MEUBEL PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR President van rechtbank ontnam bejaarde taxichauffeur rijbewijs Mikojan zou Rakosi in diens villa hebben overrompeld De radio geeft vrijdag R. C. VAN EIF Hongaarse partijleider deed vergeefs beroep op zijn collega Kroesjtsjev HOOGTEZON Wereldnieuws ocU ió Uet zo J 2 Raadsman verzet zich tegen veroordeling Begin werkzaamheden aan vierde IJselmeerpolder, de Markerwaard In Rotterdam 6 pet. van 1 juli af Weer Nederlands tekort in de Betalingsunie woningtextiel een ongekend grote sortering Emodelkame tout&ükeeJ? Hoofdredacteuren uit Nederland en Indonesië te Zürich bijeen Nu uitsluitend Oosterse kunstartikelen Landbouwproduktie in de wereld met 3 gestegen Internationale testtrein AAIM ACHINES Luchtmachttentoonstelling te Eindhoven Nederlandse T.V.-stichting viert eerste lustrum Veehouder doodde zijn moeder Amateur T.V.-station Den Haag H. 3. MAERTENS NV Vlieghaven Rotterdam wordt 1 oktober geopend V. SURREY- HAM DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 De president van de rechtbank te Am sterdam heeft de 71-jarige taxichauffeur W. L. uit Amsterdam zijn rijbewijs ontno men en het bij de stukken gevoegd. De be trokken chauffeur had op 4 maart op het Muntplein een oud echtpaar uit Zaandam, dat gebrekkig ter been de straat overstak, aangereden. Hoewel de 75-jarige man slechts onbetekenend letsel opliep, over leed hij later in het ziekenhuis, waar zich bij de verpleging complicaties voordeden. Volgens de artsen zou een jongere man de aanrijding wel hebben overleefd. Deze zaak was op 29 juni aangehouden. De rechtbank wenste toen een rapport te laten uitbrengen over de vraag of de ver dachte lichamelijk en geestelijk nog in staat is een motorrijtuig naar behoren te besturen, in het bijzonder ten opzichte van zijn opmerkings- en reactievermogen. Dit is intussen geschied. Het oordeel van een psychiater en een psycholoog luidde, dat de oude taxichauffeur niet meer achter het stuur mocht zitten wegens gestoord con centratievermogen en onvoldoende reactie snelheid. De officier van Justitie, mr. G. R. Nubé, eiste thans vijf jaar ontzegging van de rij bevoegdheid plus een week hechtenis, doch de raadsman, mr. Th. Sprey, verzette zich tegen een veroordeling. Hij motiveerde dit in de eerste plaats door te zeggen, dat vol gens sommige getuigen de beide voetgan gers onoplettend waren overgestoken. Mocht de rechtbank echter aannemen, dat de taxichauffeur te laat heeft gereageerd. feur onvoldoende snel kan reageren. Dan ontbreekt dus de verwijtbaarheid en het schuldelement, want men mag volgens pleiter van een zo gezond en vitaal man als de verdachte niet eisen, dat hij van zich zelf precies in het geleidelijke ouder- domsproces moet merken, dat zijn reactie snelheid achteruit gaat. Het bezwaar, dat deze man bij ontslag van rechtsvervolging toch zijn rijbewijs zou houden, mocht volgens pleiter bij het bepalen van een vonnis geen rol spelen. Men kan de man immers op andere wijze het rijden verhinderen, bijvoorbeeld hem te verplichten opnieuw een rij-examen af te leggen of hem zijn taxivergunning te ontnemen. De rechtbank zal op 19 september uit spraak doen. Ten behoeve van het maken van de Meerdijk van de Markerwaard, de vierde IJselmeerpolder, zal naar het zich laat aanzien, binnenkort worden begonnen met het maken van een werkhaven en opslag terrein bij Enkhuizen. De werkhaven is bedoeld als vluchthaven voor het in de toekomst aan de Meerdijk van de Marker waard te werk te stellen baggermateriaal en voor het lossen en laden van voor de dijk bestemde materialen. In de noord westelijke hoek van de haven zal een 75 meter breed en ongeveer 270 meter lang rapporten toch ontslag van rechtsvervol- gin moeten volgen, aangezien de deskun digen immers zelf zeggen, dat de chauf- ?!ll°Ler.