Amerikaanse investeerder wantrouwt Indonesië Zandvoortse politie wacht grimmig op Haarlemmers Hei", voordat men over de brug kan Economische kwetsbaarheid van Frankrijk is geen wonder Nieuwe wet op buitenlands kapitaal biedt te weinig zekerheid Ook verscherpt toezicht in Haarlem Amsterdamse Beurs Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer Burgerlijke Stand van Lisse Burgerlijke Stand Zandvoort Namaakdorp op de Veluwe voor militaire oefeningen Nieuw passagier-straalvliegtuig in Rusland Spontane organisatie Jaarwedden wethouder naar hoger plan Bejaarden beleefden heerlijke dag 99 Verkeerscontrole had succes LISSE Plan voor 605 woningen in „Meer en Duin" Levensgevaarlijk Burgemeester reikte verkeersinsignes uit K.-K.-H.B.S. begonnen Verzorging van dieren VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Djakarta) Het was niet te verwachten, dat onmid dellijk na het bezoek van president Su karno aan de Verenigde Staten, dat naast de verheldering van het wederzijds poli tieke begrip ook ten doel had de Ameri kaanse kapitaalbezitter voor Indonesië te interesseren, een stroom van particuliere dollars naar Indonesië zou vloeien. Het „klimaat" in "ndonesië schijnt de Ameri kaanse kapitaalbezitter nog weinig aan te lokken. De nieuwe wet op de buitenlandse investeringen, die het Indonesisch parle ment is aangeboden, is hem te vaag en biedt te weinig garanties. „Zakenlieden", zo merkte men in Amerikaanse kringen op, willen de voorwaarden, die een land stelt, volledig uitgewerkt hebben, aleer zij den ken aan investeren. Deze mening, die de Ne- Yorkse corres pondent van h"1 persbureau Indonesia ver nam van leidende figuren in de New York se ondernemers- en bankwereld, toen hij deze ondervroeg over het Indonesische wetsontwerp, steekt nog al af bij die, welke in Amerikaanse regeringskringen is ge hoord. Het Amérikaan-e departement van Handel heeft ongeveer ten tijde van Su karno's bezoek aan de Verenigde Staten in een rapport over de investeringsmogelijk heden in Indonesië, dat bestemd was ter voorlichting van Amerikaanse zakenlieden betoogd dat de natuurlijke rijkdommen van Indonesië en de Indonesische wens naar economische ontwikkeling, een poten tieel gunstige factor vormen voor Ameri kaanse particuliere investeringen in dit land. Het departement meende bovendien tekenen te bespeuren, die wijzen op een verbetering het investeringsklimaat. In een dergelijke geest liet in Djakarta ook een vertegenwoordiger van een andere Amerikaanse regeringsinstantie zich uit. Deze woordvoerder wees op definitieve mo gelijkheden voor het nuttig investeren van aanvullend kapitaal niet alleen op het ter rein der ondernemingen (cultures), doch ook in andere sectoren. Opvallend Dit verschil in waardering van het inves teringsklimaat in Indonesië tussen officiële instanies en de zakenwereld der Verenigde Staten, is opvallend. De Amerikaanse ban kier, die door de New Yorkse correspon dent van het persbureau Indonesia werd ondervraagd, achtte het heel goed mogelijk dat de Amerikaanse regering het nodig oordeelt, op grond van haar eigen overwe gingen, in een land kapitaal te investeren. Amerikaans particulier kapitaal gaat echter alleen daarheen, waar het een redelijke ze kerheid heeft rendabel te zijn, waar het welkom is en waar aantrekkelijke voor waarden en betrouwbare garanties zijn. Amerikaanse zakenlieden zijn er niet op gebrand een land te helpen zijn hulpbron nen tot ontwikkeling te brengen. Deze ban kier wees er op dat de Indonesische