Komende lente kan Algerijns verzet zijn doel bereiken" Made WELVOORZIENE NAJAARSBEURS MET TAL VAN NIEUWTJES DANSSCHOOL T. GRIEK Exclusief interview met Ferhard Abbas: Nationalisten wanhopen aan gezond verstand der Franse socialisten Bijna tweeduizend firma's uit 22 landen exposeren in Utrecht MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 8 55 Bij ongelukken op de weg: vier doden en drie zwaar gewonden Oorlogsmonument voor Nijmegen in 1957 klaar Jury koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst Dr. G. Bolkestein in Den Haag overleden President van Liberia voor staatsbezoeken vertrokken Kerkelijk Nieuws Jordaan een week lang in feeststemming Elektrobeurs Muziekinstrumenten Nieuwe stoffen Efficiency Medisch paviljoen Kleingoed (Van onze reisredacteur) GENÈVE. „Wanneer de Franse regering niet blind blijft, zal de Algerijnse bevrijdingsstrijd reeds komende lente haar doel bereikt hebben. Het grote Franse zomeroffensief tegen de fellagha is totaal mislukt, nog steeds breiden de acties van de fellagha zich uit. En nu staat de winter voor de deur, waarin Franse luchtmacht-acties moeilijk en grootscheepse zuiverings-operaties in het moeilijke terrein onmogelijk zullen worden". Dat zei mij Ferhat Abbas, de leider der Algerijnse nationalisten in een exclusief interview op de luchthaven van Genève hij woont tijdelijk in Bern waar hij op een vliegtuig naar Rome zat te wachten. Twee jaar geleden ontmoette ik deze, buiten Algerije toenmaals vrijwel onbekende man in een sober kantoortje in een achterstraat van de stad Algiers. Ik schreef toen: „Deze naam zal eens op de voorpagina's van de wereldpers staan". Welnu, dat is gebeurd, toen Abbas deze zomer Algerije verliet om de politieke leiding van de Algerijnse onafhankelijk heidsbeweging op zich te nemen (de militaire operaties worden door Ben Bella geleid). Abbas, de „apotheker van Sétif", zoals men hem eens spottend noemde naar aanleiding van door hem georganiseerde politieke betogingen van 1945 in Sétif voor meer zelfstandigheid, die door het Franse gouvernement met strenge représailles werden beantwoord, maakte vorige keer nog een aarzelende, gespannen indruk. Hij werd heen en weer geslingerd tussen zijn nationalisme en zijn hang naar Frankrijk. Nu hij na tien jaar praten definitief de kant van het gewapend verzet heeft gekozen, is hij een rustiger, zelfverzekerder, maar ook bitterder man geworden. Ik vroeg hem naar de sterkte van de fellagha. „Twintigduizend man", zei Abbas, „wan neer wij maar wat sneller wapens kregen, zouden wij 50.000 man in het veld kunnen brengen". Waar komen de wapens vandaan? „Onze buurstaten Tunesië en Marokko staan sympathiek tegenover onze worste ling", zei Abbas glimlachend, „en de gren zen zijn dus niet hermetisch af te sluiten. Wij krijgen onder andere wapens uit Spanje". Kan de grote Franse strijdmacht in Al gerije de fellagha niet definitief onder de knie krijgen? „Om de opstand in toom te houden zou Frankrijk tenminste een miljoen man in het veld moeten brengen. Nu is er nog niet de helft van dat aantal en reeds zijn de economische gevolgen van deze inspan ning voor Frankrijk rampzalig." Gelooft Abbas aan een redelijke, poli tieke oplossing op korte termijn? „Toen een socialistische regering in Frankrijk de huidige politiek- van onder drukking begon te voeren, heb ik alle hoop opgegeven. Daarom heb ik Algerije verlaten. Wanneer het de Fransen straks duidelijk zal worden, dat de Algerijnse be volking bereid is tot het bittere einde te vechten, zullen wij misschien nog eerder met de rechtse partijen tot zaken kunnen komen. Maarschalk Juin's recente aandui ding van een oplossing in federale zin, wijst in die richting." Zou hij bereid zijn in de toekomst zo'n federale, of enigerlei andere binding met Frankrijk aan te gaan? Ferhat Abbas „Ik persoonlijk misschien wel, maar als de strijd nog