HAARDEN ZE VEN DA GEN HAARLEM 7000 Lichten varensree Nieuwe Nagtzaamstraat De fantasie en de uitwerking van ZANTEN Gierstr. 31 Jos. van Driel: „Profijt van jullie Spaarne" J. E. Verharen: „Dit is nog nooit vertoond" VAN MENSEN EN DINGEN ONDER DE DAMIAATJES Boeke(n)rij Zwervende Engelsen aangehouden Feestsig aren aan VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Canadese minister bezocht Grote Kerk Oude Haarlemse zaak vandaag heropend Afscheid jhr. dr. Mollerus op 27 en 29 september Op Bloemendacilse strand Burgerlijke Stand van Haarlem Bisschoppelijk museum verlaagt toegangsprijs Dame in Haarlem-Noord aangereden Zilveren jubileum van G. Hoogland bij het P.E.N. Drijvende Bavo op het Spaarne Metaalbewerker lichtte aanstaande schoonvader op Vrouw stal, om motorfiets van man af te betalen Woensdagmiddag heeft de Canadese mi nister van Defensie, zijne excellentie Balph Campney, een particulier bezoek gebracht aan Haarlem, waarbij hij onder meer de Grote Kerk bezichtigde. De minister, die vergezeld was van zijn echtgenote, werd omstreeks vier uur bij de kerk ontvangen door een klein gezelschap, onder wie zich onder meer bevonden de garnizoenscommandant van het garni zoen van de Koninklijke Landmacht te Haarlem, luitenant-kolonel F. van der Meij en één der kerkvoogden van de Grote Kerk, de heer H. van Marselis Hartsinck. De hoge gasten werden eerst ontvangen in de kerkvoogdenkamer, waarna een rond gang door de kerk gemaakt werd. De kerk organist speelde een werk om de tonen van het beroemde orgel te laten horen. De mi nister toonde zich over het bezoek, dat on geveer drie kwartier duurde, zeer enthou siast. Om omstreeks kwart voor vijf vertrok ken de hoge gasten voor een bezoek aan het Frans Halsmuseum, waar zij eveneens een rondgang maakten. Ook over dit bezoek lieten de Canadese bezoekers zich in waarderende bewoordin gen uit. Bijna 142 jaar vervaardiging van rieten produkten Vanmiddag vond de heropening plaats van de gemoderniseerde speciaalzaak in rotanmeubelen en rietmanden van de firma G. J. Brinkman, Verwulft 7 te Haarlem. In deze van 1814 daterende zaak werden oorspronkelijk in hoofdzaak rieten manden voor tuinders en bollenkwekers en wasse rijmanden verkocht, die in de eigen werk plaats werden vervaardigd. Maar toen de huidige firmant en vijfde telg uit het geslacht, de heer G. J. Brink man, in 1932 de zaak van zijn vader over nam, ging deze zich ook toeleggen op de produktie en verkoop van luxe artikelen. Hoewel hij aanvankelijk door zijn overgang naar een luxueuzer genre veel critiek kreeg te verduren, is dat achteraf bezien toch geen misgreep van hem geweest. En toen na de tweede wereldoorlog het rotan in de huishoudindustrie zijn intrede deed, aarzelde de vijfde Brinkman niet om met zijn tijd mee te gaan. De vraag naar rotanmeubelen en -artikelen beleefde een grote opgang en de oude zaak werd te klein, zodat er de laatste jaren met de verkoopruimte gewoekerd moest worden. Er moest meer ruimte komen en daarom werd met een verbouwing van het interieur begonnen en nu deze is voltooid, is het in wendige van het oude pand herschapen in een ruime en fleurige verkoopruimte. Hoewel vele rotan- en rietprodukten tegenwoordig van de fabriek betrokken worden, houdt de firma Brinkman zich ook nog bezig met het aloude handwerk. In de bij de zaak horende werkplaats kunnen de produkten naar eigen idee' of ontwerp ver vaardigd worden. Daaraan is in de 142 jaar nagenoeg niets veranderd. Bijzondere zitting Kamer van Koophandel Naar wij vernemen zal de eerste secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, jhr. dr. J. C. Mollerus, op donderdagmid dag 27 september in een bijzondere zit ting van de Kamer afscheid nemen. Zoals wij reeds hebben gemeld gaat jhr. Molle