De Nederlanders eten in Australië minder „zwaar" Status van het Panamakanaal Amsterdamse Beurs 11 Verdere reisplannen van Sukarno Communisten geven autonomie aan Tibet Weinig instemming voor naasting te Makassar Handschrift van Evangelie van Johannes ontdekt Kawilarang verhoord en naar V.S. vertrokken Kleurloze kleurtelevisie Nederlandse deelneming aan FAO-overleg te Bandung Russische hulp aan India Indonesië gedwongen tot nieuwe olieconcessies Gevluchte Kurt Ebert zou een bedrieger zijn Uitbreiding centrale P.E.N. te Velsen Opdrachten aan Nederlandse industrie Hun geloof in de „degelijke Hollandse pot" krijgt spoedig een geduchte knauw Aardappels verdwijnen van het menu Geding om de hotelnaam Fleissig te Amsterdam HILLEGOM Wandel wedstrijd SIZO speelt tegen Spakenburg Ki n d u i ts 1 ag h en ge 1 we d s tr ij d „De vroegte wint" Clubkampioenschap schaken van de Bollenstreek- ZANDVOORT Riolering en bestrating aanbesteed Tegenbezoek van Duitsers aan Touring Zandvoort Zandvoortse bridgeclub bestaat tien jaar Raadsvergadering Wijziging in de wet op de strandvonderij LISSE Lissese schaakclub stelde programma vast Zwemexamens DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT .«peis:- -Ó60155 BALBOA. De °anamese minis ter van Buiten landse Zaken, Al berto Boyd, heeft naar aanleiding van een recente verklaring van zijn Amerikaanse collega, Dulles, verklaard, dat het Panamakanaal nooit een Ameri kaans kanaal zal kunnen zijn, om dat het op Pana- mees gebied aan gelegd is. De uitlating van Dulles, enige tijd geleden tijdens 'n persconferentie, behelsde dat men het Suezkanaal niet met het Pa namakanaal kon vergelijken, om dat hel Suezkanaal reeds door de conventie van Constantinopel geïnternationali seerd is, terwijl het Panamakanaal een nationale waterweg is, waarover de Ver enigde Staten met uitsluiting van alle andere regeringen het recht hebben, de soevereiniteit uit te oefenen. 1-Iet verdrag van 1903 geeft aan de Verenigde Staten geen soevereine rechten over de zone van het Panamakanaal, aldus de minister. Het geeft de Verenigde Staten slechts bepaalde rechten voor de exploitatie van het kanaal en bepaalt, dat de Verenigde Staten en Panama gemeenschappelijke belangen bij het kanaal hebben. Functionarissen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken hebben meegedeeld, dat Panama de Amerikaanse interpretatie van het verdrag al enige tijd bestrijdt en voorts dat er geen aanwijzing is, dat de Verenigde Staten van plan zijn in te stemmen m.et herziening van het verdrag van 1903, waardoor de soevereiniteit aan Panama zou worden overgedragen. MOSKOU (United Press) President Sukarno van Indonesië krijgt volgens Indo nesische zegslieden van de Russische re gering een vliegtuig ter beschikking ge steld voor zijn aanstaande reizen naar Joe goslavië en China. Waarschijnlijk wordt het de gebruikelijke „Ilushin"-lijnmachine. Het toestel krijgt een vrouwelijke Russische piloot. Er zijn verscheidene vrouwelijke pi loten in dienst bij de Aeroflot. De Indonesische ambassade in Moskou heeft de volgende reisplannen van presi dent Sukarno bekendgemaakt: 12 september naar Joegoslavië voor vijf daags bezoek. 