ZEEVERKENNEN vaart nog niet voor de wind Stoer verkennersspel geniet te weinig belangstelling Najaars-Show r Stoutenbeek's Modehuis Gonda Wulf se zestig jaar In Haarlem slechts vijf watertroepen Dichtheid van negerbevolking Prachtige rol van Anna Magnani in Venetiaanse festivalfilm NAAIMACHINES Stichter gaf voorbeeld Gunstige ligging Typisch Hollands Moeilijke vaart Opening kinderboekenweek 31 oktober in Amsterdam Première van „De zesde juni" in Rotterdam "A j Expositie „Nederlandse Kunstkring" Geen Gouden Leeuw Groeten van Duitse politie per ballon aangekomen MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 Ons land heeft een ongekende rijkdom aan water. Plassen, vaarten en kanalen brengen tekening in het vlakke landschap. Verlaat men in het westen een van de grote steden, dan ontvouwt zich onmiddellijk een panorama van water en land: de polders zijn omringd en doorsneden met strakke kanalen, dikwijls met zomen van wuivende bomen, van oost naar west stromen de brede rivieren, in enkele laagveengebieden kijkt men uit over plassen, die zich in de verte met de bewolkte lucht verenigen. Ons land is een waterland. Het heeft in het verleden bewezen nauw met het water vergroeid te zijn - en het zal dat hopelijk ook in de toekomst doen. Zijn overvloed aan water geeft de jongen al in zijn vroege jaren gelegenheid er mee vertrouwd te raken. Daartoe zijn mogelijkheden te over, maar het is de vraag, of die alle wel voldoende worden aangegrepen. Eén van de mogelijkheden om met het water vertrouwd te raken, is het zeever- kennen, zoals dit beoefend wordt bij de Nederlandse Padvindersvereniging (NPV) en bij de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging. Dit zeeverkennen is een prachtig spel, ideaal voor de Hollandse jongen. De cijfers en ervaringen bewijzen echter, dat dit verkennersspel nog veel te weinig belangstelling geniet. Ondanks de bijna vijftig jaren, die het verkennen achter zich heeft liggen, zeilt het zeeverkennen, figuurlijk gesproken, nog niet met buikige zeilen voor de wind. Terwijl de omstandig heden vooral in het westen van ons land uitermate gunstig zijn, is deze tak van de verkennersbeweging hier nog niet uitge groeid tot volwassenheid. Hiervoor zijn verschillende factoren aan te wijzen; het blijft echter de vraag, of alle mogelijkheden voor dit spel wel voldoende worden aan gegrepen. In zijn nog steeds gelezen handboek ,.Het verkennen voor jongens" schrijft de stich ter van de padvindersbeweging, Lord Ro bert Baden Bowel of Gilwell: „Ik begon als jongen het verkennen te leren op het wa ter, toen ik met mijn broers in een zeilboot tochten maakte langs de kust van Enge land en Schotland. Ik heb er' enorm veel plezier van gehad en ik hoop dat jullie dezelfde ervaring zult opdoen". Dit schreef Baden Powell vijfitg jaar geleden en nog steeds worden zijn gedachten gebruikt als leidraad voor het verkennersspel; hij legde het spoor uit, dat nu nog door duizenden jongeren wordt gevolgd. Hoewel ons land zich echter, zoals ge zegd, speciaal voor het waterverkennen leent, telt het momenteel slechts ongeveer tweeduizend zeeverkenners. Op dit lande lijk beeld vormt Haarlem en omgeving geen gunstige uitzondering. In de Spaarnestad, met daarbij Heemstede, vindt men vijf troepen, die zich voor hun verkennersspel op het water richten, waarvan drie van de Nederlandse Padvindersvereniging en twee van de Kathalieke Verkenners. In IJmui- den werkt eveneens een watertroep van de N.P.V. De stoere „waterrotten", zoals zee verkenners wel eens worden genoemd, zijn in aantal lang niet opgewassen tegen de in hun ruige termen genoemde „stofzuigers", waarmee dan de landverkenners worden aangeduid. Want tegenover de vijf water troepen staan in Haarlem en naaste om geving ongeveer vijftig troepen, die zich met landverkennen bezighouden. In vergelijking tot de landverkenners zinken dus de zeeverkennerstroepen in onze omgeving