wet op de buitenlandse investeringen veel ge lijkenis vertoont met die van India. Deze Indiase wet bepaalt voor de toe komstige investeerder wat voor soort on derneming opgericht mag worden en waar zij gevestigd dient te worden en laat hem dus niet vrij hoe en waar hij denkt zijn geld rendabel te kunnen maken. Het resul taat was dat maar heel weinig Amerikaans kapitaal naar India gaat. De algemene opinie in de Amerikaanse zakenwereld is dat, hoewel een stap in de goede richting, de nieuwe Indonesische wet te weinig vaste garanties biedt. Te veel zal men afhankelijk zijn van de beslissin gen van de raad van buitenlandse investe ringen, van mensen dus, die niet altijd de juiste besluiten zullen nemen. Kapitaal is van nature schuchter. Het GEBOREN: Wilrna, d. van G. Slinger en J. A. de Rooij; Linda, d, van C. Hottentot en A. Holdijk; Anna Antoinetta Cornelia Wilhelmina, d. van P. C. Lammerse en C. G. Leuven; Arie, z. van A. Biesheuvel en M. Knibbe; Roelof, z. van P. Heikens en M. G. Mantel; Cathalina Astrid, d. van C. P. van Maasdam en L. van der Blom; Johannes Gerardus Maria, z. van J. A. Maat en J. L. van der Maden; Peter, z. van J. in 't Veld en J. Potman; Petrus Desiderius, z. van P. C. Vastenhout en C. M. Tensen; Clazina Jannie. d. van B. Klaassen en G. E. Sulinter; Silvia Johanna Louise, d. van J. J. Dissel en T. M. de Haas; Tanna Willemijna, d. van M. J. Zijp en M. W. S. Bom; Christina, d. van L. Maarsen en A. C. Vreeken; Pieter Willem, z. van J. Hulsebos en A. A. Piet. ONDERTROUWD: Comelis Ahrend Oppe- laar en Sophia Alida Dol; Albert Egbert Ho- genhout en Marijtje Hopman; Pieter Come lis van der Stelt en Reniera van Schaik; Jan van Haeringen en Francijna Adriana van Damme; Adrianus Wilhelmus Touw en Wil helmina Maria Mesman; Antonius Engel en Clasina Cornelia van Schie; Jacobus Leo nardos van Eijk en Maria de Ruijte. GETROUWD: Arie van Es en Elizr'cth Hermine van de Koppel; Pieter van Zaanen en Cecilia Maria Johanna Koper. Overleden: Antje van Doorn, 74 j., echtg. van M. van der Roest; Roeland den Daas, 75 j., echt6. van W. M. C. van Maastricht; Margaretha Elisabeth Breure, 68 j., echtg. van H. van Arkel. GEBOREN: Klazina Johanna Maria, ,d van A. M. Koomen en P. M. van den Berg; Felicia Johanna Christina, dr. van W. C, Maagdenburg en J. Meijerink; Monique He lena. dr. van J. M. J. Post en E. Mes; Marja Catharina, dr. van A. M. Moolenaar en G. Heemskerk. ONDERTROUWD: C. M. van der Putten en G. M. van Dijk; L. H. van Egmond en P. A. de Haas; G. Marelis en E. van Tol. GEHUWD: H. van der Linden en A. J. van der Linden; F. J. P. M. Coenders en A. E. Th. M. van Loon; J. van Hemert en J. Eling; J. G. Brussen en E. M. de Groot. GEBOREN' Joanne, d. van G. Zondervan en C. van Leeuwen; Martin, z. van H. J. Menks en A. Molenaar; Anne Mieke en As trid Maria, dochters van C. Molenaar en J. Th. van Bork; Maria Geertruida, d. van G. C. Kramer en J. van der Mije. ONDERTROUWD: P. Koopman en J. Kerkman; J. G Stuij en L. Ch. M. Lenmens. GEHUWD: J. C. Jung en A. L. Natkiel; J. Visser en A. Koning. vraagt garanties, en zonder die waarbor gen, neergelegd in de wet zelf, zal men in Amerikaanse zakenkringen aarzelen in In donesië, onder de voorgestelde wet, te in vesteren. Een New Yorkse industrieel ont dekte in de Indonesische wet zelfs „een spoor van vreemdelingenhaat". Als een en ander kan worden herzien tot een zake lijke wetgeving, met de bedoeling zaken lieden met kapitaal aan te trekken, die bij het rendabel maken van hun kapitaal