r Panda en de Meester-maöiër J Nühkê RODENT Chefarine „4" Dansschool KWEKKEBOOM - Parklaan 6A VERDELG 20 ió het zo Radio geeft donderdag beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! NAAIMACHINES LANGE STERKE NAGELS Wereldnieuws WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 2 Kunstoog verzwegen om rijbewijs te krijgen Raadslid reiziger staat terecht Surinaams proefbedrijf van Van Gelder Zonen Q.'Th.9antuïïïa Nieuwe gezagvoerder op de „Waterman" Principieel hoger beroep over betekenis van het woord „aanwenden" Landelijke bijeenkomst BB-hoofden Zwerver werd slachtoffer van dronkemansruzie Aantallen televisie- en radio-toestellen Motorrijder verongelukt Kerkelijk Nieuws Eind oktober verschijnt afbetalingsrapport Etherpiraten veroordeeld Ook „Sibajak" vaart rond Kaap de Goede Hoop Nederlandse giften voor Marcinelle „Hondsrug", boven water gehaald, nog zeewaardig rat en muis met II C Oude sloten J ZATERDAG VRIJDAG 'NS DAS DONDERDAG SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER DONDERDAG SEPTEMBER Tegen een 28-jarige vergenwoordiger H. T. M. uit Alkmaar, die bij zijn aanvraag voor een rijbewijs in September 1952 ver zwegen had, dat hij een kunstoog heeft, is door de procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam een boete van 300 gulden, subsidiair 60 dagen met als bijko mende straf ontzegging van de rijbevoegd heid voor twee jaar geëist. De rechtbank in Alkmaar had hem alleen tot de boete veroordeeld. De officier, die een maand ge vangenisstraf en de thans ook in hoger be roep geëiste ontzegging had gevorderd, ging in appèl. Als gevolg van een aanrijding, die ver dachte had veroorzaakt, en waarvoor hij een boete van 100 gulden kreeg met drie maanden ontzegging der rijbevoegdheid, kwam het valselijk invullen der aanvraag aan het licht. Op de zogenaamde „eigen verklaring" betreffende de geschiktheid tot het bestu ren van motorrijtuigen had M., die boven dien een bril draagt, achter de vraag: mist gij het normale gebruik van een oog? „neen" ingevuld. Een als getuige-deskun- dige gehoorde dokter van het centraal- bureau voor afgifte van rijvaardigheids bewijzen deelde mee, dat er vele auto bestuurders zijn, die maar een oog hebben. Zij moeten dan bepaalde voorzieningen op hun wagen aanbrengen, bijvoorbeeld een extra spiegel. Het zou, aldus deze medicus, maatschappelijk niet verantwoord zijn als deze mensen geen rijbewijs zouden krijgen. De procureur-generaal achtte het een ernstig feit, dat verdachte, die thans raads lid is, niet geschroomd heeft door een on juiste opgave „een rijbewijs af te trogge len". De man heeft ten onrechte een vol ledig rijbewijs gekregen. De raadsman voerde aan, dat M. blijkens een recent on derzoek door een specialist toch een rij bewijs zou hebben gekregen. Indien hem thans het rijbewijs wordt ontnomen, ver liest hij zijn betrekking. De raadsman ver zocht, alleen een boete op te leggen. Op 25 september zal het hof arrest wijzen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Surinaamse Staten binnenkort de regering van Suriname machtigen, met de Neder landse papierindustrie Van Gelder Zn. een overeenkomst aan te gaan tot de oprich ting van een proefbedrijf met pinusbomen in Suriname. De pinus is een snelgroeiende boom, waarvan het hout naar Nederland zal worden verscheept om daar verwerkt te worden tot papier. ADVERTENTIE Een vulpen koopt men maar niet raak, Dan wordt zo'n koop een speculatie! Ga dus naar DANTUMA, dè zaak Met een beproefde reputatie! Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Logboek 1931. 12.00 Pianoduo. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Uit het bedrijfsleven, causerie. 12.45 Reportage dijkdichting. 13.15 Nieuws. 13.30 Mededelingen of platen. 13.35 Platen. 13.55 Beursberichten. 