in het niet. Dit, ondanks de zeer gunstige ligging van Haarlem aan het water van het Spaartne, met goede water verbindingen en in de nabijheid plassen als de Mooie Nel en op even verdere afstand de Kaag. Dit watergebied leent zich bij zonder voor het verkennersspel de ruim honderddertig zeeverkenners in de Spaar nestad hebben dat trouwens wel onder vonden. Dat sommige landverkenners soms ook op dit water hun spel bedrijven, bewijst de Haarlemse troep, die overging tot de bouw van twintig eskimo-kajaks, een pri mitieve eskimokano waarmee goed te varen is. De kajaks voldeden zeer goed en er waren betrekkelijk weinig kosten aan verbonden. Als deze verkenners het spoor zoeken in bossen en duinen eens willen af wisselen, trekken zij er met de kajaks op uit. Het zeeverkennen werkt geheel vol gens de methodiek van Baden Powell: het wil jongens door middel van spel vormen tot goede staatsburgers,, man nen die hun plaats in de maatschappij ten volle waard zijn. De zeeverkenner beter zou het zijn om van water verkenner te spreken, want men richt zich alleen op de binnenwateren beoefent de vaardigheden als andere ve "kenners, maar daarbij richt hij zijn belangstelling speciaal op het water. Hij begint zich als bakzeuntje te bekwamen in zwemmen, leert knopen en splitsen als de echte zeeman, oefent zich in het roeien er. kompaslezen, in het seinen met vlaggen en het bestuderen van de weersgesteldheid. Na enige vaardigheden te hebben afgelegd wordt hij scheepsjongen, dan lichtmatroos en uiteindelijk matroos. Tenslotte woi'dt hij bekwaam om de zeilen te bedienen en is hij met boot en water even vertrouwd als met de boeken in zijn schooltas. Zijn taal is die van de zeeman: hij spreekt van „bakboord" en „stuurboord", van „houen zo" en „alle hens aan dek". Een zeeverkenner is gestoken in een fris marineblauw uniform, waarmee hij zijn verwantschap met het water duidelijk laat uitkomen. Gehuld in de donkerblauwe trui toont hij zich een zeeman-in-de-maak, en het woord „zeeverkenners" op zijn „tok", de muts, is als een visitekaartje. Hollandser uniform dan dat van de zee verkenners is niet denkbaar. Het is veel meer in overeenstemming met de sfeer van ons land, dan welk uniform ook. Het kbaki uniform-met-breedgerande hoed is, hoe aardig ook, beslist niet aangepast aan ons land en hoewel in verkennerskringen steeds weer wijzigingen wordt gepleit, laten deze op zich wachten. Het maritieme verleden van ons land Het spel op het water eist stoere jon gens die tegen een stootje kunnen. Het is een gezonde sport en een voortreffe lijke vrije tijdsbesteding. biedt de zeeverkenners een onuitputtelijke bron van gegevens, aan de hand waarvan zij hun spel kunnen spelen: de zeehelden hebben Hollands naam op de zeeën roem bezorgd en worden nu ten voorbeeld ge steld aan de jongens die zich ook, zij het door middel van spel, op het water be kwamen. Onze geschiedenis is er een van strijd tegen en gebruik maken van het water en het is goed, dat de gedachten hieraan in ons volk blijven leven. Bij deze factoren, die voor het zeever kennen pleiten, voegen zich enkele, die aantonen dat in het westen van ons land de ontspannig in de toekomst meer op en aan het water gezocht zal moeten worden. De drastische uitbreiding van de steden dringt de „vrije natuur" steeds meer terug tot particuliere bossen en massale recrea tieterreinen, die op vrije dagen over stroomd worden met dagjesmensen. Er blijft daarom weinig gelegenheid open voor het woudlopen, waarop het landver kennen is gebaseerd. De voor verkenners ideale terreinen zijn veelal in particuliere handen, hetgeen dan meestentijds een „verboden toegang" inhoudt. Daartegen over staat, dat in het westen met de uit voering van het Deltaplan een nog groter gebied beschikbaar komt, dat zich bij uit stek leent voor waterrecreatie. Nieuwe recreatiemogelijkheden aan en op het water zullen de snel groeiende bevolking ten