°Pu opslagterrein worden gemaakt met aan de zuidoostzijde nog een klein werkterrein. De te maken werken komen te liggen tussen de noordelijke leidam van het Krab bersgat en de zeewering van de Westfriese dijk op een afstand van ongeveer 900 me ter noordoost van de toegang tot de hav.en van Enkhuizen. Het werk, dat op 22 augustus 1956 pu bliek werd aanbesteed, zal op 15 septem ber 1957 geheel voltooid moeten worden opgeleverd. De kosten zullen ongeveer f 1.000.000 bedragen. De werken zijn zodanig geprojecteerd, dat deze passen in het plan van een gepro jecteerde buitenafdeling en museumhaven van het reeds te Enkhuizen bestaande Zui derzeemuseum. De Nederlandsche Bank deelt mede. dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalingsunie deelnemende landen voor Nederland in augustus 1956 een tekort van f 5.225.000 heeft gelaten. Van dit bedrag zal Nederland f3.917.800 in goud of dollars betalen; f 1.307.200 wordt op het door Nederland aan de E.B.U. ver leende krediet in mindering gebracht. De vordering van Nederland op de E.B.U. bedraagt thans f443.828.600. ADVERTENTIE WONINGINRICHTING BEVERWIJK Geopend, e- iïjo en i4 -isuur. Dinsd.tot uu E= HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 11.40 Cello en piano. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.20 Tiroolse muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Madrigaalkoor. 14.30 Boekbespreking. 14.50 Platen. 15.20 Gevarieerd programma. 16.00 Orgel en Zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.50 Vakverenigingsnieuws. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Harmonie-orkest. 19.30 Als iemand verre reizen doet19.50 Nieuws van de VPRO. 20.00 Nieuws. 20.05 Litteraire causerie. 20.15 Zang en piano. 20.30 Gespro ken zelfportret. 20.40 Vraaggesprek. 21.00 Platen. 21.40 Klankbeeld uit de Olympische historie. 22.00 Instrumentaal kwintet. 22.25 Buitenlands weekoverzicht. 22.40 Zorg om de mens, causerie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Idem. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Pianoduo. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Voor de platte landsvrouwen. 12.40 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade-orkest en solist. 15.00 Platen. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Pianorecital. 18.05 Platen. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Rubriek Verklaring en toelich ting: Bescherming van schoolkinderen tegen besmettingsgevaar. 19.20 Regeringsuitzen ding: Emigratierubriek: Het emigratie praatje. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Instrumentaal trio. 21.00 Platen. 21.25 Metropole orkest en solist. 21.55 Omroeporkest. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Platen. TELEVISIE (NTS). 20.15-22.00 Familieproblemen, blijspel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Verzoek, opera. 15.30 Pianorecital. 16.02 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Kinderweelde. 20.00 Symfonie-orkest, koren en solisten. (21.10-21.15 Kunstkaleidos- coop). 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.30 In donesische muziek. 22.50 Platen. 22.55 Nieuws. Hoewel de regering de 6 percent verho ging voor het overheidspersoneel pas van 1 september af willen laten ingaan, zijn B. en W. van Rotterdam tot de conclusie gekomen, dat het om billijkheids- en psy chologische redenen verantwoord moet worden geacht, de ingangsdatum van de gemeentelijke regeling op 1 juli van dit jaar te stellen. Zij hebben daarbij overwo gen dat over 1955 aan het personeel 3 pet. van het jaarsalaris is uitgekeerd, zodat het naar hun mening voor de hand ligt om over 1956, het jaar dat in het teken staat van een nieuwe verdergaande verhoging, namelijk .een van 6 pet. met geen lagere uitkering dan 3 pet., berekend over het volle jaar, kan worden volstaan. Dit laat ste kan, zeggen zij in een brief aan de raad, slechts worden bereikt door als ingangs datum voor de 6 pct.