Soldaten begeleidden negen negerkinderen naar school DANSSCHOOL TGRIEK Staatsvervoerbedrijf op Java niet rendabel door „overbevolktheid" Sinterklaasfeest -attributen voor geëmigreerden Elektriciteitsverbruik na de oorlog in Nederland zeer sterk toegenomen Per bus ruim 127 man personeel Drie organisaties belasten zich met de verzending Huishoudelijk gebruik heeft grote invloed Met bajonet op geweer 7 Huishoudelijk gebruik Kolenvoorziening £3» Verkoop van huizen 't Is de BOORD die 't hem doet! -&► "TERN-SHIRTS" ALLÉÉN BIJ Opheffing prijsstop voor melk in bespreking Woedende menigte in Sturgis opzij gedreven RUBBERLAARZEN 3 A C. v. d. NOORD Nieuwe publikaties van de Friese Academie Troepenontschepingen en bomaanslagen op Cyprus VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 De invloed, die toepassing van elektri sche huishoudelijke toestellen op het elek triciteitsverbruik heeft, is zeer groot. Op 1 januari 1956 waren er in Nederland 2.100.000 radiobezitters. Het verbruik per jaar van alle toestellen bij inschakeling gedurende vier uur per dag bedraagt 122.304.000 kwh. Het aantal televisietoe stellen op 31 juli 1955 bedroeg circa 68.000. Het verbruik per jaar van deze toestellen bij inschakeling gedurende elf uur per week is 6.188.000 kwh. Op 1 januari 1956 waren er 250.000 elek trische heetwaterreservoirs in gebruik. Het verbruik per jaar bij inschakeling gedu rende acht uur per etmaal ('s nachts) is 480.480.000 kwh. Bezitters van keukens met elektrische fornuizen en stellen warén er op 1 januari 1956 260.000. Het verbruik j per jaar van alle kooktoestellen bij ge bruik gedurende een half uur per dag is 91.364.000 kwh. Er waren op 1 januari 1956 2.375.000 strijkijzers in gebruik waarvan het verbruik per jaar bij gebruik geduren de anderhalf uur per week, 83.362.500 kwh. is. Het aantal stofzuigers bedroeg op 1 januari 1956 circa 2.150.000, waarvan het verbruik per jaar bij gebruik gedurende 1 uur per week 45.084.000 kwh. is. Het aan tal wasmachines tenslotte bedroeg op 1 januari 1956 715.000 met een verbruik per jaar bij gebruik gedurende 1 uur per week van 11. 154.000 kwh. Van de kolen die door de Nederlandse elektriciteitscentrales worden gebruikt voor de produktie van elektriciteit, komt ruim dertig percent uit Amerika. Het is Donderdagochtend, heeft Prinses Beatrix een bezoek gebracht aan het congres over Menselijke Verhoudingen dat in Nijmegen wordt gehouden. Op de foto ziet men de Prinses in gesprek met mejuffrouw Pecson, een afgevaardigde van de Philippijnen, na afloop van een der sectievergaderingen die zij bijwoonde. ADVERTENTIE BRIXON COSTUUMS ƒ114—ƒ174 -uuïmct Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem (Van onze correspondent in Djakarta) Java heeft een autobusbedrijf, waarin voor elk voertuig, dat het bedrijf telt, niet minder dan 27 mensen, administratief en technisch, in de weer zijn om het in goede conditie te houden. De overheid legt Rp. 12 miljoen per jaar op het bedrijf toe. Dat ge tal zegt nog iets meer als men weet, dat de totale ontvangsten Rp. 18 miljoen bedragen, slechts 60 percent van de exploitatiekosten ad Rp. 30 miljoen. Dit Indonesische overheidsbedrijf is de DAMRI de Djawatan Angkutan Motor Republik Indonesia of dienst voor Mo tortransport. Het onderhoudt autobus diensten in west-, midden- en oost-Java en begon daarmee na de soevereiniteitsover dracht. De DAJVIRI kreeg toen van de Mo tor Transport Dienst (MTD) de pool waarin alle motorvoertuigen in Indonesië na de oorlog werden ondergebracht, 239 bussen en ander materiaal. Daarvan rijden er op Java nu nog 120. Of de rest op stal staat, dan wel geheel of