Leuk is anders Lichtvaart 1956 bewees dat drijvend corso een spectaculair evenement kan worden Plechtige bijeenkomst in de ridderzaal van het stadhuis Nieuwe sporthal voor akademie van Nauwelaertz de Agé t «A Dorre artikelen onthullen waarborg voor zelfgekozen staatsbestel Tsantsa MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT 9 Boten en prijzen Victoria Regia bloeit weer in Bloemendaal Djakarta's landgerecht begint met zaak-Doornik t v - Samenwerking Afkondiging grondwetswijzigingen Sluitingsstranddag Reddingbrigade Brandje aan Jansweg in Haarlem Vogels gered Eerste ziekenauto met mobilofoon Stichting Ankerwerk vraagt om steun Goocheltoeren van een „commentexistialist" Huurkoop-slachtoffers veroordeeld H. H. A. v. Beek overleden Consultatiebureau in Oud-Schoten Naar schatting van specialisten op dit gebied hebben ongeveer twintigduizend tot dertigduizend mensen zaterdagavond langs de oevers van het Spaarne, op de hoe dan ook genaamde wegen tussen het clubhuis van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging en de spoorbrug, het thans ..lichtvaart" gedoopte watercorso tot besluit van het zomerseizoen gadegeslagen. Rustig dreven de kunstig met in totaal meer dan zesdui zend lampen versierde boten, de dikwijls jagende wherries uitgezonderd, door de kabbeling van het donkere water. Echte golven waren er niet, ook niet van enthou siasme bij de af en toe beleefd applaudis serende toeschouwers. Het was opvallend hoevelen er afdropen na de heenvaart en hoe weinigen er terugkeerden om de fees telijk drijvende stoet opnieuw te zien pas seren. Natuurlijk, er waren er velen bij die hun kinderen naar bed gingen brengen, maar er klonken toch weinig liedjes van verlangen om langer te mogen blijven. Niettemin: deze eerste proefneming met een lichtvaart op grote schaal mag zeker, hoewel niet boven verwachting, geslaagd worden genoemd. In principe is het een aardige opzet, waarvan voor de toekomst nog veel goeds kan worden tegemoetgezien. Terecht heeft men voor deze sprookjesachtige spelevaart de bloemenversiering, die op het water en zeker in de avonturen niet veel effect sor- teert.achterwege gelaten. Witte en gekleur de lichtjes, zo redeneerde men, doen het daarentegen altijd. In deze overtuiging werd men gesterkt door de ontwerpen, die de corso-specialist Jos. van Driel uit Am stelveen de organisatoren voortoverde. De opzet was conventioneel maar niet onaan trekkelijk: vissen, vlinders en eenden voor de kano's, legendarische figuren en bouw- De groentekisten op de Friese Var kenmarkt te Haarlem vormden een zeer bruikbare tribune voor de vele belangstellenden. werken, benevens enkele bloemmotieven en humoristische bedenksels. Toch meende de jury, die bestond uit de schilder Levinus Tollenaar, de heer H. de Nie (technisch ambtenaar van het Gemeentelijk Energie bedrijf en specialist op het gebied van ver lichting) en de toneelcriticus David Ko ning, aan de prijsuitreiking na afloop enige critische opmerkingen te moeten laten voorafgaan, hopende dat men daar bij her halingen in komende jaren profijt van zou kunnen hebben. De jury is van oordeel, aldus werd bij monde van eerstgenoemd lid bekend ge maakt, dat het resultaat van de Lichtvaart 1956, in deze vorm als 'n plaatselijke novi teit te beschouwen, bevredigend mag heten, mede gelet op de financiële mogelijkheden (en dus praktische onmogelijkheden). Het esthetisch peil was echter over het alge meen niet hoog. Vooral moet worden be- tren d, dat de boten zelf te weinig in de versiering zijn opgenomen, teveel hun eigen aard verloochenden als het ware en voor namelijk als dragers van wezensvreemde elementen fungeerden. In vele gevallen bleek de verlichting slordig te zijn gemon^ teerd en afgewerkt. Bovendien hadden enkele deelnemers te weinig rekening ge houden met de duur van de tocht, waar door het licht