„Nut en Genoegen" speelt in september 35 jaar toneel M. Groot vijfentwintig jaar hoofd van de jubilerende school Velsens raad moest nertsen verjagen en Velsen-Noord helpen THEATER PIETER LANGENDIJK 6 Onderscheiding Burgerlijke Stand van Haarlem Vragenformulieren bij reuma-onderzoek Eind november wordt in Haarlem begonnen Bejaarden gaan tocht maken Feest op Juliana van Stolbergschool Ruimtegebrek Diverse scholen krijgen noodlokalen Dodelijk ongeval bij de Hoogovens „Phffft"betekende record Pluimveevereniging bestaat vijftig jaar Ambachtsschool wordt verbouwd A anbesteding vermoedelijk eind september Amsterdamse broodfabriek in aanbouw bij Halfweg Aarbesteding rioleringswerken Vondelschool gaat jubileren Boodschappentas tussen spaken van voorwiel Jean Louis Stuurop in derde zomerconcert Veel belovende violist 1 1 Zeer sterke toeneming van elektriciteitsverbruik Intrede ds. H. D. Biesma Baby-kameel voor jeugd van Nederland WOENSDAG 2 2 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het zal in september vijfendertig jaar geleden zijn, dat de Heemsteedse toneelver eniging „Nut en Genoegen" werd opgericht; een jubileum, dat het huidige bestuur allerminst onopgemerkt wenst te laten passeren. En terecht, want tijdens haar bestaan heeft ook deze vereniging zich met alle haar ten dienste staande middelen aan het toneel gewijd en is zij er in geslaagd een groot publiek te bereiken. Op deze wijze heeft „Nut en Genoegen" dan reeds vijfendertig jaar aan de verplichtingen van haar naam voldaan; tot nut van de toeschouwers en tot genoegen van haar werkende leden en het bestuur. De oprichting geschiedde 30 september 1921 door de heren J. H. Koejemeijer, J. Kulk, Th. Leuven, J. Leorakker en C. Sluiters nadat bij enkelen op een feest avond voor het gemeentepersoneel, na de opvoering van enkele één-acters, het en thousiasme voor het toneelspel begon. De heer J. Loerakker, die eerst de functie van penningmeester bekleedde, werd later voorzitter en ofschoon hij thans niet meer actief voor de vereniging werkzaam is, be hoor,t hij nog steeds tot de trouwe dona teurs. Een der meest verdienstelijke leden de heer L. Beck, die wegens zijn onver moeide ijver voor „Nut en Genoegen" bij zijn vijfentwintigjarig lidmaatschap op meer dan hartelijke wijze gehuldigd werd, was wel bij de oprichtingsvergadering aan wezig, maar werd toch pas twee jaar later definitief lid. In 1925 volgde zijn verkie zing tot penningmeester en dat het finan cieel beheer bij hem in vertrouwde han den is moge blijken uit het feit, dat hij deze functie nog steeds dus reeds meer dan dertig jaar vervult. Zelfs heeft hij zich de laatste jaren ook nog met de regie belast, welke verantwoordelijke taak hem eveneens bijzonder veel voldoening ver schaft. Met zijn echtgenote, mevrouw J. H. Beck-Wierijn, vormt hij voor „Nut en Genoegen" een niet te onderschatten steun. Geen moeite is hen te veel om de opvoeringen steeds zo goed mogelijk te doen slagen. Tot de trouwe garde behoort ook de familie Rizon, die de vereniging sinds de oprichting onafgebroken als do nateur financieel heeft gesteund. „Nut en Genoegen" debuteerde met een drama „Het lied van Moeder", waarbij de heer J. J. Bos als regisseur fungeerde. Uit deze periode dateert ook de toneel avond met de opvoering van „Jeanne, de vrouw van de diamantbewerker", gevolgd door de klucht „De Amsterdamsche keu kenmeiden", met welke titels het artis tieke peil van die dagen wel zo ongeveer is aangegeven. Teneinde enige verbetering te brengen engageerde het bestuur in 1928 de beroepsregisseur Ferd. Koolbergen, ge durende korte tijd afgewisseld door me vrouw Joh. Opdam uit Bentveld. In de loop der jaren werden onder meer opge voerd: „De koopman van Venetië", „Op hoop van zegen", „Het licht in de nacht", „De Spooktrein" en „Het huis der myste ries". Het laatstgenoemde stuk was zelfs een première voor Nederland, want Ferd. Koolbergen had zich bij de auteur, Rien van Noppen, van de rechten voor de eer ste opvoering verzekerd. Vooral deze voor stelling betekende voor de vereniging een bijzonder groot succes, men vernam dat de in de zaal aanwezige toneelcritici on derlinge weddenschappen afsloten over de identiteit van de moordenaar en nog wordt in het archief met trots een uiterst waar derende recensie bewaard van de bekende toneelcriticus J. B. Schuil, die hierin „Nut en Genoegen" aan de Haarlemse