Knap óp die kale sehunr met ?N,.en."Ms. DE SAMENZWEERDERS Bunno op zoek naar Luilekkerland y Agenda voor Haarlem Kamerbeek verbeterde opnieuw Nederlands record tienkamp Ongunstige start voor Aurora, Haarlem en Watervliet OHC-beker hield HVB-clubs bezig De korfbalcompetitie 4 Onderlinge wedstrijden van HAV „Haarlem" Behoorlijke resultaten bij jeugd-atletiekinterland Roovers verbeterde record 10.000 meter Wereldrecord van Zatopek door Fin verbeterd Nederlandse atleten naar wedstrijden in buitenland Successen voor Het Spaarne in nachtwedstrijd Hoad verslagen door Rosewall r VERVOLGVERHAAL "N VJ door Friedrich Br uegel j Puck van Duyne liep 100min 11.6 sec. MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 De Eindhovenaar Eef Kamerbeek die door het Nederlands Olympisch Comité is aangewezen om ons land te vertegenwoordigen bij de Olympische tienkamp in Mel bourne heeft wederom bewezen dat hij de uitzending waard is. Met groot verschil op de andere deelnemers behaalde hij het nationale kampioenschap, maar daarbij vol deed hij tevens aan de aan hem gestelde eis van het behalen van 6500 punten. Met een totaal van 6509 punten kwam hij er zelfs boven, een prestatie die een nieuw Nederlands record betekende. Maar Kamerbeek bewees nog meer bij deze kampioens wedstrijden. Hij toonde de goede mentaliteit te hebben. HU kwam op de eerste dag over een teleurstelling heen en op de tweede dag liet hij zich door de pech, dat een flinke wind hem juist op zijn sterkste nummers hinderde, niet beïnvloeden. En het waren juist zijn zwakste nummers, polsstokhoogspringen en 1500 meter, die de door slag gaven voor een recordverbetering. Zaterdag zag het er voor het begin van de wedstrijden naar uit dat de fraaiste prestaties verricht konden worden. Zonnig zomerweer en een heel licht windje, dat bij de 100 meter voordelig was, wettigden de vermoedens dat Kamerbeek zijn pres tatie van Eindhoven, toen hij bij slecht weer het Nederlandse record van Brasser brak, nog zou verbeteren. Hij zelf en de bondscoach, de heer J. Grootewal, waren van mening dat.Kamerbeek in de komende maanden tot een totaal van 7000 punten in staat geacht moest worden en deze kam pioenswedstrijden konden hem wel eens een heel eind in die buurt brengen. Maar het eerste nummer, de 100 meter reeds, bracht de teleurstelling. In volle spanning kwam Kamerbeek met Fikkert, Moermans en Vlamings aan de start. Tweemaal ging de Eindhovenaar te vroeg weg, hetgeen be tekende dat hij reglementair een percent, dus één meter meer moest lopen. Daar mede was zijn kans op een goede 100 me ter, die hij gehoopt had in 11.4 sec. af te leggen, verkeken. Het resultaat werd 11.5 sec. en heel wat kostbare punten gingen daarmede verloren. Bij het vèrspringen was hij nog niet van de schrik hersteld. Het wilde niet lukken. Op alle drie de sprongen zette hij te ver van de bak af, zodat hij niet verder kwam dan 6.38 meter tegen 6.70 meter bij zijn recordtienkamp. De hoop was toen gesteld op een van zijn sterkste nummers, het kogelstoten, maar met 13.43 meter bleef hij ook hier beneden zijn kunnen (vorige keer 13.57 meter). Het hoogspringen leverde hem slechts 11 pun ten verlies op in vergelijking in Eindhoven. Hij kwam nu tot 1.75 meter, één cm minder. De achterstand was inmiddels opgelopen tot 143 punten. In het vijfde en laatste on derdeel, de 400 meter, van de eerste dag zette Kamerbeek al zijn krachten in om iets terug te winnen. Weer zat het hem niet mee, want hij lootte de buitenbaan. Het gelukte hem toch de goede tijd te ma ken van 52.4 sec., een verbetering van zijn persoonlijk