lang moet worden voort gezet, zal de steeds stijgende bitterheid dat vermoedelijk onmogelijk maken. In ieder geval ben ik ten eerste voorstander van een Noord-Afrikaanse federatie met Tu nesië en Marokko." Suez Ik vroeg Abbas naar zijn betrekkingen met Nasser. „Uiteraard heb ik Nasser enige malen ontmoet, maar ik heb geen geregeld con tact met hem." En de affaire-Suez? „Ik wil voorop stellen, dat die los staat van onze vrijheidsstrijd. De Fransen hopen op een militaire actie tegen Nasser, maar zij vergissen zich grondig, wanneer zij denken dat een eventueel uitrangeren van Nasser het einde van onze revolte zou be tekenen. Wat de nationalisatie van het kanaal zelf betreft, kan ik Nasser princi pieel geen ongelijk geven, al kan men mis schien bezwaar maken tegen zijn methodes. Voor een rustig afwachten van de afloop der concessie zou ook wat te zeggen zijn geweest." Gelooft Abbas dat sommige van de jonge, eertijds gekoloniseerde landen in hun ijver om zich van het westen los te maken, in vele gevallen te ver gaan? (Ik noemde de Indonesische schuldenopzeg ging.) „Inderdaad. Deze landen hebben het westen nodig en riskeren hun crediet- waardigheid te verliezen. Zij zullen op een of andere manier toch een op normale fat soensnormen gebaseerde samenwerking met het westen moeten bereiken." Uit de mond van een man, die aan het hoofd staat van een strijdende verzets beweging is dat gematigde taal. Zeker wanneer men bedenkt dat hij binnen dat verzet de concurrentie van extremistische mededingers heeft moeten overwinnen, na melijk die van de communisten en van de aanhangers van de fanatieke Messali Hadj. Abbas verzekerde mij overigens dat de interne meningsverschillen tot het ver leden behoren. Het communistisch aandeel in het verzet is niet groot, „maar", zo zei Abbas met een wat wrange glimlach, „wij kunnen het ons helaas niet permitteren communistische steun uit binnen- en bui tenland niet te accepteren". De „apotheker van Sétif" heeft blijkbaar nog niets van de nauwkeurigheid, waarmee hij voor en tegen van een situatie afweegt, verloren. Maar al heeft hy na lange gewetens conflicten de kant van het gewapend ver zet gekozen, hij zuchtte toch toen hij by het afscheid zei: „waarom doen de mensen toch zo krankzinnig, waarom wil men niet inzien dat een ontwakend volk uiteinde lijk voor zijn vrijheid zal vechten? Wan neer Frankrijk de helft van het geld dat het thans aan een gewapende actie moet wegsmyten, aan de economische ontwik keling van Algerije had besteed, wanneer het indertijd de helft van de politieke con cessies had gedaan, waartoe het straks ge dwongen zal worden, dan zouden alle bit terheid en bloedvergieten van thans on nodig zijn geweest". (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Het is een goede gewoonte van DE BIJENKORF om ieder jaar, na de afslui ting van de vakantietijd, met de herfst en de winter in het vooruitzicht, te tonen wat er aan nieuwe stoffen te koop is en dit is zeer belangrijk wat men er van ma ken kan. Dit was dan ook de opzet van de stoffen- show, die de Bijenkorf dezer dagen hield. Van de nieuwe stoffen waren met Butte- rick-, Simplicity- en Stil-knippatronen modellen gemaakt. Het was dus niet een reeks verblindende Haute Couture-model- len die ons voor ogen getoverd werd, maar een collectie zeer draagbare en met behulp van bovengenoemde patronen, zelf te ver vaardigen modellen. Voor vrouwen die enigszins handig met de naald zijn werke lijk een aantrekkelijke show. Mooie stoffen, van uiteenlopende samen stellingen en in bonte schakering met grote afwisseling doelmatig en vakkundig ver werkt, werden ons getoond. Een stof, die het bijzonder goed deed, en die het a.s. seizoen beslist zeer veel gedragen zal wor den, is „Soielaine", samengesteld uit 50% kamgaren en 50% kunstzijde. Zij ziet er gekleder en aantrekkelijker uit dan zomaar een wollen jurkje, maar