ook Indonesië helpen haar economie uit te brei den, dan is men er. Aldus deze Amerikaan. Men zal met belangstelling afwachten of bij de definitieve vormgeving aan de wet op de' buitenlandse investeringen deze waarschuwende stemmen uit de Ameri kaanse zakenwereld, die uiteindelijk de dollars voor de investeringen zal moeten leveren, meer gewicht in de schaal zullen leggen dan de optimistische geluiden der Amerikaanse politici. Op de heide nabij Harskamp is een na maakdorp verrezen, waar infanteristen en mariniers geoefend zullen worden in straatgevechten en in het veroveren en be zetten van huizen. Dit naar Amerikaans voorbeeld gebouwde Oostdorp, zoals de of ficiële naam luidt, bestaat uit een viertal straten met houten huizen, en, teneinde de realiteit zoveel mogelijk te benaderen, enkele ruïnes. In Oostdorp zullen infanteriepelotons geoefend worden met touwladders, nood bruggen en klimmuren. Bij de eigenlijke „aanval" op Oostdorp worden de werkelijke gevechtsomstandig heden zoveel mogelijk benaderd. De aanval wordt geopend met het leg gen van een rookgordijn. De infanteristen, ondersteund met mitrailleur- en mortier vuur, bestormen de huizen, waarna de „zuivering" begint onder een hels lawaai van ontploffende oefenhandgranaten, „boo- by traps" en geweer- en mitrailleurvuur. Wanneer het namaakdorp geheel gereed is, zullen ook oefeningen met scherpe mu nitie worden gehouden. Er zal dan slechts met scherp geschoten worden op in de hui zen geplaatste schietschijven. Het vliegtuig waarmee de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjev een paar maanden gele den in Londen aankwa men voor het voeren van besprekingen met pre mier Eden betekende een sensatie voor het Westen. En men was nog niet over deze eerste verbazing heen toen Kroesjtsjev meer of min der triomfantelijk aan kondigde, dat men in Rusland een nog groter straalvliegtuig aan het bouwen was, dat het grootste passagiersvlieg tuig met straalaandrij ving ter wereld zou wor den. In het begin van deze maand is dit aan gekondigde toestel in Rusland in bedrijf geno men. De eerste berichten spreken over één toestel dat door de Russen op de grote lijn naar het Verre Oosten is ingezet. Het vliegtuig is ontwor- oen door professor A. N Toepolev; het beschikt over vier zware straal motoren. Met deze motoren zou hei toestel een snelheid kunnen bereiken van onge veer duizend kilometer per uur. In totaal zou het 180 personen kunnen vervoeren; als dit juist is, dan is de „Toepolev" superieur aan de toestellen van het Westen. Het Westerse paradepaard is de Britse „Cornet" die echter „slechts" ongeveer zeventig personen kan bergen. Verder zou de „Toepolev" een grotere afstand ineens kunnen afleggen dan de „Cornet". Professor Toepolev is hoofd van het Aero-dynamisch Instituut in Moskou. In 1924 ontwierp hij het eerste, geheel metalen Russische vliegtuig; daarna heeft hij verscheidene types vliegtuigen ontworpen, van kleine éénpersoons tot zware acht- motorige vliegtuigen. Naast vliegtuigen heeft Toepolev ook torpedoboten en sneeuw en ijssleden ontworpen. ■m fp -f i# W* I ■■'I - I a -« - ÜHI - lllllllllllliilM ssüNÉiÉ&i (Van onze correspondent in Parijs) Men vraagt zich in het buitenland soms af, hoe het mogelijk is dat het aan grond stoffen en aan ruimte zo rijke Frankrijk economisch zo kwetsbaar blijkt. Het ant woord is. dat een van de voornaamste oor zaken een gebrek aan aanpassingsver mogen is bij de moderne produktiemetho- den. Dat gebrek komt tot uiting zowel in de