Elke mogelijkheid tot contact Sovjet-Unie moet aangegrepen met de worden FOTO VAN VLIET Tass bevestigt de berichten uit Washington over atoomproeven KOELTE MINISTER PINEAU'S GOK ZONDER RISICO: Heb geduld, alleen vrijer verkeer kan nu nog ongekende verlangens wekken Illl^w „Sovjet-Unie ziet zich ertoe genoopt door Westelijke halsstarrigheid" 3 Heringa Wuthrich Politiebewaking in Melbourne verscherpt Indonesië voert woensdag importrestricties in Wereldmacht Wijze woorden Weerbaarheid Wedijver Contact-therapie De enige kans KLEUREN-PROJECTIE Slecht weer bedreigt de Russische graanoogst ^SAASIVSACHl^ES Spuitende oliebron in het zuiden van Perzië Explosie op olie-aak in de Golf van Mexico: 8 doden Z A1 ii Av'iJ A (J 1 S E i: J. Al B ER 195 6 De verhouding tussen Nederland en de Verenigde Staten wordt op het ogenblik gekenmerkt door een stijve koelte, die zeer zeker betreurenswaardig is ook al was het alleen maar uit de overweging dat het zo prettig stemt, te weten dat men met iedereen goede vrienden is en harte lijke omgang heeft. De reden van deze koelte is moeilijk te gissen, doch het komt ons voor dat zij op twee benen steunt, waarvan het ene op Amerikaanse en het andere op Nederlandse bodem is geplant. Het Amerikaanse been is te vereenzelvigen met onverschilligheid en scepticisme, het Nederlandse is syno niem aan een gevoel van verongelijkt zijn en een bokkige ergernis. Minister Luns heeft deze Nederlandse stemming duide lijk weergegeven tijdens zijn onderhoud met minister Dulles bij gelegenheid van de Londense Suezkanaal-conferentie. De Amerikaanse houding is af te leiden uit de weigering om een luchtvaartovereen komst aan te gaan, het gebrek aan be langstelling in de Nederlandse bezwaren tegen Indonesië en de laatdunkende Ameri kaanse meningen over de slepende Neder landse kabinetsformatie. Dit vastgesteld zijnde, rijst de vraag of het enige zin heeft, de Amerikaanse re gering te wijzen op de Nederlandse ont stemming en dus als het ware te eisen dat men in Washington beleefdheidshalve een grotere belangstelling voor Nederlandse belangen aan de dag legt. De Amerikaanse onverschilligheid moet een oorzaak hebben en met protesten neemt men die oorzaak niet weg, evenmin als een verliefde jonge ling zijn aangebedene tol grotere genegen heid jegens hem kan brengen door haar eens flink de mantel uit te vegen. Gebrek aan belangstelling van regeringen voor andere regeringen heeft met genegen heid niets uit te staan, zelfs met vriend schap niet, al zijn er in de loop der wereld politiek tal van vriendschapsverdragen ge sloten. Dit lijkt scepticisme, doch is het niet. Want er wil allerminst mee worden betoogd, dat in de internationale verhou dingen geen vriendschappen mogelijk zijn. Vriendschap is echter zo iets individueels, zozeer gebaseerd op persoonlijke banden zozeer afhankelijk van onberekenbare in nerlijke gesteldheden, dat men haar niet mag verwachten in de inventaris van een politiek beleid. Minister Dulles kan zeer vriendschappelijke gevoelens koesteren tegenover Nikita Kroesjtsjev al is daar nooit een duidelijke demonstratie van ge weest doch dat houdt allerminst een Russisch-Amerikaanse politieke genegen heid in. En dat Eisenhower de Russische premier Boelganin graag mag, heeft de Amerikaanse president meermalen voor zichtig laten blijken. Doch de verhouding tussen regeringen wordt niet door derge lijke gevoeligheden bepaald en daarom moet men, als de politieke genegenheid van de Verenigde Staten voor Nederland onder de maat blijkt te zijn, de oorzaak ongetwijfeld zoeken op het gebied der politieke