is met haar 50% wol toch warm in het dragen; èen stof ge schikt voor vele doeleinden. Het zijn Fran se garens in Holland verwerkt. Zij wordt in een uitgelezen keur van zachte tinten gebracht. De Lurex-stoffen trokken ook nog al de bijzondere aandacht, speciaal door hun feestelijk karakter. De glinsterende metaal draad, die hierin verwerkt is, heeft het grote voordeel dat zij, in tegenstelling met vroeger, niet kan oxyderen, waardoor deze draad haar glans en schittering behoudt en zij bij uitstek geschikt is voor cocktail jurkjes of -blouses. Het is een nieuw pro cédé, waaraan men deze metaaldraad onderwerpt en dat alleen in Nederland, Amerika en Engeland wordt toegepast. Tenslotte willen wij ook nog de „Velour- mode" noemen, die getoond werd in een café au lait-kleurig deux pièce; Butterick, Simplicity en Stil brachten goede en alleszins draagbare modellen. Voor elk wat wils: alles bij elkaar een fleurig geheel, dat prettig en in vlot tempo door de vier mannequins werd gepresen teerd. Rest ons nog te vermelden dat er veel gewerkt werd met Vlieseline, de be kende poreuze, ealstische en krimpvrije voeringstof. Behalve als voering in kraag jes, revers, en zelfs in zeer dunne en soe pele vorm, in draperieën aangebracht, geeft het een groot effect als petti-coat. Afwer king aan naden en zoom overbodig, hoog stens aan de laatste een kantje „voor de show". Een nieuw soort ritssluiting werd ge demonstreerd, een uitvinding, die de be narde situatie van klemraken met onder goed of onklaar worden van de rits, wat zo vaak op de meest ongelukkige ogen blikken voorkomt, door een vernuftig truc je uitsluit. Op de Valkenburgerweg te Heerlen zijn door onbekende oorzaak twee auto's met elkaar in botsing gekomen. De 25-jarige L. uit Meerssen verloor hierdoor de macht over het stuur en botste met grote kracht tegen een langs de weg staande boom. De auto werd totaal vernield. L. werd met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij is over leden. De andere auto, bestuurd door de heer W. uit Sittard, werd vrij ernstig be schadigd. De bestuurder en overige inzit tenden liepen geen verwondingen van be tekenis op. In het Westerziekenhuis te Rotterdam is overleden de 42-jarige R. B. uit Ulrum (Groningen), die te Rotterdam op de Lein- weg, toen hij met zijn fiets linksaf wilde slaan, aangereden werd door een vracht auto. De 53-jarige Belg L. J. M. is waarschijn lijk 's nachts met zijn auto te water ge raakt in het kanaal Maastricht-Luik vlak bij de Belgische grens. Voorbijgangers ont dekten het stoffelijk overschot, dat in het water dreef. Later heeft men de auto uit het water gehaald. Een personenauto uit Doorn verleende bij het kruispunt mr. P. J. Troelstraweg- Leeuwrikplein-Leeuwrikstraat te Leeuwar den, geen voorrang aan een van rechts komende vrachtauto. De personenauto werd in de rechterzijde geramd en sloeg een kwart slag om. Een der inzittende dames, de 59-jarige mevrouw Van M. moest uit het wrak wor den gezaagd. Zij is in het St. Bonifatius- hospitaal overleden. Een andere inzittende, de 63-jarige mevrouw H. J. M. uit Maas tricht werd uit de auto geslingerd en bleef bewusteloos op de weg liggen. Ook de be stuurder, de 67-jarige F. J. K. uit Doorn en zijn 67-jarige echtgenote liepen ernstige verwondingen op. De drie zwaargewonden werden in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De vijfde inzittende, een zesjarig jon getje uit Harlingen kon na in het hospi taal te zijn verbonden, naar huis worden gebracht. De auto werd geheel vernield. De vrachtwagen en de bestuurder kwamen er goed af. B. en W. van Nijmegen hebben medege deeld, dat het monument, dat Mari An- driessen maakt ter herinnering aan de in de oorlog gevallen burgerslachtoffers van Nijmegen, in 1957 klaar zal zijn. JEANNE BROLA HARRISON OVERLEDEN DENVER (U.P.) Madame Jeanne Brola Harrison, wier schitterende sopraan