Uitbreiding der Kamers thans definitief Stierenvechten in Barcelona Zie Boven Ontknoping van een mysterie Eisenhower moet actie brengen in de Republikeinse conventie EERSTE KAMER Juridisch geschilpunt met de gevol machtigde ministers van de West Verkiezingsprogramma, dat volgens de bekende lijnen verloopt, goedgekeurd ■is Anjeractie leverde miljoen gulden op voor Prins Bernhardfonds In zee verdronken Moskou belemmert werk van Westduitse ambassade Dr. Haas naar Bonn om toestand te bespreken Israel boycot bijeenkomst van bestandscommissie „Regime van verdrukking en provocatie" in Marokko Dame was schijndood Overval van koppensnellers op noordelijk Nieuw-Guinea Franse juristen zijn niet welkom in Poznan Vierhonderdduizend Fransen blijven in Algerije FYans protest in Djakarta tegen studentenbetoging Duitse vliegtuigindustrie hervat de produktie Faillissementen WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1956 (Van onze parlementaire redacteur) DE EERSTE KAMER HEEFT gisteren in tweede lezing met de vereiste meerder heid van tweederde der uitgebrachte stemmen de wetsontwerpen tot wijziging van de Grondwet aangenomen, waarvan de voornaamste is de uitbreiding van de Tweede Kamer van 100 tot 150 leden en van de Eerste Kamer van 50 tot 75 leden. Op 3 november kunnen de Kamers voor het eerst in uitgebreide samenstelling bijeenkomen. De uitbreiding van de Kamers werd aangenomen met 32 stemmen voor en 1 tegen. Alleen prof. Molenaar van de VVD was tegen. In de Tweede Kamer hadden alle leden van de VVD tegengestemd. Het uit een initiatief van de Tweede Kamer geboren ontwerp ter vermijding van een parlementloos tijdperk, dat de regering, zij het ook zonder enige geestdrift, in tweede aanleg mede voor haar rekening had genomen nadat het de eenstemmige goedkeuring van de Tweede Kamer had verworven en een flinke meerderheid in de Eerste Kamer had behaald, is thans gesneefd. Het kreeg 18 stemmen voor, maar 16 tegen (alle leden van de PvdA, 2 KVP'ers en voorts de Anti-Revolutionair de heer Algra), zodat de in tweede aanleg vereiste meerderheid van tweederde bij lange na niet bereikt werd. Dit laatste voorstel beoogde in de Grond wet vastgesteld te krijgen, dat Kamerleden aanblijven tot het optreden van nieuw ge kozen afgevaardigden. Het kwam er dus op neer, zo betoogde prof. Molenaar (V.V.D.), dat men een parlementloos tijd perk wilde voorkomen, wanneer door bij zondere omstandigheden de periodieke verkiezingen niet op tijd gehouden mochten worden, zouden de oude Kamerleden aan blijven tot het optreden van hun opvolgers. De gedachte, aldus een parlementloos tijd perk te voorkomen, was volgens de woord voerder van de V.V.D. volkomen logisch. Tevoren hadden zowel m r. De Gou (K.V.P.), als mr. Cammelbeek (P.v.d.A.) betoogd, dat het misplaatst was om in de Grondwet op deze manier staats- noodrecht te regelen. Daartegenover voerde prof. Molenaar aan, evenals m r. P o 11 e- ma (C.H.), dat er van regeling van staats- noodrecht geen sprake is. De verdediging door de regering ontbrak in feite, de minister-president had al ken baar gemaakt, dat de regering geen be hoefte aan deze wijziging van de Grond wet had, er eerder bezwaren in zag, maar dat zij, als het ontwerp een meerderheid van tweederde zou krijgen, wel bereid was het dan tot wet ter wijziging van de Grond wet te helpen verheffen. Terecht was al bij de algemene beschou wingen door mr. De Vos van Steen wij k (V.V.D.) opgemerkt, dat het eigenlijk verkeerd is om op die manier een uit een Kamerinitiatief geboren herzien ingsont- verp zonder eigenlijke verdediging van regeringszijde in de Eerste Kamer in be handeling te laten komen. Daarom zou het zijns inziens aanbeveling verdienen een regeling te maken waardoor