Weg door Aerdenhout-Noord zou 8 hectare vergen Bijbelonderwijs op openbare scholen ter sprake Personeel in gevel bood twee beelden hoofdkantoor aan KAPOK Gasten in de klokketoren Verversingshuis „Groenendaal wordt gemoderniseerd Burgemeester pleit opnieuw voor het plan-De Ranitz „Ook en vooral een Haarlems belang" Bloemendaalse raad „Laantje van Eldering" nu officieel erkend <^3rieven aan de redactie 11 Dagorder aan Franse troepen in Algerije Gouden jubileum „De Spaarnestad w Eerste uitvoering van „Missa Pius X" Onrechtmatig jachthaven betreden Voorstel aan Heemsteedse raad om uitspanning te vergroten VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe- mendaal heeft burgemeester dr. D. H. Pee reboom Voller gelegenheid gehad het plan- De Ranitz, inzake de verbinding Zand- voortAerdenhoutZuid-Heemstede, op nieuw aan te bevelen boven het plan van de provincie, die een weg wil aanleggen door het noordelijk deel van Aerdenhout, waardoor acht hectare grond van het mooi ste woonoord van Nederland verloren zou gaan. Dit betoog hield de burgemeester naar aanleiding van het feit, dat het raadslid de heer Lagendijk (A.R.) de volgende vijf vragen had gesteld: lo. Wordt het nieuwe viaduct, geprojec teerd ten noorden van de Zandvoortselaan, zodanig gebouwd, dat aansluiting daarop evengoed mogelijk is volgens het Provin ciale wegenplan dan wel met de te ver breden Zandvoorterweg te Aerdenhout? 2o. Indien het provinciale plan dat in Aerdenhout een vierbaans autosnelweg van ruim 2 km lengte aangeeft tot uit voering zou komen, hoeveel ha terrein moet daarvan in onze gemeente opgeofferd wor den? 3o. Waarom is het noodzakelijk, dat vol gens de provinciale plannen in de gemeente Bloemendaal een autoracebaan van ruim 2 kilometer lengte moet komen, tussen twee aanvoerwegen op het gebied van andere gemeente, die niet op deze breedte gemaakt worden? 4o. Wat is de gezamenlijke capaciteit van: a. de Zandvoorterweg als dit een vier- baansweg wordt; b. de Tramweg (plus minus 10 meter breed) als deze ter be schikking komt van de gemeente; c. de bestaande Bentveldseweg, Mr. Enschedé- weg, Juliana van Stolberglaan en Bellamy- laan, indien al deze wegen als doorlopend tracé worden aangesloten op het nieuwe viaduct? 5o. Worden de twee provinciale wegen HaarlemSchiphol en HoofddorpHeem stede zo verbreed, dat zij het verkeer kun nen leveren voor de autoracebaan, die de provincie klaarblijkelijk in Aerdenhout wenst? Uitvoering ging de burgemeester op deze vragen in. Hij zette uiteen welke plannen de provincie heeft. Daarbij betoogde hij o.a. dat het aanbeveling verdient, de weg laag te houden en niet in de hoogte aan te leggen, zoals het plan voor Aerdenhout- Noord aangeeft. Het nieuwe viaduct komt zuidelijker dan waar de weg, die ten wes ten van Haarlem aangelegd wordt, afbuigt naar het oosten (Wagenweg). Vermoedelijk zal met de aanleg van een weg in het noor delijk deel van Aerdenhout acht hectare gemoeid zijn. Het gaat daarbij niet alleen om de oppervlakte, maar ook om schen ding aan het natuurschoon in een mooi woongebied. De gemeente Haarlem krijgt meer en meer belangstelling voor het plan-De Ra nitz, dat de aanleg van een weg in het zuidelijk deel inhoudt. Komt de provinciale weg er, dan gaat het verkeer door Haarlem en dit zal ook voor de Spaarnestad vele moeilijkheden met zich brengen. Volgens het plan-De Ranitz wordt het verkeer om de stad geleid. De burgemeester zei, dat het daarom niet een Bloemendaals belang is waar de weg in Aerdenhout komt, maar meer een Haarlemse aangelegenheid. Bij het opsommen van de gezamenlijke capaciteit gaat het niet uitsluitend om de verbindingen in Aerdenhout. De Zeeweg te Overveen is van nog groter belang dan de d-ie door de heer Lagendijk genoemde wegen. De Zeeweg neemt 40 percent vafh het verkeer voor zijn rekening. Niet uit gesloten is het, dat in de toekomst op de Zeeweg een pad voor bromfietsers wordt aangelegd. De Zandvoorterweg zal ook drukker bereden worden, als hij verbreed ALGIERS (Reuter/AFP) De Franse minister met standplaats