vereni gingen ten voorbeeld stelde. De jubilerende vereniging heeft gedu rende haar vijfendertigjarig bestaan alle planken in Heemstede betreden, welke maar enigszins de gelegenheid tot toneel spel boden. Ook het reeds lang vergeten „Lommeroord" op de hoek van Herenweg en Kerklaan, heeft haar gedurende enige tijd domicilie verleend. De accommodatie was hier wel bijzonder primitief; zo be vond het toneel zich in een kleine tussen- kamer, waarbij de toeschouwers op een soort tribune werden samengeperst. Na afloop van de voorstelling moest deze dan weer in allerijl worden afgebroken, om de avond met het traditionele bal te kunnen beëindigen. In het Sportparkrestaurant vond de vereniging later een ruimere zaal, maar de meeste voorstellingen werden toch in hotel „Het Wapen van Heemstede" ge geven. Hier moet iedere opvoering nog een keer worden herhaald om alle donateurs in de gelegenheid te stellen de verrich tingen van „Nut en Genoegen" te blijven volgen. Verleden jaar heeft het actieve bestuur van de opening van het wijkge- bouw „De Princehof" in De Glip gebruik gemaakt opdat zij ook in deze buurtschap een vaste kring van donateurs zou verwer ven, hetgeen de vereniging in staat stelt dit gebouw geregeld te blijven bespelen. Evenmin werd door andere instellingen of verenigingen ooit een vergeefs beroep op het bestuur gedaan. Zo speelde „Nut en Aan de heer J. Esselman te Haarlem, chef van de afdeling behangerij en stof- feerderij van de firma B. J. van Liemt, die op 24 juli veertig jaar in dienst was van deze firma, is bij koninklijk besluit ver leend de bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Orgelbespeling in Grote Kerk Het programma van het orgelconcert in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdagmiddag van drie tot vier uur door Albert de Klerk luidt: 1. a. Psalm 141, b. Psalm 103, Cor Kee; 2. Ricercare (Hommage a Sweelinck), Albert de Klerk: 3. Suite du Premier Ton, a. Plein Jeu, b. Fugue, c. Trio. d. Tierce en Taille, e. Basse de Trompette, f. Récit. g. Duo, h. Grand Jeu. Pierre du Mage; 4. Praeludium et Fuga super Te Deum Laudamus, Louis Toebosch; 5. Troisième Choral la mineur, César Franck. HAARLEM. 21 augustus 1956 ONDERTROUWD: 20 aug., C. Th. F. de Haan en A. C. Meijns; 21 aug., A. W. B. P. Tanamal en W. K. L. Mulder; N. J. van Voorthuisen en W. Mus; W. Pijnappel en A. L. van Riessen; L. J. Chr. van Deun en J. E. Hoenderdos. GEHUWD: 21 aug., J. W. E. van der Helm en M. Woudenberg; L. Th. Raar en F. Grif fioen; P. J. Sikma en S. Kortz. BEVALLEN van een zoon: 19 aug., H. M. HalewijnBrouwer; 20 aug., A. van Wees Miezenbeek; M, H. van de Polvan Wijn gaarden; 21 aug., G. Dubbelmanvan Veen; A. H. SchuilingStolte; R. Bruinsma—van der Veldt. OVERLEDEN: 18 aug., R. Wind, 8 j„ Hazepaterslaan; A. P. GrapendaalSchweit zer, 75 j., Westerhoutstraat; A. M. J. John Vermeij. 62 j.. Emostraat; 20 aug., L. Wilkes, 68 j., Vergierdeweg; G. H. van Zanten, 54 j., Kamperlaan; G. Kroese, 65 j., Tetterode straat; J. KnechtPilkes, 80 j., Westerhout straat. Genoegen" diverse malen voor de patiën ten van de stichting „Meer en Bosch" en de leden van de Algemene Bond voor Ouden van Dagen, terwijl na opvoeringen voor de Niwin, de Stille Armen en het Blindengeleidehondenfonds telkens een be hoorlijke recette kon worden afgedragen. Onderbreking In 1942, toen door de bezetters de zoge naamde „Kultuurkamer" in het leven ge roepen werd, volgde zij het voorbeeld van talloze andere Nederlandse toneelvereni gingen door haar werkzaamheden tijde lijk te staken. Alleen zij, die deze mooie liefhebberij met hart en ziel beoefenen, kunnen beseffen welk een groot offer een dergelijk besluit voor de goede zaak be tekende. Direct na de bevrijding werden de repetities weer met groot enthousiasme opgevat en van de na-oorlogse periode her inneren wij ons nog uitstekende opvoerin gen van „Als moeder te veel is", „Maaike" en „Het oude ijzer". Het huidige bestuur bestaat uit H. Booms, secretaris; L. Beek, waarnemend voorzitter en penningmeester; Nelly van der Klashorst, tweede secretaresse en me- jufrouw N. Carpentier en W. Koopman, commissarissen. Op de eerstvolgende jaar vergadering zal worden voorzien in de va cature van voorzitter, ontstaan door het vertrek van de heer M. J. Beek naar Afrika. Wij vermeldden reeds dat de ver eniging de laatste jaren wordt geregis seerd door de heer L. Beck, die