Overslagbedrijf van Nederlandse industrie in gewezen bunker BOLERO Ruim 50.000 ton zout naar IJmuiden r.HlF. TAXE 18000 Operette van Franz Lehar voor Velser Kunstkring ^Brieven aan de redactie Haarlemse artsen in het geweer tegen lakse gemeenteraad Kustvaarders tot 500 ton zullen de vracht naar Scandinavië verzorgen Schrijnende misstanden ten spijt vierde formalisme hoogtij OFFICIAL DEALER Brommer tegen auto; elektricien brak bovenbeen Congres Vereniging voor Gemeentebelangen Burgerlijke Stand van Haarlem Herfstprogramma Woodbrookers Faillissementen Programma orgelconcert door Piet Kee HONDERD JAAR GELEDEN Raad reageerde niet SHERRY DRY PALE PRIJS PER FLES F 4.90 Herhaaldelijk cholera Formalisme Gedupeerden in Velsen dienen geholpen WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van een verslaggever) de MACHTIGE GRIJZE BETONNEN MASSA, die door de bezettende macht in de oorlogsjaren bestemd was om aan de Haringhaven te IJmuiden onderzeeboten een be schermd onderkomen te verschaffen en die sinds enige jaren voor de helft in gebruik is bij de n.v. Kalkzandfabriek, zal binnenkort in zijn geheel dienstbaar worden gemaakt aan het Nederlandse industrie- en bedrijfsleven. De n.v. Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie te Hengelo heeft, zo vernemen wij, de andere helft van de bunker van het Staats- vissershavenbedrijf gehuurd, hetgeen tevens inhoudt dat IJmuiden overslag- en opslaghaven voor zout zal worden. In de bunker, die voor de Zoutindustrie tot opslagplaats moet worden verbouwd door de N.V. Van Hattum en Blan kevoort te Beverwijk, zullen tienduizenden tonnen industrie- zout worden opgeslagen, die bestemd zijn voor de export naar de Scandinavische landen. Zeeschepen tot een grootte van ongeveer vijfhonderd ton bruto zullen het in IJmuiden door binnenvaartschepen aangevoerde zout aan boord krijgen en naar de noordelijke landen transporteren. Op de kade voor de onderzeebootbunker zullen enige kranen een plaats krijgen, die het zout van de binnenschepen uit aan land zul len tillen en van land weer in de ruimen van de kustvaarders. ADVERTENTIE Product van GeneralMotor» 't AUTOMOBIELBEDRIJF HAARLEM Tel. 1 3850:11578 - Verkóop 18463 Hedenmorgen omstreeks zeven uur is op het kruispunt Cremerlaan-Kerkweg te Santpoort de Haarlemmer J. H. v. H., elek- triciën bij de Hoogovens, met zijn brom fiets op een van rechts komende auto ge reden. De man liep door de botsing een boven beenfractuur en een wond aan de wang op en moest per ziekenauto naar de Joan nes de Deo worden vervoerd. De vestiging van het zout-overslagbedryf te IJmuiden, waarvoor waarschynlyk nog een aparte n.v. zal worden opgericht, is voortgevloeid en ook gebaseerd op het feit, dat de laatste jaren aanzienlijke moeilijk heden zyn gerezen ten aanzien van het vervoer van het zout in het binnenland naar de Nederlandse zeehavens, waar het produkt uit de provincie Overyssel door de zeeschepen wordt ingenomen. Het zout, dat voor export is bestemd, wordt tot op heden in Overijssel in bin nenvaartschepen geladen, waarna het via de kanalen en rivieren in deze schepen naar Amsterdam of Rotterdam wordt ge transporteerd. In deze havens volgt dan het overladen in zeeschepen, meestal coas ters, die het zout naar vele landen brengen. Vaak komt het echter voor, dat de bin nenschepen bij aankomst in de zeehaven moeten wachten, tot de kustvaarder bin nenkomt of gelort is. Uiteraard kost dit de zoutindustrie veel geld en is men op zoek gegaan naar een andere oplossing. Naar het zoeken van deze oplossing werd men bovendien door een tweede punt ge drongen. Een belangryk aantal Scandi navische havens, waarheen het zout over zee wordt verscheept, is in de wintermaan den dicht door het bevriezen van de wa terwegen. Hierdoor ontstond by de N.V. Koninklyke Nederlandse Zoutindustrie te Hengelo een bepaalde wryving op het be drijf, daar de zoutvoorraad zich ophoopte. De huur en inrichting van de IJmuidense bunker schept nu de gelegenheid een enorme buffervoorraad te vormen, die in de 50.000 ton zout zal lopen. Thans nog zeven donkere spelonken aan IJmuidens Haringhaven, begin 1957 een modern overslagbedrijf voor het zout van de n.v. Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie te Hengelo. Het zout, voornamelijk industriezout, zal door kranen worden gelost en geladen. Het is nog niet bekend hoeveel kranen op de kade een plaats zullen krijgen. Een al te grote nieuwe werkmogelijkheid voor IJ muiden dient men in de vestiging van het zout- en overslagbedrijf niet te zien, aldus deelde de directie der n.v. ons mee. Bij het laden en lossen zullen niet veel werk krachten betrokken zijn, terwijl in de op slagplaats ook niet veel personeel werk zaam behoeft te zijn. Sterktef>roeven De bunker tussen de Westerduinweg en de Seinpostweg zal door de n.v. Van Hat tum en Blankevoort geheel worden inge richt als zoutopslagplaats. Vorige week is men met het project begonnen en zijn de pompen aangeslagen voor het leegzuigen van de kelders onder de bunker. Thans is men doende een gedeelte van de vloer met pneumatische hamers open te leggen om een indruk te krijgen van de sterkte der vloeren. De zouttorens, die er op de vloer zullen rusten, zullen een enorm gewicht hebben en tien meter hoog reiken. Voorlopig denkt de Zoutindustrie vijf van de acht kokers in de bunker te be stemmen voor de opslag van industriezout, terwijl in de andere drie kokers andere artikelen een plaats zullen krijgen. Hierbij is onder meer verpakt zout. Voorts wordt er een kantoor gevestigd. Elke koker in de bunker is ruim zeven tig meter lang, 8,5 meter breed en, wan neer de zolder is weggebroken, 10 meter hoog. In totaal zal In de bunker aan de Haring- haven ongeveer 45.000 kubieke meter zout kunnen worden o'^eslagen. In kilogram men uitgedrukt: 54 miljoen! WM 4 De Nederlandse Vereniging voor Ge meentebelangen houdt donderdag en vrij dag in restaurant Brinkmann te Haarlem haar congres. Op het programma staan on der andere enige excursies en een officiële ontvangst door het Gemeentebestuur van Haarlem. De Nederlandse Vereniging voor de Gemeentebelangen houdt zich onder meer bezig met de vorming van ambtena ren en het afnemen van examens in ge meente-administratie. Woensdagavond zullen de reeds aange komen deelnemers zich in restaurant Brinkmann verzamelen. Donderdagmiddag houdt de heer J. van Os van den Abeelen, lid van de raad der gemeente Velsen en voorzitter van de Velser Gemeenschap, een voordracht over het IJmondprobleem, waarna de deelnemers ten stadhuize wor den ontvangen. Vrijdagochtend wordt een excursie naar IJmuiden gehouden en 's middags zal een bezoek aan de tunnelbouw in Velsen wor den gebracht. HAARLEM, 11 september 1956 ONDERTROUWD: 11 sept., B. C. Smits en C. G. Baars. GEHUWD: 11 sept., J. Pel en A. L. Sode- kamp; A. Scholten en W. Kok. BEVALLEN van een zoon: 8 sept., M. Th. Mullensvan Dijk; 10 sept. J. H. Gregoire Steenken; 11 sept., B. Marring—Douwsma; P- L. VisserReijerse; P. J. MuldersBrou wer; W. J. van Polenvan Beekum. BEVALLEN van een dochter: 10 sept., A. M- Houtakkers—Smal; A. Wessels—Eshuis; H sept., J. A. M. van Leeuwen'Nederkoorn; O. Th. Rolsma—Mak; C. H .JornaZuuren- donk; E. H. II. M. Smit—Rogier. OVERLEDEN: 7 sept., M. Unger. 