record met 0.6 sec.. Dit leverde 36 punten winst op, zodat hij de eerste dag besloot met een achterstand van 107 pun ten. Zondag zat het hem weer tegen. De wind was gedraaid en stond fel tegen, toen het hordennummer werd gelopen. Kamerbeek maakte weliswaar de snelste tijd, 15.4 sec., maar bleef boven de tijd waarop hij ge hoopt had. Evenals in Eindhoven hinderde dezelfde wind hem ook bij het discus werpen, en met 39.96 meter boekte hij wederom een teleurstellend resultaat. De kans leek verkeken. De titel kon hem niet meer ontnomen worden maar een nieuw record leek uitgesloten. Keerpunt De verrassing kwam by het polsstok - hoogspringen, het onderdeel dat vroeger zyn zwakste punt was. Tot 3.30 was hij in Eindhoven gekomen en nog nooit was hij daarboven geweest. De tegenvallers van dit weekeinde in aanmerking genomen, mocht hü biy zijn indien hij wederom de 3,30 meter zou halen. Met moeite kwam hij tot de 3.30 meter. Hij ging echter door en maakte zijn mooiste sprongen op de 3.50 en 3.60 meter, nog 10 cm hoger en wederom ging hy zonder moeite hoog door de lucht. Een recordverbetering van 30 cm en een winst van 78 punten. Nog twee nummers en nog 78 punten moesten er worden ingelopen, wilde hij zijn record evenaren. Het speerwerpen (met een speer, waarmee hij pas eenmaal had ge worpen) leverde met 60.80 m een winst op van 75 punten. Het was weliswaar geen recordworp, maar hij kwam toch 1.79 meter verder dan tijdens de wedstrijden in Eindhoven. De beslissing zou dus vallen in de 1500 meter, het onderdeel dat voor alle tienkampers als het zwaarste beschouwd kan worden. Het was Kamerbeek aan te zien dat deze twee dagen zwaar voor hem waren geweest, maar hij slaagde er toch in op dit laatste onderdeel ruim twee secon den van zijn persoonlijk record af te knab belen. In Eindhoven had hij 4 min. 42.2 sec. Van Kampen won alle nummers Tot besluit van het seizoen hield „Haar lem" zondag op het terrein aan de Klever laan de jaarlijkse onderlinge wedstrijden. Huib van Kampen werd winnaar bij de jongste junioren door alle vier nummers te winnen. Vooral zijn prestaties bij het hoogspringen. 1.40 m mocht gezien wor den. Rudi van Rijswijk zegevierde bij de C-junioren, maar moest voor deze over winning veel strijd leveren met Attie Joa- cim. Van Rijswijk kwam tot 2199 punten. Joacim tot 2105 punten. Henk Leuvener werd hier derde met 1985 punten. Bij deze groep vielen speciaal de prestaties bij het hoogspringen op. Behalve Van Rijswijk en Joacim kwam ook Mascini hier over de 1.55 m De sterke Zandvoortse Vissers startte als favoriet bij de B-junioren, doch hier ver raste Steenbergen. Voordat de 600 m. als laatste nummer van de zeskamp werd gelo pen, leidde Steenbergen reeds met ruim 200 punten voorsprong. Hoewel Vissers vol gens de verwachting inderdaad een sterke 600 m. liep, wist Steenbergen zijn achter- Tijdens wedstrijden op de Nenijto-baan in Rotterdam heeft Kamerbeek van P.S.V. het Nederlandse record tien kamp verbeterd en gebracht op 6509 punten. Hij had het record op 18 en 19 augustus van dit jaar reeds scherper gesteld en van 6264 op 6487 punten gebracht, welke prestatie evenwel nog niet als record is erkend. De foto toont Kamerbeek in actie op het nummer polstok hoog, waarbij hij zijn beste persoonlijke prestatie met 30 cm. overtrof. gelopen, zijn beste prestatie. In Rotterdam maakte hij de goede tijd van 4 min. 40 sec. hetgeen 414 p. opleverde, 19 punten meer dan in Eindhoven. Kamerbeek was, ondanks alle tegenvallers, in zijn opzet geslaagd het nationale record, dat twintig jaar op naam van Brasser had gestaan, nogmaals te ver beteren. Onder grote belangstelling is zondag in Eindhoven een jeugdinterlandwedstrijd atletiek tussen jongens tot 21 jaar van Ne derland, België en West-Duitsland en meis jes van Nederland en West-Duitsland ge houden. Ondanks het weer, dat na de helft van de wedstrijden ongunstig werd (de wind stak op en het begon te regenen), werden er behoorlijke prestaties geleverd. Voor een nieuw Nederlands jeugdrecord op de 1500 meter zorgde de Bossenaar J. van Grinsven, die 4 min» 0,8,.