P.M. 21: BINNENKORT IN HALVE MINUUT PAPIER Bunno op zoek naar Luilekkerland Stevenson en Kefauver delen geestelijke vitamines uit Agenda voor Haarlem Vurige start van de Democraten in de Amerikaanse verkiezingsstrijd 4 „Betalen van zwarte lonen geen misdrijf" Arts en tandarts voor het kantongerecht Heringa Wathrich Hotelportier stal cheques van Amerikaanse gasten Bioscoopvitrine leeggestolen W- „DESSO" kleedjes Gewestelijk landschap VERVOLGVERHAALj door Friedrich Bruegel I Accountant veroordeeld wegens verduistering ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1956 WANNEER ER EEN NIEUWE machine in een fabriek wordt geïnstalleerd, zal het niet altijd voorkomen, dat er, speciaal voor de bouw van die nieuwe aanwinst, een kantoor wordt gecreëerd maar bij Van Gelder, de Velsense papierfabriek, is naast de hoofdingang het „bouwkantoortje" van de PM 21 gevestigd, waar op statistieken met gekleurde spelden wordt gewerkt en waar blauwdrukken al ëèiï klëiïie voor proef geven van de omvang, die achter dit hersencentrum in opbouw is: de Papier machine 21, een trein van een machine, die zich over 120 meter uitstrekt aTs een on begrijpelijk zware kolos met onbegrijpelijk veel kabels en honderden walsen. Deze 61/2 meter hoge machine, „schoon aan de haak" met 2000 ton op zijn beton nen fundatie drukkend kan desnoods door enkelen bediend, 600 meter papier per minuut produceren, wat zeggen wil, dat de grauwe houtvezelpap, die er aan de wes telijke voorkant ingaat, er na een halve minuut als droog krantenpapier uitstuift. Velsen mag wel een beetje trots zijn op deze zwaargewicht. Al kunnen ze in Fin land en Canada, Zweden en Duitsland nog wel grotere laten zien. Over een maand moet dat gevaarte, reeds ten dele weggemoffeld onder blinkende aluminium stofschermen, draaien: eerst langzaam aan en dan met een snelheid van zo'n 400 meter papier per minuut. Dan spoelt door het ingewikkelde „stofwisselingsapparaat" van de PM 21 het water en het fijnverdeelde hout, dan wentelen „knopenvangers" hun enorme trommels om en om, teneinde de laatste ongerechtigheden uit de brij te halen, voor deze de lange weg door de machine begint, aan het einde waarvan de brij papier is geworden en dan flitsen door het elektrische „brein" van deze mastodont de bevelen van de papier makers, hem bedienende aan knoppen en handels. In deze herfst, misschien al over een maand, kan het zover zijn: 300 man werken er op hoog tempo aan in de enorme stationshal, die deze PM 21-trein herbergt: 140 meter lengte onder de gebogen kap, een machinehal, die op zichzelf al een fabriek is en die sinds maart 1954 onderdeel voor onderdeel uit de Kennemer grond is verrezen. Elke dag meer tonnen papier van de PM 21 - het is de produktie, die men voorlopig in het hoofd heeft. Als het zover is, wordt het bouwkantoortje van deze geweldenaar opgeheven en gaan de gekleurde spelden uit de grafiek. Maar boven de blauwdruk ken zal nog menige discussie rijzen over spoelpompen en viltbanen, over cilinders en isolaties. Congres van christelijke bouwvakarbeiders in Harderwijk Op het in Harderwijk gehouden congres van de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijver heid heeft de voorzitter, de heer J. van Eibergen, onder meer verklaard dat de geleide loonpolitiek in de bouwnijverheid volkomen mislukt is. Er is hier slechts sprake van een wilde loonvorming. Daar door heeft de buitenstaander een zeer slechte indruk van de situatie in het bouw bedrijf. Brengt men zijn gerechtvaardigde verlangens naar buiten, dan staat men daardoor tegen een muur van afweer, zo zei hij. De heer Van Eibergen wees de op vatting, als zou het aannemen en betalen van „zwarte lonen" een misdrijf zijn, van de hand. De vraag is gerechtvaardigd, zo zei hij, of deze hele situatie niet aan het bouwbedrijf is opgedrongen. „Nu er een werkgelegenheid is van 100 tot 140 percent brengt dat allerlei spanningen mee, vooral als blijkt, dat de werkgevers bereid zijn elke prijs te betalen". Men zal echter een drachtig moeten samenwerken om tot een juiste sanering te komen. Als dit zou ge lukken, zou daarmee een grote weldaad aan ons volk en aan onszelf bewezen zijn", zo zei de voorzitter. De procureur-generaal bij