62 j„ Alexanderstraat; 9 sctp., C. ArentzPostma, '3 j., Kamperlaan: 10 sept., H. M. de Wolff, 2 J-, Duvenvoordestraat. ADVERTENTIE De Arbeidersgemeenschap der Woodbroo kers te Bentveld heeft haar herfstprogramma van cursussen gepubliceerd, die alle ten doel hebben actuele problemen op geestelijk ge bied door discussies te benad ren. De eerste cursus handelt over „Nieuwe vormen van religieus beleven en gemeen schap" en heeft plaats in het weekeinde van 29 en 39 september. Zaterdag 29 september is prof. dr. E. L. Smelik gevraagd een inlei ding te houden over „Wat leeft er binnen en buiten de kerk?", de zondag daaropvolgend heeft men prof. ir. N. Zuidhof verzocht te willen spreken over ..Wat raakt ons in dit nieuwe beleven?". Hierna zullen gespreks groepen met het onderwerp „Wat boeit ons in deze gemeenschapsvormen?" behandelen. Deze cursus zal onder leiding staan van dr. A. van Biemen, mejuffrouw ds. W. H. Buijs en drs. S. G. Lijftogt. Het weekeinde van 6 en 7 oktober is ge wijd aan de discussie van het onderwerp „Is bedrijfsdemocratie mogelijk?". Hierbij zullen de inleidingen gehouden worden door dr. A. van Biemen, de heer M. 't Lam. een werkgever en een werknemer. De leiding van deze cursus berust bij dr. A. van Biemen. Later in het seizoen zijn er weekeinden, waarbij de volgende onder erpen behandeld zullen worden: „De jonge leerkracht in de oude school" op 3 en 4 november, „De arts en de wereld van de zieke mens" op 10 en 11 november, „Problemen rond de woning bouw" op 17 en 18 november, „Ervaringen met ondernemingsraden" op 24 en 25 novem ber en „Nieuwe vormen van levens- en werkgemeenschappen" op 8 en 9 december. Op 15 en 16 december heeft er een jongeren weekeinde plaats, waar gesproken zal wor den over „Wat willen wij met ons leven?" en de Kerstbijeenkomst van 24 tot 27 decem ber zal gewijd zijn aan „Verwachtingen voor de wereld". Alle cursussen zullen onder lei ding staan van dr. A. van Biemen en/of mejuffrouw ds. W. H. Buijs. Personeel van de n.v. Van Hattum en Blankevoort is in de bunker aan de Haringhaven al begonnen met het voorbereidend werk voor de verbouwing tot zoutopslagplaats. Een gedeelte van de vloer van de bunker is met pneumati sche hamers gesloopt om te kunnen oordelen over de sterkte dezer vloeren, die een enorm gewicht aan zout zullen moeten gaan dragen. De Velser Kunstkring heeft dinsdag het nieuwe seizoen al vroegtijdig ingezet met een avond in het Rex-Theater, die door de Hofstad-Operette werd verzorgd. Na het grote succes, dat het gezelschap verleden jaar met de opvoering van „Hör' mein Lied, Violetta" heeft gehad, was het begrijpelijk dat een nieuw optreden zou volgen. „Die lustige Witwe" van Franz Lehar heeft de Velsenaren, IJmuidenaren en andere be woners van het drukbevolkte gebied rond de monding van het Noordzeekanaal doen genieten van een avond van opgewekte, pretentieloze amusementskunst, die klonk als een klok. De voorzitter van de Kunstkring, de heer A. H. Holtslag, sprak voor de opvoering een openingswoord. Tot grote voldoening van het bestuur, aldus spreker, is de abon nementenserie voor dit seizoen geheel uit verkocht. De belangstelling voor de avon den van de kunstkring is zo groot, dat niet alle liefhebbers tevreden gesteld konden v/orden. Het bestuur zal er naar blijven streven ook deze teleurgestelden te kunnen helpen. Buiten de opvoering van „Die lus tige Witwe" staan er nog twee toneelvoor stellingen op het programma alsmede een concert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, waarschijnlijk met fragmen ten uit opera's. De wijken Velsen-Noord en Santpoort zullen worden bedacht met een avond van voordrachtkunst, een vioolreci tal en een cabaretavond. Na deze inleiding van de voorzitter, welke getuigde van