gedeeltelijk naar andere gebieden in Indonesië is overgebracht, is niet bekend. Voor de thans op Java bestaande trajec ten zou de dienst feitelijk de beschikking moeten hebben over 180 in plaats van 120 bussen. De belastingbetaler mag echter blij zijn dat het er maar 120 zijn. Al zouden met 180 autobussen in bedrijf de exploitatiekosten vermoedelijk niet evenredig stijgen, de verhouding van in komsten en uitgaven zijn thans wel zó, dat men dan toch een nóg groter verlies zou kunnen vel-wachten. Billijkheidshalve moet men er bij een beoordeling rekening mee houden, dat een overheidsvervoerdienst ook die trajecten berijdt, die een particuliere onderneming als zijnde te onvoordelig niet zou bedienen. Maar men is er zeker niet naast, als men het grote tekort zoekt in de omvang van het personeel. Het DAMRI-bédrijf heeft niet minder dan 3300 man in dienst. Dat is dus per rijdende bus, chauffeur en con ducteur inbegrepen, niet minder dan 27 man. De oud-minister van Verbindingen, prof. dr. Roosseno, heeft eens opgemerkt, dat staatsbedrijven en overheidsdiensten in Indonesië door het enorme aantal ambte naren vaak het karakter hebben van een sociale instelling. Als men ziet, hoeveel mensen er in dienst zijn bij de DAMRI, dan lijkt het er inderdaad op of dit auto- busbedrijf een soort vakan+i"- pn herstel lingsoord is. Het is begrijpelijk gezien ook de algemene slechte toestand der In donesische financiën dat men met een dergelijk groot tekort op de exploitatie aan vernieuwing van het materiaal niet toe komt, terwijl dat toch wel hoog nodig is. De van de MTD overgenomen bussen rijden over het algemeen reeds meer dan acht jaar en vele ervan lopen dus echt wel „op hun laatste benen". De minister van Verbindingen overweegt nu een commissie in het leven te roepen om de status van de DAMRI te herzien. Er zijn plannen om het hele autobusbedrijf over te dragen aan de autonome gebieden, dat wil zeggen de provincies en de ge meenten, daar men van mening is dat dit soort passagiersvervoer een lokale kwestie is, die door genoemde gebieden dient te worden geregeld en niet door de centrale regering. Een aantal gemeenten heeft trouwens reeds een eigen tram- en autobusbedrijf, zo onder meer Djakarta. Het materiaal van deze dienst, de PPD (Perusahaan Pen- gangkutan Djakarta), de voormalige Bata- viase Verkeers Maatschappij, is ook al lesbehalve modern. Maar hier is men wat de autobussen betreft, wat dichter bij de vernieuwing dan de DAMRI. De Indone sische regering heeft namelijk in Austra lië in het kader van het Colombo-plan een order kunnen plaatsen voor 100 Diesel-bussen tegen 5000 dollar per stuk. De eerste twaalf zijn in Djakarta aange komen en overgedragen aan de PPD. Er is al een proefrit door de hoofdstad mee ge maakt en er is reeds een aantal bestuur ders opgeleid door speciaal-met de bussen meegekomen Australische deskundigen. Maar in bedrijf stellen kan men de auto bussen nog niet. De onderdelen waren na melijk nog niet door de douane vrijge geven, vertelde de directeur van de PPD. En zonder die onderdelen in de werk plaats wilde hij de nieuwe bus r- de dienst brengen, omd-' - De uitslag van de donderdag in het No tarishuis te Haarlem gehouden verkoping luidt: perceel: Billitonstraat 23, Haarlem, f 5300, H. M. Franken qq.; Ravelingsteeg 7 z. en r., Haarlem, f 7500, J. J. de Ruyter; Ravelingsteeg 5 z. en r., Haarlem, f 6340, H. M. Dames; Bloemendaalsetsraatweg 162, Santpoort, niet geveild; Leidseplein 35 z. en r., Haarlem, f 6700, P. P. Pruys; Ged. Schalk- burgergracht 64, Haarlem, f 6000, opgehou den. Ged. Raamgracht 54, Haarlem, f 2125, J. W. Heuperman; Lombokstraat 