het Haagse ge rechtshof heeft een jaar en acht maanden gevangenisstraf geëist tegen een 28-jarige hotelportier uit Den Haag, die zich samen met een collega had schuldig gemaakt aan diefstal van re'ischèques, die hij nadat hij ze van een valse handtekening had voorzien verkocht aan een Amsterdamse hotelhouder. De portier was in beroep gegaan tegen het rechtbankvonnis: twee jaar gevangenisstraf. Ter zitting bleek, dat hij en zijn vriend in een paar maanden tijds f 14.000 hadden „ver diend" aan de verkoop van de chèques, die werden gestolen uit de hotelkamers van Amerikaanse toeristen. De procureur-gene raal merkte nog op, dat het vreemdelingen verkeer in het algemeen en de naam van de betrokken Haagse hotels in het bijzonder door deze geraffineerde diefstallen zeer zijn benadeeld. Het hof zal op 21 september ar rest wijzen. MASSALE BOEKENTENTOONSTELLING FRANKFORT (U.P.) Twintig landen, waaronder communistisch China, de Sov jet-Unie, Polen, Hongarije, Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije, Roemenië en Nederland, zullen zijn vertegenwoordigd op de boeken tentoonstelling die hier van 19 tot 24 sep tember wordt gehouden. In totaal zullen 1336 uitgevers boeken zenden. In het Rembrandtbioscooptheater te Utrecht is uit een daar geplaatste vitrine van een Utrechtse juwelier een aantal hor loges en ringen met een waarde van f 3000 geroofd. Waarschijnlijk hebben de onbe kende daders zich laten insluiten. Zij heb ben door het oplichten van een i-olluik het theater weer kunnen verlaten. Hadden zij een zelfstandige praktijk of waren zij in dienst bij een instituut De ambtenaar van het Openbaar Minis terie bij het kantongerecht te Utrecht, heeft tegen de Utrechtse medicus J. B. een boete van 1000 gulden geëist en tegen de Rotterdamse tandarts A. P. S. 500 gulden boete. Hun was ten laste gelegd, dat zij verbonden waren aan een tandtechnisch instituut te Utrecht zonder te beschikken over de daarvoor vereiste goedkeuring van de Inspecteur voor de Volksgezondheid. De eigenaar van het instituut, de 44- jarige J. M. F. S., had verklaard dat de arts in het huis, waar hij enkele vertrekken voor het door hem geëxploiteerde instituut had gehuurd, zelfstandig praktijk uitoefen de. De arts bevestigde dit. Wel gaf hij toe op verzoek van S. patiënten behan deld te hebben. De arts had hem uitdrukkelijk gezegd dat mensen, die zich door hem lieten behandelen, z ij n patiënten waren en S. of het instituut daarmee niets te maken hadden. De arts was dan ook van mening dat hij geen vergunning van de Inspecteur voor de Volksgezondheid nodig had. Ook de Rotterdamse tandarts A. P. S. verklaarde dat hij zelfstandig praktiserende. De arts, die hem in zijn Rotterdamse prak tijk als narcotiseur terzijde stond, had hem indertijd verzocht naar Utrecht te komen. Van enig dienstverband bij het instituut was volgens de tandarts geen sprake. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie trok echter de zelfstandigheid van de arts en de tandarts in twijfel. Hij was van oordeel dat zowel de aids als de tandarts ia dienst van het instituut stonden. De verdediger, mr. G. de Waard uit Rot terdam, bestreed deze mening. Ieder was baas op eigen terrein. De voor de behande ling benodigde materialen werden door de arts en de tandarts zelf besteld en betaald. Mr. De Waard vroeg voor de beide ver dachten vrijspraak. De kantonrechter zal op 21 september schriftelijk vonnis wijzen. BIENNALE VOOR POëZIE De Belgische minister van Openbaar On derwijs, Collard, heeft vrijdagochtend te Knokke de derde internationale Biennale voor poëzie geopend. Eenendertig landen nemen aan de Biennale deel, die tot 10 sep tember zal duren. 