N.V. HOUTHANDEL SJ. DE VRIES, HAARLEM Amerika schiet in 1957 eerste satellieten het heelal in DUITSE PIANO Russische geleerde„Ik weet er al méér van dan van onze plannen" Amsterdamse Beurs Zesde zomerconcert van het N.Ph.O. automatiekhedrijf 532ste STAATSLOTERIJ 4e klas 15e lijst 11 Astronautisch congres Heusden heeft na twaalf jaar weer een stadhuis Rami) herdacht Anti-communistisch con gres in Frankfort gehouden Geen water en lucht op Mars? Opheffing rassenscheiding Stadsbestuur van Clay kreeg waarschuwing Staat grijpt in als negers langer worden belemmerd Perzië gaat zijn olie zelf exploiteren Dertig doden bij incidenten aan Israëlische grenzen Joden en officieren van Waffen SS in een leger Ex-premier van Pasundan leverde stof voor aanklager „Inheemse bevolking is gelukkig bij apartheid" Indonesische suikeroogst beneden verwachting Wenen verwacht in oktober bezoek van Mikojan K1LLEGOM Blinde sigarenwinkelier tweemaal opgelicht BzmmüötK Gemeenteraad vergadert ZANDVOORT Drie mortiergranaten in Zandvoort gevonden Propaganda-actie van Zandvoorts mannenkoor Scheepvaart President Steynstraat 7 D Te!. 11747 (23878) S S SS III Hl Jg 676 691 SI 957 SI 8? 832 838 591 910 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BARCELONA (Reuter). De Sovjet- Unie is bezig aan een program voor het ma ken van kunstmatige satellieten van de aarde, aldus heeft de Russische geleerde prof. Bardin dinsdag op de vierde algemene vergadering van de speciale commissie van het Internationaal Geofysisch jaar te Bar celona meegedeeld. Later zullen bijzonder heden over het Russische programma wor den bekend gemaakt. Glimlachend zei prof. Bardin, dat hij méér weet van de Amerikaanse satelliet, die volgend jaar zal worden gelanceerd, dan van de Russische. Eerder had de Amerikaan dr. Kaplan meegedeeld, dat de Verenigde Staten in het geofysisch jaar, dat in juli 1957 begint, zes tot twaalf satellieten zullen lanceren. Het merendeel van deze door mensenhanden gemaakte manen zal nabij kaap Canaveral aan de oostkust van Florida in de ruimte worden geschoten, aldus dr. Kaplan. Ook in Japan wordt gewerkt aan kunst matige satellieten. Dit werd medegedeeld door prof. Nagata, die verder zei, dat de Japanse satelliet is gebaseerd op de Ameri kaanse, maar niet gelijk aan deze zal zijn. Uit Rome bericht United Press dat daar onder het motto „Missilibus ad Astra" op 17 september het zevende internationale atronautisch congres begint. Er worden 320 gedelegeerden uit 23 landen verwacht. Nederland zal zijn vertegenwoordigd door prof. J. Kooy, die een inleiding zal houden over het onderwerp „The method of varia tion of elliptic orbit elements in case of a satellite". Tal van andere geleerden zul len het woord voeren, onder meer over plannen voor een kleine raket die wordt voortbewogen door zonne-energie en het vraagstuk van de hitte die ontstaat als een ruimteschip in de atmosfeer van de aarde terugkeert. Het congres duurt tot 22 september. De dag daarop zal de paus de gedelegeerden in Castelgandolfo ontvangen. De kerk vader zal zich dan in een rede tot de con gressisten richten. Ter vervanging van het oude gemeente huis in Heusden bij Den Bosch, dat in no vember 1944 door de Duitsers opgeblazen werd en waarbij 143 inwoners van het plaatsje om het leven kwamen, is aldaar een nieuw stadhuis gebouwd, dat dinsdag middag door Koningin Juliana officieel in gebruik gesteld werd. Na de plechtigheid werden aan de Ko ningin enkele nabestaanden van de slacht offers der novemberramp voorgesteld, on der anderen mevrouw A. van Wijk-Arend- se, die haar ouders, twee grootouders en zeven broers en zusters verloor en de heer S. C. Vos, die zijn moeder, twee broers en drie zusters verloor. Het spel „Rad en vuur", geschreven door Willem Hoffman uit Berlicum en geregis seerd door Kees Spierings uit 's-Hertogen- bosch, werd opgevoerd door zes leden van plaatselijke toneelverenigingen. De plechtigheid werd in het stadhuis be sloten met het aanbieden van geschenken. Namens de Noordbrabantse christelijke boerenbond werd door Francisca van Herpt een tableau aangeboden met het embleem van de NCB gevormd door pro- oukten van de land- en tuinbouw en in de hoeken het produkt van de coöperatieve zuivelfabriek. Voorts bood de dochter Ma thilda van de conservenfabrikant Wagen berg speciaal verpakte groenten- en vruch- tenconserven aan. Namens de scheepswerf De Haan