belangen. Blijkbaar is het belang van Nederland in het beeld der Ameri kaanse politieke doeleinden niet indruk wekkend genoeg om Washington te bren gen tot betuigingen van hoogachting in de géést, die bijvoorbeeld Soekarno bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten ten deel vielen. En een tweede punt is, dat dit ge brek aan belangrijkheid niet een Apieri- kaanse, doch een Nederlandse tekort koming is. Waaruit zou kunnen woi'den geconcludeerd, dat de mate van belang rijkheid in internationale kring niet wordt bepaald door een onveranderlijk „ja-en- amen", doch door dezelfde oorspronkelijk heid die ook in het dagelijkse leven de een boven de anderen doet uitsteken en het gezag verleent, dat hem tot prominente stempelt. Gebrek aan oorspronkelijkheid in onze politiek naar buiten, in onze houding bij grote internationale strijdvragen, bij de gelegenheden waar een verlichte ziens wijze moeilijke impasses kan oplossen dat is een factor van ons kleine aanzien in de internationale kring. De Nederlandse houding bij buitenlandse conferenties kan meestal worden samengevat in de beleefde doch weinig imponerende zin: „Wij zijn het volkomen met de grote Westelijke mo gendheden eens". Als minister Luns voor deze houding dankbaarheid in de vorm van grote belangstelling heeft verwacht, dan is hij bedrogen uitgekomen. Ook de Haagse Post toont zich daarover grotelijks teleurgesteld en zegt: „De vraag die steeds meer aan de orde komt is, of wij Amerika niet zullen moeten laten weten dat wij uit de NATO zullen treden wan neer men zich zo onverschillig jegens ons blijft betonen". Afgezien van de kwestie of het NATO- lidmaatschap voor ons land van groot be lang is, moet hierop toch worden opge merkt, dat een dergelijke.kinderlijke han delwijze de bevestiging van een zorgwek kend minderwaardigheidscomplex zou zijn. Trouwens, de Haagse Post, is toch, naar wij hopen, niet van mening dat wij in de NATO zijn getreden om Washington te plezieren? J-L. ADVERTENTIE H a a r e m CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS In het zwemstadion, waar in november en december de Olympische zwemwedstrijden zullen worden gehouden is in de laatste weken een toeneming van het aantal bescha digingen van 't bouwwerk geconstateerd. De politiebewaking bij de projecten voor de Olympische Spelen is daarom verscherpt. Sir William Bridgeford, die verantwoorde lijk is voor de goede gang van zaken bij de voorbereiding voor de Spelen, heeft ver klaard, dat het, nu het geheel zijn voltooiing nadert, onverantwoord is risico's te nemen en dat louter als voorzorg, meer politieman nen bij de bewaking zijn ingeschakeld. DJAKARTA (ANP). - De Indonesische minister van Financiën, mr. Jusuf Wibiso- no, heeft meegedeeld, dat de nieuwe in- voerbepalingen op 5 september en niet op 1 September - zoals aanvankelijk was aan gekondigd - van kracht zullen worden. Onder deze nieuwe bepalingen zullen de imoortgoederen worden verdeeld in negen groepen, waarop extra rechten worden ge heven tot 400 percent van de rupiah- waarde. Het uitstel is veroorzaakt door enkele wijzigingen in de nieuwe indeling der importgoederen. Van onze reisredacteur) „Als ik een Rus was....", hoeveel malen heb ik het sinds mijn terugkeer uit de Sovjet-Unie niet gehoord en in hoeveel varianten? „Mij zou het niet liggen Ik zou het niet nemen. Ik zou allang in verzet gekomen zijn". Inderdaad, waarde lezer, u, die in een vrij en democratisch land leeft, in redelijke welstand boven dien, u zou het stelsel van de Sovjet-Unie bepaald niet liggen en ik hoop van ganser harte, dat u het