rus met ingang van 1 oktober met pen sioen. De vergadering van de Kamer begint om vijf uur. De voorzitter zal eerst de heer D. Olie, die enige tijd geleden is overle den, herdenken en daarna formeel de pen sioenaanvrage van de eerste secretaris aan de orde stellen alsmede de leden me dedeling te doen van de mutatie, dat met ingang van 1 oktober jhr. mr. A. G. de Blécourt de functie van secretaris volle dig zal waarnemen. Om half zes begint de bijzondere zitting, welke zal worden bijgewoond door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers; de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff; de heer D. J. A. Geluk als voor zitter van de stichting Haarlems Bloei; de heer W. F. Happé als voorzitter van de Stichting voor de industriebevordering, een vertegenwoordiger van het ministerie van Economische Zaken en de voorzitter van de Vereniging van secretarissen van Kamers van Koophandel. Na het officiële afscheid wordt de heer en mevrouw Mollerus een diner aangebo den. Voor de talloze relaties van jhr. Mol lerus wordt op zaterdagmiddag 29 sep tember in het gebouw van de Kamer aan het Nassauplein een receptie gehouden. ADVERTENTIE 40 modellen van 140.tot 500. Kolen-, olie-, trechterhaarden. Glasdeuren Tel. 10171 HAARLEM, 6 september 1956 ONDERTROUWD: 6 sept.: J. Chr. W. Vis ser en W. van Dijk; H. J. Dieben en K. A. E. Pliester. GEHUWD: 6 sept.: J. Th. G. Spronk en G. Plas; L. Bosch en F. W. Tuitel; W. Evers en J. A. Meijer: E. W. J. Millingen en J. M. A. de Ruyter; W. Braam cn H. Verhoef; A. A. J. Kluijskens en P. van Veldhuyzen; J. J. Voogel en G. Koel. BEVALLEN van een zoon: 3 sept.: A. Schelvis-Heeres; 4 sept.: W. J. M. Mathot- Bakker; 5 sept.: L. M. J. van Fraeijenhove- Michels; G. van de Velden-De Wild; J. M. Heeres-Mul; A. H. Berkhout-Bluijs; .N. de Jong-Beek; M. V. Kruithof-Pijcke; E. P. Leemans-Pool: 6 sept.: J. R. Brands-Van dei- Geest; M. M. Koster-Moonen. BEVALLEN van een dochter: 5 sept.: N. M. Forma-Rot; 6 sept.: E. M. Croese- Dekker. OVERLEDEN: 4 sept.: J. van der Aar, 77 j„ Nachtegaalstraat; J D. Wessels-Smith, 39 j., Kamperlaan; H. J. de Vries-Van der Klooster, 82 j., Grote Houtstraat; 5 sept.: H. H. Spolders, 76 j., Achterweg; L. M. Mut- saers, 4 d„ Nieuwe Raamstraat; P. G. Alber- ding-Jager, 41 j., Gasthuisvest. Op het Bloemendaalse strand zijn don derdag door de politie twee zwervende Engelsen, van dertig en vierendertig jaar aangehouden. Zij hadden enige tijd in West-Europa, dat zij met de veerboot naar Calais hadden bereikt, rondgezworven en waren daarbij ook in Nederland gekomen. Het laatst vertoefden zij in Amsterdam, maar daar hun geld geheel op was, trok ken zij naar de kust om te proberen daar een gelegenheid te vinden waardoor zij naar hun Engeland terug konden keren. Bij hun aanhouding bleken zij ook geen geldige papieren te bezitten. Beide mannen verblijven in afwachting van een nader onderzoek op het politiebureau in Over- veen. De collectie van het Bisschoppelijk Mu seum te Haarlem vertegenwoordigt een algemeen cultureel belang en neemt een belangrijke plaats in in de aesthetische en historische vorming van de schooljeugd. De commissie van beheer van het museum heeft besloten, om met ingang van het zo juist aangevangen schooljaar aan groepen van leerlingen van alle scholen in Haar lem en omstreken vrije toegang tot het museum te verlenen. Na aanvraag door de betrokken leraren of onderwijzers zal de conservator zorg dragen voor een voor lichtende rondleiding. Om een ieder zoveel mogelijk in de ge legenheid te stellen het museum te be zoeken, heeft de commissie van beheer eveneens besloten de toegangsprijs t° ver lagen. Donderdagmiddag om kwart voor vijf stak een vijftigjarige dame uit Heemstede op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord de weg over nabij de Maasstraat. Het regende en zij had haar paraplu opgestoken. Uit de richting Haarlem naderde een bestelauto, bestuurd door een vierentwintigjarige Sant- poortse chauffeur. De dame is aangereden en met een hoofdwonde en een beenfrac tuur is zij naar het Grote Gasthuis overge bracht. Haar toestand was vanmorgen ernstig. HOUTSTOFAANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is donderdagmorgen aangekomen het Zweedse s.s. „Wallonia" met een lading van 1150 ton houtstof uit Gothenburg. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum bij het PEN te Bloemendaal, is de heer C. Hoogland, wonende Acacialaan 3 te Beverwijk, technisch opzichter B bij ge noemd bedrijf, hedenmorgen door de di rectie ontvangen en toegesproken door de directeur, ir. J. den Boesterd, die hem tevens de gebruikelijke gratificatie over handigde. Van het provinciaal bestuur kreeg de jubilaris een bloemenhulde. He denmiddag ontvangt de heer Hoogland te zijnen huize, waar hij namens de 'jubileum commissie gecomplimenteerd zal worden door de heer M. O. W. van Geytenbeek. De regen, die nu valt, kan in elk geval zaterdagavond niet meer vallen, want dan hoopt Haarlem het echt droog te houden met het oog op de Lichtvaart over het Spaarne, die nog nooit zo groot van allure, dus ook nog nooit zo van het weer afhankelijk is geweest. De vrees voor kortsluiting van de zó op cle draad gesoldeerde lampjes bij regen, welke eerder in ons blad werd geuit, kunnen wij overigens wel laten varen, zo vernamen wij van de heer J. Verharen van de Scheepswerf De Rietpol te Spaarndam. Die geleidingen zijn daar wel op berekend, want er moeten zelfs gedeelten van onder water hangen. De heer Verharen heeft het toezicht op de technische voorbereiding van de Lichtvaart, waar voor de ideeën dit jaar voor het eerst afkomstig zijn van de bekende corso-ontwerper Jos van Driel te Amstelveen, tiet zijn twee organisatoren, die erg veel waardering hebben voor eikaars werk, zodat de fantasie van de één niet te ver van de technische uitvoering van de ander afstaat. En zij beiden kunnen rekenen op een enthousiast legertje vrijwilli gers van de Hobbyclub, de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne de diie kanoverenigingen „Spaarnevogels", „Trekvogels" en de Haarlemse Kanovereniging en tal rijke particulieren. Wij wensen alle deelnemers aan de Lichtvaart morgenavond een heleboel belangstelling en vooral een lichte vaart. De achttien winkeliers van de Nagtzaamstraat gaan za terdagmiddag feestvieren, want van hun straat begint in Haarlem-Oost de victorie: het is de eerste in dat stadsge deelte, die geasfalteerd werd. Dat is een feest waard wan neer men bedenkt, dat het wegdek voordien gevormd werd door kinderhoofdjes, waarover al het verkeer zich uiterst moeilijk voortbewoog, hetgeen deze straat ook voor de middenstand weinig aantrek kelijk maakte. Maar nu zijn alle kinderhoofdjes er met een dragline uitgepeuterd en er ligt een mooie asfaltlaag over heen. Deze reorganisatie heeft geruime tijd alle verkeer in de Nagtzaamstraat onmogelijk Wij troffen de 53-jarige Jos van Driel, die w.ij overigens nauwelijks veertig zouden geven, in min of meer chaotische omstandigheden op zijn werkkamer aan de Amsterdamseweg in Amstelveen. Hij zat in een menigte oude tekeningen naar een geesteskind van jaren geleden te zoeken, dal hij graag nog eens wilde zien en bladerde nog even behoedzaam door terwijl hij op ons verzoek verklaarde hoe hij in dit min of meer idtzonderlijke beroep verzeild was geraakt. „Toen ik een jongen van zestien was, prakkizeerde ik graag al eens iets, bijvoorbeeld een schuit of een vliegtuig op een fiets. En het is gek, dat je inderdaad door kunt gaan met