allengs verzwakte of voor tijdig uitviel. Met nadruk werd erop gewezen, dat deze opmerkingen in de eerste plaats bedoeld waren als bijdragen tot verbetering bij herhalingen van een dergelijk spectaculair evenement in volgende jaren. De eerste prijs in de afdeling motorjachten en zeil boten werd voor ,.Het Kasteel" toegekend, een omvangrijk bouwsel, evenwichtig van ingenieuze montering en goed van kleur. Zoals bij vele andere boten was ook hier te weinig aandacht aan het eigenlijke dek geschonken. Er was een voortreffelijke vlakverdeling, zeker als men rekening houdt met de betrekkelijk beperkte moge lijkheden tot bevestiging maar daarmee is tevens een zwak punt van het gehele corso aangeduid: alles bleef tezeer in één vlak. Het zou niet zo kwaad zijn voortaan In de kas van de Bloemendaalse gemeente kwekerij aan de Veldlaan in Bentveld bloeit op het ogenblik opnieuw de Victoria regia. Daarom zal de kas vanavond en morgen avond van half acht tot half tien voor het publiek geopend zijn. DJAKARTA A.N.P. Heden zou voor het landgerecht te Djakarta de eerste zit ting worden gehouden in de zaak tegen de Nederlander H. Doornik. Dit is echter niet seschied. Het was ook niet bekend, wan neer de eerste zitting wél zal worden ge houden. Doornik is ruim drie jaar geleden in verband met de beschuldigingen tegen Schmidt en wijlen Jungschlager gearres teerd. Naar de correspondent van het A.N.P. in D.iakarla verneemt, heeft Doornik een verdediger gevonden. De naam van de advocaat werd echter niet onthuld. .i adviezen van een architect in te winnen ter verhoging van de ruimtelijke werking! Het andere „varende kesteel" dat van Dul cinea, met de suggestie van een sterren hemel werd met vier punten minder als derde gewaardeerd. Daartussen kwam de vernuftig opgebouwde „Prikkebeen" op de tweede plaats, ook al omdat daarin enige motoriek was betracht. De rangschikking vermeldde vervolgens als vierde Hóp Ma- rianneke, als vijfde Bavo, als zesde de Rondvaartboot met de stemmige eenvoud van kaarsen achter de ramen boven de zwarte waterspiegel en als zevende Schelp. Het hoogste puntenaantal van de gehele lichtvaart werd aan de zogenaamde Clownswherry verleend: twee omtrekken van vissende figuren met enkel wit licht, die steeds een schoen ophaalden, een grap pig en technisch knap verwezenlijkt voor beeld van toepasselijke bewegelijkheid. De rangorde luidde verder: wachterswherry, tweede viswherry, muzikanten wherry, groep versierde wherries en eerste vis wherry. Bij de kano's ging de hoofdprijs naar de groep eenden. De „visjes" werden tweede, de eenzame bloemenkano voorop kwam op de derde plaats en tenslotte was er dan nog een prijs voor de voorste vlin derkano's. De Clownswherry verwierf ook dc plaquette van Haarlems Bloei voor de meest originele uitvoering. Die voor de mooiste afwerking werd aan „Het Kasteel" toegewezen, die voor het beste lichteffect aan „Bavo". Als het aan de jury had gelegen, dan zou er stellig een bijzonder eervolle vermelding zijn verleend aan de eenvoudigste groep van het gehele corso, de buiten mededin ging slechts ter aanvulling meevarende sierschepen met witte en oranje lampen langs de tuien. Maar het mooiste schip van alle en hier citeer ik een uitspraak van De Clownswherry kreeg een dubbele bekroning. Schitterend staken de licht jes der dwaze figxiren tegen de donkere achtergrond af, Levinus Tollenaar was toch 't inwendig verlichte van de Grote Kerk, dat men van de tribune aan de Turfmarkt statig aan de bocht van het Spaarne zag liggen! Naast die tribune, door een organisatorische fout pas op het laatste moment aan wat licht geholpen, maakten de leden van „Arti et Religioni" zich zo verdienstelijk de lange wachttijd met opgewekte marsmuziek te korten. Bij de prijsuitreiking probeerde de voor zitter van Haarlems Bloei, wethouder D. J. A. Geluk, zich met behulp