de oorspron kelijke initiatiefnemers zelf in de senaat de verdediging van een dergelijk initiatief- ontwerp, ook in tweede aanleg, voor hun rekening zouden kunnen nemen. Van de waarnemende minister van Bin nenlandse Zaken, pr o f. Van Oven, kreeg men niets te horen, dat op een ver dediging leek. Dit was een gevolg van de door de regering tegenover dit ontwerp aangenomen houding, en niet van het ge brek aan parlementaire ervaring, dat deze bewindsman door mr. De Vos van Steen- wijk (V.V.D.) werd verweten. Later bleek, dat deze senator hiermee bedoeld had het kabinet er een verwijt van te maken, dat het door de minister van Justitie, thans ook tijdelijk met de leiding van Binnen landse Zaken belast, de voorstellen tot Grondwetsherziening had laten verdedigen. Mr. De Vos van Steen wijk keurde het eigenlijk al af, dat een demissionair kabi net in tweede aanleg Grondwetsherziening in de Kamers gaat verdedigen. Rijkswet of niet? Minister Van Oven heeft in deze laatste bijeenkomst van de Eerste Kamer in dit zittingsjaar een zeer moeilijke aan gelegenheid op knappe wijze verdedigd. Volgens het Statuut voor het Koninkrijk moeten in die gevallen, waarin de wet gever in Nederland als rijkswetgever op treedt en wetten tot stand brengt, die niet alleen de andere rijksdelen raken, maar daar ook gelden, dergelijke regelingen bij een rijkswet worden vastgesteld. De minister sprak er terloops zijn teleur stelling over uit, dat blijkbaar de inhoud van zijn geliefd en zoveel jaren door hem geleid Juristenblad pas na zeer lange tijd tot de senatoren doordringt. Indertijd had prof. Logemann in 't Nederlands Juristen blad betoogd, dat zowel wetsontwerpen die beoogden de Grondwet te herzien met het oog op uitbreiding van de Kamers als het ontwerp ter vermijding van een parle mentloos tijdperk als ontwerpen van rijks wet hadden moeten worden ingediend. Dat v/as nu niet gebeurd. In eerste aanleg had niemand hierop aanmerking gemaakt, ook In een gezamenlijk programma van de omroepverenigingen over de zender Hilver sum I is de uitslag bekend gemaakt van de Nationale Anjeractie. De organisator der loterij, de heer M. P. Bergers, deelde mee. dat de anderhalf miljoen loten van een gulden zijn uitverkocht. Dit betekent dat het Prins Bernhardfonds de beschikking krijgt over ruim een miljoen gulden. Tijdens de uitzending werden de num mers van enige grote prijzen, waaronder een auto van f 8000, en een studiebeurs van f 8500 meegedeeld, waarna een notaris in de studio de vijf nummers trok waarop de woonhuizen als prijs waren gesteld. Deze nummers zijn A 166956, B 195778. B 489532, B 497135, en C 118554. Het huis voor de verkopers van de loten viel op nummer 8218. In de loop van de uilzending kwamen reeds telefoontjes van winnaars der huizen in de studio in Hilversum binnen. Daarbij bleek dat een huis was gewonnen door de heer Tauwen uit de Nunspeetlaan in Den Haag, concierge van een wijkgebouw. Voorts door de familie T. Blankers uit Zeelst bij Eindhoven, die sinds de oorlog in een nood-woninkje woont. Ook werd een huis gewonnen door de heer Cas van Om- mering in Rotterdam, die met zijn ver loofde zijn blijdschap betuigde en nu zijn trouwplannen kan verwezenlijken. niet bij de behandeling in tweede aanleg in de Tweede Kamer. Maar nu was men er in de Eerste Kamer eindelijk over geval len. De bewindsman voerde goede argu menten aan voor het standpunt dat hier juridisch geen verplichting bestond om de vorm van een rijkswet te kiezen. Intussen kwam aan het licht, dat de gevolmachtigde ministers van Suriname en van de Antillen, mr. Pos en mr. Lampe, van mening waren, dat het voorstel inzake uit breiding van het aantal Kamerleden met behulp van een gewone wet tot stand kon worden