OPEL r. H. F. Dr. Van Dis pleit voor actuele waarde van Van Looy's werk Afscheidsdienst ds. J. W. Weenink Ds. J. W. Wery deed intrede bij Haarlemse Remonstranten Zevende Van Looy-expositie geopend Financiële steun van Prins Bernhardfonds Bekende figuur bij Baptisten-gemeenten Amsterdamse Beurs 10 OFFICIAL DEALER Parochiekerk Overveen bestaat een eeuw Botsing door overstekende hond Scooter rijder ernstig gewond 'Zadkine's „Harlekijn1' wordt 21 september onthuld Eltregi-padvinders hielden Koempoelan in Haarlem Programma orgelconcert door Piet Kee Concerten in Linnaeushof Na vogel in melkfles, nu muis in brood Schietwedstrijden S.W.G. te Overveen Cabaret-variété bij „Herman Heijermans" Heropening geasfalteerde Nagtzaamstraat Speeltuinjeugd te gast bij Van Bever Voor hot <^rst weer Hrukte in Zand voort MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor de zevende maal sinds in 1949 de collectie Van Looy in bruikleen aan de ge meente werd afgestaan is weer de jaarlijkse tentoonstelling van het werk van de schil der-tekenaar-schrijver in het naar hem genoemde museum. Dr. L. M. van Dis, voor zitter van de Stichting Huis van Looy, opende zaterdag de expositie met een rede, waarin hij een antwoord formuleerde op de vraag of het werk van Van Looy de huidige generatie nog aanspreekt en levendig boeien kan. Aan het begin van zijn toespraak las dr. Van Dis telegrammen voor, waarin mr. Rohling en mr. dr. Duparc, beiden van de afdeling Kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, berichtten verhinderd te zijn de opening bij te wonen. Onder andere hierdoor werd men zich bewust van wederom de afwezigheid van een vertegenwoor diger van het Haarlems gemeentebestuur, dat de collectie in bruikleen bezit. Twee argumenten voerde dr. Van Dis aan voor het ook thans nog boeiend zijn van Van Looy's werk. Het eerste ontleen de hij aan de volgende drie gebeurtenis sen: de aanbieding tot bruikleen van Van Looy's werk aan het gemeentebestuur in 1949; de herdenkingsrede in 1955 van dr. J. C. Brandt Corstius en de daaropvolgen de aanbieding van een gedenksteen door dr. Spoelder namens „Haerlem"; en ten slotte de aanbieding in dit jaar van de ju bileumeditie van Van Looy's „Jaapje" aan een aantal daarvoor in aanmerking komende leerlingen van middelbare scho len in Haarlem, Bloemendaal en Velsen. In hun ongelijksoortigheid bewijzen deze drie gebeurtenissen aldus de spreker het bestaan van een kring van mensen, die liefde koesteren voor Van Looy's werk; omdat het drietal namelijk niet te vangen is in een culturele instelling, in een schema of organisatie, leveren zij kracht van be wijs. Het tweede argument ontleende de spre ker aan de stelling, dat niet een histori sche of litterair-historische erkenning van Van Looy's werk en de indeling daarvan in een cultureel schema, een argument op levert voor de actuele waarde ervan; deze vorm van organisatie en schematisering staat juist in de weg van een bloeiende ar tistieke cultuur, die immers spontaan bloeit, als het ware hortend, stuntelig, nooit organisatorisch of schematisch. Van Looy's werk past in de huidige artistieke cultuur omdat het steeds een talrijk be zoek trekt, dat niet komt omdat Van Looy in het culturele schema een eervolle plaats heeft, maar omdat het werk te zién is, omdat het nog leeft; en het leeft niet krachtens een historische erkenning maar krachtens zichzelf, dus spontaan. De eerste maal uit het ontbreken van een organisatie bij de belangstellenden, de tweede maal uit het los van een artistiek schema bestaan van Van Looy's werk. ar gumenteerde dr. Van Dis dat het werk ac tueel boeit. Dr. Van Dis sprak dankwoorden voor de door particulieren in bruikleen en eigen dom afgestane werken en de financiële steun van het Prins Bernhardfonds, welke