een loffelijke activiteit van het bestuur, kreeg de vrolijke weduwe Hanna Glawari voor de zoveelste keer haar kans om haar onbe twistbare charmes ten toon te spreiden en en passant haar vaderland Pontevedrino van een da-eigende financiële ondergang te redden. Voor het eetrst deed zij dit in 1905 bij de première te Wenen en daarna nog duizenden keren met een nimmer falende jeugdige gratie en sprankelende levenslust. De opvoering door de Hoofdstad-Operette heeft opnieuw aangetoond, dat de vrolijke weduwe nog lang niet afgedaan heeft, al worden in de operette amoureuze sympa- 'hieën anders verwerkt dan in deze objec- ief-gerichte tijd. En zeker kunnen wij nog altijd beikoord worden door de warmklin- ker.de melodieën van Lehar en door de pakkende, pittige ritmen van zijn muziek. De hoofdrol werd bij deze opvoering ver vuld door Mizzi van der Lans, die zich wederom een voortreffelijk zangeres en De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft dinsdag in staat van faillissement ver klaard: J. Hagen, schilder, Leeuwerikstraat 46, te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. P. J. Prinsen-Geerligs, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag opgeheven het faillissement van R. de Goede, eigenaar van het lasbedrijf „De Goede", te Haarlem, Korte Poellaan 7. Rechter-commis saris: mr. H. T. M. Cokart. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 7 september ge ëindigd het faillissement van H. Tollenaar, houder van een administratie en incasso bureau, te Overveen, Joan Mauritsplein 8. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. S. Groen, advocaat en procu reur te Haarlem. Wegens het w-rbinden 1 worden van de tweede, tevens slotuitdelingslijst is op 9 september geëindigd het faillissement van A. C. M. Westenbroek, leraar, te Haarlem, Koninginneweg 47. Rechter-commissaris: mr, N. Reeling "rouwer. Curator: mr. K. Hugen- holtz, te Haarlem. Voorzitter Eerste Kamer. Bij K. B. is mr. J. A. Jonkman voor de op 18 september aanvangende zitting benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer. een uitstekende actrice toonde met begrip voor typering. Rosy Parrish verraste bij haar uitbeelding van Valencienne eveneens door fraaie zang en bleef door pittig spel op een gewenst niveau. Jan Henderson blonk als graaf Danilo uit door zang en door natuurlijke actie. Leo Cordes Dermota, die als gast meewerkte, leek mij soms wat geremd, maar schonk, wanneer hij zich helemaal kon geven, toch voldoening. De baron Mirko, die Otto Aurich liei zien en horen, moest men maar met enige korreltjes zout nemen. Zijn waardigheid als Ponteve- drijns gezant kwam danig in het gedrang door de kluchtigheid in zijn spel. Met Fritz Steiner, die als de bode Nechledil voor ultradwaze intermezzi zorgde, vormde Aurich een uitgezocht stel. waarom onbe daarlijk gelachen werd. De meeste vertol kers van kleinere rollen wisten zich goed aan te passen bij de ontwikkeling van het spel. De vocale en gedanste prestaties wa ren goed voorbereid. Plet Hoofdstad-Orkest begeleidde onder leiding van de dirigent Willem Rettich slagvaardig. De kostuums waren als gewoonlijk bijzonder fraai en de decors sobei', maar doeltreffend. Kan er niet iets gedaan worden om de kale, alle fantasie fnuikende toneelvloer te camou fleren? Dat zou aan de sfeer van menig tafreel ten goede zijn gekomen. P. ZWAANSWIJK Het programma van het orgelconcert, dat Piet Kee donderdagmiddag 13 september om drie uur in de Grote Kerk te Haarlem zal geven, luidt: 1. La, mi, re, een anoniem oud- Engels werk; 2. Variaties over Psalm 140 van J. P. Sweelinck; 3. Noël van L. Cl. Daquin; 4. Duo en Basse et Dessus de Trompette van