7 li# i f 65 VH De verkiezingsstrijd in de Verenigde Sta ten is begonnen. Nog twee maanden en dan gaat het volk naar de stembus. Er zijn slechts twee partijen, die meetellen: de Republikeinen, die Eisenhower en Nixon als kandidaten hebben voor de functies van president en vice-president, en de De mocraten, die Stevenson en Kefauver voor dragen. De aanvalsgeest van de Demo craten heeft indruk gemaakt. Toen de Re publikeinse leiders nog bezig waren op adem te komen van hun partij-conventie, vertrokken Stevenson en Kefauver reeds per vliegtuig teneinde in een week de De mocratische leiders in het land een soort geestelijke vitamine toe te dienen. De partij maakt niet de indruk begonnen te zijn aan een bij voorbaat verloren strijd, hoewel de opvatting nog overheerst dat de Repu blikeinen de beste kansen hebben. James A. Finnegan, de man die tech nisch de Democratische campagne leidt, is een rekenaar en strateeg. Hij gaat van de veronderstelling uit, dat Stevenson in „Margriet" dit frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... „Margriet?' is véél gezelliger! Wij voeren de originele Direct uit voorraad leverbaar. KLEEDJES 50 x50 9.25 KLOOSTERTAFELKLEEDJES 50x9014.90 Idem 72 x72 14.90 TAFELKLEEDJES 90x90.. 22.75 KUSSENS met kapok vulling 11.75 TAFELKLEDEN 64.00 KRUISSTRAAT 11 Haarlem - Telefoon 11491 Vrijdag heeft de burgemeester van Alk maar, mr. H. J. Wijtema, ter gelegenheid van het congres „Nationaal overleg voor gewes telijke cultuur" in het Stedelijk Museum de tentoonstelling „Het gewestelijke landschap" officieel geopend. Op deze expositie zijn zes tig schilderijen, vijf van elke provincie, bij een gebracht, die het landschap van de on derscheiden gewesten in beeld brengen. De tentoonstelling blijft tot 15 september in Alkmaar en gaat daarna naar diverse grote re steden in ons land. De deelnemers aan het congres zijn gisteren door het gemeente bestuur ten stadhuize ontvangen. 2 J Op grond van wat u verklaard hebt, neem ik aan, dat u die twintigduizend kronen met een gerust rart aan wijlen uw moder hebt overgemaakt en dat u met onvoldoende financiële middelen op reis bent ge gaan, omdat u, docent in de Slavische talen, in de positie verkeerde bij iedere Franse ambassade geld op te kun nen nemen. Daarop kan ik alleen maar antwoorden, dat ik geen enkel tegoed had of geen enkele aanspraak kon maken. Dat is genoeg! Uit het materiaal, dat ons ten dienste staat, hebben wij kunnen concluderen, dat u voor het «•ogenaamde Deuzième bureau (de Franse inlichtingen dienst) werkte. Onzin! U kunt zulk een bewering niet met bewijzen staven! Het is trouwens niet waar! Val me niet in de rede! Bent u soms vergeten, dat u in april en mei 1941 van Londen naar Lissabon ge stuurd bent om daar met de vertegenwoordiger van De Gaulle illegale reizen van Frankrijk via Spanje en Por tugal naar Engeland te organiseren? Helemaal niet! Dat heb ik inderdaad gedaan! Onze generale staf stuurde me daar als officier heen, omdat ik Frans sprak en Frankrijk vrij goed ken. We hadden, zoals u waarschijnlijk niet beseft, omdat u pas op de 22ste juni 1941 in de oorlog betrokken werd, een groot aantal gedemobiliseerde soldaten in de onbezette zone van Frankrijk, die na de Frans-Duitse wapenstilstand het land niet meer op legale manier konden verlaten. Onze regering wilde die mensen redden, omdat zij in het Frankrijk van Vichy gevaar liepen. Daarom ver toefde ik in april en mei 1941 in Lissabon. Als u mijn dossier naleest, zult u zien, dat ik in 1943 met een gelijk soortige opdracht weer naar Lissabon ben gegaan en dat ik einde 1943 zelfs twee maanden illegaal in Frankrijk was om contact op te nemen met onze mensen in de Ma quis (de ondergrondse strijders in Frankrijk). Wij bezitten aanwijzingen, dat u deze opdracht werd gegeven omdat u in contact stond en nog steeds staat met het Deuxième bureau. Oude liefde roest niet! Sinds 1945 hebt u drie keer een bezoek gebracht aan de Franse ambassade Ja, inderdaad. Dat heb ik gedaan. Ik heb toen de culturele attaché bezocht en gesproken over het uitwis selen van filologische litteratuur. Die bezoeken waren een uitvloeisel van besluiten, genomen door onze facul teitsvergadering. Het is echter hoogst eigenaardig, bijzonder eigen aardig, dat u op deze faculteitsvergaderingen er sterk op hebt aangedrongen, dat u met deze opdracht belast zou worden, en dat de uitwisseling van boeken met an dere landen dan Frankrijk u niet in het minst interes seerde. Ik was geïnteresseerd in specialistische publikaties, die ik nodig had voor mijn werk. Deze waren juist in Frankrijk verschenen. Citaten uit deze publikaties kunt u vinden in mijn laatste boeken en in recensies van Franse werken in onze vaktijdschriften. Goed, goed, mijnheer Jablonsky. Eerst