de bekwa me spelleider Carl Veerhoff is opgevolgd, aan wiens capaciteiten „Nut en Genoegen" ook menige geslaagde voorstelling te dan ken heeft. Het jubileum zal onder meer worden gevierd met een feestavond, wel ke woensdag 10 oktober in het Minerva- theater gehouden wordt. Hiervoor heeft het bestuur reeds het duo Jo-Jo geënga geerd. De namen van de overige optreden de artiesten zullen nog nader bekend wor den gemaakt. In aansluiting op de berichten in ons blad van enige weken geleden over hel voorgenomen reuma-onderzoek in Haarlem wordt ons thans van de zijde van de ge meente Haarlem een communiqué toege zonden, waaruit wij het volgende ont lenen: In Nederland wordt momenteel een onderzoek verricht, dat zich bezighoudt met het verzamelen van gegevens over reumatische aandoeningen, zoals deze voor komen onder de Nederlandse bevolking. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Gezondheidsorganisatie TNO. (Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek), ge vestigd te 's-Gravenhage en staat onder lei ding van de reumatoloog R. de Graaff uit, Rotterdam. Ruim tweeëneenhalf jaar is men hier thans mee bezig, waarbij het on derzoek in het grootste gedeelte van ons land reeds plaats gehad heeft. Het plan is nu om eind november ook Haarlem in het onderzoek te betrekken. Omstreeks die tijd zal een bepaald percen tage van haar inwoners, ongeveer 1 V2 per cent, in de leeftijdsgroep van 15-64 jaar een vragenformulier worden toegezonden. Het betreft hier een wetenschappelijk onderzoek, dat met deze methode beoogt een inzicht te verkrijgen over de aard en omvang van de verschillende ziektebeelden en welke invloed deze aandoeningen even tueel hebben op het sociaal-economisch leven. Ongeveer 2500 Haarlemmers zullen in dit onderzoek worden betrokken. Zij ont vangen het formulier met vragen, die be antwoord moeten worden en waaruit zal blijken of de ondervraagde ooit reuma tische klachten heeft gehad. De formu lieren zullen daarna aan huis worden af gehaald. In een later stadium zullen hierover nog verdere mededelingen volgen. Feest in oude stijl De Haarlemse Vereniging van Bejaarden gaat op 31 augustus per touringcars een tocht maken over Alkmaar, Edam, Volen- dam en Amsterdam naar Oud-Valkeveen. Daar gaat men op een wijze, zoals dat vijf tig jaar geleden gebeurde, koninginnedag vieren. Op 1 september 1931 werd aan de Slacht huisstraat in Haarlem-Oost de Juliana van Stolbergschool officieel in gebruik genomen en op die dag trad de heer M. Groot in functie als hoofd der school. Te begrijpen is het, dat er binnenkort, feest op school is. waarbij niet alleen de scholieren betrokken zijn, omdat hun school vijfentwintig jaar bestaat, maar ook het hoofd, die zijn zilve ren jubileum viert. Het was een kwart eeuw geleden wel nood zakelijk, dat een nieuwe school gebouwd werd. De leerlingen waren genuisvest in een gebouw aan de Anthomestraat. Dit was in 1885 gesticht en behoorde tot de grootste scholen van Haarlem. De heer P. J. Jongejan had vele jaren de leiding van deze school gehad, die periodes had ge kend met meer dan vierhonderd kinderen in de klassen. Het gebouw was niet meer geschikt voor het onderwijs en bovendien ontvolkte de stad. Men trok meer en meer naar het Amsterdamse kwartier en de Slachthuisbuurt en daarom werd besloten in deze omgeving een school te bouwen. Op 1 september 1931 werd het nieuwe gebouw, genaamd Juliana van Stolbergschool, in gebruik genomen; het gebouw aan de An- thoniestraat werd gesloten en de heer Jongejan verhuisde naar de scnooi aan a° Bakenessergracht, als opvolger van de heer H. Bijkerk, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van het onderwijs had genomen. De Juliana van Stolbergschool ging uit van de Vereniging tot Stichting en in standhouding van scholen met de Bij be; en was de zesde van de vereniging. Later zijn er nog twee scholen van deze vereni ging in gebruik genomen en reeds be staande ondergingen uitbreidingen. Bij de ingebruikneming van de Juliana van Stolbergschool was ds. J. van Baas- sen voorzitter van het schoolbestuur en predikant in de wijk oost van de Hervormde gemeente van Haarlem. Ds. Van Paassen sprak bij de opening een inleidend woord en na hem hebben nog het woord gevoerd de wethouder van onderwijs, de heer W. Roo- denburg, de hoofdinspecteur van het lager onderwijs, de heer