GOLD STAPSÉgfiNïfsizE 75ct. Segregatiekoorts stijgt en ondermijnt Amerika's gestel Parlementaire Europeanen in Wenen om actie te beramen OORLOG Moeilijkheden in randgebieden groter dan men verwacht had J. G. MARTIN ZONEN l ftz/t Schuman wijst op belang van eenheid tegenover Mohammedaanse dreiging Samenhang DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 3 Westduits disconto van Sy2 tot 5 percent verlaagd Nederlands Kamerorkest naar festival in Athene In Clinton zat beruchte demagoog Carter er achter Schilder-dichter Pierre Kemp 1 december 70 jaar DANS-ACADEMIE Jongetje in vaart gereden en verdronken Slachtoffer roofoverval te Amsterdam overleden Uit Scheveningen ontsnapte gevangene aangehouden Kerkelijk Nieuws Vrijspraak geëist tegen de treinbestuurder Ontploffing op Liberiaans schip „Linda" Eervol ontslag aan prof. Van Steenis en dr. Euwe Als men van overdrijving houdt, zou men kunnen zeggen dat er een oorlog is uitge broken tussen Haarlem en Zandvoort en dat de eerste schermutselingen overi gens zonder noemenswaardige bijdrage tot een beslissing inmiddels hebben plaats gehad. Haarlemse jongelieden wrokken tegen Zandvoortse jongelieden. Het conflict ligt op het gebied der onderlinge dansbetrek- kingen, het is dus eigenlijk de „Eerste Swingoorlog". Als zodanig zal de geschied schrijving deze gebeurtenissen wellicht la ter samenvatten. Ofschoon de betrekkingen tussen Haarlem en Zandvoort in het ver leden nooit tot een openlijke vijandelijk heid hebben geleid, waren de verhoudingen al jaren van dien aard, dat rekening moest worden gehouden met een verergering dei- situatie. De redenen daarvan zijn niet ver te zoeken: als men inwoner van een bad plaats is, wil men die bevoorrechte positie natuurlijk uitbuiten door als nummer één te genieten van alle buitengewoon on derhoudende vermaken, die de moderne ontspanningsingenieurs hebben uitgevon den. Nummer twee, die dan aan bod komt, is uiteraard een buitenlander. Hij brengt deviezen mee en helpt de badplaats groot maken. En nu is blijkbaar bij de Haar lemmers de onjuiste opvatting gerezen, dat ook zij recht op de amusementsvond sten van Zandvoort hebben. De Haarlemse jongelieden gaan in drommen westwaarts op de avonden, die bij uitstek zijn aange wezen voor massale badplaatsvermaken. Voor zover zij uitzonderingshalve nog niet over een brommer beschikken, bezigen zij de aloude blauwe tram daartoe op die wijze reeds beginnend inbreuk te maken op de bedoeling van deze tramverbinding, die immers slechts dient om in Amster dam verblijvende vreemdelingen in de ge legenheid te stellen hun deviezen naar de kust te brengen. De Haarlemse jongeren doen nog meer: zij mengen zich in de openbare Zandvoortse dansfestijnen en ge dragen zich daarbij, alsof Zandvoort voor hén uit de zandige grond gestampt is. De Zandvoortse „Teenagers" (wat een heerlijk woord hebben de Amerikanen voor dit verschijnsel gevonden!) hebben de gekuifde hoofden met de bakkebaarden bij elkander gestoken en hun ongenoegen doen blijken over deze vrijpostigheid. On genoegen lokt discussie uit. Discussie leidt tot handgemeen. Het ene grensincident volgt op het andere en ziedaar de ste denoorlog in volle ernst ontbrand. De swing wordt krijgsdans. Haarlem trekt op tegen Zandvoort, Zandvoort slaat terug en bereidt een in vasie der Spaarnestad voor. De grote vechtlust van deze jongelieden, hun fana tieke liefde voor eigen grond en hun be reidheid om zich in lijfsgevaar te begeven komen waarschijnlijk meer voort uit het feit, dat zij dit alles de voor hen bij uit stek geschikte vrijetijdsbesteding vinden men kan tenslotte niet altijd en voort durend ijs eten da: uit een gekwetst chauvinisme. En wellicht is hun grootste grief, dat deze oorlog niet officieel is. De politie van Haarlem, noch die van Zand voort, doet mee integendeel. Zij ver spreidt de troepenconcentraties en verhin dert de strategische plannen. Het is duide lijk: de overheid wil geen oorlog. Hoezeer deze jongelieden in hun bevallige spijker broeken en streeptruien