Commissie-Menzies begint haar overleg met Nasser in Cairo OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Pineau wijt onbuigzaamheid van Egypte aan Rusland Bloemencorso HET WEEROpklaringen cfc'MORRIS' Betogers voor met traangas rassenscheiding uiteengejaagd Kinderroof brengt Amerikaanse staat Connecticut in beroering Onverzoenlijke taal aan beide zijden Het woord is aan Noodtoestand in stad Clinton in Tennessee De kabinetsformatie De heer J. van Tilburg arriveert hedenavond Wapens Suezloodsen zouden vandaag hun ontslag indienen Nieuwe Britse minister van Marine Spoorbrug bezweek onder trein in India Politie kamt met duizend vrijwilligers omgeving uit De honderdduizend op nr. 2144 Bekende boektitels in geur en kleur uitgebeeld s i .1 sï 71 e JAARGANG No 47 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1956 301e JAARGANG No 200 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman CAÏRO (AFP/Reuter) De vijflandencommissie die na de internationale Londense conferentie over liet Suezkanaal werd ingesteld, zal heden in Nassers ambtswoning, de eerste bespreking met de Egyptische president hebben. De bijeenkomst zal onder meer worden bijgewoond door de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Fawzy en Nassers voor naamste politieke raadgever, de luchtmachtofficier Ali Sabri, die gedurende de kanaalconferentie als waarnemer in Londen verbleef. Premier Menzies van Australië, de ministers van Buitenlandse Zaken van Zweden, Ethiopië en Perzië, respectievelijk Oesten Unden, Akliloe Habte Wold en dr. Ali Ardalan, en de Amerikaanse vertegenwoordiger Loy Henderson, maken deel uit van de commissie. Menzies zei voor zijn vertrek uit Londen, dat de commissie hoopt haar taak nog deze week te kunnen volbrengen. Hij verklaarde voorts, dat het gegeven mandaat niet betekent, dat „wij slechts koeriers zijn, die een stuk papier zullen overhandigen. Overigens zijn wij niet van plan af te wijken van de grondslagen van de Londense voorstellen". Na zijn bezoek aan Egypte zal Menzies in Londen verslag van zijn missie uitbrengen. President Nasser zei zondagavond op een persconferentie onder meer, dat zijn over leg met de commissie niet het karakter van onderhandelen, maar „slechts van bespre kingen" zou hebben. Op een vraag, of hij voornemens is een overeenkomst aan te gaan, waarbij de rechten van de gebruikers van het Suez-kanaal zouden worden gega randeerd, antwoordde hij: „Ik heb reeds beloofd te onderhandelen over iedere nieuwe overeenkomst op basis van de con ventie van 1888, waarbij de vrijheid van scheepvaart wordt gegarandeerd. Dit aan bod is nog steed's van kracht". Nasser zei voorts, dat hij niet bereid is tot een com promis aangaande de kwestie van Egypte's recht om het kanaal te beheren. De Franse minister van Buitenlandse Za ken, Christian Pineau, heeft zondagavond verklaard, dat Nasser zich zou neerleggen bij de meerderheidsvoorstellen van de Lon dense conferentie over de Suez-kanaal- kwestie, indien de Sovjet-Unie hem niet zou steunen. Pineau zei, dat deze Sovjet hulp, waardoor Nasser een onbuigzame houding kan aannemen, „de wereldvrede in gevaar zou kunnen brengen". „In deze omstandigheden hebben wij niet het recht een politiek van overgave te volgen en ons neer te leggen bij de aanslag van de Egyp tische dictator." „Indien er in 1936, ten tijde van de her bezetting van het Rijnland, een minister van Buitenlandse Zaken was geweest, die bereid was „neen" te zeggen tegenover de Duitse eisen, zou deze minister misschien