K. Brants, de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, de heer G. H. Weustink en de he ren A. Creveld, namens het personeel en M. Groot, als hoofd der school. Ds. M. G Blauw sloot de rij der sprekers. De school telde op 1 september 1931 honderdzeven leerlingen en op het ogen blik tweehonderdzeventig. Voor de nieuwe cursus hadden zich tweeënvijftig meisjes en jongens opgegeven. Er zijn zeven les lokalen, een handwerklokaal en een gym nastiekzaal. Op de speelplaats is enkele ja ren geleden de kleuterschool „Kleuter vreugd" opgericht; de leerlingen maken ge bruik van de gymnastiekzaal. Beide scho len zijn gescheiden, maar de samenwerking is uitstekend. In de oorlog is de school twee keer bezet geweest. De leerlingen werden in andere scholen ondergebracht en kregen een halve dag les. Er is een periode geweest, dat meer dan driehonderdvijftig leerlingen op school waren; zij konden niet allen in de Juliana van Stolbergschool worden ondergebracht en daarom moest gebruik gemaakt worden van de Mr. J. H. Thielschool of van de Aenaas Mackayschool voor Gereformeerd onderwijs aan de Zomervaart. Mede door de uitbreiding van Haarlem-Oost werd enkele jaren geleden besloten tot de op richting van een nieuwe school (Koningin Julianaschool) aan de Van Zeggelenstraat. Hierdoor daalde het aantal leerlingen op de Juliana van Stolbergschool met honderd tot tweehonderdvijftig. Thans is weer een stijging waar te nemen en wel van twee honderdvijftig tot tweehonderdzeventig. De heer M. Groot is vijfentwintig jaar als hoofd aan de jubilerende school ver bonden. Er waren negentig sollicitanten voor de vacature. Met dankbaarheid ziet hij op de periode in Haarlem doorgebracht terug. Vroeger is hij negen jaar hoofd in Tienhoven geweest en enige jaren was hij aan een ULO-school in Treebeek werkzaam Tweeënveertig jaar is de heer M. Groot aan het onderwijs verbonden en over vier jaar hoopt hij de pensioengerechtigde leef tijd te bereiken. 'Over de resultaten van het onderwijs op de Juliana van Stolbergschool is het jubi lerende hoofd niet ontevreden. Alle leer lingen zijn geslaagd voor de toelatingsexa mens van HBS of Lycea en vele volgden later het onderwijs op de ambachtsschool of Ulo De- omstandigheden, waaronder. ,een hoofd moet werken, zijn in de loop der jaren ge wijzigd. De administratieve beslomme ringen zijn bijzonder toegenomen en ook vraagt de jeugd van tegenwoordig meer aandacht dan vroeger. Het valt niet mee geschikte leerkrachten te benoemen, omdat de animo voor het solliciteren niet zo groot is als vroeger. Niet alleen speelt het wo ningprobleem een rol, maar ook het feit. dat onderwijskrachten, die thans op het platteland werken, het niet aandurven de stadsjeugd op te voeden. Op 1 september 1931 is ook de heer A. Creveld, die reeds vele jaren verbonden was, geweest aan de school aan de Antho- niestraat, onderwijzer geworden aan de Ju liana van Stolbergschool. Tot 1 januari 1955 is hij aan de school werkzaam geweest; wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd heeft hij afscheid genomen van het onderwijs. Andere leerkrachten die bij de opening onderwijzer(es) waren, zijn in de loop der jaren naar andere plaatsen vertrokken; en kelen werden hoofd van een school. Donderdag 30 augustus zal het zilveren jubileum van de heer M. Groot en van de school gevierd worden met een bijeen komst voor genodigden. De volgende dag komen de ouders der leerlingen samen en zaterdagmorgen 1 september is het feest voor de leerlingen. De viering wordt za terdagavond gesloten met een feestelijke samenkomst voor oud-leerlingen. Ook te Bloemendaal worstelen tal van scholen met gebrek aan ruimte om al de leerlingen onder te brengen. Een drietal scholen te Bloemendaal krijgt er houten noodlokalen bij, waarvan het opstellen nog geen week vordert, naar wij van bevoegde zijde vernamen. Zo krijgt de St. Jozefschool er twee, de Chr. Muloschool aan de Bos en Duinlaan eveneens twee en de IVO- school drie noodlokalen bij. Gemiddeld kunnen deze lokalen achtenveertig leer lingen herbergen, doch in Bloemendaal zal dat aantal niet zo groot zijn. Bij de St. Jozefschool en de Chr. Mulo-school zullen deze lokalen begin september gereed zijn, het noodlokaal van de IVO-school waar schijnlijk pas eind oktober, zodat twee klassen weer tijdelijk in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan les zullen krijgen. De Ilartenlustschool en de