Ds. M. G. Blauwschool ingericht voor zeer moeilijk lerende kinderen DE ROOIJ Vondelschool in Aerdenhout bestaat kwarteeuw Onderwijs voorziet in grote behoefte SCHOOLBOEKEN SCHRIFTEN Boekhandel VEKO De heer J. A. C. Bleeker is van oprichting af hoofd geweest Kort en bondig 11 Burgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand van Bloemendaal Jongetje viel van wagen en brak een been Vrouw struikelde en viel tegen auto Tentoonstelling werken Jacobus van Looy KLEURPOTLODEN Van Gogh-expositie werd een succes Experiment met Vishal nu reeds geslaagd geacht Volgende tentoonstelling Dammen met de kampioen van Nederland Helft van Anjerprijzen nog niet afgehaald Carmiggelt in Vleeshal Ruim 5000 bezoekers aan toneel-expositie Zilveren jubileum bij wasserij Peeperkorn Bezoek van postfanfare aan Kahl een succes Christelijk Lyceum begint op 4 september DUBBEL JUBILEUM rijpma,ss;::s;'' Bouw brug en keersluis over Leidsevaart vordert DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IN DE PRACHTIGE OMGEVING van de Haarlemmerhout wordt sinds enkele dagen les gegeven aan zeer moeilijk lerende kinderen en deze niet gemakkelijke taak is opgedragen aan mejuffrouw J. Oosterling en de heer W. Tromp. Het gebouw dat voor dit onderwijs is ingericht, ziet er sedert de verbouwing aan trekkelijk uit, maar verwacht wordt, dat bij toeneming van het aantal leerlingen het binnen een aantal jaren niet meer aan zijn doel beantwoordt. Deze villa aan de Linnaeuslaan is tot school ingericht door de Vereniging tot stichting en instand houding van een christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs te Haarlem. Als naam draagt zij: „Ds. M. G. Blauwschool". Voor mejuffrouw Oosterling en de heer Tromp betekent het in gebruik nemen van het gebouw een voortzetting van het werk dat zij elders reeds verrichtten. Zij waren (en zijn in feite nog) werkzaam bij de Prinses Marijkeschool, die bijna vijf jaar geleden gestart is in een gebouw aan de Sophiastraat en eind vorig jaar naar een fraai gebouw aan de Dinkel- straat in Haarlem-Noord verhuisde. Deze school is bestemd voor moeilijk lerende kinderen, maar er bleek ook behoefte te bestaan aan het geven van onderwijs aan zeer moeilijk lerende kinderen. Op 1 januari 1955 werd een groep ge vormd, die onderdak kreeg in het wijk- gebouw aan de Leidsestraat en twee maan den later een tweede, die les kreeg in een der lokalen van „Bethesda Sarepta" aan de Hazepaterslaan. Als leerkrachten wer den aangesteld mejuffrouw Oosterling en de heer Tromp. Er zijn tweeënveertig leerlingen. Toestemming is verleend voor het aanstellen van een derde leerkracht. Zodra deze benoemd is zullen er drie groe pen gevormd worden. Het bestuur van de Vereniging tot Stich ting en instandhouding van een christe lijke school voor buitengewoon lager on derwijs is voornemens de nieuwe school zelfstandig te maken en er wordt naar ge streefd dat dit op 1 januari 1957 het geval zal zijn. Op het ogenblik is de heer J. Mol van de Prinses Marijkeschool hoofd, maar met de dagelijkse leiding is de heer Tromp belast. Het is de bedoeling de school in januari officieel te openen. Door aan de school de naam van ds. M. G. Blauw te geven is hulde gebracht aan de nagedachtenis van de predikant, die zoveel voor het christelijk onderwijs in Haarlem heeft gedaan. Het buitenge woon lager onderwijs had zijn bijzondere zorg en aandacht en als voorzitter van het bestuur heeft hij veel werk verzet. Op het ogenblik fungeert de heer W. F. Jansen, die secretaris van het bestuur is en