landbouw, waar verkaveling het ge bruik van tractoren vaak onmogelijk maakt, als in de industrie en de handel, die op veel te kleine leest zijn geschoeid. Een paar jaar geleden verklaarde oud-premier Reynaud, die toen een blauwe maandag mi nister van Financiën en Economische Za ken was, dat aan standaardisatie in Frank rijk vrijwel nog alles moest worden gedaan Hij onthulde dat er bijvoorbeeld in de handel tientallen soorten deurknoppen en waterkranen in omloop waren. Ook op andere gebieden signaleerde Reynaud ette lijke veelzeggende voorbeelden. Die talrijk heid van artikelen komt de variatie ten goede, maar gaat ten koste van een econo mische produktie en van de doelmatigheid Hoe versplinterd de Franse nijverheid wel is, blijkt uit een rapport van het „Na tionale instituut voor de statistiek" dat een onderzoek heeft ingesteld naar de omvang en karakter der Franse ondernemingen. Frankrijk heeft ongeveer 875.000 in dustriële bedrijven en ruim een miljoen handelsondernemingen. Een groter aantal bedrijven houdt zich met de distributie dan met de produktie bezig. Nog opvallender zijn de verhoudingen tussen kleine en grot.e bedrijven. Meer dan de helft (52.7 percent) blijkt ëénmansbedrijfjes te zijn en bijna een derde (31 percent) wordt gevormd door ondernemingen van kleine handwerkers mei een enkele knecht of leerjongen. In twaalt en een half percent van de Franse nijver heid is ook geld van buitenstaanders be legd. Slechts twee en een half percent bezir het statuut van een naamloze vennoot schap. Bijna de helft van de arbeidende bevol king van Parijs en omgeving is werkzaam in fabriekjes en werkplaatsen met ten hoogste vijftig man personeel. Slechts ruim vier perecent is in dienst van de grote industrie, ondernemingen met meer dan vijfduizend arbeiders. Poujadisme verklaarbaar Het zijn frappante cijfers, waaruit zowel op economisch als op politiek terrein ver schillende Franse verschijnselen te verkla ren zijn. Het kleine bedrijf draagt niet alleen schuld aan de geringere produktiecapaci- teit, maar zijdelings ook aan het ontstaan van een politieke beweging als die van Pierre Poujade. Wanneer Frankrijk op de wereldmarkt achterblijft, komt dat hoofd zakelijk omdat de industrie te weinig ge moderniseerd en de tussenhandel veel te uitgebreid is. Het is juist die veel te om vangrijke middenstand (de winkeliers en de kleine handwerkslieden), die zich door de ontwikkeling van de techniek in haar be staan bedreigd gevoelt en zich daarom schaart achter de „sterke man" Poujade. De beweging voor b<^ ding-hervorming van Poujade is van plan in oktober een ha'f miljoen bewoners uit de provincie sa men te brengen bij de Porte de Versailles in Parijs om kracht bij te zetten aan eisen voor een „grote schoonmaak". In eën ver klaring van de Poujadistische partij wordt gezegd: „Orde en recht in het land, eerbied en onafhankelijkheid buiten de landsgren zen, dat is het minimum wat wij voor de openbare veiligheid vragen. De arbeiders en boeren zullen op die dag van de grote schoonmaak aan onze kant staan. Ge moe' bereid zijn twee of drie dagen in Parijs te blijven of zoveel langer als nodig is tot dat ge tevreden zijt gesteld". Poujade had het denkbeeld om een half miljoen aanhangers naar Parijs te laten komen reeds in april op het nationale con gres van zijn beweging naar voren ge bracht. Hij zei toen, dat de beweging een „staten-generaal" zou samenroepen, een vergadering van afgevaardigden uit alle lagen van de maatschappij. De Poujadisten protesteren