Bornwater- school zullen, hoewel daar ook met de ruimte gewoekerd moet worden, het nog wel redden en ook de Koningin Wilhel- minasehool kan nog alle leerlingen onder brengen. De r.k. lagere school in Vogelenzang krijgt er eveneens twee lokalen bij. De scholen in Aerdenhout zijn ook overbelast Dientengevolge zal de jubilerende Vondel school er ook twee lokalen bijkrijgen, die echter pas veel later in gebruik genomen zullen worden. Dinsdagavond omstreeks half negen werd de 58-jarige elektricien H. W. de Haan uit Beverwijk bij het ertsveld der Hoogovens te IJmuiden door een weegwagen over reden. Hij kreeg zeer ernstig letsel en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. In een intieme bijeenkomst, opgeluisterd door een grote taart, heeft de directeur van het Studio-theater, de heer I. v. Frank, met zijn personeel en een aantal genodig den dinsdagmiddag de film „Phffft" uit geluid. Ruim 50.000 Haarlemmers hebben deze film in de afgelopen weken gezien, een ongekend groot aantal voor de Haar lemse begrippen waarbij men dan de capaciteit van het Studio-theater in aan merking moet nemen. Vrijdag maakt „Phffft" plaats voor „Picnic". Het is dan de eerste keer dat Studio een film in breedbeeld vertoont. Wij komen nader op de kwaliteiten van „Picnic" terug. De pluimvee- en konijnenfokkersvereni ging „De Eendracht" te Heemstede bestaat dit jaar vijftig jaar. Ter gelegenheid van dit feit houdt de jubilerende vereniging over enkele maanden een grote landelijke pluimveetentoonslelling. Deze wordt onder de naam „Tweede Hollandshow" gehouden op een zaterdag, zondag en maandag in no vember. De juiste datum is thans nog niet bekend. De tentoonstelling zal worden in gericht in het Verenigingsgebouw aan de Herenweg. Naar wij vernemen zijn de plannen voor de uitbreiding van de Haarlemse ambachts school thans zo ver gevorderd, dat waar schijnlijk eind september de aanbesteding zal kunnen plaats hebben. Deze uitbreiding zal een nieuwe werkplaats voor de auto monteursleerlingen omvatten, alsmede een gymnastieklokaal met wasgelegenheid. Ook zal er een ruimte gebouwd worden, waai de leerlingen van de metselcursus onder dak zullen kunnen vinden. Tenslotte zal een aantal bestaande leslokalen een uit breiding ondergaan. De plannen voor deze verbouwing zijn van de Haarlemse archi tect H. Tuninga. Wij hebben in ons blad reeds eerder ge wezen op het grote ruimtegebrek, waarmee de ambachtsschool te kampen had en waar bij het onder meer noodzakelijk was les te geven in een bouwkeet op de binnenplaats aan de zijde van de Brakenburghstraat. Het is te hopen, dat de nieuwe uitbreiding genoeg ruimte zal creëren om de ver wachte toeloop van leerlingen, die in de jaren onmiddellijk na de oorlog zijn ge boren, op te vangen. Toekomstige capaciteit 360.000 broden per iveek De broodfabriek, die aan de Zwanen- burgerdijk bij .Halfweg in aanbouw is en waarvan het betonskelet van de weg Am sterdam-Haarlem en van de trein uit zicht baar is, nadert zijn voltooiing. De bak kerij, die in opdracht van C.V. Gebroeders Hoeve brood- en banketbakkerijen te Am sterdam wordt gebouwd, zal in januari met de produktfè van brood kunnen starten. In mei 1955 is met de bouw van deze brood fabriek, die door het architectenbureau Vogel en Dik te Amsterdam is ontworpen, begonnen. Door slechte weersomstandig heden en de vele heiwerkzaamheden, die moesten worden uitgevoerd, kon de bouw niet eerder gereed komen. De firma Hoeve had reeds geruime tijd plannen voor de nieuwbouw, daar het be drijf uit het huidige bedrijfspand aan de Borgerstraat te Amsterdam is gegroeid. Tekort aan bouwgrond noopte de firma de nieuwe bakkerij aan de Zwanenburgerdijk te plaatsen. De bakkerij zal volautomatisch worden ingericht en dan slechts met enkele be drijven in ons land zijn te vergelijken. Al lerlei hypermoderne machines zullen er in worden geplaatst: twee ovens, opmaak- machines, snij- en pakmachines enz. De voorlopige produktie zal 1000 balen meel per week bedragen, hetgeen neerKomt op 90.000 broden. De mogelijkheid is zeer groot, dat de produktie te zijner tijd zal worden uitgebreid tot 360.000 broden. Een bijzonderheid is, dat alleen gesneden wit en bruin brood de fabriek zal verlaten, ver pakt en wel. Naar dit brood blijkt in Am sterdam veel vraag te zijn en de hygië nische verpakking zal hiervan wel één van de oorzaken zijn. De firma Hoeve, die in