beschuldigd zijn van een oorlogszuchtige houding. Hij zou echter het leven van twintig miljoen mensen, tussen 1939 en 1945, hebben gered." Frankrijk heeft be sloten energie te tonen. „Onze jonge mili tairen die voor de dienst zijn opgeroepen, geven ons het voorbeeld van moed. Wij kunnen de wereld onze energie en onze wens naar vrede tonen." ADVERTENTIE Teddy gevoerde Windjackets (Van onze parlementaire redacteur) De heer .T. van Tilburg, gouverneur van Suriname, die op uitnodiging van de in formateur naar Nederland komt, heeft een dag oponthoud gehad als gevolg van een technische storing aan het vliegtuig, waar mee hij onderweg was. Hij komt nu heden avond laat op Schiphol aan. Men behoeft deze vertraging nog niet als een tegenslag te beschouwen. De informateur kan immers intussen met zijn informatiearbeid voortgaan en aan de hand van een ontwerp-programma, per sonen voor eventuele aanvaarding van mi nistersportefeuilles, polsen. Dat zou dan tenslotte de mogelijkheid van winst in plaats van verlies opleveren. Want hoe verder hij met zijn voorbereidingen gevor derd zal zijn, hoe duidelijker de situatie zich kan aftekenen, waarvoor de heer Van Tilburg zich geplaatst zal zien. Er is trouwens toch al de vraag gerezen, welke de gang van zaken zou kunnen of moeten zijn, wanneer deze, eenmaal ge arriveerd en kennis genomen hebbende van de stand van zaken, tot de voorlopige slotsom zou komen, misschien wel bereid te zijn als minister-president op te treden. Zou hij dan verder gaan zitten afwachten, wat de polsingen door de informateur zul len opleveren, of zou hij, hetzij tesamen met deze een formatieopdracht krijgen, hetzij alleen, in welk geval hij dus als for mateur de tegenwoordige informateur zou gaan opvolgen of vervangen? Men heeft nu vierentwintig uur langer tijd gekregen om zich nader omtrent die problemen te be zinnen. Zondagmiddag heeft prof. De Gaay Fort man in Den Haag een onderhoud van een uur gehad met mr. J. Cramer, Commissaris der Koningin in de provincie Drente en voordien lid van de Eerste Kamer, waar hij zitting had voor de P.v.d.A. Hedenmorgen heeft de informateur een bezoek gebracht aan mr. J. R. Hvan Schaik, minister van Staat en lid van de Raad van State. Naar de woordvoerder van de informateur mededeelde moeten deze beide bezoeken nog in de oriënterende sfeer worden gezien. Pineau gaf Egypte de schuld voor Frank- rijiks moeilijkheden in Algerije, Nasser had hem zijn erewoord gegeven, dat er geen Algerijnse agitators in Egyptische kampen werden opgeleid. Dit was niet waar geble ken. „Het is ons thans niet meer mogelijk vertrouwen in kolonel Nasser te stellen." „Wij moeten bepaalde dreigementen van Nasser jegens Westerlingen niet vergeten en gepaste maatregelen nemen om ingeval van nood de veiligheid van Fransen en Britten in Egypte te garanderen. Wij moe ten ook denken aan de eventuele repatrië ring van de loodsen die naar hun landen willen terugkeren en door de Egyptische wet met gevangenisstraf worden bedreigd, indien zij hun post willen verlaten." Men zal zeggen, dat een krachtige houding het gevaar van een conflict met zich mee brengt, maar ik ben niet erg zeker van de solidariteit van de Arabische landen jegens Nasser. Sommige van deze landen achten zijn initiatieven reeds buitensporig." „Nasser is zeer zeker op veel kleinere schaal een dictator dan Hitier, maar zijn opwellingen zijn niet minder gevaarlijk. Is het niet onze plicht hem terstond tegen te houden."