17 september naar Oosten rijk voor vijfdaags bezoek, 22 september naar Tsjcehoslowakije voor vierdaags be zoek, 26 september via Zuid-Rusland naar Peking voor een veertiendaags bezoek aan communistisch China en 16 oktober via Hongkong naar Indonesië. President Sukarno is woensdag naar het industriecentrum Chirchik gereisd, waar tienduizenden de gasten begroetten. Een schoolmeisje bood de president een pioniersdas aan. Het Indonesische staats hoofd bezocht de elektro-chemische fabriek, een van de grootste bedrijven van de che mische industrie in de Sovjet-Unie, die thans 1000 ton minerale kunstmest per dag produceert. KATMANDOE (Reuter) De Chinese communisten hebben het gehele binnen landse bestuur van Tibet in handen ge geven van Tibetanen nadat eerder van het jaar in het noordoosten van het land mon niken in opstand waren gekomen, aldus hebben uit Lhasa komende Nepalese koop lieden woensdag te Katmandoe in Nepal medegedeeld. De kooplieden waren naar Lhasa ge komen om bij de regering van Nepal aan te dringen op bescherming van hun rechten bij de onderhandelingen over een Chinees- Nepalees verdrag, die te Katmandoe wor den gehouden. Verder deelden zij 'mede, dat de Chinezen moderne landbouwmetho den in Tibet invoeren. Thans worden meer groenten en andere gewassen verbouwd dan ooit te voren. Het personeel van de „Drukkerij Ma kassar" heeft woensdag het werk hervat, nadat het comité, dat de Nederlandse on derneming eigenmachtig had genationali seerd. het daartoe had overgehaald. In een aanvullende verklaring over zijn optreden zegt het comité nog, dat de drukkerij werd gebruikt „als een instrument van de Nederlandse oronaganda" gedurende de ko'oniale periode. De aandelen van het bedrijf waren voor het grootste deel in handen van de Portugese consul in Ma kassar. In Djakarta heeft het bestuur van de na tionale organisatie voor grafische kunst een bezoek gebracht aan de minister-pre sident. Ali Sastróamidjojo. om deze mede te delen, dat de organisatie niet kan in stemmen met ,,de procedure van nationali satie" van het comité, dat zich voor dat doel zelf in het leven heeft geroepen. De voorzitter van deze organisatie, Notosu- tardjo, bood de hulp van zijn organisatie aan om te helpen het probleem op te lossen. 3-3 Vi Nederl.'47 3 Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Neder 1. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloei! Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl Petroleum A'darn Rubber Hol! Amer Lijn N Scheepv Unie Phs. van Ommeren H V. A Verg Deli Mijen Amsterd Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U S Steel r-eneral Mntors 4he!l Union Tidewater Slotkoers gisteren 89 93 249% 343 235 338 415 324 283 173 389 314 799% 792% 78 157% 171% 313% 104% 112 242% 186% 210% 220% 84% 166% 67% 48% 95% 41% Openings koersen 90% 93 253% 343 237 338 415 322 285 173' 403 315 810 803 81 197% 174 313 7 106 112 242% 187% 210% 220% 84 167 67% 48% 41 (Van een bijzondere correspondent) Prof. J. Martin, hoogleraar in de papyro logie te Genève, heeft in een mededeling aan een congres van Bijbelonderzoekers in Leuven bekend gemaakt dat hij een hand schrift van het Evangelie van Johannes in zijn bezit heeft uit de tweede eeuw na Christus. Het oorspronkelijke Evangelie moet geschreven zijn omstreeks het jaar 80 na Christus. Het handschrift van prof. Martin bevat de eerste dertien hoofdstuk ken van het evangelie. Over de toestand waarin het geschrift verkeert wilde de hoogleraar zich niet uit laten, maar hij zegde toe dat de volledige publikatie tegen het einde van het jaar te verwachten is Wanneer de datering van prof. Martin juist is, zou dit handschrift het oudste be kende manuscript van dit Nieuw-Testa- mentische geschrift zijn. DJAKARTA (ANP) Kolonel Kawila rang, de voormalige militaire commandant in West-Java, die drie weken geleden op dracht gaf tot aanhouding van minister Ruslan Abdulgani, is uit Djakarta naar Washington