DE SAMENZWEERDERS J Agenda voor Haarlem Nederlander Markus klom op van dertiende naar vijfde plaats Bunno op zoek naar Luilekkerland Poissant na vier races leider in klassement EUROPEES KAMPIOENSCHAP FINNJOLLEN DWT-dames promoveren naar eerste klasse Grote toeloop voor motorzesdaagse Voetbal De semi-profs starten op 2 september Nederlands elftal trainde in Boxtel Het IJ net iets te sterk voor HPG Watervrienden werd zonder te spelen kamnioen Om de wereldtitel in de flying Dutehman-klasse Wagtmans beschuldigd van contractbreuk Jaarvergadering HKB Beslissing in cricket- competitie 2 sentember Wielrennen Rutte won zomerrit van „De Kampioen" Braat winnaar van Hartjesdagronde Jan van Vliet won tweede selectie-tijdrit VERVOLGVERHAAL door Friedrich Bruegel Jans Koster verbeterde wereldrecord 1500 m. Achtste West-Nederland-rit start in Zandvoort WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1956 De Nederlander Markus heeft in de derde race van de wedstrijden om het Europees kampioenschap finnjollen in zijn eigen boot gezeild. Teneinde de kansen zo gelijk mo gelijk te houden hebben de organisatoren namelijk bepaald dat de deelnemers elke dag in een andere boot zeilen. Als eerste ging de Nederlander over de startlijn. Toch moest hij zijn voorsprong in het eerste kruisrak al afstaan. Een foutieve manoeu vre maakte zelfs dat hij als vierde de eerste boei rondde. Op de eerste plaats lag toen de Fransman Poissant op enkele me ters gevolgd door de Rus Shavrin. De Fransman en de Rus maakten zich los uit het veld en veroverden een voorsprong Voor de wind zeilend wees de Rus zijn Franse rivaal terug naar de tweede plaats. Markus bleef als vierde de leiders goed volgen op ongeveer een minuut. Op de terugweg na het tweede kruisrak viel de beslissing. Dat gebeurde bij de voorlaatste boei. De Fransman passeerde hier zijn Russische tegenstander. Ook Mar kus sloeg even later zijn slag. Hij koos een gunstige positie hoog aan de wind en ver drong voor het ronden van de boei de zweeci Sarbv van de derde plaats. Met halve wind ging'het op de laatste boei aan. In de Kop groep kwam geen verandering en ook in het laatste rak dat bezeild werd, bleef de situatie onveranderd. Boeiend duel Toen in de vierde race de vuurrode joJ „Boisot" van Shavrin, de Russische deel nemer, over de aankomstlijn ging, was dat het einde van een boeiend duel. Een duel tussen de Rus en de Nederlander Markus. Onze landgenoot heeft een verstandige race gezeild. Evenals in de eerste race van deze tweede dag was Markus goed weg. Met de Rus. de Zweed Sarby en de Noor Rudström vormde hij de voorhoede van het veld. Na de tweede boei, in een ruimwinds rak liet onze landgenoot zijn boot ver onderdoor gaan. Hij kwam hierdoor in een gunstige positie te liggen en bij het ronden van de volgende boei was hij Shavrin tot op en kele meters genaderd. Voor de overige boten hadden de volgers weinig belangstelling meer. Slechts het duel ShavrinMarkus kon hun aandacht nu nog trekken. Het tweetal kwam geheel vrij van de rest van het veld. De Rus bleef vooi tot het laatste kruisrak. Markus kwam toen boven zijn rivaal te liggen en maakt* prachtig gebruik van dit positionele voor deel, hij passeerde hem en zijn voorsprong groeide zelfs tot 12 sec. Met halve wind ging het op de laatste boei af. Nog steeds had Markus de leiding maar de Nederlan der maakte een tactisch foutje waardoor Shavrin hem voorbij ging. Vijftien secon den voor Markus rondde hij de laatste boel. Voor de wind zeilden de twee rivalen op de aankomstlijn af. Het rode bootje van de Rus liep meer