Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, anti-revolutionair, informateur OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER: Aanhoudend koel Eisenhower en Nixon opnieuw Republikeinse kandidaten c4"M0RR Suezkanaalconferentie in een kritiek stadium gekomen De kabinetsformatie Prof. Romme weigerde formatie-opdracht Rechtervleugel van de partij heeft zich sterk gemaakt voor de toekomst Het woord is aan Twist over taak en samenstelling van de afvaardiging naar Egypte 71e JAARGANG No 38 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1956 301e JAARGANG No 191 Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Verklaring van prof. Romme Treinontsporing bij Centraal Station Amsterdam Eén zwaargewonde; enige passagiers met snijwonden Bader in zee verdronken Harding stelt ultimatum aan de opstandelingen Overgave binnen drie weken Vandaag gesprek met prof. Lieftinck Op verdieping 1035 niets dan lijken gevonden Brand in Belgische mijn alle arbeiders gered Brand De nieuwe informateur Indonesië wil in Londen meer aandacht hebben Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Koningin heeft woensdag in paleis Soestdijk ontvangen prof. W. F. de Gaay Fortman (A.R.) en hem verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot samenstelling van een kabinet. Prof. De Gaay Fortman heeft deze opdracht aanvaard. Gistermorgen, nadat prof. Lieftinck zijn eindverslag had uitgebracht, heeft de Koningin in Huis ten Bosch eerst de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, en daarna prof. mr. C. P. M. Romme ontvangen. De Koningin verzocht hem de opdracht te aanvaarden tot het vormen van een j kabinet, dat geacht kan wórden het vertrouwen van hot parlement te genieten. Prof. Romme heeft verzocht deze opdracht niet te behoeven aanvaarden. Op een desbetreffende vraag van de Koningin heeft prof. Romme geantwoord, dat hij evenmin bereid zou zijn een opdracht te aanvaarden tot het vormen van een kabinet dat het vertrouwen van het parlement zou kunnen venverven. Des middags heeft de Koningin in Huis ten Bosch prof. dr. J. Zijlstra (A.R.) ontvangen, met wie zij een gesprek had dat bijna twee uur duurde. De Kampenaren zijn er al aan gewend, maar wie als vreemdeling in Kampen komt, kijkt wel verbaasd als hij aan de toren van het stadhuis twee „koeien" ziet hangen. Niemand zij verontwaardigd, want de koeien bestaan slechts voor wat de koe betreft uit de huid en zijn met houtwol gevuld. Ter gelegenheid van de feestelijkheden bij de sluiting van het laatste dijkgat voor de polder Oostelijk-Flevoland wensten de Kampenaren een echte Kamper ui. Het werd de bovenste koe. Toen bekend werd- dat die van Zwolle voornemens waren de koe te roven, hing men gauw een „namaak-koe" op. Deze werd inderdaad geroofd en keerde terug met een bosje uien aan de staart. De Kampenaren hadden er zoveel schik in dat zij „hun koe" en de „namaak-koe" beide hebben opgehangen. Vandaar dit onvergelijkelijk uitzicht op de koebeesten aan de boorden van de IJsel. Prof. Romme heeft zijn weigering van een opdracht tot kabinetsformatie als volgt gemotiveerd: „Volgens de openbare vaststelling van prof. Lieftinck is de brede basis als draagvlak van het parlementair kabinet voorshands onbruikbaar ge worden. Prof. Romme acht zich poli tiek niet de aangewezen figuur, om thans de vorming en de eventuele lei ding van een ander kabinet op zich te nemen. Mede om de spanningen niet onnodig te vergroten, lijkt het thans veel meer in de lijn ener juiste ontwik keling te liggen, een kabinetsformateur te kiezen uit de protestants-christelijke kring dan dit te doen uit de kring van een der grootste partijen, die bij het onbruikbaar worden der brede basis voor de vorming van een parlementair kabinet het meest betrokken zijn geweest." Onze parlementaire redacteur telefoneer de ons hedenmorgen: In één opzicht is er thans wat meer licht in de steeds ingewikkelder geworden puz zel