een halve eeuw geleden Giacomo Puccini inspireerde tot zijn opera „Girl of the gol den west", is op vijfentachtigjarige leeftijd overleden. Voor de tiende maal zal ook dit jaar de koninklijke subsidie voor de vrije schilder kunst toegekend kunnen worden aan Neder landse kunstschilders of -schilderessen, die op 1 september van dit jaar nog geen dertig jaar oud waren. De jury is ditmaal als volgt samengesteld: voorzitter Jo Mulder, secre taris (Oranje Nassaulaan 6 b, Amsterdam) Mark Kolthoff. Leden Jean Adams, Henk Broer, R. J. Draijer, Jan van Heel, H. H. Kamerlingh Onnes, C. Keus en E. Kleima. Penningmeester is Gerard van Vliet. Verhoging van lage lonen in de Sovjet-Unie De laagste lonen in de Sovjet-Unie zullen met ingang van Nieuwjaar worden ver hoogd tot 300 a 500 roebel per maand, al dus meldt radio-Moskou. Daarenboven kunnen nog extra-uitkeringen worden ver kregen voor bijzondere prestaties. Twee miljoen arbeiders krijgen een verhoging van gemiddeld 33 percent. Te zijnen huize in Den Haag is zaterdag op 84-jarige leeftijd overleden dr. G. Bol kestein oud-minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Gerrit Bolkestein werd 9 oktober 1871 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de kweekschool voor onderwijzers te Nijme gen, behaalde de akte Nederlandse taal M.O. en heeft ook het kandidaatsexamen in de Nederlandse letteren afgelegd. Van 1890 tot 1917 was de heer Bolke stein als docent bij het onderwijs, het laatst als directeur van de vijfde HBS met driejarige cursus te Amsterdam. In 1917 werd hij benoemd tot inspecteur van het middelbaar onderwijs, in de in spectie van Noordholland en Utrecht. Tot 1934 is de heer Bolkestein inspecteur van het Middelbaar Onderwijs geweest; van 1934 tot 1937 was hij inspecteur der gym nasia en van het middelbaar onderwijs in de vierde inspectie. In 1939 en latere jaren trad hij op als mi nister van Onderwijs in de regering, welke zich in Londen vestigde. In 1945 en 1946 was hij persoonlijk adviseur van de minis ter van onderwijs, dr. Jos Gielen. Dr. Bolkestein behoorde in 1946 tot de oprichters van het Nederlands Opleidings Instituut voor het Buitenland (N.O.I.B.) te Breukelen. Tot twee maanden geleden was hij voorzitter van de raad van toezicht en voorzitter van de onderwijscommissie van het dagelijks bestuur dezer instelling. Van de hand van de heer Bolkestein ver scheen in 1914 „De voorgeschiedenis van het middelbaar onderwijs"; voorts schreef hij „De concentratiegedachte in het M.O.", „De vrijheidsgedachte in het M.O.", „Over heid en kunst" en vele artikelen over on derwijs in „De Opbouw", „Gezin en School", „Volksontwikkeling" enzovoorts. De Rutgers-university benoemde hem in 1944 tot eredoctor; de Amsterdamse Ge meenteuniversiteit in 1950. Dr. Bolkestein was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. ADVERTENTIE Zijlweg 49 - Haarlem - Tel. 14441 Dagelijks Inschrijving voor onze BEGINNERSCLUBS 15 lessen. TANGO, RUMBA, MAMBO en JIVECLUBS 20 lessen MEDAL TESTCURSUS 30 lessen. Prospectus wordt u op aanvraag gaarne toegezonden. De president van Liberia William V. S. Tubman en zijn gade zijn met hun gevolg uit Liberia vertrokken aan boord van het Franse passagiersschip „Banfora". De presi dent zal achtereenvolgens staatsbezoeken brengen aan Italië, Frankrijk, de Duite Bondsrepubliek, Nederland en Zwitserland. Het bezoek aan Koningin Juliana en Prins Bernhard is vastgesteld op 15, 16 en 17 ok tober. Na het officiële bezoek zullen de pre sident van Liberia en mevrouw Tubman nog enkele dagen in ons land blijven, alvorens naar Zwitserland te vertrekken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Berlijn (Landenkirche) (als pred. met bijzondere opdracht) J. J. Siezen, laatstelijk pred. te Delfshaven, die dit be roep ook aannam. Geref. Kerken Aangenomen naar H. Hoekstra te Rosendaal. I. Ambacht S. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Buitenpost A. C. Versteeg te Arum (Fr.). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Deventer M. Holtrop te Leeu warden en A. C. Nort te Meppel te Ulrum A. W. Drechsler te Amsterdam-N. en D. van Wilsum te Dedemsvaart. Geref. Gemeenten Beroepen te Veen H. van Gilst te Dirks- land. Het Amsterdamse Jordaanfestival 1956 is zaterdagmiddag met veel gezang en luide muziek begonnen met als voornaamste gas ten de burgemeester van het Parijse arron dissement Montmartre monsieur Pierre La- bric en twee van zijn wethouders Gerard Graber en Anatole Delarue. In de scootertent van de kermis op de Palmgracht in het hart van de Jordaan heeft de Parijse magistraat het festival ge opend, nadat hij en zijn medebestuurders een rondrit door de stad hadden gemaakt in twee open calèches. De heer Labric doet veel sociaal werk voor minderbedeelden, gebrekkigen en ouden van dagen in zijn arrondissement en dat is dan ook de reden waarom het be stuur van het festival hem dit jaar heeft gevraagd „bij ons in de Jordaan" te komen. Men wil hem een indruk geven van hetgeen aldaar wordt gedaan voor de ont spanning der bewoners. Zaterdagavond opende de heer Labric een reeks voorstellingen van het Jordaan- cabaret in de Driehoekstraat, zondag maak te hij een rondvaart door de grachten en de havens en vanavond zal hij deelnemen aan een viswedstrijd in de Brouwersgracht Het Jordaanfestival brengt tot en met zondag veel vertier in deze karakteristieke wijk: kermis, dansfeesten, draaiorgels, ca baretavonden, allerlei wedstrijden en zang uitvoeringen. Tijdens het festival wordt ten bate van de Stichting Bouw Kindertehuis een loterij gehouden, waarvan burgemees ter Labric zaterdag de eerste loten heeft gekocht. (Van een verslaggever) De Utrechtse najaarsbeurs, die morgenochtend geopend wordt, is opnieuw gro ter dari al haar voorgangsters. Zij omvat bijna tweeduizend inzendingen van firma's, instellingen en overheidsinstanties uit 22 landen, wier stands tezamen een oppervlakte van 33.000 vierkante meter beslaan. Daarmee is vrijwel alle winst aan expositieruimte, ontstaan door de bouw van de fraaie Julianahal op het Croeselaan-terrein, alweer opgesoupeerd. Maar niet alleen kwantitatief, ook naar kwaliteit en verscheidenheid der geëxposeerde goederen is de najaarsbeurs 1956 een der belangrijkste sinds de bevrijding, hetgeen stellig voor een groot deel terug te voeren is op de algemene hoogconjunctuur. Vele exposanten, met wie wij zaterdag spraken, komen eigenlijk alleen naar Utrecht om acte de pre sence te geven, want hun produkten verkopen zij in deze vette jaren gemakkelijk genoeg. In sommige branches is de concurrentie weliswaar zeer scherp, maar over het algemeen wordt er nog steeds behoorlijk verdiend en dat geldt zowel voor de fabrikanten als voor de groothandel en de détaillisten. Dat demonstreert zich ook in de vaak lijke artikelen, radio en televisie op het bijna overdadige luxe, waarmee het gros der stands op deze najaarsbeurs is inge richt. De grote bedrijven, maar ook vele officiële instanties, hebben hun exposities doen inrichten door kunstenaars en bin nenhuisarchitecten van naam. Maar ook de kleinere stands zijn veelal versierd met kostbare tapijten, betimmeringen en kunst voorwerpen. Zelfs in het paviljoen Vreden- burg, dat altijd de behuizing was van de kleine scharrelaars onder de jaarbeurs exposanten, zijn de typische verkoopstal letjes van weleer bijna geheel verdrongen door fraai gedecoreerde supe -stands, ba dend in een zee van flood- en neonlicht, en bemand door wèlgedane zakenlieden, wie de Succes-glimlach om de lippen zweeft. Maar goed, er is meer te zien dan deze fraaie en verheugende uiterlijkheden. Er zijn vooral de nieuwigheden, trekpleister van iedere jaarbeurs, die ditmaal wel in zeer ruime mate aanwezig zijn. Een der belangrijkste verbeteringen