en meer uit, 45 sec. voor onze landgenoot finishte hij. De DWT-dames zijn er in geslaagd toe gang te verkrijgen en te promoveren naar de eerste klasse. Maandagavond speelden zij in de zweminrichting aan de Houtvaart tegen DVZ uit Den Haag, dat evenals DWT medeconcurrente ZCG uit Groningen de baas was gebleven. DVZ was zwak in de verdediging en het ontbrak de dames te vens aan goede speelsters in de voorhoede. Door DVZ werd van de achterhoede uit, keurig samenspelend een aanval opgezet die door Rie Rademakers met een doelpunt werd afgewerkt. Wel kwam DWT nog voor de rust enige keren goed in de aanval, maar de schoten werden door de DVZ-keepster gestopt, zo dat met een één-nul voorsprong voor DVZ aan de tweede helft werd begonnen. Na de rust heeft de DWT-schare reden tot juichen gehad. Na anderhalve minuut spelen werd een voorzet van Cok Somers door Paula van Bruggen in een DWT-doel- punt omgezet. Een verkeerde uitgooi van de DVZ-keepster kwam vervolgens in han den van de DWT-aanvalsters en Paula van Bruggen zond de bal de DVZ-touwen in (twee-één). DVZ kwam toen in de aanval maar de DWT-verdediging vormde een ob stakel waar geen doorkomen aan was. Van de DWT-achterhoede uit speelde Do Tur kenburg de bal even later naar voren en Annie Metselaar bracht de DWT-voor- sprong op drie-één. Met nog anderhalve minuut spelen beging een DWZ-dame een overtreding waarvoor zij de, kant werd op gezonden. De door DWT verkregen speel stersmeerderheid werd goed uitgebuit, want Cok Somers bracht de DWT-zege op vier-één. De DWT-dames werden door hun voor zitter, de heer J. Paagman, in de bloemen gezet en vervolgens kregen de dames Ria Samson, Nel Hendriks-Turkenburg, Do Turkenburg, Ton Scheerder, Paula van Bruggen, Annie Metselaar en Cok Somers vele handen te drukken. De eindstand van deze halve promotie competitie is: DWT 2 2 0 0 4 9 4 DVZ 2 10 12 7 7 ZCG 2 0.0 2 0 6 11 Aan de internationale motorzesdaagse, die van 17 tot 22 september te Garmiscn Partenkirchen wordt gehouden, zullen 320 rijders meedoen. Er waren 420 inschrijvin gen binnen gekomen, waarvan de organi satoren er honderd hebben moeten weige ren omdat anders de toeloop te groot zou worden. Duitsland heeft de grootste in schrijving met 71 deelnemers, onder wie de enige vrouwelijke van deze zesdaagse de Neurenbergse Emmy BestStahl. Behalve Duitsland worden achttien andere landen vertegenwoordigd. Engeland zendt 47 rij ders, Tsjechoslowakije 26, Italië 22, Rusland dat voor de eerste keer meedoet 17, Neder land en Zweden ieder 20 en Polen 16. Uit Oost-Europa hebben zich Hongaarse, Roe meense en Bulgaarse motorrijders aange meld. Naar de trophy zullen meedingen Duitsland, Engeland. Rusland. Italië, Zwe den. Oostenrijk en Tsjechoslowakije. Om de zilveren vaas strijden 25 ploegen uit 15 landen. Deze tweede dag heeft Markus een twee de en een derde plaats opgeleverd en hij maakte een sprong van de dertiende naai de vijfde plaats in het algemeen klasse ment. Weliswaar is de achterstand op de leider nog groot, maar in ieder geval hebben deze races geleerd, dat de Olympische zei ler ook in een sterk veld tot de beste kan behoren. Uitslagen en klassementen De uitslag van de derde race, die over 15 kilometer ging, luidde: 1. Poissant (Frank rijk) 1331 punten: 2. Shavrin (Rusland) 1030 pnt.; 3. Markus (Nederland) 854 pnt.; 4. Sarby (Zweden) 729 pnt.; 5. Alonso-Allende (Spanje) 632 pnt. De uitslag van de vierde race (18,5 km.) luidde: 1. Shavrin (Rusland) 1331 pnt.; 2. Markus (Nederland) 1030 pnt.; 3. Rudström (Noorwegen) 854 pnt.; 4. Ochwadt (West- Duitsland) 