Milford Haven voorgesteld als distributiecentrum voor olie Saarverdrag is nog lang niet in kannen en kruiken Suezkanaal overbodig met tankers van 100.000 ton Met slaolie en een nijptang Moezelkanaal en Röchlingconcern staan nog steeds op de problemenlijst Tal van landen in actie tegen toenemende verkeersonveiligheid Egypte verschuift zijn handel van West naar Oost „Rock 'n roll" - verdwazing onder de Engelse jeugd Egyptische banken financieren voor het eerst de katoenoogst Recepten: strengere straf, meer examens, pluimpjes en heel veel vitamine-A Ons land doet de film weinig Op Sumatra staken 40.000 ondernemingsarbeiders Een kwart der Beieren is verstoken van waterleiding Abbas naar Zuid-Amerika Vrouwen verdwenen uit Indonesië WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 LONDEN, (Reuter, AFP/UP) In Londen zijn de plannen toegelicht om de havens van Milford Haven in Wales geschikt te maken voor tank schepen van honderdduizend ton, waardoor deze haven het distributie centrum voor de Europese olievoorziening zou kunnen worden. Volgens een woordvoerder van een ingenieursbureau, dat de plannen heeft uitge werkt, zouden dergelijke grote tankschepen olie tegen economische tarieven rond Afrika in plaats van door het Suezkanaal kunnen vervoeren. Moch ten de plannen worden uitgevoerd, dan zouden die tankschepen volgens deze woordvoerder over drie jaar geen gebruik meer van het Suezkanaal behoeven te maken. Vertegenwoordigers van de grote Europese oliemaat schappijen zijn uitgenodigd de plannen vrijdag te Londen te bespreken. De kosten, die met de uitbreiding van de havens van Milford Haven gemoeid zouden zijn, worden geschat op dertien miljoen tot vijftien miljoen pond sterling (ongeveer honderdzestig miljoen gulden). Aan de Britse regering zal steun voor de plannen worden gevraagd. De woordvoerder van het ingenieursbureau deelde mede dat vijftig tankschepen van honderdduizend ton de olie-invoer van Groot-Brittannië kunnen vervoeren. De olie zou van de grote schepen kunnen worden overgeladen in kleine tankschepen, die naar de oliehavens in Europa zouden varen. Kleinere „supertankers" die reeds in gebruik zijn kunnen het Suezkanaal niet volgeladen doorvaren, omdat het te ondiep en te smal is. Deze schepen doen Libanese en Syrische oliehavens aan om de tanks die gedeeltelijk gevuld zijn aan de Perzische Golf vol te maken, alvorens naar de Europese raffinaderijen te varen, een kostbare en tijdrovende gang van zaken. De Verenigde Staten hebben reserve- olietankschepen, die gereed zyn om in dienst te worden gesteld, wanneer de Suez- kanaalcrisis dit vereist. De Amerikaanse onderminister van Handel, Rothschild, verklaarde tijdens een interview voor de radio dat naar zijn mening de Verenigde Staten de olie, waarover zij beschikken, in zekere mate zouden delen met de bevrien de landen, in geval president Nasser het Suezkanaal mocht sluiten. Groot gevaarte De Transoceanic Marine Company, de agent te New York voor de Niarchos scheepvaartgroep, heeft met de Bethlehem Steel Company een contract gesloten voor de bouw van een tankschip van 65.000 ton, het grootste tankschip waarvoor een Ame rikaanse scheepswerf ooit een opdracht kreeg. De groep heeft bij de Bethlehem Steel nog vier schepen in bestelling. Haar gehele bouwprogramma omvat 28 schepen overal ter wereld. Het tankschip van 65.000 ton, dat begin 1958 moet worden geleverd, zal onder Amerikaanse vlag va ren. Ten volle geladen zal het meer dan 85.000 ton verplaatsen, meer dan enig ander koopvaardij- of oorlogsschip, dat in de Verenigde Staten gebouwd werd. De Niarchosvloot telt thans 47 schepen van in totaal 1.043.629 ton en er 965.000 ton scheepsruimte in aanbouw. Het nieuwe totaal van 2.009.129 is een record voor on afhankelijke reders. Om de Kaap Volgens oliedeskundigen in Londen is het tekort aan tankschepen voor de langere route een moeilijker probleem dan de extra kosten als de route via het Suezkanaal zou worden vervangen door de route rond Kaap de Goede Hoop. Indien alle olie welke via het Suezkanaal wordt aange voerd rond de Kaap gaat zou ongeveer 55 ADVERTENTIE kan men geen horloge repareren, hoewel er mensen zijn, die het toch proberen, tot schade aan hun porte monnee en hun gemoedsrust. Uiteindelijk komt het klokje toch bij de