dat ook zullen be treuren, de overheid is van mening dat het voeren van dergelijke lokale krijg niet kan worden toegestaan. Zij kunnen er boven dien van overtuigd zijn, dat de overheden der beide plaatsen overleg zullen blijven plegen om uitbreiding der vijandelijkheden de kop in te drukken. Hoe gaarne dit slag jongelieden ook de oude tijden zou zien weerkeren, waarin men heerlijk op elkan der kon inhakken zonder dat men autori taire gummistokken behoefde te vrezen, zij zullen moeten inzien dat de zeden zich veranderd hebben en dat een soort levens stijl zijn intrede heeft gedaan, die iets te maken heeft met wat men beschaving pleegt te noemen. Er zijn zelfs jongelui die na gedane arbeid zich vol ijver op de we tenschappen toeleggen, inplaats van op straat te zwerven en medeburgers daaruit weg te pesten. Die jongelui zijn er al. Of er ook iets veranderd isIntussen lijkt het erop, dat de oorlogvoerende horden zich niet goedschiks zullen neerleggen bij de ambtelijke verstoring van hun interes sante spel. Zij bereiden nieuwe swingveld slagen voor, en het valt te vrezen dat de betrekkingen tussen Haarlem en Zand voort er voorlopig niet beter op zullen worden. Men zegt zelfs, dat de tramverbinding binnenkort zal worden opgeheven. (Van onze correspondent in Bonn) De centrale raad van de Bank Deutscher Lander, de Westduitse circulatiebank in Frankfort, heeft het disconto van 5'/2 tot 5 percent verlaagd. Het disconto ligt thans weer op het niveau van 1952. Sinds augustus -355 is het disconto in West-Duitsland van 3'/2 percent gestegen tot de 51/2 percent in mei. Deze kredietpolitiek heeft scherpe critiek van de bondsregering ondervonden en leid de ondermeer tot een overigens mislukte poging van bondskanselier Adenauer om de circulatiebank meer onder controle van ce regering te brengen. Adenauer kreeg toen ongenoegen met zijn ministers van Financiën en Economie. Volgens een verklaring van de president der centrale bank, Bernhard, betekent de disconto verlaging evenwel niet, dat de kredietpolitiek is gewijzigd, of dat de West duitse economie door een hogere disconto afkoeling behoeft. In bepaalde onderdelen van de Westduitse economie is een zekere kalmering waargenomen, met name op de bouwmarkt, die overigens tendele verband houdt met de vermindering der bouwactivi teit, die meestal in de na-zomer kan wor den geconstateerd. Verscheidene onderne mingen hebben geklaagd, dat de krediet beperkingen hun omzetten nadelig beïn vloeden. De rentevoet der landelijke centrale ban ken is overeenkomstig verlaagd van 6</ü tot 6 percent. Op 10 september zal „Het Nederlands Kamerorkest" per K.L.M. naar Athene ver trekken, om daar in het festival op 12, 13 en 15 september onder leiding van Szymon Goldberg drie concerten te geven. De con certen zullen uitgevoerd worden in het Odeon van I-Ierodes Atticus te Athene. Als solisten zullen medewerken: Erna Spooren- berg, sopraan, Maria Curcio, piano; Szymon Goldberg, Thomas Magyar en Willem Nos- ke, viool; Margaret Major, altviool; Johan Feitkamp en Frans Vester, fluit. (Van onze correspondent in Washington) Wanneer men in kleine kring bij elkaar komt te Washington, wordt er bijna steeds over politiek gesproken. De hoofdstad van Amerika zo heeft men weieens gezegd bezit maar één industrie: politiek. De laatste tijd komt het steeds meer voor, dat de gesprekken wat erg fel wor den. De reden is niet in de eerste plaats, dat 1956 een verkiezingsjaar is, maar voor al dat de gemoederen extra verhit raken wanneer de rassenkwestie ter sprake komt. Dan worden er scherpe dingen gezegd, dan praat men zo opgewonden, dat men door slaat en anderen nauwelijks meer aan het woord laat komen, kortom: dan is er veel tact voor nodig teneinde het twistgesprek niet in een ruzie te doen ontaarden. Helaas moet men constateren, dat de opwinding over de raskwestie eer toe dan afneemt: de koorts stijgt nog steeds en dreigt Ameri ka's gestel te ondermijnen. Liberaal-denkenden hadden gehoopt, dat althans in die randgebieden van