„Getuigen hebben herinneringen aangepast aan een onwaarheid QPanda en de Meesteivma Fa. B. ENGELENBERG Dansschool KWEKKEBOOM - Parklaan 6A $QF DP/jn Pleidooien in zaak-Schmidt begonnen Mevrouw Bouman vroeg vrijspraak; pamfletten schreeuwden om doodstraf De radio geeft dinsdag Televisie en reclame Wereldnieuws TccU ió het zo 2 Eis was 15 jaar OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Het ging om een Europeaan Bijbelgetrouwe organisatie tegen de valse Oecumene Schmidt bleef glimlachen Bilderdijk plechtig herdacht Loudi Nijhoff gast bij Rotterdams Toneel Aspirin Persinstituut verzamelde aantal gegevens LIKDOORNS SLEUTEL STEDEN .J MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 DJAKARTA (ANP) Maandagmorgen te 09.30 uur verscheen de 53-jarige Nederlander H. C. J. G. Schmidt op de rechtszitting in het proces tegen hem te Djakarta om een verdediging uit te spreken, terwijl Indonesische jongeren pam fletten uitdeelden, waarin de doodstraf tegen hem wordt verlangd. Mevrouw Bou man kwam de rechtszaal binnen, in gezelschap van vertegenwoordigers van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Djakarta. Drie weken geleden had de officier van justitie Jusuf Suwondo tegen Schmidt 15 jaar gevangenisstraf geëist op beschuldiging van opstand tegen het gevestigde gezag en lidmaatschap van organisaties die ondergrondse acties tegen de regering voerden. Onmiddellijk nadat rechter Rochjani de zitting had geopend, maakte mevrouw Bouman een aanvang met het voorlezen van haar pleidooi. Jongelui deelden buiten het gebouw en zelfs in de rechtszaal pamfletten uit vóór de zitting aanving. Daarop stond: „De bruut Schmidt moet ter dood worden veroordeeld! Vernietig de subversieve Nederlandse benden! Vernietig het Nederlandse kolonialisme!" De beklaagde toonde zyn ge wone kalmte. Het was vandaag de 56ste zitting in dit proces, dat thans twee jaar gaande is. De heer Schmidt werd op 18 december 1953 gearresteerd. Hij werd onder meer be schuldigd van steunverlening aan de vijand in oorlogstijd als leider of lid van de NIGO en het plegen van opstand. De officier van justitie, Suwondo, heeft op 20 augustus 15 jaar met aftrek van voorarrest geëist. In het begin van haar betoog ging me vrouw Bouman in op de tenlastelegging. Zij zei onder meer, dat veroordeling ter zake van art. 124 van het Wetboek van Strafrecht niet kon volgen, omdat de delictomschrijving niet met het genoemde artikel overeenstemde. Verder wees zij er op, dat sommige ten laste gelegde hande lingen zouden zijn gepleegd in de tijd, dat beklaagde nog officier van het KNIL was, en wel tot maart 1951, zodat op hem als Nederlands militair tot maart 1951 het Ne derlands militair strafrecht van toepassing was. Overigens, aldus mevrouw Bouman is in de tenlastelegging verzuimd data van daarin genoemde aanvallen op bepaalde legereenheden enzovoort te noemen. Er wórdt slechts gezegd: in het jaar 1952 en in het jaar 1953. Dit maakt het beklaagde onmogelijk zich tegen deze beschuldigingen met een alibi te verweren. Hierna ging mevi-puw Bouman uitvoerig in op de betrouwbaarheid van de verkla ringen van de getuigen a charge. Zij her innerde aan het herroepen van bij het vooronderzoek afgelegde verklaringen en aan het weer intrekken daarvan. Zij noem de talrijke tegenstrijdigheden en onwaar schijnlijkheden in de ter zitting afgelegde verklaringen, bijvoorbeeld over „droppings" door een vliegtuig van een vreemde mo gendheid en over de komst van een Neder landse duikboot, welk verhaal volgens haar „wemelde van de dwaasheden". „In het vooronderzoek liet getuige Haris er vier motorboten uitkomen. Op de zitting zijn dat rubber vouwbootjes geworden", aldus ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem Tel. 15252 SIKKENS' AUTOLAKKEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.35 Waterstan- den9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Gitaarspel. 11.50 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Mammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Manege der stokpaardjes. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Actualiteiten of platen. 19.05 Nieuwe platen. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 20.50 Lichte muziek. 21.05 Kamerorkest en solisten. 22.05 Actuali teiten. 22.15 Cabaret. 22.45 Kamerkoor. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York en New York calling. 23.20 Actualiteiten. 23.30- 24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 8.50 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Toespraak van Z.H. Paus Pius XII voor het Vile Internat. Congres voor kath. artsen te Den Haag. 10.51 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Pla ten. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal oc tet. 12.45 Vlle Internatioaal Congres van Ktah. artsen te Den Haag. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Metropole-orkest en klein koor. 14.00 Promenade-orkest v. Lim burg. 14.45 Chansons. 15.00 Platen. 15.30 Pla ten. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Dr. L. D. Brongersma: Nieuw-Guinea's dierenwereld. 13.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het boèk der boeken, causerie. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Strijkkwartet. 20.55 Orgelconcert. 21.20 Pianorecital. 21.40 Pelléas et Mélisande, opera. 22.45 Avondge bed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIEPROGRAMMA'S 20.30 Journaal en weerberichten. 20.45 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Filmmuziek. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 14.30, 14.45 en 15.00 Platen. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Symfonische muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boekbespre king. 18.00 De jeugd musiceert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Radiokroniek. 21.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Amuse mentsorkest. 22.45 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. de verdedigster. Volgens getuige waren er op deze duikboot een Ambonees en een Amerikaan. Tijdens de behandeling van de zaak door de rechter was de Amerikaan opeens een Nederlander geworden, hoewel Haris zich in zijn verhaal wel eens ver giste en plotseling weer over een Ameri kaan sprak. Later werd het weer defini tief een Amerikaan. De munitie, die vol gens getuige uit de kisten kwam was van 1952, hoewel het over 1951 ging. Nadat zij uitvoerig op de betrouwbaarheid van de getuigen Manoch en Tomasoa was inge gaan, weidde mevrouw Bouman uit over de verklaringen van de getuigen a charge omtrent een gevecht bij Tjiremis, „omdat dit het gevecht is, dat op het oog door de meeste getuigen bevestigd wordt". „In wer kelijkheid blijkt het echter niet zo te zijn. De getuigen zien bij dezelfde gelegenheden beklaagde in het groen en in burger met een petje op of in een tijgerspak en in het groen. Het geval speelt zich nu eens af in 1950 en dan weer in 1952. Er blijkt dus, hoe de getuigen hun verklaringen ver anderen, waarmee zij dan gewoonlijk vroe gere mededelingen lelijk in de war sturen. Zij zien hem al dan niet met Bos, en die Bos is de kapitein met de baard of een ander. Leden van dezelfde bende kennen beklaagde of alleen met de naam Ejang Madhapi of alleen met de naam Schmidt". Verdedigster zei stellig niet te menen, dat deze getuigen alleen maar onzin heb ben verteld. „Ik geloof, dat zij veel heb ben verteld, dat zij werkelijk ervaren heb ben. De gevechten zullen zeker wel plaats hebben gehad. Zelfs zal wel waar zyn, dat de meesten hunner althans, de Europeaan bij de benden gezien hebben, die zij ken den als Ejang of Smit, al dan niet de zelfde persoon. Veel van die tegenstrijdig heden, veranderingen en dergelijke echter, waaraan wij nü hun verhalen als geheel genomen als onwaar kunnen erkennen, zijn juist veroorzaakt, doordat de werke lijke herinneringen werden aangepast aan één grote fundamentele onwaarheid, name lijk dat die Europeaan de beklaagde was. Hiervoor moesten verschuivingen in tijd en plaats worden gemaakt en werkelijke