-verhoging 1 juli 1956 te kiezen. Het Internationale Persinstituut (IPI) heeft bekend gemaakt dat Nederlandse en Indonesische hoofdredacteuren op 24 en 25 september in Zürich zullen samenkomen om over de Nederlands-Indonesische pers betrekkingen te spreken en om te over wegen wat gedaan kan worden om de wederzijdse berichtgeving van de twee lan den te verbeteren. Onder auspiciën van, en georganiseerd door het IPI en naar het voorbeeld van Frans-Duitse ontmoetingen die het IPI ge organiseerd heeft, zullen de gesprekken, waaraan zal worden deelgenomen door acht Nederlandse en acht Indonesische hoofdredacteuren, gepresideerd worden door Terkei Terkelsen van het conserva tieve Deense dagblad Berlingske Tidende. Volgens het IPI is het de eerste maal dat hoofdredacteuren van een Aziatisch en een Europees land samenkomen voor zulke besprekingen en ook de eerste maal dat hoofdredacteuren van een pas onafhanke lijk land een ontmoeting hebben met col lega's uit de vroegere koloniale mogend heid. (UP). ADVERTENTIE in grote sortering uit CHINA 3APAN BALI IN alle PRIJZEN APARTE CADEAUX INDIA IRAN enz. PAARLAARSTEEG 8 HAARLEM - TEL. 14615 Minder bedeelde gebieden profiteerden er evenwel niet van ROME (Reuter) Volgens de voedsel- en landbouworganisatie van de UNO (F.A.O.) is de agrarische produktie in de wereld in 1955/'56 met bijna drie percent gestegen ten opzichte van het voorafgaan de jaar. De grootste stijgingen deden zich echter voor in de gebieden, waar men het meeste te kampen heeft met produktie- overschotten. De produktie in Noord1-Ame rika gaf voor de eerste keer in de afgelo pen drie jaar een aanzienlijke stijging te zien, ondanks de beperking van het land bouwareaal in de Verenigde Staten. Ook in Oceanië deed zich een sterke produktie- stijging voor. In de rest van de wereld waren de stijgingen kleiner, al was de produktiestijging in het Verre Oosten gro ter dan enige jaren het geval is geweest. In sommige gebieden vertoonde de produk tie zelfs een lichte daling. In de ongelijk heid tussen de gebieden met een goede voedselvoorziening en die met een onvol doende voedsel voorziening kwam in 1955 /'56 dus geen verandering. Het volume van de wereldhandel in agrarische produkten steeg in 1955 met vijf percent en bereikte zijn grootste omvang sedert de oorlog. De prijzen bleven echter over het algemeen dalen, waardoor de toe neming van de waarde van de wereldhan del in de landbouwprodukten slechts onge veer een percent bedroeg. De achteruitgang van de positie der landbouwers blijft volgens de F.A.O. be zorgdheid veroorzaken. Hoewel de moeilijk heden voor de landbouwers nog verergerd worden door de produktieoverschotten, is er tot dusverre nog slechts een begin ge maakt met vermindering van de produktie en verlaging van de verkoopkosten met het doel meer en beter voedsel binnen het be reik van de minder koopkrachtige verbrui ker te brengen. Naar de mening van de F.A.O. is het niet zeer waarschijnlijk, dat de overtollige voorraden agrarische pro dukten in 1956/'57 een daling van enige betekenis te zien zullen geven. Opvallend was in 1955 de grote import van graan en suiker door de Sovjet Unie en de Oostelijke landen. De import van veeprodukten van die landen daalde echter in dezelfde periode. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.18l, Tel. 14444 PARIJS (U.P.) Uit Parijs is een trein vertrokken die is samengesteld uit wagons uit zeven verschillende Europese landen, waaronder Denemarken, Zwitserland, Bel gië, Frankrijk en Nederland. De trein rijdt van Parijs naar Lille, over een afstand van tweehonderdvijftig kilometer. Technici zul len tijdens de reis de wielstellen voort durend controleren, terwijl de reizigers hun oordeel zullen geven over de mate van comfort der verschillende rijtuigen. De proefritten staan onder auspiciën van de Internationale Unie van Spoorwegen waar bij alle Europese spoorwegnetten aangeslo ten zijn. Pierre Chan, die het onderzoek leidt, verklaarde, dat het voornamelijk gaat om de controle van de wielstéllen, die steeds meer te lijden hebben nu de snel heid van de treinen voortdurend verhoogd wordt, terwijl de rijtuigen tegenwoordig van lichter materiaal geconstrueerd wor den. Het onderzoek is vooral voor Frank rijk van belang, omdat de treinen daar volgend jaar een maximum snelheid zullen hebben van ongeveer honderdzestig kilo meter per uur. In Duitsland zuilen soort gelijke onderzoekingen worden gedaan. Ook daar rijdt een dergelijke internationale trein. De luchtmachttentoonstelling, welke van 8 tot 19 september in de Philips Jubileum hal te Eindhoven wordt gehouden, zal de grootste zijn welke op dit gebied ooit in Nederland is gehouden. Voor het eerst zal de expositie, behalve een statische afdeling ook een dynamische afdeling hebben, waarin een aantal demonstraties wordt gegeven, zoals stuntvliegen met een S-ll vliegtuig, een parachutesprong met ver traagde val, een demonstratie met een F-100 vliegtuig met de Super-Sabre, die in horizontale vlucht de geluidsbarrière kan doorbreken en een aanval met na- palmvuurbommen. Om te voorkomen, dat Algerijnse opstandelingen na een aanslag of een andere misdaad in de hoofdstad Algiers gemakkelijk een heenkomen kunnen zoeken inde inheemse wijk, de Kasbali, heeft de prefect van Algiers verschillende smallere straten in de Kasbah met prikkeldraad laten versperren. Een versperring in een van de oude smalle straten. (Van onze correspondent in Wenen) Vluchtelingen uit Boedapest hebben in Wenen medegedeeld dat de Hongaarse partijsecretaris Rakosi op een dramatische en onbarmhartige manier is onttroond. Op aandringen van president Tito van Joego slavië had het Kremlin besloten dat de Hongaars© stalinist van het toneel moest verdwijnen. Hij hield zich echter staande ondanks de voortdurende aanvallen van de rechtervleugel in de partij. De Russi sche deskundigen in Oost-Europese aange legenheden Soeslov werd op 7 juni naar Boedapest gezonden om Rokasi tot aftre den te dwingen. De onderhandelingen duurden een week, maar Rakosi gaf zich niet gewonnen. Intussen opende de rechter vleugel een offensief, versterkt door de revolutionaire acties van de litteraire Petöfi club. In plaats van te zwichten trok Rakosi de teugels nog strakker aan. Hij besloot vierhonderd hoge partijfunctiona rissen en veertig vooraanstaande intellec tuelen achter slot en grendel te zetten. Hij voelde zich sterker dan ooit vooral na de onlusten in Poznan (Posen) en wilde het centrale comité zijn besluit tegen de „af valligen" op 18 juni laten bekrachtigen. Daags tevoren, op 17 juni, verscheen Anas- tas Mikojan, de eerste Russische vice-pre- mier uit Moskou, die hem met twaalf MVD-agenten in zijn villa overviel en zijn lijfwacht ontwapende. Mikojan eiste dat Rakosi binnen 24 uur zou aftreden. Rakosi eiste dat Mikojan zich zou legitimeren. Pas nadat een telefoongesprek met zijn Russische collega hem had overtuigd, gaf hij toe. De volgende dag maakte Rakosi in de vergadering van het centrale comité zijn besluit tot aftreden bekend. Nieuw niemandsland Het „ijzeren gordijn" tussen Hongarije en Oostenrijk moge dan al, in de vorm van prikkeldraadversperringen en verdere versterkingen, verwijderd zijn, er is een niet minder solide „gordijn" voor in de plaats gekomen, zo vertellen vluchtelingen. Het grensgebied is nu ingedeeld in drie „zones". Er is een zone van een halve