? „Indien wij „neen" zeggen met Zaterdag zijn de twee leden van de Britse ambassade te Cairo in Londen aangekomen nadat zij door de Egypti sche regering waren beschuldigd van spionage en tot „personae non grata" waren verklaard. Op de foto ziet men de heer J. G. Grove, eerste secretaris van de visum-af deling, met zijn vrouw en kinderen bij aankomst op London Airport. de zeer duidelijke wil om desnoods geweld te gebruiken, zal dat veel beter zijn dan de toestand, waartoe dralen zou leiden en welke misschien een geduchter bedreiging van de vrede zou betekenen", aldus Pineau. In diplomatieke kringen in Washington verluidt, dat ten minste een maal per week een communistisch schip in een Egyptische haven Russische wapens lost. Men gelooft dat Egypte in de afgelopen vier maanden 125 tanks en veel geschut uit de tweede wereldoorlog heeft ontvangen. De Egyptische minister van Oorlog en opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal-majoor Abdel Hakim Amer, heeft verklaard, dat Egypte zijn „militaire voor bereidingen voltooid heeft en gereed is aan iedere aanval het hoofd te bieden". Hij zei dit in een vraaggesprek met het Egyp tische blad „Achbar". Het Franse vrachtschip „Auray" (4.380 ton) is zondag te Famagusta op Cyprus met oorlogsmaterieel aangekomen. Het Franse passagiersschip „Athos" (15.276 ton) is met onbekende bestemming uit Marseille vertrokken. Het schip heeft 2.000 militairen met uitrusting aan boord. De Australische minister voor het Leger, John Cramer, heeft meegedeeld dat een volledig uitgerust bataljon in gereedheid wordt gehouden voor het geval militaire hulp nodig zou zijn in het geschil om het Suezkanaal. Op korte termijn zou nog een bataljon kunnen worden gemobiliseerd en zonodig een volledige divisie van 17.000 man. Het leger is niet in alarmtoestand. Het is zelfs nog de vraag of de hulp van Australië zou worden ingeroepen. „Onze sfeer van activiteit is van het Midden- Oosten naar Zuidoost-Azië verplaatst", zo zei de minister. Het personeel van de Britse ambassade in Caïro zal wegens de onzekere toestand en een vermindering van werk iets worden Raadsheer. Tot raadsheer in het ge rechtshof te Arnhem is benoemd mr. A M. L. Borgart, rechter in de rechtbank te Utrecht. ingekrompen. De vrouwen en kinderen van het ambassade-personeel wordt aange raden Egypte te verlaten. Ook de Britse staatsburgers in Syrië en Jordanië, wier aanwezigheid daar niet strikt noodzakelijk is, is aangeraden te vertrekken. Tony Wal lace, fotograaf van de Londense „Daily Mail", heeft verklaard, dat de Egyptische autoriteiten hebben geweigerd zijn visum te vernieuwen. Hij zal Egypte morgen verlaten. De Egyptische openbare aanklager, Sa- bek, heeft in een vraaggesprek met het officiële persbureau voor het Midden-Oos ten verklaard, dat hij de doodstraf zal eisen in de „spionagezaak-Swinburn". Het onderzoek zal nog wel een week duren, omdat zich getuigen gemeld hebben, die namen noemden van andere dan de reeds gearresteerde verdachten. De doodstraf kan geëist worden, zo voegde hij hier nog aan toe, omdat Egypte technisch nog in oorlog is met Israel. In vredestijd is de zwaarste straf voor spionage gevangenisstraf. Britse en Franse generaals, die betrok ken zijn bij de militaire voorbereidingen in het oostelijk deel van de Middellandse Zee, hebben op een militair vliegveld bij Algiers geheime besprekingen gevoerd, al dus wordt gezegd in onbevestigde berich ten te Algiers. Aan het overleg zou zijn deelgenomen door de Franse generaal An- dré Beaufré en de Britse luitenant-gene raal Sir