§ec. vpor zich liet afdrukken. Het oude record stond op zijn naam met 4 min. 1,9 sec. in juli van dit jaar in Den Bosch gemaakt. Over het algemeen waren de prestaties van de Nederlandse jongens niet goed ge noeg om de buitenlanders te verslaan. Al leen Koch en Haus boekten overwinningen. Ook bij de meisjes domineerden de West- Duitsers, al was het puntenverschil min der groot, en mogen de prestaties van de meisjes Cysouw, Van Sellem en Van der Ploeg met ere worden genoemd. De eindstand bij de meisjes werd: 1. West-Duitsland 88 pt., 2. Nederland 76 pnt.; Jongens: 1. West-Duitsland 134 1/2 pt., 2. België 97 pt., 3. Nederland 90 1/2 pt. Tijdens wedstrijden op de Nenytobaan In Rotterdam verbeterede Roovers (Thor, Roosendaal) het Nederlands record over 10.000 meter door deze afstand af te leg gen in de tijd van 30 min. 21,4 sec. Het record stond tot nu toe op naam van Künen met een tijd van 30 min. 31 sec., gemaakt op 27 juni van dit jaar eveneens in Rotterdam. De Fin Viskari heeft tijdens wedstrijden in Joensuu de 15 mijl afgelegd in de tijd van 1 uur 15 min. 46,8 sec. Een nieuw wereldrecord, dat tot nu toe op naam stond van Zatopek met een tijd van 1 uur 16 min. 26,4 sec., gemaakt op 26 oktober 1952 ül Siara Boleslav. Zatopek heeft dit nummer op 22 oktober van het vorig jaar afgelegd in 1 uur 14 min. 1 sec., maar deze prestatie is nog niet door de I.A.A.F. als wereld record erkend. Tijdens deze wedstrijd verbeterde .Vis kari het Finse record over 20 km met een tijd van 1 uur 2 min. 30 sec. en dat over 25 kin met een tijd van 1 uur 18 min. 24 sec. In Anjala, een stadje in Zuid-Oost-Fin- land legde Eino Oksanen de 25 km af in 1 uur 16 min. 41 sec. Het wereldrecord staat op naam van Albert Iwanov (Rus land) met een tijd van 1 uur 17 min. 34 sec., gemaakt op 27 september 1955 in Moskou. Zatopek heeft vier weken daarna het record op 1 uur 16 min. 36.4 sec. ge bracht, maar deze prestatie is ook nog niet door de I.A.A.F. gehomologeerd. Het ligt in de bedoeling de volgende Nederlandse dames te laten deelnemen aan de internationale wedstrijden welke op 29 en 30 september in Dresden worden ge houden: Puck van Duyne-Brouwer (100 en 200 meter), Dini Hobers en Nel Zwier (hoogspringen). Een nadere beslissing zal nog worden genomen of ook Parlevliet (400 meter), Haus en Koudijs (800 meter) en Roovers (1500 meter) naar Dresden zullen worden uitgezonden. Aan de internationale wedstrijden, welke van 15 tot 17 september in Boekarest wor den gehouden, zullen ook enkele Neder landse atleten deelnemen. Het ligt in de bedoeling dat Henk Visser, Kamerbeek, Kunen en Fekkes de reis zullen meemaken. Of Fekkes mee zal gaan is echter niet zeker, daar hij deze week een lichte dij beenblessure opliep. Kort voor het vertrek zal onderzocht worden of de blessure ge heel genezen is en de reis verantwoord is. Op welke nummers de tienkamper Kamer beek zal uitkomen, wordt later beslist. Woensdag 12 september worden in Lon den belangrijke internationale atletiekwed strijden gehouden. Voor Nederland zal Puck van Duyne-Brouwer uitkomen. Voorts is het mogelijk