vertrokken. Hij is benoemd tot militaire attaché in de Verenigde Staten. Een leger-woordvoerder heeft medege- dëëld, dat kolonel Kawilarang zich vóór zijn .vertrek heeft verantwoord voor zijn opdracht tot ondervraging van de minis ter van Buitenlandse Zaken en dat de kwestie thans is overgedragen aan de chef staf van de landstrijdkrachten, generaal- majoor Nasution. Kawilarang werd bij zijn vertrek uitgeleide gedaan door militaire autoriteiten en door ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Masjumi over corruptie Mohammad Noor, lid van de Masjumi- fractie in het Indonesische parlement, heeft woensdag gezegd, dat de verklaring van minister-president Ali Sastroami- djojo, als zou het ministerie van Justitie bezig zijn met het ontwerp van een anti- corruptiewet. niet waar is. Hij zei, dat de strijd tegen de corruptie, die in Indonesië welig tiert, niet de volste aandacht van de regering schijnt te hebben. Mohammad Noor achtte de positie van het kabinet „on stabiel". De leden van de Masjumi-fractie in het parlement, die de gebieden buiten Java vertegenwoordigen, waren volgens hem over het algemeen teleurgesteld over het kabinet en zouden op het ogenblik overwegen of het voor de Masjumi al dan niet noodzakelijk is aan de regering deel te nemen. BIRMINGHAM, (United Press) Britse onderzoekers hebben een methode van tele visie-uitzending ontwikkeld, die de illusie van kleur geeft op gewone schermen. De vinding wordt „subjectieve kleur" ge noemd. Een commerciële proefuitzending zal zaterdag aan het publiek worden ge toond. Er is geen technische verandering noch bij de transmissie noch bij de ont vangst. die in zwart en wit blijft. Sommige wijzigingen in de machinerie veroorzaken een „trilling" in bet zwart-witte beeld, die de indruk van kleur kan scheppen in het oog van de kijker. DJAKARTA (United Press) - Het bureau van de FAO (Food and Organisation van de UNO) in Djakarta heeft bekend ge maakt dat het probleem, ontstaan door het protest van Indonesië tegen de deelneming van Nederland aan de voor 9 tot 19 oktober te Bandung uitgeschreven vergadering van de regionale FAO opgelost is. De regering van Indonesië had volgens het dagblad „Keng Po" tegen de Neder landse deelneming aan deze conferentie geprotesteerd omdat Nederland nog de heerschappij over Nieuw-Guinea heeft. Intussen heeft Hugh Trumbull, direc teur van het FAO-kantoor te Djakarta met goed succes onderhandelingen gevoerd met, de Indonesische regering. Men verwacht te Djakarta dat Nederland thans aan de conferentie zal deelnemen. NIEUW DELHI, (United Press) India heeft contracten met de Sovjet-Unie ge sloten voor de uitrusting van een staal fabriek te Bhilai in Oost-India, die 418 mil joen gulden zal kosten. Men verwacht, dat de fabriek tegen 1959 ijzer zal produceren en een jaar later staal. Er zijn ook con tracten gesloten voor de bouw van andere staalfabrieken tot een bedrag van ongeveer 49 miljoen gulden. Rusland heeft voor beide projecten kre dieten verleend, die in twaalf jaarlijkse ter mijnen zullen worden afbetaald tegen een ïente van 2Va percent. DJAKARTA, (ANP) In Indonesische legeringskringen is gezegd, dat het kabinet het verieenen van nieuwe consessies aan buitenlandse oliemaatschappijen, die in In donesië werken, in beschouwing zal nemen. Zij noemden in dit verband de Koninklijke Nederlandse Shell B.P.M. de Neder lands Indonesische Olie Maatschappij de Niam, een gezamenlijke onderneming van de regering en de Shell, en de American Standard Vacuum Company. De berichten van olie-experts werden bevestigd, dat