Algiers, Robert Lacoste, heeft in een dagorder aan de 400.000 Franse militairen in Algerije ge zegd, dat hun aantal niet zal worden ver minderd alvorens dc rust is hersteld. „Onze tegenstanders maken zichzelf iets wijs, indien zij geloven, dat onze militaire inspanning slechts van tijdelijke aard is. De sterkte van onze eenheden in Algerije zal, alvorens de rust is hersteld, nauwelijks een verandering ondergaan". Men verwacht, dat premier Mollet van daag nog voor een bezoek in Algerije aan komt. Arrestaties in Marokko Dr. Caussé, leider van de ontbonden be weging „Presence Frangaise" in Marokko en vier andere leden van de groep zijn donderdag in Casablanca gearresteerd na een onderzoek van de Marokkaanse re cherche. Van officiële Marokkaanse zijde is verkjaard, dat de arrestanten bekend hebberfT de hand te hebben gehad in de verspreiding van vlugschriften afkomstig van een „Berbers Bevrijdingscomité". In deze geschriften zou volgens radio-Marok- ko de Berber-bevolking opgehitst worden tot opstand tegen de sultan. Naderhand is vernomen, dat dr. Caussé in de nacht van donderdag op vrijdag zou zijn vrijgelaten en buiten beschuldiging ge steld. Het onderzoek wordt evenwel voort gezet. wordt en de weg, waar thans de tram rijdt, kan bestemd worden voor fietsers en brom fietsers. De andere door de heer Lagendijk genoemde verbinding noemde de burge meester van groot belang; zij die van rust houden zullen deze weg prefereren boven de z.g. autoweg, als hoedanig de Zand voorterweg beschouwd kan worden. Voorts verwachtte de burgemeester in de toekomst grote drukte op de wegen van Haarlem naar Schiphol en naar Heemstede en Hoofddorp. Wat hiervan voor de toe komst voor Aerdenhout te verwachten is, valt moeilijk te zeggen, omdat nog niet alle plannen bekend zijn. De heer Kapteijn (Arbeid) betoogde, dat het in de toekomst van groot belang is, het verkeer om de gemeente heen te leiden. De wegen naar West-Duitsland worden ver beterd en binnenkort kan een stroom van bezoekers aan Zandvoort uit Duitsland verwacht worden. Over enkele jaren zal men de afstand DuitslandZandvoort in enige uren afleggen. Tentoonstelling van Floralia- vereniging In mei van dit jaar werd aan 3500 kin deren van 51 lagere scholen te Haarlem door de Floraliavereniging een stekje uit gereikt. Dit moest thuis opgekweekt wor den. Vandaag na schooltijd moeten de plantjes weer worden ingeleverd. Zater dagmorgen worden zij door deskundigen gekeurd om te zien, welke leerling de meeste zorg aan het opkweken heeft be steed. Aan elke school kunnen drie prijzen worden toegekend. Zaterdag zullen in drie lokaliteiten na melijk het Werklokaal van de Koningin Emmaschool aan het Roerdompplein, "het Clubhuis Oosterkwartier aan de Zomer- vaart en het Clubhuis „Naast de Appelaar" in de Damstraat de plantjes worden tentoon gesteld van 14 tot 18 uur. De ouders van de kinderen en belangstellenden hebben daar gratis toegang. De Floraliavereniging, hoewel op zich zelf staande, is een van de schakels in het grote object Natuurbescherming en deze vereniging rekent op een grote belangstel ling van het publiek. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE TOOCOOOOCOOOCOOOOOOOOCOOOCOOOOOOOOOOCXXXIOOCXJOOOOOOOOOOCr ADVERTENTIE Evenals in zijn vergadering van 19 juli heeft de gemeenteraad van Bloemendaal ook donderdagmiddag uitvoerig gesproken over een beroepschrift tegen het weigeren van een bouwvergunning door B. ,en W. Met tien tegen zes stemmen schaarde de raad zich tenslotte achter het standpunt van het college. De meerderheid (elf leden) was het met B. en W. eens, dat de gemeente zich voor de ziektekostenregeling voor ambtenaren diende aan te sluiten bij het Instituut Ziektekostenvoorziening Ambte naren (BZA). Voorts verleende de raad zijn goedkeuring aan de plannen van B. en W. tot verbetering van de Julianalaan in Overveen. Bij de behandeling van het voorstel tot het verlenen van medewerking volgens' de Lager Onderwijswet aan het bestuur van de Christelijke school voor gewoon lager onderwijs te Bloemendaal