dienste kunnen komen en vormen een goede compensatie voor het slinken van de vrije-natuurgebieden. Bij de jeugdbeweging wordt mede op grond van deze feiten uitbreiding van het aantal zeeverkennerstroepen ge propageerd. De Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging hebben bij voorbeeld kortelings een brochure uit gegeven, die in woord en beeld het zeeverkennersspel beschrijft en de mogelijkheden aangeeft om tot oprich ting van nieuwe watertroepen te komen. Het van wal-steken van nieuwe zeever kennerstroepen brengt moeilijkheden met zich mee, die als een zware tegenwind een vlotte afvaart belemmeren. De padvinders beweging kampt met gebrek aan leiders, die speciaal voor de watertroepen aan zware eisen moeten voldoen. Een grote moeilijkheid is ook het tekort aan voldoen de financiën, teneinde een zeeverkenners troep behoorlijk te laten werken. De boten zijn zeer kostbaar en vragen meer dan ge wone geldelijke steun, die niet altijd kan worden opgebracht. Er behoeft echter niet meteen met zeilboten van wal te worden gestoken, met kano's en roeiboten kan vooral de eerste jaren een goede sfeer wor den geschapen. De geldelijke zorgen zullen echter groot blijven; wel worden subsidies verstrekt bij 'aankoop van boten en ver lenen marine en rederijen steun bij dit werk. Vermoedelijk zijn wat dit betreft alle mogelijkheden nog niet uitgebuit. Naar de mening van ir. Bonhof te Heemstede, onder-districtscommissaris van de Nederlandse Padvindersver- x>ooococoooococo33occooooococococcococcoooocooooccooccco In ons waterrijke land vormen de j 8 zeeverkenners maar een kleine groep o i in de padvindersbeweging. Van de on- geveer duizend padvinders in Haarlem 8 en nabije omgeving zoeken slechts hon- R derddertig jongens het water voor hun 8 spel. Men zou hieruit haast de conclu- o sie trekken, dat de jeugd niet voldoende water-minded is. Dit zou echter een te snelle en oppervlakkige conclusie zijn. 8 De mogelijkheden voor het waterver- j 8 kennen worden nog onvoldoende aange- g 8 grepen, waardoor het aantal zeever- 6 nennerstroepen beperkt is gebleven. In 8 <3 bijgaand artikel wordt hierop nader in- 3 gegaan. 8 ooccoooocooooc cooooocoocoocooocooooooooooooooooc cniging, leeft er onder de jongens een goede belangstelling voor het zeeverkennen. „Als er meer leiders waren, zou het aantal troepen gemakkelijk kunnen worden uitgebreid, is zijn oordeel. Het spel blijft de jongen boeien en het uniform oefent sterke aantrekkingskracht uit". Ook ir. Bonhof wil zijn ogen echter niet sluiten voor de financiële moeilijkheden, die bijvoorbeeld het kopen van boten in de weg staan. Ook ass.-districtscommissaris Rebholz te Heemstede, die deel uitmaakt van het trainingsteam der Katholieke Verkenners, vindt dat de mogelijkheden van het zee verkennen veel meer moeten worden aan gegrepen. Naar zijn mening zien velen op tegen de financiële consequenties. De jon gens vinden het uniform echter aantrek kelijker en blijven meestal lange tijd deel uitmaken van de jeugdbeweging. Het zeeverkennen stelt zware eisen aan de jongen, het vraagt een strakke discipline en goede gehoorzaamheid, want anders kan een boot nooit in de goede vaart blijven. Het is een prachtig spel, dat talloze jongens blijft boeien, een goede leerschool, waarin teamgeest en andere goede eigenschappen worden aangekweekt. Door het spel wordt de belangstelling van de jongens al vroeg op het water gericht, een interesse die in vele gevallen bij de beroepskeuze de doorslag geeft. De stoere knapen, die zeeverkenners zijn, dragen er daarom mede toe bij, dat de maritieme tradities van ons land zullen worden voortgezet. HEMINGWAY IN EUROPA Le Havre De Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway en zijn echtgenote, die hun huis op Cuba hadden verlaten om „uit het gedrang te komen", liepen tegen een zwerm journalisten op toen zij met de „Ile de France" in Le Havre arriveer den. Een