tegen belastingverhogingen, die de kosten van de Algerijnse oorlog en van verhoogde ouderdomspensioenen moeten dekken. Gevonden fietsen. Zaterdagmiddag van een tot vier uur kunnen zij, die in de af gelopen weken hun fiets zijn kwijt geraakt, zich in verbinding stellen met de politie (bureau Smedestraat) te Haarlem. Daar staat een groot aantal gevonden fietsen. NAAR WE VERNEMEN rekent de Zandvoortse politie er op, dat vanavond twee tot driehonderd Haarlemse jongens een poging zullen doen de rust in de badplaats te verstoren. De jongens zouden zich by een snackbar of ijssalon verzamelen om zich vandaar per fiets en per tram naar Zandvoort te begeven. Het gehele Zand voortse politiekorps 48 man zal geüniformeerd op de been zijn om by de minste ordeverstoring zonder pardon in te grijpen. De korpschef schijnt het devies uitgegeven te hebben, dat voorkomen beter is dan genezen. Inzonderheid de tram halten zullen worden bewaakt. In hoeverre de opvattingen van de Zandvoortse politie door de jongens uit het dorp worden gedeeld staat nog te bezien, want daar kan men stemmen beluisteren, die zeggen, dat „het geschil beter eens en voor al kan worden uitgevochten". Reeds woensdagavond schijnen de Zandvoortse jongens op een invasie voorbereid geweest te zijn, want zij hebben toen op de Zandvoortse- laan barricaden van boomtakken trachten op te bouwen. Deze obstakels zyn toen door de politie weer verwijderd. Ook in Haarlem blijft de politie na de gebeurtenissen van woensdagavond op haar qui vive. Er wordt 's avonds in ver sterkte mate gepatrouilleerd, er worden extra manschappen ingezet, enkele posten zijn verdubbeld en de verkeerspolitie heeft ook opdracht een oogje in het zeil te hou den. Ook rijdt een radiowagen meer dan anders rond. Dat er gisteravond niets is voorgevallen, kan een gevolg zijn van de regen, hoewel het tot acht uur droog was. Het is aan nemelijk dat inzonderheid de zater- en zon dagavond met uiterste waakzaamheid door de politie zal worden opgetreden. Naar wij nader vernemen, hebben de verhoren door de Haarlemse politie van de woensdagavond tijdens de opstootjes op en bij het Houtplein aangehouden jongens geen enkele aanwijzing gegeven, dat de massale verzameling van jongelui op enigerlei wijze was georganiseerd. Veeleer gelooft men, dat men hier voor een verschijnsel van massapsychose staat, waarbij een bepaald gerucht als een laaiend vuurtje door de stad gaat en zo wel enigszins op avontuur beluste elemen ten als nieuwsgierigen aantrekt. Daar- Meer werkmeer Held De toeneming van de bestuurszorg in Velsen, met name als gevolg van de om standigheid, dat verschillende zaken in. IJmondverband moeten worden bezien, heeft de burgemeester van Velsen aanlei ding gegeven de gemeenteraad in over weging te geven om Gedeputeerde Staten voor te stellen de jaarwedden van de vier wethouders, te rekenen van 1 september 1956 af, te verhogen van 7500 tot 8500 per jaar. 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. UI Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. BanK Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 90"/i(i tfó'/is 255 347 236 340 410 330 28514 174 403 >4 319/4 812% 807 84 198 176 316 110 115 244% 188-4 210,'-4 221% 84 167% 67% 48% 96% 41% Openings koersen 90% 93'/is 251 348 236 338 410 330 281 174 396 319 797 789 81 195 174 316 109 115 244% 189 210% 221% 84 V, 166%' 66% 48% 97% 41 door ontstaat een oploop die volkomen on berekenbaar reageert. De Haarlemse politie vertrouwt erop, dat de deining