van een micro foon in het clubgebouw van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" enigszins verstaanbaar te maken boven het gejoel der merendeels jeugdige aanwezigen om enkele woorden van dank te spreken aan organisatoren en hun medewerkers, daarbij ook de Rijkspolitie te water en de Havendienst van de gemeente Haarlem noemende. Spreker beschouwde een der gelijk corso als een goede gelegenheid om de samenwerking te bevorderen tussen de diverse watersportverenigingen, die nog zo weinig onderling contact hebben. Maar in de eerste plaats is een lichtvaart natuurlijk bedoeld om propaganda te maken voor de stad en om de bevolking een avond, van collectieve vreugde om een fantastisch schouwspel te bezorgen. Ongetwijfeld zal men daarin een volgend jaar nog beter slagen, want het Spaarne zonder aflei dende straatverlichting is een ideale gelegenheid voor een dusdanig romantisch divertissement. IN DE VOOR DEZE GELEGENHEID feestelijk met kaarsen geïllumineerde ridder zaal van het Haarlemse stadhuis werd vanmorgen om half elf voorlezing en afkondiging gedaan van de wijzigingen in de Nederlandse Grondwet. Op hetzelfde ogenblik dat deze wijzigingen werden afgekondigd in alle Nederlandse gemeenten, tijdens openbare zittingen van de Hoge Raad der Nederlanden en van alle gerechts hoven en arrondissementsrechtbanken in ons land. De ridderzaal was geheel gevuld met genodigden, waartoe, behalve een aantal officiële personen van rijk, provincie, gemeente en enige militaire autoriteiten, ook aanwezig waren alle rectoren, direc teuren en hoofden van alle in Haarlem gevestigde scholen voor gymnasiaal, middel baar en uitgebreid lager openbaar en bijzonder onderwijs, elk vergezeld van vier leerlingen uit de hoogste klassen der school. Om precies half elf traden de burge meester, mr. O. P. F. M. Cremers. de ge meentesecretaris, mr. H. E. Phaff en de wethouders D. J. A. Geluk en W. C. Bak ker, de ridderzaal binnen, waarna de ge meentesecretaris onmiddellijk begon met de voorlezing van de betrokken Grond wetswijzigingen. Ter verkorting en verduidelijking werd slechts één keer de inleiding, die bij elk der gewijzigde artikelen dezelfde was, ge lezen en werd de ondertekening slechts bij het laatste artikel voorgelezen. Aandach tig luisterde het talrijke gehoor naar de op zich zelf vrij droge wetsartikelen, waaruit onder meer bleek, dat in den vervolge zee- en landmacht in de Grondwet met de term „krijgsmacht" zullen worden aan geduid, dat de paragrafen over de Antillen, Suriname en Nederlands Nieuw Guinea zullen worden aangepast aan het nieuwe statuut voor het koninkrijk en tenslotte dat het aantal leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal zal worden uit gebreid tot honderdvijftig en dat der Eer ste Kamer tot vijf-en-zeventig. Vervolgens lichtte de burgemeester, mr. O. P. F. M Cremers, de betrokken wijzi gingen nader toe, waarbij hij allereerst dank bracht aan de aanwezigen voor hun komst, waarin hij een teken zag van de eerbied voor de Grondwet als staatsrech terlijk fundament van onze samenleving. Hij schetste in het kort de geschiedenis van ons land, die zoveel met vrijheids strijd te maken heeft gehad en dat het begrip vrijheid in ons land ten nauwste samenhangt met de figuren uit het huis van Oranje. Als alle menselijk werk is ook de geschreven Grondwet niet volmaakt, maar een produkt van zijn tijd. Ook de Grondwet, moet dus van tijd tot tijd wor den aangepast. Sinds 1814 zijn twaalf maal wijzigingen aangebracht en deze laatste wijziging noemde de burgemeester „het aanbrengen van enige verfijningen en toe voegingen aan het bouwwerk van ons staats- en volksbestel". Na deze plechtige toespraken volgde het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus door het siadhuiskoor onder leiding van de heer P. Q. Wolff, door de aanwezigen staande aangehoord. Hiermede