nooit aan den lijve zult behoeven te voelen. Maar dit Sovjet-systeem vertegenwoordigt thans een wereldmacht, waarmee ons vrije, democratische Westen in, zij net dan een vreedzame, wedijver op de mat moet. En voorwaarde nummer één voor een gelukkige afloop van die worsteling is het kennen, begrijpen cn vooral het niet onderschatten van die tegenstander. Bedenk daarom dat u géén Rus bent, zet uw westerse bril af, wanneer u de Sovjet-burger van vandaag bekijkt. Verwacht niet, dat hij al hunkert naar vrijheden en voordelen die hij nog niet kent. Zeg niet: „Het systeem is immoreel en in strijd met de menselijke natuur, dusDat „dus" is eens uitgewerkt in het Amerikaanse tijd schrift „Colliers", dat een speciaal nummer aan een denkbeeldige „bevrijding" van de Sovjet-Unie wijdde, een wensdroom, die men wel eens vaker achter de politieke gedachten van de Verenigde Staten vermoedt. Eén artikel heb ik in dat Colliersnummer gemist, een stuk "over de desillusie der Amerikaanse soldaten temidden van een bevolking, waarvan de meerderheid eenvoudig helemaal niet bevrijd wenste te worden. Want als ik één sterke indruk van mijn reis door de Sovjet-Unie heb meegenomen, dan is het dat een grote meerderheid van het volk achter het regime staat. Het steunt het weliswaar niet met geestdrift, maar het aanvaardt het als normaal, als vanzelfsprekend. Zelfs nu, na Stalin's dood, de regering de scherpste en directste dwangmiddelen terzijde begint te leggen blijft het in het gareel. En dat doet het vee' minder uit angst dan uit conformisme. Het systeem heeft wortel geschoten! Om met die wensdroom over een „afschudden van het communistische juk" af te rekenen, noem ik een paar factoren, die tot de aanvaarding van het regime hebben geleid: nu, veertig jaar na de revolutie, is er nog maar een kleine groep mensen, die de vóór-communistische periode bewust heeft beleefd, een tijdvak, dat trouwens even weinig politieke vrijheden kende als het huidige, en het is onloochenbaar dat de materiële omstandigheden nu veel beter zijn. Niet goed genoeg in onze (verwende) westerse ogen? Akkoord, maar voor een volk, dat ont beringen gewoon is, dat de geduldige levenskracht heeft van een brede rivier, dat het bovendien ieder jaar beter krijgt, voldoende om tevredenheid over het heden en hoop op de toekomst te koesteren. Een volk bovendien, dat een brandend patriotisme, een haast grenzenloos nationaal chauvinisme bezit, een eigenschap die van evenveel, zo niet meer bepalend belang is dan de ideolo gische. Het regime heeft er in wat nu „de grote vader landse oorlog" neet, een beroep op gedaan. De verrassende uitwerking daarvan zal het nimmer vergeten. Evenmin als de gewone Rus uit het oog zal verliezen, dat het com munisme van zijn vaderland een wereldmacht heeft ge maakt. g»W%/, t i Op vakantie aan de zonnige kust van de Zwarte Zee. Ik-ben deze reportage begonnen met de woorden van een Westelijke diplomaat: „Geen kracht of macht ter wereld zal dit regime voetstoots omver kunnen werpen. Of wij het leuk vinden of niet en we vinden het niet leuk we zullen ons moeten wennen aan de gedachte, dat wij ons hele leven de Sovjet-Unie als grote macht naast ons zullen zien". Die ambassadeur voegde eraan toe, dat hier helemaal geen reden in ligt om bij voorbaat het hoofd te laten hangen. Hij zei dat het Westen die „vreedzame wedijver" moet aanvaarden, dat het die zelfs kan winnen en tenslotte hield hij het pleidooi voor een zo groot mogelijke uitwisseling op ieder gebied. Woorden die ik met de grootste klem zou willen onder schrijven. Ik heb in mijn vorige