14.00 Sopraan en piano. 14.30 Voordracht. 14.45 Cabaret. 15.30 Repor tage dijkdichting. 16,30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en de wereld: De Ne derlandse bijdrage in de vluchtelingenorga nisatie van de Verenigde Naties. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Tiroolse muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Lichte muziek. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Reünie van oud-politieke gevangenen. 20.10 Kamerorkest en solist. 20.55 Compagnons!, hoorspel. 21.15 Disco causerie. 21.55 Aan de zelfkant van het ko ninkrijk, causerie. 22.05 Dansmuziek. 22.40 Actualiteiten. 2.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten van New York en actualiteiten of platen. 23.25—24.00 Lichte muziek. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieekn. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Platen. 12.45 Reportage dichting ringdijk rond oostelijk Flevoland. 13.15 Nieuws en katholiek nieuws. 13.35 Pianoduo. 14.00 Pla ten. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Bijbelover denking. 15.30 Reportage dijkdichting. 16.30 Pianorecital. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Pla ten. 17.40 Beursbericht. 17.45 Platen. 18.00 Promenade-orkest en koor. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Salonorkest. 20.50 Met de Cefa verder, omdat het moet causerie. 21.05 Koninklijke Militaire Kapel. 21.35 Bariton en piano. 21.55 Iets over het kerkelijk leven in Hongarije, causerie. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 2.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Operatie „Eigen Huis", documentair pro gramma. 21,10 Coppélia-ballet. Hierna: Epi loog. 22.152.45 Recht door zee, filmdocu mentaire. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.30 Franse les. 14.45 en 15.00 Platen. 15.30 Clavecimbelrecital. 16.02 Lichte muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Causerie. 20.30 Verzoekprogramma. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Hebreeuwse muziek. 2.35 Platen. 22.5523.00 Nieuws. Tot gezagvoerder van het emigranten schip „Waterman", dat toebehoort aan de Nederlandse regering en in beheer is bij de Koninklijke Rotterdamse Lloyd is be noemd kapitein J. C. Flach te Rotterdam, laatstelijk gezagvoerder van het m.s. „Sla mat". Kapitein P. Olivier uit Den Haag, die tot dusver het commando voerde op de „Wa terman" heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn zeemans loopbaan, die hij zesendertig jaar geleden als vierde stuurman bij de Lloyd aanving, beëindigd. Op verzoek van kapitein Olivier, die er de voorkeur aan gaf in stilte heen te gaan, werd er geen officieel afscheid van hem genomen. Vandaag vertrekt kapitein Flach met de „Waterman" voor een emigrantenreis naar Canada en Amerika. ADVERTENTIE Togen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want dlo wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Is roken van marihuana gelijk aan aanwendenen dus strafbaar? Langdurige debatten over de betekenis van het werkwoord „aanwenden" zijn op een zitting van het gerechtshof te Amster dam gevoerd bij een principieel proces tegen een van de vele verdachten, die door de rechtbank enkele maanden geleden ont slagen zijn van rechtsvervolging. Hun was ten laste gelegd het aanwenden door roken van hoeveelheden Indische hennep, ver werkt in de marihuana-sigaretten. In al deze zaken tekende de officier hoger be roep aan, om uitgemaakt te zien of ook het hof de mening van de rechtbank deelt, vol gens welke het roken van de verdovende sigaretten niet als aanwenden kan worden betiteld en dus niet strafbaar is. De 32-jarige musicus W. J. I. uit Hilver sum, wiens zaak voor het hof diende, gaf toe, dat hij tweemaal een hem geschonken sigaret „uit