deze functie ambiëert, als waarnemend voor zitter. Hij heeft de opbouw van het chris telijke b.l.o. in Haarlem meegemaakt en is dus goed op de hoogte van dit onder wij stype. Het bestuur der schoolvereniging heeft de villa aan de Linnaeuslaan voor f 39.000 gekocht en daarna is zij onder leiding van architect H. W. van Kempen uit Bloe kerkdiensten houdt. Met dit werk is me juffrouw Ten Boom begonnen. Ook wor den catechisaties gehouden en de moge lijkheid bestaat tot toetreding tot een kerkgenootschap. De club is interkerkelijk. Op school wordt ook aandacht besteed aan gymnastiek, waarvoor de zaal in het Coornhertlyceum aan de Oosterhoutlaan gebruikt wordt. In september zal er ge zwommen worden in het Sportfondsenbad. Gehoopt wordt dat de leerlingen het zwemdiploma zullen behalen. Verder wordt getracht de muzikale talenten te ontwik kelen en de kinderen leren psalmen, ge zangen en liederen, waardoor zij1 in staat zijn in huiselijke kring mee te zingen. ADVERTENTIE ▼TYTTTTYTTfYTYTTTTTYYTYYTYTT Alle tekenbenodigdheden volgens voorschrift der Haarlemse scholen. Uitsluitend prima kwaliteiten. Zéér bescheiden prijzen. ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 HAARLEM, 29 augustus 1956 ONDERTROUWD: 29 aug.. C. de Quaarie- niet en C. Fransen: W. C. van Tienen en B. R^nssen: A. Jalink en T. Paase; J. Spoel en M. van Maanen: Th. A. Hoek en Th. G. M. Kauhng; J. J. Metz en D. Bakker; R. Balk en G. A. J. Jonker; G. K. Melching en S. M. Rutte; R. van Roon en H. Timermann: E. J. Jurriens en A. Delissen; J. C. A. van IJzen- dnorn en E. Th. Strous; J. Kaldenbagh rn L. Westerman; J. van Sleen en M. Buis; R. Dost en J. Fruitema. GEHUWD: 29 aug., P. Rootlieb en J. A. A. Huisman; Chr. H. A. Nuijten en A. C. de Veer; A. Chr. van Dijk en A. A. M. Schoo- nebeek; F. J. D. van den Eijnde en M. Vos meer; A. J, G. Biirs en H. j. Brands; M. G. Bannink en A. W. van der Heide; G. C. Klootwijk en J. Coops; P. van Eis en D. S. Feitsma: A. Heijboer en E. I. M. Postma; J. A. Barnhoorn en R. J. Breschan; M. T. Vis been en M. P. Warmerdam; P. T eemans en K. Hoogtei.iling; .T. H. van Vastenhoven en W. Smits; G. .T. Willemse en J. J. van Hou ten; F. van Egmond en J. W. Bakker; P. J. Hetem en Chr. C. M. Alles; C. Boukes en J. M. Monné: A. J. G. Teunissen en G. A. Wen ning; J. Jansen en P. C. Oosten; P. Gleij- steen en J. Theunisz. BEVALLEN van een zoon: 27 aug., G. Ak kermansBrandsen; A. J. MulderMoi-ren; 28 aug., J. M. KemmerlingSimons; P. VriezeKoolbergen; A. C. M. Roeland Korse; 29 aug., Th. Chr. R. Koppelman Alders. BEVALLEN van een dochter: 27 aug., G. M. KoppenBouman; 28 aug., J. J. van den Beemt—Plevier; G. C. Hunting—van der Wiel; A. B. M. van MeeuwenBrugman; 29 aug,, P. L. van DijkValk; G. M. de Droog van Alphen; A. M. van der Meij dé Bie Hermsen. OVERLEDEN: 27 aug., J. van Houten, 78 j„ Maerten van Heemskerkstraat; F. A. E. Falk, 65 jAnna van Burenlaan; 28 aug., H. A. B. JansenSchwirtz, 88 j„ van Nesstraat; W. T. de Graaf—van Loon, 75 j., Gasthuis- vest; A. Schoovan Roode, 74 j„ Kamper laan. GEBOORTEN: D. J. Kiiyser—Blake, z. ONDERTROUWD: P. de Jong en L. van Putten; R. van Alphen en W. A. P. Beijer. GEHUWD: J. W. Zijlstra en G. Smit; C. J. van der Weijden en G. C. Caro: W. O. Don ker cn A. G. Ch. L. Hanewinckel. OVERLEDEN: F. J. Raatjes, 59 j.; J. H. L. Bartels, 90 j.; M. Wouda, 68 j. Achter cle Ds. M. G. Blauwschool aan de Linnaeuslaan te Haarlem beschikken de kinderen over een ruime speelplaats en een zandbak, waar onder leiding van mejuffrouw Oosterling en de