en Oerlemans werd door Anke Rijke een model in zilver van een op deze werf vervaardigde mijnenveger voor de Koninklijke Marine aangeboden. Ook een fabriek van melkprodukten had voor de Koningin een attentie die werd overhan digd door Trijntje Krager, en namens de plaatselijke middenstand werd een door de banketbakker J. Cri.ins vervaardigd „Drag- tenstuk", het nieuwe stadhuis voorstellen de, aangeboden. Het stuk werd overhan digd door Theodora de Graag, Johanna Verschuur en Maria Crijns. Kamerlid F. Goedhart (P.v.d.A.) en pro). H. Brugmans aamvezig (Van onze correspondent in Bonn) De rollen in de Sovjet-Unie zijn sinds kort omgedraaid en de leiders hebben nu meer angst voor het volk dan de bevolking voor de bewindhebbers, aldus heeft de hoofdredacteur van het in West-Duitsland verschijnende anti-communistische Russi sche weekblad „Possev", Romanow. in Frankfort aan de Main meegedeeld op een tweedaagse bijeenkomst van ongeveer zes duizend anti-communisten uit twaalf lan den, Onder hen bevonden zich een drie honderd Russische vluchtelingen. Het was de achtste jaarlijkse bijeenkomst, die dit blad heeft georganiseerd. Volgens Romanow is na het twintigste Partijcongres in Moskou gebleken, dat het regime de strijd tegen de geest niet kan volhouden, dat het regeringsstelsel zijn vroegere karakter verloren heeft, dat de oude methodes van bedrog, terreur en af sluiting hun uitwerking hebben gemist en dat het economische leven van Rusland zich permanent in een crisis bevindt. Het Nederlandse kamerlid F. Goedhart (PvdA) woonde deze bijeenkomsten vol gens United Press bij. Ook waren aanwezig prof. dr. H. Brugmans, rector magnificus van de Europa-universiteit te Brugge, pa ter Damien Reumont, secretaris van de internationale commissie tegen concentra tiekampen, en het Duitse parlementslid Christopher Hollis. Tijdens de conferentie spraken dr. Gre gory Saharuny van de „Armeense vrij heidsstrijders" en dr. V. D. Poremsky, de President van de „Nationale unie van Rus sische solidaristen", die in december ver leden jaar bijna werd vermoord door Rus sische geheime agenten. De man die hem moest vermoorden gaf zich aan bij de politie, en ook de agent die Georgi Okolo- vitch, van dezelfde organisatie als dr. Poremsky, moest doden, meldde zich. United Press bericht dat geleerden, die kortgeleden van Hawaii' zijn teruggekeerd, gisteren hebben medegedeeld, dat de pla neet Mars, niettegenstaande zijn winters voorkomen van schitterende pool-ijskap- pen geen waarneembare waterdampen of oxygeen in zijn dampkring vertoont. Dit is bestudeerd van een observatie-post dicht bij de top van de vulkaan Maoena Loa, onder auspiciën van de National Geogra phic Society en het National Bureau of Standards. De studie begon in juni. Een rapport van de National Geographic Society vermeldt, dat de groep, onder lei ding van dr. Kiess, een spectroscopist van het Bureau of Standards, en van Corliss van hetzelfde bureau, een spectro-analyse hebben gemaakt van het zonlicht, door Mars gereflecteerd, en daarbij tot de con clusie kwamen, dat er op de planeet Mars géén atmosferische verschijnselen zijn ge lijk aan die op de aarde. Kiess zei, dat deze constateringen leven op de planeet niet uitsluiten. Het is moge lijk, dat een lichte glans van vorst de polen van Mars bedekt^ daar een dunne laag het zonlicht snel zou kunnen terugkaatsen en toch onvoldoende waterdamp uitstralen, om op de aarde te kunnen worden gecon stateerd. Maar indien er al zuurstof en waterdamp in de atmosfeer van Mars zouden voor komen, dan is hun hoeveelheid te klein om spectrocopisch te worden geconstateerd, zo luidt hun conclusie. STURGIS (United Press) Terwijl m Sturgis de spanning over de opheffing van de rassenscheiding op middelbare scholen lijkt te verflauwen, scherpte zich dinsdag in Clay (18 km ten zuiden van Sturgis) de situatie toe. Het publiek in Clay schijnt er niet van gediend te zijn dat de relletjes door de we reldpers zijn bekend geworden en heelt verslaggevers met magnetofoonapparaten evenals fotoreporters en filmoperateurs, bepaald vijandig bejegend. De verslagge vers worden echter niet in de school to? gelaten en de burgemeester van Clay heeft de politie opgedragen, tegen iedere Journa list, die het terrein van de school betreedt procesverbaal op te maken. De overheid van de staat Kentucky heet! het gemeentebestuur van Clay tol dins dagmiddag de tijd