gebracht, maar dat voor het ont werp inzake vermijding van een parle mentloos tijdperk een r'ikswet op haar plaats zou zijn geweest. Waren zij er niet zo laat bij gehaald, dan zouden zij hierop al eerder de aandacht gevestigd hebben. Hiertoe als het ware uitgedaagd door mr. In 't Veld (P.v.d.A.), die nu wel eens wilde weten wat er zich over deze kwestie in de rijks-ministerraad had afgespeeld, waarin toen ook de gevolmachtigde ministers van de West zitting hadden gehad, kwam de minister-president heel eerlijk opbiechten, dat er verdeeldheid in het rijkskabinet had bestaan. Met uitzondering van de ministers Pos en Lampe was men het er over eens geweest, dat de vorm van een gewone wet wèl door de juridische beugel kon. Toen echter beide laatstgenoemde ministers van een ander standpunt blijk gaven, was afge sproken dat zij dit dan ook in de openbare vergadering in de Eerste Kamer zouden kunnen doen. Aldus geschiedde. Een iet wat pijnlijk moment in dit debat was nog. dat prof. Molenaar op vrij scherpe toon minister Lampe (Antillen) verweet, dat deze, als de zaak werkelijk zo belangrijk was als hij het nu deed voorkomen, des tijds dadelijk zijn bezwaren kenbaar had moeten maken en dat hij dit zeker bij de behandeling in tweede aanleg in de Tweede Kamer had behoren te doen. Van zijn kant sprak minister Lampe een wijs woord, toen hij opmerkte, dat het statuut mensenwerk is en dat het moeilijk is, vooral in het begin, het helemaal goed te hanteren. Even zag het er nog naar uit, alsof het juridische twistpunt tot uitstel van de behandeling van het oorspronkelijke initiatiefvoorstel zou leiden. Dat stond de heer Algra (A.R.) voor, omdat hij nader beraad in het rijkskabinet wilde. Doch terecht wezen de andere sprekers er op, dat zulks volstrekt geen zin zou hebben en dat men eigenlijk al wist, hoe de meningen daarverdeeld waren. Tot besluit zij vermeld, dat de uitbrei ding van de beide Kamers vermoedelijk tegelijkertijd volgens prof. Molenaar moest dit trouwens ook uit een staatsrech telijk oogpunt en niet alleen om praktische overwegingen gelijktijdig gebeuren haar beslag zal krijgen en wel op 3 november van dit jaar. Bij het baden in Scheveningen is dinsdag morgen de 54-jarige apotheker L. A. Cha- vet uit Lyon verdronken. Een politieagent Heeft hem uit zee gehaald en kunstmatige ademhaling toegepast, maar vergeefs. Dinsdagmiddag is in de zee voor Scheve ningen de zevenjarige A. S. H. Bos uit Scheveningen verdronken. De knaap is, nadat zijn zesjarig broertje, dat met hem in zee was gegaan, alleen terugkeerde, door een vijftienjarige jongen uit het water ge haald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Haas, is door de Bondsregering naar Bonn teruggeroepen om verslag uit te brengen. Vorige week woensdag overhan digde dr. Haas de Russische regering een nota, waarin in scherpe bewoordingen werd geprotesteerd tegen het optreden van de Russische politie jegens Duitse staats burgers. die hun ambassade in Moskou willen bezoeken en daarbij door de poli tie op hun identiteit worden gecontroleerd. De Bondsregering ziet hierin een beper king van de vrijheid van Westduitse staats burgers in de Sovjet-Unie en een belem mering van het werk van de Westduitse ambassade, die het sinds haar opening vooral druk heeft gehad met de repa triëring van West-Duitsers uit de Sovjet- Unie naar de Bondsrepubliek. In haar protest-nota, waarvan de tekst pas gisteren in Bonn word gepubliceerd, heeft de Bondsregering de Russen nog eens herinnerd aan hun belofte, dat aan alle Duitse burgers in de Sovjet-Unie, die daar toe de wens te kennen geven, zou worden toegestaan naar hun vaderland terug te keren. De Bondsregering beschuldigt de Russen er verder van, allerlei onjuiste op gaven