gehuurde Italiaanse auto wachtte op het echtpaar. Hemingway sprak amicaal met de pers. Hij zei dat hij eerst een bezoek aan Mont Saint Michel zou brengen. Morgenavond zou hij terugkeren in Parijs, de stad waar hij jaren geleden zijn litteraire carrière be gonnen is. Hij zei dat veel van zijn tijd besteed zou worden aan het opzoeken van oude vrienden. In de loop van volgende week gaat hij naaf zijn oude vriend Pablo Picasso in Avignon. POPPENSPELERS CONFEREREN Zaterdagmiddag 22 september zullen poppenspelers uit alle delen van het land, zowel beroeps als amateurs, in huize Testas in Blaricum bijeenkomen op uitnodiging van de Nederlandse vereniging van het1 poppenspel. Een forum zal vragen beant woorden. Voorts worden enkele voorstel lingen gegeven en wordt een vergadering gehouden, waar de belangen van de spelers ter sprake komen. Alle spelers is verzocht enkele van hun poppencreaties mee te brengen ter bezichtiging. De bijeenkomst is gewijd aan het poppenspel voor kinderen. Figuren uit de Japanse film der schande". ,De straat Op woensdagmiddag 31 oktober zal in het Nieuwe de la Martheater te Amster dam de tweede Nederlandse Kinderboeken week worden geopend met een voorstelling door het Nieuwe Jeugdtoneel onder lei ding van Erik Vos van „Reinaert de Vos" van Manuel van Loggem. Bovendien zal op deze middag het „Kinderboek 1956" wor den bekroond, dat wordt aangewezen door een jury, ingesteld door de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Neder landse Boek en bestaande uit mejuffrouw M. Bruijn, mevrouw Rie van Rossum, pater H. Helmer CssR en de heren D. L. Daalder en H. G. Hoekstra. Het vorig jaar werd als Kinderboek 1955 bekroond „Lawine's Ra zen" van mevrouw A. Rutgers van der LoeffBasenau. De vroegere oorlogscorrespondent Lionel Shapiro, die op 7 mei 1945 als een der eer sten van hèt Canadese bevrijdingsleger Rotterdam binnentrok, zal vrijdag 14 sep tember in het Luxortheater te Rotterdam de première van de op zijn roman geba seerde Twentieth Century Fox Film „De zesde juni" bijwonen. Zaterdagavond 15 september zal hij aanwezig zijn in het Al- hambra theater te Vlissingen, waar de film eveneens in Nederlandse première gaat. De film speelt in Engeland tegen de tijd dat de invasie nadert. ADVERTENTIE op donderdag 13 september a.s. in Restaurant „D r e e f z i c h t", Haarlem. 14.30 THÉ-COMPLET -jür 20.30 CAFÉ-COMPLET Toegangsbewijzen ƒ2.50 verkrijgbaar aan onze cassa's. Telefonische reservering no. 15624. v.. 1202561 DE NEGERS IN DE VERENIGDE STATEN De wanordelijkheden in Tennessee en in Texas tonen aan, dat de negers in de Ver enigde Staten op papier gelijke rechten mogen hebben als de blanken, maar dat dit in feite slechts het geval is in de staten waar de zwarten een kleine minderheid van de bevolking vormen. Het verzet te gen het bevel van de centrale regering om de rassenscheiding (onder meer op de scholen) op te heffen komt dan ook in de eerste plaats uit de zuidelijke staten waar de negers talrijk zijn. Volgens de laatste volkstelling telden de Verenigde Staten in totaal 160 miljoen in woners. Hiervan waren 144 miljoen blan ken en 16 miljoen negers, dus tien percent van de totale bevolking. Zoals onze kaart Tot 24 september wordt in de zalen van „Arti et Amicitiae" te Amsterdam een ere- tentoonstelling gehouden van werken van Gonda Wulfse, die dit jaar zestig wordt. Naar opvattingen en kwaliteit komt haar werk na dat van de Amsterdamse Joffers: het is meestal wat ruiger geschilderd, gaat echter eveneens door op het Hollandse im pressionisme. Moge de gemiddelde kwali teit iets lager liggen dan die van het werk van deze Joffers, hoogtepunten onder het hier geëxposeerde zullen het zeker uithou den tussen schilderijen van Gonda Wulfse's oudere zusters in de kunst. lik meen die hoogtepunten te ontmoeten in die schil derijen, waarin minder sprake is van kleur- tegenstellingen dan van eenvoudige gam ma's. Ik