Houder van Zeedijkcafé betrokken bij misdaden van twee jonge bandieten Vijfentwintig jaar afslager Kort en bondig Amsterdamse Beurs WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In hoger beroep een jaar geëist tegen caféhouder Heverwijker in beroep bij hof te Amsterdam Acteur Willem Faassen zaterdag zestig jaar Von Korainn's bannen voov Salzburger T^e^fsmVle Dronken man bedreigde een politie-agent met mes JaarJiikse schapenmarkt in Ede weer een succes Brand door oververhitting in broodfabriek Lustrumviering van Haogse ballonclub Tweede kwartaal voor Philips bevredigend Twee belangrijke prehistorische vondsten Lissese veiling huldigde P. van der Voort Derde wereldcongres van sociologen geopend Indonesië deed gewoon een provocatie na ..Tourir»<* T'.f^voort" naar Oostende BEMNFBPOEK Pastoor Janssen Schmidt gaat rusten Salariëring Haarlems gemeentepersoneel Amerikaanse pelgrims aan boord .Nieuw Amsterdam" Twee jaar voor Toon de Soep en zijn kornuiten Distillatietoestellen voor zeewater aan boord van „Statendam" Japans-Indonesisch beraad over herstelbetalingen Toezicht in luchtverkeer is zeer onvoldoende De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft een gevangenis straf van een jaar met aftrek geëist tegen de 29-jarige Amsterdamse caféhouder C. R. wegens het aannemen van geld, dat naar hij wist gestolen was, voor consump ties. In december van het vorige jaar wa- rij twee jongens, zestien en zeventien jaar oud, zijn café op de Zeedijk binnengeko men. Na een korte kennismaking kochten zij van R. een gaspistool. De caféhouder had, naar hij verklaarde, niet beseft dat de jongens met dit schiettuig euvele plan nen hadden. Ook zei hij geen verdenkingen tegen de jongens te hebben gekoesterd, toen die een dag later bij hem waren ge komen met een kussensloop vol kleingeld, waarvoor hij hen ongezien honderd gulden had geboden. Het geld-bleek later afkom stig te zijn van diefstallen die de twee knapen in scholen in de hoofdstad hadden gepleegd. Tenslotte hadden zij van R. een ploertendoder weten te bemachtigen, waar mee zij later een antiquair te lijf gingen. Hoe de jongens aan de ploertendoder waren gekomen werd ter zitting niet ge heel duidelijk. R. verklaarde, dat een van hen het moordtuig van hem moest hebben gestolen. De beschuldigde, als getuige ge hoord, verzekerde het hof dat hij het ding van R. had gekregen. De jongeman had echter tegenover de politie, de rechtercom missaris en de rechtbank steeds verschil lende verklaringen van de herkomst van het slagwapen gegeven. De procureur- generaal. wiens eis in overeenstemming was met het vonnis van de Amsterdamse rechtbank waartegen de officier van Justi tie in hoger beroep was gekomen, vond de verklaring van de jonge getuige niet sterk genoeg om er een veroordeling wegens uit lokking van misdrijf op te baseren. Hij achtte er trouwens R. de man niet naar om zich aan een dergelijk ernstig vergrijp schuldig te maken. Bij deze mening van de procureur-gene raal sloot zich de verdediger van R. geheel J^agere eis don straf van Haarlemse politierechter Een viifenvijftigjarige havenarbeider uit Beverwijk, die door de politierechter te Haarlem was veroordeeld tot een gevan genisstraf van veertien dagen en ontzeg ging gedurende een jaar motorrijtuigen te besturen, was in hoger beroep gegaan bij het gerechtshof te Amsterdam. Blijkens zijn mededeling vond hij de straf niet te hoog: hij had in de nacht van 6 op 7 april een motor bestuurd in Velsen, hoewel hij daartoe niet bekwaam werd geacht. Lie ver had hij, dat de gevangenisstraf niet ten uitvoer behoefde te worden gelegd. De procureur-generaal wilde hiermee rekening houden en eiste een geldboete van f 100, subsidiair vijfentwintig dagen hechtenis en ontzegging gedurende een jaar motor rijtuigen te besturen. De uitspraak werd bepaald op maandag 3 september: de president van het hof merkte op, dat verdachte er nog geen re kening mee moest houden, dat een geld boete zal worden opgelegd, want het