en de on rust vanzelf zullen vervagen als de be trokken jongelui maar eenmaal door heb ben, dat er geen pardon wordt gegeven voor verstoringen van de openbare orde. Het feit dat een aantal aangehoudenen straks een flinke boete zullen moeten be talen werkt ook afschrikwekkend. Onder gunstige weersomstandigheden hebben de Zandvoortse ouden van dagen donderdag hun jaarlijkse uitstapje ge maakt. In vijf bussen werd om negen uur op het Gasthuisplein gestart en werden de ruim 170 oudjes uitgeleide gedaan door Zandvoorts burgemeester en vele Zand- voorters. De tocht voerde naar hotel Spaander in Volendam, waar burgemeester mr. H. M. van Fenema zich met zijn echtgenote bij het gezelschap voegde. Vandaar vertrok men via Alkmaar naar Bergen-Binnen, waar geluncht werd in „Duinvermaak" en waar men zich in de speeltuin amuseerde. Vooral de lachspiegels bleken bijzonder in trek te zijn. Om drie uur vertrok men weer via Beverwijk naar het „Kopje" in Bloe- mendaal waar thee werd geserveerd, waar na men omstreeks 6 uur weer in Zand voort terug was, waar de heer P. Water drinker in restaurant Zomerlust voor een diner had gezorgd. De heer Joh. C. Jung sr., voorzitter van het Zandvoortse comité „ouden van dagen" gewaagde, dat men op deze voortreffelijk georganiseerde dag. tpch iets had gemist, namelijk de stemming van uitbundigheid, omdat men telkens weer herinnerd werd aan de twee getrouwen, zo nauw met de Zandvoortse ouden van dagen verbonden, de heren M. Weber en D. van Noort, die beiden dit iaar door de dood werden weg genomen. Spreker verzocht te hunner na gedachtenis stilte in acht te willen nemen. Een derde figuur, die deze dag gemist werd, was volgens de heer Jung, de thans bijna 101-jarige tante Jans, die door ziekte ve'rhinderd 'was, dë dag mede té maken. De heer Jung „sprak de hoop uit, dat zij spoedig weer zou mogen herstellen. Ver volgens stelde de heer Jung de twee nieu we comité-leden, de heer IT. Bos en echt genote voor. Om kwart voor negen voegde Zandvoorts burgemeester zich nogmaals bij het. gezel schap. Hij werd verwelkomd door .de heer Jung, die er aan herinnerde, dat de bur gemeester niet alleen ambtelijk, commer cieel en sportief, belangstelling heeft voor het werk van het comité, maar ook een warm klopnend hart voor de Zandvoortse oudjes heeft. Mr. Van Fenema richtte zich daarna tot de aanwezigen en betoogde dat deze dag voor de Zandvoortse oiiden van dagen van begin tot eind één verrassing was, waarin spreker een symboliek zag, omdat het le ven voortdurend een verrassing is, onver schillig, of men 90 of 50 jaar oud is. Hulde bracht spreker aan het actieve comité, dat ook dit jaar het element der verrassing weer zo ten volle had ingeschakeld. Met weemoed herdacht snreker het missen van de twee, die eigenlijk niet gemist konden worden, namelijk „de goede vriend" Van Noort en voortreffelijke medewerker Maar ten Weber. Geruime tijd bleef men nog bijeen. Grondwetsherziening afgekondigd De afkondiging van de grondwetsherzie ning zal door de burg' .neester van Zand voort worden gedaan op maandagochtend 10 september om half elf in de raadzaal. De plechtigheid is voor het publiek toegan kelijk. ITet heiwerk aan de Prinsenbrug is in volle gang. Op 27 juli is men begonnen met het slaan van de de finitieve palen voor het heiwerk van de brug, nadat men daar voor al veel werk had verzet met het slaan van palen voor de hulpdamwand. Op het ogenblik is voor het westelijk land- hoofd alles afgeheid en worden daar de voorbereidingen