dat ook Stien Schar- leman, de Nederlandse 800 meter loopster, naar Londen gaat. Grote mist- en nevelbanken hebben de veertig deelnemende ploegen aan de nacht wedstrijd van Willem III parten gespeeld. Door deze onverwachte tegenvaller slaagde slechts één ploeg er in de toch al moeilijk te vinden controle bij de invaart van de Muyeveldse Wetering te vinden en deze ploeg, bestaande uit de lieren Bier, Stapen- sea, Sclimoutziger en Smithuysen van „Het Spaarne", werd dan ook met 86 strafpunten winnaar van de wedstrijd. De winnaar van het vorige jaar, Mulder Jr., eveneens van „Het Spaarne" behaalde de tweede prijs met 125 strafpunten. Bijzondere vermelding verdient het feit, dat de 82-jarige veteraan Ellerkamp van „Cornelis Tromp" ook de controle bij de Muyeveldse Wetering vond, maar hij ver loor zoveel tijd op de diverse trajecten dat hij niet voor de eindklassering in aanmer king kwam. De nachtwedstrijd was uitgezet op een parkoers op en in de onmiddellijke om geving van de Loosdrechtse plassen. Er moest circa vijf uur worden gevaren. Bunno nam afscheid van mannetje Bliblam en liep haastig de lange gang door. Ja, het mannetje had waarheid gesprokenaan het eind van die gang kwam hij bij een brede, stenen wenteltrap. Vol moed begon hij die te beklimm.en, trede na trede. Toen hij eindelijk boven was, stond hij opeens voor een hoge deur, waarnaast een trekbel hing. En naast die bel stond geschreven: „Ingang naar Luilekkerland; trek aan de bel". Bunno hield zijn adem in. Zou hij eindelijk aan het doel van zijn reis zijn gekomen Toen trok hij, met bonzend hart, stevig aan de bel... De start in de K.N.K.B.-competitie is voor de Haarlemse twaalftallen niet zo gun stig verlopen. Zo kon in de tweede klasse slechts Oosterkwartier de overwinning be halen: het won met drie-nul van Hespa. Nederlagen vielen te noteren van Aurora tegen Olympia (acht-vijf), van Haarlem tegen Groen Geel (tien-drie) en van Water vliet tegen Samos (zes-vier). •In de derde klasse moest reeds op deze eerste competitiedag een tweetal wedstrij den wegens terreinafkeuring worden afgelast, namelijk O.K.V.Animo Ready en Z.K.C.—Oosthoek. De twee wedstrijden, die nu overbleven, brachten een nederlaag voor Nieuw Flora (twaalf-nul tegen Amsterdam-Zuid) en een negen-vier zege van Sport Vereent op K.V.D. Ook in de reserve-klasse vielen alleen nederlagen: Oosterkwartier 2 (vier-nul tegen D.E.D. 2), Haarlem 2 (vijf-drie tegen Archipel 3) en Watervliet 4 (vijf-twee tegen Samos 4). Ondanks de zes-vier nederlaag tegen Samos zal Watervliet toch een aanwinst voor de tweede klasse betekenen, en zal nog menige ploeg over dat twaalftal strui kelen. In de wedstrijd tegen Samos zag het er aanvankelijk zeer hoopvol uit, want met de rust had „Watervliet" een drie- De afdeling Haarlem van de K.N.V.B. is zondag gestart met een uitgebreid program ma. Niet alleen stonden er wedstrijden in de eerste ronde om de O.H.C.-beker op het programma, maar bovendien waren er talrijke wedstrijden voor de gewone com petitie vastgesteld. En op een enkele uit zondering na! kon dit lijvige programma geheel worden afgewerkt. Oudergewoonte hebben de bekerwed strijden hier en daar enkele verrassingen gebrach,t. Zo zorgde V.V.D., dat over een sterkere ploeg beschikt 'dan vorig seizoen, voor een twee-één overwinning op het sterk geachte B.S.M., waardoor de eerste klasser werd uitgeschakeld. Spaarndam verloor van D.E.M. 3 met niet minder dan vijf-nul. Maar in de andere gevallen kon den de eersteklassers zich handhaven. VI. Vogels bleef de baas over Stormvogels 4 (twee-één) en D.S.S. zorgde