denk aan het „Knekelballet", ge schilderd naar een aantal van Harry van Tussenbroeks fascinerende poppen, aan een doek met kweeperen, waarin gelen overwegen, aan een bloemstuk (no. 33) waarin de tegenstelling zich beperkt tot weinig rood tegenover verschillende groe nen. Het mooiste leek mij het door plaat sing en formaat al dominerende stilleven met appels, bananen en aardewerk, dat met sterke tegenstellingen toch tot een goed, harmonisch geheel kwam. Gonda Wulfse schilderde en tekende ook portretten. Te waarderen valt een zoeken naar een uitdrukkelijker expressiviteit in dit werk. Maar zij blijft daar wat onzeker in. Het is of haar natuur en mogelijk ook haar afkomst het haar moeilijk maken zich zelf de grotere vrijheden van het expres sionisme te permitteren. BOB BUYS aangeeft, wonen de meeste negers in de zuidoostelijke staten. Er zijn zelfs streken waar de negers de meerderheid vormen. In geen enkele staat heeft de negerbevol king een meerderheid. Verhoudingsgewijs komen de negers het verst in de staat Mis sissippi waar een miljoen blanken en een miljoen negers leven. Wij laten hieronder nog enkele globale cijfers volgen betreffende de bevolkings groepen van enkele staten: blanken negers Alabama 2 miljoen 1 miljoen Georgia 2,3 1 Mississippi 1 1 Virginia 2,5 1 Louisiana 2 1 Texas 6,5 1 Arkansas 1,5 f2 Zuid Carolina 1,3 1 Noord Carolina 3 1 Tennessee 2,6 J/2 In de volkrijkste staten wonen verhou dingsgewijs weinig negers: California bij voorbeeld telt tien miljoen blanken en slechts een half miljoen negers; dezelfde cijfers gelden voor Pennsylvania. De staat New York telt op een bevolking van vijf tien miljoen inwoners nog geen miljoen negers. De vereniging „Nederlandse Kunstkring" zal een tentoonstelling van werken der leden, in de zalen van Panorama Mesdag, in Den Haag houden. De tentoonstelling zal geopend worden door de voorzitter, de heer W. A. van Leeuwen, op zaterdagmiddag 15 september en duurt tot en met 7 oktober. LIDO Dl VENEZIA. De opzet van het filmfestival" te Venetië, dat op 9 septem ber besloten werd, rechtvaardigde het koesteren van hoge verwachtingen, omdat de leiding ervan, door vijfenzestig van de negenenzeventig aangeboden films af te wijzen, blijkbaar een bijzonder scherpe selectie had toegepast. Bij het begin leek het, of die verwachtingen niet beschaamd zouden worden, maar nu het festival net over de helft is, moet men constateren, dat het artistieke peil ervan niet hoger ligt dan dat van alle andere festivals, te Ve netië of elders tot nu toe gehouden. Er waren enkele zeer goede films, wat middelmatige en wat minder dan middel matige. Zal de tweede helft van het festi val misschien een verhoging van het peil brengen? Het ware alleszins wenselijk, omdat het experiment van de festivallei ding die niet klakkeloos alles in vertoning wilde brengen wat haar werd aangeboden, een welslagen volkomen verdient. Tot het beste van de laatste dagen behoorden de Spaanse film „Calabuch" en de Russische film „Het onsterfelijke garnizoen". Luis G. Berlanga, die „Calabuch" maak te, was ook de schepper van de destijds te Cannes, bekroonde en ook in Nederland vertoonde film „Welkom Mr. Marshall!". Dezelfde humor, even geestige kleine in vallen, treft men in „Calabuch" aan. Deze is echter aan „Mr. Marshall" superieur, omdat Berlanga nu minder het woord en meer het beeld laat spreken. Het verhaal gaat over een geleerde, die de verantwoor delijkheid voor nieuwe uitvindingen niet langer wil dragen omdat hij vreest, dat ze slechts zullen dienen tot vernietiging van mensen in een nieuwe oorlog. Hij zoekt zijn toevlucht in het afgelegen vissersplaatsje Calabuch met z'n uiterst primitief levende bevolking. Dat plaatsje met zijn kleine ge beurtenisjes is getekend met een voortref felijke humor, die herinnert aan de beste Britse humoristische films. De Amerikaan se acteur Edmupd Gwenn speelt de ge leerde in deze film, de