was het officiële gedeelte af gelopen en onderhielden autoriteiten en gasten zich nog enige tijd genoeglijk met elkaar. Aldus geschiedde de afkondiging van wijzigingen in onze hoogste wet in Haar lem: plechtig en, het zij met de meeste eerbied gezegd: een tikkeltje droog. Het geen gezegd mag worden, zonder aan wie dan ook afbreuk te doen. Een dergelijke gebeurtenis vormt nu eenmaal een plechtig moment in ons volksbestaan en is als alle plechtigheden enigszins saai. Zoals alle wetsartikelen uitmunten door een voor de leek meestal volkomen onbegrijpelijke ter minologie (waarvoor zouden anders rechts geleerden nodig zijn?), zo maakt ook de woordkeus van de Grondwet hierop geen uitzondering Dat desondanks de gebeurte nis aangrijpend was, is te danken aan de omstandigheid dat, zoals ook de burge meester in zijn toespraak memoreerde, ge dachten op een moment als dit vaak terug gaan naar de tijden, dat ons land geen wet en recht kende en men snakte naar het ogenblik, dat wij weer onder een Grond wet zouden kunnen leven, hoe dor ook op gesteld, en wij ons leven weer zouden kunnen inrichten naar de wijze en tra ditie van het door ons zelf gewenste demo cratische staatsbestel. Elders Ook in de gemeente bloemendaal had hedenmorgen de plechtige afkondiging van de wijziging van de Grondwet plaats. Dit gebeurde in de raadzaal bij monde van de gemeentesecretaris, de heer G. van Eek. Tal van leden van het Bloemendaalse ge- meentepersoneel en scholieren waren van deze plechtigheid getuige. Het college van B. en W. was door verplichtingen elders verhinderd hierbij aanwezig te zijn. Een soortgelijke plechtigheid had in het Heemsteedse raadhuis plaats, terwijl in een bijzondere zitting van de Haarlemse recht bank de afkondiging geschiedde. Mr. A. M. baron Tuyl van Serooskerken presideerde en de griffier, mr. C. Leeuwen van Duiven- bode, las de gewijzigde artikelen voor. Zondag werd door de Bloemendaalse Red dingbrigade tot besluit van het seizoen de sluitingsstranddag gehouden. Gelukkig viel er op het strand niets bijzonders voor, zodat de leden zich uitsluitend konden bepalen tot het houden van onderlinge wedstrijden, zo wel voor de volwassenen als voor de jeugd. Dit jaar werd voor het eerst een pop 'g gedaan de jeugd in te schakelen en naar wij vernamen is dit experiment volkomen geslaagd. De jeugdbrigade'heeft al veel ver dienstelijk werk gedaan en het bestuur heeft er dan ook veel vert'-ouwen in dat hier op den duur goede redders uit zullen groeien. Het programma voor september vermeldt verder een gecombineerde vergade ring van bestuur en technische commissie op vrijdag 14 september, een najaars-leden- vergadering in hotel-restaurant „Roozen- daal" te Overveen op vrijdag 28 september en op zondag 30 september een duinwande ling in „de Kennemerduinen". Brandweer maakte met succes gebruik van waterdichte zeilen De Haarlemse brandweer is zondag middag omstreeks één uur in actie geko men voor het blussen van een brand in een slaapkamer aan de achterzijde van de tweede verdieping boven het café „De stad IJ muiden" aan de Jansweg. Er was meer rook dan vuur, zodat de brand door middel van de zogenaamde hulpstraal al dadelijk bedwongen was. De vuurhaard bevond zich in de kapokmatras van een der drie bedden welke zich in de kamer bevonden. Bij het onderzoek is ge bleken, dat een der bewoners omstreeks tien uur 's morgens in bed heeft liggen ro ken. Het beddegoed is verloren gegaan en ook de houten vloer was door het vuur aangetast. Bij het blussingswerk heeft de brand weer met succes gebruik gemaakt van nieuwe waterdichte zeilen om de water schade te beperken. Deze zeilen zijn in het vertrek op de eerste verdieping onder de kamer waar de brand woedde, gelegd. Daar bij is gebleken dat de waterschade inder daad tot een minimum beperkt is geble ven. In een vertrek aan de voorzijde