gegeven om voldoende de orde te herstellen. De aanleiding hiertoe is, dat de menigte een negervrouw belet heeft, haar kinderen op de school te laten inschrijven. Wanneer dat voortduurt, zal de staat de nationale garde of de federal" politie sturen. In het gebied in en om Sturgis en Clay zijn nu 1000 man federale troepen gecon centreerd. Maar in Sturgis zelf is de be waking van de high school door de guards verminderd. Voor het eerst konden dinsdag acht negerleerlingen zonder excorte de school bezoeken. De bevolking van Sturgis schijnt het accent van de actie verlegd V hebben en in plaats van met relletjes mcl meer legale middelen haar doel te willen bereiken. Maandagavond kwam een menigte van 4000 inwoners bijeen en nam een motie van wantrouwen tegen gouverneur Chand ler aan, omdat hij de staatspolitie en d° guards te hulp geroepen heeft. Veel effec* heeft dit gebaar overigens niet, want vol gens de wetgeving van Kentucky heeft eer motie van afkeuring of wantrouwen alleen juridisch effect, wanneer zij wordt aange nomen door de „general assembly" en dat lichaam komt echter pas in januari 1958 bijeen, tenzij Chandler zélf een speciau- zitting convoceert. In Morganfield in Kentucky richtten per sonen, die vóór rassenscheiding op de scho len zijn, zich tot een massabijeenkomst van ongeveer 4000 mensen. De bijeenkomst sprak zich uit tegen het optreden van de gouverneurs A. Chandler (Kentucky) en F Clement (Tennessee), die de Nationale Garde te hulp riepen om de negerleerlingen naar school te begeleiden, en eiste zelfs dat de gouverneurs in staat van beschuldiging worden gesteld. In Raleigh, Noord-Carolina. werd een protest tegen gouverneur Luther Hodges (om hetzelfde feit) in andere vorm gegoten. Een menigtp knoopte een pop op. die de gouverneur moest voorstellen. In Texarkana wilden twee negers toch naar school, maar zij werden door een blanke menigte verjaagd. Een negerleider zond nresident Eisenhower en gouverneur Shivers daarop een telegram met een ver zoek om steun van politie of national garde. TEHERAN (AFP). De ontdekking van olievelden in Zuid-Perzië zal in de toe komst een gunstiee invloed hebben op onze economie, zo heeft de sjah van Perzië tij dens ziin bezoek aan de putten van Albor- ze verklaard. De nationale Perzische olie maatschappij. die moet trachten de bin nenlandse behoeften te bevredigen en af zetgebieden in het buitenland 1e vinden, zal deze lagen exploiteren, zo zei hij. Ten slotte verklaarde hij, dat het zoeken naar olie in andere delen van het land moet worden voortgezet. De rede van de sjah werd met belang stelling in Teheran ontvangen, waar het gerucht ging, dat de regering het voorne men zou hebben de exploitatie van de olie van Ghome te gunnen aan het internatio nale consortium. Na de nationalisatie van de olie in de Perzische bodem gaat Perzië voor de eerste maal in zijn geschiedenis onafhankelijk zijn olie exploiteren. De spuitende oliebron in Alborze is nog niet bedwongen. De metalen boortoren is verwijderd, maar de olie komt nog steeds onder een druk van 700 atmosfeer uit de grond en stroomt in een hoeveelheid van 120.000 vaten per dag uit de bron. PARIJS (Reuter/A.F.P.) Een onder zoek door UNO-waarnemers naar een Is- raelisch-Jordaans vncidentt bij Hebron heeft aangetoond, dfct Jordaniërs op Israë lisch gebied waren doorgedrongen, aldus een Israëlisch communiqué. Het incident deed zich maandag voor. Volgens de Israë liërs is gebleken, dat de Jordaniërs de lij ken van zes gesneuvelde Israëlische militai ren naar Jordaans gebied hebben gesleept om de schijn van schuld op Israel te laden. Egypte heeft zich erover beklaagd dat een Israëlische patrouille de Egyptische grens ten westen van de gedemilitariseerde zone van Aoedja heeft overschreden. Vijf Egyptische militairen zouden gedood en een gewond zijn. Volgens een woordvoerder van het Ara bische legioen in Amman heeft een grote groep gewapende Israëliërs woensdagoch tend de grens tussen Israel en Jordanië overschreden en een aanval gedaan op een politiepost in het gebied van Hebron. Er zouden negentien Jordaniërs zijn gedood en twee gewond, maar deze cijfers zijn nog niet definitief. (Van onze correspondent in Bonn) Een zekere Siegfried Lonnerstadter uit Frankfort aan de Main stelt in een inge zonden stuk in de „Frankfurter Algemei- ne" de vraag aan de orde of men van Jo den kan verwachten in het leger te dienen