het zui den, waar niet veel negers wonen, de open stelling van de scholen voor kinderen van verschillende huidskleur, niet te veel moei lijkheden zou opleveren. En in sommige plaatsen ging deze hoop ook inderdaad in vervulling. Helaas is het echter dezer da gen tot relletjes gekomen in twee plaatsen, waar de integratie toch waarlijk wel zon der wrijving tot stand had kunnen komen. In het plaatsje Mansfield, in het noord oosten van Texas, woont slechts een handjevol negers. Rasconflicten waren daar nooit voorgekomen. Op last van het gerechtshof werd de school van het dorp ook voor negers opengesteld en er leek kans te bestaan, dat 12 negerkinderen zich zouden aanmelden. Op die aanmeldings dag verzamelde zich echter een menigte van 300 blanken voor het schoolgebouw, twee negerpoppen werden bij wijze van demonstratie opgehangen aan palen en. het begrijpelijke resultaat was, dat de negerkinderen door deze dreiging van ter reur werden afgeschrikt en niet kwamen opdagen. Het plaatsje Clinton in Tennessee is wat groter. Daar is een middelbare school met 800 blanke leerlingen. Ook daar moesten op last van het gerecht negerkinderen worden toegelaten. Inderdaad werden er 12 negerleerlingen in de klassen opge nomen. De gemeentenaren waren niet be paald ingenomen met deze regeling, maar deze werd zonder strubbelingen aanvaard. Ophitsers van buitenaf Een week lang ging het goed, maar toen zijn ophitsers van buiten af de orde komen verstoren. Eén van hen was Ace Carter, de man, die ik in mijn artikelenreeks over de negerkwestie beschreven heb als een nieuwe „Hitier". Deze Carter en de 26- jarigè Kasper uit Camden wisten de me nigte dermate op stang te jagen, dat het tot vrij ernstige ongeregeldheden is ge komen. Clinton ligt aan een tamelijk be langrijke verkeersweg, waar in het toeris tenseizoen ook vele auto's langs komen met negers, die een vakantietocht maken. De menigte gooide ruiten van die auto's in, rukte nummerplaten af enzovoort. De tien politie-agenten van het plaatsje ston den machteloos. Een soort burgerwacht heeft later de orde hersteld. Kasper is gearresteerd en staatspolitie zal nu voor lopig de rust moeten garanderen. Naar Reuter verneemt hebben de voor de middelbare school van Clinton inge schreven twaalf negerleerlingen woensdag, zonder dat zich verdere moeilijkheden hebben voorgedaan, voor de eerste maal hun nieuwe onderwijsinrichting bezocht. Niet alle blanke leerlingen waren woens dag aanwezig, doch er waren er meer dan dinsdag, toen slechts 257 van de 806 waren komen opdagen. Te Sturgis, in Kentucky, waren woens dag een vijfhonderd mijnwerkers en boeren rondom de middelbare school te hoop ge lopen om acht negezdeerlingen te beletten het schoolgebouw te betreden. Deze kwa men niet, maar de menigte bleef meer dan een uur in de buurt van de school. De gouverneur van Kentucky heeft de nationale garde opdracht gegeven zich ge reed te houden, om orde en rust te Sturgis te handhaven. President Eisenhower heeft volgens Reu ter op zijn persconferentie verklaard, dat de federale regering niet tussenbeide zal komen bij de wanordelijkheden, ontstaan tengevolge van het besluit van het hoog gerechtshof om niet-blanken toe te laten tot alle scholen, zolang de afzonderlijke staten in staat zijn de orde te handhaven. Hij zei, dat de Verenigde Staten er slecht voor zouden staan, als de federale regering er een gewoonte van zou gaan maken haar politiemacht voortdurend en geregeld te doen ingrijpen. Naar verluidt stelt de federale recherche een onderzoek in naar dreigementen tegen blanke ouders, die te Clinton hun kinderen naar scholen met negers stuurden. De directeur van de middelbare school van Clinton heeft echter gemeld dat een intimi datie-campagne aan de gang is. Hij zegt dat er elementen zijn die proberen blanke ouders er toe te brengen hun kinderen thuis te houden, door een campagne van persoonlijk en telefonisch contact. De II.B.S.