van de tweede verdieping stond een mand met kostbare vogeltjes. Door de hevige rook ontwikkeling liepen deze diertjes verstik kingsgevaar. Men heeft er echter tijdig aan gedacht de vogels naar een veilige plaats te brengen. Uiteraard trok ook deze brand veel be kijks. De bewoners zijn verzekerd. Aanwinst voor Haarlems ziekenvervoer De G.G.D. te Haarlem is in het bezit ge komen van een nieuwe ziekenauto, model Ford 1955, die voor het eerst in de geschie denis van het Haarlemse Ziekenvervoer- wezen is uitgerust met een mobilofoon. De centrale hiervan zal gevestigd worden in de garage op het Lorentzplein. Voor de patiënt is het ook prettig dat de wagen uitgerust is met een vloeistofkoppeling, waardoor het stoten bij het schakelen wordt vermeden. In de wagen bevinden zich onder andere een zuurstofkoffer een ventilator en twee brancards, die in de lengte, de breedte en de hoogte versteld kunnen worden. Om meer ruimte te ver krijgen, kunnen de stoelen worden opge klapt. Aan de vering van de brancards en de wagen zelf is buitengewone zorg be steed. De brancards werken volgens het Rieuwisveersysteem. Zelfs bij het rijden over hobbelige wegen ondervindt de pa tiënt geen last van schokken en stoten. Hij ligt als in een zwevende wieg. Bij warm weer kan door middel van airconditioning koude- en bij koud weer warme lucht worden opgewekt. Men heeft de gordijntjes, die nog in de oudere types wagens bestaan, hier ver- \angen door matglas. Aan de verlichting heeft men ook veel zorg besteed. De lam pen in de wagen kunnen zwak en helder branden. Aan de voorkant zijn twee mist lampen aangebracht. Bij een ongeval kan het verkeer hierop opmerkzaam worden gemaakt door twee rode knipperlichten aan de achterzijde. De achterdeur is voorzien van een speciale sluiting, zodat de deur niet met een klap kan dichtslaan. Het ligt in de bedoeling in de komende jaren het gehele bestaande wagenpark te vervangen door dergelijke auto's. De Stichting Ankerwerk te Haarlem zal van de Stichting Club- en Buurthuizen het clubhuis aan de Lange Margarethastraat overnemen. Het clubhuiswerk wordt voor een groot gedeelte door de overheid gesub sidieerd, maar twintig percent van de ex ploitatielasten zal door particulieren moe ten worden gedekt. Wil de Stichting Anker- w rk slagen, dan zal per jaar minstens 2000 moeten worden opgebracht. Gelukt dit, dan kunnen in het clubhuis aan de Lange Margarethastraat 230 kinderen en kele uren per week worden beziggehou den. De kinderen kunnen deelnemen aan diverse activiteiten, zoals sport, timmeren, lezen en vele soorten handenarbeid. Het bestuur van de Stichting Ankerwerk, die is aangesloten bij de Moderne Jeugdraad, doet een beroep op sympathisanten om dit mooie werk financieel te steunen. Men kan daartoe gelden storten op gironummer 390199 ten name van de heer P. A. van Vuuren, Cramerstraat 65 zw., Haarlem. Bijeenkomst Haarlemse Expogé Ondanks het feit, dat zaterdagavond de lichtvaart op het Spaarne gehouden werd, was de bijeenkomst, die de Haarlemse af deling van de Nederlandse vereniging van Expolitieke Gevangenen uit de Bezettings tijd in restaurant Dreefzicht te Haarlem belegde, goed bezocht: de zaal zou maar weinig meer belangstellenden hebben kun nen bevatten. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer K. R. van Staal, was er een muzieknummer, dat verzorgd werd door de Bella's, twee meisjes met accordeons. Hierna was het de beurt aan mr. J. A. P. C. ten Bokkel, die enige goochelnum- mers ten beste zou geven. Voordat hij zijn trucs begon stelde hij er prijs op te ver tellen, dat. hij geen goochelaar, maar een „commentexistialist" was. Wat dat be tekende? He. woord was afgeleid van het Franse „comment existe-il?", als pendant waarvan het goed Nederlands „Hoe be staat het?" kan dienen. Na deze korte ont boezeming had mr. Ten Bokkel de toe schouwers