herinneringen, die daar niet pasten, moes ten verdwijnen of vervangen worden door nieuw verzonnen of uit andere herinne ringen opgediepte bijzonderheden." Mevrouw Bouman kwam tot de con clusie, dat er „van alle NIGO (Nederlands Indische Guerilla Organisatie)-activiteiten eigenlijk niets overblijft. Iedereen praat erover, maar er wordt niet aangetoond, dat er werkelijk iets gedaan is. Als de NIGO dus niet bestaan heeft, kan beklaagde dus ook geen nauwe verbindingen daarmee hebben onderhouden, laat staan er lid of leider van zijn geweest. Evenmin kan hij als leider van de NIGO enig ten laste ge legd feit hebben gepleegd", aldus de ver dedigster. De verdedigster zei voorts, dat de ver zachtende omstandigheid, waarover de offi cier van justitie had gesproken, bij het vorderen van de strafmaat blijkbaar niet tot uitdrukking was gebracht. De Djaksa eiste immers de maximum straf voor het door hem bewezen geachte. „Het moge vreemd zijn voor een verdediger, maar ik wijs die verzachtende omstandigheid even eens van de hand. Uit niets is gebleken, dat beklaagde op last van een meerdere heeft gehandeld en een onschuldige heeft bovendien geen verzachtende omstandig- ADVERTENTIE JONGENSJASSEN Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem heden nodig." Zij verlangde vrijspraak van de beklaagde Schmidt. Verwacht werd, dat Schmidt zijn eigen verdediging zou voeren, onmiddellijk na dat mevrouw Bouman haar 75 pagina's tellende pleidooi had voorgelezen. Maar de rechter besliste, dat beklaagde hem ten minste één Indonesische vertaling van zijn 30 pagina's tellende pleidooi, dat hij in het Nederlands heeft geschreven, moest over handigen. Schmidt werd een week de tijd gegeven voor deze vertaling. Hij zal zijn pleidooi in het Nederlands mogen voor lezen. Te Utrecht is opgericht een „organisa tie ter bevordering van het werk van de Internationale raad van christelijke kerken in Nederland", de Nederlandse sectie van de International Council of Christian Churches, (I.C.C.C.) de oecumenische orga nisatie van „bijbelgetrouwe kerken". De nieuwe organisatie zal contact en sa menwerking zoeken met alle kerken en groepen in West-Europa die op dezelfde gondslag staan en „tegenover het algemeen verval der kerk en de nivellerende invloed der valse oecumene, zich geroepen weten te strijden voor het bewaren van en de terugkeer tot het geloof, dat eenmaal de heiligen overgeleverd is" DJAKARTA (ANP). - Communisti sche jongeren, behorende tot de organi satie „De Volksjeugd", gooiden stenen naar Schmidt en spuwden naar hem, toen hij de rechtzaal verliet. Een menig te van ongeveer 200 personen wachtte hem op, nadat zijn x>erdedigster, mevr. Bouman, aan het einde van een vier uren durend pleidooi zijn vrijspraak had gevraagd. De menigte schreeuwde en eiste de doodstraf voor Schmidt. Som- migen onder hen schreeuivden „De dood aan mevrouw Bouman". Zij gooiden met stenen, toen hij naar de politieauto liep, die hem naar de gevangenis moest te rug brengen. Een politie agent werd door een steen geraakt. De opgewonden demonstranten trachtten de auto aan te houden en sommigen van hen poogden X tevergeefs in de auto te komen. Nadat Schmidt was vertrokken be- 8 sloten de demonstranten op mevrouw y 'y Bouman te wachten. „Zij moet reken- X schap geven van het gedrag van haar 8 man" riepen de demonstratieleiders, g jij Maar vóórdat mevrouw Bouman in de uitgang van het gerechtsgebouw ver- g 8 scheen, waren politiemannen uit een 9 passerende politie-auto gesprongen, ran- 9 selden één van de demonstranten af en arresteerden een ander. De demonstran- ten gingen toen naar het politiebureau, waar zij werden opgewacht met knup- pels en kolven van geweren. ft Gedurende het opstootje glimlachte 8 Schmidt. Hij glimlachte nog steeds, toen 9 o de auto, waarin hij zat, hem terug y i-1 bracht naar de gevangenis, waar hij 8 thans meer dan 30 maanden heeft door- x gebracht. 