35, Heem stede, f 3600, H. I. van Goor qq.; Bleeken- bergplein 2 en 3, Haarlem, f 13910, A. M. Joustra qq.; Raamvest 49, Haarlem, f 5050, G. J. J. de Jager qq.; Oranjeboomstraat 188, Haarlem, niet geveild; Kruisweg 32 z. en r., Haarlem, f 37800, Fa. Niephau Blansert. Het elektriciteitsverbruik in ons land is na de oorlog zeer sterk toegenomen. De totale elektriciteitsafgifte in Nederland be droeg in het jaar 1955 circa 8 miljard kwh. De oorzaak van deze toeneming kan in de eerste plaats worden verklaard, door de sterk toegenomen industrialisatie in ons land, waardoor het verbruik voor kracht doeleinden aanzienlijk is toegenomen. Voorts is men hogere eisen gaan stellen aan de openbare verlichting, terwijl tevens de „elektrificatie" van het huishouden ge staag toeneemt. De consequenties van de stijging van het elektriciteitsverbruik zijn veelomvattend. Uitbreiding en vernieuwing van elektrische centrales is noodzakelijk. Daarnaast dienen ook de distributienetten te worden ver zwaard en uitgebreid. Dit is eveneens no dig bij de transformatorstations en scha kelinrichtingen. Het in 1955 opgerichte comité tot viering van het St. Nicolaasfeest in het buiten land, waarin emigratie-organen, scheep vaart- en luchtvaartmaatschappijen, een aantal ministeries, de PTT, de commissie van overleg der middenstands vakcentrales vertegenwoordigd zijn, wil de viering van het St. Nicolaasfeest voor alle landgenoten in het buitenland mogelijk maken. Voor vele Nederlanders in het buiten- niet onmogelijk dat dit percentage zou kunnen oplopen tot vijftig. Men bestudeert reeds geruime tijd plannen voor oliestook- installaties teneinde een grotere bedrijfs zekerheid te verkrijgen. Enkele centrales zijn reeds op olie overgegaan, terwijl andere de mogelijkheid bezitten om even tueel op olie over te schakelen. De nieuwe centrales, die gebouwd worden te Amster dam en Noord-Brabant zullen uitsluitend olie gebruiken voor de opwekking van elektriciteit. land is het een probleem hoe zij zich de onderscheidene- attributen kunnen ver schaffen die bij ieder St. Nicolaasfeest horen, hoe zij bijvoorbeeld hun kinderen, die dikwijls spoedig de Nederlandse taal vergeten, de bekende liedjes moeten leren, en hoe zij costuums voor St. Nicolaas en zwarte Piet moeten maken. Het comité heeft thans een aantal ar tikelen laten vervaardigen, die tegen een kleine betaling aan tal van emigratie centra in het buitenland, aan Nederlandse verenigingen aldaar, en aan consulaten ter beschikking worden gesteld. Zij zullen niet verkrijgbaar zijn in ons land. Zij gaan rechtstreeks, wanneer daarom wordt ge vraagd, naar het buitenland. Het zijn: een eenvoudige tekst van de bekendste liedjes, waarbij men naast de Nederlandse tekst een Engelse of Spaanse tekst vindt, een langspeelplaat met 10 Sin terklaasliedjes, op de ene zijde in het Ne derlands gezongen, op de andere alleen gespeeld door het orkestje, zodat de mu ziek als begeleiding kan dienen voor de zangstemmen van groot en klein, een boekje met St. Nicolaas-recepten in het Nederlands, Engels, Frans en Spaans, een knippatroon voor St. Nicolaascostuums en tenslotte een St. Nicolaas-affiche ten be hoeve van consulaten, emigratiecentra en verenigingen. Het comité wil ook bevorderen, dat men in Nederland tijdig pakketten voor vrien den en verwanten in het buitenland ver zendt. Het heeft medewerking gekregen van drie organisatties, die zelf voor de verzending van de pakketten zorg dragen. De Nederlandse banketbakkerij heeft een feestpakket samengesteld dat een boterleter, een chocoladeletter, amandel speculaas, amandelmarsepein, een choco- ladehart, een taai-taai pop, een