ge troffen voor het be tonwerk. Men is thans bezig met het heien voor het oostelijk landhoofd en voor de pijlers. Hiervan is het heiwerk voor de oos telijke pijler gereed. Op 't ogenblik wordt de westelijke pijler onderhanden geno men en vervolgens zal de middenpijler aan de beurt komen. Er zijn drie heistellin gen in actie, waarvan twee drijvende. Als al dit heiwerk gereed is, volgen nog de palen van de hulpconstruc tie tussen de pijlers, die dienst zal doen om het brugdek te zijner tijd op te vangen. Men schat nog een week of vier nodig te hebben voor al dit heiwerk, waarna er nog palen de grond in moeten voor de remmingwerken. Voorts zal binnen veertien dagen be gonnen worden met het metselen van een zogenaamde vleugelmuur van de spoor brug naar de toekomstige brug. Dit is op het ogenblik de stand van zaken bij de bouw van de zo zeer verbeide Prinsenbrug. Bijgaande foto geeft een goed overzicht van de werkzaamheden. De gemeentepolitie te Beverwijk heeft in samenwerking met de Rijksverkeersin spectie en ambtenaren van de Belastin gen controle gehouden op de vervoers- auto's en niet zonder resultaat. Het bleek dat zeven auto's niet waren voorzien van "een kentekenbewijs, drie chauffeurs konden geen belastingkaart to nen en tenslotte kregen vier autobestuur ders een proces-verbaal omdat zij goederen vervoerden zonder de vereiste toestem ming. W oonwagenkamp naar Roversbroekpolder Het partieel uitbreidingsplan „Meer en Duin" ligt ter inzage. Het zal de Lissers enige verrassingen prettige en minder prettige bezorgen. Om te beginnen gaat het woonwagenkamp, dat de laatste jaren velen een doorn in het oog was, omdat het zo ongeveer aan de achtertuintjes van de bewoners der Kanaalstraat was gelegen, definitief van de Broekweg verdwijnen. Een beslissing had men nog niet genomen, maar men meende met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te kunnen zeggen, dat het verplaatst wordt naar een terrein in de buurt van de vuilnisbelt aan de Eerste Poellaan. Op vrijwel dezelfde plaats is een begraafplaats geprojecteerd voor de Maria-parochie. Om „Meer en Duin" te ontsluiten zullen diverse nieuwe wegen aangelegd moeten worden. Er komt een straat evenwijdig met de Kanaalstraat en dwars door het centrum een weg van Oranjelaan naar Ringvaart. In de toekomst zal over de Ringvaart ver moedelijk een nieuwe brug gebouwd wor den, voor een betere verbinding met de Lisserweg, die ook nodig verbreed moet worden. De nieuwe weg met brug houdt verband met de grote weg die het verkeer van de tunnel in Velsen zal moeten af voeren en die dus kennelijk door het wes telijk deel van de Haarlemmermeerpolder zal voeren. Verder zal men de bestaande Gasstraat en Broekweg doortrekken en er komt uit de Kanaalstraat nóg een door braak naar „Meer en Duin". Deze zal ge maakt worden ter hoogte van de bloemen winkel van de heer Groenewegen. In totaal is er ruimte voor 605 woningen. Aan de Oranjelaan wil men dezelfde be bouwing als nu aan de westzijde het geval is. Onder meer zijn daar elf losstaande land huizen geprojecteerd. Naar de zijde van de Ringvaart komen flats met drie en vier woonlagen, de straat evenwijdig lopend met de Kanaalstraat zal voor een deel be bouwd worden met eengezinswoningen. Het middelpunt van „Meer en Duin" zal wor den gevormd door een grote, langwerpige vijver omgeven door veel plantsoen, terwijl er plaats is overgelaten voor de bouw van een school en een recreatieruimte. Dat het gemeentebestuur van Lisse ernstig rekening houdt