te hebben verstrekt over Duitse staatsburgers, die gedwongen dan we! vrijwillig in de Sovjet-Unie verblijven. Een aantal hunner, door de Russen reeds als dood, gerepatrieerd of vermist opge geven, heeft zich op de ambassade gemeld en, heeft daar om terugzending naar de Bondsrepubliek verzocht. Voorts hebben de Russen aan een aantal Duitsers een uitreis-visum geweigerd, omdat zij aan het Duitse staatsburgerschap van deze mensen twijfelden. De bondsregering heeft in haar nota de Russen er op gewezen, dat het naar de algemeen geldende bepalingen van het internationale recht alleen de Duitse regering is, die er over kan oordelen wie het Duitse staatsburgerschap bezit en wie niet. Of en zo ja wanneer dr. Haas, die van daag in Bonn wordt verwacht, naar Mos kou zal terugkeren, is niet bekend. De Russische ambassadeurspost in de Bonds- hoofdstad is sedert enkele maanden on bezet, nadat ambasadeur Valerian Zorin plotseling naar Moskou werd teruggeroe pen om waarnemend minister van Buiten landse Zaken te worden. Moskou's belan gen in Bonn worden behartigd door een zaakgelastigde. Er is na de terugroeping van Zorin in Westduitse kringen verschei dene malen de vraag gesteld of de weder zijdse belangen wel van zodanige aard zijn, dat zij op ambassadeniveau dienen te wor den behartigd. TEL AVIV (Reuter/AFP) Israel zal een spoedbijeenkomst van de Israelisch- Jordaanse bestandscommissie ter bespre king van de beschuldiging, dat Israëlische troepen dichter bij de bestandslijn zouden zijn gekomen dan bij de bestandsovereen komst is toegestaan, boycotten, omdat de UNO-commissie Israëlische verzoeken om een spoedbijeenkomst over „klachten van veel ernstiger aard heeft afgewezen". In Noord-Israel is dinsdag geschóten op vier Israëlische militairen die bij de Is- raelisch-Jordaanse bestandslijn patrouil leerden. Een Israëlische militair werd do delijk getroffen. De Jordaniërs, die zich aanvankelijk van zijn lijk hadden meester gemaakt, hebben dit later uitgeleverd, al dus een Israëlische woordvoerder. Levenslang Een Israëlische krijgsraad heeft twee Arabieren tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, die beschuldigd werden deel uit te maken van een commando, dat door Egyptenaren was opgeleid. PARIJS (Reuter) Mohammed Hassan Wazzani, secretaris-generaal van de Demo cratische Onafhankelijkheidspartij in Ma rokko, heeft in een telegram uit Genève waar hij woont aan sultan Sidi Ben Joessoef van Marokko verklaard, dat er in de nieuwe onafhankelijke Marokkaanse staat een politie-regime, gebaseerd op ont voering, marteling en moord, wordt opge bouwd. Het huidige Marokkaanse politie systeem is volgens Wazzani „nog afschu welijker dan het koloniale systeem". Wazzani deed een beroep op de sultan voor de „bevrijding van alle strijdbare pa triotten, die op een lafhartige manier ge vangen zijn genomen en wreed worden ge marteld op politiebureaus en in geheime gevangenissen" en om een eind te maken aan „het regime van onderdrukking en provocatie". De Democratische Onafhankelijkheids- partij heeft zes ministers in het Marok kaanse kabinet. MELBOURNE (Reuter). Een inwoon ster van Melbourne heeft aan het scherpe oog van een politieman haar leven te dan ken. Deze had namelijk haar ooglid zien trillen toen zij, doodgewaand, in het ge meentelijke lijkenhuis lag opgebaard en juist naar de vrieskamer zou worden over gebracht. De politieman liet haar snel naar het ziekenhuis terugbrengen, waar men con stateerde dat zij allerminst dood was, maar enige tijd later zelfs ongedeerd op eigen kracht naar huis kon gaan. Een jonge arts had haar dood verklaard na haar val op straat, waarbij zij schijndood was geraakt. SYDNEY (United Press). - Volgens de Sydney Sun hebben koppensnellers