vakman terecht. Vermijdt toch die omslag. Ons vak kundig gediplomeerd personeel staat met een modern atelier tot uw beschikking. Stap daarom meteen naar die helpt u. De kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarlem percent meer tankcapaciteit vereist zijn. Dit zou gedurende korte tijd volgehouden kunnen worden. Desnoods zou de aanvoer van olie uit het Midden-Oosten kunnen worden vervangen door aanvoer uit het westelijk halfrond. De extra dollaruitgaven zouden niet ruinerend zijn, aangezien de su pertankschepen, die rond de Kaap varen over een langere periode, voordelen zouden bieden boven de tankschepen, die het Suezkanaal gebruiken. Deze supertank schepen zijn reeds goedkoper in exploi tatie voor een deel van het vervoer naar het oosten van de Verenigde Staten. Bij een eventuele verhoging van de doorvaart- rechten voor het Suezkanaal zouden deze supertankschepen ook meer concurrerend voor West-Europa worden. Op lange termijn kan het Suezkanaal niet worden gemist. De doorvoercapaciteit zal echter moeten worden verdubbeld. De moeilijkheid ligt niet in de hoeveelheid olie uit het Midden-Oosten, die Europa thans nodig heeft, doch in de grotere hoeveelheid, die Europa in de eerstkomende jaren zal behoeven. Als gevolg van de stagnatie van de produktie van kolen zal olie vrijwel geheel moeten voorzien in de toeneming van de vraag naar energie voordat de kern energie kan worden aangewend. Voor een periode van jaren zal het Midden-Oosten de enige mogelijke bron voor extra olie zijn. In 1955 werden 67 miljoen ton olie via het kanaal vervoerd. Volgens voorzichtige ramingen moet deze hoeveelheid stijgen tot 150 miljoen tegen 1965 en 350 miljoen ton tegen 1975. Olie onder de golven Amerikaanse geologen hebben op een internationaal geologisch congres in Mexi co City verklaard dat de exploitatie van olielagen in de zeebodem gunstige vooruit zichten biedt. Exploratiewerkzaamheden voor de kusten van de Golf van Mexico hebben in 44 percent van het aantal onder zoekingen succes opgeleverd, een percen tage dat nog nimmer bij de werkzaam heden op het grondgebied van de Verenig de Staten werd bereikt. Zeegebieden, welke waarschijnlijk rijk aan olie zullen zijn, lig gen voor de kust van Mexico, van Zuid- Califörnië en voor het schiereiland Yuca tan, voor de Atlantische kust van Centraal- Amerika en voor de kusten van Cuba en Jamaica. Er zijn onderzoekingen voor de Franse kust aan de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee, aan de oostkust van Italië en ten zuiden van Sicilië. De aan dacht van de onderzoekers gaat volgens deze deskundigen voorts uit naar het ge bied voor de kust van Libië en Egypte. Mexico is begonnen met onderzoekingen voor de kust van Yucatan. Franse deskundigen hebben goede hoop dat olie zal worden aangetroffen nabij de grens tussen de Franse Sahara en Libië, die zal worden vervoerd door een buislei ding naar Tunis of Algiers. In januari is op een afgelegen plaats in de Sahara ten wes ten van de Libische grens voor het eerst olie aangeboord. DJAKARTA, (ANP) Blijkens een mededeling van de AVROS-vertegenwoor- diger in Djakarta, hebben gisteren 40.000 ondernemingen door 100.000 arbeiders, aan gesloten bij de communistische georiënteer- bonden, een staking afgekondigd op alle ondernemingen op Noord-Sumatra van de AVROS, de Vereniging van Nederlandse Rubberproducenten ter Sumatra's Oost kust. Deze staking, waardoor het werk op verscheidene ondernemingen volkomen stil zal worden gelegd, zal tot 15 september duren. Drie weken geleden werd op dezelfde ondernemigen door 100.000 arbeiders, aan gesloten bij de communistisch georiënteer de vakbond „Sarbupri", twee dagen on wettig gestaakt. De nieuwe staking is een uitvloeisel van het falen van de commissie tot beslechting van arbeidsgeschillen om nog vóór het einde van de vorige week een beslissing te nemen in het reeds lang hangende geschil over de eisen van de arbeiders tot uitkering van een gratificatie. (Van onze correspondent in Bonn) De secretarissen-generaal van de Franse en West- duitse ministeries van Buitenlandse Zaken, Maurice Faure en prof. Walter Hallstein, hebben in Parijs weer moeizaam verder gedokterd aan het „Saar-ver- drag", dat op 1 januari 1957 in kannen en kruiken moet zijn. Het Saargebied zal