al onmiddellijk in de ban door uit de zoom van zijn broekspijp een bran dende sigaret te halen en uit lege karaf jes een onnoemelijk aantal glaasjes verster kend vocht, „dat gewoonlijk in^en vier kante kruik zit" te schenken. Vervolgens kwamen de kaarttrucs aan de beurt. Als tenminste deze fenomenale toeren met de oneerbiedige term „trucs" aangeduid mogen worden. Eén van deze trucs dan bestond uit het noemen van kaarten, die tevoren door enige mensen uit de zaal uit een pakje gehaald en door hen alleen gezien waren. Helemaal klopte het niet, toen mr. Ten Bokkel inplaats van een harten aas, een ruiten aas aanwees. Toen de trekker van de bewuste kaart hardnekkig bleef ontkennen, dat hij een harten aas getrokken had, antwoordde de commentexistialist: „Dat spijt me, dan is hij veranderd". Met touwtoeren moest de gehele zaal onder hypnose gebracht worden, hetgeen zonder enige moeite gelukte. Toen kon iedereen waarnemen, dat een touw ook rechtop in de lucht kon staan. Bovendien bewees mr. Ten Bokkel, dat er geen sprake van was, dat het touw door middel van onzichtbare draadjes omhooggetrokken werd. Over het algemeen trouwens tracht te hij, niet zonder succes overigens, te be wijzen, dat alles „netjes toeging". Ten slotte werd een toer vertoond, waarmee de goochelaar in de oorlog nog al eens moei lijkheden had ondervonden. Hij haalde uit een ogenschijnlijk leeg doosje vele ge kleurde doekjes met als slot een oranje doekje en een grote rood-wit-blauwe vlag. Na de pauze vertoonde de adjudant van koningin Juliana, majoor F. W. K. Bischoff van Heemskerck, een door hem zelf ver vaardigde kieurenflim van het bezoek van het koninklijk paar aan de West, waarbij hij zelf toelichtende woorden sprak. Tot slot vertoonde de heer Bischoff van Heerns- kreck nog een door hem zelf gemaakte film van de Olympische ruiterspelen in Stockholm. De bijeenkomst werd gesloten door een kort woord van het bestuurslid mevrouw H. S. R. StokmansDegen. Haarlemse politierechter „Het is onbegrijpelijk en onverantwoorde lijk, dat men dergelijke dure apparaten als een bandrecorder 7,0 maar vlot in huurkoop aan iedereen afgeeft". Dit zei de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman toen vanmorgen een 46-jarige Haarlemse koopman zich voor de politierachter te Haarlem wegens verduistering had te ver antwoorden. De man had in juli in huurkoop een band recorder gekocht ter waarde van f 900, waar na hij het apparaat weer had verkocht. Hij zou tot de koop ziin aangezet door gesprek ken in zijn kosthuis. De officier van Justitie achtte de verdach te schuldig, hoewel de morele schuld eigen lijk op de schouders van de verkoper drukt, en eiste een gevangenisstraf van vijf maan den met aftrek. De advocaat mr. S. Groen pleitte voor een voorwaardelijke straf. Deze overtreding is gewoon uitgelokt aldus pleiter. De politie rechter mr. C. E. Muller legde een gevange nisstraf van vier maanden met aftrek op. Een Haarlemse chauffeur had een radio toestel, dat hij in huurkoop had gekocht, weer van de hand gedaan. Volgens zijn ver klaringen voor de politierechter was de man hiertoe gedwongen, omdat hij in februari van dit jaar geen inkomen genoot. Met zijn gezin van twee kinderen woonde hij in en de man zou op straat gezet zijn, als hij niet tijdig de huur had betaald. De officier van Justitie wilde rekening houden met de moeilijke omstandigheden, waarin verdachte heeft verkeerd en voorts met het voornemen van verdachte, om zijn schulden af te lossen, en eiste een maand voorwaardelijk. De politierechter legde deze straf met een proeftijd van twee jaar even eens op. 99 99 Zaterdagmiddag werd in de sportaka- demie van de heer J. Nauwelaerts de Agé aan dc Bloemendaalseweg te Overveen de nieuwe sporthal door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller officieel geopend. Nadat de heer Nauwelaerts de