Indonesië gedwongen zou worden olie te importeren, indien de produktievelden binnenkort niet vergroot zouden worden, en gezien ook het steeds stijgende binnen landse verbruik. Drie jaar geleden heeft het voorlopige parlement besloten geen nieuwe concessies aan buitenlandse oliemaatschappijen te verlenen. Neutrale waarnemers verwacht ten, dat een eventuele beslissing van de regering ten gunste van nieuwe concessies aan buitenlandse maatschappijen, grote op positie zou ondervinden, in het bijzonder van de links-geöriënteerde partijen. Sobsi wil naasting De communistisch georiënteerde vakbond „Sobsi" heeft woensdag bij de regering aangedrongen op nationalisatie van de olie bronnen in Noord-Sumatra. De Koninklijke Nederlandse Shell is consessiehouder, maar de bronnen werden toen Indonesië de onafhankelijkheid ver wierf, niet aan de maatschappij terugge geven. Er is nog geen definitieve beslissing over deze oliebronnen genomen. De Shell en het/Indonesische ministerie van Econo mische Zaken hebben onlangs onofficieel een overeenkomst bereikt over de exploi tatie door een gezamenlijke ónderneming, waarin de Indonesische regering en de Shell elk voor vijftig percent deelnemen. Het kabinet heeft tot dusver nog geen be slissing genomen. BERLIJN (United Press). De Oost- duitse radio heeft op het gerucht, dat de zoon van de Oostduitse burgemeester Frie- drich Ebert naar het Westen zou zijn ge vlucht, geantwoord dat de vluchteling een bedrieger is. Volgens de Oostduitse radio is de vluchteling niet Kurt Ebert, doch „een politieke bedrieger", die uit een Oost- Duitse gevangenis is vrijgelaten waar hij het grootste deel van de hem opgelegde lange gevangenisstraf wegens spionage had uitgezeten. De vluchteling, aldus de Oost- Duitse radio, heet inderdaad Kurt Ebert, doch is de wees van een echtpaar Ebert uit Schwiebus, waar Kurt in 1921 werd ge boren. Ebert is een gangbare naam in dit deel van Duitsland. De burgemeester van Oost-Berlijn is de zoon van de eerste president van de repu bliek fcvan Weimar, Friedrich Ebert. Zijn zoon Kurt werd in 1947 op verdenking van spionage gearresteerd. Een Russische krijgsraad veroordeelde hem tot 25 jaar gevangenisstraf. In augustus werd Kurt Ebert vrijgelaten uit de gevangenis te Tor- gau. De bui-gemeester wendde zich van zijn zoon af, toen deze gearresteerd werd. De directie van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noordholland (P.E.N.) heeft twee turbine-installaties van elk 125.000 kw en twee ketelinstallaties van eveneens elk 125.000 kw besteld. Deze opdrachten belo pen in totaal een bedrag van rond vijfen veertig miljoen gulden. Deze opdrachten worden in Nederland uitgevoerd. De turbines zullen worden vervaardigd door de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. n.v. Ie Hengelo en de ketels door een daartoe gevormde combinatie van de n.v. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissin- gen en de n v. Machinefabriek „Breda" v/h Backer en Rueb te Breda. Door de opstelling van deze twee nieuwe grote units (een combinatie van één turbine met één ketel, die tezamen een eenheid van 125.000 kw vormen) wordt in het eerste halfjaar van 1960 de capaciteit van Cen trale Velsen, welke thans ongeveer 250.000 kw bedraagt, verdubbeld. De nieuwe installaties zullen een aanzien lijke besparing op brandstoffen mogelijk maken. De ketels zullen geschikt zijn voor het verstoken van kolen en/of olie, ook hoogovengas kan worden bijverstookt. (Van onze correspondent in Australië) EEN SCHAAL BLOEMIGE AARDAPPELEN op tafel is een onbekend