes makkelijk de baas zouden worden. Generaal van Kaka toe Krau, die een strategische posi tie op zijn bureau had ingenomen, zag met zijn scherpe veldheersblik, dat de strijd een ongunstige wending nam. Zenuwach tig belde hij de Generale Staf op. „Hallo, hallo!", riep hij, „we worden aangevallen door gereedschap op wieltjes. Onze wa pens richten weinig tegen ze uit. Ze bre ken door naar onze geheime werkplaatsen! Zend versterkingen! Vlug!" Koningin Juliana en Prins Bernhard exemplaar aangeboden Als gedachtenis aan de in het Rem- brandtjaar 1956 in Nederland gehouden herdenkingstentoonstellingen zijn in op dracht van de regering, naar het ontwerp van prof. V. P. S. Esser, hoogleraar aan de Rijksakademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, vijfentwintig penningen in brons gegoten. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een exemplaar aangeboden aan Koningin Ju liana en aan Prins Bernhard, die de Rem- brandttentoonstellingen in het Rijks museum te Amsterdam en het museum Boymans te Rotterdam hebben geopend. Ook aan de gemeenten Amsterdam, Rot terdam en Leiden is een penning aange boden. Voorts heeft namens de minister de directeur-generaal voor de kunsten en de buitenlandse culturele betrekkingen, mr. H. J. Reinink, op 15 augustus ten departe- mente een exemplaar uitgereikt aan de navolgende personen, uit erkentelijkheid voor het belangrijke aandeel dat zij door hun arbeid aan het welslagen van de ten toonstelling hebben bijgedragen: jhr. D. C. Roëll, hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam, prof. dr. J. Q. Van Regteren Altena, directeur van het rijksprenten kabinet te Leiden, K. G. Boon, weten schappelijk ambtenaar, mejuffrouw J. C. Cleveringa, assistent A, B. Haak, assistent A, A. W. C. L. Koot, algemeen secretaris, allen bij het Rijksmuseum te Amsterdam, mejuffrouw J. Griebling, werkzaam bij het secretariaat van het Rijksmuseum te Am- stredam, J. C. Ebbinge Wubben, directeur van het Museum Boymans te Rotterdam, E. Haverkamp Begemann, wetenschappe lijk assistent en mejuffrouw A. C. A. Drost, beiden werkzaam bij het Museum Boy mans te Rotterdam, dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis in Den Haag, dr. J. Hulsker, chef van de afdeling kun sten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en N. J. van Wessem, directeur -'an het stedelijk mu seum De Lakenhal te Leiden. De jaarlijkse viering van Hartjesdag heeft maandagavond de Amsterdamse brandweer heel wat werk bezorgd. Vooral in de Indische Puurt, op de eilanden, in de Oosterparkbuurt, de Staatsliedenbuurt en in de omgeving van de Kinkerstraat moesten vele straatbrandjes worden ge blust. Totaal kwamen 90 meldingen bij de brandweer binnen, die motorspuiten in de verschillende stadswijken liet rondrijden. Het derde Internationaal Vocalistencon cours, dat van 16 tot en met 19 september in 's-Hertogenbosch wordt gehouden, mag zich in een zeer grote belangstelling ver heugen. Honderd vijfentwintig vocalisten uit zestien landen hebben voor het con cours ingeschreven; 36 uit Nederland, 25 uit Duitsland, 15 uit Engeland, 14 uit Frankrijk, 12 uit België, 5 uit Amerika, 4 uit Zwitserland en 3 uit Tsjechoslowa- kije. Voorts zijn er deelnemers uit Luxem burg, Denemarken, Zweden, Hongarije, Spanje, Argentinië, Mexico en Israel. Van de deelnemers zijn er 55 sopraan, 25 alt, 20 tenor en 25 bas-baritonr In de jury heb ben onder meer zitting Hein Jordans ('s-Hertogenbosch) voorzitter, Frans An- dré (Brussel), Roy Henderson (Londen), Elisabeth Höngen (Wenen), Henri Tomasi (Parijs), Frans Vroons (Amsterdam) en An nie Woud (Overveen). ADVERTENTIE de lucht van in enkele minuten verdwenen Me|uflrouw Jo Stael. Brlnkgreverwag, Deventer, «chrijft „Ik durfde gewoon niet meer uitgaan, want Ik transpireer ontzettend en dat Is ook voor anderen erg hinderlijk. Ik heb toen maar eens geprobeerd of Arrld crème zou helpen en ja hoor, na enkele minuten hlold de transpiratie op en was do lucht ook weg." Een beetje Arrid ln de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principehet bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het 7.0 afdoende - al is het nog zo warm. Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid. de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prUs f. 1.65. Kanaal. Het Russische persbureau Tass meldt, dat het 150 jaar oude kanaal van de Wolga naar de Oostzee vernieuwd zal worden. Men zal het aantal sluizen in het 360 kilometer lange kanaal van 39 tot 9 beperken en het kanaal aan merkelijk verbreden. De eerste fase van het werk zal tegen 1960 voltooid zijn. Aanbod. De Sovjet-Unie schijnt terug te zijn gekomen van een vroeger aanbod om Amerikaanse passagiersvliegtuigen Moskou te laten aandoen. Vertegen woordigers van de Pan American Air ways, die naar Moskou waren genodigd om plannen uit te werken voor een dergelijke dienst, hebben nog steeds geen visum van de Sovjet-regering ont vangen. Uiteenzetting. De Britse generaal Jones en de Duitse generaal Von Feuchtinger, die elkander in 1944 in Normandië bevoch ten, hebben in Deauville voor militaire studenten uit twintig landen een uiteen zetting over hun strijd gegeven. Excelsior. De 73 luchtvaartmaatschappijen die aangesloten zijn bij de IATA hebben in 1955 op de internationale lijnen waar op geregelde diensten worden onder houden 9.350.000 passagiers vervoerd, een nieuw record. Op binnen- en bui tenlandse lijnen bij elkaar werden in dat jaar 51.721.000 passagiers vervoerd, zeventien percent meer dan in 1954. Eis. De regering van het Westduitse Land Beieren heeft na een bijzondere zitting van het kabinet geëist, dat de zeven Amerikaanse soldaten, die zich hebben schuldig gemaakt aan de aanranding van een vijftienjarig meisje, verder voor Duitse rechters zullen terechtstaan. Afgelopen. Communistisch China heeft op nieuw een aantal Japanse oorlogsmis dadigers vrijgelaten. Het persbureau „Nieuw China" heeft bekend gemaakt dat 354 gevangen Japanners niet verder vervolgd zullen worden en dat het Chi nese Rode Kruis hen in staat zal stellen naar Japan terug te keren, indien zij dit wensen. Deze derde groep brengt het totaal der in China vrijgelaten Japanse oorlogsmisdadigers op 1017. Volgens het Chinese persbureau zijn nu alle geval len behandeld. Voorschot. Groot-Brittannië heeft Malta vijf miljoen gulden betaald, opdat Malta het komende kwartaal door kan komen. De Malteese premier Mintoff had de vorige week verklaard dat zijn regering aan het eind van deze maand zonder een cent zou zitten en haar ambtenaren niet zou kunnen betalen. Breuk. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken Sjepilov en zijn Ja panse collega Sjigemitsoe zullen van daag in Londen een onderhoud hebben. In Japanse kringen is men van mening dat Sjigemitsoe Sjepilov zal mededelen, dat hij na de Londense conferentie naar Japan terugkeert in plaats van naar Moskou te gaan om de vastgelopen on derhandelingen over het Russisch- Japanse vredesverdrag te hervatten. Watersnood. Overstromingen hebben in de Oostenrijkse provincies Tirol en Salz burg een man, die drijfhout uit een wil de stroom water viste, het leven gekost. Hij werd door het water meegesleurd en verdronk. Delen van de Brennerpas naar Italië werden tijdelijk door hopen slijk versperd, die de stortregens had den aangevoerd. In oostelijk Tirol zijn nog verscheidene wegen versperd. In het dorp Zeil staat het water ongeveer een meter hoog. Van een groep van zeven personen, die trachtte met een roeiboot uit een overstroomd dorp in het Zillerdal te varen, zijn vier opvaren den verdronken toen het vaartuig kap seisde. Libanezen. Bij een overval van de Libanese douane-ambtenaren op een geheim laboratorium in Beiroet is