telkens weer iets te prakkizeren. Goed, ik heb gezworven van het ene kantoor naar het andere, maar ik decoreerde toen al de sluitnola's van een assuradeursbedrijf en ook al verkocht ik kinderwagentjes en al reisde ik in meubelen, die hobby is steeds de sterkste gebleven. Als reclametekenaar ben ik opgang gaan maken met de leus: „Er is maar één Karei I". Later werd hij uitgenodigd om een proeftekening te ma ken voor Jacob Jongert, die toen de tekenacademie van Rotterdam leidde, en prompt daarop volgde zijn benoeming tot leraar in de vijfde klas van deze academie. Maar de groot ste voldoening beleefde hij toch in 1950 toen hem voor het eerst werd verzocht het bloe mencorso voor de Bollenstreek te ontwerpen. En in dat zelfde jaar werd hij eveneens uitge nodigd om ontwerpen voor de Haagse bloemenweek te ver vaardigen. „Het is een ple zierige gedachte, dat je met je fantasie niet langer bekeken wordt als van een onproductief slag mensen met lange haren, maar van wezenlijk nut kunt zijn om er iets bij het publiek door te drukken. Zo voel je je op je eigen plaats toch op een gegeven moment één met de mensen in de Bollenstreek, die daar allemaal met elkaar toch maar even een exportcijfer klaar maken. Het leukste is altijd om te zien, dat andere mensen jouw gedachten over nemen en er zélf iets mee gaan doen. Want een corso opbou wen, dat is nog iets aparts: daar zijn honderden mensen voor nodig die werken totdat ze bék af zijn. En je kunt ze niet beter aanmoedigen dan door zélf op de achtergrond te blijven." De heer Van Driel liet even een optocht voor zich langs trekken door een rol teken papier voor zich uit te leggen waai'op deze tot in détails uit gewerkt stond. Hij heeft in middels ook een opdracht van de UNESCO in Amsterdam gekregen om een stoet te pro jecteren ter gelegenheid van de verjaardag van deze or ganisatie. „Sorns wordt het ka rakter van zo'n corso helemaal aan jezelf overgelaten, maar bijvoorbeeld bij het bloemen corso geven ze je een bepaald motto. Dan zit je op zo'n ver gadering van kwekers en er zegt er eentje enthousiast: Hollands Glorie, en iedereen is het er spontaan mee eens. En met zo'n woord in je tas ga jij dan naar huis om eens te prakkizeren wat er bij hoort", zei hij. „Het is natuurlijk wel vaak zo, dat je een beetje met be perkte middelen zit te grutten. Dat is in Haarlem ook en natuurlijk kan ik daar best in komen. Maar toch vraag ik me wel eens af of het vaak niet fout gezien is. Waarom gaat iedereen tegenwoordig naar Brussel om de illuminatie te zien? Moet je eens kijken hoe idioot veel licht ze daar tegen die wanden hebben zitten! Kijk eens, als ik mijn zin kreeg dan lagen de bloemen slingers in de Bollenstreek tot over de daken." Het is voor het eerst in Haarlem, dat de heer Van Driel iets op het water „flikt", zoals hij het noemde. En hij koestert er de beste verwach tingen van. Haarlem moet volgens hem op deze manier zoveel mogelijk van het Spaar ne blijven profiteren, want lang niet iedere stad heeft zo'n unieke gelegenheid voor deze vertoningen. De scheepsbouwer Verharen kijkt op zijn werf „De Riet- pol" af en toe eens bedenkelijk naar de donkere lucht en piekert dan even over de drieduizend kartonnen fruitschaal- tjes, met staniol besmeerd, waarvan het effect bij de Licht vaart verloren zal gaan, wanneer het regent. Maar hij is er geen man naar om daar constant over in te zitten. Ofschoon het op zijn werf op het ogenblik druk genoeg is met de coas- terbouw, heeft hij graag een deel van zijn tijd afgestaan om zich met de technische organisatie van dit kijkspel te belas ten, want hij doet er al sedert vóór de oorlog enthousiast aan mee. De materiaalinkoop en -distributie was dit jaar geheel in zijn handen en nu zijn de talrijke deelnemers