hof moet er nog over beraadslagen. Uit de behandeling van de zaak bleek, dat de havenarbeider op 6 april in de buurt van zijn huis een café had bezocht met een vriend uit IJmuiden. Deze kon niet wegens het late uur per trein of autobus naar huis en daarom verklaarde de Bever- wijker zich bereid zijn motor van huis te halen. Met de vriend achterop werd naar IJmuiden gereden en de rit verliep vlot. Over de sluizen maakte de havenarbeider alleen de terugtocht, maar bij het terrein van de Hoogovens stopte de motor en de man deed vreemd. Dit werd opgemerkt door twee terreinwachters, die onbezoldigd rijksveldwachters zijn. Zij waren van me ning, dat de man onder invloed van sterke drank verkeerde en maakten procesver baal op, nadat zij geconstateerd hadden, dat de motor zig-zag over de weg reed. De acteur Willem Faassen zal zaterdag 25 augustus zijn zestigste verjaardag vieren Hij stamt uit een bekend geslacht van to neelspelers. Zijn grootvader, Alexander Faassen, was een der grote figuren van hef Rotterdamse Toneelgezelschap. Willem Faassen debuteerde op 13 mei 1911 bij Chrispijn en Van Biene en speelde achter eenvolgens bij Bouwmeester jr, Herman Heijermans (in dezelfde rollen als voorheen zijn reeds jong overleden vader). Rovaards. het Rotterdams Toneelgezelschap, Nap de la Mar, Spree en in de laatste tien jaar was Faassen verbonden aan het gezelschap van Johan Kaart. I-lij zal zijn verjaardag dus vieren in de Kleine Komedie in Amsterdam in de rol van Moritz in „De vier Mullers. welke rol hij sinds enige tijd heeft overge nomen van Matthieu van E.vsden, die op medisch advies enige tijd rust moet nemen In de loop der jaren heeft Faassen vele rollen gespeeld, onder meer in „Het licht in de nacht", „Mevrouw Warren's bedrijf". „Schakels", „Op hoop van zegen", „Schip per naast God" en „De appels van Eva". (Van onze correspondent in Wenen De artistieke leider van de toekomstige Salzburger Festspiele, Herbert von Kara- jan, heeft zijn plannen voor het jaar 1957 bekend gemaakt en daarvoor ook reeds de goedkeuring van het curatorium gekregen. Van Mozart worden alleen uitgevoerd de opera's „Figaro" onder Böhm en „Entfüh- rung aus den Serail" onder Krips en twee opera's onder leiding van Von Karajan zelf, namelijk „Falstaff" en „Fidelio". Mi- tropoulos zal „Electra" van Richard Strauss dirigeren, terwijl „De school der vrouwen" van Liebermann onder de directie van G. Szell zal worden opgevoerd. Als vaste regisseur zullen weer O. Schuh, H. Graf en E. Lothar op treden,doch daarnaast hoopt men op de medewerking van F. Strehler en Jean Vilar. In tegenstelling met dit Jaar stelt men zich niet meer tevreden met één toneelstuk, doch wil men bovendien twee moderne drama's opvoeren, bij voor keur in de vorm van een wereldpremière. Voor het ballet heeft men ond whandelin- gen aangeknoopt met het Sadler Wells Ballet in Londen. aan. Hij schetste zijn cliënt als iemand die eerder naïef dan doortrapt is. De raads man vroeg vrijspraak voor de caféhouder, omdat hij meende dat niet wettig en over tuigend bewezen kon worden, dat R. wist dat de consumpties met gestolen geld wer den betaald. Hij vroeg voorts onmiddel lijke invrijheidstelling van R., die, aldus de raadsman, erg leed onder het voorarrest dat hij onderging. Dit verzoek werd niet ingewilligd. Het Hof zal op maandag 3 september in deze zaak uitspraak doen. Ungeregeldheden te Mijdrecht Acht maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest heeft de officier van Justitie dinsdagmiddag geëist tegen twee bewoners uit Mijdrecht, die zich voor de rechtbank te Utrecht moesten verantwoor den wegens mishandeling van 'n ambtenaar in functie en bedreiging met misdrijf tegen het leven. Op de avond van Koninginnedag waren enkele mannen in Mijdrecht ten gevolge van overvloedig gebruik van sterke drank nogal rumoerig, waardoor ongeregeldheden waren ontstaan. Nabij een café raakte de 47-jarige betonwerker A. van D. slaags met de 23-jarige grondwerker Van der P. uit