artikel gesteld, dat al is het doe! van de nieuwe Sovjet-leiders een communistische wereld onveranderd gebleven, de methoden gewijzigd zijn en dat die nieuwe methoden het Westen kansen bieden. Welke kan sen? Ik heb u al gevraagd van wensdromen afstand te doen. Een onverhoedse poging tot omverwerping van het commu nistische regime is ondenkbaar, zou zelfs mogelijk onwense lijk zijn door de hevige spanningen en gevaarlijke reacties, die zij op zou roepen. Wij kunnen op niet meer hopen dan het voorkómen van oorlog, een zekere normalisering van de internationale betrekkingen (waarbij men moet bedenken, dat ook tussen een niet-communistisch Rusland en de Ver- enige Staten spanningen zouden optreden., want de grootste land- en de grootste zeemacht staan hier tegenover elkaar), en een zeer geleidelijke liberalisering van de regimes in het communistisch blok. Als u bereid bent voor dat proces een zeer lange tijd uit te trekken, de doelen niet hoger te stel len, om met Adlai Stevenson te spreken „met problemen en conflicten te leven", dan kunnen we gaan bekijken welke middelen daartoe het Westen tot zijn beschikking heeft. Twee daarvan liggen op het terrein, dat buiten het be stek van deze reportage valt en ik zal ze slechts aanduiden. Het eerste is handhaving van de Noordatlantische weerbaar heid, die niet noodzakelijk even groot hoeft te zijn als de Rus sische, maar groot genoeg om de U.S.S.R. niet in de verleiding te brengen. De prijs van de oorlog moet t e hoog blijven. Punt twee is het besef, dat die weerbaarheid ten hoogste een noodrem kan zijn, dat nu de Sovjet-Unie met haar niet geringe politieke en econo mische middelen naar de hand van de neu trale landen is gaan dingen, het Westen met zijn in feite toch groter potentieel die handschoen terstond moet opnemen. Dat het uit het warnet van koloniale en ra ciale problemen en ressentimenten moet zien te geraken e e r de Sovjet-Unie op dat gebied ons het gras voor de voeten weg maait, dat het zich politiek en economisch grotere offers zal moeten getroosten om te voorkomen dat op de democratie voorgoed het etiket „Alleen voor binnenlands ge bruik in het Westen" wordt geplakt. Kinderen in een „pionierskamp' De „vreedzame wedijver" is een proces, dat veel geduld en opofferingen zal ver gen, evenveel trouwens als dat van de ge leidelijke liberalisering van de binnenland se regimes. Toch heeft het Westen ook daarin een machtig wapen, nu de Sovjet regering enigszins de afzondering heeft op geheven, waarin haar volk zo lang heeft moeten leven, nu uitwisselingen op veler lei gebied aan de orde van de dag zijn. Daarin ligt de kans de Sovjet-burgers de vrijheden en voordelen van de Westerse democratie te leren kennen. Iedere Wes terse toerist in de Sovjet-Unie draagt er toe bij het misvormde beeld van het Wes ten, dat de propaganda in de Russische breinen heeft achtergelaten, in het reine te brengen. Iedere Russische toerist, al is hij nog zo overtuigd partijganger, moet in het Westen nieuwe verlangens opdoen. Iedere Westerse kunstenaar, die naar Mos kou gaat, zal bijdragen tot het besef, dat er niet alleen in de Sovjet-Unie muziek gemaakt of gedanst wordt. Nu het ijzeren gordijn, wat opengeschoven, is, zou het toch te dwaas worden, wanneer het Westen, dat bepaald geen kwaad geweten behoeft te hebben als het op vergelijkingen aankomt, aan een vrijer verkeer van mensen en ge dachten belemmeringen in de weg zou leggen. Het zou integendeel die laatste belemmeringen ik denk aan de vinger afdrukken van en de bespottelijke vragen aan de reiziger die de Verenigde Staten binnen