burge meester met enkele woorden had welkom geheten en een groepje kinderen de eerste burger had toegèzongen, feliciteerde de burgemeester de heer Nauwelaerts met deze nieuwe aanwinst van zijn akademie. De heer Nauwelaerts bracht dank voor de spontane wijze waarop zovelen hier met opoffering van hun vrije zaterdagmiddag waren bijeengekomen. Voor hem was dit een groot moment in zijn leven. In 1939 begon hij met een enkel lesje op een zolder in Den Haag. Thans is zonder subsidie deze ruimte gecreëerd, op een mooi punt in de vrije natuur. Dr. Noordzij voerde namens de leerlingen en oud-leerlingen het woord. Hij zei blij te zijn de heer Nauwelaerts met deze sport zaal te kunnen gelukwensen, hoewel de gemeenschap van sportvrienden deze aka demie al sedert langere of kortere tijd als een eigen trainingscentrum beschouwt. Dr. Noordzij overhandigde na zijn toe spraak een cadeau, bestaande uit sier- smeedwerk in drie figuren, die op de grote ramen bij de entree van de sportzaal aan gebracht zullen worden. Deze figuren, voorstellende in het midden het embleem van de akademie, links het judo en rechts het algemene balspel, werden vervaardigd naar tekeningen van de heer Van Tijen en uitgevoerd door ir. P. I. Cokart uit Aerden- hout. Deze versiering is niet alleen nuttig (bescherming tegen hoge ballen van de ra men) doch is ook uit esthetisch oogpunt volkomen verantwoord. De heer Van Tijen wees erop dat hij tijdens het werk ook vaak in aanraking was gekomen met het werk van de heer Nauwelaerts, waar hij veel bewondering voor had. Hij dankte het gemeentebestuur voor de prettige samenwerking en voorts ook zijn naaste medewerkers bij de tot standkoming van deze sporthal. De heer Doyes, directeur van CIOS in Overveen, zei verheugd te zijn over deze prachtige aanwinst van de heer Nauwe laerts, anderzijds betreurde hij het dat zo iets nog niet op het ClOS-terrein stond. De heer De Leeuw van de Nederlandse Jiu Jitsu- en Judobond hoopte dat dit goe de voorbeeld landelijk navolging zou vin den. De heer Leo Horn sprak als zakenman en leerling. Hij was dankbaar toen zijn voetballoopbaan een einde dreigde te ne men, voor de hulp van de heer Nauwe laerts. Hierna werd er een dans-judo-en jiu jitsudemonstratie gegeven, waarbij de Judokampioen Geesink zich van zijn beste zijde deed kennen. De heer Nauwelaerts dankte tenslotte alle sprekers met een persoonlijk woord. Onder de aanwezigen merkten wij onder andere op de Burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema met zijn echtgenote, de directeur van publieke Werken, de heer IJ. E. Dijkstra en de hoofdinspecteur van politie de heer J. Voerman. Van oud burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex had de heer Nauwelaerts een telegram uit Genève ontvangen. Met de beste wil van de wereld kan men niet zeggen, dat het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap, dat onder artistieke lei ding staat van Frits van Dijk en Guus Hermus, een gelukkig debuut in Haarlem heeft gemaakt met de zaterdagavond ge geven landelijke première van „Tsantsa" door Max Regnier, een bewerking van een door André Gillois geschreven filmscena rio. Het heeft er in het begin heel even op geleken of men met een vrij aardig blijspel vol nieuwe variaties op een eeu wenoud motief te doen zou krijgen, maar het duurde niet lang of men zat middenin een zouteloze klucht, een stoffige uitdra gerij van tweedehands grapjes en versle ten wijsheid van een populaire scheurka lender (zoals: „Nu je zegt dat je hem haat, weet ik zeker dat je van hem houdt..."). In het eerste tafreel van het eerste be drijf is men getuige van de consternatie in een gezin van Franse kanobouwers bij het ontvangen van het bericht van de terug keer van de doodgewaande schoonzoon, die een ontdekkingsreis naar het gebied van de Jivaro-Indianen had ondernomen. De in middels met