ADVERTENTIE Produel wan General Molor* AUTOMOBIELBEDRIJF HAARLEM Tel 1 3J)50-t 1 578 - Verkoop 1 8463 Aan de Korte Zijlweg te Overveen staat de r.k. kerk, gewijd aan O. L. Vrouw On bevlekt Ontvangen, een parochiekerk in Gotische stijl opgetrokken en rijk aan his torie die in september haar honderdjarig bestaan viert. Op 24 september is het honderd jaar ge leden dat de kerk van deze parochie door mgr. F. J. van Vree werd ingewijd en in gebruik genomen. De pontificale H. Mis ter gelegenheid van dit eeuwfeest zal op zondag 16 september door de bisschop van Haarlem worden opgedragen. Voorts zal er een expositie van voorwerpen uit de historie van de jubilerende Overveense kerk ingericht worden in gebouw „Domi" door de heren Jan Bijvoet, ir. Leo Bijvoet en de schilder Livinius Tollenaar. Verder staat er een orgelconcert op het pro gramma. Gedurende de middeleeuwen was Over veen slechts dun bevolkt en telde de om geving 78 „huizingen". Door vestiging van linnenblekerijen en uitbreiding van de bollenteelt nam de bevolking in aantal toe. In 1692 stichtte Arnold Hodenpijl in Tetrode de statie Overveen; aanvankelijk waren er alleen maar staties en was er van een parochie nog geen sprake. In 1695 werd er in Overveen een kerkje gebouwd dat in 1856 door de thans bestaande Over veense parochiekerk zou worden vervan gen. Het gebouwtje was zeer onopvallend achter de pastorie aan de Korte Zijlweg geplaatst en wel op het terrein van de latere weduwe van Velsen. In 1697 werd pastoor Arnoldus Hodenpijl daar de eerste inwonende pastoor tot 1710. Twee bijzondere zendingsavonden in de Zuiderkapel Donderdagavond zal dr. P. Berron, di recteur van de „Morgenlandzending" in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haar lem spreken over het onderwerp „Heden daagse problemen in het Nabije Oosten en het werk der Morgenlandzending". Tevens zal op deze avond mejuffrouw Wynanda Groeneveld, die als zendelinge naar de Libanon vertrekt, haar getuigenis geven. Dr. Berron is groo.t kenner van de vraag stukken en de religieuse verhoudingen van het Nabije Oosten. Hij zal vertellen van de moeilijkheden, waarmede de zending te kampen heeft. Zondag 16 september, komt 's avonds om acht uur Rev. Robert Mil'liken, zendeling van de Wereldwijde Evangelisatie Kruis tocht, vertellen over de Opwekking in de Kongo, die reeds twee jaar gaande is en die hij persoonlijk heeft meegemaakt. Hij is vergezeld van mejuffrouw Trudy Oost hoek, die binnenkort als zendelinge naar de Kongo zal vertrekken en die deze avond haar getuigenis zal geven. mogelijk maakte dat vele tekeningen zeer fraai werden ingelijst. Wat uitvoeriger ging hij in op Van Looy's veelzijdigheid, die de thans overle den kunsthandelaar en criticus De Bois eens in Haarlems Dagblad deed schrijven: „Wij hebben de schilder iets goed te ma ken. al gaven wij de schrijver de verdien de lof". Ook als schrijver was Van Looy echter veelzijdig: ten bewijze daarvan las dr. Van Dis enkele brieffragmenten. „Nog steeds zoeken wij een kunsthistoricus of litterator, die het nagelaten werk voor ons wil rangschikken", voegde de spreker daaraan toe. Na de mededeling dat prof. Mindera uit Leiden op vrijdag 5 oktober om 20 uur in het Huis van Looy zal spreken over „Bij de lectuur van „Zebedeus"verklaarde dr. Van Dis de expositie, die tot 8 oktober duurt, geopend. De bijeenkomst werd door velen bijge woond, waarbij een flink aantal jongeren. Zaterdagavond verloor een 46-jarige be stuurder van een motor met zijspan op de Amsterdamse Vaart te Haarlem de macht over zijn stuur, doordat een hond vlak voor hem de weg overstak. De motor reed dwars over het rijwielpad en kwam in botsing met een geparkeerde auto. Deze werd gedeelte- lek op het trottoir gedrukt, de motorrijder werd over de auto geslingerd. Met