kilometer breedte langs de grenslijn, dan een zone van 14.5 km. en dan nog een zone van vijftig km. Voor iedere zone geldt een afzonderlijk toegangsbewijs. De grens is „afgeschermd" met een uit gebreid netwerk van dunne draden, die op zo geringe hoogte boven de grond ge spannen zijn, dat er onderdoor kruipen onmogelijk is. Overdag kan men de ver- Dinsdag 2 oktober zal het vijf jaar ge leden zijn, dat de eerste uitzending van de Nederlandse Televisiestichting van de Bus- sumse studio's uit de ether inging. Het ligt in de bedoeling op de avond van deze dag door een bijzondere uitzending dit eer ste lustrum op bescheiden wijze te vieren. Het programma zal worden voorbereid door een commissie uit de vijf omroepvereni gingen, waarvan ds. J. A. van Nieuwen- huyzen, predikant-directeur voor de tele visie van de VPRO het voorzitterschap heeft aanvaard. Men hoopt alle nuances van het televisiewerk in dit programma te kunnen verenigen: een televisiespel, amu sement, documentaire, journaal en derge lijke. Ieder van de vijf televisiesecties van de omroepverenigingen zal een gedeelte van het programma voor haar rekening nemen. 68. Knutseleer was nu benoemd tot hoofd van de fabriek van geheime wapens. Hij kreeg een mooie grote lessenaar in een mooie grote kamer en op zijn deur stond: NIET STOREN. Maar inplaats dat hij blij was, zat hij somber voor zich uit te staren. „Wat is er?", vroeg Panda. „Ben je niet blij met je benoeming?" „Nee", antwoordde de meester knutselaar, „ik wil geen wapens maken, maar nuttige apparaatjes, waar iedereen plezier van heeft". „Hm", dacht Panda. „Ik geloof niet, dat iemand ooit plezier van zijn rate apparaatjes heeft ge had". Maar hij zei dit niet hardop, om Knutseleer niet nog meer te ontmoedigen. „Ik wil best voor het leger werken", ver volgde Knutseleer, „maar dan zou ik. sap pige dingen willen maken, zoals automati sche uniformborstelaars en snorrenwas- sers". „Nou, maak die dan", riep Panda. „Je hebt immers een hele fabriek tot je beschikking?" „Maar de generaal wil, dat ik WAPENS maak", wierp Knutseleer te gen, „dus hij zal dat soort apparaatjes niet willen hebben". „En ik ben er zeker van, dat hij ze wèl zal willen hebben", ant woordde Panda. „Let maar op!" boden strook niet betreden en 's nachts kan men de draden niet vermijden. Zodra een draad wordt aangeroerd gaat op een controlepost een lamp branden, die vrij nauwkeurig aangeeft waar de nachtelijke wandelaar zich bevindt. Men verwijst naar een uitlating van premier Hegedues, dat Hongarije op zijn laatst in de herfst van dit jaar alle ver sperringen zal opruimen, doch dat het land ook voortaan zijn grenzen op een of andere wijze zal beschermen tegen weste lijke „agenten". Ontslag van rechtvervolging, plaatsing in een krankzinnigengesticht voor de duur van ten hoogste een jaar en daarna ter be schikking stellen van de regering heeft de officier van Justitie bij de Leeuwarder rechtbank, mr. M. H. Gelinck geëist tegen de 34-jarige veehouder K. H. te Wons, die op 27 maart van dit jaar zijn moeder met een mes doodde. De psychiater deelde de rechtbank mee, dat de verdachte niet toe rekeningsvatbaar is. De verdediger, mr. J. Keuning verenigde zich met het requisi toir. De uitspraak volgt over 14 dagen. Aan de Loosduinsekade in Den Haag staat het huis van de heer W. C. Storm, die als enige in Nederland een amateur-tele visie zendstation heeft gebouwd. Iedere zondag zendt hij een programma uit. He laas mag hij alleen zelf op het scherm ver schijnen, want anderen hebben daar een vergunning voor nodig. Verder zendt hij foto's uit en schetsjes. Als twaalf-jarige jongen hield hij zich al bezig met het bou wen van radio's en maakte de hele in drukwekkende ontwikkeling op dit gebied mee. Op de hobby-tentoonstelling „De Gouden Schakel" had hij een enorm bekijks met zijn zelf gebouwde T.V.