bij een overval op noordelijk Nieuw-Guinea onge veer achtentwintig inheemsen gedood, on der wie verscheidene kinderen. Aangeno men wordt dat de koppensnellers, onder wie zich twee woeste, met speren zwaaien de oude vrouwen bevonden, een groepje inheemsen ontvoerd hebben dat aan het vissen was. Volgens het blad heeft het bloedbad plaats gehad op dertig mijl be neden de samenvloeiing van de Gele rivier en de Sepik rivier, vlak aan de grens met Nederlands Nieuw-Guinea. Op 17 november 1955 seinde een schip aan En- gelands zuidkust het be richt de wereld in dat het die avond omstreeks half zes een vliegtuig in vlammen had zien neer storten. Richting: zuid oost. Bij de Italiaans-Zwit serse douanepost Chias- so passeerde een Neder lander die op hetzelfde moment een felle licht flits de hemel zag door klieven. Richting: noord west. Ondergetekende kreeg twee dagen later een brief uit Haarlem waar van de schrijver beweer de dat hij op de bewuste avond omstreeks half zes een vliegende schotel „of zoiets" had gezien. Rich ting: zuidwest. Zo zou het begin kun nen luiden van een de tective-roman, die ech ter nooit is geschreven - op de ontknoping na, want die staat in het laatst verschenen num mer van Hemel en Dampkring. De feiten zijn deze: een zeer heldere metoor („vuurbol") is op 17 no vember 1955 om 17.31 uur Nederlandse tijd de aardse dampkring (pre- cieser gezegd: de Franse dampkring) binnenge drongen. Zij werd zichtbaar bij het punt B in de teke ning, 119 kilometer bo ven de grond, en eindig de bij punt E op 43 kilo meter hoogte. Die baan is 362 kilometer lang en werd doorlopen in zes seconden. KT—y f ENGELAND 1 j IJ tJppr BElCit <T, DUIT5MND zurrsenLANo V" 'M Fl FRANWJK V ITALIË Baan van de vuurbol van 17 november 1955. De snelheid van de betrokken vuurbol is dus rond 60 kilometer per seconde geweest. De ver oorzaakte lichtflits is in zeven, acht Europese landen te zien geweest. Over de helderheid van de vuurbol bestaan geen nauwkeurige waar nemingen; is hij van de gemiddelde vuurbollen grootte geweest dan heeft zijn middellijn en kele decimeters bedra gen. Meteoorwaamemingen kunnen interessant zijn voor het bepalen van windsnelheden op grote hoogte. Voorwaarde is dat de meteoor in kwes tie een lichtspoor nalaat dat enige tijd blijft han gen, zodat men het kan fotograferen. Een Duitse fotograaf is daar in dit geval in geslaagd. Uit zijn foto's is afgeleid dat het na- lichtende spoor op één punt verwaaid is met een snelheid van ruim 20 meter per seconde. Fantastisch is dat niet; er komen op die hoogte (dit was op 62 km. bo ven het aardoppervlak) wel windsnelheden van 100 meter per seconde voor dus van 360 km. per uur. Waarbij het curieuze is, dat op deze manier meteoren de meteorolo gie dienen, hoewel de weerkunde alleen dit met ze te maken heeft dat zij haar naam eraan dankt. G. v. W. (Van onze correspondent in Washington) Gisteren heeft men in San Francisco dui delijk kunnen waarnemen hoezeer Eisen hower de bron van kracht, inspiratie en emotie voor de Republikeinse partij is. De conventie was ook op deze'tweede dag weer een vrij saaie vertoning, ondanks allerle» zangnummers, een belofte voor belasting verlaging en een overigens vrij goede, hoe wel tamelijk reactionaire rede van de 82- jarigc oud-president Hoover. Het gebrek aan tegenstellingen treedt zo duidelijk aan de dag, dat de leiders bang zijn, dat mil joenen Amerikanen hun televisie-toestellen zullen afzetten. De aankomst van president Eisenhower Dit is het nieuwe lijntoestel van de Britse Bristol-fabrieken, de Britannia 301. Het wordt voortbewogen door turbines, die propellers aandrijven. Een prototype van dit grote toestel verongelukte in 1954 in de rivier de Severn hij Bristol. Met wat