binnenkort ook in Nederland zal worden vertoond. Hij is om geven door een stel prachtige Spaanse typen. De Russische film „Het onsterfelijke garnizoen" is niet in kleuren, hetgeen voor een cinematografisch werk uit de Sovjet- Unie een hoge uitzondering mag heten en vertelt vaak pathetisch, maar steeds in zeer knappe beelden en soms ontroerend door onderwerp en uitwerking, van de helden- strijd die het garnizoen van Brest-Litovsk in juni en juli 1941 heeft gevoerd tegen de Duitse invaller, een strijd waarin alle man schappen van de vesting op één na ten on der zijn gegaan. De vertolking is voortref felijk in deze film, waarin weliswaar het propagandistische element ruimschoots aan wezig is, maar waarin anderzijds de Duit sers stellig niet vertekend worden voorge steld. Aangezien ook vrouwen en kinderen in de vesting verbleven, was de mogelijk heid geboden, de menselijke betrekkingen te schetsen tussen de familieleden een gelegenheid, die de film dankbaar heeft aangegrepen, hetgeen ook wijst op een nieuwe lijn in de kunstpolitiek der Russen: het menselijke element komt steeds meer op de voorgrond, al vergeet men „de for mule" niet. Vrijwel volslagen mislukt mag men stel lig de Amerikaanse film „Bigger than Life" noemen, met een onaannemelijke, naar het melodrama neigende geschiedenis, waarbij het gaat om verslaafdheid aan een bepaald geneesmiddel, dat bij overvloedig gebruik tot hysterie kan leiden. In het film verhaal wordt de patiënt dan ook hyste risch en dan dreigt hij vrouw, kind en zich zelf te doden. Maar nadat een vriend hem een paar stevige opstoppers heeft gegeven en hem daarmee buiten westen slaat, komt hij helemaal normaal weer tot bewustzijn. Zijn vrouw is tijdens zijn bewusteloosheid niet zozeer onder de indruk of ze weet nog een keurige toespraak in fraaie boeken- volzinnen tot de dokter te richten. Onder regie van Nicholas Ray speelde James Ma son de rol van de verslaafde. Zijn vertol king behoort ongetwijfeld tot de positieve elementen in dit werk. Vooral in de scènes van hysterie bereikte Mason een zeer hoog peil. Er zijn momenten van beklemmende suggestie. Maar dat alles kon de onwaar schijnlijke geschiedenis, waarin het er steeds te dik wordt opgelegd, beslist niet redden. In een persconferentie heeft James Mason verteld, dat hij, die zelf als „produ cer" voor deze film optrad, de stof in een artikel in The New Yorker heeft gevonden. Maar hij gaf toe dat hij er enigszins vrij mee is omgesprongen en dat van een happy ending in het oorspronkelijke gegeven geen sprake was. Anna Magnani Italië bracht één film in vertoning: „Suor Letitzia" (Zuster Letitia) met Anna Magnani. Hoofdfiguur in het enigszins lar moyante verhaal is een kloosterzuster, die een moederlijke liefde gaat voelen voor een kleine verschoppeling, een liefde die ten slotte zo sterk wordt, dat ze moet vrezen dat haar gevoelens voor het jochie haar dreigen af te brengen van haar religieuze roeping. Dan doet ze de keuze door een opdracht van de orde in een ver land te aanvaarden, natuurlijk nadat ze eerst de toekomst van het ventje heeft veilig ge steld. Regisseur Mario Camerini verfilmde dit verhaal in een reel te traag tempo, maar hij bood Anna Magnani gelegenheid, te schitteren in de titelrol. In deze actrice beschikt de Italiaanse cinematografie over OCCC<X>»530COOOC>DOCCOCCCOC<XX)OCCCO<XOCX>DCCCCOOCOCCCCOOCO O De jury van het zeventiende film festival te Venetië, waarover men hier- bij een tweede beschouwing door onze i medewerker Jan Koomen aantreft, p heeft besloten geen der ingezonden wer- 8 ken te bekronen met de gouden gevleu- 8 8 gelde leeuw van San Marco, de tradi- 'i tionele eerste prijs. Tot het laatste o 8 ogenblik heeft men overwogen de Ja- <8 p panse film De Birmaanse harp" of de p 8 Spaanse inzending „Calle Mayor" (De o grote straat) voor deze onderscheiding 8 8 in aanmerking te laten komen. Laatst- p 8 genoemde film deelde de prijs van de 8 Internationale Bond van Filmrecensen- 8 8 ten met „Gervaise" van René Clement, 8 p met Maria Schell in de hoofdrol, die P: hiervoor de prijs voor de beste vrouwe- 8 lijke vertolking kreeg. Bourvil kreeg de 8 prijs voor de beste mannelijke hoofdrol (in „La Traversée de Paris" van Claude 8 Autant Lara, waarin Jean Sabin de 8 3 hoofdrol vervult). 