heer Tromp gespeeld wordt. mendaal verbouwd, hetgeen tot heden f 24.000 heeft gekost. Voor de inrichting (meubilair, gereedschappen e.d.) is f 15.500 uitgetrokken, hoewel het bestuur liever over een hoger bedrag had beschikt. Autoriteiten waren echter van mening, dat de huisvesting aan de Linnaeuslaan maar een tijdelijke is en dat met de aankoop van meer gereedschappen gewacht kan worden tot een nieuw gebouw tot stand is gekomen. Het bestuur is bijzonder ingenomen met de medewerking van het gemeentebestuur van Haarlem. Daar natuurlijk de villa niet geheel een moderne school kon worden zal op den duur naar een betere huisvesting moe ten worden uitgezien. Beschouwt men echter de omgeving van de Spanjaardslaan en Hildebrandlaan dan moet men zeggen, dat de school in een ideale omgeving ligt. De speelplaats is op het zuiden en wordt door het geboomte tegen wind beschut. De school is bestemd voor leerlingen uit Haarlem, Haarlemmerliede, Velsen, Zand- voort, Bloemendaal, Haarlemmermeer en de bollenstreek. Er komt zelfs iedere dag een leerling uit Mijdrecht per autobus naar Haarlem. De kinderen uit Velsen, Haarlemmermeer en de bollenstreek reizen zelfstandig naar Haarlem en worden bij de bushaltes opgewacht door een leer kracht van de school. De Haarlemse leer lingen worden van huis gehaald en per bus komen zij naar Haarlem-Zuid. Dit geschiedt in samenwerking met de r.k. Gemmaschool aan de Zomerluststraat. Drie groepen De heer Tromp vertelde ons, dat de school een uitkomst is voor deze kinderen, omdat zij niet op de gewone lagere school geplaatst kunnen worden en zich ook niet thuis voe len op de school voor moeilijk lerende kin deren. Vaak gebeurt het, dat de ouders de kinderen in een inrichting laten opnemen of dat zij ze thuis houden. Echter is het voor de meisjes en jongens van groot be lang, dat zij naar school gaan, omdat zij zich daar leren aanpassen aan de taak die hen in het leven wacht, rekening houden de rnet hun specifieke moeilijkheden. Ge tracht wordt hun intellect te ontwikkelen waarbij men reeds enige verheugende re sultaten heeft geboekt. Ook wordt getracht de handvaardigheid der kinderen tot een redelijk tempo te ont wikkelen, zowel in grof als in fijn werk. Tot. achttien jaar kan men op deze school blijven. Daarna is er mogelijk een plaats in het vrije bedrijf of in de werk plaatsen van Nazorg der gemeente Haar lem te krijgen. De Ds. M G. Blauwschool is een christe lijke school. De leerkrachten vertellen uit de bijbel, waarbij gebruik gemaakt wordt van platen. Getracht wordt, de verhalen te beleven en dat gelukt ook. De heer Tromp houdt zich niet alleen op school bezig met het geven van bijbel onderricht, maar ook elders voor ouderen, die in hun jeugd tot de zeer moeilijk lerende groep hebben behoord. Hij is voor zitter van een evangelisatieclub, die weke lijks bijeenkomt en op zondagmiddag in het gebouw d'Appelaer aan de Damstraat Woensdagmiddag is een zesjarig jongetje in de Zonnelaan te Haarlem van een melk wagen afgevallen, waardoor hij zijn linker bovenbeen brak. De jongen is naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Al een paar maal had de melkslijter het jongetje gewaarschuwd van de wagen af te blijven. Zonder medeweten was de jon gen weer op een zijstep van de wagen ge klommen, met het gevolg, dat hij eraf viel, toen de melkwagen op gang kwam. Een vijftigjarige inwoonster van Bloe mendaal struikelde woensdagmiddag over een verkeersheuvel aan de Gedempte Oude Gracht. Zij viel tegen een juist passerende auto op, met het