Amsterdam een van de grootste broodleveranciers is, ver wacht haar personeel uit Halfweg te kun nen betrekken. Door de volautomatisrring behoeven er slechts weinig voorlopig twaalf personeelsleden te worden aan getrokken. De directie van de broodfabriek zal trachten een toewijzing van twaalf wo ningen in de Haarlemmermeer te krijgen. De bouw hiervan zou in samenwerking me: andere industrieën, die eveneens voor bouw volume in aanmerking willen komen, kun nen worden uitgevoerd. Doordat de nieuwe broodfabriek nog niet gereed is, wordt in de huidige bakkerij momenteel met twee ploegen (één van 11 uur 's avonds tot 7.30 uur 's morgens en de ander van 7.30 uur tot 's middags 3 uur) gewerkt. Hoewel het bakkerspersoneel over deze regeling enthousiast is men be hoeft nu 's morgens nooit vroeg op te staan zal he1- twoe-ploegonstelsel bij het gereed komen van de nieuwe bakkerij weer moeten worden verlaten, daar deze werk indeling voor de bakkerij slechts bij hoge uitzondering wordt toegestaan. Dinsdagmiddag zijn op hei Rloemendaal- se raadhuis de rioleringswerken aan de Julianalaan te Overveen aanbesteed. Er waren twaalf insehrijfbiljetten. Laagste mschriifster was de firma Bruisschaart uit IJmuiden voor f 219.000, hoogste Schmie- mans Aannemers Maatschappij n.v. te Utrecht met f 478.000. Het werk is nog niet gegund. Het 25-jarig bestaan van de Vondelschool aan de Juliana van Stolbcrglaan te Aerden hout zal op zaterdag 22 september worden gevierd. 's Middags wordt in het schoolgebouw een receptie gehouden en 's avonds zullen oud leerlingen in het gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem een toepasselijk program ma verzorgen met bal na. Het ligt in de bedoeling, dat de leerlingen van de jubilerende school in de Haarlemse stadsschouwbui-g een opvoering van „De gelaarsde kat" zullen geven, waarvan de datum echter nog niet is vastgesteld. Steunend op een omvangrijk rapport over de opbouw en de vooruitzichten van Velsen-Noord heeft het college van Burge meester en Wethouders in de raad van gisteravond een nadere repliek gevoegd bij de reeds daarover gepubliceerde mede delingen aangaande een adres van een aantal ingezetenen van Velsen-Noord over de vermeende achterstelling van dit ge- meentedeel. Daarbij zijn enige concrete plannen uit de bus gekomen, die alle goeds voor Velsen-Noord inhouden: onder meer een plan, dat voorziet in de stichting van een soort Cultureel Centrum, bestaan de uit twee aparte gebouwen, waarvan het ene zal dienen voor de onderbrenging van enige noodzakelijke gemeentelijke lo kalen met een badgelegenheid (en daarbij komen dan enkele kleine zalen), terwijl het tweede gebouw een of meer grotere zalen onderdak zal brengen om te voorzien in de inderdaad nijpende zalennood van Vel sen-Noord. Dat dit laatste remmend werkt op de ontplooiing van het verenigings leven in Velsen-Noord is wel gebleken uit de vragen en de antwoorden van gister avond.. en de erkenning van het feit dat juist dit verenigingsleven van grote im portantie wordt geacht, wil Velsen-Noord zich harmonisch ontwikkelen, was een tweede positieve bijdrage aan het gesprek over deze materie. De beide wethouders, die er direct mee te maken hadden, de heren Verbeek en De Boer (beide Ar beid) wezen er namelijk op, dat buiten de woningen, die de overheid bouwt, het leven en de fleur gebracht zullen moeten wor den door de mensen zelf, die de voorwaar den kunnen scheppen voor een gemeen schapje, dat tot zekere hoogte autonoom wordt. Bovendien komt er, zo deelde wet houder Verbeek mede, een nieuw win kelcentrum dwars door de Gilden, dat een tiental van de oude Schulpweg „verjaag de" zakenmensen aan een nieuw onder komen zal helpen. De onderwerpen, waarop het tempo van de Velsense raadsvergadering van gister avond voornamelijk werd afgeremd, waren het adres van enige ingezetenen van Vel sen-Noord over een vermeende achterstel ling van dit gemeentedeel en de twee voor- Dinsdagavond om kwart voor negen fietste een negentienjarige vrouwelijke kantoorbediende op de hoek van de Hout- vaartkade en de Koppestokstraat in Haar lem-West met een boodschappentas aan haar rijwiel. De tas raakte tussen de spa ken van het voorwiel bekneld en zij viel op straat. Met een hersenschudding is het meisje naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Een zevenenveertigjarige inwoner van Alphen aan de Rijn reed dinsdagmiddag