pesetas, een lid- maatschapsbewijs van de dierenbescherming in de por tefeuille en nogal schuldige gezichten zaten wij in de rammelende taxi te Barce lona: in een eindeloze drukke verkeersstroom werden wij naar de Plaza del Toros (kampplaats der stieren) gerukt. Plotseling wees de chauffeur met eerbied naar 'n vóór ons rijdende taxi, waar in twee heren in prachtige witte, met gouddraad be- stikte, pakken zaten. „De matadores", fluisterde hij met ontzag in de stem. Wij probeerden de plechtige stem ming in onze auto te breken door naar de heren te zwaaien, die warempel te- rugwuifden. De Spanjaard is behalve vriendelijk en hulp vaardig ook erg wuiverig. Aan de kassa van het gro te gebouw kochten we kaar ten voor een paar prachtige plaatsen in een schaduwrijke loge. Mijn vrouw zette al vast een gezicht of ze naar een demonstratie van een atoombom ging. De plaza liep vol. Naast me zat een Spaan se, in gezelschap van een Amerikaanse marine-officier. Er was tevoren een vliegtuig- moederschip van de Verenig de Staten de haven van Bar celona binnengelopen. De Spaanse was slank, mooi en opgewonden. Het tweetal sprak in hoofdzaak met ogen en gebaren. Na de vluchtige ontmoeting begrepen zij mon deling nog niet veel van el kaar. Terwijl de eerste stier druk bezig was het gebrui kelijke onderspit te delven, greep de dame telkens van louter enthousiasme met de linkerhand de Amerikaanse knie en met de rechter de mijne, hetgeen ik met Hol landse gelatenheid op de koop toe nam. Mijn vrouw deed haar ogen dicht, omdat ze het zo griezelig vond, van die stier natuurlijk. Maar bij de derde „toro" gebeurde er iet? ontzettends. Voor diegenen, die niet da gelijks de strijd van deze wilde hoorndragers tegen lenige, vlugge en gespierde Spanjaarden meemaken, moet ik vertellen dat zo'n lier in woeste vaart, met hoog- draaiende staart, briesend de arena inrent. Deze is om geven door een hoge schut ting. Daarachter is een soort wandelgang, waarin zich de helpers van de stierenvechter bevinden met degens, rode doeken, water enzovoorts. Verder zijn daar een stuk of wat officiële personen met onder anderen de dierenarts. Voor deze derde stier nu was de schutting blijkbaar te laag: in een wilde vaart sprong hij er overheen en stond toen in die corridor. Het effect was verbazing wekkend en belachelijk. Als katten klauterden alle hel pers en officiële persoonlijk heden tegen de hoge plaats waar wij zaten. In een ogen blik was de gang ontruimd en de stier er heer en mees ter. Hij rende er rond met uitpuilende ogen en zwiepen de staart en prikte bijna een snelklauterende vluchteling in de broek. Deze heer kon zijn achterste delen met een schielijke ruk nog juist op tijd redden. Het was duide lijk: er heerste een paniek. De Spaanse naast me kneep links en rechts blauwe plek ken, dus ook in mijn knie. Mijn vrouw zat voor het eerst luidkeels te lachen. Vlug werd aan de andere kant een poort opengesmeten, waardoor de stier weer in de kampplaats terecht kwam. Verschrikt nog en bleek klauterden de helpers terug naar de wan delgang. Maar de stier was door zijn sprong even met de achter poten aan de schutting blij ven haken en zó bloedend gewond, dat hij ongeschikt was voor het gevecht. Hij moest worden teruggelokt in de stierenhokken. Wel rea geerde hij op de rode lap van de torero, maar het hok wenste hij niet binnen te lopen. Teneinde raad werden logge koeien met bellen om de hals te hulp geroepen om de stier mee te lokken bulten de arena. Het dier keek ver wonderd en behoorde volgens mannelijke berekening nu mee te gaan met zijn vrouwe lijke soortgenoten, die voor dergelijke eventualiteiten daar opgeborgen hadden ge zeten. Ze belden wel, maar gaven geen knipoogjes. Zoals menigmaal faalde ook