gevolg dat zij een hersen schudding opliep en naar het Diaconessen- huis moest worden vervoerd. De bestuur der van de auto, was een zeventienjarige opperman, die dus niet in het bezit was van een rijbewijs. Proces-verbaal is daar om tegen hem opgemaakt. De zevende jaarlijkse tentoonstelling van werken van Jacobus van Looy in het Huis Van Looy aan de Kleine Houtweg (ingang Kamperlaan) te Haarlem zal van zaterdag 8 september tot en met 7 oktober worden gehouden. Dr. L. M. van Dis zal zaterdag middag 8 september de tentoonstelling of ficieel openen. In het bestuur der Stichting „Het Huis Van Looy" is een wijziging gekomen door de benoeming van de heer D. J. Korf, Rit- zema Boskade 9 te Heemstede. Hij zal als secretaris optreden in plaats van de heer L. H. Schutte. Deze blijft deel uitmaken van het bestuur. ADVERTENTIE PLAKKAAT- en WATERVERFDOZEN ANEGANG 14 (naast C. en A.) De commissie, die zich op verzoek van het Haarlems gemeentebestuur belast heeft met het inrichten van vier tentoonstel lingen op proef in de Vishal aan de Grote Markt, bestaande uit de heren Jules Cha- pon, prof. Otto B. de Kadt en Hans Wies man, was hedenmorgen druk in de weer met het opbergen van de kostbare stukken van de Van Gogh-tentoonstelling, die woensdagavond gesloten werd. De vier ten toonstellingen die door deze commissie bij eengebracht zijn en worden die van Van Goghs tekeningen was de tweede zijn een experiment maar de commissie was het er over eens dat deze tweede expositie reeds heeft aangetoond dat het experiment geheel geslaagd is. Het aantal bezoekers heeft de verwach tingen ruimschoots overtroffen: het be droeg ongeveer 9500. Het experiment zal ook bij de volgende tentoonstellingen naar de vaste overtuiging van de commissie aantonen dat de Vishal een uitgelezen punt voor exposities in Haarlem is. De volgende tentoonstelling, die door de commissie bijeen wordt gebracht zal heten: „Facetten der hedendaagse kunst" en is af komstig uit drie verzamelingen. Zij opent op vrijdagavond 7 september en zal duren tot 1 oktober. De Nederlandse damkampioen, de Haar lemmer De Jong, die in november zal deel nemen aan het wereldkamipoenschap geeft op woensdagavond 5 september een simul- taal-seance in het nieuwe clubgebouw van de damclub „Het Oosten „Het Hof van Holland" op de Grote Markt in Haarlem. Aanvang acht uur. Ruim een week na de trekking van de Anjeractieloterij heeft zich de winnaar van één der auto's gemeld. Hij is de heer B. Hoeks uit Den Haag, die nu pas tot de ontdekking is gekomen, dat hij eigenaar van een auto is geworden. Van de 1000 prijzen, die op 21 augustus getrokken werden, zijn er nog" slechts 550 uitgereikt. Men wijt het aan de vakanties, dat de andere prijswinnaars zich nog niet. gemeld hebben. Ook zijn er ongeveer 6000 loten aan buitenlanders of in het buiten land gevestigde landgenoten verkocht. De vijf woonhuizen hebben alle hun eigenaar gevonden. De stukjes- en verzenschrijver Simon Carmiggelt heeft gisteravond in twee kor te reeds een dag eerder uitverkochte voor stellingen in het Pieter Langendijktheater in de Vleeshal iets uit zijn werk voorge lezen en een aantal anecdotes verteld. Carmiggelt is een begrip geworden dank zij zijn gave in een voor vrijwel ieder be grijpelijke taal te kunnen zeggen en op schrijven wat zich het moeilijkst onder woorden laat brengen, door velen wordt beleefd in de meest dagelijkse situaties, maar door zeer velen pas wordt begrepen en dóórleefd zodra de betekennis ervan door Carmiggelt is geformuleerd. Wij me nen, dat