om half twee op de Wagenweg te Haarlem op zijn bromfiets in de richting van het Houtplein. Hij wilde linksaf de Iordens- straat inrijden en heeft vermoedelijk te weinig aandacht besteed aan het verkeer, dat achter hem kwam. Hij werd door een auto aangereden en met een hersenschud ding naar het Diaconessenhuis overge bracht. ...u Het derde Zomerconcert van hét Noord hollands Philharmonisch Orkest, onder lei ding van Marinus Adam, genoot de mede werking van een onzer meest talentvolle jonge violisten, Jean Louis Stuurop, oud leerling van Oscar Back, die hem reeds op vijftien-jarige leeftijd gediplomeerd af leverde. Stuurop, die nu twintig is, wist zich reeds met succes op internationale concoursen, namelijk te Rome en te Ge nua, met succes te onderscheiden en begint nu ook op de buitenlandse podiums zijn kansen te wagen, nadat hij reeds bij alle Nederlandse orkesten is opgetreden. De interprentatie van de Symphonie Espagnole van Lalo, waarop hij het Haar lems publiek deze avond vergastte, kon ons de stellige verzekering geven, dat deze jeugdige violist een briljante carrière tege moet gaat. Zijn warme toon, zijn absoluut zuivere spel, zijn technische vaardigheid, het wijst alles op de rasmuzikant. Na de vertolking van het werk van Lalo. dankte Stuurop met een toegift, die als het ware nog eens de proef op de som leverde. Hij speelde namelijk het geduchte stuk van Kreisler „Recitatief en Allegro" voor viool solo, en wel met een technische beheersing, die verbazing wekte en tevens met een muzikale expressie, die de compositie een smaakvol cachet gaf. Adam zorgde met het orkest voor een vlotte en bezielde samenwerking. Overi gens leek mij de klank van de blazers tamelijk hard, waarschijnlijk te wijten aan het tijdelijk wegnemen van de gordijnen van het orgel, en deels ook aan de niet al te royaal bezette zaal. Wat dit laatste be treft zou de vraag te stellen zijn, of het wel verstandig is de orkestconcerten op dezelfde avond te geven, waarop in de Grote Kerk een gratis orgelconcert plaats heeft. De orgelavonden worden zeer druk bezocht. Bovendien moeten culturele aan gelegenheden elkaar niet in de weg staan; zij dienen, in overleg, elkaar aan te vullen. Met genoegen hebben wij weer eens het jeugdwerk van Bizet, de voor enkele jaren ontdekte smphonie in C gehoord. Toege geven dat het een cocktail is van Ilaydn. Schubert en Mendelssohn, maar deson danks heeft deze compositie van de zeven tien-jarige Bizet een vormkracht en een élan, die niet alleen van ernstige studie, maar ook van gezonde muzikaliteit getui gen. Het stuk heeft geen andere bedoeling dan on klassieke basis een goed werkstuk- te zijn. De componist van Carmen is er vol komen in geslaagd. Het symfonisch ge dicht „Le chasseur mandit" van César Franck was ook een zeer welkom nummer op het programma. De „engelachtige mees ter", zoals Franck gewoonlijk genoemd wordt, treedt met dit werk opvallend in het spoor van zijn „diabolische" voorganger Berlioz, alleen is hij harmonisch een gene ratie verder. Maar overigens geeft hij de gangmaker van de jong-Franse romantiek geen haar breed toe. En toch wordt de uit spraak van Vincent d'Indy, als zou Franck niet in staat zijn geweest „l'esprit du mal" muzikaal uit te drukken, uit den treure herhaald. Wie oren heeft om te horen kan het beter weten. JOS DE KLERK drachten, die de verplaatsing van een paar agrarische bedrijfjes uit de Heerenduinen naar de Biezenweg bij Santpoort beoogden: twee zaken, die de vroedschap langdurig bezighielden en uiteraard enige buiten de onderwerpen zelf liggende aspecten aan de orde brachten. Bovendien zijn er kleine grapjes gemaakt in deze zomerse bijeen komst, waaraan alleen de augustustempe- ratuur ontbrak, zoals een opmerking van de heer Van Leeuwen (Kath.) toen de „bewegwijzering" in deze gemeente ter sprake kwam. Dit woord alleen al was hem een gruwel, maar bovendien haalde hij de ergernis aan, die vele Velsenaren bevangt, wanneer buitenstaanders over deze ge meente spreken: zij weten geen onder scheid te maken tussen de delen, waaruit zij is samengesteld. Erger nog: zelfs het Rijk heeft wel eens brieven gericht aan de burgemeester van Velsen, de burgemeester van IJmuiden en aan de burgemeester van Santpoort. Hetgeen nóg wel eens voor komt, naar de burgemeester zelve opmerkte, al zei hij er niet bij, dat het Rijk zich hieraan bij herhaling schuldig