hebt u ge probeerd om uit te weiden over politieke kwesties en daarna over wetenschappelijke. Vandaag hebben we een persoonlijk onderhoud gevoerd. Wanneer we elkaar een volgende keer officieel ontmoeten, zult u de gelegenheid hebben het materiaal, dat wij ter beschikking hebben, nader te leren kennen. Vandaag heb ik u, strikt persoon lijk, een indruk gegeven van wat wij weten. Onze rege ring is clement, mijnheer Jablonsky. Denkt u er maar eens goed over na, of u er niet verstandiger aan zoudt doen openhartig te spreken; of het niet beter zou zijn de diensten, die u de Franse imperialisten hebt bewezen, maar te bekennen. U hebt twee mogelijkheden om u te verontschuldigen. Tot september 1938 werkte onze re publiek ten volle samen met Frankrijk en gedurende de oorlog waren wij, om het zo maar uit te drukken, de geallieerden van De Gaulle. Een bekentenis zou u kunnen redden. Als u echter in uw koppige houding blijft vol harden, zult u ontdekken dat onze regering, clement als zij is, ook hard kan zijn, om niet te zeggen v/reed, voor de handlangers van het imperialisme. Ik heb nooit enig contact gehad met het Deuxième Bureau, nooit! Ik heb een vriend, Anatole Croisier, zo als u hebt ontdekt, waarschijnlijk door mijn brieven te openen, wiens broer in 1939 en 1940 militair attaché in Boedapest was. Later, gedurende de oorlog, volgde ik de bevelen van mijn meerderen op om onze landgenoten te helpen bij het ontvluchten van Vichy-Frankrijk. Na de oorlog heb ik belangstelling getoond voor Franse filo logische litteratuur. Dat zijn de feiten. Al het andere bestaat uit leugens en verzinsels. Ik geloof, dat het het beste is, als we ons onderhoud voorlopig maar afbreken. Denkt u eens goed na over wat ik u verteld heb: alléén een bekentenis kan u helpen. Dat is het advies van iemand, die u goed gezind is. Formanek stond op en drukte op de bel. Breng de gevangene terug naar zijn cel, zei hij tot de bewaker, die binnen was gekomen. Toen Jablonsky bij de deur stond, riep Formanek plot seling: Een ogenblikje nog. Gaat u weer even zitten! Her kent u deze papiertjes? Hij schoof een stapeltje pamfletten naar hem toe en spreidde ze waaiervormig voor hem uit. We hebben nog meer van deze rommel. Heeft u ooit vlugschriften als deze gezien? Nee, nooit, antwoordde Jablonsky, terwijl hij dr. Formanek recht in de ogen keek. Tot onze volgende ontmoeting. Vergeet mijn raad niet. In zijn cel wachtte een nerveuse Franta. Dit keer was het Jablonsky, die er op gebrand was van allerlei te vertellen. Ze proberen van de zaak een spionage-geval te maken, ze hebben onze pamfletten. Toen vertelde hij uitvoerig over het persoonlijk ge sprek, dat hij met dr. Formanek had gevoerd. HOOFDSTUK XII Dat is alles, had Jan gezegd. Hij zat nog steeds in het café in de Panska Straat. Helena had geruime tijd gezwegen. Ze voelde zich verward en ze begreep dat ze ongelijk had. Ze moest een antwoord geven, maar ze was bang, dat ze niet de goede woorden zou kunnen vinden. Ze had Jan onrecht aangedaan. Wantrouwen en argwaan vormden de atmosfeer, waarin het nieuwe re gime de oppositie bedwongen had. De atmosfeer was zelfs verstikkender en verderfelijker dan die, welke geheerst had bij de eerste ondergrondse beweging, die uit de oorlogsjaren. Helena begreep, dat Jan dit wist en dat ze niet veel hoefde te zeggen. Maar gedurende de lange stilte, die tussen hen heerste, terwijl ze rookten en hun glas leegdronken, werd Helena door nieuwe gevoe lens van wantrouwen overvallen. elk geval weer winnen zal in de negen staten, waar hij ook in 1952 de overwin ning behaalde. In 1952 waren er veertien staten, waar Eisenhower de 50 en 55,5 per cent haalde. De Democraten zullen het er op toeleggen die veertien staten overstag te doen gaan. De Democraten hebben nog een andere reden voor optimisme: opnieuw hebben de vakverenigingen thans'verenigd in één organisatie van vijftien miljoen leden zich uitgesproken ten gunste van de De mocratische kandidaten. De A.F.L.