waarin officieren zijn opgenomen, die de verwanten van deze jongeren doodgescho ten hebben of hebben laten doodschieten? Hij meent dat er maar één mogelijkheid overblijft na het toelaten van officieren der Waffen SS: alle Joodse staatsburgers vrij stellen van de militaire dienstplicht. De Süddeutsche Zeitung te Miinchen stelt de vraag of men van een overtuigde christen mag eisen dat hij dient in een leger waarin vroegere SS-officieren beve len uitdelen. Bondskanselier Adenauer heeft op een fractievergadering van zijn partij in Bonn schande gesproken van de individuen die zich aan mishandelingen van soldaten schuldig maken. De gehele christendemo cratische fractie nam stelling tegen de be ledigingen waaronder de soldaten van het nieuwe leger in tal van delen van de bondsrepubliek te lijden hebben. De zaak'Schmidt DJAKARTA (United Press) Het on derzoek naar de activiteiten van een ver meende Nederlandse ondergrondse, de N.I.G.O., in verband met het proces- Schmid.t is nu drie dagen aan de gang. Het onderzoek draait om een bekende advocaat in Bandoeng, Kustomo, ex-premier van de onder Nederlandse auspiciën opgerichte slaat Pasundan. In een open brief aan een dagblad in Bandoeng verklaarde Kustomo dat de Ne derlandse Guerilla-Organisatie N.I.G.O. in feite wel bestond. Hij beschreef ook de op richting van de buiten de wet gestelde Darul Islam en van de A.P.R.A.-organisa tie van kapitein Westerling. Waarnemers geloven dat de verklaring van Kustomo zware munitie zal leveren aan aanklager Jusuf Suwondo in het proces-Schmidt. De verdedigster van Schmidt, mevrouw M. Bouman, heeft namelijk in haar pleidooi verklaard, dat het bestaan van de N.I.G.O nooit bewezen is. Zuidafrikaanse premier: WASHINGTON (Reuter en U.P.) De eerste-minister van Zuid-Afrika, Johannes Strijdom, heeft in een interview, gepubli ceerd in het Amerikaanse weekblad „U.S News and World Report", gezegd dat „de grote massa van de inheemse bevolking gelukkig is en dat er geen gevaar voor op stand bestaat". Meer scheiding tussen blanke en gekleur de bevolking acht hij het beste antwoord op 's lands rassenvraagstuk. Strijdom is van mening dat men het rassenvraagstuk van Zuid-Arika niet met dat van Amerika kan vergelijken. Vechtpartij in Johannesburg Bij ongeregeldheden in Zuid-Afrika tij dens het afgelopen weekeinde zijn zes per sonen gedood. In New Clare, een voorstad van Johan nesburg, werden twee Afrikanen gedood bij een rel die ontstond door de diefstal van een deken. De politie schoot hierbij op de menigte. Vier personen werden gedood bij Klerksdorp, een goudmijncentrum in Trans vaal. Dit gebeurde bij een gevecht waartoe de moord op een man een maand geleden de aanleiding was. DJAKARTA (ANP) Het hoofd van de regeringsondernemingsraad in Indone sië, Amin Tjokrususono, heeft verklaard dat de suikerproduktie dit jaar beneden de verwachte opbrengst van 880.000 ton zal blijven. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.'47 91 91 3 Nedl. 1962/64 93% 93s/ie A. K. U 251 251% Calvé Delft 344 345 Van Gelder Zonen 237 236 K. N. Hoogovens 331 330 Nederl. Ford 413 J 410 N. Kabeli'abriek 324 322 gew.Philips Gloeil. 279 278 pref.Philips Gloeil. 172% 172% Unilever 394% 391% Wilton Fijenoord 320 y 320 Dordtsche Petrol. 799% 807 Konkl. Petroleum 796 800%, A'dam Rubber 82 81 Holl. Amer. Lijn. 195 195 N. Scheepv. Unie 173 173 Phs. van Ommeren 315) 315% H. V. A 107 107 Verg. Deli Mijen 113% 110 Amsterd. Bank 243% 243% Ned. Handel Mij. 189%, 189% Rotterd. Bank 208% 208% Twentsche Bank. 220 220 Anaconda Copper 83s/„. 83% Bethlehem Steel. 165% 165% U. S. Steel 67% 67% General Motors 47% 47%, Shell Union 97% 95% 40% 40% Een bijzondere attractie op het program ma van het zesde zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat dinsdagavond in de Haarlemse Concertzaal onder leiding van Marinus Adam plaats had, was de uitvoering van het Concert voor drie piano's (K V 242) van Mozart, met drie oud-leerlingen van Piet Vincent als solisten: Berthe Davelaar, Leendert Huges en Hans Osieck. Het is zeer te betwijfelen of Mozart, toen hij dit stuk op twintigjarige leeftijd schreef, een voorbeeld van een dergelijk concert gehoord of gezien had of zelfs maar wist dat Bach hem in een soortge lijke conceptie was voorgegaan. De compo sitie dankt haar ontstaan aan het feit, dal Mozart in een adellijke familie te Salzburg pianoles gaf aan de vrouw des huizes