Hugh Stockwell. CAIRO, (United Press) Uit betrouw bare bron te Cairo wordt vernomen dat alle niet-Egyptische Suezloodsen vandaag hun ontslagaanvrage zullen indienen, welk ontslag op 15 september of eerder zal moeten ingaan, tenzij voor dien een op lossing van de Suezproblemen wordt be reikt. De voorlopige ontslagaanvragen zou den zijn bedoeld om de Egyptische auto riteiten te waarschuwen dat de loodsen zullen vertrekken als er geen bevredigende oplossing is gevonden. Betrouwbare bronnen in Caix-o verklaren voorts dat een delegatie van de Europese loodsen kolonel Younes, de directeur van de Egyptische kanaalmaatschappij in Is- mailia vandaag officieel van de ontslag aanvrage in kennis zou stellen. De loodsen stellen zich onder de bescherming van hun regeringen. Het is nog niet bekend hoeveel van de 130 westelijke loodsen ontslag zul len nemen. Volgens een Egyptisch weekblad zullen alle Arabieren het werk bij oliemaatschap pijen en alle buitenlandse vestigingen neer leggen als men de Suezloodsen terugroept. De Russische ambassadeur te Cairo, Kis- selev, heeft vrijdag een bezoek aan Port Said gebracht. Hij bezichtigde geruime tijd de haven en haar installaties. Het Egyptische deviezeninstituut heeft aan de buitenlandse en Egyptische banken in Port Said een circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat voortaan de door- vaartrechten voor het Suezkanaal betaal baar zullen zijn in Egypte in Egyptische ponden. Deze circulaire heeft in financiële en scheepvaartkringen grote opschudding veroorzaakt daar men meent dat de toe passing van dit nieuwe voorschrift het voor vele schepen onmogelijk zal maken het kanaal te gebruiken. LONDEN, AFP/Reuter/U.P.De Britse minister van Marine, Lord Cilcennin is afgetreden, aldus meldt het Britse mini sterie van Marine te Londen. Hij zal wor den opgevolgd door de 48-jarige burggraaf Hailsham, de vroegere Quinton Hogg, een vooraanstaande advocaat, die tijdens de tweede wereldoorlog in Egypte heeft ge streden. De 52-jarige Lord Cilcennin, die onlangs in de adelstand werd verheven en voordien de naam J. P. L. Thomas droeg, heeft om persoonlijke redenen besloten zijn functie neer te leggen, aldus is uit Londen ver nomen. Hij is van oordeel, dat het van veel belang is, dat zijn opvolger geruime tijd voor het parlement op 23 oktober aan staande weer bijeenkomt, in functie is. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Anonymus De grootste ijdeltuit is hij, die met zijn bescheidenheid praalt. CLINTON (Reuter) In de Ameri kaanse stad Clinton (Tennessee) waar de hele week reeds ernstige onrust heerst door verzet van de blanke bevolking tegen op heffing van de rassenscheiding op de plaat selijke middelbare school, is zaterdag de noodtoestand afgekondigd. Militairen en staatspolitie hebben opdracht gekregen binnen 24 uur de orde en rust te verze keren. Gouverneur Clement van Tennessee heeft deze noodmaatregelen getroffen, na dat de autoriteiten van Clinton hem had den meegedeeld dat zij vreesden de toe stand niet meer te kunnen beheersen na een grote betoging van blanken die zater dagavond gehouden zou worden. Met behulp van traangas werd later een menigte van naar schatting vijfhonderd blanken, die voor het gerechtsgebouw een dreigende houding hadden aangenomen, uiteengedreven. De plaatselijke politie, die de actie uitvoerde, kreeg kort daarop steun van de staatspolitie. Er werden drie per sonen aangehouden. De aangekondigde demonstratie begon een uur te laat. Kort nadat enige voor aanstaande