nu alle menselijke berekening: de stier stoorde zich niet aan zijn verleidsters. De goedige, dom kijkende koeien waren nau welijks binnen, of hij draaide zich om en rende weer in de kampplaats. Zes lokpogingen werden er aldus ondernomen, steeds met hetzelfde uitblij ven van resultaat. De toe schouwers loeiden, de koeien ook nu en dan, de stier rende en mijn buurvrouwtje kneep Pas de zevende keer volgde eindelijk de stier zijn vrouw volk. De volgende morgen zag ik in het zwembad dat mijn linkerknie felblauw was ge kleurd. „Dat komt van het stierenvechten!" zei ik tegen ieder die het maar horen wilde. En ik trachtte er met een Spaanse slag zo Ibe risch mogelijk uit te zien. L. J. B en zijn echtgenote bracht opschudding in de prachtige stad aan Amerika s westkust. De autorit van ike van het vliegveld naai het hotel werd een triomftocht. Ondanks de koelte en de avondnevel stond Eisen hower in de rijdende auto zonder jas en blootshoofds te wuiven naar de geestdrif tige menigte. De president was kennelijk verheugd over de warme ontvangst in de stad waar de Republikeinen het honderdjarig bestaan van hun partij vieren. Harold Slassen, di» vergeefs tracht gouverneur Herter in de plaats van Nixon benoemd te krijgen als kandidaat voor het vice-presidentschap, heeft gisteravond een onderhoud met Eisen hower gehad. Stassen heeft verzocht van avond de conventie te mogen toespreken Men,betwijfelt of hij toestemming daartoe zal krijgen. De conventie heeft eenstemmig het ver kiezingsprogram goedgekeurd. De republi keinen willen op het gebied van belastingen en fiscale politiek: belastingverlaging als de begroting dat toelaat. Bijzondere con sideratie voor gezinnen met kleine en mid delgrote inkomens en kleine zelfstandigen Verdere verlaging van de regeringsuitga ven. Hulp bij de opbouw van een veiliger vliegtuigindustrie en een moderne koop vaardijvloot. Op het gebied van de arbeidswetgeving: herziening en verbetering van de omstre den Taft-Hartley wet. Het op meer arbei ders van toepassing verklaren van de fe derale wet inzake het minimumloon. Op het gebied van de landbouw: onder steuning van Eisenhowers plan voor soe pele prijssteun en vermindering van de pro- duktie van overtollige landbouwprodukten Men wil meer in de richting van volledige vrijheid dan van reglementair werken, liever vrijwillige dan gedwongen land- bouwschema's. Op het gebied van bestuurszaken: eer- doelmatiger bestuur. Scherper controle op de betrouwbaarheid van de ambtenaren Verbetering van de postdienst en de over heidsdiensten. Alaska en Hawaii moeten tot staat worden verheven. Op het gebied der burgerrechten: de partij „aanvaardt" (niet: „onderschrijft") het besluit van het Hooggerechtshof van 1954 en is het eens met de conclusie va*i dat hof, dat zijn uitspraak door middel van de plaatselijke federale rechtbanken zo spoedig mogelijk moet worden uitge voerd. De partij is tegen het gebruik van geweld bij de opheffing van de rassendis criminatie, maar wil dat de regering alle legale middelen aanwendt om een einde te maken aan de discriminatie. Op het gebied van buitenlandse zaken: voortzetting van het stelsel van collectieve beveiliging. Een politiek van „onpartijdig" vriendschap" met de Arabische landen en Israel. Israel moet als onafhankelijke staaf gehandhaafd worden. Communistisch China moet buiten de UNO blijven. Op het gebied van landsverdediging: handhaving van een sterke strijdmacht zo lang de veiligheid van de Verenigde Staten en de wereldvrede dat vereisen. Op het gebied van atoomenergie: krach tige ontwikkling van de atoomenergie, zo wel voor militaire als voor vreedzame doel einden. PARIJS (AFP) De Franse afdeling van de internationale juristencommissie heeft officieel bericht