het onnodig is het karakter van zijn werk verder te omschrijven. Ieder die zich, in welke hoedanigheid ook, tot dat werk aangetrokken voelt en de persoon lijkheid in dat werk bewondert voelt per soonlijk zuiverder dan wij kunnen zeggen wat de betekenis ervan is. Voor de men sen, die nooit iets van hem lezen omdat zij door niets ervan kunnen worden ge boeid is ook de meest algemene aanduiding zonder zin. Maar zeer velen moet het voor al gisteravond hebben gespeten, dat het Pieter Langendijktheater aan niet meer dan 56 mensen plaats geeft. Overigens is dit de laatste voorstelling in het kleine theater geweest. Morgen 31 augustus zal de tentoonstelling „Rendez vous der Rederijkers" ter gelegenheid van de Pieter Langendijkherdenking voor het laatst te bezichtigen zijn, hetgeen tevens het einde betekent in het bestaan van het theatertje. De belangrijkste inzendingen zullen nog elders worden geëxposeerd. De tentoonstelling heeft, de scholen niet mee gerekend, reeds meer dan vijfduizend be langstellenden getrokken. De twee hoogste klassen van de Amsterdamse Toneelschool en oudleerlingen zullen onder leiding van de heer Ben Obach nog een bezoek bren gen. Door hen, die de tentoonstelling tot stand brachten en met de inrichting van exposities nauwelijks ervaren zijn, wordt dit gevoeld als een succes. Het Pieter Lan gendijktheater, dat voor zover bekend op één na het kleinste theater was in de we reld (in Nice staat een theater, dat maar voor vijftig mensen plaats heeft en door gaat voor het kleinste ter wereld), heeft een aantal bijzondere voorstellingen be leefd, alle op welke wijze ook het toneel betreffende. Men hoorde er de acteurs Johan Fiolet, Ton en Luc Lutz. de actrice Elise Homans, er werd een toneelforum gehouden waarbij de toneelcritici David Koning (voorzitter van de tentoonstellings commissie en een der inrichters), P. W. Franse en Jan D. v. d. Ven problemen be handelden betreffende beroeps- en ama teurtoneel, men luisterde er onder meer naar de stemmen van vooraanstaande Franse, Engelse en Amerikaanse toneel spelers in vermaarde stukken, op de plaat vastgelegd en verzameld door een inwoner van Heemstede, men zag er het voortreffe lijke poppenspel van Jan Nelissen geïnspi reerd op de koffiecantate van Johan Seb. Bach en er werden een aantal belangwek kende voorstellingen gegeven van films of fragmenten van films. Vrijdag" 31 augustus hoopt mevrouw A. Th. Does-Van der Veldt, wonende Leidse straat 19 te Haarlem, haar zilveren jubi leum te vieren bij de Wasserij Peeperkorn te Heemstede. In totaal is zij vijfendertig jaar werkzaam bij het bedrijf, waarvan vijfentwintig jaar onafgebroken. Als jong meisje kwam de aanstaande ju- bilaresse bij de afdeling fijne herenwas (overhemden en boorden) en voor de oor log werd zij tot hoofd van de afdeling be noemd. De laatste twee jaar treedt mevr. Does op als chef van de inpakafdeling. In tegenwoordigheid van het personeel zal de jubilaresse vrijdagavond in restau rant Brinkmann gehuldigd worden. De Haarlemse Postfanfare is zaterdag morgen om vijf uur met 120 man in drie bussen vertrokken voor een bezoek aan het plaatsje Kahl am Main in Beieren. Deze reis werd gemaakt als tegenbezoek van een bezoek, dat de Kahler muziek vereniging en de folkloristische vereniging „Almrausch" eveneens uit Kahl, vorig jaar aan Haarlem hadden gebracht ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig be staan van de Haarlemse Postfanfare. De ontvangst van de Haarlemmers in Kahl was allerhartelijkst. Zaterdagavond was er een