personen in de beweging voor handhaving van de rassenscheiding in Ten nessee de betogers tot kalmte hadden ge maand, brak een hevig onweer los. Met het oog hierop besloten de organisatoren de bijeenkomst te beëindigen en de 1500 aanwezigen ging rustig naar huis. (United Press) De moeilijkheden be gonnen zaterdag, toen een menigte ver toornde inwoners van Clinton op dreigend? wijze het paleis van Justitie naderde en traangas gebruikt moest worden om de samenscholing te verdrijven. Toen is de staatspolitie te hulp geroepen en zij kwam met 100 man de politie versterken. De noodtoestand werd afgekondigd. In de loop van zondagmiddag waren de wegen, die naar Clinton leidden, berstens vol met nieuwsgierigen, die op het bericht van de onregelmatigheden en de „bezet ting" door de National Guard waren afge komen. De bevolking van Clinton hield zich echter opvallend binnenshuis. Volkswoede in Texas FORT WORTH, TEXAS (United Press) Meer dan 200 mensen demonstreerden zondag schreeuwend en tierend voor het huis van een neger, die zich in een blanke wijk in Fort Worth gevestigd had. Het kwam echter niet tot geweldpleging omdat een met spoed gevormd comité er in slaagde de menigte tot kalmte te bren- gen en verklaarde dit geval op vreedzame wijze te willen oplossen. De familie van Lloyd G. Austin ging zon dag naar de nieuwe woning in Judkins street, een straat die een jaar geleden een grote bekendheid kreeg doordat een an dere neger die er wilde wonen met enige staven dynamiet onder zijn auto van dit voornemen werd afgebracht. De politie houdt nauwlettend toezicht. Asa C. Carter, hoofd van de Raad voor blanke burgers van Noord-Alabama heeft zondag verklaard dat het hooggerechtshof, noch de UNESCO, noch het leger hem konden dwingen om negers op de scholen voor blanken toe te laten. „Integratie", riep Carter uit, „alléén over mijn lijk!" Zondagochtend vroeg is op 96 km van de stad Hyderabad in Centraal India op de spoorlijn van Secoenderabad naar Brona- chalan een passagierstrein op een brug boven een sterk gezwollen rivier ontspoord, als gevolg waarvan een boog van deze brug instortte en de locomotief, de kolenwagen en twee rijtuigen in de stroom vielen. Tegen de avond had men reeds de lichamen van 112 slachtoffers geborgen en 22 gewonden waren ter verpleging opgenomen. Iemand uit een nabijgelegen dorp legde in allerijl acht kilometer op zijn fiets af om het nieuws van de ramp op liet dichtstbij- gelegen station bekend te maken. Tegen de tijd, dat redders aankwamen, waren er al tientallen passagiers door de woeste stroom verder weg gesleurd. Niet alle wagons waren in de rivier ge vallen, een derde stond nog juist boven de kloof, waar de rivier doorstroomt. De dienst van de Staats-spoorwegen zonden onmid dellijk een hospitaaltrein naar de plaats van de ramp. Het eerste rijtuig van de trein, dat in de rivier viel, was overvol. Men gelooft, dat alle passagiers hiervan om het leven zijn gekomen. Twee jaar geleden kwamen 139 mensen om het leven, toen een trein in een gezwollen rivier stortte nabij Jangaon, on geveer 160 km van Haiderabad. HAMDEN (Reuter en UP) In de Amerikaanse staat Connecticut wordt door politie en vrijwilligers koortsachtig gezocht naar Cynthia Ruotolo, een kind van zes weken dat zaterdag uit de kinderwagen werd weggenomen, die de moeder voor een winkel in Hamden had neergezet, waar zij boodschappen deed. De autoriteiten geloven niet, dat het kind ontvoerd is met het oog op een losprijs. Tot dusver hebben de ouders althans geen