L. N. Clérambault; 5. Toccata en fuga in d van J. S. Bach; 6. Twee koraalbewerkingen vi i J. S. Bach; 7. Andante - Allegro - An dante uit „Grande pièce symphonique" van C. Franck; 8. a. Auf diesen Tag bedenken wir van E. Pepping; b. O. Lamm Gottes un- schuldig van J. N. David en c. Ick wil mi gaen vertroosten van Fl. Peeters. Op de Haarlemse gemeentebegroting voor 1957 wordt voor de zorg voor de volks gezondheid bijna f 1.300.000 uitgetrokken, hetgeen neerkomt op f 7,58 per inwoner. Het hoofdstuk is gespecifeerd in posten welke uiteenlopen van de kosten van de bestrijding van besmettelijke veeziekten tot de subsidie aan de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Invalidenbond ten behoeve van de leercursus „Medisch zwemmen". Onder de gemeentelijke zorg voor de volksgezondheid vallen de subsidiën voor de wijkverpleiging, voor de bestrijding van het drankmisbruik, voor de uitzending van de kinderen, voor de volksdouche-badhuizen, het zieken- vervoer, het jeugdpsychologisch bureau, de bestrijding van de tuberculose natuurlijk en als grootste post uiteraard de compensatie van het nadelig exploitatiesaldo van het St. Elisabeth's gasthuis en de bijdragen aan de kapitaalslasten daarvan, posten die tezamen meer dan zes ton uitmaken. Een vergelijking met de situatie van honderd jaar geleden is daarom zo actueel omdat juist in september 1856 de toestand van de Haarlemse volksgezondheid de be volking en speciaal de artsen zeer ver ontrustte. Die verontrusting was al vier jaar eerder tot uiting gekomen in een adres van de afdeling Haarlem van de Maatschappij tot bevoordering van de ge neeskunst, toen evenals nu de vertegen woordigster van de medische kringen. In 1852 drong de Maatschappij bij de ge meenteraad krachtig aan op instelling van een geneeskundige politie, een wens welke twee jaar later werd herhaald en boven dien uitgebreid tot een goed georganiseer de gezondheidsregeling. De controle zou moeten worden uitgeoefend door een ge zondheidscommissie. Noch in 1852, noch in 1854 had het ver zoek van de Haarlemse dokters enig suc ces: de raad reageerde niet. In de zomer van 1856 tenslotte werd er wel een com missie benoemd, die zou nagaan hoe het met de volksgezondheid in Haarlem stond, maar men moet zich omtrent de bereid willigheid van het gemeentebestuur om die commissie in te stellen geen illusies ma ken. Zij werd namelijk uitsluitend ingesteld omdat de minister van Binnenlandse Za ken, Simons, daarop had aangedrongen, waarbij hij Rotterdam en Utrecht kon noe men als gemeenten die uit eigen beweging tot het onderzoek waren overgegaan. De raad benoemde daarop drie leden uit zijn midden leken die reeds drie weken later rapport uitbrachten. Een do cument dat waarlijk ontstellend genoemd kon worden door kortzichtigheid. De com missie beweerde namelijk dat „al wat tot de openbare gezondheidstoestand van Haarlems ingezetenen betrekking had in voldoende staat verkeerde, met uitzonde ring van het water in de stadsgrachten". De verregaande laksheid van de raad bleek ook nog uit het feit dat de ver eniging van geneesheren niet eens werd geraadpleegd over deze kwestie, laat staan dat men op de gedachte was gekomen ook één van de doktoren in deze commissie te benoemen. Hoe de commissie tot de conclusie kwam dat de gezondheidstoestand in voldoende staat vis, is te meer onbegrijpelijk, omdat uit het volgende wel blijkt, dat juist het tegenovergestelde wel degelijk het geval was. De gezondheidstoestand in Haarlem kon men niet eens onvoldoende noemen. Nee, 'ze was verregaand verwaarloosd. Aan de armenzorg werd in het geheel geen aan dacht besteed. De woningen in de binnen- ADVERTENTIE