729 pnt.; 5. Poissant (Frankrijk) 632 pnt. Het algemeen klassement na vier races luidt: 1. Poissant (Frankrijk) 3245 pnt.; 2. Vogler (Oost-Duitsland) 3217 pnt.; 3. Sha vrin (Rusland) 2993 pnt.; 4. Rudström (Noor wegen) 2701 pnt,; 5. Markus (Nederland) 2370 pnt.; 6. Ochwadt (West-Duitsland) 2350 pnt.; 7. Nelis (België) 2074 pnt.; 8. Sarby (Zweden) 2028 pnt.; 9. Pelaschiar (Italië) 1953 pnt.; 10. Rydgren (Finland) 1701 pnt. Het KNVB-programma. voor de semi-profs voor zondag 2 september luidt: Eredivisie: NOADAmsterdam, AjaxNAC, DOS—Sparta, VVV—GVAV, Fortuna—Eind hoven, PSVMW. EnschedéRapid, BW Elinkwijk en Willem IIFeyenoord. Eerste divisie A: XerxesVSV. Eerste divisie B: RCHEDO. De geselecteerde spelers van de a-trai- ning, de kandidaten dus voor het Neder lands elftal zijn dinsdagavond voor het eerst in het nieuwe seizoen bij elkaar ge komen. Ditmaal was niet het Olympisch stadion in Amsterdam de plaats van sa menkomst, maar het sportpark „Molen wijk" in Boxtel. De belangstelling van de bevolking was hier zeer groot. Vooral de jongens lieten zich niet de kans ontgaan, de spelers van het Nederlands elftal bezig te zien. Onder de ogen van de tc- en kc- leden, de heren Kruiver, Hoolboom, Pelli- kaan en Steinvoorte heeft de Oostenrijker Müller, die tijdelijk belast is met de cen trale training, de spelers flink onder han den genomen. Onafgebroken heeft de Wil lem Il-coach de uitverkorenen van half zeven tot half negen aan het werk ge houden. Door de snel invallende duisternis moest de training toen worden geëindigd. De lichtinstallatie van het gemeentelijk sportpark was namelijk nog niet gereed. Van de uitgenodigde spelers waren Van der Hart, De Munck en Notermans niet op het appel verschenen omdat Fbrtuna een wedstrijd in Kampen speelde tegen GVAV. De anderen waren allen present, behalve Wiersma, die geblesseerd en Kuys, die ziek is. Na afloop van de training, die met groot enthousiasme werd gevolgd, kwamen de aanwezige leden van de tc en kc met de spelers bijeen in een hotel in Boxtel om een bespreking te houden over de stand van zaken. De heer G. Kruiver wees er de spelers op, dat er een belangrijk internationaal seizoen voor de deur staat. Hij legde er de nadruk op. dat er niet alleen bij de cen trale training hard gewerkt moest worden, maar ook op de club-oefenavonden alles moest worden gegeven. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de dinsdag voor de Engelse league ge speelde wedstrijden waren: eerste divisie: ArsenalBurnley 20. Tweede divisie: Bristol CityNottingham Forest 15; Bury Middlesbrough 32. Volgens de traditie, die teruggaat tot de tijd, dat in de Zwitserse bergen stukken rotssteen van de hellingen werden gerold als afweermiddel tegen oprukkende ridders, wordt in de Zwitserse stad Thun ieder jaar een sportfeest gehouden, waaraan worstelaars en alpenboeren uit het gehele land deelnemen en waarvan de allerzwaarste opgave wel is het werpen met een ongeveer 80 kg. zware Unspunnen-rots, die door de deelnemers bijna drie meter ver wordt gegooid. De foto toont hoe Ulrich Melk zich moest inspannen om tenslotte met een afstand van 2.85 meter winnaar te worden. De waterpolocompetitie Het dames-team van HPC kreeg dinsdag avond voor de promotie-competitie derde/ tweede klasse dames, in de zwemvijver „Groenendaal" het IJ uit Amsterdam op be zoek. De Heemsteedse dames hebben zich in deze ontmoeting kranig geweerd tegen de nog al fors spelende gasten, die door twee doelpunten van Willie Willemse een voorsprong van tweenul behaalden. Deze voorsprong ontmoedigde de Heemsteedse