een bloe dende hoofdwond en een hersenschudding wr de man naar het St. Elisabets Gasthuis overgebracht. De hond werd gedood en bei de voertuigen beschadigd. Geen voorrang verleend Zondagmiddag verleende op de Spaanse Vaartstraat te Haarlem een 41-jarige scooter rijder geen voorrang aan een bestelauto, die uit de Sumatrastraat kwam. De scooter bot ste tegen de auto op, waardoor de berijder en een 47-jarige duopassagiër kwamen te vallen. De bestuurder liep een schedelbasis- fractuur en een rechterbeenbreuk en de duopassagier een hersenschudding op. Beiden zijn naar de Maria-stichting overgebracht. Zoals wij reeds vermeld hebben, zal de onthulling van het beeld van Ossip Zadkine, dat aangebracht is tegen de gevel van het magazijn Nederland-Kattenburg n.v. in de Grote Houtstraat te Haarlem, vrijdagmorgen 21 september om elf uur onthuld worden in tegenwoordigheid van de thans 66-jarige kunstenaai-, autoriteiten en andere geno digden. Het beeld, dat van brons gemaakt is en bijna twee meter hoog is, stelt een „Harle kijn" voor, die de eeuwige jeugd symboli seert. Met de afscheidsdienst van ds. J. W. Weenink werd zondagmorgen in de Be gijnhofkapel een predikantenloopbaan bij de Baptistegemeente afgesloten, die ruim vijfenveertig jaar geleden in Stadskanaal een aanvang nam. Hiervan stond ds. Wee nink bijna negen jaar als voorganger in Haarlem. De scheidende predikant opende de dienst met het lezen van psalm 91, nadat de gemeente de verzen 11 en 12 van psalm 73 gezongen had. De psalmlezing werd ge volgd door het gezamenlijk zingen van de vijf coupletten van gezang 5 („Vreugde, vreugde, louter vreugde") en besloten met gebed. Ds. Weenink begon zijn afscheidspredi- katie met te herinneren aan de jongeman, die ruim vijfenveertig jaar geleden en in het bezit van de nodige zelfverzekerdheid in Stadskanaal bevestigd werd. Deze jon ge predikant is nu vanmorgen tot de eind paal van zijn tocht genaderd, waarmee te vens het ogenblik voor hem is gekomen zich af te vragen, wat nu eigenlijk de quin tessence van deze reis is geweest. In de eerste plaats was hij overtuigd geraakt van Gods geweldige grootheid en macht en verder had hij diep beseft welk een won derlijk mooi en heerlijk boek de .bijbel eigenlijk is. Want welk ander boek ter we reld zou kunnen dienen om een predikaat ter zijde te staan bij de verkondiging van het woord van de grote God en hem te sterken in zijn geloof! Sprekers hart was bewogen van dankbaarheid bij de gedach te, dit boek vijfenveertig jaar te mogen hebben aangewend tot de ware vrijma king en wezenlijke vertroosting van de ziel. Bij deze terugblik op zijn leven verzocht ds. Weenink de gemeente te bedenken, dat ook een voorganger slechts een mens is. wie evenmin iets menselijks vreemd kan zijn. Ook voor spreker was het dikwijls moeilijk geweest en hij moest erkennen daarbij veel te kort te zijn geschoten. Hoe gaarne zou hij meer het'brood der smar ten hebben gedeeld en in betere mate een begrijpend vriend zijn geweest. Nu is het werk gedaan en zal ook voor hem straks de zon voor goed ten onder gaan; maar Gode zij dank zal dit niet geschieden in een nevelzwarte nacht. Maar tot zo lang wil ds. Weenink nog een getuigend woord laten horen, zo lang God hem hiervoor de kracht zal schenken. Tenslotte gaf de scheidende predikant zijn gemeente als toepasselijke tekst het 32ste vers van het 20ste hoofdstuk uit de Handelingen dei- Apostelen. Na de zegen werd de dienst be sloten met het zingen van gezang 401. Ds. Weenink ontving zijn theologische opleiding aan het bekende Spurgeon Col lege te Londen en deed als 25-jarige jon geman op 4 juni 1911 zijn intrede in de gemeente te Stadskanaal, die hij diende tot 1947, toen hij naar Haarlem vertrok. In Stadskanaal was ds. Weenink een zeer bekende