SHIPPED BY PA LOM I NO VERGARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G.OUD PZN CO. HAARLEM (Verkort weergegeven) Merdéka. Diverse idealisten, of pseudo- idealisten, schijnen aan dit (plotseling zo in de mode gekomen) oud Sanskrit-woord grote toverkracht toe te kennen! De bete kenis ervan is „Vrij van slavernij, of dienst. Onafhankelijk." Laten we de zaken even nuchter hekijken. Vanouds kennen we in Azië merdéka- (of onafhankelijke) landen. En, daarnaast, van latere datum, door Europese mogendheden bestuurde gebie den, alias koloniën, waar het, daarna, heus niet slechter toeging, dan tevoren!.... In de, de laatste jaren ontketende campagne tegen 't z.g. „kolonialisme" wordt de wer kelijkheid wel wat uit 't oog verloren! Men wil toch niet verklaren, dat het „merdéka- schap" van slavernij of iels van die aard zou vrijwaren? Of, dat de „vrij-gemaak- ten", opeens gelukkiger of welvarender zouden zijn? De Arabische taal kent zes woorden voor slaaf, en in Arabische landen kan de mees ter zijn slaaf geselen, zelfs doden! Wat de merdéka-propagandisten toch zeker minder prettig zullen vinden, wanneer zij-zelven 't slachtoffer zouden wezen! Nederland heeft in voormalig N.I. reeds in 1860 de slavernij afgeschaft; eveneens het verbod uitgevaardigd voor het brengen van men senoffers (bij de dood van aanzienlijke In landers), inclusief het z.g. weduwenoffer, of de soetti (op de brandstapel van de echt genoot). Nu kan men er toch niet het ko loniale stelsel de schuld van geven, wan neer in afgelegen streken, waar het gezag nog onvoldoende was doorgedrongen, deze verboden ontdoken werden? Vermoedelijk zullen zulke wet-ontdui- kers zich steeds vóór „merdéka" verkla ren! Ook kan men moeilijk het koloniale bestuur de schuld aanwrijven der armoede van zorgeloze lieden, die in een kolonie niet aan sparen, c.a. dachten, of denken! En: het leven zo gemakkelijk mogelijk opne men!Dezulken vindt men overigens volop in achtergebleven gebieden!En koppensnellers, of menseneters, konden juist hun slag slaan op terrein, waar het koloniale gezag zich nog onvoldoende kon doen gelden! Het zou niet kwaad zijn, eens onpartijdig te doen nagaan, „of na een z.g. vrij-making verbetering in het gesigna- neerde euvel is ingetreden?" Als Indisch man, die 60 jaren in de kolonie heeft door gebracht, twijfel ik er aan! INDISCHMAJM Niet rooien Hoewel ik het betreur, dat een auto het slachtoffer was van de boom op de Zijlvest bij de brug, hoop ik toch, dat dit geen aanleiding zal wezen, die boom te rooien. Het is bij het over steken van de voetgangers de laatste „stro halm", waaraan zij zich kunnen vastklam pen. Jammer dat de boom op de andere hoek gesneuveld is. H. S. stad bestonden uit vochtige donkere krot ten, waarin licht noch lucht konden bin nendringen. Deze „woningen" waren het eigendom van huisjesmelkers, die hun huurders niet bepaald op een redelijke manier behandelden. De inrichting der zie kenhuizen verkeerde in erbarmelijke staat. Verlichting en ventilatie waren niet aan wezig. Om van zijn kwalen te genezen, behoefde men niet opgenomen te worden in een van de stadsziekenhuizen, want dan bestond er een redelijke kans, dat men er nog een kwaal bij kreeg. Aan het weg voeren van schadelijke stoffen, in de reeds talrijke fabrieken, werd niets gedaan, wat slechts in de verte beantwoordde aan het geen bij een goede gezondheidsregeling wordt gevorderd. Herhaaldelijk heerste er cholera. De oor zaken stonden voornamelijk in verband met het slechte drinkwater, de onzinde lijkheid en onvoldoende afwatering. Oliebranderijen en vetsmelterijen waren midden in de stad gevestigd. Abattoirs be stonden nog niet. Het vee