voor een royale zege over Van Nispen (twaalf-twee). Concordia had ook al niet veel last van Spaarnestad (zes-nul), maar Hoofddorpse Boys had meer moeite met H.F.C. 3, al was deze laatste, nu niet direct een zwakke tegenstander. De Hoofddorpers wonnen met drie-één. D.C.O. moet het na jarenlang vierdeklasse K.N.V.B.'er te zijn geweest thans weer in de afdeling-proberen en be gon meteen maar met een vijf-één over winning op V.V.B. 3. D.S.K. liet zich even min van de wijs brengen en handhaafde zich door een drie-één zege over N.A.S. 2. Van de tweedeklassers konden Heem stede. Alliance, Nieuw Vennep, Renova en D.S.B. de volgende ronde bereiken. Hoge scores bereikten H.B.C. 3 (130 tegen Halfweg 2) en R.C.H. 4 tegen Water loo 2 (8—0) en E.D.O. 3 had met Velsen 2 ook al niet veel moeite. De E.D.O.'ers won nen met zeven-één. In de competitie werd voor de hoogste afdelingen uiteraard nog niet veel gespeeld. In I A won I.E.V. met vier-één van Haar lem 5, een uitslag welke ons nog niet veel zegt, al is het in elk geval een goed begin voor I.E.V. In I B speelden E.D.O. 4 en Schoten 3 tegen elkaar gelijk (drie-drie). De finale van het heren enkelspel bracht de grootste verrassing van de Amerikaanse tenniskampioenschappen. De winnaar van Wimbledon, van de Australische en van de Franse kampioenschappen, Lewis Hoad, werd verslagen. In deze Australische finale zegevierde Rosewall met 46, 62, 63, 6—3. De Amerikaanse tennisspeelster Shirley Fry heeft de titel gewonnen in het dames enkelspel van de Amerikaanse kampioen schappen. In de finale versloeg zij haar landgenote Althéa Gibson met 63, 64. Deze laatste ondervond veel hinder van de wind en speelde zeer onzeker. Zij was echter wel gedwongen om te proberen haar volleys onder controle te krijgen, want zij wist dat Shirley Fry in de drives Tiaar meerdere was. Behalve van haar drives, profiteerde de kampioene ook van haar bijzonder grote beweeglijkheid. Vaak bracht haar snelheid redding, wanneer Al théa dé bal ver buiten haar bereik plaatste. twee voorsprong. Toen Vos na de rust zelfs kans zag deze voorsprong tot vier- twee te vergroten, zat er nog volop winst in. Watervliet had echter te veel van zijn krachten gevergd, en moest tenslotte nog met een zes-vier nederlaag huiswaarts keren. Uithoudingsvermogen In de wedstrijd Olympia-Aurora bleek dat de thuisclub meer uithoudingsvermo gen had dan Aurora. Want ook hier was er tot circa 30 minuten voor het einde geen krachtsverschil. De rust brak aan met drie-drie door doelpunten van Van Dijk en D. Oudejans (2x) en na de hervatting bleven de pioegen tot vijf-vijf ongeveer ge lijk in kracht. Toen nam Olympia nog het spel in handen en won met acht-vijf. Oosterkwartier heeft op volkomen regel matige wijze van Hespa gewonnen. Het weder opstellen van J. Starink was een geduchte versterking, en deze speler maak te voor rust twee fraaie doelpunten. Na de rust bleef de thuisclub het betere spel behouden, hetgeen nog resulteerde in een door Bruynes gemaakt doelpunt (drie nul). Haarlem had pech Haarlem had reeds de eerste competi tiedag pech, doordat, het met invallers voor L. Reijns, W. Klasen en mevr. Pru- schen in het veld moest verschijnen. Groen Geel had zodoende weinig moeite om met tien-drie te winnen. De gebroeders A. en H. Klasen maakten de tegenpunten. Derde klasse In een wel zeer goede en snelle wed strijd won Sport Vereent met negen-vier van K.V.D. Bij de rust had het reeds een drie-nul voorsprong door goede doelpunten van mej. Freyn en D. Kruyff en H. Otte. Na de rust behield Sport Vereent het bete re spel en liep tot negen-vier