verschijnsel in de Australische huishouding, zo goed als het pak dikke boterhammen voor het twaalfuurtje van de kantoorbediende of de arbeider, die 's middags niet thuis komt om te eten. De Australiër houdt het bij een paar schijfjes aardappel 's avonds en z'n sandwich met cake en sinaasappel, appel of banaan 's middags. Hij kijkt de „Dutchie" (de immigrant uit Holland) verbaasd aan, wanneer deze zijn tanden zet in zijn dikke, met kaas belegde boterham. De „stevige Hollandse maaltijd", waaraan elke Nederlander zijn hart (en zijn maag) verpand heeft, blijft voor de immigrant uit Nederland in de eerste drie of zes maanden nog een gewoonte waaraan hij vasthoudt, omdat hij het allemaal zo gewend is geweest. Maar daarna komt er een tijd dat zijn rotsvaste geloof aan de „Hollandse degelijke pot" een zware knauw krijgt. Na een paar maanden worden de mee genomen boterhammen dunner en minder in aantal. De immigrant begint dan elke middag een shilling (ongeveer 40 cent) te besteden aan koek en gebak uit de „cake shop" en 's avonds thuis zegt hij tegen zijn vrouw: „Je hebt weer veel te veel aard appelen gekookt!" En vóór er drie maan den voorbij zijn. is de schaal met aard appelen verdwenen en prijkt nog slechts op ieder bord een aantal schijfjes gebakken of gekookte aardappel. De aardappelen kosten in Sydney op het ogenblik twee shilling per pond, dat is 1.75 per kilo. Als de huisvrouw nog niet overtuigd zou zijn dat het klimaat de etensgewoonten bepaalt, dan is het in elk geval de prijs van de aardappelen die de immigrantenvrouw uit Nederland ertoe brengt, van de Nederlandse gewoonte af te stappen. Een Nederlandse exporteursfirma heeft aangeboden aardappelen uit Neder land naar Australië te exporteren, die tegen 30 cent per kilo in Sydney zouden kunnen worden verkocht. De voortvarende exporteur heeft er echter geen rekening mee gehouden dat Australië onder geen voorwaarde de invoer van aardappelen toelaat. A ustralië laat geen aardappels toe Australië heeft al langer dan vijftig jaar de invoer van planten, fruit, dieren en vlees sterk beperkt Men herinnert zich wellicht nog de beroering, die gewekt werd toen Australië geen paarden wilde toelaten voor deelneming aan de Olympische ruiter- spelen Zelfs het dreigement dat de Olym pische spelen dan niet in Australië zouden worden gehouden, heeft de regering niet kunnen bewegen op dit punt, de teugel te laten vieren. Over de paarden zijn toen vele woorden gewisseld, over de aardappelen wordt met geen woord gekikt. Zij zijn en blijven taboe, omdat Australië plantenziekten bui ten de deur wil houden. De geïsoleerde ligging van het land heeft het mogelijk gemaakt plantenziekten te weren, die el ders voor miljarden guldens schade hebben toegebracht, aan land- en tuinbouw Op. de havenka'dën, waar de binnenkomende sche pen meren, houden talrijke inspecteurs der dieren- en planten-quarantaine de wacht. Elke poging tot ongeoorloofde invoer van planten en dieren wordt verijdeld. Dieren worden afgemaakt of gaan in uitzonde ringsgevallen (zoals fokstieren) voor soms zes maanden in quarantaine, waar zij onder controle blijven vóór zij door de kopers mogen worden afgehaald. Aan vrijwel iedere immigrant uit Neder land wordt bij aankomst gevraagd: „Heeft u planten of fruit bij u?" Onverbiddelijk legt de inspecteur er beslag op. Ook op de vliegvelden wordt controle uitgeoefend, evenals op de postkantoren, waar elk bin nenkomend pakket met argusogen wordt bekeken. De quarantaine-inspecteurs be schikken blijkbaar over een zesde zintuig voor het opsporen van