8 ó:oc>oocoooco»oaxx»MC<>c»cooo^ ADVERTENTIE Dansles INSCHRIJVING elke avond van 7 tot 9 uur Aparte lessen voor beginners en gevorderden aanvang vanaf 22 sept. Cursussen in: Foxtrot - Engelse Wals - Tango, Mambo - Rumba en Style-Swing. - Medal-Test. Telefoon 13525 Haarlem Herdenkingstentoonstelling in „Fodor" te Amsterdam In een plechtige bijeenkomst in de Wes ter kerk te Amsterdam is vrijdagavond het feit herdacht dat tweehonderd jaar ge leden Willem Bilderdijk werd geboren. Prof. dr. W. J. H. Caron, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam sprak een openingswoord, waarin hij betoogde dat het Bilderdijk is geweest, die de basis heeft gelegd voor de beweging van het Reveil. Prof. dr. W. A. P. Smit, hoogleraar te Utrecht, besteedde in een uitvoerige rede aandacht aan de dichter Willem Bilderdijk. Hij schilderde hem als een universele figuur, die in zijn leven zulke ingrijpende veranderingen heeft meegemaakt, dat van hem kan worden gezegd dat hij in een totaal andere wereld overleed dan waarin hij'geboren werd. Prof. Smit zag in Bilder- dijks werken een voortdurende spanning tussen het klassicisme en de verlichting aan de ene kant en de pre-romantiek en de romantiek aan de andere. Tussen ons en Bilderdijk, aldus de hoogleraar, staat de barrière der tachtigers. Voor de mensen van deze tijd is de dichter moeilijk te ge nieten. Dit neemt niet weg dat wij hem nu nog kunnen erkennen als een groot kun stenaar, wanneer wij zijn werken lezen van de atmosfeer uit van zijn tijd. Prof. dr. F. Bauer, hoogleraar te Gent, sprak ten slotte over de invloed die Bilder dijk in de zuidelijke gewesten van de Ne derlanden heeft gehad. De verschil lende toespraken werden afgewisseld met een voordracht van drie gedichten van Bilderdijk door Paul Huf en orgelspel van Simon C. Jansen, die werken van Bach en Mendelssohn ten gehore bracht. Aan het slot van de bijeenkomst, waar Koningin Juliana werd vertegenwoordigd door haar kamerheer in buitengewone dienst, jhr. C. Dedel, onthulde burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly van Amsterdam een in een van de pilaren van de Westerkerk aangebrachte inscriptie. Daarop staat vermeld dat Bil derdijk op 7 september 1756 in de schaduw van de Westerkerk werd geboren en er drie dagen nadien werd gedoopt. De bijeen komst werd door enkele honderden belang stellenden bijgewoond. In museum „Fodor" te Amsterdam is onder leiding van dr. P. J. Meertens een tentoonstelling ingericht ter herdenking van Willem Bilderdijk. De tentoonstelling wijkt naar haar aard in zoverre af van de exposities die in 1906 en 1931 ter herden king van Bilderdijk werden ingericht, dat het werkcomité voor deze expositie niet alleen uit bewonderaars van de dichter be staat. Aan het begin van de expositie prij ken enkele dichtregels van Willem de Merode: „Hij werd hoogmoedig, want hij was alleen, en zwak, en dong reeds vroeg naar eer en rechten. Spijtig dacht hij aan God en zijn ziek been: hij had geen kame raad om mee te vechten". Deze karakteristiek van Bilderdijk is de eerste van een reeks citaten, gelicht uit werken van historici en letterkundigen, die over hem hebben geschreven, die op de tentoonstelling de hoogtepunten uit zijn leven markeren. Het materiaal voor de tentoonstelling in „Fodor" is voor het grootste gedeelte ontleend aan het bezit van het Bilderdijk-museum te Amsterdam. De esthetische verzorging van de tenoonstel- ling is in handen geweest van de architec ten J. B. Ingwersen en J. Heere te Am sterdam. Zaterdag is de tentoonstelling officieel geopend. De actrice Loudi Nijhoff heeft een gast rol aanvaard in het spel „The chalk gar den" van Enid Bagnold, dat'het Rotter dams Toneel in studie heeft genomen. ADVERTENTIE heeft een krachtige pijnstil lende werking, die blijkens recente onderzoekingen ook niet door combinaties met andere stoffen kan worden verhoogd. Elk Aspirin*)-tablet is voorzien van het merk Gtdeponecrd handelsmerk 1. Op een zoele zomeravond zaten Panda en Jolliepop op een rotspunt te vissen. De zon ging onder maar nog steeds hadden zij niets gevangen. Panda was hier blij om, want hij was alleen maar gaan