figuur. Herhaaldelijk moest tijdens zijn predikantschap het kerkge bouw worden uitgebreid of verbeterd en werd het aantal belijdende leden der ge meente bijna verviervoudigd. Bijzondere aandacht schonk ds. Weenink aan de ar beid onder de jeugd, die door hem in ge heel nieuwe en aantrekkelijke banen werd geleid. Zelfs zo, dat in vrijwel alle ge meenten in Nederland het Stadskanaalster jeugdwerk als voorbeeld ging dienen. In verscheidene gemeenten vooral in de Veenkoloniën stelde men de adviezen van ds. Weenink als consulent zeer op prijs. Gedurende deze jaren werden ver scheidene beroepen naar e]ders afgewe zen, totdat Haarlem in 1947 werd aange nomen. De Haarlemse periode van ds. Weenink is vooral gekenmerkt door de overgang van de Baptisten Gemeente van haar oude gebouw „Salem" aan de Bake- nessergracht via allerlei omzwervingen naar de tegenwoordige kerk (de Begijn hofkapel), die in 1953 werd aangekocht, waarmee de arbeid te Haarlem bijzonder werd gediend. Behalve als zielzorger en plaatselijk predikant gaf de scheidende voorganger ook vele van zijn gaven als organisator aan het landelijke werk der Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland, waarvan hij vele jaren secretaris was. Vele initiatieven wer den op zijn aandrang verwerkelijkt,' waar onder met name valt te noemen de stich ting van een evangelisatie-commissie, waarvan hij vele jaren de inspirerende voorzitter was, de oprichting van het Dia- conessenhuis „Tabitha" te Scheveningen, de totstandkoming van een eigen Broeder schap van Baptisten Voorgangers, waar van hij 25 jaren de voorzittershamer han teerde. Ook het jeugdwerk in de Baptis tengemeenten kwam onder zijn leiding in 1925 tot een landelijk verband en van de Ned. Baptisten Jeugd Beweging is ds. Weenink dan ook ere-voorzitter. Tijdens zijn eminent voorzitterschap van deze jeugdbeweging waren zijn „Krabbels" in 'het'maandblad één der meest gelezen ru brieken. Ook van het orgaan van de Unie van Baptisten Gemeenten „De Christen" was ds. Weenink langdurig redacteur. In internationaal verband heeft ds. Weenink zijn voetsporen ook liggen. Zo was hij de eerste Nederlander, die deel uitmaakte van het jeugdcomité van de Baptisten Wereld Alliantie. Tot in Australië toe had hij zijn vrienden en ken nissen, vooral dank zij een rondreis door door dit verre werelddeel (toen althans v'er, 1925/1926). De directeur van een krantenconcern te Apeldoorn heeft een standbeeldje van Laurens Janszoon Coster onthuld, dat hem door het personeel was aange boden. Dit beeldje is geplaatst op het binnenpleintje van de drukkerij. Het ruim een meter hoge beeld is eens een gipsmodel geweest van Louis Royer, de beeldhouwer die het bronzen stand beeld van „Lautje" op de Grote Markt te Haarlem heeft ontworpen en dat op 16 juli 1S56 werd onthuld. Een Apel- doornse antiquair heeft het beeldje in een kelder op het W aterlooplein te Amsterdam gevonden, waarna hij het aan een employé van het kranten concern heeft verkocht. In Haarlem is tijdens het afgelopen week einde een Koempoelan van de Elfregi-pad- vindersgroepen van de Algemene Doops gezinde Sociëteit gehouden. Er waren zestig deelnemers. De leiding berustte bij hopman H. Ph. Plevier. Er werd het woord gevoerd door ds. H. Wethmar,. doopsgezind predi kant te Zaandam. In 1957 zal de jaarlijkse bijeenkomst in de Zaanstreek gehouden worden. De Koempoe lan zal dan samenvallen met de jaarvergade ring van de Elfregi-federatie. Zondagmorgen heeft ds. J. W. Wery in een stampvolle kerk van de Remonstrants- Gereformeerde gemeente aan de Oranje kade zjjn intrede gedaan. Na het zingen van Lied 27, vers 1 en 2, las dr. J. J. van Hille, die ds. Wery bevestigde, Psalm 37:3 t/m 7 „Vertrouw op den Heere, en doe het goede" en uit Mattheus 6:1-6 „Hebt acht, dat gij Uw