voor aankoop van bijbels in de nieuwe vertaling infor meerde de heer F ij e n (KVP) of er voor het openbaar lager onderwijs ook bijbels beschikbaar worden gesteld. Andere leden stelden vragen over het bijbelonderwijs. Wethoudster mej. dr. Nol te antwoordde, dat bijbelonderwijs op de christelijke scho len een vak is; daarom wordt volgens de Lager Onderwijswet medewerking ver leend als tot aankoop van bijbels wordt overgegaan. Op openbare scholen wordt hier en daar in den lande bijbelonderwijs gegeven, maar dan buiten het lesrooster om. In Amsterdam heeff de Hervormde- Een beslissing werd nog-niet genomen, gemeente aan de raad een subsidie ge vraagd voor bijbelonderwijs op de openba re scholen. De raad verleende deze mede werking, maar thans moet nog afgewacht worden, welk standpunt Gedeputeerde Sta ten innemen. In Noordholland is het be sluit van Amsterdam het eerste in deze geest. Bloemendaal wacht dus ook de be slissing van Gedeputeerde Staten af en de burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, voegde er aan toe. dat het college de ont wikkeling met belangstelling volgt. Ziektekostenregeling Ter discussie kwam daarna de vraag of de gemeente zich voor de ziektekostenvoor ziening voor het gementepersoneel dient aan te sluiten bij het Instituut Ziektekos tenvoorziening Ambtenaren (IZA) of bij de Stichting Bureau collectieve ziektekos tenvoorziening voor ambtenaren (BZA). De heer S c h u 1 z (Arbeid) beval het IZA aan, omdat het Georganiseerd Overleg daartoe een advies heeft verstrekt en om dat ook de ambtenaren hebben gevraagd, het IZA aan te wijzen. Met elf tegen vijf stemmen- besloot de raad echter het BZA aan te wijzen. Op ver zoek var mevrouw D a 1 m e ij e r (Arbeid) zal nader onderzocht worden of ambtena ren. die vóór 1 januari 1956 gepensioneerd zijn, in de regeling opgenomen kunnen worden. De nieuwe regeling gaat 1 januari 1957 in. Bouwvergunning In de vorige vergadering was besloten, naar aanleiding van het door de heer J. C. van Waalwijk van Doorn ingestelde beroep tegen de afwijzende beschikking van B. en W. op diens verzoek om een bouwver gunning, te trachten een bespreking te krijgen tussen de schoonheidscommissie met de appellant en de architect. Dit is niet gelukt. Thans kwam het verzoek opnieuw aan de orde, waarbij uitvoerig van gedach ten werd gewisseld. Enkele leden waren niet tevreden over de gang van zaken en meenden, dat de raad niet voldoende ingelicht is om een beslissing te nemen. Mr. De Jong Schouwenburg (c.h.) herinnerde er aan, dat de bedoelde architect al veel gebouwd heeft in de ge meente. Als er gelegenheid is een huis te bouwen, dan valt dat in deze tijd van groot belang te achten. De heer Pi n x t e r (kvp) zeide, dat B. en W. hun beslissing genomen hebben op grond van het advies van de schoonheids commissie. Toen het de bouw van een raadhuis betrof ging het college niet mee met het advies dezer commissie. In het verleden is gebleken, dat de schoonheids commissie het de architecten soms wel las tig maakt. Dat kwam tot uiting bij de bouw van de katholieke kerk te Bloemen daal. Voor het maken van nieuwe tekenin gen werden de kosten tienduizend gulden hoger dan verwacht was. De voorzitter zette uiteen op welke wijze de schoonheidscommissie werkt. De gemeenteraad heeft haar ingesteld en haar '.eden benoemd. Deze leden zijn deskundi gen die werken in het belang van het uiter lijke aspect der gemeentelijke bebouwing. Tet komt dikwijls voor, dat plannen wor den afgekeurd en nieuwe plannen worden ingediend. Nog nooit is iemand in beroep gegaan bij de raad. Wordt besloten tot het verlenen der bouwvergunning dan is de raad te beschouwen als een tweede --choonheidscommissie. De betrokkene is in de gelegenheid gesteld overleg te ple gen met de schoonheidscommissie, maar hij heeft daar geen gebruik van gemaakt. Met tien tegen zes stemmen werd beslo ten het beroep af te wijzen. Laantje van Eldering Een weg nabij de Cearalaan in Over veen zal Laantje van Eldering worden ge noemd en niet Korte Cearalaan, zoals B. en