van de kabinetsformatie gekomen. Prof. Vanmorgen om half tien is de sneltrein Amsterdam-Groningen-Leeuwarden even buiten het hoofdstedelijke Centraal Station ontspoord doordat de locomotief uit de rails gleed. Juist op dat moment passeerde de uit Amersfoort binnenkomende trein. De locomotief van de sneltrein ramde de lin kervoorzijde van het op een na achterste rijtuig van de trein uit Amersfoort. De zij kant van het eerste compartiment werd bijna geheel opengescheurd en de beide zitbanken totaal vernield. Een passagier werd zwaar gewond naar buiten gebracht. Het treinpersoneel verleende hem eerste hulp. De GGD heeft het slachtoffer naar een ziekenhuis overgebracht. Enkele an dere passagiers liepen snijwonden op door het wegspringende glas. De zwaargewonde passagier is de 32- jarige heer J. Boshuizen uit Weesp. Hij is in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis op genomen. De aanrijding geschiedde tientallen me ters voorbij het oostelijk viaduct, waar in verband met de werkzaamheden voor de aanleg van de IJ-tunnel wordt gewerkt. Onmiddellijk werd de ongevallendienst van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht ge waarschuwd. die met drie wagens van de ploeg Amersfoort uitrukte. De substituut- officier van Justitie mr. G. R. Nubé ver scheen op de plaats van de ramp met tal rijke functionarissen van de Nederlandse Spoorwegen. De sneltrein naar Groningen-Leeuwar- den, was om halftien van het Centraal Station vertrokken. De trein uit Amersfoort had om 9.34 moeten aankomen. Vaststaat, zo deelde directeur ir. J. Wessels Boer. directeur van de N.S. mede, dat op het moment van passeren beide treinen de voorgeschreven snelheid van dertig kilo meter niet hebben overschreden. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Er is, aldus de directeur, geen directe schuld aanwijsbaar van het perso neel van de trein noch van 't personeel dat met de bediening der seinen was belast. „Een directe veiligheidsfout is niet ge maakt," zo luidde zijn oordeel. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL, 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Wollen Dames Spori-Pullovers J De 52-jarige operazanger H. G. F. M. uit Wuppertal (Duitsland), die zijn vakantie op het eiland Vlieland doorbracht, is bij het baden in de Noordzee bij laag water verdronken. De heer M. stond als een goed zwemmer bekend. Vermoed wordt dat hij kramp heeft gekregen. Een speurtocht van een militair Austin vliegtuig leverde geen resultaat op. Het stoffelijk overschot is nog niet aangespoeld. (Van onze correspondent in Washington) De Republikeinen gaan de verkiezingen weer in met dezelfde kandidaten-paar als vier jaar geleden: Eisenhower en Nixon. De Republikeinse conventie heeft in San Francisco met algemene stemmen slechts geverifieerd wat reeds maanden geleden ir. kannen en kruiken was gedaan. Zowel na de kandidaatstelling van Eisenhower als na die van Nixon brak in de zaal een pan demonium los, dat een kwartier duurde. De afgevaardigden hosten, schreeuwden, juich ten, zwaaiden met borden, bliezen op toe ters en kwamen slechts met moeite weer tot bedaren. De Republikeinse afgevaardigden hebben een toestand bezegeld, die uiter mate belangrijk kan zijn voor de toekomst van de Verenigde Staten en hun party. Aan het bestuur van Eisenhower zal binnen af zienbare tijd een einde komen. Hierbij be hoeft men nog niet eens te denken aan de nieuwe ziekte van de president, want in 1900 zal hij volgens de herziene grondwet niet langer kandidaat mogen zijn. De grote vraag in de republikeinse par tijleiding was dit jaar dan ook: welke figuur of welke richting zal na het heen gaan van Eisenhower in onze gelederen domineren? Vier jaar geleden werd Eisen hower om twee redenen als kandidaat aan vaard. In de eerste plaats bezat niemand zulk een grote populariteit in den lande en voorts genoot Eisenhower de steun van de vooruitstrevende internationalistische