bij vorige ja ren is de samenbrenging van alle expo santen van elektrotechnische huishoude- In Sturgis, een klein stadje in de staat Kentucky, wordt gevochten, gedreigd, gescholden en ook wel in het geheim geïntimideerd, allemaal omdat een nieuwe wet negen negerkinderen in het stadje in staat stelt de middelbare school te bezoeken. Meer dan duizend blanken hebben getracht om de negen kindertjes de pas af te snijden, maar werden op de punt van de bajonet uiteengedreven door inderhaast naar dit stadje gedreven troepen van de Amerikaanse nationale garde. Op de foto ziet men twee soldaten een aangevallen politie-autoriteit te hulp komen. Croeselaan-terrein. Vroeger zaten al deze hondei'den firma's her en der verspreid over beide jaarbeurscomplexen; nu vindt men ze bij elkaar in de Julianahal (de fa brikanten) en de Margriethal (groothandel en export), hetgeen de overzichtelijkheid van het nieuws in deze branche ten goede komt. Op de bovenverdieping van de Juliana hal exposeert Philips onder meer een gloednieuwe televisie-streekontvanger met een beeldbuis van 43 cm en een „selek- tronisch brein", dat haarscherpe en sta biele afstemming garandeert. Het toestel heeft voorts een vervormingsvrije beeld versterker en een twaalfkanalenkiezer. Interessant is ook de nieuwste Duitse apparatuur voor industriële T.V. waar mee men verkeersknooppunten, productie processen (b.v. van kernenergie) en allerlei andere situaties „op afstand kan contro leren en leiden. Ook voor de demonstratie van chirurgische ingrepen aa.. een groot aantal toeschouwers e.d. bewijst deze ap paratuur grote diensten. Zij kan bovendien worden uitgebreid met verdere eenheden, die haar toepassingsmogelijk: eden vrijwel onbeperkt maken. Dezelfde Duitse firma brengt ook een nieuw telefoontoestel van revolutionair ontwerp, dat behalve andere verbeteringen ook een ingebouwde volumeregelaar bevat, waarmee men het doordringende geratel van het oproepsignaal tot een nauwelijks hoorbaar geluid kan reduceren. Natuurlijk zijn er ook v-.. alle radio industrieën nieuv. -~n ont- -ngtoestel- len te bewonderen. Philips komt met een sp*-1" ne?en apnaraten en een Duitse industrie verschijnt ter beurse met een tc.slel, waarmee niet slechts de hoge- i bas'onen, maar ook de middenregisters nar believen te elen zJ'Tet deze ont vanger wordt iedere luisteraar dus als het ware zijn eigen geluidsingenieur. Op de elektrobeurs kon men voorts ken nis nemen van een groot aantal nieuwe wasmachines, waarvan er enkele op een afwijkend principe berusten.'Een van deze heeft, inplaats van een metalen pulsator een schommelschijf van zacht rubber waardoor, aldus de fabrikant, het wasgoed onmogelijk beschadigd kan worden. We zagen echter ook volautomatische een- kuips-anparaten, die in een en dezelfde trommel wassen, spoelen en drogen. De vernuftigste van deze machines doseert bovendien nog automatisch de vereiste hoeveelheid wasmiddelen. Een nieuwe verschijning is ook de af deling muziekinstrumenten die op de par terre van het Vredenburgcomplex gehuis vest is. De geëxposeerde artikelen variëren v i glazen concertvleugels en pijploze orgels tot mondaccordeons, waarvan er enkele zelfs met een aansluiting op het radiotoestel te leveren zijn, die dan voor iedere gewenste versterking van uw mond- orgelspel zorgt. Een Nederlandse vinding is de „super-elektronische jazzgitaar" met een drukknopregister, dat allerlei klank kleurvariaties, van cither- tot contrabas effect, mogelijk maakt. De woningnood heeft het aanzijn ge geven aan de produktie van miniatuur piano's en huisorgels. Op de beurs zijn verschillende nieuwe typen daarvan te zien: een kleploze mini-piano, een andere met een inzinkbaar klavier en een derde type, waarbij zelfs op de breedte der toet sen bezuinigd is. Een voordeel daarvan is, volgen- fabrikant, dat ook kinderen -n volwassenen met kleine handen de