W. aan de raad hadden voorgesteld. Mevrouw Poulus (WD) had het voor stel ingediend; zij herinnerde er aan, dat de weg reeds „laantje van Eldering" wordt genoemd. Met tien tegen zes stemmen werd haar voorstel aanvaard. Naar aanleiding van een vraag van de heer F ij e n over een nota inzake de wo ningbouw, deelde wethouder mr. H ij s z e- le r (a.r.) mee, dat de bouw van twee wo ningen bij de Bovenweg eventueel onder hands aanbesteed zal worden als er een aannemer gevonden kan worden die reeds in de buurt werkt. Dan zijn de bouwkosten lager dan bij een openbare aanbesteding. Bij de rondvraag informeerde de heer Daams (VVD) of het mogelijk was, een cursus te houden voor leden van de Bloe mendaals Reddingsbrigade, die de motor- vlet moeten besturen. De hee;- S c h ul z vroeg wanneer overgegaan wordt tot af braak van oude huisjes bij de Kennemer- weg. Mevrouw Poulus vroeg verbete ring van de Bloemendaalseweg bij de spoorbaan, op een plaats waar een kuil slipgevaar oplevert. DEZE WEEK VINDEN uitgebreide festiviteiten plaats wegens het vijftigjarig bestaan van de drukkerij en uitgeverij „De Spaarnestad" te Haarlem. Bestuur en directie van het jubilerende uitgeversbedrijf hebben donderdagmiddag in de Vlees hal gerecipieerd. Het interieur van het fraaie gebouw werd opgefleurd met talrijke bloemstukken, die de jubilerende drukkerij had ontvangen. Vele geschenken en telegrammen werden aangedragen, onder meer drie ontwerpen voor gebrand schilderde ramen. Voorts ontving de jubilerende N.V. een kostbaar boekwerk uit 1754, getiteld: „Harlemias, of de eerste stichting der stad Haarlem". Tot de vele bezoekers behoorden de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers en de burgemeester van Etten-Leur, de heer J. P. Godwaldt, de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem de heren Ch'. E. Visser en jhr. dr. J. C. Mollerus, de voorzitter van de Katholieke Radio Omroep, professor J. B. Kors, enige letterkundigen, vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorgani saties in het grafische bedrijf en talrijke geestelijken. ADVERTENTIE R'CfjRg '-'v 'V'JLU- De feestelijkheden begonnen vanmorgen met een plechtige Heilige Mis in de kathe drale basiliek Sint Bavo, die werd opge dragen door de plebaan van de kathedraal. Hoogtepunten van het feestprogramma werden gevormd door vele toespraken en de onthulling van het personeelsgeschenk. Na de mis verenigden het bestuur, de di rectie en talrijke personeelsleden zich in het Krelagehuis, waar het ontbijt werd genuttigd. De bedrijfsharmonie „Amphion" voerde ter afwisseling onder leiding van de heer J. W. Lefeber een programma van lichte muziek uit. Na de uitgebreide maal tijd sprak de directeur dr. ir. H. J. A. de Goey een hex-denkingsrede uit waarin hij woorden van bezinning, herinnering en dank sprak en waarin hij wees op de roe ping die het bedrijf vervult door versprei ding van goede lectuur. Uitvoerig ging spreker in op de betekenis van deze lectuurverspreiding en op de verantwoor delijke taak waarmee de uitgevers en sa menstellers van deze lectuur zijn belast. Zij moeten roeping bezitten voor dit edel beroep, aldus spreker. Dr. De Goey sprak speciale woorden van dank aan de „wer kers van het eerste uur". Namens het personeel spraken de heren G. Essenberg en H. Assmann. Dr. ir. De Goey huldigde voorts nog ^nige jubilarissen waarvan er vier veertig en elf vijfentwintig jaar aan het bedrijf zijn verbonden. Bestuur en directie hielden vervolgens een receptie, waarop de talrijke perso neelsleden hun gelukwensen aanboden. In het begin van de middag werd het jubileumgeschenk van het personeel aan geboden. Dit bestaat uit twee beelden, voorstellende een lezende vrouw en man, die bij de hoofdingang van het gebouw aan de Nassaulaan zijn aangebracht. Drs. P. Edmondts, voorzitter van een commissie uit de ondernemingsraad, onthulde de beelden, die ontworpen zijn door de beeld houwer Hans Petri uit Dordrecht en in brons gegoten door de Haarlemse brons gieterij Binder. Drs. Edmondts bood het geschenk aan