-apparaat. De heer Storm heeft al een vaste kring van kijkers die iedere zondagochtend op hem afstem men. ARBEIDSONGEVAL. In de gieterij van Werkspoor te Utrecht is de 54-jarige arbeider W. J. la H. uit Utrecht door een gietkast, die tijdens de werkzaamheden kantelde, getroffen. Tij dens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. De arbeidsinspectie heeft een onderzoek ingesteld. VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Prijsverhoging. Amerikaanse fabrieken van vrachtwagens, bouwmateriaal en schrijfmachines hebben prijsverhogin gen bekend gemaakt, wegens de hogere kosten voor staal en de hogere lonen. De International Harvester heeft de prijzen voor vrachtwagens verhoogd met vijf tot zes percent en die voor bouwmateriaal met twee tot zes percent. Stilstand. Het Pekingse „Volksdagblad" maakt melding van een grote achter stand bij het goederenvervoer van de spoorwegen. In de provincies Honan, Sjantoeng, Hopei en Ahwei in Midden- China zijn de handel en de bouwnijver heid vrijwel tot stilstand gekomen. Moch. Jules Moch, de Franse permanente afgevaardigde in de ontwapeningscom missie van de U.N.O., is met zijn vrouw voor een particulier bezoek in de Sov jet-Unie aangekomen. Werklozen. In augustus was het record aantal van 66.752.000 personen werk zaam in de Verenigde Staten. Het aan tal werklozen in augustus bedroeg 2.195.000 tegen 2.833.000 in juli en 2.237.000 in augustus 1955. Verliezen. De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt dat in het op 30 juni geëindigde begrotingsjaar het netto verlies op de prijssteun voor landbouw produkten bijna 975 miljoen dollar heeft bedragen. Dit bedrag is meer dan 175 miljoen dollar groter dan het ver lies in het voorafgaande begrotings jaar. Gevaar. De Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart heeft een reorgani satieprogram bekend gemaakt, waarin vooral de nadruk wordt gelegd op gro tere veiligheid en betere faciliteiten om het gevaar van botsingen van vliegtui gen in de lucht te verminderen. Instorting. Volgens het Westberlijnse dag blad „Telegraf" zijn zes Oostduitsers enkele dagen geleden bij een instorting in een uraniummijn bij Wolkenstein, in de nabijheid van Johann Georgenstadt, gedood. De uraniummijnen staan onder beheer van een gezamenlijke Russisch- Oostduitse maatschappij. Treinbotsing. De snelste passagierstrein van de „Santé Fe Railways" is woens dag bij Springer in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico ingereden op een stilstaande posttrein. Achttien mensen kwamen om het leven. Het ongeluk zou te wijten zijn aan een verkeerde wissel stand. Gespannen. De gouverneur van Oost- Pakistan, Fazoel Hoeq, heeft president Iskander Mirza verzocht uit Karatsji naar Dacca te komen met het oog op de gespannen toestand, die door onge regeldheden onder hongerige betogers is ontstaan.. Zwaar bewapende politie mannen patrouilleren door de straten van Dacca, waar zes personen zijn ge dood tijdens de onlusten. De minister van Voedselvoorziening, Abdoel Latif Biswas, werd gemolesteerd, politiejeeps werden in brand gestoken en politie mannen overweldigd. De regering heeft meegedeeld dat 87 duizend ton Ameri kaanse rijst onderweg is naar het hon- gergebied. Kruiser. De Amerikaanse marine heeft aan Westinghouse Electric Corp op dracht gegeven voor de bouw van de atoom-energie-installatie, die een lichte kruiser zal voortbewegen. Westinghouse raamt de kosten van de installatie op 18.335.305 dollar. Vier dagdiensten op Londen Het ligt in de bedoeling de luchthaven- Rotterdam op 1 oktober te openen. De af handeling van vliegtuigen zal er worden verzorgd door „Air-Despatch" en „Rotter dam-Air". Deze laatste maatschappij, die hoofdagent is van