pakjes met ver boden waar. Bruine bonen, waarvan de invoer even eens verboden is, worden wél toegelaten als zij voor consumptie zijn bestemd. Ik heb de tuinbouwinspecteurs van de qua rantaine met grote belangstelling de Hol landse bruine bonen zien bekijken Zij vonden het wonderlijk te horen dat deze in Nederland gegeten worden. Een Neder landse immigrant, wiens postpakket dat hem uit Nederland was toegezonden, werd vastgehouden omdat er bruine bonen in zaten, protesteerde met succes, toen hij als bewijs dat hij ze zou opeten, met een potje Hevig verzette een van de demonstranten zich tegen zijn arrestatie door leden van de vrijwillige politie te Clinton in de Amerikaanse staat Tennessee tijdens een van de anti-negerdemonstraties. De foto toont dat de politie zeer hardhandig moest optreden gekookte bruine bonen kwam aandragen. De inspecteur schudde zijn hoofd en be greep niet dat die „Dutchies" die bonen aten. Maar hij liet het pakket door en ver gat te vragen hoe onze Nederlandse immi grant aan die pot gekookte bruine bonen was gekomen. Eerst koken.... Maar met de aardappel zal dat nooit lukken. Die blijft taboe, tenzij de Neder landse exporteurs ze gekookt zouden stu ren. Het huidige tekort aan aardappelen in Australië is overigens slechts een tijdelijk verschijnsel. Nieuw Zuid-Wales is nooit een aardappelland geweest, omdat de grond voor de teelt van spuds", zoals men de aardappels noemt, niet zo geschikt is als in Victoria en Tasmanië. In Tasmanië liggen 20.000 ton aardappe len gereed voor verscheping naar Nieuw Zuid-Wales. maar er zijn niet genoeg sche pen voor het vervoer. Uit dit cijfer blijkt al dat. export van 500 ton aardappelen uit Nederland een druppel op een gloeiende plaat zou zijn. Er is eerder een gebrek aan schepen dan aan aardappelen. De voort durende stijging van de vrachttarieven bij de spoorwegen, de ontstellende staat waar in vele grote verkeerswegen verkeren en de wateren, die Australië en Tasmanië om spoelen, geven meer kans tot export van Nederlandse kustvaartuigen naar het vijfde werelddeel dan dat er ooit één Nederlandse Eigenheimer binnendringt. Het Amsterdamse hotel-restaurant Fleis- sig aan de Warmoesstraat en het restau rant Fleissig aan de Herengracht in Am sterdam zijn in een gerechtelijke strijd ge wikkeld om de namen van hun etablisse menten. De directie van het reeds uit de vorige eeuw daterende hotel in de War moesstraat bestrijdt de eigenaar van het onlangs geopende restaurant aan de He rengracht namelijk het recht voor zijn restaurant dezelfde naam te voeren als die van het hotel. Op 7 juli heeft deze zaak in kort geding voor de president van de rechtbank te Am sterdam gediend, die toen besliste, dat hier geen sprake was van een onrechtmatige daad of oneerlijke concurrentie van de zijde van de eigenaar van het restaurant aan de Herengracht, omdat de eigenaar de naam Fleissig draagt en met het voeren van deze naam voor zijn bedrijf het hotel in de Warmoesstraat geen schade berok kent. De eigenaars van hotel Fleissig in de Warmoesstraat menen echter, dat hun be langen wel geschaad worden door de naamvoering van het restaurant aan de Herengracht en hebben nu een civiele procedure aanhangig gemaakt bij de rechtbank te Amsterdam. Daarbij wordt ondermeer aangevoerd, dat dergelijke na men verwarring kunnen veroorzaken, als relaties van de eigenaren van het hotel in de Warmoesstraat die ook hotels in Friesland drijven in Amsterdam naar dit hotel zouden zoeken of vragen. De uitspraak in dit proces, dat schrifte lijk wordt gevoerd, wordt tegen het