-directeur zeide dat hij dinsdag door 75 a 100 angstige mensen is opgebeld, die hem verwittigden van diverse geruchten. De Limburgse schilder-dichter Pierre Kemp wordt 1 december zeventig jaar. Er is een ere-comité samengesteld met minis ter Cals als beschermheer. De Commissaris der Koningin in Limburg, dr. F. Houben, de burgemeester van Maastricht mr. W. Baron Michiels van Kessenich en andere autoriteiten zijn ere-leden. Onder leiding van drs. Jef Notermans werd ook een werkcomité gevormd. Onder auspiciën van het werkcomité zullen de door Pierre Kemp geschreven zestien ge dichten over zijn geboortestad Maastricht worden uitgegeven door de uitgeverij Vel- deke (Mathieu Kemp). Voorts verschijnt de in Amsterdam eén nieuwe dichtbundel, ge titeld „De Engelse verfdoos." Tijdens de Kerstvakantie zal in het gebouw Van de Jan van Eyck-academie in Maastricht een tentoonstelling worden gehouden van schilderstukken en uitgegeven litteraire werken van Kemp, alsmede van zijn hand schriften. Tevens is er dan een academische zitting, waarop prof. Jan Engelman uit Utrecht, docent aan de Jan van Eyck- academie, zal spreken over de picturale en poëtische kwaliteiten van Pierre Kemp. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 8 oktober. Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 11—12 uur 14—17 uur 19—21 uur Het negenjarig zoontje van de familie A. uit Wormerveer is woensdagmiddag in de Nauernasevaart aldaar verdronken. Hei knaapje, dat voor zijn verjaardag een hen gel had gekregen, wilde met een vriendje gaan vissen. Beiden begaven zich op de fiets naar de vaart. Toen het vriendje eens klaps van de fiets stapte, reed de jongen die hem niet meer kon ontwijken, pardoes het water in. Hoewel hulp spoedig ter plaatse was, baatte kunstmatige ademha ling niet meer. In het Onze Lieve Vrouwe gasthuis te Amsterdam is overleden de 72-jarige heer W. Eijkes, die in de avond van 25 augustus in zijn huis aan de Czaar Peterstraat dooi de 21-arige elektriciën W. M. werd over vallen. Hij werd daarbij ernstig met een hamer gewond. WEDSTRIJD VOOR SMALFILMERS Van 26 december tot 30 december zal in Rapallo het derde concours voor smalfil- mers worden gehouden. Aan deze wedsrijd kunnen cineasten van elke nationaliteit deelnemen, die smalfilms maken van 8 en 16 milimeter. De 24-jarige H. van den D. uit Hoog kerk, die op 24 augustus met Van den B. uit Hendrik-Ido-Ambacht uit de Scheve- ningse strafgevangenis ontsnapte, is woensdag te Groningen aangehouden. Zijn kameraad Van den B. is enige dagen geleden al gegrepen, toen hij trachtte in te breken in een warenhuis te Dordrecht. „DIE ZAUBERFLÖTE" WORDT 25 MINUTEN VROEGER UITGEZONDEN Omdat de in Salzburg gemaakte opna men van de opera „Die Zauberflöte", die vanavond door de A.V.R.O. zal worden uitgezonden, langer blijkt te zijn dan ver wacht was, zal met de uitzending reeds om 19.40 uur worden begonnen, in plaats van om 20.05 uur. De nieuwsberichten gaan op de bij de A.V.R.O. in gebruik zijn de zender om 19.35 uur in plaats van om 20 uur de ether in. Geref. Kerken Beroepen te Sellingen C. J. van der Meulen te Drijber te Nieuwdorp Z. C. Versluys te Giessen-Rijswijk (N.-Br.) Aangenomen naar Ee (Fr.) G. Haaksma te Smilde Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Aldergrove (Brits Colum bia) D. van der Boom te Alkmaar. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Veendam K. Moerland te Musselkanaal. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Wenen) WENEN In het Oostenrijkse parle mentsgebouw wordt het zesde internatio nale congres van parlementsleden uit lan den, die bij de Europa-beweging zijn aan gesloten gehouden. De besprekingen, die vier dagen duren, hebben tot doel nieuwe wegen en middelen te vinden om het stre ven naar een verenigd Europa te verster ken. Vooral onder politici, die hiervan nog niet voldoende doordrongen zijn. Er spre ken voornamelijk overtuigde aanhangers van de Europese eenheid: Robert Schu man uit Frankrijk, Guiseppe Pella uit Italië, Carlo Schmid uit West-Duitsland, J. Amery uit Groot-Brittannië en de vader van de Europa-gedachte, graaf Richard