wil moeten opheffen. Het kan er alleen maar bij winnen. In deze contact-therapie hoeft men heus niet alleen de zwaarwichtige principiële medicijn toe te dienen. Er zou al veel ge wonnen zijn, wanneer de Sovjet-burgers maar eens in de gaten kregen, dat het le ven bij ons eenvoudig minder verve lend is. Daartoe is iedere lipstick, ieder modeblad, ieder Amerikaans dansorkest op zijn minst een even machtig wapen als de verklaring van de rechten van de mens Men zou iedere Westelijke regering toe willen roepen: „Wissel toch uit, laat ze maar komen, die onverslaanbare sport- teams. Laat ze maar winnen met tien tegen nul. Wanneer zij naast de gewonnen me dailles een beetje twijfel aan de alleen- zaligmaking van hun systeem in hun ba gage pakken, winnen wij meer." Een familie uit Leningrad. Men zou ook willen zeggen tot dege nen, die daar de kans toe krijgen, praat met de Russische diplomaten, zakenlieden, sportlui, ontvang ze, doe gewoon tegen hen. Men bekeert niemand door hem zwij gend en argwanend uit een hoekje aan te gluren. Laat ze u gerust op hun marxis tische dogma's trakteren, uw woord valt niet op dorre bodem. Ik heb het aan iede re Rus, met wie ik sprak, gemerkt: ze branden van nieuwsgierigheid. Men ontmoet bovendien niet het blinde fanatis me van nazi-Duitsland, in een redelijk ge sprek vindt men altijd tekenen van be langstelling, soms van begrip. Vooral wan neer men waardering toont voor hun land en hun volk, voor een aantal prestaties van de Sovjet-Unie, en men bereid is toe te geven, dat in het Westen niet alles ideaal is. Dat houdt volstrekt niet in, dat u af hoeft te doen aan uw democratische overtuigingen, de slinkse om-de-hoek-pra- terij van de „fellow-traveller" ontmoet irritatie, een rustig en zelfverzekerd zeg gen, waar het op staat, ondervindt een zwijgend respect. De Russen zijn realis tisch genoeg om te beseffen dat u en niet de communistische splinterpartijen of hun meelopers tot de werkelijke vertegenwoor digers van het Westen behoort. De Franse minister Pineau heeft de::, aanpak cn haar logische consequentie op' De gewone mensen van de Sovjet unie: meisjes bij de oogst. het politieke plan, vasthouden aan eigen principes, waakzaam blijven, maar niet bij voorbaat „nee" zeggen, reëel overleg en ieder mogelijk contact aangrijpen, de „gok zonder risico's" genoemd. Ik geloof dat hij gelijk heeft, dat het zelfs de enige gok is, die kansen biedt. Een Sovjet- jour nalist zei tegen mij: „Er is in de Sovjet- Unie na Stalins dood een democratise ringsproces begonnen, dat naar ik geloof onomkeerbaar zal blijken, of de leiding het wil of -niet". Er is inderdaad een sluis een eindje opengedraaid, er sijpelt een dun stroompje door. Met veel geduld zal het Westen moeten proberen de nieuwe verlangens te helpen wekken, die de druk op de sluisdeur groter zullen maken, mis schien zal eens de vrijheidsdrang, die, al is het maar onbewust, in ieder volk slui mert, die deuren, opendrukken en zal de brede stroom van dit begaafde grote volk de nauwe bedding van thans verlaten en vrijelijk zijn eigen loop kiezen. Het kan daarbij geholpen worden, al zal het uit eindelijk zelf die evolutie moeten be werkstelligen. Het zal lang duren. Men maakt veertig jaar communisme niet met één handomdraai ongedaan. Het lijkt even wel de enige kans! ADVERTENTIE Na afloop van de vakanties is de tijd weer gekomen voor het inramen van uw dia's (kleinbeeld en 6x6) en het monteren van uw 8 mm films. Alles wat u hiervoor nodig hebt vindt u in rijke sortering bij WAGENWEG 86 Projectoren In alle bekende merken! Militaire hulp ingeroepen