kistje borstplaat en pepernoten bevat in een spe ciale verpakking in blik. In de prijs zijn ook de verpakking en de verzendkosten begrepen. Het kan evenwel voorkomen, dat in het land van ontvangst een kleine invoerheffing moet worden betaald. De kruideniersvakcentrale heeft een pakket samengesteld met een chocolade letter, speculaas, gemengde biscuits, drops, aardbeienjam, een kaasje, pepermunt en enkele rolletjes drop. De federatie van de Nederlandse Ver enigingen van Kantoorboekhandelaren wil kalenders verzenden. Elke kantoorboek handel zal zich met de verzending belasten. Er kunnen in de pakketten geen brieven of kaartjes worden bijgesloten. In de pak ketten worden wel de afzenders vermeld. De door de Nederlandse centra in het buitenland te bestellen artikelen worden tegen kostprijs geleverd. ADVERTENTIE Tern-shlrts - eenvoudig te wassen - snel droog - Tern-shirts lm X t/» 3 O Ideaal voor de reis - Tern TERN-shirts zijn de enige „nooit-strijken'overhemden van katoenen popel ine, welke een boord hebben, die zonder strijken zijn onberispelijke pasvorm onbeperkt behoudt. Dank zij deze gepatenteerde ,,Trub-(lex"-boorden zijn alle TERN-shirt-klanten ook TERN-shirt-enthousiasten geworden en kunnen wij aan de steeds toenemende vraag slechts met de grootste moeite voldoen. Ook voor U betekent het TERN-shirt een uitkomst! Bezoekt daarom spoedig een der Gerzon-herenzaken om in het bezit van zo 'n kostelijk TERN-shirt ^'S'SO te komen. 3 CD T "O 3 tG O "O c M X V» c Amsterdam Haarlem Den Haaq Rotterdam srekening h- Tern-shirts - koel In de zomer - warm in de winter Op de.eerste openbare vergadering van het bedrijfschap Detailhandel in Melk en Melk- en Zuivelproducten, welke donder dag in het gebouw van de SER te Den Haag is gehouden, is langdurig gediscus sieerd over de vraag of voor leden van de vrije organisaties een aftrek op de con tributie voor het bedrijfschap moet wor den toegepast. Een voorstel van een der le den van het bestuur om een dergelijke af trek niet toe te passen werd met zeventien tegen zeven stemmen verworpen. De ont werpbegroting 1956 werd met dezelfde stemverhouding goedgekeurd. Een der leden van het bestuur verzocht het bestuur de vraag in overweging te ne men of het wenselijk is een advies uit te brengen over de opheffing van de prijs stop voor consumptiemelk. Het bestuur zegde dit toe. Op deze eerste openbare bestuursvergade ring heeft de voorzitter, de heer A. van Buuren, het belang van de totstandkoming van deze horizontale publiekrechtelijke organisatie geschetst. De melk- en zuivelhandelsondernemingen vormen in de detailhandel een belangrijke groep, aldus de spreker. Bij de circa 11.000 melkhan dels- en 1750 zuivelhandelsondernemingen z;jn in totaal 29.000 personen werkzaam. De wijze van bedrijfsuitoefening heeft een eigen karakter. Ongeveer 95 percent van de consumptiemelk wordt thuisbezorgd. Dagelijks zijn 20.000 mensen op stap om er voor te zorgen, dat de huisvrouw haar melk op tijd in huis heeft. Van de totale jaarlijkse melkproduktie wordt een derde deel via de melkdetailhandel afgeleverd aan de binnenlandse consument. Het bestuur van het bedrijfschap heeft reeds eerder besloten tot instelling van een saneringscommissie, bestaande uit veertien leden. Vertegenwoordigers van consumentenorganisaties zijn uitgenodigd om in de commissie zitting te nemen. Ook is een commissie technische inrichting van bedrijven in het leven geroepen. Dokter L. J. Landeweer uit het west-Drentse dorp Havelte heeft een opvouw bare fiets, die op het platteland vaak zijn auto vervangt als de dokter veraf- wonende patiënten moet bezoeken. Als de weg voor