aan het werk gegaan om er wat mee te maken. Hij heeft hierbij ook nog een adviserende taak, maar beperkt die bewust enigs zins omdat hij het veel leuker vindt om zoveel mogelijk aan de deelnemers zélf over te laten. De heer Verharen is altijd een groot liefhebber van wa tersport en ijssport geweest. Als jongen van zes jaar ging hij er al eens een paar keer in een roeiboot van de Roei en Zeilvereniging vandoor, de Mooie Nel op, zodat hij al vroeg met de politie in aan raking kwam. Zijn ideaal was een jachtwerf en dat ging in vervulling in 1935 toen hij er een kon stichten op het eiland je de Rietpol. Daar zaten toen ook nog drie visserijbedrijfjes, maar die zijn er in 1942 af ge gaan. In de oorlogsjaren is hij zich toe gaan leggen op repa ratie van vissersschepen en de outillage is na de bevrijding ingericht op de bouw van kustvaarders. In 1938 werd in Haarlem de eerste optocht te water gehou den die toen nog via Kinder huissingel en Schotersingel door de stad trok. Hij had voor die gelegenheid om propagan da te maken voor zijn werf een drijvend eilandje gemaakt, dat de Rietpol voorstelde, het eilandje dat, naar de legende wil, in de dertiende eeuw is ontstaan door een krachttoer van Klaas van Kieten, de reus van Sparenwou. (De man moet werkelijk hebben bestaan want van de edelen, die Floris de Vijfde hebben vermoord wordt verhaald, dat zij hem een keer als bezienswaardig heid in hun midden hebben meegevoerd. Op de muur van de Hervormde Kerk van Spaarndam staat zijn „vadem", men heeft hem met gespreide armen tegen de muur gezet en zijn afmetingen erop aange geven, waarbij alleen reeds een „spanwijdte" van 2,67 me ter blijkt! Deze reus dan zou op een mooie middeleeuwse dag een vracht zand van enorme orhvang uit de duinen naar het Spaarne gedragen hebben en die daarin hebben geworpen, aldus de wordings theorie van de Rietpol). Ook aan de tweede optocht te water nam de heer Ver haren deel en bij de twee watercorso's na de oorlog ont brak hij evenmin. „Maar ik ben er van over tuigd, dat zoiets als we zater dag krijgen nog in geen enkele andere plaats in Nederland is vertoond", zei hij. „Er zijn zo om en nabij de zevenduizend lampjes in verwerkt en er zijn stukken bij van zes meter hoogte en vijf meter lengte. Wat de ontwerpen betreft, ge loof ik dat Haarlem in de heer Van Driel de juiste man heeft gevonden. Hij heeft een serie schitterende fantasieën ge leverd, die stuk voor stuk uit stekend te verwerkelijken zijn. Ik zal niet al te veel in details treden, want dan is de verras sing er af, maar ik kan u wel zeggen dat Haarlem en zijn gasten er werkelijk van op zullen kijken" gemaakt en iets dergelijks was ook een jaar eerder al ge beurd bij rioleringswerkzaam heden. Vandaar dat de bewo ners van de Nagtzaamstraat nu dubbel dankbaar zijn. En om uitihg te geven aan deze vreugde hebben de winkeliers voor 't eerst als eenheid naar buiten tredend zaterdagmid dag een feestelijke opening op touw gezet. De bussen moeten even omrijden, want er wordt een breed rood-wit-blauw lint over de straat gespannen en de officiële persoon, die het door komt knippen is niemand minder dan de stripfiguur van een Nederlands dagblad, „Ko ning Hollewijn". Hij zal arri veren in een Ford, die gega randeerd de oudste van ons land is, zodat er vóór de aan komst nog spanning over zal kunnen bestaan óf hij wel zal arriveren. Het inhalen van deze koning geschiedt onder vrolijk geschal uit een luid spreker-installatie aan de zijde van de Amsterdamse Vaart, waar ook het lint over de straat is gespannen. De oude, omvangrijke Hollewijn zal een proclamatie voorlezen en voorts alle winkels in de Nagt zaamstraat met een bezoek vereren. Daarna verdwijnt hij weer in zijn oude Ford, een feeststemming