uit. Nieuw Flora ondervond dat er duidelijk een klasse verschil bestaat tussen de tweede en derde klasse. Het vorige seizoen gedegradeerde Amstei-dam-Zuid bracht de Haarlemmers een duidelijke twaalf-nul nederlaag toe (rust vier-nul). ADVERTENTIE IN 11 FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND 22 Haar broer had besloten, dat zij altijd op de hoogte gebracht moest worden van het werk der organisa tie. Nooit had hij vergeten haar rapport uit te brengen en nog nooit had hij iets uit de rapporten weggelaten. Jablonsky had iedere terroristische actie, vooral in het tegenwoordige stadium der ontwikkelingen, schadelijk geacht. Zulke acties gaven het nieuwe regiem gelegen heid hun eigen gewelddaden met de mantel der legaliteit te bedekken. De oppositie mocht wel talrijk zijn, maar slechts weinigen hunner waren bereid leven, vrijheid en eigen dommen op het spel te zetten. Hij had hun activiteiten dus beperkt tot het verspreiden van het nieuws, dat door de nieuwe machthebbers achtergehouden werd, en in zijn laatste gesprek met Helena was alleen maar de moge lijkheid van het uitgeven van een illegaal krantje te berde gebracht. En nu zat Jan hier tegenover haar en sprak over terro ristische daden en acties, waar hij uit naam van de or ganisatie aan had deelgenomen. Jan had strikt de wetten van de illegaliteit opgevolgd. Toen besloten was het plan ten uitvoer te leggen en hij hierover uitgekozen was, had hij zich afgezonderd van de stand dusdanig te beperken dat> Vissers het organisatie en zich geconcentreerd op zijn taak: het uit de weg ruimen van Robert Semal. Maar Jablonsky en dat vond Helena verdacht en nauwelijks te geloven had tegenover haar nóóit over dit plan gesproken. Toen ze uit haar droomtoestand ontwaakte, richtte ze zich weer tot Jan. Josef heeft met mij nooit gesproken over wat je vandaag gedaan hebt. Je hebt toch niet de fout begaan, Jan, dat je, naast onze groep, nog van een andere orga nisatie lid bent geworden? Ben je er zéker van, dat Josef er alles van af wist? Jan trok zijn réchter wenkbrauw vragend op. Wat een vraag! Natuurlijk heb ik alleen maar met onze groep in contact gestaan en natuurlijk wisten zij wat vandaag zou gebeuren. .De groep begon het contact met ons pas losser te maken, toen de tijd rijp was, en wij kregen op het juiste moment wapens. Tot vanavond toe is ales vlot verlopen. Maar hoe verklaar je het dan, dat Josef er tegen over mij nooit met één woord over gerept heeft? Wie had je daarnet eigenlijk moeten ontmoeten? En wie is jou contactman met de organisatie? puntenverschil niet helemaal meer goed kon maken. Steenbergen behaalde 2728 punten, Vis sers 2635 punten en Meuwese wist de derde plaats te bereiken met 2374 punten. Geheel volgens de verwachting won Joacim de zeskamp voor A-junioren met 2896 punten. Vooral zijn prestatie op het speerwerpen met 45.58 m. was opvallend. Met meer dan 500 punten achterstand kwam Baumann op de tweede plaats, waar mede deze atleet toch wel verrassend voor de dag kwam. Bakker nam bijna geheel ongetraind de derde plaats in met 2298 punten. Sieffers wist bij de senioren met 3089 punten te winnen. Hij dankte dit punten- aantal vooral aan zijn hoogtesprong van 1.75 m. en aan zijn vèrsprong van 6.59 m. Lagendijk werd tweede met 2727 punten en Willems derde met 2507 punten. Je weet evengoed als ik, Helena, dat ik op zulke vragen niet mag antwoorden. Wat ik jou niet vertel, kun je nooit verder vertellen, vrijwillig of onvrijwillig, en daarom is het in ons eigen belang, dat ik je niet ant woord op je vragen. Misschien heeft Josef je