hen gelen, omdat Jolliepop met enige aandrang had vastgesteld, dat de hengelsport een passende ontspanning voor hem was. Maar in zijn hart hoopte hij, dat hij niet zo'n spartelende vis uit het water zou hoeven te trekken. Toen Jolliepop dan ook voor stelde om het er nu maar bij te laten, borg hij haastig zijn hengel op. „Ja, laten we naar huis gaan", zei hij. „Het wordt don ker en mistig". Terwijl hij het snoer op rolde, werd hij plotseling opgeschrikt door een verbaasde uitroep van Jolliepop. „Lie ve help.' Wat komt daar uit de mist op dagen?! Zo'n vreemdsoortig vaartuig heb ik nog nimmer aanschouwd!" Het was in derdaad een heel vreemd bootje, dat over de mistige wateren aankwam Het Instituut voor perswetenschap aan de Universiteit van Amsterdam heeft een documentair rapport uitgegeven over tele visie en reclame. Het eerste deel heeft betrekking op de rol van televisie als reclame-medium, en baseert zich daarbij merendeels op in Ame rika verrichte exacte onderzoekingen. Men vindt hier tabellen en statistische gegevens o.a. over de effectiviteit van televisie reclame, de kosten van televisie-reclame en de voor- en nadelen van televisie-reclame in vergelijking met reclame in kranten, radio-programma's etc. Dit eerste deel werd geschreven door J. Goudsblom. Het tweede deel beschrijft de organisatie vorm, die de televisie in verschillende lan den van de wereld heeft gevonden. Veel aandacht wordt hierbij geschonken aan de ontwikkeling in Engeland, en wel in het bijzonder aan de argumenten die door parlementen en pers in de loop der jaren te berde werden gebracht bij de beschou wingen over het BBC-stelsel en over de invoering van de daarmee concurrerende ITA. Bovendien is een hoofdstuk gewijd aan de mogelijkheid van tol-televisie. Dit tweede deel werd geschreven door R. J. Mokken. Het derde deel van het rapport behan delt' de ontwikkeling in Nederland. Het werd geschreven door M. Brouwer, die ook de leiding had over de algehele sa menstelling van het rapport. Men houdt na eerste lezing van dit rap port nog geen tweehonderd pagina's twee indrukken over: de eerste dat men te doen heeft - iet een handige samenvatting van feiten en gegevens, de tweede, dat het geheel toch wel een tikje onevenwichtig is uitgevallen. Dat komt vooral omdat het derde hoofdstuk de situatie in Neder land wel heel summier is in vergelijking met de twee voorafgaande hoofdstukken. Het is natuurlijk voor journalisten erg aardig om te lezen, dat de bron voor dit onderwerp voornamelijk de artikelen in de Nederlandse dagbladpers zijn geweest, doch daar dit rapport in de reuk van wetenschappelijkheid is gv.zet zou het wel licht aanbeveling hebben verdiend indien er met authentieke uitspraken van de daartoe in aanmerking komende personen en instanties was gewerkt, zoals dat in het voorgaande hoofdstuk ook het geval is met de B.B.C. en de I.T.A. En tegenover de veelheid van cijfers in het eerste deel over de Amerikaanse televisie doet ook het ontbreken van de gegevens over de overigens wel genoemde NIPO-enquête naar de reacties op de uitzendingen van de stichting TV '55 enigszins armetierig aan. Juist in het aan Nederland gewijde hoofdstuk kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat het met de wetenschappe lijke objectiviteit, door de leider van het Persinstituut, prof. dr. K. Baschwitz in zijn voorwoord zo nadrukkelijk gesteld, wel eens op een akkoordje wordt gegooid ter wille van een smakelijke laten we zeggen: journalistieke formulering. Het belangrijkste verwijt, dat men de samenstellers zal kunnen maken is wel, dat zij te zeer zijn uitgegaan van de recla me als gegevenheid. Op de reclame en haar commerciële waarde en mogelijkheden is vooral in het eerste deel alle nadruk ge legd, tezcer echter mist men de sociale en culturele aspecten van de commerciële TV. Die komen pas in het tweede hoofdstuk, louter met betrekking tot de Engelse ont wikkeling, enigszins aan de orde. Wanneer dus in dit rapport de sociologische kant van 't vraagstuk mede was