eind van dit jaar verwacht. Zondag 16 september zal de Hillegomse wandelsportvereniging D.V.O. deelnemen aan een wedstrijd, georganiseerd door de Nederlandse Wandelsportvereniging in sa menwerking met de V.V.V. Hillegom Deze dahliatochten zullen starten bij „Treslong". De Hillegomse voetbalvereniging SIZO speelt zaterdagmiddag een thuiswedstrijd tegen het sterke Spakenburg. Het tweede elftal speelt tegen De Geuzen 2 uit Am sterdam en Sizo 3 tegen Telefonia 3 uit Haarlem. De einduitslag van de wedstrijden om het clubkampioenschap van „De Vroegte Wint" te Hillegom luidt als volgt: 1. Th. v. Vliet 91 pnt.; 2. Chr. Verschoor 78 pnt.; 3. B. Blokker 73 pnt.; 4. G. v. d. Burg 70 pnt.; 5. G. Winkelaar 48 pnt.; 6. P. v. Vliet 39 pnt.; 7. L. Huisman 38 pnt.; 8. J. Wessel 36 pnt.; 9. M. Paase 31 pnt.; 10. T. Maaskant 30 pnt.; 11. P. Winkelaar 28 pnt.; 12. S. J. Warmer dam 15 pnt.; 13. W Kranenburg 12 pnt.; 14. C. v. Burg 5 pnt.; 15. P. Geljon 3 pnt.; 16. R. Kreeft 3 pnt.; 17. B. Spreeuw 2 pnt.; 18. S. Warmerdam 2 pnt. De grootste vis van het seizoen werd ge vangen door Th. v. Vliet: 35,8 cm. De wedstrijden om het clubkampioen schap schaken van de Bollenstreek zullen gehouden worden op 310 en 17 oktober. Aan deze wedstrijden zullen deelnemen „De Uil" te Hillegom, de Lisser schaakclub „De zwarte pion" en de Sassenheimse schaakclub In het komende seizoen zal het eerste tien tal van „De Uil" uitkomen in de eerste klasse en het tweede tiental zal trachten de degradatie van verleden jaar ongedaan te maken. Openluchtsamenkomst Zaterdagavond zal aan de Hoofdstraat te Hillegom weer een openluchtsamenkomst worden gehouden, uitgaande van de Ge reformeerde Kerk. Als sprekers zullen op treden ds. A. K. Krabbe en de heer C. van Zuijlen. Het zangkoor onder leiding van de heer P. de Vries verleent medewerking. Ten raadhuize te Zandvoort werd het verrichten van grond-riolerings- en bestra- tingswerkzaamheden in het uitbreidings plan C, ten zuiden van de Brederodestraat aanbesteed. In totaal werden dertien in schrijvingen genoteerd. De laagste in- schrijfster bleek te zijn de firma G. van Duijn te Katwijk aan Zee, voor een be drag van f 87.444,Hoogste inschrijver v/as het aannemersbedrijf Nordheim uit Soesterberg met f 162.100. Slechts één Zandvoortse aannemer had ingeschreven voor een bedrag van f 133.324,De be groting was vastgesteld op rond f 100.000. De gunning werd aangehouden. Naar aanleiding van het bezoek, dat het dagelijks bestuur van stichting Touring Zandvoort vorig jaar bracht aan ver scheidene Duitse Noordzee-badplaatsen, hebben vertegenwoordigers van de vereni ging voor vreemdelingenverkeer uit deze plaatsen dinsdag en woensdag een tegen bezoek gebracht aan Zandvoort. Het gezel schap, dat ongeveer dertig personen telde, reisde onder leiding van de Kurdirektor uit Cuxhaven, de heer H. Fredebohm, en na mens het gemeentebestuur van deze ge meente was aanwezig het gemeenteraads lid senator Mayer, tevens lid van de Kur- verwaltung aldaar. Het gezelschap arriveerde dinsdagavond, logeerde grotendeels in hotel Bouwes en werd aldaar ontvangen door het dagelijks bestuur van stichting „Touring Zand voort", de heren J. Koning en C. Schouten. Deze hadden tevens voor het gezelschap een trip uitgezet langs de kustplaatsen. Nadat dinsdagavond in hotel Bouwes be sprekingen waren gevoerd, werd woens dagmorgen een rondleiding door Zandvoort georganiseerd, waarbij ondermeer het cir cuit, de uitbreiding „Zuid" en de water toren werden bezichtigd. Het gezelschap toonde zich opgetogen over de mogelijk heden. die