de auto te moeilijk wordt, komt de fiets uit de bagageruimte STURGIS (Reuter) Met bajonetten, karabijnen en machinegeweren uitgeruste Amerikaanse soldaten van de Nationale Garde hebben donderdagochtend te Sturgis in de staat Kentucky een weg moeten ba nen door een opgewonden menigte van 500 blanken om negen negerkinderen te bege leiden naar de middelbare school van het stadje. Tot dusver was deze school alleen toegankelijk voor blanke leerlingen. Voor de school boden de blanken vijf minuten lang verzet. Vijf van hen werden gearres teerd. De soldaten waren Sturgis woens dagavond binnengetrokken. Langs de gehele weg van huis naar school waren de negerkinderen uitge jouwd. De soldaten grepen in ,toen een aantal blanken trachtte de jongens te mis handelen. Op de punt van de bajonet werd de menigte teruggedreven. Nadat de negerkinderen de school waren binnengegaan, omsingelden de militairen de school, terwijl cr pantserwagens voor het gebouw werden opgesteld. De menigte spoorde blanke kinderen, die nadien bij de school kwamen, aan het ge bouw niet binnen te gaan. Onder gejuich van de betogers verlieten enkele blanke kinderen de school, onmiddellijk nadat de bel voor het begin van de lessen had ge luid. Een ontslag Naar United Press te Washington ver neemt heeft het neger-congreslid Adam O. Powell Jr, (Republikein) president Eisen hower uit Duitsland een brief gezonden met het verzoek, een grondig onderzoek te gelasten naar het ontslag van Louise Winston, een negersecretaresse op de Ame rikaanse kwartiermeestersschool in Lands- kriess. Volgens het Amerikaanse leger is miss Winston ontslagen omdat zij niet meer nodig was, maar volgens Powell is dit „een duidelijk geval van rassendiscri minatie in het leger". Powell maakt op het ogenblik een reis door Europa. Het blad van Vaticaanstad, de „Osser- vatore Romano", veroordeelde donderdag de segregatiebetogingen in Amerika als een „zonde tegen de natuur van het Chris tendom". De gouverneur van Kentucky, Chandler, heeft de 5000 inwoners van Sturgis er voor gewaarschuwd, dat gewapende troepen in het stadje zullen blijven „zo lang als nodig is" om de relletjes naar aanleiding van de opheffing van de rassenscheiding op de Amerikaanse scholen de kop in te druk- ken.Ongeveer duizend inwoners hebben in het stadspark geluisterd naar redevoerin gen van voorstanders van rassenscheiding uit Louisville, de grootste stad van Ken tucky. In Texarkana (Texas) is donderdag een schot gelost op een benzinestation, dat door een neger wordt geëxploiteerd. In Oklahoma, een Amerikaanse staat die inzake de rassenkwestie de politiek van de zuidelijke staten van Amerika volgt, heeft een belangrijke katholieke school een neger als sporttrainer aangesteld. Te Denver in Colorado heeft de secreta ris van de N.A.A.C.P., het genootschap voor de bevordering van de belangen van kleurlingen, in een redevoering een felle aanval gedaan op president Eisenhower, die hij verweet werkeloos toe te zien in de heersende wetteloosheid. ADVERTENTIE REGENKLEDING SPAARNE 60 b.d. Melkbrug - HAARLEM De Friese Academie te Leeuwarden heeft sinds september 1955 een veertiental uit gaven het licht doen zien. Dit jaar zullen er nog zes bijkomen. Van de verschenen publikaties zijn te noemen: „De geschiede nis der lectuurvoorziening in de Friese wou den" dor mr. H. Hendriks, „Plantennamen in Friesland" dor D. Franke en D. T. E. van der Ploeg, welk boekje bekroond is met de Joost Halbertsmaprijs, „Friesland in en rond het perk", dat enige sociale en spor tieve aspecten van het Friese kaatsspel be handelt er), geschreven werd door. L. Pie- tersen, „The literature of