daarom niets verteld. De dingen, die je weet, zijn betrekkelijk ongevaarlijk dat wil zeggen vergeleken met wat we vandaag hebben gedaan, maar waar je zo net naar hebt gevraagd, zijn bijzonderheden, die verband houden met de moord. Ik hèb al een grandioze fout gemaakt door jou het één en ander te vertellen. En daar heb ik eerlijk gezegd al spijt van. Helena dacht na: Tot nu toe waren Mirko, Antonin en Jan nog vrij. Jan had nu alles uitgelegd en was niet langer verdacht. Twee bleven dus over, van wie één hunner mét Jan de moord had gepleegd, terwijl de tweede, die Jan later op de avond zou ontmoeten, de contactman moest zijn en tevens de verrader. Het was natuurlijk mogelijk, dat de contactman de dingen, die vandaag waren voorgevallen, zó had georganiseerd, dat Jan de indruk had gekregen dat de organisatie hem het uit de weg ruimen van Semal had opgedragen. Het was niet een gewone verrader, die de organisatie binnenge drongen moest zijn, maar een agent-provocateur. De mogelijkheid, dat Josef mensen in de organisatie gehad zou hebben, die zij niet kende, en dat hij met opzet niet met haar over de gebeurtenissen van vandaag gesproken zou hebben, vond ze niet eens het overdenken waard. Daarvoor kende ze haar broer veel te goed. Maar ze be greep heel goed, dat ze Jan haar gedachten niet kon vertellen, noch de conclusie, waartoe ze gekomen was, zonder hem tegen haar in het harnas te jagen en zonder haar eigen plannen te torpederen. Plotseling werd Jan door een grote moeheid overval len. Hij geeuwde. Het is tijd voor koffie, dacht Helena. Toen de kelner het gebracht had, zei ze: Nu je niet in contact bent gekomen, Jan, met de man, die voor kleren zou zorgen, zal ik dat wel in orde maken. Omdat het, toen ik wegging, nogal druilerig was, heb ik de loden jas van mijn broer aangedaan. Ze hangt daar in de hoek, je kunt haar meenemen. Ik zal jouw regenjas dan wel aandoen. Valt je hoed nogal op? Die regenjas zou prachtig zijn, maar het is waar schijnlijk beter mijn regenjas maar te laten verdwij nen. Een hoed heb ik inderdaad nodig. Mijn baret zou te veel opvallen bij een loden jas. Tegenwoordig lopen zó veel mannen zonder hoed rond, dat je daar geen zorgen over hoeft te maken. Als je trouwens blootshoofd blijft en je je gezicht niet door de rand van een hoed probeert te verbergen, is dat al een bewijs van je onschuld. Geen hoed, mopperde Jan. Ik ben nog nóóit zonder hoed uitgegaan. Dat is dus afgesproken. De vraag is overigens of de politie uitkijkt naar iemand, die een bepaalde jas draagt en een' bepaalde hoed op heeft, of dat zij order heeft ge kregen de ingenieur, mijnheer Zo en Zo, te arresteren. In dat geval helpt het verwisselen van jas niet veel. En ik ben eerlijk gezegd bang voor het laatste. De po litie is op jouw flat geweest en het is best mogelijk dat ze daar in de omgeving nog op de loer ligt om je te kun nen arresteren. Waar moet je heen gaan, als ook je twee de afspraak mislukt? Wat wil je doen, als er een valstrik voor je is gespannen op de plaats, waar je die ontmoe ting moet hebben? Wat we nu te weten zijn gekomen over het mislopen van je eerste afspraak en het nieuws, dat ik je zo juist verteld heb, dwingt je als het ware om die tweede afspraak te laten schieten. Je moet iets an ders doen. Het heeft toch geen zin om met open ogen in een val te lopen en een arrestatie te riskeren? Vooral na een dag als vandaag! Helena, als ik zou doen, wat jij voorstelt, zou dat de grootste fout zijn, die ik zou kunnen maken. Het enig juiste is op dit moment koelbloedig het zorgvuldig uitgewerkte plan uit te voeren. Ik