Kalergi. Er worden ook inlichtingen uitgewisseld over de Oosteuropese landen, die men voor een verenigd Europa op democratische grondslag wil winnen. Er nemen 174 parle mentsleden uit veertien landen aan de be sprekingen deel, onder wie zeven Neder landers: de heren J. Fokkema (A.R.), J. M. Peters, ir. A. L. H. Roebroek en ir. C. J. van Meel (K.V.P.), dr. ir. A. Vondeling (P.v.d.A.) en R. Zegering Hadders (V.V.D.) Vertegenwoordigers van verschillende politieke richtingen werken samen voor een hoger gemeenschappelijk doeL Het is niet zozeer de bedoeling het congres met Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Woensdagavond is in de Engelse badplaats Blackpool de traditionele feestver lichting weer ontstoken. De illuminaties, over een lengte van meer dan zes kilometer, die Blackpool zeven weken lang in een feestelijk licht gaan hullen, hebben dit jaar bij elkaar vier en een half miljoen gulden gekost. Deze foto werd gemaakt toen de feestverlichting proefbrandde. Sierlijk komt de bekende toren van Blackpool iiit tegen de nachtelijke hemel. Het is merkwaardig hoe men soms, door de beschouwing van een onbelangrijk en leven loos voorwerp waarop het snelle licht van de aandacht valt, kan komen tot een blik op het panorama van de sa menhang der dingen. En nog merkwaardiger is het, daarbij te ontdekken dat eigenlijk niets op deze wereld een een zaam en afzonderlijk bestaan voert, doch, gelijk al het an dere, betrekkingen van ont staan en voortbestaan met al dat andere onderhoudt. Het moge belachelijk schij nen, dat een bengelende vaten kwast in staat is u een kort doch helder uitzicht te ver schaffen op de toekomst der wereldeconomie en toch, het kan gebeuren. De kleine, speelse kat springt op de aanrecht en slaat zijn kromme poot uit naar de va tenkwast, die tot dan toe dood stil op de hervatting van zijn taak te wachten hing. Een vatenkwast een raar, ouder wets ding, een houten steel met niet te herkennen rafel materiaal bekroond, dat in de handen van een nijvere huis vrouw de borden reinigt in het gladde sop. In Amerika zal de vatenkwast spoedig museum materie geworden zijn, vermits men daar de automatisering ook en speciaal in dienst van de huishouding heeft gesteld. Op het vouwblad, dat een im porteur naarstig heeft rond gezonden, ziet men de afwas machine van binnen en van buiten afgebeeld: een glanzend orodukt van de moderne in dustrie, smetteloos wit, in kloeke, zakelijke vormen, ge lijkend op een ijskast of een 'ornuis. De werking wordt in kernachtige beschrijvingen duidelijk gemaakt: men trekt de metalen laden uit, men zet de besmeurde borden, koppen, schotels en eetinstrumenten in de vakken en men sluit het toestel. Een druk op de knop doet de pompen in werking komen, de ene spoeling volgt op de andere, de reiniging is een zo volkomen, onfeilbaar proces dat de huisvrouw zich geen zorgen behoeft te maken over de uitslag van de auto matische bemoeiingen, waar aan zij haar vaat heeft toever trouwd. Zonder twijfel is dit appa raat de volgende noodzakelijke aanvulling van onze keuken inventaris. Zonder twijfel ook zal het in de daarvoor bestem de tijd van luxe tot onmisbaar heid worden. Het zal zijn zege tocht volbrengen zonder zich te storen aan protesten tegen het verderschrijdende verschijnsel der automatisering en het zal niet alleen in de huisvrouw, doch ook in haar echtgenoot warme verdedigers en aanhan gers vinden. En dat alles ondanks het feit, dat het schrikbarend duur in aanschaffing is. Duur? De industrie zal zich in scherpe concurrentie be geven om de prijs te drukken, want de afzet is een levensbe lang. Diezelfde industrie im mers helpt miljoenen aan hun wekelijks loon, een loon dat prompt aan de vatenwassende huismoeders wordt afgedragen en dat groot genoeg moet zijn om haar mettertijd een afwas machine te doen aanschaffen. Want als die miljoenen het ap paraat niet kunnen kopen, kan de industrie zich beter op de fabricage van vatenkwasten gaan toeleggen. Het merkwaardige in deze kringloop is, dat niemand op een bepaald moment de beslis sing kan nemen over het al of niet verwisselen van de kwast tegen de machine in de huis gezinnen. Het apparaat is er, het wordt gekocht, het raakt in de mode en het is niet meer uit te roeien. Integendeel, het roeit zelf uit. Het rekent af met de kwast in de eerste plaats, met de vatenwassende huisvaders bovendien, met de daaruit ontstaande wrevel eveneens. 