nieuwsgierigheid" had gerookt, zonder er overigens enige verdovende in vloed van te ondervinden. In zijn requisitoir vertelde mr. A. S. de Muinck Keizer, dat bij de wet van 1953 het aanwenden is toegevoegd aan de ver bodsbepaling die reeds het aanwezig heb ben en bezitten inhield. Hoe echter dit aanwenden dient te worden verstaan, wordt uit de wet niet duidelijk. Op in directe wijze zou men echter toch een uit leg kunnen vinden in artikel 3 van de Opiumwet, aldus de procureur-generaal, waarin het verbod niet van toepassing is voor eigen geneeskundig gebruik. Voor ieder ander doel (dus ook voor roken) moet aanwenden dus als verboden worden beschouwd. Wel meende mr. De Muinck Keizer, dat men moest oppassen, dat bij de toepassing van dezewet de persoonlijke vrijheid niet in het gedrang komt, zod"* j enge interpretatie een vereiste is. Men mag zich tenslotte in privé-kring ook te buiten gaan aan drank, zonder strafbaar te zijn. De verdachte heeft de sigaretten echter wel degelijk tot enkele malen toe aange wend met een bepaald doel, eigen aan het middel. Daarom eiste hij f 25 boete. Mr. P. M. Witteman, raadsman, meende in zijn pleidooi, dat onder aanwenden het „toepassen voor praktisch gebruik, voor de handel" moest worden verstaan. „Iemand, die alcohol voor de handel koopt, zou kunnen zeggen, dat hij alcohol heeft gekocht om het aan te wenden in zijn eigen voordeel, niet om het zelf te drin ken", zei hij. Hij meende voorts, dat de wetgever niet bedoeld kan hebben het roken strafbaar te stellen, want juist om de persoonlijke vrijheid niet aan te tasten, stelt de wet het ook niet strafbaar, wan neer iemand zijn eigen hand afhakt of een poging tot zelfmoord doet. Hij vroeg der halve vrijspraak of ontslag van rechtsver volging. Het hof zal op 24 september uit spraak doen. Tot nu toe hebben bijna 146.000 mensen een vrijwillige verbintenis met de Bescher ming Bevolking getekend. Het aantal vol ledig opgeleide BB'ers bedraagt nu 104.500 en er zijn er 135.000 in opleiding. De lande lijke behoefte voor de BB bedraagt 238.000 man. Deze cijfers werden genoemd door mr. L. Tielenius .Kruythoff, directeur van de stichting Bescherming Bevolking, in de rede, die hij in Deventer hield in de jaar lijkse bijeenkomst van hoofden en kring- hoofden van de A-gemeenten en de B- kringen in Nederland. De heer Tielenius Kruythoff zeide voorts ervan overtuigd te zijn, dat de BB niet slechts een papieren organisatie is, de vei- ligheidsproeven die zijn genomen bewijzen het tegendeel. Er zijn wel klachten over slechte opkomst en er is wel verloop, maar dit verloop is niet meer dan landelijk vier tot acht percent. Spreker pleitte voorts voor versterking van het ploegverband, paraatheid en saamhorigheidsbesef. Tevoren was in deze bijeenkomst het woord gevoerd door luitenant-generaal b/d T. E. E. H. Mathon, directeur van het de fensie-studiecentrum, die over de civiele verdediging opmerkte', dat die eerst gericht dient te zijn op de paraatheid bij het uit breken van een oorlog, en daarvoor bij de mobilisatie, en in de tweede plaats op de mogelijkheid om de chaos in de openings fase te boven te komen. Pas in de derde plaats komt voor de civiele verdediging het gericht zijn op de voorzetting van de oor log. De directeur van het defensie-studie centrum stelde voorts dat de BB niet al leen noodzakelijk is voor de militaire ver dediging, doch evenzeer voor de instand houding van het menselijk, economisch en cultureel potentieel. Boven alles is de BB nodig voor de instandhouding en verster king van het moreel. In de discussie op deze inleiding merkte generaal Mathon onder meer op dat onge twijfeld een situatie zou kunnen ontstaan waarin een streven naar een burgerlijke dienstplicht noodzakelijk zou worden. In de huidige omstandigheden