Friesland" van de hand van de Engelse dichter en schrij ver E. Howard Harris, die hierin een sa menvatting geeft van de Friese letterkunde met vertalingen in het. Engels onder meer van de gedichten van Pieter Jelles Troel stra, de vijfde druk van het algemeen Fries liederboek „Friesland zingt", een complete bibliografie over Willem en Ohno Zwier van I-Iaaren, het achtste deel der Friese plaatsnamen, voorzien van een register op de reeds verschenen delen en een rapport van de commissie uit het genealogisch werkverband over de geschiedenis van de Friese vlag. NICOSIA (Reuter en U.P.) Een Britse militaire vrachtauto is een paar kilometer ten noorden van Paphos op Cyprus op een mijn gereden. Een Britse militair werd bij de ontploffing gewond. De auto was met soldaten op weg naar de plaats van een overval op twee auto's, om een onderzoek in te stellen. In een nabijgelegen dorp zijn 60 Cyprioten voor ondervraging aangehou- den. Donderdag zijn in Vasilike, in het district Larnaca, twee Cyprioten van Griekse af komst door de Britse veiligheidstroepx ge arresteerd, nadat men een bom in hun auto had gevonden. De beide mannen kunnen voor dit feit ter dood veroordeeld worden. In Limassol werd het havengebied door de politie gereed gemaakt voor de ont vangst van twee troepenschepen met Fran se soldaten. Er werden bijzondere voor zorgsmaatregelen in de haven getroffen. Inmiddels is het troepenschip „Athes" met 2000 militairen aan boord in Limassol aan gekomen. LONDEN. Het Londense fotobureau van United Press heeft donderdag een Griekse krant ontvangen met een gevaar lijk chemisch poeder tussen de pagina'. Een lid van het personeel, dat de krant opensloeg ondervond er echter geen nade lige gevolgen van. Een in het Grieks ge steld en met de hand gescheven briefje viel uit de krant. De Londense politie heeft de krant voor onderzoek in beslag genomen. De politie deelde later mee dat op het briefje stond: „Ik zal altijd aan u denken. Dighenes". Dighenes is de naam die ge bruikt wordt door Grivas, leider van de ondergrondse EOKA-beweging op Cyprus. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer: 10 stieren, 40 melkkoeien, 340 vette koeien, 31 varekoeien, 7 graskalveren, 56 vette kalveren, 36 nuchtere kalveren, 350 vette schapen, 1067 weideschapen, 750 vette lammeren, 42 varkens, 403 schrammen, 625 biggen, 9 geiten. Totaal 3816 dieren. Notering: stieren (slacht) f 2,55 tot 3, melk koeien f 7.70 tot f 1080, vette koeien (slacht) f 2,60 tot f 3,15, varekoeien f 575 tot f 800, vaarzen f 600 tot f 825, pinken f 380 tot f 550, graskalveren f 300 tot f 455, vette kalveren f 1,80 tot f 2.60 per kilogramlevend gewicht, nuchtere kalveren f 55 tot f 65, nuchtei'e kal veren per kilogram levend gewicht f 1,50 tot f 1,65, vette schapen f 100 tot f 125, weideschapen f 110 tot f 150, vette lammeren f 110 tot f 145, zuiglammeren f 100 tot f 130, zeugen f 280 tot f 350, schrammen f 60 tot f 100. biggen f 45 tot f 58, geiten f 14 tot f 40. Handel: voor vette koeien stroef, voor vette kalveren stug, voor nuchtere kalveren flauw, voor schapen en lammeren vrij goed, Voor zeugen, schrammen, biggen en geiten matig, voor melk- en varekoeien, vaarzen en pinken slepend. Grote aanvoer van wolvee. ADVERTENTIE Zljlweg 49 - Sdaarlem - Tel. 14441 inschrijving voor de nieuwe ciublessen dagelijks van 25 en 710 uur. Prospectus wordt u op aanvraag toegezonden. De Franse kruiser „Georges Leygues" is, vergezeld van de Franse torpedobootjager „Kabyle", onverwacht in de haven van Malta aangekomen. De kruiser tijdens het afmeren in de grote haven van Malta.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3