aalmoes niet doet voor de mensen, om van hen gezien te worden." Uit de Brief van Paulus las ds. Van Hille Efeze 5:8-14 voor. Ook werd tijdens de dienst nog gezongen Lied 122, vers 1, 3, 5 en 7. Tot tekst van zijn bevestiginigspredikatie had ds. Van Hille Mattheus 5 vers 16 gekozen „Laat Uw licht alzo schijnen voor de mensen, dat zij uwe goede werken mogen zien, en uwen Vader, die in de hemelen is, verheerlijken." Zich richtende tot allen die in de kerk aanwezig waren vroeg ds. Van Hille zich af of er nog wel licht in de wereld van van daag aanwezig is, want soms is dat licht kunstlicht geworden en lijkt het of onze levenslampen zijn uitgedoofd. De mens twijfelt soms aan zichzelf en ziet dan vaak geen verschil meer tussen goed en kwaad. Er gaat dan niets van ons uit omdat er niets in ons is. In de moderne schilderkunst van Picasso treft men de lichtende boodschap van verontwaardigd mededogen aan, mede dogen om het duizendkoppige leed in deze wereld. In Nijmegen zijn thans mensen uit alle delen der aarde en van verschillend ras tezamen, teneinde de verhoudingen dei- mensen en de onontkoombare levensvoor waarden te bespreken. Ook wij vragen om het licht der Liefde. Zich richtende tot ds. Wery zei ds. Van Hille „Het is niet gemakkelijk in onze op dracht dat licht te laten schijnen. Zolang ik U nu echter ken, heb ik gemerkt dat U het geheim van het licht kent. Uw karakter wordt gekenmerkt door een genadige on bevangenheid, een heldere nuchterheid en een innerlijke vrolijkheid. Voor uw beroep naar Haarlem had u reeds moeilijke op drachten vervuld en had u licht verbreid onder de na-oorlogse Duitsers in Fried- richstadt en later in Ooslerbeek onder oudere mensen. U als de nieuwe predikant en de gemeente moeten elkaar met dienst vaardigheid en welwillendheid tegemoet- treden." Hierna ging ds. Van Hille tot de bevesti ging van ds. Wery over, waarna de ge meente hem lied 161, vers 1, 2 en 3 toe zong. Ds. Wery hield daarna zijn intreepreek, j waarin hij onder meer zei: „Met spanning wacht ik af hoe het zal gaan. Anderzijds voelen de gemeenteleden zich onzeker nu zij weer moeten wennen aan een nieuwe voorganger. Doch bovenal is er vreugde dat de tweede predikanlplaats thans weer is bezet en het werk op de normale wijze kan worden voortgezet. Het verheugt mij te kunnen, spreken over onze goede werker en over Hem die daar achter staat. In on geloof gaat het om de goede werken er wat wij tezamen vermogen te doen. Wi. hebben elkaar nodig en het komt er ni maar op aan de onzichtbare God te ver heerlijken door onze zichtbare goede wel ken". Hierna richtte de pas bevestigde predi kant zich nog met enkele persoonlijk woorden tot de gemeente. Hij dankte ei; Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, voor zijr Het programma van het orgelconcert, dat Piet Kee morgenavond om 8 uur in de Grote Kerk te Haarlem zal geven vermeldt werken van J. S. Bach en C. Franck. Uitgevoerd zullen worden: 1. Pastorale van J. S. Bach; 2. Toccata. Adagio en Fuga in C van J S. Bach; 3. Pastorale van C. Franck en 4. Choral van C. Franck. aanwezigheid. Wethouder W. C. Bakker was aanwezig als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. Ds. Wery wees in dit verband op de oude betrekkingen, niet al tijd plezierige, tussen de Remonstranten en de stad Haarlem. Tot de vertegenwoor digers van de oecumenische raad en tot af gevaardigden van diverse verenigingen zei- de hij te rekenen op een goede samenwer king.' Zéér verheugd was ds. Wery over de aanwezigheid van de vrienden uit Ooster- I beek die de lange tocht naar Haarlem had- den ondernomen om de intrede van hun predikant mede te maken. Speciaal richtte ds. Wery zich tot zijn ambtgenote, mej. dr. J. W. Herfst, voorzit ster van de kerkeraad, met wie hij reeds veel heeft