en ontwikkeling evenwel meende generaal Mathon dat het systeem van vrijwilligheid in de civiele verdediging vele voordelen biedt boven de invoering van een burgerlijke dienstplicht. Een jaar en vier maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, heeft de officier van Justitie van de rechtbank te Utrecht geëist tegen de 25-jarige arbeider Johannes Hendrikus W. en de 2Ö-jarige ar beider Adrianus L. van G., die zich moes ten verantwoorden wegens poging tot dood slag, subsidiair zware mishandeling. W., die bekend staat als iemand die veel drinkt, had op de avond van 28 mei een aantal café's bezocht en daar Van G. ont moet alsmede een zwerver, zekere Piet van der G., met wie beide mannen al spoedig ruzie kregen. De twist werd op straat voort gezet en Van G., die eveneens onder in vloed van sterke drank verkeerde, stelde voor de zwerver in een sloot te gooien, waarmede W. zich akkoord verklaarde. Na een handgemeen werd Van der G. in een sloot langs de Westersingel geduwd. Hij slaagde er echter in zich langs de steile kant omhoog te werken, doch kreeg van W. enige schoppen in het gezicht, zodat hij opnieuw in het water viel. Zijn belagers gingen er vandoor en lieten Van der G. aan zijn lot over. Na veel moeite kon hij voor de tweede maal uit de sloot kruipen en met een bloedende wonde aan het gelaat begaf hij zich naar het politiebureau. De officier van Justitie stelde vast, dat beide verdachten willens en wetens na ge zamenlijk overleg hun slachtoffer in het water hadden geduwd, zodat hij het pri mair ten laste gelegde feit bewezen achtte. De verdedigers concludeerden op dit punt tot vrijspraak en verzochten subsidiair een lichtere straf met toezicht. Op 25 septem ber zal de rechtbank uitspraak doen. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 sep tember 1956 2.197.479 tegen 2.185.275 op 1 augustus 1956. Op 1 september waren er 535.643 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 534.291 op 1 augustus 1956. Het aantal geregistreerde televisie-ont vangers steeg van 67.739 op 1 augustus 1956 tot 71.153 op 1 september 1956. ADVERTENTIE INSCHRIJVING elke avond van 7 tot 9 uur Aparte lessen voor beginners en gevorderden aanvang vanaf 22 sept. Cursussen in: Foxtrot - Engelse Wals - Tango, Mambo - Rumba en Style-Swing. - Medal-Test. Telefoon 13525 - Haarlem Op een kruispunt in de wijk Hoograven te Utrecht is een 30-jarige motorrijder bij een ongeluk omgekomen. Hij kwam met grote snelheid in botsing met een vracht auto, waarvan de chauffeur voorrang had moeten geven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede (wijkgemeente I) J. H. Cirkel te Woudenberg. Aangenomen naar Bennekom C. Vos te Westbroek, die bedankte voor Polsbroek Vlist en Zegveld naar Roswinkel W. A. Bos, vicaris te Wieringerwerf, die be dankte voor Ijzend ij ke. Bedankt voor Oosterwolde (Fr.) J. A. van der Meiden te Paramaribo. Beroepen te St. Maartensdijk C. Vos te Westbroek. Geref. Kerken Aangenomen naar Sittard Th. Rienks te Schoondijke. Bedankt voor Enschede (3e pr.pl.) J. F. Colenbrander te Apeldoorn. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Heemse J. Meilof te Niezijl en J. R. Wiskerke te Schouwerzijl. Beroepen te IJselmonde, Bolnes, Slikker veer J. Meilof te Niezijl. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Meppel M. Nijkamp, kand. te Utrecht. Geref. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-Zuid A. Vergunst te Corsica (U.S.A.) en Chr. van Dam te Barneveld. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 Eind oktober zal het rapport inzake de wettelijke regeling van het afbetalings wezen in Nederland, waaraan de Sociaal- Economische Raad thans de laatste hand legt, gepubliceerd worden. De staatssecre taris van Economische Zaken zal daarna de voor te stellen regelingen en adviezen bestuderen. Het rapport is een vervolg op de reeds eerder verschenen publikaties omtrent het afbetalingswezen. Deze heb ben nogal enig stof doen opwaaien omdat de afbetaling hierin aan banden werd ge legd, waardoor bijvoorbeeld de produktie en verkoop van bromfietsen sterk terug liep, onder meer omdat de eerste betaling was gesteld op 30 percent van de verkoop prijs. De rechtbank te Almelo heeft uitspraak gedaan in enkele zaken van clandestien zenden. De 23-jarige J. v. d. H. en de 21- jarige K. J. G. J. de J. beiden uit Hellen- doorn tegen wie vier maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk en verbeurdverklaring van de appara tuur was geëist, werden conform deze eis veroordeeld. De 26-jarige H. R. en de 32-jarige J. B. S. uit Hellendoorn, tegen wie dezelfde straf was geëist, werden veroordeeld tot twee maanden, waarvan een maand voorwaar delijk. De 23-jarige landbouwersknecht H. J. K. uit Tubbergen, tegen wie wegens hetzelfde feit acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk en drie jaar proeftijd was geëist, werd veroordeeld tot zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. 3. Verwonderd staarden Panda en Jollie pop naar het eenzame vaartuigje, dat op zo'n geheimzinnige wijze was komen aan- glijden. „Hoogst merkwaardig!"sprak Jolliepop. „Vit de wijze waarop het hier aanlegde zou ik veronderstellen, dat ie mand het bestuurde". „Misschien is dat bootje gewoon afgedreven en door de stroom hierheen gevoerd", zei Panda, aan boord springend. „Laten we daarbinnen eens kijken". „Met de' stroom meege voerdherhaalde Jolliepop, terwijl hij Panda volgde. „Mag ik zo vrij zijn, u onder het oog te brengen, dat het eb is?" „Ja-ja, dat is wel raar", gaf Panda toe, terwijl hij aarzelend de rijk versierin uut binnen ging. „Enne.het is eigenlijk ook wel raar, dat die lamp daar brandt, net alsof iemand hem pas heeft aangestoken!" „En hier is nog een merkwaardige bijzon derheid", zei Jolliepop, de koffiepot opne mend, die op een laag tafeltje midden in de hut stond. „Deze koffie is nog heet!" De „Sibajak", die dinsdag uit Rotterdam met 1020 emigranten aan boord naar Aus tralië is vertrokken, zal evenals de „Wil lem Ruys" rond Kaap de Goede Hoop va ren. De reisduur zal hierdoor met ZlA a 4 dagen worden verlengd. De „Sibajak", een schip van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd, vaart in charter voor de Nederlandse regering. Het besluit is gevallen na met de betrokken minister gepleegd overleg. De directie van de Stoomvaart Mij Ne derland deelt mee dat er rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat het m.s. „Johan van Oldenbarneveldt", dat onderweg is van Djakarta naar Aden, deze thuisvaart via de Kaap de Goede Hoop zal maken. Het schip, dat de 14e in Aden wordt verwacht, heeft repatriërende Nederlan ders aan boord. ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in ..Woman and Beauty": „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie. genaamd NuNale, die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland-1.80 per flacon. naakt broze nagels sterk Op de speciale girorekening, die het Ne- derlandsche Roode Kruis geopend heeft ten bate van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle, heeft het Nederlandse volk een bedrag' van ruim 207.000 gestort. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ontving het volgende telegram van de commissaris der koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. J. M. A. H. Houben: „De mijnprovincie van Nederland, Limburg, heeft besloten haar deelneming, haar bewogenheid met de ramp te Marci- nele te bevestigen in een storting van 5.000 op de daartoe door u geopende re kening. Namens het provinciaal bestuur: Houben". Het 227-ton metende Nederlandse schip „Hondsrug", dat op 14 augustus van dit jaar in het water ten noorden van het Deense eiland Funen zonk en waarbij vijf bemanningsleden om het leven kwamen, is naar Hamburg op weg, nadat twee Duit se bergingssleepboten het schip naar boven hebben gehaald. De „Hondsrug" is de Odense-fjord bin nengesleept voor een inspectie of het schip nog zeewaardig is. Alleen de echtgenote van de kapitein en de kok van het schip zijn aan de verdrin kingsdood ontsnapt. De „Hondsrug" was op die noodlottige dag tijdens zware storm op een rif ten noorden van Fynshoved gevaren en kort daarna gezonken. ADVERTENTIE Asiel. Vijfentwintig Joegoslaven die in twee scheepjes hun land waren ont vlucht, hebben in Italië politiek asiel gevraagd. Aureomycine. De Amerikaanse geleerde dr. Benjamin Duggar, aan wie de ontdek king van het medicament aureomycine wordt toegeschreven, is op 84-jarige leeftijd overleden te New Haven in de staat Connecticut. Aureomycine dient ter bestrijding van tyfusachtige ziekten. Aristocraat. Het Tsjechoslowa'akse pers bureau „Ceteka" meldt, dat een „lid van de vroegere Oostenrijkse aristocratie", de 26-jarige Hans Heinrich Thun von Hohenstein, uit West-Duitsland naar Tsjechoslowakije is uitgeweken om aan de dienstplicht in de bondsrepubliek te ontkomen. Instorting. In een schacht van een mijn te Rugeley in het Britse graafschap Staf fordshire zijn drie mijnwerkers door een instorting om het leven gekomen. Uitkomst. Besprekingen tussen de presi dent van de Oostduitse republiek, Otto Grotewohl, en Tsjechoslowaakse rege ringsleiders die te Praag zijn gevoerd, hebben geleid tot ondertekening van een economische overeenkomst, een weder zijds verdrag voor juridische bijstand en een overeenkomst op het gebied van de sociale politiek. Herdenking. De Egyptische posterijen zul len op 26 september een herdenkings zegel uitgeven ter gelegenheid van de naasting van het Suezkanaal. De post zegel stelt het kanaal schematisch voor en draagt het opschrift „Vrijheid van doorvaart" met de datum van de naas ting, 26 juli 1956. Teveel. In het blad van de Oostduitse communistische partij „Neues Deutsch- land" is het overvloedig gebruik van slagzinnen in Oost-Duitsland afgekeurd. Volgens „Neues Deutschland" worden er teveel leuzen op banieren dwars over de straat gehangen op muren gekalkt en op biljetten verspreid. In staatswinkels wordt de kaas verpakt in biljetten die oproepen tot de strijd voor de Duitse eenheid Geschenk. De Canadese geoloog William son, die zestien jaar geleden in Tangan- jika de rijke diamantmijn van Mwadui ontdekte, zal prinses Margaret, als zij de volgende maand op haar Afrikaanse reis deze mijn bezoekt, een broche met 250 diamanten ter waarde van 150.000 gulden schenken. In juni is in deze mijn een diamant van 240 karaat, die onge veer een half miljoen gulden waard is, gevonden. Zonder vrees. Volgens radio-Boedapest heeft Miklós Beresztoczy, de voorzitter van de vredesbeweging van Hongaarse rooms-katholieke priesters meegedeeld, dat priesters die uit Hongarije gevlucht zijn nu, onder de amnestie, zonder vrees naar Hongarije kunnen terugkeren. Vele van deze priesters, aldus Beresztoczy, zijn „zonder verkeerde bedoelingen" ge vlucht na de machtsoverneming door de communisten. Staaltje. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen zal krachtig protesteren tegen een Saoedi-Arabische wet tegen stakingen, die een staaltje is van „feodale reactie van de ergste soort". Bij de wet is het werknemers van maatschappijen met concessies, die optreden als openbaar-nutsbedrijf, ver boden het werk neer te leggen op grond van een overeenkomst tussen drie of meer werknemers. Op overtreding zijn strenge straffen gesteld. Eerherstel. Twee Russische generaals, die aan de zijde van de republikeinen in de Spaanse burgeroorlog (19361939) heb ben gevochten en in 1941 door Stalin zijn weggezuiverd, zijn na hun dood ge rehabiliteerd. Generaal Grigori Stern, bevelhebber van de Sovjet-strijdkrach ten in het Verre Oosten, en generaal Ja- kov Smoetsjkevitsj, bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, zijn in een Rus sisch historisch tijdschrift geroemd we gens hun verdiensten in de Spaanse burgeroorlog. Aangenomen wordt dat beide generaals op bevel van Stalin zijn doodgeschoten. SLOTEN EN GRENDELS waren in de oudheid even gewoon als tegenwoordig. In het Hooglied van Salomo (5 3) wordt ge sproken van vloeiende mirre die op de greep van de grendel droop, in Nehemia (33) wordt verteld van de zonen van Senaa die de Vispoort herbouwden en daaraan deuren, sluitbalken en grendels aanbrachten en in Richteren (3 23) wordt gezegd dat Ehud de deur van het boven vertrek met een grendel achter zich had toegesloten. Het wel sprekendst is in dit opzicht echter de passage in Jesaja (22 22): „En ik zal den sleu tel van het huis van David op zijn schouder leggen". Wel sprekend, omdat hieruit de afmeting blijkt van de des tijds gangbare sleutels, die ook thans nog in het Oosten gebruikt worden en inder daad over de schouder worden gedragen, liefst in een bos, omdat het aantal sleutels dikwijls aangeeft welk aantal graanschu ren de drager bezit. Tijdens zijn onderzoekingen in Mesopo- tamië heeft Bonomi een houten slot uit de oudheid gevonden van het type, zoals ook heden in die streken nog gebruikt wordt voor het afsluiten van graanschxiren en stadspoorten. Dit oude slot was afkomstig uit een van de paleizen van Khorsabad in Assyrië en de sleutel hiervan was zó groot, dat een man hem juist kon dragen. Nu zijn de afmetingen van dergelijke oosterse sloten en sleutels inderdaad ver schillend van de afmetingen die deze voor werpen tegenwoordig hebben en ook het gebruikte materiaal was afwijkend, maar daar blijft het dan ook bij. Want de wer king van die sloten, hoe primitief ze in uitvoering ook mogen zijn, berust in feite op dezelfde principes als de tegenwoordige Lipssloten. Als voorbeeld nemen we een oud Egyptisch slot met bijbehorende sleu tel, waaruit een zestal pennen stak. In "N de deur, waarop een dergelijk slot beves tigd is, bevindt zich een ovaal gat, groot genoeg om er de arm doorheen te steken, zodat de sleutel aan de binnenkant van de deur in het slot kan worden gebracht. De pennen, die zich op de sleutel bevinden, lichten een stel sluitstiften in het slot omhoog, waardoor de breeklijn van alle stiften samenvalt met het bovenvlak van de schoot. Door aan de sleutel te duwen of te trekken, kan de schoot - die nu niet meer door stiften wordt vastgehouden - heen en weer worden be wogen, zodat de deur kan worden bewogen. En omge keerd, neemt men, na de schoot in de sluitstand te hebben ge bracht, de sleutel uit het slot, dan vallen de sluitstiften weer in de daar mee corresponderende gaten van de schoot. De schoot kan dan niet meer heen en weer schuiven, omdat dit door de gezakte stif ten wordt belet. En deze stiften kunnen alleen worden opgelicht door een sleutel, voorzien van het juiste aantal pennen in dezelfde combinatie en standen als de stiften. Wordt dit principe in moderne uitvoe ring ook tegenwoordig gebruikt, het merk waardige is dat men dit systeem overal ter wereld kan tegenkomen, niet alleen in het oude Egypte en Assyrië, maar ook bij de bosnegers in Suriname, op de Faroèr eilanden, in Marokko, op de Tanibar-ei landen, ja, zelfs op de koestallen in Lim burg zijn houten sloten gevonden van dit principe. Het moge vreemd schijnen, dat we van de sleutels op het brandmerken oversprin gen, maar toch houdt het enig verband met elkaar. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2