achterlatend die zal voortduren tot zeven uur in de avond. De 70-jarige Haarlemse si garenmaker Hendrik Linthorst heeft reden om een serie feest- sigaren te maken, want hij is weer in de bruidsdagen. Hij herdenkt namelijk, op 19 sep tember dat hij vijftig jaar ge leden met de nu 71-jarige Wil- helmina van Vuren in het hu welijk trad. Beiden zijn uit Amsterdam afkomstig. Zij hebben thans behalve het be drijfje al zeventien jaar een sigarenzaak aan de Lange Raamstraat 1 en daarvóór hebben zij ook zeven jaar een dergelijke zaak gehad in de Spaansevaartstraat in Schoten. Niet alleen de familie zes kinderen, veertien kleinkinde ren en twee achterkleinkinde ren zullen 19 september van de partij zijn, maar zeker ook de omwonenden, die vast spontaan de hele voorgevel versierd hebben. Dan is er nog een echt paar in Haarlem-Oost, dat op 9 september de familie (12 kinderen, 18 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen) op be zoek krijgt, omdat het dan herdenkt dat het 55 jaar ge leden samen werd gevoegd. Het zijn de 76-jarige Swanicus Leonardus Bruno Koning en de 74-jarige Toos Barger, bei den eveneens afkomstig uit Amsterdam. De heer Koning heeft van jongsaf in het gal vanische bedrijf gezeten en ook een tijdje zelf een derge lijk bedrijf gehad. Populair wetenschappelijke hoe ken: Thierry, De bedreigde mens in de moderne samenleving- Tour nier, Ons masker en wij; Nêwman, Apologia pro sua vita, dl. 1; Eli- seit, Halbmond um Israel; Kees and Betty Boeke, A short account of their lives: Umbgrove, ons land zeventig jaar geleden; Badminton; Bertels, Het ornament in de edel smeedkunst- Pannekoek en Schip per: Het Friesche boerenhiem; Büscher, Lehrbriefe, ein Buch fiber die Elektrizitat, dl. 1; De Jager- Meezenbroek, Kantklossen: Van Nijnanten, Gids voor Zwitserland; Herzberg, Kroniek der Jodenver volging; The constitution of the Ismalic republic of Pakistan; Haar lems jaarboek, 1956 (Inl. M or genavond: Zoals men weet vindt morgenavond het jaarlijkse watercorso plaats. Dit feërieke schouwspel trekt elk jaar meer toeschou wers. Van heinde en verre komt men naar Haarlem toe, om te genieten van dit sprookjesachtige lichtfeest. Honderden wa tersportliefhebbers hebben weken achter een een groot gedeelte van hun vrije tijd opgeofferd, om de boten, gondels en kano's te versieren. Vele prachtige stukken zijn onder hun handen ontstaan, zoals morgen ook wel zal blijken. Vaak tot diep in de nacht hebben zij eraan gewerkt, teneinde het feest nog grootser, nog romantischer te maken dan vorige jaren. Juist de om standigheid, dat iedereen de eigen boot als de mooiste van het corso wil zien draagt tot de totstandkoming van een even ge varieerd als bekoorlijk schouwspel bij. Het eerste stuk stelt een enorme bloem voor, omgeven door allerlei kleinere bloe men. Hierna volgt een prachtige door hon derden verlichte, drijvende Bavo. Een sym bolische voorstelling van Haarlem als bloemenstad. Men ziet Prikkebeen, om stuwd door grote en kleine vlinders in prachtige kleuren, Hop Marjanneke en een Neptunusboot, waarin zich een bevallige schone bevindt. De koningin van de zee, omgeven door een groot aantal visjes. Er is ook een kasteel te bewonderen, met taferelen van een groot hoffeest ter ere van prinses Dulcinea. Hier omheen zwer men gondels waarin wachters, prinsessen, prinsen, graven en baronessen gezeten zijn. Het sluitstuk wordt gevormd door een grote eend, zwemmende temidden van haar kroost. Voor de. verlichting heeft men twaalf duizend lampjes en twaalf kilometer snoer gebruikt. ADVERTENTIE Haarlemse rechtbank Zes maanden met aftrek geëist Een 28-jarige metaalbewerker uit Velsen hoorde donderdagmorgen tijdens de zitting van de Haarlemse rechtbank een gevangenis straf van zes maanden