begroetingsbijeenkomst, waar bij de burgemeester van Kahl zich in een hartelijke toespraak tot de gasten richtte en de hoop uitsprak, dat dit bezoek de verstandhouding tussen de volken ten goede zou komen. Bij deze gelegenheid werd door de postfanfare een etsje van de Grote Kerk aangeboden, aan de achterkant waarvan burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers een groet had geschreven. Als tegengeschenk ontvingen de gasten van het Kahler gemeentebestuur een zilveren schaal met inscriptie. De rest van de avond bestond uit een echt Beiers amusements programma. Zondagmorgen concerteerde de postfan fare op het marktplein en 's avonds werd als hoofdschotel van deze muzikale reis een concert gegeven onder leiding van di rigent J. Groot, dat veel bewondering oogstte. Bij deze gelegenheid werd een door één der leden gecomponeerde mars „De Zandhaas" gespeeld, geïnspireerd door het wapen van Kahl, waarin een zandhaas voorkomt. De volgende dagen werden uitstapjes in de mooie omgeving gemaakt. Woensdagmorgen omstreeks half tien werd de terugtocht aanvaard en donder dagmorgen omstreeks half drie was men weer op de Grote Markt in Haarlem terug. In aansluiting op het bericht omtrent de bouw aan de Koediefslaan te'Heemstede van een dépendance van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade te Haarlem in ons blad van gisteren vernemen wij, dat het schoolleven op dinsdagmiddag 4 sep tember normaal wordt hervat. Zolang de noodlokalen aan de Koediefslaan niet ge reed zijn hetgeen nog één of twee we ken kan duren wordt in een ochtend en een middagploeg les gegeven in het ge bouw aan de Emmakade. r?TT7T Wanneer zaterdag 22 september de Vondelschool te Aerdenhout met een receptie en een feestavond haar vijfentwintig jarig bestaan gaat vieren, dan betekent dit een dubbel jubileum. Het is immers niet alleen op 1 september van dit jaar vijfentwintig jaar geleden dat deze school aan de Juliana van Stolberglaan officieel door oud-burgemeester jhr. C. J. A. den Tex werd geopend, doch ook het schoolhoofd, de heer J. A. C. Bleeker, viert dan het feit dat hij vijfentwintig jaar de scepter over deze school zwaait. Aan de ene kant is er dus alle reden tot feestvieren, aan de andere kant bestaat het minder prettige vooruitzicht dat deze school op de nominatie staat om afgebroken te worden met het oog op het toekomstige wegenplan. De heer Bleeker en vele andere mensen hopen, dat hiervoor nog een andere oplossing gevonden zal worden, temeer omdat deze school in de loop der jaren door haar gestadige groei haar bestaansrecht ten volle heeft bewezen. Op 3 januari 1930 werd er aan de mede bewoners van Aerdenhout en Bentveld door het „Comité voor eene Openbare Lagen School te Aerdenhout" een circulaire ii zee gezonden, waarin om instemming were gevraagd met de stichting van een open bare lagere school in Aerdenhout of naaste omgeving. Dat was het begin van de Vondelschool. Op 9 februari 1931 werd met de bouw van de school begonnen en op 31 augustus 1931 was het gebouw voltooid, zodat op 1 september de officiële opening kon plaats hebben. Van september 1940mei 1945 werd de Vondelschool door de Duitsers gevorderd en in december 1940 werd de kleuterschool door brand verwoest. In september 1945 werden de personeelskamer en één les lokaal ten dienste van het kleuteronder wijs in gebruik genomen. Na de oorlog startte men weer met 125 leerlingen, ver deeld over zes klassen. De school heeft in de kwarteeuw van haar bestaan verscheidene verbouwingen ondergaan. Tijdens de