en haar twee dochters. Het was dus een be stelling, waarbij rekening diende te worden gehouden met de c.apaciteiten van de exe cutanten. Zo is bijvoorbeeld de derde solo partij zeer eenvoudig gehouden, bestemd als zij was voor de muzikaal minst gevor derde dochter van het grafelijk gezin, waar schijnlijk nog een jong meisje. In een latere bewerking heeft de componist die derde partij als overbodig weggelaten, althans aan de andere partijen meegegeven. Dit houdt dus in dat er in het stuk eigenlijk maar twee essentiële solopartijen zijn. Uiteraard is het echter van belang het werk in zijn originele vorm te kunnen horen en het te denken in de familiaire sfeer waar voor Mozart het bestemde. Deze sfeer be perkt zich niet tot de capaciteiten van zijn leerlingen, maar heeft vrij zeker ook de invloed ondergaan van hun aristocratisch millieu, van hun smaak en hun sentiment. Zo werd het in klare eenvoud een elegant stuk, hier en daar wat gemaniëreerd, doch overigens volkomen gespeend van virtuoze neigingen. Ook de cadenzen, die de com ponist zelf inlaste, hebben meer een com plimenteus, soms ook wel een poëtisch ka rakter, dan dat zij naar uiterlijk effect streven. Het orkest speelt in het werk geen bij zondere rol; slechts enkele imitaties tussen hobo's en strijkers vallen in de begeleiding op. De uitvoering accentueerde de aard van het werk volkomen. De grote bijval die de executanten er mee genoten was alleszins verdiend. De drie pianisten dankten voor hun succes met een kort stukje voor piano trio van Hans Osieck. Het Concert van Mozart was voorafge gaan door de Sinfonia in F van Bach, zijnde een omwerking van het Eerste Branden- burgse Concert. De uitvoering dezer objec tieve muziek was verre van gelukkig. Heel wat gunstiger verliep de Lentesymfonie van Schumann; aan subjectieve expressie en dynamische stuwing ontbrak het niet bij- de interpretatie van deze romantische com positie. JOS. DE KLERK (Van onze correspondent in Wenen) In de Oostenrijkse ministerraad is mede gedeeld, dat de eerste Russische vice- premier, Anastas Mikojan, in oktober een bezoek aan Oostenrijk zal brengen. Hij komt een regeling treffen over de graven van gevallen Russische soldaten. Als eco nomisch deskundige zal de vroegere minis ter van Handel tevens de gelegenheid waarnemen om de handelsbetrekkingen tussen Oostenrijk en de Sovjet-Unie ter sprake te brengen. Wellicht zal hij ook spreken over de neutraliteit van Oosten rijk in de huidige gespannen omstandig heden. De rijkspolitie te Hillegom heeft tegen de zestienjarige jongen A. S. proces-verbaal opgemaakt wegens oplichting. De jongen heeft zich tweemaal bij de blinde sigaren winkelier F. van H. vervoegd om sigaretten te halen, waarbij hij betaalde met een bank biljet van tien gulden. Hij gaf echter voor, dat het een bankbiljet van honderd gulden was, zodat de winkelier van dit bedrag terug gaf. De gemeenteraad van Bennebroek komt op donderdag s avonds om half negen in open bare vergadering bijeen. In de vacature, ontstaan door het overlij den van de heer K. Enthoven zal worden voorzien door de benoeming van de heer J. Broers. Drie ingezetenen die reeds waren aangezocht, namelijk de heren Van Waveren, Meijer en Schoonenberg hebben achtereen volgens bedankt en de vierde, de heer Broers, heeft de benoeming aanvaard. De heer Broers is lid van de V.V.D. en heeft vele jaren in het vroegere Nederlands Indië doorgebracht, zodat hij niet bepaald tot de jonge garde behoort. Of op deze raadsvergadering tevens zal worden overgegaan tot dc verkiezing van een nieuwe wethouder, ter voorziening in de bestaande vacature vermeldt de agenda niet. In een slopje naast een perceel in de Van Speykstraat te Zandvoort is de dienst pu blieke werken begonnen met het maken van een nieuwe riool-aansluiting. Een der grondwerkers kwam daarbij met zijn schop op een hard voorwerp en haalde tot zijn schrik een grote Duitse mortier-granaat naar boven. Bij voorzichtig verder graven kwamen nog twee dergelijke projectielen te voorschijn. Zij werden via de politie doorgezonden naar de mijnopruimings- dienst. Zandvoorts mannenkoor heeft voor zater dagmiddag een grote ledenwerf-actie aan gekondigd. Met een geluidswagen zal men door het dorp trekken en met de leuzen als: „Jongelui, zingen is beter dan vechten" en „Dames wacht niet langer, maakt uw man een zanger", belangstelling voor het mannenkoor wekken. Pamfletten zullen huis aan huis worden uitgedeeld en de ge luidswagen zal uitsluitend grammofoon opnamen doen horen, die van het Zand voorts mannenkoor werden gemaakt. i VARA houdt feestavond in november In theater Monopole te Zandvoort zal op vrijdag 9 november een V.A.R.A.