met een flinke uit breiding van het aantal auto's blijkt uit het feit, dat men heeft gemeend een flink aantal autoboxen langs de Ringvaart te moeten projecteren. Enige wielrijders en bromfietsers hebben bij de steenfabriek Van Herwaarden op de grens van Lisse en Hillegom een salto ge maakt. Jongens hebben de aardigheid om de tegels uit het rijwielpad overeind te zet ten. Vooral presteert men dat tegen het in vallen van de duisternis, waardoor de kans op vallen natuurlijk nog wordt vergroot. Een inwoner van Lisse is dezer dagen al met een lichte hersenschudding naar zijn woning gebracht. De burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, liep gistermorgen uit de kerk regelrecht naar de bioscoop. Eerst woonde hij namelijk een H. Mis bij ter gelegenheid van de opening van het schooljaar door de r.k. HBS. In het Luxor-theater wachtte men op zijn komst voor het uitreiken van de verkeersinsignes aan die leerlingen die het verkeersexamen foutloos hadden afgelegd. Voor de burgemeester hiertoe overging, voerde de commandant van de Rijkspolitie groep Lisse, adjudant Hendrikse, het woord. Deze drukte de jeugd op het hart, dat men er nu niet is. Een diploma van Veilig Ver keer heeft pas waarde als men de lessen in praktijk brengt. Blijf er dus om denken, dat de straat geen speelterrein is en neem de verkeersvoorschriften voortdurend in acht óók als er geen politie in de buurt is. Spreker hoopte, dat verkeersonderricht heel spoedig een verplicht vak op alle scholen zal worden. De burgemeester zeide, dat jaarlijks vele duizenden als slachtoffer van het verkeer vallen, ook in Lisse. „Als ik door Lisse rijd, aldus spreker, dan zie ik dagelijks velen tegen de verkeersvoorschriften zondigen. Bewust, maar misschien nog veel meer on bewust. Men kent de regels en voorschriften niet of heel slecht; dat blijkt uit alles. De burgemeester reikte de volgende leer lingen het insigne uit: J. Koomen, A. Koo men, A. v. d. Veld (Hoofddorp), N. v. "am- pen (Voorhout), M. de Bruin, C. Stavlen, IT. Aspers, A. Nieuwenhuis, K. van 't Wout, A. Scholte, M. Kroon, P. v. Hartingsveld, A. H. Tromp, A. v. d. Leede en C. van Leeuwen. Hierna werd de film „Klaarover!" vertoond. De r.k. HBS, waarover enkele maanden geleden zoveel stof is opgewaaid, is gister ochtend het schooljaar begonnen met een Heilige Mis in de St. Agatha-kerk aan de Heereweg, die werd opgedragen door pas toor G. F. Schneiders. In de school zelf men hoeft enkele lokalen van de jongens school in bruikleen, zolang het houten nood gebouw nog niet is opgetrokken was nog geen onderwijs mogelijk, daar het meubilair nog ontbrak. Dat zal, zo hoopt men, vandaag arriveren. De afdeling Lisse van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van dieren is van plan half november een dierendag voor de jeugd te houden. De jongens en de meis jes kunnen dan hun hond, kat, konijn, duif, siervogel, kip of wat er op het gebied van de huis- en kleine dieren nog meer mag zijn, brengen voor een keuring. Twee die renartsen zullen dan de dieren beoordelen en aanwijzen wat het best verzorgde dier van Lisse is. Er zal e i aantal prijzen en diploma's beschikbaar worden gesteld voor de hoogste „geklasseerden". Het bestuur van de afdeling zal graag weten of er inderdaad in Lisse animo voor zo'n prijsvraag is. Lief hebbers en -sters kunnen zich opgeven I ij de secretaresse, mevrouw W. C. Grimme- Beunder, Heereweg 133. Aanmelding moet vóór 1 oktober geschieden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15