Vinkeveen. die met een paar krachtige schoppen buiten gevecht werd gesteld. Toen de politie ingreep keerde zowel de betonwerker als de stratenmaker A. de II. zich tegen de politiemannen. Eerstgenoem de gaf de adjudant J. de N. een harde klap op de linker schouder met het gevolg dat de adjudant zich later onder medische be handeling moest stellen en veertien dagen geen dienst kon doen. De stratenmaker bedreigde de andere politieman, de wacht meester W. K. met een mes waarop deze ziin revolver trok en enige waarschuwings schoten in de lucht loste. Toen dit nie' hielp schoot hij de stratenmaker 2 kogels door het been. Toen pas slaagde de politie erin, de orde te herstellen. De officier van Justitie bracht in zijn requisitoir hulde aan het tactvol optreden van de politie, waar aan het te danken is geweest dat er op die Koninginnedag te Mijdrecht geen doden zijn gevallen. De uitspraak volgt op 4 sep tember. Voor de tweede maal is te Ede de jaar lijkse schapenmarkt gehouden, die, om het geheel een wat feestelijk aanzien te geven, omlijst was met verscheidene folkloris tische evenementen. Vorig jaar werd de markt, voor het eerst sinds vele decennia, weer door Ede's gemeentebestuur inge steld. De laatste tijd mag het originele Veluwse heideschaap, dat van ander ras is dan het meer bekende Texelse, zich dan ook in een steeds grotere belangstelling verheugen. Er kwamen geleideliik meer plaatsen, die het Ejiese voorbeeld van indertijd volg den door op hun heidevelden ook een wit- gewolde kudde te installeren, hetgeen de vraag naar het heideschaap sterk deed stijgen. Zozeer zelfs, dat de ruim honderd schapen, die de stichting Edese Schaaps kudde te verhandelen had al kort na het begin van de markt een koper hadden gevonden. Zeer veel belangstelling bestond er voor de evenementen rondom de markt. Men kon er onder andere koekslaan met de knuppel, dat tot de oudste volksvermaken behoort en verder kon men kijken naar ringrijden met versierde karretjes, naar breiwedstrijden of naar een spindemon- st.ratie op het spinnewiel. Voor deze laatste demonstratie kwamen de deelnemers tot uit de verre omtrek, want Ede kon er niet voldoende leveren om alle dertig spinnewielen te bezetten Bij Aurorain IJmuiden Naar men aanneemt door overhitting, is gistermiddag omstreeks 1 uur brand ont staan op het dak van de broodfabriek van „Aurora" aan de Velserduinweg te I.Tmui- don-Oost. De brandweer slaagde er in door het openhakken van een deel van het dak de brand spoedig te blussen. De schade aan het dak is vrij aanzienlijk. Dn bakkerij zal echter normaal kunnen door werken. De brand ontstond net boven de oven Er is tussen de bovenkant van de grote oven en het uit kurk en ander materiaal bestaande dak slechts weinig ruimte. Buurtbewoners zagen gistermiddag plotse ling veel rook uit de dakspanten komen. Het gedeelte van het dak boven de oven, die veel warmte uitstraalt, moet toen reeds geruime tijd hebben gesmeuld. De dak balken boven de oven waren verkoold. Ter gelegenheid van de vierde lustrum viering van de Haagse ballonclub, wordt op zaterdag 6 oktober in de rolzaal op het Binnenhof in Den Haag een ballon sportavond gehouden. Diverse personen zullen op deze avond de doop ondergaan volgens de door Godfried Bomans voor deze nieuwe ballonvaarders opgestelde for mule, voorts wordt een wedstrijd gehou den met als onderwerp „het beste ballon- verhaal" en bovendien zal de officiële prijsuitreiking aan de wiryiaars van de ballonrace om de coupe Andries Blitz ge schieden. Dr. A Melchior zal een film vertonen van de ballontocht, die hij verleden jaar heeft gemaakt met een Belgische ballon ONDERSCHEIDING VOOR SIR LAURENCE OLIVIER De Amerikaanse filmproducer David O' Selznick heeft maandag op het tiende internationale filmfestival te Edinburgh de „Gouden lauwerkrans" uitgereikt aan de Britse acteur sir Laurence Olivier. Deze onderscheiding wordt eenmaal per jaar toegekend aan een niet-Amerikaan, wiens werk voor de film heeft bijgedragen