-C.I.O. gaat niet zover, dat zij zich uitspreekt vóór de Democratische partij. Het is tra ditie, dat de vakverenigingen de kandi daten op hun politiek gedrag beoordelen. De aanbeveling ten gunste van Stevenson en Kefauver betekent allerminst, dat alle arbeiders op dit tweetal zullen stemmen. De Republikeinen wijzen er op, dat de Democraten in 1952 verloren hebben, on danks een dergelijke steun van de arbei dersleiders. President Eisenhower begint zijn ver kiezingscampagne woensdag, wanneer hij een orienteringsvergadering zal leiden van Republikeinse partijleiders („bosses") uit alle 48 staten op Eisenhowers boerderij in Gettysburg in Pennsylvania. De rechtbank te Amsterdam heeft de 33-jarige accountant H. L. D. uit Duiven- drecht wegens verduistering van bijna 18000 en het vervalsen van girostortings bewijzen veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf met aftrek van twee maanden pre ventief, waarvan drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling der reclassering. De officier van Justitie had tegen de man een jaaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De verdachte had de verduistering ont kend, die hij zou hebben gepleegd in zijn functie van directeur ener naamloze ven nootschap. Hij heeft wel toegegeven twee maal een stortingsbewijs van de giro te hebben vervalst. Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS ZATERDAG 8 SEPTEMBER Minerva: „East of Eden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Fernandel als modekoning" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Fra-'s Hals: „De terugkeer van het monster", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het roversnest", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De pastoor van Kirchfeld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Marcelino", alle leef tijden, 7 en 9.15 uur; „Night people", 18 jaar, 23.30 uur. Phoenixterrein, 8 uur: Cir cus Van Bever. Stadsschouwburg, 8 uur; Nieuw Ned. Toneelgezelschap met „Tsant- sa". ZONDAG 9 SEPTEMBER Minerva: „Ea t of Eden", 14 jaar, 2, '.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: 11 uur: „Het grote avontuur", alle leeftijden; „Fernan del als modekoning", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van het monster", 14 jaar, 2, '.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het roversnest", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30 uur; „With a song in nr" heart", alle li -ftijden; „De pastoor 'an Kirchfeld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 11 „In het jacht gebied der haaien", alle leeftijden; „Pic nic", alle leeftijden, 2, 4.15', 7 en 9.15 uur. Lido: 11 uur: „Rose Marie", alle leeftijden; „Marcelino, brood en wijn", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg, 8 uur: Het Nieu v Ned. Toneelgezelschap met „Tsantsa". „De Leeuwerik", 8 uur: Dans- avr met medewerking van „The Ball room Players". Phoenixterrein, 3 en 8 uur: Circus Van Bever. MAANDAG 10 SEPTEMBER Minerva: „Desiree", alle leeftijden. 8.15 uur. Rembrandt: „Fernandel als mode koning", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden vrouwen', 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van het monster", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 -ur. Roxy: „Dodende kogels", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De pastoor van Kirch feld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Marcelino. brood en wijn", alle leef tijden, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel, 8 uur: Interkerkelijke samenkomst. Zang- dienst van 7.30 af. De buitenkant der borrelglazen: de betonnen waterreservoirs voor nieuwe PM 21. de- De fabriekshal met de onafzienbare machine. fo «A „Kijk", zei mannetje Blïblam. „Nu maak ik die deur open met deze sletitel". Hij stak een grote sleutel in het slot van de geheimzinnige deur en opende die. Achter de deur werd een lange, lange gang zichtbaar. „Nu moet je deze gang in lopen", zei mannetje Bliblam. „Aan het eind van die gang kom je bij een wenteltrap, die moet je oplopen... en dan zie je vanzelf wel, wat je verder moet doen". „Ben ik nu heus bijna in Luilekkerland?", zuchtte Bunno. „Ja, heus waar", zei het mannetje. „Dit is het laatste werk, dat je ervoor hebt moe ten doen. Ga dus maar gauw, en bedankt voor het sjouwen, hoor!" (Van onze correspondent in Washington) ADVERTENTIE ADVERTENTIE DE SAMENZWEERDERS (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6