groep in de partij. Gedurende de eerste termijn heeft de president herhaaldelijk te kampen gehad met de rechtervleugel, waarvan (wijlen) senator Taft leider is geweest en waartoe onder anderen ook senator Knowland en vicepresident Nixon gerekend kunnen wor den. Opgemerkt moet worden, dat Nixon in zijn functie van vice-president vrijwel steeds gehandeld heeft overeenkomstig de inzichten van Eisenhower. Niettemin bleef men Nixon associëren met de rechtervleu gel en deze groep gaf Nixon haar krachtige steun, opdat hij opnieuw kandidaat voor liet vice-presidentschap zou worden. De laatste weken heeft Eisenhower enkele ma len gezegd dat hij zijn taak om de partij te hervormen nog niet als voltooid be schouwde. Niemand zal ook beweren dat de partij als geheel het constructieve humane internationalisme steunt, waarvan Eisen hower het symbool is geworden. Integen deel Eisenhower ondervond van de rech tervleugel zoveel tegenwerking, dat hij weinig had kunnen bereiken, indien de Democraten in het Congres hem niet her haaldelijk hadden geholpen. Kans voorbij Het ziet er echter naar uit, dat Eisen hower de beste kans om de partij te her vormen heeft laten voorbijgaan. Had hij tijdig te kennen gegeven, dat hü de volgende vier jaar een minder rechtse politicus dan Nixon als vice-president wenste, dan zou de kans aanzienlek ge stegen zijn. dat in de Republikeinse party, ook na i960, Eisenhowers richting zou do mineren. Thans is de rechtervleugel even wel erin geslaagd de grondslag te leggen voor terugkeer naar de beginselen van Taft, kortom voor contra-reformatie in reactio naire richting. Volledig zal men de klok nooit terug kunnen zetten, doch de neiging tot een zeker isolationisme en het geloof in het nut van tariefmuren zouden sterker kunnen worden. Herhaaldelijk heeft Eisenhower tot ge duld en voorzichtigheid gemaand, wanneer in de afgelopen jaren een internationale crisis zich toespitste Indien Nixon of Knowland in zulk een situatie president waren geweest, hadden de Verenigde Sta ten wellicht minder geduld betracht. De Democraten zullen niet nalaten te wijzen op de veelzeggende keus, die de Republikeinse conventie gedaan heeft in zake het vice-presidentschap. De beslissing van de Republikeinse afgevaardigden is wellicht belangrijker dan sommigen zelf beseften. Harold Stassen, die gouverneur Herter in plaats van Nixon had willen be noemen, heeft van zijn actie afgezien na 'n gesprek met Eisenhower. NICOSIA (Reuter). De Britse gouver neur van Cyprus, Sir John Harding, heeft de opstandelingen drie weken tijd gegeven om zich met hun wapens over te geven. Zij mogen daarna naar Griekenland gaan of op Cyprus blijven, maar in het laatste geval zullen zij zich te verantwoorden heb ben voor de misdrijven, die zij gepleegd hebben. Degenen, die naar Griekenland gaan, moeten beloven de Griekse nationali teit aan te vragen en afstand te doen van de Britse, wanneer het om Britse staats burgers gaat. Zij die op Cyprus blijven en niet berecht worden, zullen voorlopig geïnterneerd worden. Na beëindiging van de noodtoe stand of op eerder bevel van de gouverneur zullen zij worden vrijgelaten. De mededeling van de Cyprische regering eindigt met de waarschuwing, dat op wa penbezit nog steeds de doodstraf staat. In Griekse regeringskringen voorspelt men, dat geen enkele Cyprische verzetsman zich zal overgeven. Uit de proclamatie van Harding blijkt, dat de Britse regering de bedoeling van de strijd op Cyprus nie: be grijpt, zo wordt gezegd. Ook in welinge lichte kringen in Nicosia is men van me ning, dat het antwoord van de EOKA op het Britse ultimatum afwijzend zal zijn. Men herinnert eraan, dat de EOKA een wapenstilstand, maar geen overgave heeft voorgesteld. De Britse advocaat Lord Radcliffe, die vorige maand een bezoek aan Cyprus heeft gebracht met het oog op de samenstelling van een grondwet, zal trachten zo spoedig mogelijk met het werk gereed te zijn. Bin