8 De Amerikaanse inzending „Attack" 8 van Robert Aldrich kreeg de prijs van 8 de Italiaanse critici. Het Internationale p 8, Katholieke Filmbureau bekroonde „Ca- o labuch" van Luis Garcia Berlanga, een 8 p hiernevens besproken Spaanse film. 8 3 De San Giorgioprijs, dit jaar voor het 8 eerst toegekend, was voor de bovenge- 3 noemde Japanse inzending. Een woord- 8 voerder imn de jury verklaarde, dat „De 3 8 Birmaanse harp" noch „Calle Mayor" iets nieuws op het gebied van de film- 8 kunst brachten en daarom niet voor de P Gouden Leeuw in aanmerking konden 8 komen. 3 OC>aCCC<X)ODCX»OOOOOOOCXDOOCOOMCOOCOCX»OOOOOOOOOOOOCOCOC» een troef, die ze gaarne uitspeelt. Welis waar komen de liefhebbers van de toneel kunst daarbij eigenlijk beter aan hun trek ken dan die van de filmkunst, maar dat bedenkt men pas achteraf tijdens het kijken naar zulk acteren wordt men vol komen meegesleept. Zo was het ook nu. Langzamerhand nam de toevloed van filmberoemdheden naar het Lido toe. In de laatste dagen waren het vooral Anna Mag nani en James Mason, die de „filmfans" in beroering brachten. Ook een ster, wier naam in Nederland volslagen onbekend is, maar die hier een beroemdheid blijkt, zag zich zeer gevierd: Wanda Osiris, een schoonheid van de revue, die er uit ziet, alsof ze een jaar of veertig is, maar die de zestig is gepasseerd en die men hier dus de Italiaanse Mistinguette noemt. Op sommige dagen stonden de bewon deraars 's avonds bij duizenden voor het Palazzo del Cinema, verlangend een glimp op te vangen van hun bewonderde sterren. „Anna! Anna!" riep men in koor, toen Anna Magnani arriveerde. De massa werd achter hekken in bedwang gehouden, maar de fotografen behoefden zich daarvan niets aan te trekken. Dat betekende, dat een klein legioen carabinieri eraan te pas moest komen om ervoor te zorgen, dat Anna die in werkelijkheid jeugdiger en charman ter is dan in haar films (het omgekeerde komt meer voor) heelhuids de grote zaal van het paleis bereikte. Daar ontving het publiek haar slechts lauw. De echte filmenthousiastelingen, althans filmster aanbidders, vindt men blijkbaar niet bin nen, maar buiten de muren van het prach tige Palazzo del Cinema. Men vindt ze ook in de Arena, het openluchttheater achter het Palazzo, waarin dezelfde films als bin nen vertoond worden en waar de reacties vaak openhartiger zijn dan in de deftige zaalvoorstelling. Avondkleed en smoking beletten wellicht al te duidelijke blijken van enthousiasme of afkeer? ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Een luchtballon van de „Luftfahrt- verein Essen", gevuld met roergas, daalde zondagmiddag om vier uur op de heide achter rusthuis „Mooiland" te Doorwerth in de gemeente Renkum. Deze ballon was 's morgens om half elf in Essen opgeste gen van de Internationale Politiet en toon stelling IPA om de groeten van de Duitse politie over te brengen aan de Neder landse. Gezagvoerder was kapitein Heinrich Logmann. Aan boord was tevens de poli- tie-autoriteit dr. Kleinrahm, de hoogste po- litie-autoriteit van de „Landespolizei" van „Nordrhein Westphalen". Na de landing was de mobilifoon-auto van de politie te Renkum spoedig ter plaatse om het publiek te waarschuwen niet te roken. Dr. Kleinrahm en ballon vaarder Lohmann werden door de bruge- meester en de hoofdinspecteur van politie, C. A. Waldkoetter, ontvangen in hotel Hartenstein, waar men tot half acht bij- eenbleef. Daarna zijn de ballonvaarders met de ballon op een vrachtatuo naar Duitsland gereden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7