de president-commissaris, prof. dr. G. M. G. H. Russel, aan. Bij de mis, die hedenmorgen in de ka thedrale basiliek van Sint Bavo aan de Leidsevaart ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de n.v. Drukkerij en uit geversmaatschappij „De Spaarnestad" werd opgedragen, kwam de „Missa Pius X" van Albert de Klerk tot uitvoering. Het was een liturgische première van het werk, dat in opdracht van de jubilerende maatschap pij werd gecomponeerd. De mis, die werd geschreven voer de ge bruikelijke koorbezetting van mannen en jongens met orgelbegeleiding, bestaat uit de vijf vaste delen: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus en Benedictus met Agnus Dei, die elk een door de tekst bepaald eigen karak ter hebben. Men kan zich bij het schrijven van de muziek voor een mis houden aan een op objectiviteit gericht principe. Maar het valt niet te ontkennen, dat de tekst van de vijf misdelen uitdrukking geeft aan een innerlijke bewogenheid, die men bij het bepalen van het karakter der muziek niet voorbij kan gaan. Dat hier een gevaar ligt voor excessen behoeft geen betoog en menig componist is aan dit gevaar van overdrijving met ontkomen. Albert de Klerk heeft echter in zijn mis een voor treffelijk evenwicht bereikt tussen tekst- gedachte en muziek. Het Kyrie begint in een sfeer van inge- Twee extra-beiaardbespelingen op de toren van de Haarlemse Grote Kerk heb ben deze week onze belangstellende aan dacht voor het klokkenspel gevraagd. Woensdag was het vijftig jaar geleden, dat de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang werd opgericht en daarom speelde Sjef van Balkom, de stadsbeiaar- dier van Den Bosch, een programma, dat geheel aan Hollandse en Vlaamse volks liederen en volksdansen was gewijd. En donderdagavond concerteerde Leen 't Hart, de stadsbeiaardier van Delft, Leiden en Amersfoort, op uitnodiging van de Ver eniging Haerlem, die zoals vorige keren ten behoeve van haar leden voor een geschikte luisterplaats had gezorgd in de tuin van het Kantongerecht. Mogen wij de Vereniging Haerlem prij zen voor het initiatief dit stuk nationale cultuur onder haar hoede te nemen, even zeer lofwaardig was de viering met klok kenspel van de gouden actie voor. de ge zondmaking van de volkszang. De beiaard immers is in deze culturele actie steeds een bijzondere factor geweest en zal dit hope lijk blijven, ook al omdat het volkslied de aard van zijn wezen historisch en cul tureel het meest verwant is. De volkszang beweging heeft het in de eerste jaren van haar bestaan geprobeerd om ook het straat orgel bij de verwezenlijking van haar idea listische bedoelingen in te schakelen, het geen op niets is uitgelopen. De geestelijke „standing" van het draaiorgel harmonieert niet met de eeuwigheidswaarden van een nationale cultuur. Laten wij het de popu lariteit gunnen van het wijsje van de dag, desnoods met de banaliteit die er maar al te vaak de kern van uitmaakt en helaas ook het succes. In hoofdzaak zijn de beiaar diers de zaak van het echte volkslied trouw gebleven. Wanneer er al eens een slipper tje gemaakt werd in de richting van het draaiorgelrepertoire, dan hebben wij dit betreurd, maar het kwam gelukkig zelden voor. Sjef van Balkom toonde zich deze woensdagavond een man van smaak door met opmerkelijke technische vaardigheid en zin voor genuanceex'de klokkeklank een de waardig volksliederenprogramma op Haarlemse Hemony's te vertolken. Leen 't Hart wist zijn bespeling van don derdagavond ook op een vooxmaam peil te houden met een reeks Nederlandse volks liedjes, een fraaie bewerking van „Ik zag Cecilia komen" onder meer, een viertal klassieke stukjes in dansvorm, evenveel buitenlandse volkswijzen, bekende roman tische melodieën. Engelse volksdansen en een interessante improvisatie op „The har monious blacksmith" (het thema waar Handel zijn bekende klaviei-variaties op schreef). Hij had zijn concert ingeleid met Preludium van Jef Denijn, de vader van de herrezen beiaai'dkunst. Leen van 't Hart heeft er slag van de klokken te laten zingen