boodschap ontvangen, waarin een derge lijke prijs wordt geëist. De politie neemt aan, dat. het kind gestolen is door een kin derloze vrouw, of door iemand die het aan kinderloze ouders wil verkopen. Stephen Ruotolo, de 33-jarige vader van Cynthia, en Eleanor, de moeder, gaven een verklaring uit, waarin zij de nieuwsgie rigen smeken, niet naar hun huis te komen, omdat de ontvoerder van drukte voor hun huis zou kunnen schrikken als hij het kind zou willen terugbrengen. Onmiddellijk na de ontvoering zond de politie van Hamden een alarm uit dat gold voor de veertien omliggende staten. Er werd een persoonsbeschrijving van Cynthia aan toegevoegd: „Meisje Cynthia Ruotolo, geboren op 22 juli 1956, roodachtig haar, blauwe ogen, gekleed in een witte kimono met kleine groene bloemetjes. De kimono is groen gezoomd en heeft een groen hals strikje". Evenals de baby Weinberger is Cynthia een ziekelijk kindje dat zeer veel zorg no dig heeft. Zij had al een paar dagen een ontstoken keeltje. De burgemeester van Hamden, Robert Hume, heeft een radio-oproep gericht tot de ontvoerder (of ontvoerders) van Cynthia Ruotolo. Daarin zei hij: „Als de persoon of personen, die de baby weggenomen heeft of hebben 't kind nu terugbrengen naar 'n po litieman in het gebied, zal hem of hen niets worden gedaan". In de vierde klasse van de 532ste Staats loterij is vanochtend bij de negende trek king de hoofdprijs van 100.000 gulden uit geloot. De prijs viel op het nummer 2144. De series van dit lot zijn verkocht in Bus- sum, Den Haag, Zeist, Amsterdam en Haarlem. Enkele tienduizenden mensen binnen, en nog meer buiten, het Olympisch sta dion te Amsterdam hebben zaterdag ge noten van het negende (na-oorlogse) Aalsmeerse bloemencorso, dat ditmaal onder de titel „Bloem en Proza" bekende boektitels in geur en kleur op de grasmat van de sportarena en in de hoofdstede lijke straten bracht. Vierentwintig praalwagens en drieëntwintig versierde personenauto's gaven in de hoofdstad voor Nederlanders en buitenlanders blijk van de perfectie van de nationale bloem- sierkunst en Aalsmeers bloemkweek- kunst. Ontwerper en artistiek leider was Toon Noyons. Het bloemenfeest ving ook ditmaal in het stadion aan met een bloemenshow, waar aan ruim duizend personen hebben mee gewerkt. Het begon met een intocht van spelende schoolkinderen, die meer dan levensgrote boeken een leesles hielden onder leiding van een „bovenmeester" en die tenslotte vrijaf kregen van de „bloem" uit het hoofdstedelijk college van B. en W. (mr. A. de Roos) vanwege het bloemen feest. Daarna reden de fraaie praalwagens het stadion binnen. Hoog torende een fel gekleurde Gulliver boven de bloemenzee uit en Tyl Uylenspie- ghel scheen in z'n bebloemde spiegel naar zijn narrekap te kijken. Vriendelijk glim lachend was het meisje-met-de-blauwe- hoed in gladiolen uitgebeeld en heldhaftig vechtend Don Quichote met draaiende windmolens van rozen. Het kookboek, de „Negerhut van oom Tom," „Hollands Glo rie," de „Klop op de deur," Aafjes „Voetreis naar Rome," Heijermans „Droomkoninkje" en als meesterstuk „Oogst" van Stijn Streu- vels kwamen vervolgens de arena in. Talrijke schrijvers uit de historie ver schenen in passende kledij op de eretribune met aan het hoofd Joost van den Vondel. Zij zagen de titels van vele hunner werken uitgebeeld: Robinson Crusoë, de Rode Pim pernel, De Drie Musketiers, de Kleine Lord, Aafke's Tiental en vele anderen. Het feest werd besloten met een schrijversbal, waarbij vele beroemde schrijvers uit alle tijden en vele landen een dansje waagden. Coen Nauta had het spel ontworpen. Theo Eerdmans schreef de tekst, die gesproken werd door Joke van den Berg en J. M. Reinboud. Inmiddels hadden de praalwagens en de personenauto's het stadion verlaten en trokken via de Amstelveenseweg, de Over toom en De Lairessestraat door Amster dam, gade geslagen door duizenden belang stellenden. 