gekregen dat twee Franse juristen, die namens de commissie de berechting van de stakers van Poznan wilden bijwonen, geen Pools visum zullen krijgen. Er werd geen officiële reden voor de weigering gegeven, doch de Poolse am bassade in Parijs deelde de juristen mee dat het proces in Poznan een binnenlandse Poolse aangelegenheid is. Tot de vrede is hersteld, zegt minister Lacoste ALGIERS, (Reuter) De Franse minis ter met standplaats Algerije. Robert La coste, heeft verklaard, dat de Franse troe pensterkte in Algerije om en nabij vier honderdduizend man zal blijven tot de vrede is hersteld. De laatste drie maanden is de sterkte van tweehonderdduizend op vierhonderdduizend man gebracht. In Bone zijn dinsdagavond verscheidene aanslagen met handgranaten gepleegd. In een winkel werd een mohammedaan ge dood, een ander raakte gewond. Elders kwam een Europeaan om het leven. Franse functionarissen in Algiers heb ben verklaard, dat zij thans voor het eerst het stellige bewijs hebben, dat er uit het onafhankelijk geworden Marokko wapens binnenkomen in Algerije, waar de opstand tegen het Franse gezag reeds eenentwintig maanden duurt. De Fransen hebben reeds lang beweerd, dat de Algerijnse opstande lingen met wapens en zelfs manschappen geholpen worden door bepaalde kringen 'n Marokko. Genoemde functionarissen zeiden dat, Franse troepen een opstandelingencolonne, die wapens vervoerde, had aangehouden, toen deze Algerije binnenging. Volgens een in Algiers ontvangen bericht hebben de Franse troepen maandag bij hevige ge vechten in Algerije negentig opstande lingen gedood. DJAKARTA (United Press). Jean Brionaval, de Franse ambassadeur in Dja karta, heeft een protest ingediend tegen het feit dat Indonesische studenten maandag tijdens pro-Algerijnse demonstraties een ruit van de ambassade hebben gebroken en andere Franse eigendommen hebben be schadigd. Brionaval protesteerde bij premier Ali Sastroamidjojo. HU zei dat de studenten in strijd met het internationaal recht de am- bassadegrond hadden betreden. De Indone sische politie faalde in haar poging, de stu denten tegen te houden, aldus Brionaval. De ambassadeur vertelde aan United Press "tiat de studenten hem een resolutie wilden aanbieden waarin tegen het Franse optreden in Algerije wordt geprotesteerd. „Ik heb die resolutie niet aangenomen en heb ook de leiders van de studenten niet tewoord gestaan", aldus Brionaval. Oude namen, buitenlandse toestellen DUSSELDORP (Reuter) Na een on derbreking van ruim elf jaar zal de West duitse vliegtuigindustrie weer gaan produ ceren. De organisatie der industrie zal on der de grote ondernemingen een krediet van 35 miljoen mark verdelen om de in dustrie weer op gang te brengen. Er zijn opdrachten ontvangen voor de vervaardi ging onder licentie van 671 toestellen van buitenlands ontwerp. Blume en Focke-Wulf te Bremen zullen 194 Piaggie P 1-19, een Italiaanse lestoestel bouwen. De Flugzugunion Süd (voorheen Messerschmidt en Heinkel) te Stuttgart zal 360 Fouga-CM 170 R „Magister" toe stellen, een Frans les-straalvliegtuig. ver vaardigen, en de Flugzugbau Nord te Ham burg heeft een opdracht voor de bouw van 117 NSCA N 2501 „Noratlas" toestellen, een Frans transportvliegtuig. De Dornier- fabrieken zullen 469 verkenningsvliegtuigen van eigen ontwerp, de DO 27. bouwen. De eerste van deze toestellen zullen over on geveer twee maanden in gebruik worden genomen. In de meeste gevallen moeten de motoren worden geïmporteerd. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 21 augustus 1956 opgeheven het faillisse ment van J. Plessius. schilder te Overveen, Julianalaan 108. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. W. Boers.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7