samengewerkt. Een Engelsman heeft eens gezegd, aldus ds. Wery: „Als twee mensen samenwerken en er is nooit enig meningsverschil, dan is een van bei den gek. Dat bij ons deze meningsverschil len er wel zijn, is een compliment voor ons goed verstand". De nieuwe predikant deed tevens een beroep op de bijstand van de koster, de cantor-organist, het kerkkoor (dat zich op deze morgen ook enige keren deed horen), het college van collectanten en op alle gemeenteleden. Tenslotte bracht hij nog dank aan zijn bevestiger, dr. Van Hille. Na de dienst was er gelegenheid met de nieuwe predikant kennis te maken, waarvan door zeer velen gebruik werd ge maakt. Bij goed weer zullen in de Linnaeushof te Bennebroek thans alleen 's zondags middags van drie tot vijf weer concerten worden gegeven. In het theehuis zijn elke donderdag- en zaterdagavond van acht tot tien uur televisieuitzendingen, voorts op andere tijden speciale uitzendingen, zoals op zaterdagmiddag 15 september. Alhoewel het koude zomerweer de ont wikkeling van de planten en bloemen heeft vertraagd, staan de gewassen thans in volle bloei en kan men volop genieten van de begonia's, dahlia's en zomerbloemen. De plantenkas biedt een mooie collectie bloe men en planten. ADVERTENTIE Morgen gauw klaar: BIEFSTUK TARTAAR en dan allemaal smullen maar! Hoe 't ook zij Vlees hm erbij Publlktlla »m de verenlede ilaeerj In Haarlem en omitreken gij Na het geval van de vogel, die op onver klaarbare wijze in een melkfles van één dei- Haarlemse melkinrichtingen was gekomen en de gebruiker van de melk, heel begrijpe lijk, verontrustte, is er thans, op misschien iets meer verklaarbare wijze, een muis in een brood gekomen. Een bewoonster van de Scheepmakersdijk ontdekte in een door haar Haarlemse bakke- geleverd brood het achtereind plus staart van een muis. Op aanraden van een agent van politie is het „corpus delicti" voor onderzoek naar de keu ringsdienst voor waren gestuurd. Deze dienst heeft de zaak onderzocht en maatregelen genomen om dergelijke geval len in de toekomst te voorkomen. De direc teur van deze dienst deelde ons mede, dat er in vrijwel elke bakkerij in Haarlem, of waar ook elders, muizen voorkomen en dat dus een incident als het onderhavige, hoe betreurenswaardig ook, voor kan vallen. De keuringsdienst voor waren kan in ernstige gevallen proces-verbaal opmaken. De maat regelen, die de dienst tegen het betrokken bedrijf neemt zijn niet openbaar. Een geval kan slechts in de openbaarheid komen, als er een rechtszaak van wordt gemaakt, dus met andere woorden, als de benadeelde een klacht indient. In de meeste gevallen, en zo ook hier, zijn het echter vrijwel altijd te goeder naam en faam bekend staande bedrij ven. Er wordt echter over het algemeen zeer streng op dergelijke ongerechtigheden gelet, teneinde herhalingen te voorkomen. Geruch ten "ls zou de keuringsdienst voor waren tips a .n de betrokken bakkerij hebben gegeven, om het geval bij de betreffende klant „af te kopen" zijn volkomen uit de lucht gegrepen, zo deelde de directeur van deze dienst ons mee. Zaterdagmiddag waren op de schietbanen aan de Zeewe te Overveen door de provin ciale commissie Noordholland van het na tionaal instituut Steun Wettig Gezag op nieuw wedstrijden georganiseerd. Deze keer waren het de reservediensten van de ge meente- en rijkspolitie die met de revolver hun krachten kwamen meten; negentien korpsen van de gemeentepolitie en twee van de rijkspolitie, in totaal 105 schutters. De maréchaussee-reserve schoot met het pistool De prijsuitreiking geschiedde wederom door de heer L. Bouwman, voorzitter van de provinciale commissie van S.W.G. in het paviljoen „Het Witte Huis" te Overveen. Verschillende korpschefs van de polite gaven van hun belangstelling blijk. De wedstrijden die