en ze af te tasten naar de ziel van de klank. Deze vindt hij uiteraax-d in onze fraai ge- timbreerde medium-klokken. Hij wist dus wel wat hij deed, Joen hij het thema in dit register liet klinken op het culminatiepunt van zijn improvisatie. De klokken te laten zingen, zelfs zonder gebruik te maken van het tremolo, impliceert ook een verfijnde nuancering. Opmerkelijke staaltjes daax-- van hoorden wij in een „Gigue" 'van Cou- perin en in een rustig „Menuet" van Han del. Op een oude beiaard in middentoonstem ming, zoals de Haarlemse, die van 1665 da teert, is de hai-monische begrenzing vrij beperkt. De romantische wisseldominanten, die Leen 't Hart in het bekende „London- deri-y Air" te pas bracht, verooi-zaakten dan ook op het archaïsche instrument een wezensvreemd effect. Ook het refi-ein van Solveig's Lied van Grieg kwam niet best tot zijn recht. Voortreffelijk echter klon ken de Engelse volksdansen, vooral de bij zonder knap gespeelde „Galopede". Het concert werd „begeleid" door een donderbui, die gelukkig niet al te zeer het luistei-genot bediex-f, doch de toehoorders noopte een schuilplaats te zoeken voor de regen. Wat in voornoemde en dus dubbel voor het beluistei-en van. een beiaai'dcon- cert geschikte tuin geen probleem is. togenheid en smeking, het Gloria spreekt van een verheerlijking, die in extatische klanken eindigt, het Credo klinkt als een overtuigde belijdenis van een diep geloof, het Sanctus kent de onaantastbaarheid van transparante muziek, die het heilige mysterie aanroept, het Benedictus is een ontroerende begroeting geworden en met het Agnus Dei wordt weer teruggegrepen op de smeking om erbarmen. Voor deze muzikale typering vond Albert de Klerk warm-klinkende melodieën en harmonieën, meestal in polyfone verweving, waarbij aansluiting werd vex-kregen bij de Grego riaanse zang. Tot experimenten of gewilde exclusieve moderniteiten, die zo vaak de indruk van opzettelijke verbijzondering wekken, heeft de componist zich niet laten verleiden. De muziek getuigt van eerlijke inspiratie, die gegrond werd op het begin sel van dienstbaarheid aan de eredienst, waardoor dit werk zich voor de liturgie uitstekend leent. Dat deze mis door elk willekeurig kerk koor uitgevoerd zal kunnen worden, lijkt mij niet waarschijnlijk vanwege de zware eisen, die het aan de zangers en niet te ver geten de koorleiders stelt. Voor deze eer ste uitvoering behoefde men zich geen zor- men te maken, want dr. A. J. M. Kat, de leider van de Haarlmse Koorschool, had de directie in handen en het mannen- en jon genskoor van de kathedraal, met leerlingen van de Koorschool, verleende zijn voortref felijke medewerking. Albert de Klerk vertolkte zelve de be langrijke orgelpartij, die zich natuurlijk aansloot bij de improvisatietrant van de or ganist, zodat bij deze kerkelijke plechtig heid een opvallende eenheid verkregen werd, zowel voor de liturgische handeling als voor het muzikale element. De mis van Albert de Klex-k is in de eer ste plaats bestemd voor de liturgie. Maar als zuiver muzikale manifestatie zou het werk ongetwijfeld ook in de concertzaal indruk kunnen maken. P. ZWAANSWIJK Politierechter Op het terrein van een watersportvereni ging aan de Mooie Nel in de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude is het op 23 juni enige tijd rumoerig geweest. Enkele jongelui waren per speedboat in de haven aangekomen en meenden recht te hebben daar te vertoeven. Bestuursleden stelden op hun aanwezigheid geen prijs, vooral niet om dat de jongelui vroeger ook luidruchtig wa ren geweest. Twee jongens van omstreeks achttien jaar waren op het terrein gekomen en een scholier uit Santpoort voldeed niet aan het verzoek om weg te gaan. Een be stuurslid raakte slaags. Een ander bestuurs lid verleende daarbij assistentie en gaf een klap met een helmhout op het hoofd van de scholier. Vrijdag had de scholier zich voor de po litierechter te Haarlem te verantwoorden wegens mishandeling en erfvredebreuk en een der bestuursleden wegens mishandeling. De officier van Justitie