nenkort zal hij het eiland opnieuw be zoeken. Romme heeft bedankt voor de opdracht tot vorming van wat men in de wandeling een parlementair kabinet noemt, en vervolgens voor de opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet, dat wil zeggen een kabinet dat niet in zee gaat nadat er eerst bepaalde bindingen of contacten met de fracties zijn gemaakt. Zijn argumentatie, dat het gezien de grote meningsverschillen tussen de twee sterkste partijen, de P.v.d.A. en de K.V.P., beter zou zijn dat iemand van de kleinere partijen hier een taak gaat vervullen, is niet geheel duidelijk, wanneer met iemand van de kleinere partijen bedoeld wordt iemand van de A.R.-partij, want deze groen heeft bij de Kamerverkiezingen opvallende verliezen geleden. Feitelijk zou dan het meest in aanmerking komen iemand van de richting van de V.V.D. Thans heeft prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (A.R.) de taak van informateur gekregen. Hij moet de mogelijkheid tot vorming van een kabinet nagaan. Hij kan dus welbeschouwd volgens deze opdracht alle kanten uit. Hij kan nagaan of het mogelijk is een parlementair, of een extra parlementair kabinet van brede samenstel ling in het leven geroeoen te krijgen, dan wel hetzij een extra-kabinet op brede, het zij een parlementair kabinet op smalle basis. In theorie althans heeft hii keus genoeg. Prof. De Gaay Fortman geldt als een pro gressieve Anti-Revolutionair en daarom zou men kunnen verwachten dat hij er meer voor zal voelen dat een kabinet met socialisten zal optreden dan een kabinet zonder deze. Vergis ik mij niet dan is hij iemand die op grond van zijn kennen en kunnen alsook op grond van zijn karakter de socialisten goed „ligt." Het blijft echter nog zeer de vraag wat er straks in dit opzicht uit de bus zal komen. De woordvoerder van de nieuwe infor mateur heeft hedenmorgen medegedeeld, dat prof. De Gaay Fortman voornemens is zich in de eerstkomende dagen in de breedst denkbare zin on de hoogte te stel len van de politieke verhoudingen, zoals die op het ogenblik liggen. Prof. De Gaay Fortman zal heden een onderhoud hebben met prof. Lieftinck. MARCINELLE (Reuter-Belga) Red- dingploegen hebben woensdagnacht in de mijn van Marcinelle de lijken van 92 mijn werkers aangetroffen. Dit is gemeld toen donderdagochtend vroeg de reddingploegen uit de mijn kwamen die de verdieping van 1035 meter hadden verkend. Zes uur lang hebben de mannen rondgekropen op de bodem van de uitgebrande mijn. Toen de redders ontmoedigd uit de mijn kwamen, wilden zjj eerst geen vragen beantwoorden, tot een Italiaan in tranen uitbarstte en riep: „Niets dan lijken". Zodra de reddingploegen boven de grond waren, verklaarde de Belgische minister van Arbeid, Troclet: „De zwakke hoop, welke wij gisteren nog hadden, is thans verdwenen. Verkenningsgroepen hebben zich naar de plaatsen begeven waar zij misschien nog zuivere lucht zouden aan treffen. Op drie plaatsen hebben zij 92 lijken ontdekt. Er moeten nog 73 slacht offers ontdekt worden en er bestaat vol strekt geen hoop ze op andere plaatsen levend terug te vinden, want de lucht die er heerst is besmet". Achtenveertig mijnwerkers in de kolen mijn Saint Charles, op enkele kilometers afstand van Marcinelle, hebben vanmorgen vroeg enkele angstige minuten beleefd, toen er een hevige brand uitbrak op een diepte van 900 meter, zo meldt U.P. De mijnwerkers spoedden zich bij het zien van de vlammen onmiddellijk naar de lif ten. Even sloeg de verzamelde menigte aan de oppervlakte de schrik om het hart, toen slechts achtentwintig mannen naar hoven kwamen. Maar de andere twintig volgden kort daarop. Het vuur in de Saint-Charlesmijn is ont staan doordat een vonk uit de motor van een kolen-locomotief is gesprongen. Toen reddingsploegen uit Marcinelle bij de mijn aankwamen, was het vuur al gedoofd. Onze correspondent in Brussel meldt, dat op 6 september in Luxemburg de conferen tie over de veiligheid in de mijnen der zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal beginnen. De Hoge Autoriteit is aldus ingegaan op het verzoek van de Italiaanse regering tot het bijeen roepen van een dergelijke conferentie. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Dem. Senator M. Mansfield (V.S.) „Indien ooit de dag komt, dat vrije mensen de wil niet meer bezitten om. tezamen op te staan om een militaire uitdaging te be antwoorden, dan zal op die dag de vrijheid sterven. Doch even zeer: indien ooit de dag komt dat vrije mensen alleen nog tezamen kunnen opstaan om een militaire uitdaging te beantwoorden, dan zal op die dag de vrijheid haar zin verloren hebben. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman Wilhelm Friedrich de Gaay Fortman werd op 8 mei 1911 te Amsterdam geboren. In 1936 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen aan de Vrije Univer siteit. Van 1934 lot 1946 was hij werkzaam aan het ministerie van Economische Zaken, waarna hij hoofdleraar werd aan de Vrije Universiteit in privaatrecht en arbeids recht. Hij is lid van de S.E.R. In juli 1955 werd hij benoemd tot kamerheer in buiten gewone dienst van de Koningin. Verschei dene publikaties staan op zijn naam, onder andere „De arbeider in de nieuwe samen leving" (1952) en „De Vakbeweging" (1954). Hij is voorts lid van de staatscommissie voor Burgerlijke Wetgeving, lid van de Nationale Raad Welzijn Militairen en rec tor van de kaderschool van het Christelijk Nationaal Vakverbond. LONDEN (A.N.P.) De stemming op de conferentie in Londen o*er het Sucz- kanaal was gisteren aanmerkelijk minder vriendelijk dan tevoren. De oorzaak van de heftigheid in de debatt-n was de samen stelling van de commissie die met president Nasser van Egypte zou moeten onderhan delen en de vraag, of de Egyptische rege ring officieel ook on de hoogte zal worden gesteld van het Indiase voorstel. De Indiase afgevaardigde Krisjna Menon stelde voor. dat de conferentie uit haar midden een commissie zal benoemen, die zich met Nasser zal verstaan namens de gehele conferentie en op basis van het pian-Dulles èn het Indiase plan. De afge vaardigde van Nieuw-Zeeland stelde daar entegen voor, dat de commissie slechts zou bestaan uit de delegaties, die zich hebben uitgesproken voor het plan-Dulles, dat ook Spanje nu, zij het onder voorbehoud, steunt Ook de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilov mengde zich in het debat, dat nu en dan een fel karakter kreeg. Hij verklaarde, dat de conferentie geen besluit zou kunnen nemen zonder de zevenhonderd mi'joen mensen, die de Sov jet-Unie. India. Indonesië en Ceylon ver tegenwoordigen Herhaaldelijk richtte hij op aggressieve toon vragen aan de Nieuw- Zeelandse afgevaardigde over de bedoeling van bepaalde woorden en zinsneden uit diens voorstel. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles maakte het de voor standers van het Indiase plan duidelijk, dat zij hun eigen gang zouden kunnen gaan, maar dat zijn voorstel slechts als basis voor onderhandelingen met Egypte zal kunnen dienen voor een commissie, die zal worden beperkt tot afgevaardigden uit die landen, die het Westelijk plan steunen. De vergadering werd gisteren herhaalde lijk onderbroken voor afzonderlijke be sprekingen tussen delegatieleden. In confe rentiekringen werd vernomen dat tot dus verre Nederland niet is benaderd om in deze commissie zitting te nemen. Het blijft mogelijk dat dit vandaag als tot 'n com missie van grotere samenstelling wordt besloten dit nog zal veranderen. Een tweede punt, waarover nog verschil van mening bestaat, is de vraag, of de commissie bij haar eventuele onderhande lingen met de Egyptische regering enige vrijheid van beweging zal hebben, of strikt gebonden zal zijn aan een omschreven op dracht. Hierover zullen vandaag verdere besprekingen volgen. Tenslotte werd op aandringen van Menon en Sjepilov tot ver daging van de vergadering