onder gunstige weers omstandigheden werden gehouden, werden gekenschetst door een gemoedelijke sfeer. Winnaar werd deze keer het district Alk maar met 79 punten, op de voet gevolgd door Amsterdam met-78 en Nieuwer-Amstel en de maréchaussée-reserve elk met 77 punten. Hierdoor droegen de wedstrijden een bij zonder spannend karakter. Het schild en de medailles gingen dus naar de kaasstad. De bur~~mecster van Nieuwer-Amstel, de h D. Rijnders, woonde de wedstrijden bij. Bij de personele Wedstrijden werden opmer kelijk goede resultaten geboekt, zelfs een hoger gemiddelde dan verléden jaar. De Haarlemse arbeiderstoneelvereniging „Hei-man Heijermans" heeft ditmaal de ope ning van het nieuwe winterseizoen in plaats van door de eigen werkende leden laten verzorgen door het cabaret-variétégezelschap Luna, zodat de donateurs zaterdagavond in de gemeentelijke Concertzaal een amusant programma van divertissementen kregen aangeboden. De inzet hiervan werd verzorgd door „The Sun Beams", het orkestje dat la ter op de avond ook de dansmuziek speelde. De hierna volgende twee Mounties. twee jongemannen die zichzelf op een guitaar be geleidden, brachten een mengeling van hu mor, parodie en kolder, waarbij één hunner met zijn dwaze mimiek daverend gelach wist te veroorzaken. Tonny Huurdeman, aan gekondigd als cabaretière, zong enige lied jes. waarvan de tekst echter voor een groot gedeelte door de onvoldoende functioneren de microfoon verloren ging. Hierdoor was het evenmin eenvoudig de manipulaties te doorgronden van het „goochelwonder" Ge- raldini. Dit programma werd door mr. Doodle van de gebruikelijke conférences voorzien. Het kwam ons voor, dat hij zaterdag minder op dreef was dan anders. Zijn verslag over het bezoek aan een bioscooptheater was bijvoor beeld van minder gehalte, dan wij ons van een vroeger optreden herinneren. Toch wist hij het komische hoogtepunt van deze avond weer op zijn naam te brengen door enige parodieën op Johnny Jordaan, Tobi Rix („Malle vent-ja") en een kinderkoor, waar van de diverse stemmen en geluiden door middel van een bandrecorder" hoorbaar werden gemaakt. De gebaren, waarmee mr. Doodle dit alles combineerde werkten zeer komisch, alleen dit nummer zou de gang naar het Concertgebouw reeds ruimschoots hebben beloond. Het was voor Haarlem-Oost zaterdag een bijzonder belangrijke dagv- want de verkeersader in dit stadsdeel, de Nagt zaamstraat, werd na vele weken hard wer ken thans als eerste geasfalteerde ver keersweg in Haarlem-Oost in gebruik ge nomen. Dit belangrijke feit kon niet onopge merkt voorbij gaan, zodat de achttien win keliers uit deze straat, hoewel nog niet in een officiële vereniging georganiseerd, be sloten nu reeds een winkelweek te orga niseren ter gelegenheid van de weder openstelling van de Nagtzaamstraat, ter wijl bovendien deze openstelling op enigs zins feestelijke wijze zou geschieden. Voor deze feestelijke opening bestond zaterdagmiddag natuurlijk in de Amster- damsebuurt bijzonder veel belangstelling en vrijwel langs de gehele weg stonden de bewoners in rijen opgesteld. Het uitvoerend comité, de heren H. Blok ker en G. A. v. d. Plaak, hadden voor deze feestelijke opening-besloten „Koning Holle wijn" uit te nodigen en ofschoon deze vorst in een zeer bedenkelijk vervoermid del moest arriveren, klopte het tijdschema voortreffelijk, zodat enige minuten voor twee uur zijn komst aan de grens van Haarlem door de heer Blokker bekend kon worden gemaakt. De komst van Koning Hollewiin werd een grote triomf, zodat het enige tijd duur de voor „Zijne Maesteit" door de heer Blokker namens de winkeliers en buurt genoten kon worden welkom geheten Na zijn „landgenoten" te hebben be groet, wees ook Koning Hollewijn op de belangrijkheid van deze geasfalteerde Nagtzaamstraat