op die datum politiek weer bij de Westduitse bondsrepubliek worden aan gesloten. Met de economische en financiële „Anschluss" zal een overgangs-periode van drie jaren gemoeid zyn. Zestien commissies en sub-commissies en een steeds toenemend aantal deskundigen thans aan gegroeid tot meer dan honderd hebben sinds juni aan de tekst van het verdrag gewerkt, maar zyn in de belangrykste vraagstukken blijven steken. Vooral in Saarbriicken heerst ongenoegen over de gang van za ken in de Frans-Duitse Saar-bespreking. Het is de vraag of het verdrag op tyd klaar zal komen. Drie maanden van onderhandelingen zijn verstreken en in de resterende vier maanden moet de verdragstekst nog in Saarbrücken worden goedgekeurd en aan de Franse en Westduitse parlementen worden voorgelegd. De Fransen stelden de terugkeer van het Saargebied naar West-Duitsland aanvankelijk afhankelijk van de Westduitse toestemming tot kanalisering van de Moe zel en de ontvlechting van het Röchling industriecoh- cern. Bondskanselier Adenauer is daarmee akkoord gegaan, ondanks de sterke tegenkanting in de bondsrepubliek. Een moeilijkheid is echter dat niet alleen Frankrijk en West- Duitsland belang hebben bij de kanalise ring van de Moezel. Ook Luxemburg is een Moezelstaat en dit Groothertogdom heeft met het project niet zo heel veel op. Het maakt aanspraak op schadeloosstelling voor de verliezen, welke het meent te zul len lijden door deze „onderhandse subsi diëring" van de Lotharingse ijzererts- en de Ruhr-gebiedse kolenindustrie. Ook Bel gië en Nederland hebben bezwaren ge maakt. Over dit project, dat een der belangrijk ste punten is van de Saar-„Anschluss" is CAïRO (Reuter/AFP) Het te Caïro verschijnende blad „Al Ahram" schrijft, dat Egypte zijn handel zal overschakelen van de dollar-, sterling- en francgebieden naar de Sovjet-Unie, Joegoslavië, China, andere landen van het oostelijke blok en Japan. In Caïro is een economische confe rentie gehouden voor het ontwerpen van nieuwe bases voor de in- en uitvoerpoli- tiek van Egypte. Het blad haalt de minister van Handel Nosseir aan, die zei: „De maatregelen van enkele landen tot bevrie zing van de Egyptische activa hadden tot gevolg, dat de invoer uit dergelijke landen werd gestaakt. Het resultaat daarvan was, dat Egypte zich tot andere markten moest wenden". De minister voegde hieraan toe, dat de invoer voor het ogenblik beperkt zou worden tot kapitaalgoederen. 'Officiële Egyptische kringen erkennen, dat de Britse en Franse dwangmaatregelen voor Egypte moeilijkheden opleveren en dat radicale maatregelen genomen zullen moeten worden om daaraan het hoofd te bieden. Er is reeds een algemene her ziening bekend gemaakt van handelsver dragen. Egypte verwijdert uit bepaalde overeenkomsten alle bepalingen omtrent betaling in ponden sterling, daar het niet meer op de in Londen geblokkeerde te goeden kan rekenen. De verdragen met India, de Chinese volksrepubliek en Sa- oedi-Arabië zijn reeds gewijzigd. Met de Sovjet-Unie is een ruilovereenkomst ge sloten van katoen tegen 200.000 ton graan ter waarde van 5.750.000 Egyptische pon den. Voorts zijn bestellingen voor tarwe gedaan in Syrië, Zwitserland, Bulgarije, Italië, Canada, Australië en Hongarije. In Caïro zijn Oostduitse en Chinese handels delegaties aangekomen. Een ander vraagstuk, waarvoor de re gering zich geplaatst ziet, is de financiering van de beginnende katoenoogst. Franse en Britse banken financierden bijna zestig percent van de jaarlijkse katoenoogst door aan kopers van katoen in Egypte en aan exporteurs te Alexandrië kredieten op lange termijn te verstrekken. De boeren konden dan snel de opbrengst van hun oogst incasseren, terwijl de katoenhande laren en exporteurs afrekening van het buitenland konden afwachtten. Het Egyp tische ministerie van Financiën heeft aan de grote buitenlandse banken niet verzocht deel te nemen aan de financiering van de oogst. Zij heeft Egyptische bankinstellingen opgedragen voor het eerst de katoenoogst te financieren met een voorschot van de regering. Volgens de soberheidscampagne van mi nister Nosseir zijn de quota voor de im port verlaagd met twintig percent. Thee, koffie, medicamenten en tabak mogen wor den ingevoerd „naar werkelijke behoefte". slechts terloops op de Frans-Duitse con ferenties