g- 'e intervallen kunnen grijpen. De textielafdeling (Vredenburg) is als steeds een lust voor het oog, maar veel groot nieuws brengt zij niet. Een nouveau té zijn de reeds eerder in ons blad be schreven bruidstoiletten en herencostuums van vilt. We konden nu met eigen ogen constateren, dat deze stof inderdaad prach tig valt en zich prima laat verwerken. De Amsterdamse firma, die het fabriceert, hoopt het kledingvilt binnenkort in 140 kleuren te leveren. Nederlands fabrikaat is ook „tricot tweed", waarvan de bovenkant er uitziet als gemêleerd tweed, terwijl de onderlaag bestaat uit fiin tricotbreiwerk. Het is een soepele stof, die elastisch en vormvast moet zijn. Voorlopig wordt ze alleen toe gepast voor herencostuums en -demi's, maar in de toekomst wil men er ook dames-ensembles van gaan maken. De efficiency-afdeling in de Bernhard- hal kenmerkt zich door de steeds verder gaande mechanisatie van alle kantoor werkzaamheden. Elektrische, volautoma tische boekhoud-, statistiek- en lichtdruk- machines, adressografen en huisdrukke rijen, ja, zelfs elektronische produktie- en planning-centrales beheersen het beeld in deze hal, waar men overigens ook wel nieuwtjes van bescheidener aard vindt: een functionele inktpot, heel handig uitge dacht; een magnetisch potlood dat op een stalen bureau nooit zoek kan raken en een super-carbonpapier, waarvan ieder vel 150 doorslagen levert. Kantoren met ruimteproblemen zullen wel belangstel ling hebben voor een nieuw Nederlands opbergsysteem, dat de plaatsruimte in ieder archief zonder meer verdubbelt. In hal C op het Croeselaan-terrein is, voor het eerst sinds de najaarsbeurs van 1954, weer een medische afdeling ingericht, waar alle hulpmiddelen van de genees kunst, van een complete ziekenhuisinrich ting tot en met een „functionele" baby speen, te aanschouwen zijn. Ge wandelt er langs vitrines met glanzende chirurgische instrumenten, volledig ingerichte operatie kamers en enorme sterilisatoren, beziet met gemengde gevoelens de stoel der zuch ten van de tandarts met zijn drilboren en spoel bakjes, en vergaapt u tenslotte op dat wonder van techniek en wetenschap, dat de elektro-encephalograaf heet. Dit appa raat voor hersenonderzoek, even gevoelig en ingewikkeld als een elektronisch brein, bevat 168 radiobuizen. Het kan, dank zij een 50 miljoenvoudige versterking, in de menselijke hersenschors zelfs spanningen van 2 microvolt meten, en is daardoor een onvervangbaar hulpmiddel voor de diag nostiek van allerlei ziekten en afwijkingen. Belangwekkend is ook de nieuwe appara tuur voor de behandeling van mensen met ernstige ademhalingsstoornissen tengevolge van kinderverlamming e.d. Vroeger ge bruikte men bij zulke gevallen veelal de enorme ijzeren long, tegenwoordig werkt men veelal met lichte respiratoren, die veel handzamer zijn en de patiënt wat meer comfort en bewegingsvrijheid geven. Ook in de afdelingen woninginrichting, kunstnijverheid, speelgoed en sportartike len en bijouterieën zijn tal van nieuwtjes. Enkele grepen, lukraak en in telegramstijl vanwege de plaatsruimte: een elektrisch handdoekenrekje, badkuipen in pastel kleuren, een „eeuwigdurende" waskaars, plastic bloemen met natuurlijke geuren, vloeiaar verband, dat verstoven wordt uit een vaporisateur, een driewielige vracht bromfiets voor licht bestelwerk („kan door iedere winkeldeur, dus geen stallingspro blemen"), verkoopautomaten voor dranken in flessen en voor levende bloemen en, als toppunt van comfort, een „eenhandsbeurs" die volgens de importeur „zo gemaakt is, dat men gemakkelijk met een hand het geld erin kan doen en er weer uithalen". Verschillende landen hebben op het Vredenburg-terrein weer aparte nationale paviljoens ingericht, die juweeltjes van expositietechniek zijn. Als u de beurs be zoekt, moet u deze zeker niet overslaan.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8