mag in geen geval in paniek gaan handelen. Dat is de enige mogelijkheid om het mislukken van de eerste afspraak weer goed te maken. Dat is nu weer eens een typisch mannelijke dom heid! Het is toch duidelijk genoeg dat de man, die jij zou ontmoeten, gearresteerd is. Behalve hem zijn al onze vrienden, met uitzondering van een paar, gearresteerd. De politie heeft hen thuis gearresteerd; ze had dus waar schijnlijk een lijst met adressen. Nu de man, die je straks zou ontmoeten, niet aan de actie van vandaag heeft deel genomen, moeten we aannemen dat hij óók is opgepakt. Dat is toch logisch, Jan? Wordt vervolgd ADVERTENTIE Van ouds de héél bekende VIRGINIA: Bijna 500 atleten hadden ingeschreven voor de regionale wedstrijden aan de Laan van Poot. Het weer hielp mee en het handje vol toeschouwers heeft kunnen ge nieten van goede prestaties. Jammer was het, dat de ploeg van het Haagse V en L zich terugtrok op de Olympische estafette. Trekvogels (Den Haag) wonnen met de lo pers Blankenstein (800), Verwey (400), Pe ters (200) en Van den Burg (200) in de zeer goede tyd van 3 min. 31,8 sec., 1,3 sec. bo ven het Nederlands record dat met 3 min. 30.5 sec. op naam van AV'23 staat. Roo vers en Kuenen verschenen niet aan de start op de 5000 meter, Rietbroek (LDA Den Haag) zegevierde gemakkelijk in 15.29.4 sec. Een verrassing was het lopen van Puck van Duyne-Brouwer op de 100 meter. Zij had namelijk bij wedstrijden in Rotterdam een lichte dijbeenblessure opgelopen en de uitzending naar de internationale wed strijden op 12 september in Londen en 17 september in Glasgow hing af van het te bereiken resultaat op de 100 meter in Den Haag. Dat zij soepel en in ouderwetse vorm over de baan ging bewees haar tijd van 11.6 sec, 0,1 sec. boven het Europees record, dat zij ruim een maand geleden in Frechen evenaarde. Zij verklaarde na een rust periode van twee weken geen last meer van de onwillige spier te hebben en hoopte op goede resultaten in het buitenland. MAANDAG 10 SEPTEMBER Minerva: „Desiree", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Fernandel als modekoning", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden vrou wen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van het monster", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Dodende kogels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De pastoor van Kirch- feld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Marcelino", brood en wijn", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Be gijnhofkapel: 8 uur, Interkerkelijke samen komst. Zangdienst van 7.30 uur af. H. van der Brink spreekt over „De heerlijkheid, die ons wacht". Gebouw „Zang en Vriendschap": 8 uur, Vragenavond van het geestelijk cen trum „De grotere wereld". DINSDAG 11 SEPTEMBER Minerva: „Desiree". alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Fernandel als modekoning". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ver boden vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van het monster". 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Dodende ko gels", 18 jaar, 2,30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De pastoor van Kirchfeld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Marcelino", brood en wijn", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Con certgebouw: 8.15 uur, Zesde zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Maoinus Adam. m.m.v. de pia nisten Berthe Davelaar, Leenderdt Huges en Hans Osieck. Grote Kerk: 8 uur, Orgel concert door Piet Kee.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6