tot internationaal begrip en vriendschap. In de jury zaten o.a. mevrouw Roosevelt en Ralph Bunche, de tweede algemeen-secre taris van de NAVO. (Van onze financiële medewerker) In aanmerking genomen de storende fac toren, welke gedurende het eerste halfjaar van 1956 op het bedrijfsleven van invloed waren (vertraging van de conjunctuur ontwikkeling, afremming van het afbeta lingskrediet) mag worden gezegd dat de resultaten van Philips in het tweede kwar taal zijn meegevallen. Was er in het eerste kwartaal een omzetstijging van slechts 10 percent tegen 25 percent in het overeen komstige tijdvak van 1955, het tweede kwartaal heeft een stijging van 17 percent opgeleverd, eenzelfde percentage als in hel tweede kwartaal van 1955 werd bereikt. Dit neemt niet weg dat in het eerste half jaar van 1956 de stijging van de omzet (14 percent) beneden het percentage voor het zelfde tijdvak van 1955 (21) is gebleven. Vergelijkt men het omzetcijfer van het tweede kwartaal van 1956 met dat van 1955, dan is van een behoorlijke vooruit gang sprake. De achterstand, welke in het eerste kwartaal van 1956 is ontstaan, kon in het tweede kwartaal worden ingehaald, j De gang van zaken wordt dan ook bevre digend genoemd. De winst vóór aftrek van belastingen was in verhouding tot de omzet iets lager dan het vorig jaar (10,8 pet tegen 11,4 pet) evenals de winst na aftrek van belastingen (5,6 pet tegen 6,1 pet). In absolute cijfers heeft het eerste halfjaar van 1956 nog 3 miljoen meer winst gelaten dan in 1955. Het kapitaal is in 1955 echter tot twee maal toe verhoogd. Over 1956 moet dus over een groter kanitaal dividend worden betaald dan in 1955. In de behoefte aan kapitaal heeft Philips dit jaar voorzien door het onderhands op nemen van gelden, naar thans blijkt tot een bedrag van rond ƒ60 miljoen, terwijl zij over een bedrag van nog 107 miljoen de beschikking heeft. Bovendien wordt de ex pansie ietwat afgeremd en naar een toe stand van consolidatie gestreefd. PARIJS (UP) Op Corsica is een fori uit het bronzen tijdperk ontdekt, dat ge bouwd is door kolonisten uit streken aan de oostzijde van de Middellandse Zee. De ontdekking bij het gehucht Filitosa heeft jaren van speuren bekroond voor Rogei- Grosjean van het nationaal centrum voor wetenschappelijk onderzoek, die deze vondst bekend gemaakt heeft. Grosjean is hoofd van de afdeling Corsicaanse pre historische archeologie van het centrum In het centrum van de ruïnes staat een altaar van gebakken klei, vermoedelijk ge bruikt voor de rituele crematie van de doden. Daar omheen bevinden zich onge veer vijftig grote stenen, elk ongeveer drie voet hoog en met een gewicht van twee ton. Een voorlopige bestudering heeft aan wijzingen opgeleverd dat de kolonisten naar Corsica gekomen moeten zijn tussen 3000 en 2000 jaar vooi* Christus. Een Franse expeditie heeft in het Hog- gargebergte in de Sahara ongeveer tien duizend rotstekeningen aangetroffen, die dateren uit de zesde tot de tweede eeuw voor Christus. De grootste ervan, een zes meter hoge afbeelding van een Afrikaans0 godheid, is volgens de pxneditieleider de grootste prehistorische tekening die ooit ontdekt is. Te A msterdam De sociologie, nog slechts een jonge we tenschap, kan een hoogst belangrijke bij drage leveren tot het vormen van een ge zonde en evenwichtige samenleving van de volkeren dezer wereld. Dit was de strek king van de toespraken, die vanmorgen op de eerste zitting van het derde wereld congres van de „International Sociological Association" in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam werden ge houden. Het congres werd geopend met een rede, uitgesproken door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mej. dr. A. de Waal. Prof. dr. A. N. J. den Hollander, hoogleraar aan de Amsterdamse universiteit en erevoorzitter van dit we reldcongres, dat tot 30 augustus zal worden gehouden, heette de ruim vijfhonderd deel nemers uit vijfenvijftig verschillende lan den welkom. Namens het gemeentebestuur