laatste verbouwing in de zomer van 1954 werd de personeels kamer met overblijf ruimte tot een nor maal leslokaal verbouwd. Bovendien werd een nieuwe vleugel aangeboxiwd met tivee leslokale7i, een hal, gang en toiletruimten. Ook de speelplaats werd toen uitgebreid. Thans heeft de gemeenteraad besloten, dat er weer twee lokalen zullen worden bijge bouwd, aangezien er weer ruimtegebrek is. Het personeel, dat tot nu toe uit twaalf personen bestond zal met het nieuwe cur susjaar nog met een dertiende leerkracht worden aangevuld. Bijzonder te spreken was de heer Bleeker over de medewerking van het Bloemendaalse gemeentebestuur in de loop der jaren. Het hoofd van de Vondelschool, de heer J. A. C. Bleeker viert tegelijker tijd met zijn school zijn zilveren jubi leum en hij is al ruim veertig jaar bij het onderwijs. In mei 1931 werd hij te Aerdenhout benoemd en op 1 augustus trad hij in dienst, toen het dak van de school nog maar half gereed was.. De heer Bleeker is geboren in Dokkum. Hij genoot zijn opleiding aan de Franse- en Normaalschool aldaar. In september 1911 werd hij onderwijzer in Winsum (Fr.) en in september 1915 in Leeuwarden. In 1916 moest hij in BINNENLAND Vrijmetselaarscongres. De Universele Liga van Vrijmetselaars houdt van 29 augustus tot 2 september in Scheveningen haar jaarlijkse congres. Deze universele liga staat als vereniging van individuele vrijmetselaren geheel afzonderlijk van de bestaande landelijke magonniekê verenigin gen. Het congres van de universele liga, die in 1905 in Boulogne sur Mer werd opgericht, is geopend met een cocktailparty in Scheve ningen, waaraan leden van de vereniging uit twaalf landen deelnamen. Verdacht van oplichting. De 32-jarige kantoorbediende J. S. is door de Maastrichtse recherche in verzekerde bewaring gesteld. De man zou onder allerlei voorwendsels aan de paters van een klooster te Maastricht verscheidene malen bedragen van tientallen guldens hebben afgetroggeld met een ver haal, dat hij in ernstige moeilijkheden ver keerde. De man zou zich in Swalmen hebben schuldig gemaakt aan verduistering in dienstbetrekking. Toneelbibliotheek. De bibliotheek van de academie voor dramatische kunst „De Toneelschool" zal van 4 september af weer voor het publiek geopend zijn en wel iedere eerste en derde dinsdagavond van de maand. Dijkdoorbraakje. Een dijkje van de watergeleiding „De Stouwer" van het wa terschap NijeveenKolderveen is doorge broken, waardoor een complex landerijen van het waterschap Vollenhove onder water is komen te staan. De eigenaren van de lan derijen hebben de hulp van de gemeente en het waterschap ingeroepen om de water schade zo beperkt mogelijk te houden. JUBILEUM. Op zaterdag 1 september zal de heer E. T. Gordijn, wonende Kinheim- weg 39 te Bloemendaal, chef-monteur bij het PEN aldaar, de dag herdenken waarop hij vijfentwintig jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. ADVERTENTIE Rio Grandelaan 53, Overvcen, Tel. 24588 Bedrijf sschadeverzekering Project kan ongeveer half november gereed zijn Reeds .enige tijd geleden hebben wij ver meld, dat de bouw van de noodzakelijk geworden keersluis in de Leidsevaart, on geveer een halve kilometer ten zuiden van de Zandvoortselaan door het gemeentebe stuur van Heemstede is aangegrepen om met deze keersluis een brug voor voetgan gers te combineren. Deze brug komt on geveer in het verlengde van de Kerklaan te liggen en zal door een voetpad verbon den worden met de straten ten westen van de Herenweg. De keersluis dient om het water in de