de ploegbaas hertrouwde Irène ziet in haar door paniek overspan nen fantasie de moelijkheden bij zijn te rugkeer voor zich, eerst als een ziekelijke lijder aan geheugenverlies, dan als een verwilderde held zonder begrip voor an dermans rechten. Deze in de op stang ge jaagde verbeelding doorleefde scènes zou den - althans bij de herhaling die ik zon dagavond zag - een nog vermakelijker ef- Bep Dekker en Fons Rademakers in het blijspel „Tsantsa". fect hebben gehad, als de schijnwerpers voor de „close-ups" telkens onmiddellijk hun doel hadden getroffen. Nu kwamen er door gebrekkige tekstkennis of door tech nische misverstanden enkele storingen voor bij de overgangen van het ene angst visioen naar het andere. Intussen heeft men hieruit kunnen leren, dat de Haarlemse Schouwburg met een belichtingsinstallatie met tien voorinstellingsmogelijkheden toch wel zeer gebaat zou zijn, tenzij men niet ten onrechte de mening koestert dat een dergelijke methode beter voor de bioscoop past. Verder wordt men dan in het resterende deel van de avond bezig gehouden met lugubere verhalen over de primitieve prak tijk van het verschrompelen van hoofden, eerst zoals dat in de Amerikaanse oerwou den met gestorvenen wordt toegepast en daarna zoals dat met levende mensen in Frankrijk gebeurt door vrouwen, die al haar sentimentele listen en brutale streken te pas brengen om haar echtgenoten klein te krijgen. Het is het oude verhaal over de pantoffelheid en de kenausdochter, waarbij alleen geschermd wordt met in de tijd van Blumenthal en Kadelburg nog én- bekende termen als minderwaardigheids complex en geldingsdrang. Het is nog ge lukkig dat Magda Janssens en Bep Dekker zich niet geneerden de huiselijke tirannie en ontladingen van boosaardig tempera ment danig te overdrijven, want nu kon men al zijn behoefte aan het menselijk- waarschijnlijke met een gerust hart, maar daarom niet minder verveeld, laten varen. Als regisseur heeft Fons Rademakers, als gast medewerkende, het geheel maar over de kluchtige boeg gegooid. Als ver tolker van de rol van de „brave marin" probeerde hij een gevoelige toon te vinden, evenals Bob Verstraete, die voor de onver vulbare opdracht stond de tweede echt genoot althans een soort karakter te ver lenen. Verder zag men in de openings scène Johan van Hulzen, die lange tijd in het buitenland heeft doorgebracht, hetgeen men goed kon horen. Hij maakte een dilet tanterige indruk. Enig wérkelijk genoegen viel er te beleven aan het stamelende man netje van Frits van Dijk, de man die nooit de kans heeft gekregen zijn mening uit te spreken en aan het slot voor zijn levens lange vernedering met fijnzinnig uitgespeel de triomf wraak neemt - een revanche, die men ook het Nieuw Nederlands Toneel gezelschap mag toewensen. DAVID KONING. Te Haarlem is zaterdag in de leeftijd van 62 jaar overleden de heer H. H. A. van Beek, in leven een bekende figuur in Haarlemse middenstandskringen. Zo was de heer Van Beek lid van de Haarlemse Kamer van Koophandel en lid en mede oprichter van de Haarlemse inkoopvereni ging van rooms-katholieke kruideniers. De uitvaartdienst zal woensdagmorgen gehouden worden in de kerk van het Al lerheiligst Hart van Jezus aan de Klever parkweg, waarna de begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op het r.k. kerkhof St. Barbara. Zuigelingenzorg door Oranje-Groene Kruis Het eerste zelfstandige eonsultatiebureau van het Oranje-groene kruis zal dank zij de medewerking van de kerkvoogdij van de Hervormde gemeente Spaamdam in de bij gebouwen van de Sionskerk aan de Ekster straat in Oud-Schoten op maandagmiddag 17 september in, gebruik worden genomen. Voorlopig wordt alleen een zitting voor zuigelingenzorg gehouden. Het ligt in de bedoeling binnen enkele maanden ook een kleuterzorgzitting te houden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11