werd op straat geslacht, hetgeen uiteraard een eldorado voor vliegen vormde. Een warenwet be stond niet. De kwaliteit en de verpakking van de verschillende artikelen liét dan ook heel veel te wensen over. Teneinde raad, door zoveel tegenwer king, werd door de artsen een adres ge richt aan de kiesvereniging „De Eendragt". Zij lieten zich in dit adres uit over het misbruik dat van hun instelling werd ge maakt. Zij klaagden namelijk, dat zelfs le den van de kiesvereniging zich niet ont zagen om zich van hun instelling te be dienen om op deze manier kosteloos aan medicijnen te komen, hoewel deze alleen voor de armen bestemd waren. Zij waren ook helemaal niet gesticht over het feit dat geen enkel lid van hun vereniging zit ting had in de gemeenteraad. De raad verwierp desondanks met alge mene stemmen het voorstel tot instelling van een gezondheidscommissie. Men toon de zich daarbij een meester in het toe passen van formalistische redeneringen. Immers, deze commissie zou in de be voegdheid vallen van de rijkswetgever of in die van het stadsbestuur, zo werd er beweerd. De commissaris van de koning werd hierover ingelicht. Uiteraard had deze volkomen negatieve houding heel wat protesten tot gevolg. Ook in de oprechte Haarlemsche Courant verscheen een la kend artikel. Nog lieten de doktoren de moed niet zakken en richtten tenslotte aan hem ook een adres. Helaas bleven ook deze pogingen zonder resultaat. Het enige punt waaraan de raad in 1856 wel aandacht be steedde vormde de verontreiniging van het grachtenwater door riolen, die veelal nog door particulieren werden aangelegd en niet onder toezicht van deskundigen ston den, waardoor vaak verstoppingen ont stonden. De grachten werden ook gebruikt voor het lozen van de afvalprodukten van de fabrieken. Er werd een speciale com missie ingesteld, die zich heeft bezig ge houden met de vraag of de fabrikanten wel het recht hadden op de stadsgrachten te lozen. Wie het vierde hoofdstuk van de Haar lemse gemeentebegroting van thans be studeert, komt gemakkelijk tot de con clusie, dat er in een eeuw wel wat ver anderd is. Stadsuitbreiding en verjaagden Over die categorie inwoners van Velsen, die door de ontwikkeling van de gemeente worden gedupeerd, hebben enige leden van de Velsense gemeenteraad zich gisteravond in een geringe discussie laten betrekken naar aanleiding van een aankoop van grond door de gemeente te Velsen-Noord. De heer Van Leusen (P.v.d.A.) heeft daarbij na opmerkingen van de heren Nijssen, Markerink en Tabernal onder meer als zijn mening verkondigd, dat men voorzichtig dient te zijn met uit gifte van vervangende grond aan verjaag de tuinders. Bij de ontwikkeling van de gemeente Velsen vermindert het areaal agrarisch grondgebied uiteraard steeds meer en daarom gaf hij de gemeente in overweging niet onmiddellijk jegens iedere verjaagde tuinder klaar te staan met ver vangende grond. Alle grond zal in de toe komst ook niet vervangen kunnen worden en er wachten de gemeente nog zoveel uit breidingen. Voorts wees hij er op, dat niet alleen agrariërs in Velsen in de verdruk king komen, maar ook bijvoorbeeld mid denstanders. In sommige buurten wordt deze mensen door de stedelijke ontwikke ling de bestaansmogelijkheid ontnomen en de heer Van Leusen waarschuwde er voor dat de nadruk te veel op de agrariërs wordt gelegd. En de heer Van Leusen meende daarbij dat bij de ontwikkeling van een gemeente als Velsen velen on recht wordt aangedaan. Waarop het de wethouder van Openbare Werken, de heer Verbeek (Arbeid) beter leek dit te ver vangen door veel aangedaan leed, wat men zal moeten dragen. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11