1-Iet verschaft de huismoeders meer vrije tijd, het doet de huiselijke gang van zaken veranderen, het brengt nieuwe elementen in de om gang der gezinsleden. Het wij zigt de etenstijden, het brengt tijd voor ontspanning, het geeft meer boeken de kans om ge lezen te worden en het ver aangenaamt de visites. Het kost geld, maar het zet dat geld om in nieuwe levensele menten en het vernieuwt het aanschijn van de huiselijke sfeer. En daar komt het op aan het maakt zichzelf on misbaar, onwrikbaar worte lend in iedere keuken en on vermijdelijk verschijnend op de lijst van aankopen van ieder nieuwbakken paartje. En niemand kan het tegen houden. Het is een radertje geworden in dat geheimzinnige uurwerk der wereldeconomie, die zich zal moeten aanpassen aan het nieuwe element in zijn binnen ste. En zij past zich aan. Zij heeft zich altijd aangepast, zij is een proces van aanpassing in al haar verschijnings vormen. Zij geeft de mens zijn behoeften, bevredigt ze en ont vangt tegelijk van hem de im pulsen tot eigen verandering. Zij is een onderdeel van het zelfde grote, enige en onver- dwijnbare, waarvan ook de mens een onderdeel is. En niemand kan dit gran dioze orkest van miljarden tonen dirigeren; zij dirigeren zichzelf en elkander, met schandelijke dissonanten en schokkende fouten in de maat. De dissonanten en maatloos heid vullen onze kranten de pogingen tot dirigeren even eens. Doch het oneindig inge wikkelde proces gaat zijn rus teloze gang, terwijl wij kran ten lezen. De loonacties, de stakingen, de faillissementen, de handelsverdragen, de sa neringsmaatregelen, de han delsvoorschriften, de fabri- cagereglementen, de duizend- en-één verwikkelingen die aan elkander hangen, van elkan der afhangen, elkander in het leven roepen, elkander vernietigen dat alles ligt verweven in een borrelend op pervlak tussen nu en straks, tussen verleden en toekomst. Tussen een vatenkwast, die vredig heen en weer bengelt en de glanzende, strakke, witte, gemechaniseerde keuken van straks. Tussen de witge- mutste boerenvrouw aan haar met takkenbossen gestookte for nuis onder een zwartberookte schouw en de huismoeder van A. D. 2000, die de werken van Shakespeare leest in het rus tige, ongestoorde uurtje van zes tot zeven. Tussen deze twee vrouwen en tijdperken ligt het stramien van een maatschappij, waarin kleine dingen grote gebeurtenissen weefden. Economische on effenheden schiepen naijver en twist, sociale disharmonie riep ideologieën in het leven, ideo logieën lokten oorlogen uit, oorlogen vernietigden econo mieën en riepen een nieuwe mens ter wereld. „Van vaten kwast tot ruimtevaart" zou de titel van een ontwikkelingsge schiedenis kunnen zijn die dan echter nog het gebrek van onvolledigheid zou dragen. In het beeld van deze gigan tische samenhang dringt zich de gedachte op, dat de diri gerende mens met zijn plaatse lijke actie en zijn beperkte ge zichtskring in vele opzichten lijkt op die kleine, speelse poes, die op de aanrecht springt en met schuingeheven kop vol belangstelling kijkt naar de bewegingen van de hangende vatenkwast, waartegen hij met onduidelijke bedoelingen een tik gegeven heeft. En die met grote wrevel naar elders verdwijnt, als het bengelende ding op zijn neus valt. J. L. een aantal resoluties te besluiten, dan wel in openhartige gedachtenwisseling en per soonlijke contacten de aandacht te vestigen op alle vormen van overdreven nationalis me, die het ideaal van een verenigd Europa in de weg staan. De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken, Figl, verklaarde in zijn openingsrede, dat de Oostenrijkse neutrali teit geen belemmering