-avond worden gehouden. Medewerking verlenen Cees de Lange, Rijk de Gooyer, de drie Chico's, Annebella's Co, Miep Last en Roland Wagter. Adonis, 10 te Rotterdam. Abbedijk, 10 v. Bremen n. Antwerpen. Alamak, 10 te Antwerpen. Averdijk, 10 te Houston. Amstelpark, 10 v. Bombay n. West-Australië. Amsteldiep, 15 te Amsterdam verw. Aagtedijk, 11 te Aden. Atje Ray S, 11 te Rotterdam verw. Alioth, 11 te Montevideo. Arendsdijk, 11 te San Francisco. Aardijk, 11 te Halifax. Algenib, 11 v. Breinen n. Hamburg. Axeldijk, 11 v. Hamburg n. Bremen. Alpherat, 11 te New York. Alderamin, 11 80 m. n. Kp. Ortegal n. Genua. Alwaki, 10 v. Aden n. Mombasa. Annenkerk, 10 te Tanga v. Dar Es Salaam. Aagtedijk, 11 v. Aden n. Karachi. Alcyone. 13 te St. Vincent verw. Alkaid, 13 te Rio de Janeiro. Amstelland, 11 v. Bahia n. Las Palmas. Astrid Naess, 11 v. Suez n. Rastanura. Bonaire, 11 te Amsterdam. Bawean, 12 te Singapore. Billiton, 11 v. Antwerpen n. Southampton. Baarn, 11 te La Guaira. Bengalen, 11 te Surabaja v. Semarang. Boskoop. 11 v. Talcahuano n. Pisco. Banka, 10 v. Aden n. Belawan. Bussum, pass. 10 Gibraltar n. Banlas. Banda, 10 v. Cochin n. Penang. Breda, 12 te Palta. Caltex Leiden, 11 vt Singapore n. Perz. Golf. Caltex Nederland, 11 v. Rotterdam n. Curagao. Cradle of Liberty. 10 200 m. z.o. Malta n. P. Said Castor, 11 te Funchal. Caltex Utrecht, 11 56 m. o. Little Quoin n. Suez. Celebes, 11 50 m. z. Kreta n. Napels. Charis, 11 v. Barranquilla n. Miragoane. Dorestad, 10 960 m. w.n.w. Fremantle n. Geelong. Delft, 11 v. Barranquilla n. Curagao. Doris, 12 te Guanta. Eos, 11 te Rotterdam. Erinna, 11 te Rangoon.. Erinna, 11 te Rangoon v. Singapore. Eendracht. 11 700 m. w. Haifa n. Haifa. Esso Den Haag, pass. 11 Malta n. Rastanura Etrema, 12 te Liverpool. Felipes. 12 te Pladju v. Telokanson. Friesland SSM, 11 v. Rotterdam n. Gdansk. Gaasterkerk, 11 v. Lissabon n. Rotterdam. Garoet, 14 te T.1. Priok verw. Gooiland, 11 te Rio de Janeiro. Gordias, 11 te Limassol. Graveland, 11 te Ilheus. Haarlem, 11 v. anker rede Belize v. Pto. Barrios. Helder, 11 te Arica. Helena, 11 te Guanta. Hydra, 11 v. Barbados n. Trinidad. Hilversum, 10 90 m. n.o. Port Sudan n. Teneriffe. Iïispania, 11 v. Rotterdam n. Bilbao. Hector, 11 te Antwerpen. Iberia. 11 te IJmuiden verw. Japara KPM, 10 v. Zanzibar n. Beira. Japara KRL, pass. 11 Dover n. Baltimore. Kota Inten, 11 te Penang. Kab.vlia, 11 te Mena v. Suez. Kalabahi, 11 te Makassar. Karimata, 10 te Tandjong Priok. Kabyiia, 12 v. Mena Al Ahmadi n. Singapore. Kinderdijk, 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Katelysia, 11 v. Curagao n. Piraeus. Kota Gede, 12 te Port Sudan. Langkoeas, pass. 11 Sabang n. Belawan. Luna, 11 te Amsterdam. Lemsterkerk, pass. 10 Gibraltar n. Antwerpen. Lindekerk, 10 te Mombasa v. Tanga. Laertes, pass. 11 Sabang n. Colombo. Langkoeas, 12 te Belawan. Lawak, 11 v. Cristobal n. Los Angeles. Loosdrecht, 11 v. Rotterdam n. Port Said Leuvekerk, 12 te Port Sudan. Lindekerk, 11 v. Mombasa n. Aden. Maaskerk, 12 te Vizagapatam. Meliskerk, pass. 11 Ceylon n. Aden. Maasland, 12 te Rotterdam verw. Macoma, 12 te Pladju. Malvina, 11 460 m. o. Luzon n. Miri. Mataram, 11 720 m. z.o. Singapore n. Singapore. Madoera, 11 te Napels. Meerkerk, 11 v. Bombay n. Karachi. Moordrecht, 11 dw. v. Bone n. Mena Al Ahmadi. Muiderkerk. 11 145 m. n-.w. Cp. Leeuwin n. Aden. Maas. 11 v. Mostaganem n. Rotterdam. Maasland, 12 te Amsterdam; Mapia. 11 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Nanusa, 12 te Cebu. Nieuw Holland, 11 v. Lagos n. Douala. Nigerstroom, 10 te Amsterdam v. Dakar. Nias, 12 te Rastanura. Nieuw Amsterdam, 12 te Rotterdam. Osiris, 7 te Houston. Oranjefontein, 10 te Kaapstad v. Las Palmas. Overijsel, 11 dw. Shanghai n. Hongkong. Oldekerk, 12 v. Barcelona n. Antwerpen. Ouwerkerk, 13 te Manilla. Prins Willem V, 10 v. Rotterdam n. Antwerpen. Prins Frederik Hendrik, 10 te Glasgow. Purfina Nederland, 12 te Kuwait verw. Phrontis, 10 te Penang. Pr. Joh. Will. Friso, pass. 11 Belle Isle n. R'dam. Prins Casimir, 11 te Toronto. Purfina Nederland, 12 te Kuwait. Poelau Laut, 12 v. Port Said n. Marseille. Ruys, 