voor het oostelijk stads deel, doch hij meende toch een waarschu wende stem te moeten laten horen. Een dergelijke weg is namelijk niet alleen een zeer geschikte verkeersweg, doch leent zich ook uitstekend voor allerlei spelen voor kindeFen, namelijk voor autopeds en rol schaatsen. Koning Hollewijn verzocht de jeugd daarom deze verkeersweg niet als speel plaats te gebruiken, zodat de vreugde straks niet behoeft te worden getemperd door verkeersongelukken. Nadat de heren R. Blokker en G. A. v. d. Haak hierna tot „Ridder in de orde van Koning Hollewijn" waren geslagen en de gebruikelijke ordetekens waren omgehan gen, knipte hij met een fors gebaar het rood-wit-blauwe lint door, waarmede de Nagtzaamstraat voor het verkeer weer was opengesteld. Hierna werd door het comité onder groot gejuich een rit gemaakt door de Nagtzaam straat. Het Haarlems Spebltuinverbond heeft zaterdag circa 2500 kinderen van bij het verbond aangesloten speeltuinen een wel bijzonder prettige middag bezorgd door het mogelijk te maken dat zij tegen een gere duceerde toegangsprijs een voorstelling van het circus Van Bever konden bijwonen. Dat deze attractie bij de kinderen in de smaak is gevallen behoeft wel geen betoog. Reeds geruime tijd voor de aanvang van de voorstelling kwamen de kinderen ver gezeld van hun leidsters en leiders, vaak met honderden tegelijk, te voet of met bus sen van de NZHVM bij het Phoenix-terrein aan en het leek nog niet zo eenvoudig om deze kinderschare zonder al te veel vertra ging binnen de grote tent te krijgen. De directie van het circus had echter voor zorgsmaatregelen getroffen. Via extra in gangen werden de kinderen binnen ge bracht, zodat iedereen zo tijdig op zijn plaats zat, dat er nog tijd overbleef voir massazang. Deze uitbundigheid veran derde echter in een opgewonden geroeze moes toen het openingsnummer aangekon digd werd en vlak daarop de leeuwen en de dompteur de piste betraden. Dat vormde het begin van een voorstel ling waarover de meisjes en jongens zeker thuis in kleuren en geuren verhaald zullen hebben. Verkeersagenten moesten er zondag in Zandvoort aar te pas komen om het put"- verkeer te regelen, hetgeen op geen enkele zondag in augustus nodig was. Oók de ter rassen zaten zowel 's morgens als 'smiddae- overvol, een verschijnsel, dat men ook in lang niet had gezien. Op het strand was hei voor de tijd van het jaar vrij druk. Er werd gezwommen en gezonnebaad en het mooie, weer bracht ook per tram, trein en bus noj vele bezoekers nrar de badplaats. De fotograaf heeft zijn kans natuurlijk waargenomen toen hij zaterdagmiddag de gelegenheid kreeg de vier bruiden van de Iepenlaan in Bloemendaal te fotograferen. Van links naar rechts ziet men mevrouw Oda Bonarius-Kraetzer en haar echtgenoot, de heer J. A. C. Bonarius, mejuffrouw J. E. C. Eichholtz, die „met de handschoen" trouwde en binnenkort naar Curagao vertrekt om daar in het huwelijk te treden, vervolgens mevrouw Hedi van Laren-Rolf von den Baumen en haar echtgenoot, de heer Dick van Laren, die naar Canada emigreren en geheel rechts mej. Ro Cohen, die naar Zuid-Afrika gaat om daar ie trouwen. 3-3% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 a. k. u Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Xonkl. Petroleum A'dam Rubber l-Ioll. Amer Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. a Verg. Deli Mijen A-msterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers vrijdag 90'X 93;l/i« 251 X 344 235 337 410 327 281 X 173 394% 318% 795 790 X 81 X 194 174% 315% 106 114% 244% 189'/, 210%" 220 84% 166% 66% 47>'/,6 97% 41 Openings koersen 90% 93 249 344 233 335 410 327 276 173 389 318 786 778 76 193 172 335% 103 110 244% 189 210% 220 83% l 166 66% 47% 97% 41

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 12