is voor een bijdrage van Oostenrijk aan de vereniging van Europa. Oostenrijk heeft door zijn toetre ding tot de Raad van Europa reeds getoond, dat zijn verlangen zich buiten militaire bondgenootschappen te houden niet be tekent, dat het niet wil meewerken aan bewegingen die streven naar vereniging van Europa, zei hij. De voorzitter van de Europese beweging, Schuman, heeft een program ingediend om aan de Europese beweging een nieuwe stoot te geven. Hij zei, dat de organische banden tussen de Europese landen ontwikkeld moeten worden. De Kolen- en Staalge meenschap mag niet alleen blijven staan. Men moet streven naar een uitgebreide ge meenschappelijke markt, gemeenschappe lijke produktie en gemeenschappelijk ge bruik van atoomenergie voor vreedzame doelen. Schuman betoogde, dat de dreiging van de mohammedaanse wereld de onder linge Europese geschillen schijnt te over heersen. Men ziet nog niet genoeg in, dat als Europa verenigd was, men het minder zou durven trotseren. Zonder de medewer king van een verenigd Europa zal er geen oplossing voor de Afrikaanse vraagstukken gevonden kunnen worden, zo zei hij. Spoorwegongeluk Buurmals,en Voor de rechtbank te Arnhem heeft terechtgestaan de machinist bij de Neder landse Spoorwegen J. C. M. uit Rotterdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij door on oplettendheid een spoorwegongeluk zou hebben veroorzaakt op 28 mei 1955 nabij Buurmalsen. Bij dit ongeluk waren twee doden te betreuren. Op die datum 's avonds om half twaalf, deed de verdachte dienst als machinist van een goederentrein, komende uit de richting Dordrecht, rijden de in de richting Geldermalsen. Doordat hij door een onveilig signaal reed, bevond hij zich met het voorste gedeelte van de trein op het trajekt van de juist passerende elektrische personentreiin UtrechtGel dermalsen. Een botsing was onvermijde lijk. Een geweldige ravage ontstond. De be- stuui'der van de elektrische trein en de leerling-machinist van de goederentrein kwamen om het leven. De verdachte beriep er zich op, dat zijn lokomotief niet reageer de op het remmen met de luchtdrukrem en de automatische stoomrem, toen hij aan het voorsein „langzamer rijden" gevolg wilde geven. Volgens de machinist was de luchtleiding van de goederentrein niet in orde. Ook de mechanische noodrem rea geerde niet onmiddellijk en de trein ver minderde pas snelheid, toen het te laat was. Een groot aantal deskundigen heeft ter zitting getracht de situatie, welke de oor zaak van de botsing moet zijn geweest, te reconstrueren. Een scherp omlijnde con clusie bleek echter niet meer mogelijk. Enkele getuigen a decharge verklaarden, onder soortgelijke omstandigheden ook wel eens moeilijkheden met de luchtdrukrem- men te hebben ondervonden De officier van Justitie, mr. ir. W. H. Folmer, achtte het bewijs van onoplettendheid van verdachte niet geleverd en eiste vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Op het Liberiaanse vrachtschip „Linda", dat met steenkool op weg is van Norfolk (Virginia) naar Rotterdam, heeft zich woensdag een ontploffing voorgedaan., als gevolg waarvan drie bemanningsleden ver wondingen opliepen. Het gebeurde 500 mijl ten oosten van Norfolk. Een schip van de „Holland-Amerika- lijn", dat een dokter aan boord heeft, en een vaartuig van de Amerikaanse kust wacht hebben koers gezet naar de „Linda", die 7228 ton meet. (A.F.P.). De gemeenteraad van Amsterdam heeft eervol ontslag verleend aan prof. dr. P. B. van Steenis uit zijn ambt van buiten gewoon hoogleraar in de tropische genees kunde aan de Gemeenteuniversiteit. Dit ontslag is prof. Van Steenis op zijn verzoek verleend, waarbij dank werd gezegd voor de door hem aan de gemeente bewezen diensten. Ook verleende de raad eervol ontslag aan dr. Max Euwe als leraar in de wiskunde aan het Gemeentelijk Lyceum voor meis jes. De ex-wereldkampioen schaken ver- wis'èelt zijn taak bij het Amsterdamse on derwijs voor een functie bij het bedrijfs leven.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5