dames echter niet. Hennie Band boekte met een ver schot succes zodat met de stand één twee van doel verwisseld werd. Loetie v. d. Leur kreeg even later de bal te pakken en zond deze het TJ-doel in (tweetwee). Met dezp stand namen de gasten geen ge noegen. Een HPC-dame moest de kant op en uit de verkregen speelstersmeerderheid kwam door Willie Willemse een drietwee overwinning van de IJ-dames tot stand. De voor hedenavond in de zwemvijver „Groenendaal" vastgestelde beslissingswed strijd om het kampioensch..n van de tweede klasse heren van de kring-competitie gaat niet door, daar Haarlem 5 de strijd reeds gewonnen heeft gegeven. Hierdoor heeft Watervrienden 1 beslag op de kampioens titel gelegd. Bij de voortzetting van de wedstrijden voor het wereldkampioenschap Flying Dutchmanklasse op dinsdagmorgen herhaal de de Duitser Mulka zijn succes van de vorige dag. Met „Macky Rormisch" werd hij eerste in 2 uur 23 min. voor de baan van ongeveer 10 meemijlen. Tweede werd de Italiaan Capo met „Addebaran II" en derde Kohlmeyer (Duitsland). De Nederlanders Steenhuis uit Aalsmeer met „Sneeuwwitje" en Kremer uit Vinke- veen met „Tineke" bezetten de vijfde en zesde plaats. De plaatsingen van de andere Nederlan ders waren: 16de Giilcher (Naarden) met „Frithjofna", 19de Laagwater (Amsterdam) met „Waterwiok": 20ste Rodenhuis (Am sterdam) met „Barbary Ape"; 21ste Schipper (Loosdrecht) met „Mooi maar Link". Onze landgenoot Schooncveld (Amster dam) met „Dusz ter Chast" staakte in deze race de strijd. De derde race is gewonnen door de Duit ser Kühlinger. Hij legde de bijna negen zee mijlen af in 2 uur 27 min. 45 sec. Hij had 58 seconden voorsprong op de Italiaan Capio. Daarna volgden de Oostenrijkers Berger en Auteried en de Duitsers Mulka. Hirt en Kallhardt. De Nederlander Schooneveld met „Duysz ter Ghast" werd achtste. De plaatsin gen van de andere Nederlanders waren: 18de: H. C. Blok met „Brave Hendrik": 20ste Laagwater met „Waterwiek"; 21ste Schip per met „Mooi maar Link". De stichting Doetinchems Streokcentrum heeft besloten Wagtmans persoonlijk in rech ten aan te snreken weeens zijn niet deel nemen aan de wedstrijden van zondag 19 augustus waarvoor hii volgens de stichting gecontracteerd was. Hij heeft die dag wel in Nijmegen gereden. De KNWU zal van een en ander in kennis worden gesteld met het verzoek Wagtmans te schorsen totdat hij een regeling met de organisatoren van de wed strijden in Doetinchem heeft getroffen. De stichting kan momenteel nog niet on- geven op hoeveel zij de schade raamt welke door het wegblijven zonder kennisgeving van Wagtmans is geleden. Indien echter ge vraagd wordt, welke schadeloosstelling zij eist, zal zij een bedrag van f 10.000 noemen. De Haarlemse korfbalbond houdt vrijdag avond om acht uur in café „Brinkmann" te Haarlem de jaarvergadering. Het enige belangrijke agendapunt is het voorstel van het hondsbestuur om het be stuur vast te stellen op zeven leden in plaats van op vijf. De wedstrijd HCC II—HCC I die beslis send zal zijn voor het kampioenschap van Nederland, zal niet op zondag 26 augustus worden gespeeld, zoals aanvankelijk was bepaald, maar op zondag 2 september. Aan alles komt een eind, ook aan moeilijke dingen. Toen eindelijk de twee weken om waren, toonde Grimoldanus zich erg tevreden. „Je hebt je er goed door geslagen!", zei hij. „Nu zal ik je belonen, door je verder te helpen!" De reus haalde een landkaart voor de dag en legde die op tafel. „Kijk", zei hij, met de vingers wijzend. „Nu ga je hierlangs, deze weg helemaal af., dan kom je daar, waar ik nu m'n