van de hoofdstad sprak dr. R. L. Drilsma van de afdeling Onderwijs. Voorts voerden het woord dr. Luther H. Evans, directeur-gene raal van de Unesco, die het gehele congres zal bijwonen, mr. A. van der Goot van he' bureau voor Sociale Zaken van de Ver enigde Naties en prof. Robert C. Angel I. president van de International Sociological Association. De beraadslagingen op het congres zullen tot thema hebben „problems of social change". Dit thema wordt door sociologen beschouwd als het kernpunt van de socio logie. Het werpt, namelijk de vraag op welke sociaaldynamische impulsen een maatschappelijke verschuiving in de ruim ste zin van het woord veroorzaken. Voor het eerst sinds de oprichting van de ISA nemen Russische deskundigen aan het congres deel. MANCHESTER, (United Press) De Manchester Guardian schrijft in een hoofd artikel: Het is jammer dat de Indonesische regering het ogenblik van de Suezcrisis koos om haar schuld jegens Nederland als afgedaan te beschouwen. Dat was gewoon nadoen van provocatie. Dit Indonesische optreden lijkt een bevestiging van de stel ling dat men niet op Aziatische regeringen kan vertrouwen als het verdragen en over eenkomsten betreft. De Indonesische han deling was zelfs absurd op een ogenblik- dat dit land juist poogt, buitenlands kapi taal aan te trekken. Als Indonesië een rustiger tijdstip had afgewacht om een revisie voor te stellen en het protocol niet met voeten had ge treden, dan had deze zaak wel eens aan een grondige studie zijn onderworpen. Nu zijn de Indonesische argumenten opzij ge schoven. Overigens zit er wel iets in het argument van de Indonesische regering dat zij be zwaarlijk nog de last kan dragen van de schuld die haar door de Nederlanders in Indonesië werd opgelegd na 1945 voor de strijd, juist tegen de Indonesiërs die voor de nationale zaak opkwamen. De Lissese bollenveiling, de H.B.G.. had dinsdag een jubilaris in haar midden, de heer P. van der Voort was toen vijfen twintig jaar aan de veiling verbonden. En dit zilveren feest liet men. ondanks de topdrukte, die momenteel in de bollen streek heerst, niet onopgemerkt passeren. In de loop van de ochtend werd de jubi laris door de directie ontvangen en gefeli citeerd. Eén der directeuren, de heer D. van Egmond, ging nog even in op de gang van zaken in de afgelopen vijfentwintig jaar. Piet, zoals hij door iedereen in het vak wordt genoemd, begon als jongste be diende, kreeg later het beheer over de bollenmanaen en werd vervolgens overge plaatst naar de veilingadministratie. Toen de afslager, de heer Van der Werf de tijd gekomen achtte om de arbeid te beëindi gen, werd de heer Van der Voort afslager. Het ging allemaal wel een beetje haastig. Een uurtje oefenen in de lege zaal mét de heer Warmerdam, waarna men aannam, dat hij „ingeschoten" was. Het lukte de eerste de beste keer voortreffelijk en van die dag af bleef Piet afslager. De heer Van Egmond prees de jubilaris als een harde werker en een prettige, hulpvaardige' col lega en bood tenslotte een enveloppe met inhoud aan. Hierna sprak namens de collega's de heer J. Oostdam enkele woorden en over handigde als tastbaar bewiis van waar dering een vulpen en vulpotlood. Voordat de veiling 's middags begon, werd Piet in de afmijnzaal nogmaals in het zonnetje gezet door de heer Van Egmond. En de exoorteurs met hun inkopers lieten zich ook niet onbetuigd. Namens de RTVIB. de organisatie van in- en verkopers en administratief personeel in het bollenvak. overhandigde de heer G. van Nieuwkoop een kistje sigaren en namens de exporteurs sprak de heer C. de Vroomen woorden van waardering. Hij noemde de heer Van der Voort één der beste afslagers uit de streek en liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een enve'öpne met inhoud. waarna de jubilaris zelf een héél kort dankwoord sprak. Hij vond het prettig zo veel vrien- deliike woorden te mogen horen en was dankbaar voor de cadeaus De jubilaris moest het trouwens we' kort maken, want dieze'fde middag