11 te Nagoya. Raki, 12 te Algiers. Reyniersz, 11 te Gorontale v. Menado. Radja, 10 te Surabaja. Rotula, 11 v. Trinidad n. Stanlöw. Rijnkerk, 12 v. Rotterdam n. Amsterdam. Stad Maassluis, 10 te Rotterdam. Stad Haarlem, 11 te Rotterdam. Straat Banka, 11 80 m. w. Kp. York n. Brisbane. Senegalkust, 11 te Dakar. Stad Breda, 11 v. Newport n. Narvik. Sommelsdijk, 11 te New York. Sumatra, 11 te Cardenas. Salatiga, 11 te Bombay. Soestdijk, 10 50 m. o. Startpoint n. New York. Statue of Liberty, 10 92 m. o. Gibraltar n. Mer Straat Malakka, 12 te Tj. Priok verw. v. Sydn? Stad Dordrecht, 12 te Ceuta. Schelpwijk, 11 te Bachaquero. Sibajak, 11 v. Rotterdam n. Sydney. Sloterdijk, 11 te Philadelphia. Stad Alkmaar, 11 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Arnhem, 12 te Emden. Tero, 10 v. Rio de Janeiro n. Santos. Teucer, pass. 10 Gibraltar n. Port Said. Tabinta, 11 v. Port Swettenham n. Penang. Teiresias, 10 te Bunbury. Tjitjalengka, 12 te Hongkong. Titus, 11 v. Goniaves n. San Juan. Tomori, pass. 11 Gibraltar n. Beyrouth. Tjlsondari, 10 70 m. z.o. Lor Marques n. Beira. Tjiluwah, 11 te Hongkong v. Singapore. Trajanus, 10 160 m. w.z.w. Scillys n. Antwerpen. Theobaldius, 12 v. Pta. Cardon n. Rotterdam. Utrecht, 11 te Bahrein. Van Neck,, 13 te Hongkong verw. Van Heutz, 11 te Singapore. Woensdrecht, 11 bij Kp. Finisterre n. Mena Al Ahmadi. Waal, 11 v. Piraeus n. Alxandrië. Willem Ruys, 11 bij Kanarische eil. n. Kaapstad. Waiwerang, 11 v. Sumbawa Besar n. Surabaja. Willem Barendsz, 10 te Le Havre. Wonosobo, 10 v. San Francisco n. Los Angeles. Willemstad. 12 te Port of Spain. Wonorato, 13 te San Francisco verw. W. Alton Jones, 11 v. R'dam n. Mena Al Ahmadi. Waterman, 11 te Rotterdam. TJssel, pass. 11 Finisterre n. Gibraltar. Zijpenberg, 12 v. Melilla n. IJmuiden. KLEINE VAART Afiena, pass. 9 Gothenburg n. Gouda. Allebek, 10 v. Santiaga de Cuba n. P. Au Prince. Alcetas, 10 te Kopenhagen n. Amsterdam. Artemis, 10 v. Hamburg n. Bremen. Bonaire, 11 te Amsterdam n. Dover. Boreas, 10 te Rotterdam n. Amsterdam. Bab T, 8 v. Gefle te Zaandam. Daje Böhmer, 10 v. San Feliu n. Tarragona. Draco, 10 te Amsterdam n. Hamburg. Deni, 10 te Plymouth v. Odense. Esma B., pass. 10 Holtenau n. Kotga. Flevo, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Isis, 10 v. Londen n. Mersey. Joost, 5 v. Ostrand te Sodertalje. Kaap Falga, 10 v. Gent te Malmö. Kaap St. Vincent, 10 v. Docksta te Moerdijk. Keizersgracht, 11 te Rotterdam v. Kotka. Larix, 6 v. Goteborg te Kristinehamn. Medea, 10 te Pateniemi v. Kopenhagen. Nero, 10 v. Barcelona n. Valencia. Pavo, pass. 7 Kiel n. Ostrand: Ponza, 10 v. Zaandam n. Dordrecht. Phidias, 10 v. Rotterdam n. Tanger. Prinsengracht, 11 te Amsterdam v. Hamina. Roelf, 9 te Odense n. Aarhus. Ransel, 10 te New Ross. Stientje Mensinga, pass. 9 Malta n. Iskenderun. Titus, 11 v. Gonaives n. San Juan. P.R. Vesta, 11 te Amsterdam verw. v. Rouaan. Wexford, 10 v. Skarrehage n. Goole. Wubbina, 10 te Belfast. SLEEPVAART Hudson, pass. 10 Brunsbüttel n. Haiphong. Noordholl., 10 300 m. n.n.o. Fayal n. St. Nazaire. Noordzee, 10 v. Rotterdam n. Haiphong. Oceaan, pass. 10 Aruba n. Maracaibo. Oostzee, 10 v. Falmouth te Maassluis. Rode Zee, 10 v. Hamburg te Maassluis. Thames, 10 50 m. w. Landsend n. Liverpool Titaan, 11 v. Maassluis n. IJmuiden. Zwarte Zee, 10 340 m. n.w. Flores Az. n. Hamb. te koop gevraagd, pl.m. ƒ500. Br. m. inl. no. 3508 bur. v.d. blad of tel. 14616. Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd. TE KOOP w. gez. red. v. eigenaar, gev. in vooruitg. pi. i. W. v. N.H. Ruim bestaan. Adm. t. inz. v. ser. refl. Inl. Br. no. 3511. Het voordeligste adres voor uw bouw- en timmerhout, bewerkt en onbewerkt, boards, deuren, triplex, schuttingpalen, rondhout en bezaagde, tegelboard in wit, crème en groen. ZAGERIJ en SCHAVER IJ HOGE PRIJZEN ,U/,0° 3£78 f X"00 6082 9300 10070 10880 13050 14201 44 qiol W227 "291 14434 19078 20097 20133 21G02 21/80 200 1552 1967 i no o J „i87° 5(187 6538 6926 7190 7034 8122 8601 9664 9760 10031 11126 11143 12193 12o86 13265 13575 15633 16166 17499 18720 19401 19792 20651 21541 21981 PRIJZEN VAN ƒ80— 1002 057 060 071 272 474 538 691 696 712 786 796 807 847 869 976 995 996 2049 084 226 364 418 512 632 759 777 964 S022 096 171 243 410 630 657 677 700 788 800 900 4030 096 154 200 497 559 603 710 5032 197 275 337 359 397 40S 648 649 660 799 946 6068 235 365 389 