's Avonds hebben talrijke per sonen de in het stadion opgestelde wagens nog eens van heel nabij bekeken en daarbij de kunstige schikking en binding van de bloemen op de praalwagens bewonderd, waaraan duizend mannen en vrouwen ge durende twaalf uren achtereen hebben ge werkt. Koningin Juliana en Prins Bernhard hadden ereprijzen beschikbaar gesteld. De zilveren medaille van de Koningin is door de jury toegekend aan de praalwagen „Ben Hur." De firma Van Maanen en Mantel, bloemenexporteurs te Aalsmeer, verwierf met haar met orchideeën versierde per sonenwagen de zilveren medaille van Prins Bernhard. >cococccorvx>roccnco3rKxrco<xorxx>coccoaxxoococcccoccocco< VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk opkla ringen en hier en daar enkele buien. In de ochtend verspreid voorkomende mist. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en west. 4 september Zon op 5.58 uur. onder 19.23 uur. Maan op 5.36 uur. onder 18.44 uur. Maanstanden 4 sept. 19.57 uur: nieuwe maan 12 sept. 1.13 uur: eerste kwartier 20 sept. 4.19 uur: volle maan 27 sept. 12.25 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 3 september Hoog water: 2.04 en 14.36 uur. Laag water: 10.09 en 22.32 uur. Dinsdag 4 september Hoog water: 2.56 en 15.24 uur. Laag water: 11.02 en 23.24 uur. ONBESTENDIG Het weer in West-Europa wordt nog steeds bepaald door een depressie, waar van het centrum vanmorgen voor de in gang van het Kanaal werd aangetroffen. In een omvangrijk gebied, om het cen trum gelegen, circuleert koude en onsta biele lucht. Over Duitsland stroomt echter warme lucht, afkomstig uit het Middel landse Zeegebied, via Denemarken naar het noordelijk deel van de Noordzee. In het overgangsgebied tussen de warmere en de koudere lucht, dat zich vanmorgen uitstrekte van Nederland via "West-Duits - land naar het Alpengebied, kwam uitge breid regen voor. De overgangszone zal zich de komende 24 uur geleidelijk naar het noord-oosten verplaatsen, zodat ons land weer geheel in de koude lucht zal ko men te liggen. Naast opklaringen zullen ook nog enkele locale buien tot ontwikke ling kunnen komen. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 nur) M ao Ié Weerstoestand buitenland ■a-M ES» Z S Stockholm onbewolkt wnw 19 0 Oslo mist nno 20 0 Kopenhagen licht bew. 0 21 0 Aberdeen regen n 13 0,2 Londen licht bew. no 18 1 Amsterdam motregen zw 17 1 Luxemburg regen w 16 6 Parijs regen ozo 19 0 Bordeaux zwaar bew. zzw 18 11 Grenoble zwaar bew. w 18 60 Nice zwaar bew. windst. 27 24 Berlijn licht bew. ono 25 0 Frankfort geheel bew. zzw 24 0 München zwaar bew. zzo 25 0 Zürich regen zw 24 1 Genève zwaar bew. z 16 71 Locarno geheel bew. windst. 18 55 Wenen zwaar bew. zzo 28 0 Innsbruck regenbui wzw 28 1 Rome onbewolkt windst. 34 0 Ajaccio onweer windst. 34 0,4 Mallorca onbewolkt nnw 28 0 Weerstoestand binnenland Den Helder mist w 16 0,1 Ypenburg lichte regen wzw 14 2 Vlissingen regen z 13 9 Eelde geheel bew. zw 16 0,1 De Bilt lichte regen zzw 15 0,3 Twente geheel bew. windst. 15 2 Eindhoven lichte regen wzw 13 1 VTv. Z.-Lim b motregen zw 13 2 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1