had de H R G. niet min der dan elfduizend manden met bollen te veilen en de heer Van d°r Voort eindigde ziin toespraak dan ook met de woorden' ..En nu gaan we gauw over tot de orde van de dag". Toen begon de wijzer van de veilingklok weer in het rond te tollen en kon de jubi laris ziin rad-ratelende spraakwaterval in werking stellen. Het dagelijks bestuur van stichting ..Tou ring Zandvoort" bestaa ide uit de heren burgemeester mr. H. M van Fenema, J. Ko ning, J. Longayroux. G. Schouten en de directeur van genoemde stichting, de heer J Th. Hugenholtz. zijn dinsdag vertrokken voor een korte reis naar de Belgische bad plaats Ostende voor het maken van verge lijkende studies ten opzichte van Zandvoort. Het gezelschap zal door het gemeentebe stuur van Ostende ontvangen worden. Woensdagavond zou men veer in Zandvoort terugkeren. Ook enke'e andere Belgische badplaatsen, waaronder Knocke en Zee- brugge. zullen worden bezocht. Katholiek Bennebroek zal stellig zondag met leedwezen de mededeling hebben ver nomen. dat pastoor L. J. Janssen Schmidt per 24 september de bisschop van Haarlem mgr. Huibers eervol ontslag heeft gevraagd. De scheidende priester heeft een zeer eervolle staat van dienst achter de rug. In Haarlem geboren in het jaar 1887, werd hij in 1912 tot priester gewijd en kreeg kort daarna als eerste parochie Oegstgeest aan gewezen. Na in verschillende pladtsen als kapelaan werkzaam te zijn geweest hii is ook nog rector geweekt van het opvoe dingsinstituut „De Heibloem" werd Bleiswijk de eerste gemeente, waa- hij als pastoor werd aangesteld. In 1941 werd pastoor Janssen Schmidt als zodanig over geplaatst naar Bennebroek. waar hij niet alleen zijn veertigjarig priesterschap heeft gevierd, maar ook het feit vierde, dat hij 12 jaar pastoor was. Pastoor Janssen Schmidt heeft krachtens zijn taak allereerst gestreefd naar het gees telijk heil van zijn parochianen, maar daar naast toonde hij altijd een grote belangstel ling voor alles wat daarmede ook in wat verder verwijderd verband stond. Veel bij voorbeeld heeft hij gedaan om de r.-k. toneelvereniging „Bennebroek" op het hoge peil te brengen, waarop deze vereniging thans staat; ook de middenstand had zijn grote en warme belangstelling. Men zal pastoor Janssen Schmidt in brede kringen slechts ongaarne zien ver trekken en zeker is het de algemene wens, dat hij in zijn nieuwe woning, welke thans aan de Krakeling wordt gebouwd, nog vele jaren in goede gezondheid mag beleven. Wanneer de pastoor officieel afscheid zal namen, is nog niet bekend. Dinsdag was de heer P. van der Voort, vijfentwintig jaar afslager bij de vei ling van de H.B.G. te Lisse. Wij zien hierhoe één der directeuren, de heer D. v. Egmond, de jubilaris gelukwenst BINNENLAND Naar Zuid-Amerika. De president-direc teur der K.L.M., de heer I. A. Aler, gaat vrijdag aan een nieuwe oriëntatiereis langs K.L.M.-vestigingen beginnen. Hij zal, in ge zelschap van zijn secretaris, mr. H. W. B. Wefers Bettink, bezoeken brengen aan Lis sabon, Buenos Aires, Santiago de Chile, Mon tevideo, Rio de Janeiro en Sao Paolo. Legerhonden. Op de luchthaven Eelde arriveerden ongewone passagiers: vier bou viers en een Mechelse herdershond. Zij kwmmen van Gilze-Rijen en hebben een training gehad op de luchtmachtbewakings- korpsschool Prinsenbos te Gilze-Rijen. Zij j zijn bestemd voor de luchtmachtkazerne te Appingedam. Een officier-dierenarts, dr. J. Mulders, had de luchtreis meegemaakt. Hij heeft de zorg over de 89 reeds opgeleide i legerhonden en de 27 die nog in training zijn. I Nieuwe industrie. De gemeenteraad van Winschoten heeft een voorstel om f90.000 I beschikbaar te stellen voor de bouw van een I industriehal op het industrieterrein goed- 1 gekeurd. De industrieel zal worden ver- I huurd aan een Duitse firma, die te Winscho- I ten een dochtermaatschappij zal stichten voor de vervaardiging van ritssluitingen. Bejaarde man verdronken. De 87-jarige I heer J. B. is te Amsterdam door onbekende oorzaak in