in Siberië MOSKOU, (Reuter) Volgens berich ten uit Moskou heeft men in Siberië mili taire hulp ingeroepen om de buitengewoon rijke oogst van dit jaar, die vooral in som mige gebieden van Kazakhstan door een hevige regen wordt bedreigd, binnen te halen. Overigens loopt de oogst bijna over al in het land gevaar, behalve in de Oekraine. Reizigers uit Siberië zeggen dat de tarwevelden onder water staan. Eerder dit jaar leek het of de graanoogst in Siberië de meest optimistische verwach tingen nog zou overtreffen, maar nu schijnen zware verliezen ten gevolge van de regens onafwendbaar. In Zuidwest- Siberië zou in gehele gebieden oogstrijpe tarwe door de regen zijn plat geslagen, voordat de dorsmachines bij het koren konden komen. Op andere plaatsen zou het koren staan te rotten. Als het graan niet spoedig gedorst en binnengehaald wordt, kan de oogst ver loren gaan door de in Siberië reeds begin september invallende vorst. Gebrek aan ervaren personeel vormt een ander groot probleem voor de boeren. Een „oogstdienst" van 200.000 jongeren uit de grote steden, die op het land helpen, haalt weinig uit. De Russische graanoogst van dit jaar is echter overal zo goed, dat men, ondanks de regens, een bevredigend resultaat ver wacht. De Sovjet-Unie heeft er zich even wel waarschijnlijk te vroeg op beroemd dat zij dit jaar meer graan zou oogsten dan ooit te voren. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Amerikaanse deskundige uitgenodigd om de stroom te komen stuiten TEHERAN (Reuter) Nabij Qum in Zuid-Perzië spuit een nog niet geëxploi teerde oliebron sinds zondag een straal olie zestig meter de hoogte in. Het ver keer in de richting van de 'bron is omge legd en militaire hulpploegen controleren het gebied. De Perzische regering heeft de hulp ingeroepen van Myron Kinley, een Amerikaanse bestrijder van oli ebranden, die de stroom moet zien te stuiten en Per zië daarmee een verlies van ongeveer 160.000 doller per dag moet helpen be sparen. De Sjah heeft een vlucht bóven het gebied gemaakt, om zich te overtuigen van het belang van de bron. Een Amerikaanse deskundige heeft ver klaard dat hij zich al 35 jaar lang bezig houdt met het boren naar olie maar dat hij nog nooit een oliebron heeft gezien als de zo juist aangeboorde. De nieuwe bron levert 125.000 vaten ruwe olie per dag. Amerikaanse en Zwitserse olie-deskundi gen hebben voor tijdelijke reservoirs ge zorgd. Perzische functionarissen beweren, dat de nieuwe-bron de grootste en besté is ter wereld. MEXICO (AFP). - Bij een ontploffing in de haven van Tuxpan aan de Mexicaanse golf aan boord van een aak van de Mexi caanse oliemaatschappij „Pemex", zijn acht personen om het leven gekomen en zeven gewond. Een man wordt vermist. De directie van de „Pemex" heeft verklaard, dat zich op het tijdstip van de ontploffing geen olieproducten aan boord van de aak bevonden. LONDEN (Reuter) Het Russische persbureau Tass heeft bekend gemaakt, dat op 24 en 30 augustus in de Sovjet-Unie atoomproeven zijn gehouden. Het doel van deze en de nog te nemen proeven is de verbetering van kernwapens en de ontwik keling van nieuwe typen voor bewapening van verschillende takken van de strijd macht. Er wordt bij gezegd, dat in de Sov jet-Unie de atoomproeven in de regel op grote hoogte worden genomen, waardoor minder radio-actieve stof de aarde bereikt. Om die reden wordt ook de kleinst moge lijke hoeveelheid werkzame stof gebruikt. Tass is gemachtigd het volgende te ver klaren: „De Sovjet-Unie, geleid door haar vredespolitiek, heeft bij de UNO herhaal delijk een absoluut verbod op