vinger heb aan een viersprong. Daar staat een paal met 'n houten vogel er bovenopGa onder die paal staan en wacht af wat er gebeurt!" Toen de reus dat alles had gewezen, nam Bunno afscheid en begon zijn nieuwe zwerftocht Als onderdeel van de tweede zomercompe titie liet de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" een wedstrijd over zestig kilo meter verrijden voor A- en B-klassers. Deze rit leverde een overwinning op voor Rutte. De uitslag luidde: 1. Rutte, de 60 kilome ter in 1 uur 38 min. en 8 sec.; 2. F. Vaas; 3. W. v. d. Aar; 4. Koper; 5. H. van Steijn; 6. Kottman; 7. Hoogland. De wedstrijd voor C-klassers eindigde in een overwinning van B. Voorting, een jongere neef van de professionals Gerrit en Adrie. De uitslag luidde: 1. B. Voorting, de 40 kilometer in 1 uur 11 min. en 25 sec.; 2. Sminia; 3. Mooren; 4. Rampkema; 5. De Klerk; 6. Meerwald. De tweevoudige baankampioen der ama teurs, Braat uit Aalsmeer, is winnaar ge worden van de Hartjesdagronde. Deze tra ditionele wielerronde, welke in de Amster damse Dapperbuurt werd gehouden, droeg door de talryke demarrages een levendig karakter. Steeds weer waren er renners die in deze koers hun slag probeerden te slaan. Vooral Van Wetten (Noordwijkerhout), Braat (Aals meer). Verwey (Utrecht), De Koning (Hoofddorp) en de Beverwijkers De Ruiter, Geldermans en De Nijs betoonden zich daar bij uiterst actief. Door het hoge tempo lever den al deze pogingen echter geen succes op. Pas in de voorlaatste ronde viel de beslis sing. Braat veroverde toen een kleine voor- sorong en bleef deze hardnekkig verdedigen. Behalve de overwinning kreeg Braat ook nog de prestatieorijs toegewezen. De uitslag luidde: 1. Braat (Aalsmeer), de 60 kilometer in 1 uur 24 min. en 25 sec.; 2. Van Rhijn (Wassenaar); 3. Schild; 4. Mahn (beiden Amsterdam); 5. Bruggenkamn (I.Tmuiden); 6. Sieveking; 7. Janbroers: 8. W. Biesterveld (allen Amsterdam): 9. Snijder 'Halfweg); 10. Bredius (Diemen). De Haar lemmer F. Koek legde beslag op de veer tiende plaats. De 23-jarige Rotterdammer Jan van Vliet heeft de tweede selectie-tijdrit voor ama teurs, dienende voor afvaarc,;ging naar de Zwitsere internationale tijdrit Boneourt Basel over 52 kilometer, in de IJpolder ge wonnen. De weersomstandigheden waren bij zonder gunstig in tegenstelling tot die, waar onder zaterdag de Beverwijker Niesten de eerste rit won, waardoor de tijd van Van Vliet 12 minuten 28 sec. beter was: 1 uur 16 min. 9 sec.; Geldermans (Beverwijk) werd tweede in 1.16.17. Steenvoorde (Heemstede) staakte de strijd na 40 km. Afgevaardigd zullen worden Jan van Vliet en Niesten. V*. Mijn signalement was toen aangeplakt op de u hoeken van de straten. Ik dacht: daar ze Chabert niet herkenden, zullen zij mij dat misschien ook niet doen. Dat maakte me optimistisch. Maar ik had het volkomen bij het verkeerde eiind. Ze arresteerden me tenslotte toch, maar gelukkig kwam ik weer gauw vrij. Ja, in de gevangenis dacht ik veel na over Chabert en ik beloofde mezelf toen dat ik, zodra ik weer een vrij man zou zijn, het boek opnieuw zou lezen. Typisch, nu praat de tegenpartij over optimisme en ze hangen hun eigen portretten aan de muren! Maar Jan voelde zich gelukkig weer wat vrolijker en opgewekter, zoals hij dat altijd deed als hij aan Balzac dacht. Hij piekerde ook over oom .Jean Aubrey, die het vreemd had gevonden dat een technicus, een man, die zich met machines bezig hield, genoegen beleefde aan Balzacs verfijnde schrijven. Natuurlijk, zo had oom Jean gezegd, als Marx met zijn mathematisch en logisch wer kende hersenen hem kon