achtte het optreden van de scholier vlegelachtig en eiste een geldboete van f 100, benevens een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden. De aan het bestuurslid tenlaste gelegde mis handeling achtte de officier niet ernstig; zij was een gevolg van het optreden van de jongens. Er is echter van een strafbaar feit sprake en spreker eiste een geldboete van f 5, subsidiair een dag hechtenis. Het bestuurslid en zijn verdediger, mr. Randag, mei'kten op, dat van noodweer sprake is. De politierechter legde een geld boete van f 3 op. De scholier werd veroor deeld tot een geldboete van f 100 subsidiair dertig dagen hechtenis, waarbij de politie rechter rekening hield met het feit, dat de jonge man zijn verontschuldigingen aan het bestuur heeft aangeboden. (Verkort weergegeven) Boom des aanstoots. Donderdagavond reed een personenauto tegen de dikke kastanjeboom op de hoek van de Zijlvest en de Zijlstraat. De auto werd flink be schadigd. Weliswaar is de midden op de weg staande boom een mooi stuk natuur schoon, maar autobestuurders denken er anders over. Zo ook de bestuurder van donderdag, die gewond naar een zieken huis is vervoerd. De bestuurder, die, zoals het behoort met stadslichten reed, was verblind door een tegenligger en zag de boom niet staan toen hij de Zijlbrug op wilde rijden. De twee witte markeringsbanen op de boom, die midden op de rijweg staat zijn nauwelijks zichtbaar. Bovendien beneemt de wijde kruin nagenoeg alle straatlicht. In het donker is de boom voor onbeken den levensgevaarlijk. De B. Naar wij vernemen is binnenkort een voorstel aan de Heemsteedse gemeenteraad te verwachten, waarin B. en W. zullen vragen een krediet ter beschikking te stellen ten einde het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" een alge hele restauratie te doen ondergaan. Met deze voorgenomen verbeteringen is waar schijnlijk een bedrag van ruim veertig duizend gulden gemoeid. Dit voorstel wijst erop dat het gemeen tebestuur ervan overtuigd is geraakt, dat het verversingshuis in zijn huidige situatie reeds lang niet meer beantwoordt aan de eisen, die aan een modex-n gebouw gesteld mogen worden, vooral als dat meermalen ook voor representatieve doeleinden wordt gebruikt Daarnaast dient het verversings huis steeds meer als pleisterplaats voor uitstapjes van personeelsverenigingen en ouden van dagen, die het noodzakelijk maken dat in de keuken diners voor vele honderden personen moeten worden aan gericht. Eén der bezwaren tegen de huidige lig ging der zalen is bijvoox'beeld het feit, dat men om gebruik te kunnen maken van toiletten en garderobe, steeds de grote zaal moet passeren. Wanneer dus voor een be paalde datum behalve de grote zaal ook de beide kleinere zalen zijn verhuurd, wordt het eventueel intieme karakter, van een derglijke bijeenkomst voortdurend ver stoord. Vandaar dat de voorgenomen ver beteringen in de eerste plaats aan dit onge rief een einde zullen maken. De oplossing hiexwoor is het vex-plaatsen van de ingang, die nu zal worden aange bracht tussen de beide vleugels van het gebouw; in de richting van de Glipperweg dus. Deze nieuwe entree geeft via de hal een rechtstreekse toegang tot de beide links en rechts gelegen kleinere zalen, ter wijl een ruime gang dan naar de garderobe en toiletten voert. Deze blijven op dezelfde plaats, ofschoon ook hier uiteraard ver beteringen zullen worden aangebracht. Voor deze doorgang zal ongeveer vier meter van de grote zaal worden afgenomen, die hier een afscheiding verkrijgt. Op deze wijze zullen dus de drie zalen van het ge bouw onderling van elkaar gescheiden wor den en behoeven de bezoekers deze op weg naar'garderobe of toilet niet meer te door kruisen. Voor deze belangrijke verbetering zou de grote zaal dus vier meter aan de nieuwe doorgang moeten afstaan, maar omdat de oppervlakte hiervan uiteraard geen beper king gedoogt, zal deze in de richting van de leidde blijkbaar niet tot bevredigende Het complex werd in 1933 door de toen malige exploitanten uitgebreid met een speeltuin, welke hun