atoom- en waterstofwapens voorgesteld. In het voor jaar van 1956 heeft de Sovjet-Unie voor gesteld dat de landen die over kernwapens beschikken, zich verplichten de proeven met deze wapens te staken, onafhankelijk van het bereiken van overeenstemming over andere ontwapeningsproblemen. Een dergelijke overeenkomst zou de eerste stap kunnen zijn naar het verbod en de vernie tiging van atoomwapens en kunnen bij dragen tot vergroting van het vertrouwen tussen de staten. Amerikaanse staatslieden spreken, doelend op de Russische atoom proeven, over de noodzakelijkheid van in ternationaal toezicht op de atoomenergie. De Sovjet-regering is van mening, dat geen bepaald controlesysteem voor kern proeven nodig is, omdat de huidige tech nische middelen het gemakkelijk maken een atoomproef, waar ook ter wereld, te ontdekken". „Het is echter bekend dat het voorstel van de Sovjet-regering en het voorstel tot een verbod van kernwapens niet de steun van de Verenigde Staten en een aantal andere westelijke staten heeft. Het is ook bekend dat de Verenigde Staten en Groot- Brittannië dit jaar kernproeven hebben genomen. De Sovjet-regering moet die omstandigheden in aanmerking nemen en is in het belang van haaf veiligheid ge dwongen grote aandacht aan kernwapen proeven te besteden. Niettemin is de Sov- iet-regering van plan ook in de toekomst haar pogingen om tot een internationaal 'kkoord over een algeheel verbod op de iroduktie. het opslaan en het gebruik van icernwapens te komen, niet te verminde ren. Ook zal zij blijven streven naar een verbod op proefontploffingen van deze wapens. Tevens zet de Sovjet-regering het werk op het gebied van atoomenergie voor vreedzame doeleinden zo krachtig moge lijk voort". Eisenhoiver eerder President Eisenf&wer onthulde gisteren op zijn persconferentie te Washington reeds eerder, dat donderdag in ZuidwestTSiberië een nieuwe en grotere atoomproef was ge nomen. Hij zei nog niet te weten, hoe zwaar de ontploffing is geweest. De Ame rikaanse deskundigen waren nog niet klaar met hun berekeningen. De president criti- seerde de geheimzinnigheid, waarmee de Russen hun kernproeven omhullen. Hij vestigde er de aandacht op, dat Rus sische diplomaten in de hele wereld praten over de afschaffing van het atoomwapen, maar dat de Russen - zonder vooraf te waarschuwen - niettemin voortgaan met atoomproeven. In antwoord op vragen, zei hij, dat deze jongste ontploffing Washing ton er niet toe zou brengen zijn defensie plannen te veranderen. Hij verklaarde, dat het noodzakelijk is aan te nemen, dat de Russische communisten hun uiteindelijke plannen niet hebben gewijzigd en dat de Verenigde Staten zouden voortgaan hun veiligheid te verzekeren. Veertiende maal Het was de veertiende maal, dat de Ame rikaanse regering melding maakte van Russische proefnemingen. Die mededelin gen zijn mogelijk gemaakt door weten schappelijke waarnemings-stations, die in verschillende delen van de wereld zijn in gericht. Uit de Amerikaanse mededelin gen blijkt duidelijk dat de Russische acti viteit op dit gebied sinds 1949 toeneemt. Voorafgaand aan de verklaring van woens dag en vrijdag, zijn dergelijke mededelin gen verstrekt in: 1949: 23 september; 1951: 3 en 22 okto ber; 1953: 20 en 31 augustus (de laatste een van een reeks ontploffingen); 1954: 26 okto ber (een van een reeks ontploffingen; 1955: 4 augustus: 24 september (een van een reeks ontploffingen): 10 november (een van een reeks ontploffingen): 23 november; 1956: 21 maart en 2 april (een van een reeks ontploffingen).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5