besloten. Dulles stemde in met een uitstel van ten hoogste 24 uur. In conferentiekringen wordt aange nomen, dat de Indiase afgevaardigde van daag met een tussenvoorstel zal komen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de Rus sische, Indiase en Indonesische delegaties vandaag zullen besluiten de conferentiezaal te verlaten, indien de voorstanders van het Westelijk plan zich in beginsel achter het Nieuwzeelandse voorstel kunnen plaatsen. DJAKARTA (ANP). Regerings kringen in Djakarta hebben gezegd, dat zij van mening zijn, dat Groot-Brittannië er op uit is de rol en invloed van de Indone sische delegatie op de conferentie in Lon den te kleineren. Dit is bewezen, zo zeggen zij, door de publikaties in de Britse pers, die zich beperken tot verslagen over de rol van de Indonesische delegatie. Voorts zeg gen deze kringen, dat de Britse pers had getracht de rol van de delegatie in de scha duw te stellen door overdreven verslagen over de poging tot aanhouding van minis ter Ruslan Abdulgani door het leger, een paar uur voor zijn vertrek naar Londen. Abdiilgani heeft vandaag een ontmoeting gehad met minister Dulles. Gisteravond heeft Abdulgani aangezeten aan een diner, dat werd aangeboden door de Indiase hoge commissaris in Londen, mevrouw Vidjaya Laksjmi Pandit. cccoocoooooocxxxxxx»oocnracccccccoo(x>ooo^>cococooooco<x< VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van 8 donderdagavond tot vrijdagavond, op- 8 gemaakt om 11.15 uur: 3 Veranderlijke bewolking met nu en g dan buien. Zwakke tot matige, later 3 tot krachtig of hard toenemende wind 3 tussen zuidoost en zuidwest. Aanhou dend koel weer. 24 augustus Zon op 5.40 uur. onder 19.47 uur. Maan op 20.19 uur. onder 9.02 uur. Maanstanden 29 aug. 5.13 uur- laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 augustus Hoog water: 4.41 en 17.02 uur. Laag water: 0.34 en 12.47 uur. Vrijdag 24 augustus Hoog water: 5.11 en 17.34 uur. 8 Laag water: 1.04 en 13.16 uur. XXXXXMCXXX'CCCI <X^XXf.XKX>f it CCCCCXX VXOCOCC03COOCODCOCCO KOUDE LUCHT IN AANTOCHT. De met een over Frankrijk naar het oosten trekkende depressie samenhangende bewolking die gisteren over het zuiden en midden van het land hing, trok in de loop van de nacht grotendeels weg. Ons land kwam onder een zwakke rug van hoge luchtdruk, zodat de wind tevens afnam. Hierdoor daalden de temperaturen weer tot vrij lage waarden. Plaatselijk werd op nieuw een minimumtemperatuur van vijf graden gemeten. De storing uit Frankrijk trok in de afgelopen nacht met regen en onweer over het Alpengebied. Over het noorden van de Oceaan bewoog een actieve depressie in versneld tempo in de richting van Schotland, waar de kern in de komen de nacht zal arriveren. Het front van deze depressie komt over de Britse eilanden naderbij en zal vannacht met wat regen ons land bereiken. Morgen zullen weer op klaringen volgen, maar de depressie zal de wind doen toenemen en nieuwe hoeveel heden polaire lucht ons land binnenvoeren. WEERRAPPORTEN (van I denmorge' 7 uur) w 5 E c O M Weerstoestand buitenland ES 2 E o ra fs C ui t c O c 5r e SS cS Stockholm mist nw 10 10 Oslo licht bew windst. 18 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 17 0 Aberdeen zwaar bew windst. 15 0 Londen zwaar bew windst. 18 1,5 Amsterdam licht bew. nno 18 0 Luxemburg regen nno 16 0 Parijs regen n 17 12 Bordeaux zwaar bew. w 20 1 Grenoble regen wnw 21 11 Nice zwaar bew. zw 28 0 Berlijn zwaar bew. n 19 0 Frankfort regen nno 19 1,5 München regen wzw 20 5 Zürich motregen w 20 7 Genève zwaar bew z 21 4 Locarno half bew. windst. 23 16 Wenen regen w 22 8 Innsbruck regen windst. 22 20 Rome zwaar bew. zzw 34 0 Ajaccio zwaar bew. wnw 27 1 Weerstoestand binnenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. half bew. n 12 windst. 10 no windst. n windst. zwaar bew. n Vlv. Z-Limb. zwaar bew. n 9 5 7 7 8 10 (De temperatuur Is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1