Leidsevaart op peil te houden. De bouw wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf J. P. A. Nelissen te Haarlem. De werkzaamheden zijn inmiddels zo ver 'gfevorderd,' dat kan worden aangeno men, dat brug en keersluis omstreeks half november voltooid zullen zijn. De brug wordt vijfentwintig meter lang en vieren- eenhalve meter breed en zal aan bei'de zijden van de Leidsevaart een trapsgewij ze opgang krijgen. Naast de trappen komt nog een gleuf voor het meenemen van rij wielen. De werkzaamheden van het betonstorten voor de rechterzijde van de brug zijn vrij wel gereed gekomen. Over veertien dagen zal het beton voldoende hard geworden zijn om de bekistingen te verwijderen, waarmee dan tevens de doorvaart voor schepen aan deze kant niet langer meer belemmerd is. Onmiddellijk daarna wordt de Leidsevaart aan de linkerzijde afgeslo ten en kan hier het bouwproces voor het overige gedeelte van de brug worden her haald. De keersluis wordt gebouwd volgens een nieuw, het zogenaamde „natte" systeem, hetgeen wil zeggen zonder gebruik te ma ken van een bouwput. Vandaar dat bij het verloop der werkzaamheden een periode van veertien dagen is inbegrepen., om de sluis - bestaande uit sponningen, waarin men schotbalken kan laten zakken - op de dichtheid te kunnen controleren. militaire dienst en teneinde spoedig uit dienst te komen, nam hij in sep tember 1917 de benoeming tot school hoofd in Ee, gemeente Oostdongera- deel, in Friesland aan, op welke één- manssehool hij tot 1 juli 1919 bleef. In september 1919 volgde zijn benoe ming tot hoofd van de lagere school te Breukelen. Het ging de heer Bleeker wel aan zijn hart de schilderachtige omgeving van de Vecht te verlaten, toen hij in september 1931 zijn taak als hoofd van de Vondel school in Aerdenhout: begon. Aanvankelijk telde de school 76 leerlingen, ondergebracht in zeven lokalen, in september 1936 waren er al 250 leerlingen. Thans gaat de school het nieuwe cursusjaar in met 440 leer lingen. Mejuffrouw J. M. Hofland, thans nog aan de Vondelschool verbonden en de heer G. J. Kelder (thans elders werkzaam) hebben van meet af aan deze school helpen opbouwen. Ook mejuffrouw A. G. J. Ko ning en de heer Gottschall geven daar al heel lang hun beste krachten aan. De heer Bleeker wees er met voldoening op dat de verstandhouding tussen het open baar en het bijzonder onderwijs in de ge meente Bloemendaal zeer goed is. De Von- Dit is een foto van de staf van leer krachten aan de Vondelschool in 1955. Tweede van links staat de heer J. A. C. Bleeker, die als schoolhoofd op 1 sep tember tegelijk met zijn school het zilveren jubileum viert. delschool is een opleidingsschool en dit jaar verlieten 67 leerlingen de school met goed gevolg om een middelbare school te gaan bezoeken. Er zijn leerlingen uit alle delen van de reld geweest, .nder meer uit Hongkong, Brazilië, Amerika en Engeland. De heer Bleeker, die in 1957 de pensioen gerechtigde leeftijd zal bereiken, heeft in al die jaren nog nooit verzuimd wegens ziekte. Afwezig was hij slechts, toen hij in 1942 in Amersfoort door de Duitsers ge vangengenomen was. De woorden van Thorbecke, die de heer Bleeker tijdens zijn openingsspeech in 1931 aanhaalde: „Wacht op onze daden" heeft hij in zijn school loopbaan wel waar gemaakt. Behalve een bekwaam onderwijsman is de heer Bleeker als rechtgeaard Fries ook een verwoed zeiler en houdt hij voorts van muziek en goede schilderkunst. Aerdenhout zal hem in 1957 slechts node zien gaan.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7