begrijpen, dan toonde dat aan dat technici de juiste auteurs konden waarderen. Jan sloeg een hoek om. Aan de linkerkant lag een plein, begrensd door een parochiale kerk: een basiliek, gewijd aan Sint Wenceslas, één van de lelijkste moderne kerken van Praag. Hij droomde op dit moment niet meer en was één en al oplettendheid. Rijen bomen stonden langs de lange zijden van het plein. Hij zou Franta ontmoeten onder de tweede boom van de rij aan zijn rechterkant. Een blik op zijn horloge toonde aan dat hij op tijd was. Niemand viel echter op het plein te ontwaren. Nu en dan hoorde Jan uit de rich ting van de hoofdstraat voetstappen en één keer stem men en lachen. Het beangstigde hem, want het was hem al eerder overkomen. Toen de Duitsers nog de macht hadden, toen het leggen van contact leven of aood betekende, vrijheid of gevangenschap, was zijn angstig nachtwaken eens door een schril lachen onder broken. De mens went echter aan alles en er is altijd wel iemand die lacht. Jan stak een sigaret op en inhaleerde de rook. Franta, die steeds zo punctueel was, was nu al drie minuten te laat. Langzaam liep hij naar de vijfde boom en toen weer terug. En toen nog eens en nóg eens. Terwijl hij zo heen en weer liep verzoende hij zich al met de gedachte dat Franta niet meer zou komen. In dat geval zou hij, Jan, geen onderdak meer hebben en zou hij moeten wachten totdat het tijd was om Antonin te ontmoeten, die hem over de grens zou moe ten brengen. Het is nog steeds hetzelfde, dacht hij. Dit is de meest pijnlijke situatie, waarin je kunt verkeren. Men moest er eigenlijk voor zorgen dat de dingen nooit van één ontmoeting afhingen! Gelukkig dat Antonin er nog is! Voetstappen naderden. Het waren echter twee man nen, die naderbij kwamen. Hij had juist een sigaret en zijn aansteker tevoorschijn gehaald. Het was het beste om zo onbevangen mogelijk te doen. Hij stak de sigaret dus aan. De twee mannen waren nu vlak bij hem. Goedenavond, zeiden ze. Goedenavond, antwoordde Jan. Wacht u op iemand?, zei één der mannen. H'm, gromde Jan, bent u van de politie of de brand wacht? Het zou kunnen zijn, dat we beide zijn, antwoordde de andere man. Als iemand een brandje sticht, blussen we het en pikken die man in. Maar een beleefde vraag, mijnheer, mag toch wel beleefd beantwoord worden. En in de tegenwoordige tijden geldt dat des te sterker. Nou, nou, zei de eerste vriendelijk, als mijnheer niet weet wie wij zijn en dat wij het recht hebben hem te ondervragen, dan is het alleen maar natuurlijk voor hem niet te antwoorden. Het is zo: in geheel Praag pa trouilleren vanavond betrouwbare partijleden en houden een oogje in het zeil. De laatste tijd hebben de oorlog ophitsers te veel pamfletten verspreid en te veel slag zinnen op de muren gekalkt. Daarom herhaal ik nu mijn vraag, mijnheer: Wie bent u, en op wie wacht u? Als u dat direct gezegd had, zei Jan, dan had u een beleefd antwoord gekregen. Maar op hetzelfde ogenblik, dat Jan deze woorden uitsprak, werd hij heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees. Hij kon wel lachen en huilen tegelijk, daar hij de naam op zijn valse identiteitskaart vergeten was.... Terwijl hij in de binnenzak van zijn overjas greep, zei hij: Hier zijn mijn papieren, heren. De twee mannen staken de hoofden bijeen om naar Jans identiteitskaart te kijken in het schamele licht van een straatlantaarn. Het onderzoek bevredigde hen klaar blijkelijk. Dank u, dank u wel. Maar vertelt u nu eens op wie u wacht. Als u dat nu per se moet weten, ik wacht op een meisje. Ik ben nog niet zo oud, dat