het water van de Nieuwe Heren gracht gevallen en verdronken. Het stoffelijk overschot is later opgehaald. De oude heer. die niet goed van gezicht was, was op weg naar Artis. Burgemeester overleden. Te Meerkerk is in de leeftijd van 59 jaar overleden de heer M. Timmerman, burgemeester van Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland. Vroeger is hij onderwijzer geweest, o.a. te Lisse. Vragen aan B. en JV. van raadslid (j. K. Janssen Het lid van de Haarlemse gemeente raad de heer G. K. Janssen (Arb). heeft aan het college van B. en W. schriftelijke vragen gesteld over de salariëring van het gemeentepersoneel. Hij vraagt of het col lege reeds kennis heeft genomen van het voorstel van B. en W. van Rotterdam aan de gemeenteraad, inzake een verhoging met 6% der salarissen van de Rotterdamse ambtenaren. „Heeft, u zich reeds verdiept in de mo tieven, die B. en W. van Rotterdam aan leiding hebben gegeven bedoeld voorstel te doen?", aldus heeft de heer Janssen ge vraagd. „Zo ja, zijn de motieven dan ana loog voor Haarlem. Indien het antwoord bevestigend luidt kan dan een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad tegemoet worden gezien." (Naar wij van bevoegde gemeentelijke zijde vernamen, wordt daar het Rotterdam se besluit als „een slag in de lucht" be schouwd, omdat men 't loonbeleid. ook voor het overheidspersoneel, als een landelijke aangelegenheid dient te behandelen. Dat is een der grondslagen van het loon- en prijsbeleid, dat moeilijk door de gemeenten individueel kan worden doorbroken. Men kan het Rotterdamse besluit inderdaad ver klaren uit de noodzaak om te moeten voor zien in niet minder dan 1300 a 1400 vaca tures. In die omstandigheid'verkeert' Haar lem zeker. niet. Boyendien heerst er in Rotterdam J,onrust"" ónder het gemeente personeel en in Haarlem niet. Dit is mede te verklaren uit het de laatste vier jaren gevoerde personeelsbeleid ten aanzien van de ambtenaren met weeklonen. Door soe pele promotiemogelijkheden toe te passen heeft het overgrote deel van het gemeente personeel een positieverbetering bereikt, welke hoger gewaardeerd moet worden dan een 6%-loonsverhoging. B. en W. van Haarlem zullen dus waarschijnlijk het lan delijk overleg omtrent de salariëring van het overheidspersoneel waarvan ook Rotterdam afhankelijk is op de voet volgen. Intussen houdt het vorenstaande uiteraard geen diskwalificatie van de dooi de heer Janssen gestelde vragen in. Het is immers altijd verheugend, dat de leden van de gemeenteraad actieve belangstelling to nen voor de materiële nositie van het ge meentepersoneel. Redactie.) Met de „Nieuw Amsterdam" van de Hol- land-Amerika Lijn zijn vanmorgen hon derdvijftig Amerikanen in Rotterdam aan gekomen, die reizen onder leiding van de aartsbisschop van Boston, mgr. Richard J. Cushing. Zij blijven een dag in Rotterdam en een dag in Amsterdam en reizen dan verder naar West-Duitsland, waar het ge zelschap in Bonn ontvangen zal worden door de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano. De Amerikaanse pelgrims, die in Rotter dam zouden arriveren om vandaar naar heiligdommen in Italië en Frankrijk dit ter gelegenheid van het vijfde eeuwfeest van de rehabilitatie van Jeanne d'Arc ter bedevaart te gaan, zijn niet met de „Nieuw Amsterdam" in de Maasstad aan gekomen. Zij bleken reeds in Le Havre van boord te zijn gegaan. De inbreker „Toon de Soep" uit Oss, zijn kameraad „Arnhemse Nol" en een Rotter damse kapper zijn door het Haagse ge rechtshof ieder veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf. Het trio had zich schuldig gemaakt aan verscheidene diefstallen en inbraken. Sa men stroopten zij des nachts het land af in de auto van de kapper. Een belangrijke bron van inkomsten van het trio vormde het stelen van bromfietsen, die gedemon teerd per auto naar Oss werden vervoerd. De procureur-generaal bij het gerechts hof had tegen de kapper vier jaar en tegen „Toon de Soep" en „Arnhemse Nol" ieder drie jaar geëist. De „Statendam" van de Holland-Ame- rika-Lijn, die begin volgend jaar in dienst komt, zal volledig onafhankelijk zijn van wateraanvoer vanaf het land, hoe lang de reis ook zal duren. Het 23.000 ton metende schip zal twee distillatietoestellen hebben die door een Amerikaanse firma geleverd worden. Deze distillatie-eenheden zullen zorgen voor vers water voor de 995 passa giers en bemanning. Ook zijn drie van deze distillatietoestel len besteld voor het vlaggeschip van de Holland-Amerika-Lijn „Rotterdam", dat in 1959 in dienst zal komen- ADVERTENTIE DJAKARTA (ANP) De speciale Ja panse afgevaardigde naar Indonesië, Eiji Wajima is uit Tokio in Djakarta aange komen in de verwachting dat de onder handelingen tussen Indonesië en Japan over de herstelbetalingen spoedig hervat zullen kunnen worden. Hij was niet bereid een verklaring af te leggen, voordat hij had gesproken met de Indonesische autori teiten. Wajima is twee maanden in Tokio geweest om met zijn regering overleg te plegen over de uitgestelde besprekingen over de herstelbetalingen. In studie Kringen van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken hebben gezegd, dat de Nederlandse nota, waarin geprotes teerd wordt tegen het niet langer erkennen van Indonesië van zijn schulden aan Ne derland. nog steeds bestudeerd wordt. Zij konden geen aanwijzing geven, wanneer de regering op de protestnota zou antwoorden. NEW YORK (United Press). Bot singen in de lucht zoals die boven de Grand Canyon kunnen zich gemakkelijk herhalen, tenzij de controle op het lucht verkeer grondig wordt verbeterd; zo is bekendgemaakt in een rapport van de af deling luchtveiligheid van de Cornell- universiteit in de Verenigde Staten. Vol gens het rapport zal het luchtverkeer bin nen tien jaar zijn verdubbeld en dit zal tot een catastrofe leiden, tenzij er spoedig een „volmaakt" luchtveiligheids-systeem wordt ontworpen. Men wil onder meer alle vlieg tuigen uitrusten met elektronische waar schuwingsinstallaties, die botsingen on mogelijk zouden maken. Volgens het rap port kan grote veiligheid in de lucht ge makkelijk en zonder verder onderzoek worden verkregen, enkel en alleen door beter gebruik te maken van de beschik bare technische hulpmiddelen op het ge bied van radio, elektronica en weerkunde. EEN HUWELIJK ALS UIT EEN OPERA WENEN (UP) Ljuba Welitsch, sopraan bij de Weense staatsopera, is gisteren in het huwelijk getreden met de Weense ver keersagent Karl Schmalvogl. Het meest ro mantische huwelijk van het jaar in de Oostenrijkse hoofdstad werd op het stad huis voltrokken. Welitsch, een van de top- krachten van de Weense opera, ontmoette Schmalvogl verleden jaar nadat zij met haar auto een botsing had gekregen. Schmalvogl was op de plaats van het on geluk verschenen om rapport op te maken. De gehuwden gaan een week doorbrengen op een landgoed in Stiermarken. Daarna gaan ze weer aan het werk. Ljuba We litsch op de planken, haar man als ver keersagent KüBLER. De Zwitserse wielrenner Kübler zal niet deelnemen aan het wereld kampioenschap op de weg te Kopenhagen, dit met het oog op het feit dat hij nog steeds last heeft van een bij een val opgelopen blessure. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 '4 Nederl.'47 91»/is 91'/.. 3 Nedi. 1962/64 93 9314 A. K. U 256/4 256 Calvé Delft 346 346 Van Gelder Zonen 245 244 K. N. Hoogovens 343 343 Nederl. Ford 418 418 N. Kabelfabriek 326 327 gew.Philips Gloeil. 290 290 pref.Philips Gloeil. 176 VK 176 y, Unilever 410 K 410 Wilton Fijenoord 322 y. 320 Dordtsche Petrol. 803 y., 806 Konkl. Petroleum 792 794 A'dam Rubber 8314 82 Holl. Amer. Lijn. 198 197 N. Scheepv. Unie 172 y, 172 lü Phs. van Ommeren 31614 316 H. V. A 107 106 Verg. Deli Mijen 112J4 111 Amsterd. Bank 245*/, 245 X Ned. Handel Mij 192 194 14 Rotterd. Bank. 217iH 217V, Twentsche Bank. 217 217 Anaconda Copper 83J4 82 K Bethlehem Steel. 165 <4 164 U. S. Steel 645/i« 64 General Motor 477/m 47% 9414 93 yA 42% 42 y,

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9