behandeld had men waarschijnlijk van een wetenschappelijke publikatie kunnen spreken. Nu is er echter een compilatie ontstaan welke een reeks feiten tezamenbrengt, die reeds bekend zijn bij deskundigen op de gebieden van radio- en televisie-organisatie en de reclame techniek. Voor belangstellenden leken evenwel biedt het boekje een grondslag om zich te oriënteren in - en bepaald facet van het zo ingewikkelde TV-vraagstuk in Nederland. J. H. B. President Mirza weigert ontslag van Mohammad Ali De Pakistaanse president generaal Ts- kandcr Mirza heeft geweigerd de ontslag aanvrage van premier Mohammad Ali in te willigen. Mirza verzocht de premier, die zaterdag zijn ontslag indiende, aan te blij ven tot een opvolger is gevonden. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (602) Tegenvaller. De Britse commerciële tele visie heeft zaterdagavond een proef- uitzending verzorgd met een aantal reclames, die kleuren zouden moeten vertonen volgens een nieuw procédé. Op gewone zwart-wit ontvangers zouden drie beelden worden ontvangen met rood-blauwe kleurnuanceringen. Het is tegengevallen. Er waren mensen die helemaal geen kleuren zagen en er wa ren er die vage nuanceringen waarna men, maar meer niet. Noodtoestand. In het gebied van Mosoel in Noord-Irak is de noodtoestand afge kondigd, omdat er een staking „is be gonnen door elementen, die erop uit zijn de regering omver te werpen". De auto riteiten kunnen nu „ongewenste perso nen" uit Mosoel naar andere delen van Irak overbrengen. Schadevergoeding. Hongaren die indertijd door het scheppen van een niemands land langs de grens hun woningen heb ben moeten ontruimen, mogen deze thans zonder enig voorbehoud weer be trekken, uitgezonderd zij, die verdreven zijn wegens misdrijven waarvoor zij veroordeeld zijn. De getroffenen krijgen schadevergoeding tot een bedrag van 5.000 forint (1600 gulden) en leningen tot een bedrag van 10.000 forint (3200 gulden) per gezin voor het herstel van de woningen. Behouden. Alle 103 opvarenden van het nationalistisch-Chinese vrachtschip „Ed die", dat zaterdagavond te Cagayan (Filippijnen) op de rotsen liep, zijn be houden aan land gebracht. Tegen. Een subcommissie van de Ameri kaanse Senaat heeft bekendgemaakt dat haar onderzoek naar de stemming ten opzichte van atoom- en waterstofbom- proeven heeft uitgewezen dat alle on dervraagden (75) tegen de proeven zijn, mits er ten dien aanzien een internatio nale overeenkomst wordt getroffen. Vermist. Blaavand-Radio in Denemarken meldt, dat sinds zondagmiddag tussen het eiland Fano en Esbjerg een boot met zeven jongens wordt vermist. De radio verzocht schepen in de buurt uit te kijken. Enig. Koning Soeramarit van Cambodja heeft zijn neef Sihanoek, opdracht ge geven, het premierschap weer op zich te nemen. „Prins Sihanoek is de enige die het land kan regeren", aldus de koning. Onthulling. Het atoomlaboratorium te Los Alamos in de Amerikaanse staat Nieuw- Mexico, waar de eerste atoombom werd samengesteld, werkt aan raketten die met behulp van kernenergie worden voortgedreven. Functionarissen wilden niet onthullen in welk stadium de on derzoekingen, die nu al meer dan een jaar duren, verkeren. Het is de eerste officiële verklarign over dit project, waarover tot nu toe de grootste geheim houding is betracht. Heksenmoord. Twee vrouwen zijn in cen traal Mexico door een menigte van enige honderden personen aan stukken gehakt en verbrand „omdat zij het „boze oog" bezaten en een verbondschap ge sloten hadden met de duivel. Onschul dige mensen zouden door de „vloek" van de heksen zijn getroffen. De politie heeft veertig dorpelingen gearresteerd. Merkwaardig. Russische geleerden hebben „het bestaan van hogere vormen van vegetatie op Mars" bevestigd en andere „merkwaardige feiten" vastgesteld, al dus meldt radio-Moskou. Wervelstorm. Het Japanse eiland Kioes- jioe is zondag geteisterd door een zware wervelstorm. Twaalf personen zijn om het leven gekomen. Het aatal slacht offers is onzeker daar de verbindingen met sommige delen