met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht, tegen zich eisen, wegens oplichting en „fles sentrekkerij". De man had eind 1955 in Haarlem van de vader van zijn verloofde geld .ontvangen voor de aankoop van meu bilair met het oog op het op komst zijnde huwelijk. Van dit geld is nooit meer iets terechtgekomen. Ook zou hij bij winkeliers goederen hebben „gekocht" zonder deze evenwel te betalen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, noemde de verdachte een „sombere, ietwat tragische figuur". Het laat ste reclasseringsrapport bood ook al weinig aanknopingspunten, reden waarom hij een gecombineerde straf niet gewenst achtte. Bovendien was de man al twee keer tot voorwaardelijke straffen veroordeeld, die beide weinig resultaat gehad hadden. De raadsman van verdachte, mr. B. J. de Boer, bestreed de term „oplichting" in de dagvaarding. „Eén der elementen van op lichting is het oogmerk zich zelf te bevoor delen, maar de verdachte wilde iemand an ders benadelen" merkte hij op. De benadeelde was in dit geval de vader van verdachte's ver loofde. „In zijn buurt staat de man gunstig bekend bij winkeliers" zei mr. De Boer, die vervolgens tot vrijspraak concludeerde, of, indien de rechtbank daar niet in zou kun nen volgen, een voorwaardelijke straf. De president, mr. N. Reeling Brouwer, vroeg de verdachte, of het diens bedoeling geweest was zijn aanstaande schoonvader te benadelen uit rancune-overwegingen. Dit werd door de man bevestigd. „Dat vind ik dan een uitermate minne handelwijze" voegde de president hem toe. „Ik schaam me erg", mompelde de me taalbewerker, hetgeen de president heel be grijpelijk vond. Uitspraak over veertien dagen. Een tragisch geval vormde de 36-jarige werkster uit Haarlem, die donderdagmorgen voor de Haarlemse rechtbank terechtstond, omdat zij op 7 juli bij haar werkgeefster in Haarlem een loonzakje had ontvreemd, dat f 191 bleek te bevatten. Zij had deze betreu renswaardige diefstal gedaan, om aan geld te komen, waarmee haar man een pas ge kochte motorfiets en andere luxueuze zaken afbetaalde. De man zelf verdiende niet ge noeg om zich deze buitensporigheden te kunnen veroorloven en had zijn vrouw aan gezet om het benodigde geld te bemach tigen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vond het inderdaad een diep-tragisch geval. De vrouw had vorig jaar een gecombineerde straf gekregen voor een ander vergrijp en voordat de proeftijd was verstreken vergreep zij zich weer aan andermans eigendom. Het gedrag van de echtgenoot noemde hij buitengewoon minderwaardig. Hij eiste een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van de tijd doorge bracht in voorarrest. De verdediger, mr. W. Glastra, schetste in een lang pleidooi de „mental cruelty", waar onder de verdachte door haar echtgenoot te lijden had gehad en noemde de man zelf „misschien een stumper". Deze laatste had het inmiddels voorgoed verbruid, omdat hij tijdens de detinering van zijn vrouw de in boedel had verkocht, de huur van de wo ning had opgezegd en was weggegaan. „U ziet hoogstwaarschijnlijk deze vrouw hier nooit weer", meende mr. Glastra. Hij pleitte voor een zo kort mogelijke straf en verzocht om inmiddellijke invrij- heidssteling van de vrouw, die „popelde om te gaan kijken, wat er nog van haar inboe- deitje, waarvoor zij tien jaar had gespaard, was overgebleven". Nadat de rechtbank over dit verzoek in de raadskamer had beraadslaagd, deelde de president, mr. N. Reeling Brouwer, mede, dat het verzoek was ingewilligd en beval onmiddellijke invrijheidssteling van de ver dachte. Tot deze laatste zei hij echter: „U moet niet denken, dat de zaak hiermee af is, want de uitspraak volgt over veertien dagen".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10