heeft gemaakt. ADVERTENTIE VLEESHAL Woensdag 22 augustus LUC L U T Z, acteur bij de Haagse comedie 20.00 u.: Verhouding acteur-publiek 21.30 u.: Voordracht uit eigen werk (open doekjes) :oooocodccooccocodoooc»cx>cocx>oocoococ>3occcccxxx>cococcc(» Het bruto-verbruik van elektriciteit in ons land is in de periode van 1946-1955 gestegen van 3,7 miljard kwh tot 11,4 mil jard kwh. De gemiddelde toeneming be droeg derhalve rond 850 miljoen kwh per jaar. De stijging van 1954 op 1955 (ruim 8 percent) was volledig met dit gemid delde in overeenstemming. Deze en vele andere bijzonderheden om- treent de elektriciteitsvoorziening in Ne derland blijken uit een dezer dagen ver schenen publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De zeer grote toe neming van het verbruik sedert de tweede vvereldoorlog is nog steeds niet tot staan gekomen. De voornaamste oorzaken zijn zowel de sterke ontwikkeling van het in dustriële verbruik als ook de toenemende toepassing van elektro-technische bewer kingen en de voortschrijdende mechani satie. Het bruto-verbruik voor krachtdoelein den steeg in de periode van 1946-1955 van 2,6 miljard tot 8,5 miljard kwh. Door het op vergelijkbare basis brengen van de eenheden voor verbruik van gas en elektriciteit op grond van de calorische waarde kon worden vastgesteld, dat het gemiddelde gezinsverbruik voor gas onge veer viermaal zo hoog ligt als dat voor elektrische energie. De gezinsuitgaven lig gen echter gemiddeld voor beide soorten van enerpe vrijwel op hetzelfde niveau. Vandaag zal ds. H. D. Biesma, gekomen uit Hoogeveen, bevestigd worden als pre dikant van de Christelijk Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord; vrijdagavond hoopt hij zijn intrée-predikatie te houden in de kerk aan de Floresstraat. De predikantplaats is geruime tijd va- kant geweest. Santpoort behoort ook onder de Christelijk Gereformeerde kerk van Haarlem-Noord. In Santpoort zal ds. Bies ma zondagmiddag om halfvier de eerste dienst leiden. Het Nederlandse vrachtschip „Aldema- rin", dat de grote haven van Pakistan, Karachi, op elf augustus heeft verlaten met bestemming Rotterdam, heeft aan boord een baby-kameel, die de reis naar Neder land maakt als een gift van de kinderen van Pakistan aan de kinderen van Neder land. De anderhalf jaar oude baby-kameel zal op vijftien september gepresenteerd wor den aan de Nederlandse kinderen door de burgemeester van Rhenen, uit handen van de ambassadeur van Pakistan Begum Ra'ana Liaquat Ali Khan. De „baby" wordt gehuisvest in het Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen. ccoococooocococcocooococcooooooocoooocoococooccocccocccc BACH BEDANKT 3 Jan Nelissen heeft gisteravond voor g de laatste maal in het Pieter Langen- 8 dijktheater in de Vleeshal drie voorstel- 8 lingen gegeven van zijn op de Koffie- 8 cantate van Johann Sebastian Bach ge- 8 inspireerde poppenspel. Velen hebben 8 van deze voor stelling en gedurende de afgelopen vijf avonden bijzonder geno- ten. Jan Nelissen en zijn medewerker 8 hebben Bach's kostelijke en prachtige S cantate hiermee op aparte wijze ge- 8 diend. Het Haarlems Bach Ensemble 8 heeft zeer terecht gemeend er goed aan 8 te doen bij de laatste voorstelling van zijn waardering blijk te geven. Een der 0 bassen van het ensemble, dr. W. Rens- 8 sen, kreeg een lumineus idee, dat hij aan het slot van de voorstelling op 8 waardige wijze vorm heeft gegeven. Hij 8 trad naar voren en legde „vader Bach" 8 na hem in een geestig speechje te heb- ben bedankt voor de uitvoeringen een 8 krans om nek. „Vader Bach" boog diep 8 en als wij ons niet vergissen verscheen 1 op zijn houten gezicht even een trots 8 trekje. De krans, die een doorsnee had 8 van ongeveer twee decimeter werd ver- 8 vaardigd door de echtgenote van George 8 Robert, de vroegere stadsorganist van 8 Haarlem en thans dirigent van het 8 Haarlems Bach Ensemble. !»xx»ooooccoooooooooc>oooc»c>ooocx>c>rocoooc>ocococ<xoc«oax Verdacht van winkeldiefstal. De Haar lemse politie heeft twee zusters aangehou den, verdacht van diefstal van levensmidde len uit een zelfbedieningswinkel in Haarlem- Noord; de waarde der levensmiddelen be draagt volgens de winkelier'f 5.54. De ver dachten spreken van een vergissing. Een van haar is in arrest gehouden en de ander we gens huiselijke omstandigheden heen ge zonden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8