van Kioesjioe nog niet zijn hersteld. De wervelstorm (de twaalfde in dit seizoen) koerst naar Korea. Zaterdag werd het eiland Oki nawa getroffen, waar een persoon om het leven kwam en voor miljoenen dol lars schade is aangericht. Buit. De Britse politie zocht vijf rovers, die zich vrijdag bij een overval in een van de nauwe straten van Beeston, in het graafschap Nottinghamshire, mees ter maakten van een bedrag van 39.000 pond (ongeveer 430.000 gulden). Het vijftal dat met voorhamers was gewa pend, roofde uit een auto het weekloon van de 6.000 employé's van een fabriek. Zonnevlekken. Zonnevlekken hebben za terdag de spoorwegen in Zweden moei lijkheden berokkend. Er ontstonden sto ringen in het elektrische seinstelsel. De apparaten die de positie van de treinen aangeven, functioneerden niet en de automatische waarschuwingsinstallatres bij overwegen waren onbetrouwbaar. Treinen werden opgehouden totdat bij de overwegen spoorwegbeambten waren geplaatst. IN VLOTTE journalistieke verslagen, waaraan vooral beginnende of weinig ta lentvolle sportverslaggevers zich nogal eens te buiten gaan (en waarvan we som mige radiovirtuozen zeker niet willen uit sluiten), wordt Leiden bij voorkeur „de sleutelstad" genoemd en de uit Leiden af komstige sportlui dragen in het verslag dienovereenkomstig de naam „sleutelstad bewoners". We laten hier na- tuurlijk volkomen buiten dis cussie, dat dergelijke termen wanhopig vervelend zijn en een volslagen gebrek aan eigen smaak, eigen stijl en originaliteit vertonen. Afgezien daarvan, is het fout, en in V. ieder geval verwarringwek kend, Leiden als „de sleutelstad" aan te duiden. Leiden is niet dè sleutelstad, maar hoog stens een sleutelstad, d.w.z. één uit de vele sleutelsteden. Was in vroeger tijden St. Pieter met de sleutel in het Leidse wapen afgebeeld, ook thans nog voeren verschil lende gemeenten in Noord-Brabant en Limburg deze schutsheilige met de sleutel in hun wapen. Daarnaast komen ook sleu tels afzonderlijk voor, in de meeste geval len afgeleid van het embleem van St. Pie ter, maar enkele malen staan ze in ver band met St. Servaas, bijvoorbeeld in het wapen van de Limburgse gemeente Berg en Terblijt, en in de wapens van Erp en Schijndel in Noord-Brabant. Ook in de wapens van Rhenen, Axel en Terneuzen komen sleutels voor en het wapen van Vught toont twee kerken met een sleutel tussen de torens. De voormalige gemeenten Breukelen-St. Pieters en Abcoude-Proosdy hadden sleu tels in hun wapens, evenals Nigtevegt en Loppersum, welke laatste plaats, als vroe- gere proostdij, een zwaard en sleutel voert als symbool van het wereldlijke en kerke lijke gezag. We behoeven de sleutel in het stadswa pen overigens niet altijd als een overge bleven kerkelijk symbool te zien, want ook hartstocht voor rebussen kan hieraan ten grondslag liggen. Het Friese stadje Sloten bracht dit aardig tot uitdrukking door ons een burcht (slot) te tonen met twee sleutels, en de vroegere gemeente Sloten in Noord-Holland gaf zelfs een afbeelding van drie hang sloten. Onnodig te zeggen, dat dit sprekende voorbeeld van ideografie van zeer jonge datum is. Ook in het buitenland zijn de sleutel steden niet van de lucht, en we vragen ons af, wat de sportcommentators ons zouden voorschotelen, indien een elftal uit Leiden eens tegen een vertegenwoordigende ploeg uit Bremen, Regensburg, Hamburg of Soest (in Westfalen) zou moeten spelen. Want in de wapens van al deze steden worden sleutels te kust en te keur aangetroffen. Ook Le Mans in Frankrijk, dat de sport verslaggevers toch zeker niet onbekend kan zijn wegens het hoge dodencijfer dat jaarlijks uit een sportieve gebeurtenis voortvloeit, heeft een sleutel in het stads wapen. En dacht u dat Schlüsselburg, vlak bij Leningrad gelegen, het zonder sleutel had willen stellen? We zullen thans maar eindigen, niet echter zonder een hoogst originele methode te hebben aangegeven, waarop in de oud heid kostbaarheden konden worden bevei ligd. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2