twaalf kilo gram heroïne buitgemaakt, ter waarde van meer dan 3'/s miljoen dollar, waar van tenminste de helft naar de Verenig de Staten gesmokkeld zou worden. De Libanese douane, die werd geholpen door Amerikaanse agenten, arresteerde een Libanees en zoekt nog naar de lei der van de smokkelbende, eveneens een Libanees. Luitenant-kolonel-waarnemer M. W. J. M. Broekmeijer uit Voorburg, sedert no vember 1953 directeur van de luchtmacht stafschool te 's-Gravenhage, is benoemd tot hoofd van de afdeling organisatie en per soneel van het hoofdkwartier van de geal lieerde luchtmachten voor centraal Europa in Fontainebleau. Hij volgt als zodanig kolonel-vlieger H. C. Gautier op, die sinds september 1954 te Fontainebleau werkzaam is geweest en die nu directeur van de Luchtmachtschool wordt. VEELVULDIG zijn in onze tijd de lof tuitingen op het bed, waarop de vermoeide mens zijn lichaam strekken kan om de rust te vinden, die het jachtige leven hem. dage lijks ontneemt. Hans Jürgen Baden had zijn boek „De grenzen van de vermoeid heid" niet behoeven te schrijven, indien onze generatie getoond had meer waarde ring te bezitten voor deze rustplaats. Een vleugje van dit respect bleek destijds uit het inmiddels reeds bejaarde boekje van Wouter Loeb, die de mensen advi seerde bij voorkomende moei lijkheden in bed te kruipen, aangezien schuldeisers en deurwaarders de voorkomend heid zelve zijn, zodra zij wor den geconfronteerd met iemand die in bed ligt. Maar alle scherts terzijde, want het bed is een ernstig onderwerp. Vooral nadat ik een vermoeide dame de verzuchting hoorde slaken dat men voor de uitvinder van dit meubel een standbeeld moest oprichten. Daar zou alles ?>oor te zeggen zijn, als we maar wisten wie de uitvinder geweest is. Een andere vraag is, of het bed als een uitvindersprodukt kan worden aangemerkt. Het spreekt vanzelf, dat de mens reeds vroeg een eigen slaapplaats heeft gekend. Maar dat is nog geen bed, waaronder we dienen te verstaan een houten of metalen gestel, waarop matrassen, dekens, peluws, kussens, of welk ander beddegoed ook, kan worden neergelegd. Dergelijke bedden ken den de Grieken, Etrusken en Romeinen reeds in de oudheid; dat waren lage bed den, soms uit fijn hout vervaardigd, meestal echter uit brons. Ook in Scandinavië en de Germaanse landen moet reeds vroeg een soort wand- bed bekend zijn geweest dat in de hoek "N van de muur werd geplaatst. De nis-, wand- of kastbedden, die uit het noorden stammen, zijn mogelijk hiervan afgeleid. In ieder geval zien we door deze verschil lende vormen, die in geheel andere streken optreden, dat van één uitvinding niet kan worden gesproken, hetgeen waarschijnlijk niemand zal verbazen. Het bed ontstaat, zodra iemand behoefte gevoelt zijn lig plaats boven het niveau van de vloer te verheffen. En die behoefte was in het noorden in het al9emeen groter dan in D6Q het zuiden, zodat het verklaar baar is dat in onze streken het bed als meubel eerder bekend was dan in zuidelijker gebie den, waar nog tot ver in de 15de eeuw het geïmproviseerde „veldbed" gebruikt werd. De bedden in de middeleeuwen waren in het algemeen bestemd voor meer dan één persoon, want alleen de vorsten en de leden van de hoge adel bezaten eenper soonsbedden, welke box>endien vaak op reis en op veldtochten werden meegenomen. In de vroege middeleeuwen was het bed weinig méér dan een rechthoekig gestel met een verhoogde achterzijde, waartegen de kussens hoog werden opgestapeld, zodat het slapen bijna in zittende houding dien de te geschieden. Erg gemakkelijk schijnt ons dit niet toe, maar dat is waarschijnlijk weer een kwestie van smaak (of van wen nen). Over bedden voor meer dan één persoon gesproken, weet u dat in sommige zieken huizen vroeger verscheidene zieken bij el kaar in één bed werden gestopt? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2