590 611 644 720 781 799 836 850 974 7079 1U0 10S 165 285 287 364 420 680 712 777 984 8014 247 260 311 319 440 602 695 702 773 833 865 998 9032 074 092 158 198 223 409 471 479 507 545 554 813 901 903 933 955 10030 066 200 227 258 322 325 452 521 585 637 640 655 698 810 11073 124 1S5 196 218 228 400 482 556 562 566 749 785 845 868 915 938 966 996 12058 231 243 259 378 392 634 659 699 726 911 944 9S3 13071 109 143 193 201 230 245 296 386 487 622 683 970 980 991 14240 300 608 810 825 889 954 15106 16S 253 386 805 1G042 135 156 175 232 261 304 357 381 485 579 618 622 724 750 811 892 910 912 924 926 17061 089 095 107 172 230 244 303 313 445 452 4S7 542 605 628 760 895 922 929 9S9 990 18019 093 183 554 696 702 973 19037 100 147 197 224 243 258 300 337 347 371 374 453 573 596 663 751 773 889 986 20075 265 409 415 450 645 652 700 769 909 991 21047 116 172 244 345 356 379 407 471 480 761 769 793 810 NIETEN 1064 089 116 117 172 221 242 288 322 357 375 413 435 442 489 498 531 537 543 610 615 633 663 681 683 700 716 755 762 788 80S 813 816 829 858 891 932 963 985 2027 052 054 057 063 100 122 127 143 148 156 195 253 290 340 342 359 438 450 456 460 491 529 542 676 704 737 751 756 775 799 826 861 868 876 887 906 911 918 956 998 3024 063 087 147 155 158 193 194 212 236 293 306 338 371 377 396 405 417 457 516 517 553 583 629 661 664 70S 709 727 739 777 S24 S41 873 901 941 951 4011 027 073 076 129 209 250 253 332 334 402 409 468 473 477 485 524 571 599 613 632 676 693 698 701 706 721 791 856 883 892 935 988 5028 058 136 140 141 162 200 211 234 237 254 276 2S:i 2S9 327 335 344 346 352 384 430 4SS 564 666 676 716 734 763 792 797 S36 S49 853 879 S93 897 898 905 913 925 940 959 994 600S 009 033 065 107 109 112 149 154 163 203 206 211 224 233 245 251 259 338 357 36S 399 423 432 460 464 480 481 491 504 513 528 554 574 592 607 666 671 702 760 786 796 808 827 7006 0.14 021 043 055 114 122 161 177 206 212 218 233 235 250 2S0 296 326 345 365 453 475 519 537 549 642 716 780 799 803 826 855 884 900 901 903 907 913 947 950 975 982 8023 049 071 089 093 110 116 133 167 195 203 206 268 295 331 394 401 402 408 409 410 425 511 538 609 610 629 645 668 720 730 751 785 794 804 824 836 900S 072 080 097 118 135 150 152 162 179 184 192 292 333 340 411 421 42S 472 509 559 565 606 63.3 646 671 676 703 728 731 732 745 753 758 770 772 797 866 922 939 960 967 9S2 988 10008 028 055 056 078 104 107 122 126 132 138 167 170 175 218 220 225 314 363 442 453 469 498 509 515 572 578 587 593 711 761 794 859 888 889 922 965 973 993 11005 010 070 113 116 132 142 153 168 190 223 245 259 288 321 824 331 333 350 352 402 419 430 466 486 497 507 523 526 603 611 614 622 629 668 690 756 766 779 780 805 813 815 828 837 954 987 12001 035 043 073 133 135 137 140 244 260 286 304 326 391 418 451 536 597 631 637 710 713 727 738 758 761 765 79S 802 820 823 836 857 870 881 937 946 979 992 993 13041 044 096 123 125 133 142 145 153 198 199 304 316 380 422 476 521 528 549 560 562 578 604 612 671 703 752 796 848 856 884 914 927 987 14007 012 017 021 032 036 042 059 060 093 119 1S9 202 245 246 257 259 299 314 320 382 3S8 417 420 443 444 485 512 ul5 531 533 534 553 570 571 715 746 762 765 783 797 841 S72 8S3 897 921 927 972 975 998 15034 042 086 098 101 123 137 198 216 228 275 299 314 376 391 394 419 432 479 540 548 555 572 586 596 619 630 634 663 722 748 761 775 814 891 925 935 940 947 961 16000 16038 062 064 097 103 107 111 115 123 158 222 226 227 268 2S0 293 313 345 351 399 404 443 470 476 500 506 507 533 539 573 596 603 694 7C6 770 798 SOS 820 824 825 846 858 898 916 921 938 965 971 17023 049 053 072 073 084 105 140 155 167 201 225 228 237 263 268 288 289 340 358 389 442 457 4S2 488 496 530 554 570 579 599 638 662 699 719 734 741 762 787 788 801 817 848 863 86<i 943 963 964 982 18022 063 073 0S4 109 111 126 161 173 210 252 263 297 332 344 36S 394 441 448 455 466 473 506 583 613 801 827 833 846 848 893 913 920 924 952 19008 018 024 071 090 110 124 137 138 139 157 273 279 325 400 418 472 511 525 529 566 570 608 628 648 668 700 738 763 797 806 828 869 S84 899 913 949 959 962 20028 015 053 054 093 146 153 154 168 203 31042 071 074 118 154 156 174 177 197 229 236 242 277 309 359 361 424 470 538 598 607 611 711 752 760 787 817 S20 834 848 852 899 936 945 958 992 994 VERBETERING. Nieten toevoegen 6660; lees goed: 9186.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3