Channel Air-bridge (Air Charter Ltd, Londen) en van East Anglian Flying Services Ltd, heeft meege deeld, dat ieder van deze twee luchtvaart maatschappijen van 1 oktober af een re gelmatige, tweemaal dagelijkse dienst tus sen Rotterdam en Southend zullen onder houden. De eerste dienst uit Rotterdam vertrekt om 8.15 uur. Aankomst in Londen (Fen- church-street Station) om 9.55 uur (plaat selijke tijd). Voorts vertrekken er nog toe stellen omstreeks 12 uur, 16 uur en 20 uur. Er worden machines gebruikt, geschikt voor het vervoer van drie automobielen en vijftien passagiers. HET WAS de Spanjaard Alonzo de Hojeda, die in 1499 voor het eerst de Zuid- Amerikaanse klist in de buurt van de Orinoco ontdekte. Dit tropische gebied, in gesloten door de Orinoco, de Rio Negro, de Amazone en, niet te vergeten, de Atlanti sche Oceaan, staat thans bekend als Guyana, een groep van rivier-eilanden met een oppervlak van meer dan 2 miljoen vierkante kilo meter, dat is bijna de helft van Europees Rusland. Met dergelijke bijzonderhe den hielden de ontdekkers van 1499 zich echter niet op. De Spanjaarden meenden, dat achter deze kusten het Parima- meer zou liggen, langs welks oevers zich een paradijsachtig goudland moest uit strekken. De conquistadores hadden wel meer van dergelijke visioenen, omdat de aanwezigheid van goud, in hun ogen, aan de betreffende streek een paradijsachtig karakter gaf. Het gewaande Parima-meer was dan ook voldoende aanleiding tot een reeks van ontdekkingstochten, die in 1541 aanvingen en eigenlijk nog steeds niet af gesloten hadden moeten zijn, want grote delen van dit gebied zijn nog volslagen onbekend en smeken als het ware om ge degen onderzoek. Geen onderzoek van avonturiers en gouddelvers, wel te ver slaan, maar van geologen, kartografen, bos- en landbouwkundigen, geografen, et nologen, en wat de universiteiten in dit opzicht nog méér te bieden hebben. Laten we ons echter even bij de vroegere ontdekkings- en veroveringstochten hou den. Er werd in Guyana hier en daar wel goud gevonden, maar toch niet zulke hoe veelheden als de Spanjaarden zich in hun verhitte breinen hadden voorgetoverd. Bovendien moest het goud gezocht, gevon den en daarna gewonnen worden, terwijl '"N de Spanjaarden dachten dat het klaar lag om te worden meegenomen. Ook troffen zij hier geen rijke Indiaanse culturen aan die leeggeplunderd en vervolgens vernie tigd konden worden, zodat de aardigheid er voor hen grotendeels af was. Toen kwamen anderen, die zich op volks plantingen toelegden. Deze werkzaamheid heeft een aanzienlijk vrede lievender klank, maar we moeten ons niet inbeelden, dat het daarbij altijd zo zoet sappig toeging. In ieder geval waren de Nederlanders de eersten die in dit gebied volksplantingen stichtten en wel in 1580 aan de rivier Pomoroen, waarna 16 jaar later een ne derzetting aan de Essequibo volgde. Vooral door de oprichting van de West-Indische Compagnie en de invoer van slaven mar cheerde de zaak hier uitstekend en in 1624 vestigden we ons aan de Barbice. vanwaar we het land tot aan de Corantijn onder zochten. Kort en goed, we zaten in het deel van Guyana, dat momenteel Engels is. En de Engelsen zetten zich neder in het deel dat thans tot ons rijk behoort. Daar tegen was geen enkel bezwaar, want in de verschillende oorlogen die de twee lan den met elkaar uit te vechten kregen werd regelmatig stuivertje gewisseld en bij de vrede van Breda verwierven we Surrey- harn in ruil voor het tegenwoordige New York. Surreyham was een deel van Guya na, genoemd naar de graaf van Surrey, dat begrijpt u wel. Dat het tegenwoordig Suriname heet, wilden we tot het laatst bewaren. En morgen zullen we xi de langste aard rijkskundige plaatsnaam ter wereld noe men. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2