ik zo iets niet meer zou doen. Goed. Wat was het uur van uw afspraak? Negen uur. Het is al over negenen. Waarom wacht u dan nog? U bent ouder dan ik en u hebt waarschijnlijk al vergeten dat als een meisje negen uur zegt zij bedoelt dat je haar op één of ander tijdstip na negen uur kunt verwachten. Heb ik niet gelijk? We zijn mannen onder elkaar. Beiden begonnen te lachen, maar ze liepen niet verder. Nou, nou, zei de eerste. Nu moet u niet nijdig op ons worden omdat wij de vrijheid hebben genomen u lastig te vallen met een vraag. Het is werkelijk nodig. Voortdurend zijn er schandalen met vlugschriften en allerlei op de muren gekalkte slagzinnen en zelfs nog met ergere dingen. Dat is zinloos, werkelijk, en stort de mensen maar in hun ongeluk. Ja, inderdaad, zei de ander, langzaam sprekend omdat hij sigaretten en lucifers tevoorschijn haalde. Het leidt werkelijk tot niets. In de tijd van de Duitsers waren de muren van onder tot boven beklad en er circu leerden verboden pamfletten, brochures en krantjes. Maar heeft dat iets geholpen? Je hoeft je er geen zorgen over te maken. Maar het maakt zo'n rommel! Allemachtig, dacht Jan, wil die kerel me uitlokken deze regering te vergelijken met die van de Duitsers? H'm, gromde hij, als ik u was zou ik de Duitsers liever niet in één adem met de regering noemen! Ja, de tong kan een vergissing begaan, die het hart niet zou maken. Beide mannen begonnen te lachen, maar het klonk gemaakt. Geen kwaad dus, zei de eerste man als om het ge sprek te besluiten. En als u wilt blijven wachten, wens ik u daarbij veel genoegen. Met die woorden liepen beide mannen eindelijk door. Het ziet er ernstig uit, dacht Jan, dat ze zo door ge heel Praag patrouilleren. Het is niet mogelijk, dat ze hiervoor pas vandaag werden opgeroepen. Op zijn laatst moet daarvoor gisteren opdracht zijn gegeven. Als dat gepatrouilleer iets met ons te maken heeft, dan moet het een zorgvuldig beraadde actie tegen onze organisatie zijn en viel zij toevallig samen met onze actie. Ik heb dus waarschijnlijk wel vaste grond onder de voeten ver loren. Er moet dus een verrader geweest zijn, maar onze aanslag kan niet de directe oorzaak van deze mobilisatie geweest zijn. Andere voetstappen naderden op dit moment snel. Het was een meisje, dat recht op zijn boom afliep, de tweede boom van de rechter rij. Een jong meisje, dat de rand van haar hoed over de ogen had getrokken, zodat de bovenste helft van haar gezicht nauwelijks te onder scheiden was. Ze bleef vlak bij hem staan. U ziet er precies uit als een jongeman, d'ie op zijn meisje wacht. Verschrikkelijk, dacht Jan, wat is de partij toch grondig! Ja, inderdaad, juffrouw, dat doe ik. Ik wacht op mijn vriendinnetje. En u zult het zelf wel weten: wan neer een meisje zeker is van haar vriend, laat ze hem rustig wachten. Wie kan me overigens vertellen, waar om vrouwen zo iets doen? Soms om haar macht te tonen? Of om langer te kunnen genieten van de voor vreugde? Het meisje lachte zachtjes. U bent filosofisch aangelegd. Zo heeft men mij u beschreven, mijnheer Josef of Jan of Jaroslav. De naam Jan past volgens mij het beste bij u. Jan dus maar, Vaak komen meisjes laat, of zelfs in het geheel niet, omdat force majeure zich voordoet. Dat is dit keer gebeurd. Force majeure, herhaalde Jan. Misschien een ang stige vader, die zijn dochter niet Zo is het inderdaad, onderbrak ze hem. De voor zichtige vader heeft ingegrepen. (Wordt vervolgd). Jans Koster van 't Gooi uit Bussum heeft in de Kromme Rijn te Utrecht tijdens zwemkampiocnschappen van de kring mid den van