opvolgers, de gebroe ders J. en J. J. Uitendaal in de loop der jaren successievelijk met diverse attributen en moderne speelwerktuigen hebben aan gevuld. Onder andere ontstond op deze wijze langzamex-hand een ruime fietsenstal ling, waarin meer dan duizend rijwielen ondergebracht kunnen worden. Toch is ook deze speeltuin inmiddels weer verouderd en wordt nu behoefte gevoeld aan een serre, waar de begeleiders van de spelende kinderen een gezellig zitje kunnen vinden. Dit in plaats van het donkere en weinig comfortabele afdak, dat nu voor dit doel dienen moet. Er mag worden aangenomen dat ook hierin verbetering zal worden aan gebracht, want bij het door B. en W. aan te vragen krediet zijn de kosten hiervoor inbegrepen. De huidge exploitanten, die In 1957 op een enigszins feestelijke wijze het feit hopen te herdenken, dat de exploitatie van het verversingshuis dan gedurende veertig jaar bij de familie Uitendaal berust, ver trouwen erop dat het feest tegen die tijd in een geheel gemoderniseerd gebouw gevierd zal kunnen worden. Dit aanstaande jubileum vormt een ge rede aanleiding nog even in het kort de his torie van het vervex-singshuis te vermelden. Zoals bekend werd het fraaie landgoed „Groenendaal" omstreeks 1913 door het toenmalige Heemsteedse gemeentebestuur aangekocht van de familie Van Merlen, waarna het met een vooruitziende blik als recreatieoord werd bestemd. Als wan delbos geniet het thans overal in ons land een verblijdende bekendheid en is het des zomers een geliefd x-eisdoel van gezelschap pen, uit alle streken van Nederland afkom stig. Enige jai'en geleden werd dit toch reeds unieke natuurschoon nog belangrijk uitgebi-eid door de aankoop van het land goed „Meer en Berg", welke aanwinst on der bux-gemeesterschap van wijlen jhr. J. P. W. van Dooirn tot stand gekomen is. In 1913 besefde men reeds dat de bezoe kers van het wandebos ook in de gelegen heid gesteld moesten worden zich te ver pozen en daax-bij desgewenst van een ver frissing dienden te worden voorzien. Voor dit doel werd het voormalige koetshuis van het buiten „Groenendaal" tot verversings huis ingericht, dat de eerste jaren door de gemeente zelf werd geëxploiteerd. Dit speeltuin acht meter worden uitgebouwd, wdat de winst in dit geval nog vier meter ïedraagt. De vergrote zaal zal straks tevens door middel van een klapdeur zonodig in tweeën verdeeld kunnen worden. Aan deze restauratie is tevens een verandering en modernisering van verlichting en decorates verbonden, waarnaast men ook de nodige aandacht zal schenken aan een verplaats baar toneeltje; geschikt voor cabaretvoor stellingen en de opvoering van stukken, die aan de uiteraard eenvoudige accommodatie niet al te hoge eisen zullen stellen. Bij de interne bedrijfsruimte kan nu de tegenwoordige ingang worden bijgevoegd, hetgeen zowel voor het buffet als voor de keuken een welkome verruiming betekent. Men denkt hiervan gebruik te maken door het magazijn te vergroten en aan de be staande keuken een garde-manger toe te voegen. De grote zaal zal bij dit alles JOS. DE KLERK bovendien nog een hulpbuffet verkrijgen. x-esultaten, want de gemeenteraad besloot in haar vergadering van 15 november 1916 het gebouw met ingang van 1 januari 1917 te verpachten Hiervoor hadden zich toen gemeld de heren J. J. Uitendaal en de ge broeders A. en C. Verdonschot. Bij het overlijden van de heer J. J. Uiten daal in 1941 werd de exploitatie overge dragen aan zijn zoons, de heren J. en J. J. Uitendaal en toen achtten ook de heren Ver donschot, na zich bijna een kwart eeuw mede met het verversingshuis te hebben bezig gehouden, de tijd gekomen zich uit de zaken terug te trekken. Hun opvolgers hebben er niet weinig toe bijgedragen, dat de bloei van het verversingshuis en vergroting hoogst noodzakelijk heeft ge maakt en mede doordat zij overal in ons land als restaurateurs een uitstekende naam genieten, is hun voornemen tot een feestelijke herdenking van dit jubileum al lerminst van reden ontbloot.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13