Zandvoort als badplaats biedt. Via Noordwijk, Katwijk en Scheveningen werd woensdagmiddag naar Arnhem ge reisd, vanwaar men naar Duitsland zal terugkeren. In oktober zal de Zandvoortse bridge club haar tienjarig bestaan vieren. De feestavonden zijn vastgesteld op zaterdag 6 en zondag 7 oktober. De eerstvolgende openbare vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad is vast gesteld op dinsdag 25 september 's avonds om acht uur. Door een aantal burgemeesters van kust- gemeenten is aangedrongen op vereenvou diging van de procedure, welke omtrent het beheer, de verkoop en de afgifte van strandgoederen krachtens de onderhavige wet dient te worden gevolgd. Sinds "9e totstandkoming van de Wet op de Strandvonderij in 1931 zijn hierin geen veranderingen gebracht en het is sindsdien gebleken, dat verschillende voorschriften slechts leiden tol onnodige formaliteiten en daardoor tot verhoging van de kosten, wel ke aan de beredding van de aangespoelde zaken zijn verbonden. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot wijziging van de Wet op de Strand vonderij ingediend, waardoor de gang van zaken eenvoudiger wordt. Ondermeer heeft een der wijzigingen van de wet ten doel tot een eenvoudiger procedure bij de verkoop van aan bederf onderhevige zaken te ge raken. De Lissese schaakclub „De zwarte Pion heeft het winterprogramma vastgesteld Dat gebeurde tijdens de ledenvergadering, die woensdagavond in café Van Diemen werd gehouden. Op deze bijeenkomst werd tevens bekend gemaakt, dat de heren P. Beijk, K. Goedemans en D. v. d. Mey in de bondscompetitie het hoogste aantal punten hadden behaald. Zij zullen een kleine geldprijs ontvangen. De penningmeester, de heer P. Langeveld, kon meedelen, dat het werkelijke saldo ongeveer f 80.bedraagt. Nadat de heren Langeveld en Scholtes als bestuursleden waren herkozen, besloot men bij de competitie de volgende voor waarden te zullen stellen: de partijen zui len niet langer mogen duren dan van half acht tot elf uur; er moeten 35 zetten in zeven kwartier worden gedaan en de win naar geeft de partij door aan de wedstrijd leider. Bij remise rust deze taak op de wit- speler. Afgebroken of uitgestelde partijen moeten binnen twee weken uitgespeeld worden. Niet verschijnen zonder reden kost een halve punt, terwijl de partij toch ge speeld zal moeten worden. De klok zal om half acht worden ingeschakeld ook al ont breekt de tegenpartij. Als afgevaardigden naar de bondsverga dering werden gekozen de heren J. Grim bergen en Jac v. d. Me ij. Meegedeeld werd, dat de vriendschap pelijke wedstrijd tegen het team van de NZHVM niet op 11 maar op 18 september zal worden gespeeld. Aan de wedstrijden om het kampioen schap van Lisse zal „De zwarte Pion" waarschijnlijk niet meedoen, daar de schaakclub „Lisse" momenteel weinig le den telt en men zodoende vrijwel alleen tegen schakers uit eigen club aan de slag zou móeten. De kans is wel groot, dat men zal deelnemen aan de wedstrijden om het kampioenschap van de bollenstreek. Afkon dicing grondwetswijziging De wijzigingen in de Grondwet zullen te Lisse worden afgekondigd tijdens een bij eenkomst op maandag 10 september om half elf in het gemeentehuis. Bij de jaarlijkse zwemexamens in het Sassenheimse bad slaagden uit Lisse acht tien meisjes en negen jongens. Vijftien meisjes en zeven jongens behaalden het diploma voor geoefende zwemmer. GESPAARD. Aan het postkantoor te Hillegom werd gedurende de maand augustus ingelegd 109.468,88 en terugbetaald 55.800,48.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7