Nederland het wereldrecord op de 1500 meter vriie sla? verbeterd en gebracht op 20 min. 22.8 sec. Het oude record stond sedert 23 juli 1955 on naam van d- Rob- benzwemster Lenie de Nijs, die er toen 20 min. 46.5 sec. over deed. De tijdwaarnemers waren mevrouw Van AsKerkmeester, en de heren R. Keizer en B. van As, die allen dezelfde tijd af drukten, namelijk 20 min. 22,8 sec. Corrie .Schimmel ('t Gooi) tikte als tweede aan in 21 min. 6,8 sec. Jans Koster noteerde na 400 meter 5 min. 15,5 sec. en toen zij 800 meter had afgelegd stonden de chronometers op 10 min. 46 sec. waardoor zij dus ook onder het Nederlands record op de 800 meter bleef, dat sedert 18 augustus van het vorig jaar met 10 min. 55,4 sec. op naam van de Robbenzwemster Lenie de Nijs staat. Maar deze tijd kan niet als verbetering van het Nederlands record erk°nd worden, omdat niet het aan tal voorgeschreven tijdwaarnemers was ingeschakeld. Mary Kok en Lenie de Nijs moesten wegens ziekte verstek laten gaan. De kamnioen on de 1500 meter vriie slag hii de heren, Willemse (Robben), noteerde 19 min. 23 s°c., waarmee hij juist 1 sec. boven het Nederlands record bleef, dat sedert 4 juli van dit jaar op zijn naam staat. Op 28 en 29 september zal voor de achtste maal de West-Nederland-rit worden gehou den, waarvan de resultaten, behaald in de A-klasse, mede bepalend zijn voor het in dividueel KNAC-betrouwbaarheidsrit-kam- pioenschap 1956. Dit evenement is een kaartleesrit welke jaarlijks door de RAC West wordt georgani seerd. De gemiddelde snelheid bedraagt 40 km/u. (in de B-klasse rijden de minder- geoefenden ca. 400 km., waarvan een groot deel met een gemiddelde snelheid van 36 km/.u). Op 28 september start deelnemer no. 1 om 20 uur bij hotel „Bouwes" aan de Boule vard in Zandvoort en in de morgen van 29 september omstreeks acht uur zal deze de finish nabij hotel „Hamdorff" in Laren moe ten bereiken. Onderweg is een verplichte rust van een uur genrojecteerd. WOENSDAG 22 AUGUSTUS Minerva: „Rear window", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Davy Crocket", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blond gevaar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Foxy: „Ongeketend", 14 jaar, 7 en 9.15 uu-\ Palace: „Indian fighter", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Safari", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: 8 uur, Avondstilte. Spreker ds. H. S. J. Kalf, m.m.v. Hendrik Lasschuit, orgel en Joke FontijneKoeyers, alt. Vleeshal: 8 uur. Voordracht over de verhouding tussen acteur en publiek door Luc Lutz. DONDERDAG 23 AUGUSTUS Minerva: „A C, als waaghalzen", 2.30 uur; „Rear Window". 18 jaar, 8.15 uur. Rem brandt: 10.30 uur, Montagne's jeugdvariété „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: 10.30 uur, Gezelschap Adrie van Oorschot. „Davy Crocket". 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blond gevaar", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ongeketend", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30 uur, „Hans en Grietje", „Indian fighter", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Vakantie programma: „Phffft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vadertje Langbeen", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „Safari", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: 3 uur, Orgelconcert door Albert de Klerk. Zuiderkapel: 8 uur. Dienst o.l.v. D. J. Bruijn. Gebouw Gedempte Oude Gracht 47: 8 uur: Evangelist H. Bakvis spreekt voor de Gemeente van Christus.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6