gesproken en over het Röchling concern (nog) helemaal nietOok ver der zijn er nog problemen genoeg, die moe ten worden uitgewerkt. Aangezien de richtlijnen, die en Adenauer en premier Mollet destijds in Luxemburg opstelden, in vage termen zijn vervat, konden menings verschillen gedurende de onderhandelingen niet uitblijven. Men verwacht daarom dat de leiders der Franse en Duitse regeringen of de ministers van Buitenlandse Zaken nog eens bij elkaar moeten komen. Overgangstijd De voorgestelde overgangsperiode van drie jaren tot de volledige (ook economi sche en financiële) aansluiting van het Saargebied bij de bondsrepubliek is een van de grote problemen, die nog open staan. In de overgangsperiode zullen alle bestaande Franse economische en finan ciële regelingen in het Saargebied van kracht blijven, evenals de bepalingen van de Frans-Saarlandse economische verdra gen (afgesloten tijdens het bewind van de pro-Franse premier Hoffmann). Deze heb ben betrekking op de valuta, het geld wezen in het algemeen, de belastingen, de lonen en de prijzen. Het politiek tot West-Duitsland behoren de Saargebied zou van 1 januari 1957 af door Franse economische en financiële be palingen worden geregeerd, een vooruit zicht dat vooral de Saarlanders niet wel kom is. De Saarlanders mogen wel poli tieke vertegenwoordigers in de Bondsdag kiezen, zij krijgen het lidmaatschap van de Bondsraad en zullen vallen onder de bepalingen van de Westduitse militaire dienstplicht. Overigens zal er in de eerste drie jaren na 1 januari 1957 in het Saargebied nog vrijwel niets veranderen. De douane-bar rières tussen het Saargebied en de bonds republiek zullen pas einde 1959 worden ge sloopt. Dan pas zal de Duitse mark als be taalmiddel in Saarland worden ingevoerd. Moeilijkheden en wrijving tussen de be langhebbenden zijn onvermijdelijk. Aange zien naar Duits oordeel de wezenlijke waarde van de in het Saargebied in om loop zijnde Franse franc over-gewaardeerd is, kunnen de lonen niet zonder meer vol gens de geldende koersverhoudingen wor den omgerekend. De Saarlanders zouden dan ineens de hoogste lonen in de bonds republiek gaan verdienen. Het is de taak van Hallstein en Faure het hierover eens te worden. Ook het vraagstuk van de Franse kolen- winning in het Saarlandse Warndt-kolen- bekken is nog niet opgelost. Frankrijk zal voorlopig nog 66 miljoen ton kolen uit dit bekken mogen halen en moet daarvoor de bondsrepubliek een zekere pacht betalen, die Bonn op een tiende van de waarde tegen de geldende kolenprijzen stelt. Over de hoogte van die pacht is men het nog niet eens, zomin als over de wijze van ver koop van de in het Warndt-bekken gewon nen kolen. Frankrijk wil die laten ver kopen door de Franse Lotharings-Saar- landse verkooporganisatie, die in Straats burg zetelt. West-Duitsland daarentegen wil dat inplaats van deze organisatie de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal optreden. Compromis-bereid In Saarbrücken vreest men dat de com promis-bereidheid van Bonn, dat het Saar- gébied graag wil terug hebben, jegens de Fransen te ver zal gaan om in ieder geval maar het verdrag op tijd klaar te krijgen. Driekwart van de tekst zou uitgewerkt en in eindredactie gereed zijn. Geruststellende verklaringen van Bonn hebben haar uit werking gemist. De grote moeilijkheid is, dat het op te stellen Saar-verdrag een „nouveauté" is. De onderhandelaars moe ten het verdrag van het begin af aan op bouwen. Voor de Fransen is het Saargebied de laatste maanden in waarde gestegen. Het aantal Franse verlangens is navenant toegenomen. Tot dusverre zijn de onderhandelingen van beide zijden correct gevoerd. Men mag hopen dat het Saar-vraagstuk met nieuw jaar als mogelijk Frans-Duits geschilpunt verdwijnt. (Van onze correspondent in Bonn) In Beieren, het grootste Land van de Westduitse bondsrepubliek met een opper vlakte, die meer dan tweemaal zo groot is als Nederland, wonen nog 2,25 miljoen mensen, dat is ongeveer een kwart van de bevolking, die geen waterleiding hebben. In Beièren zijn 11.550 plaatsen niet op een waterleidingstelsel aangesloten. In som mige dorpen moeten de onderwijzers de kinderen verzoeken zich niet elke dag met water te wassen, omdat men het water te zeer nodig heeft voor de voedselvoorziening van mens en dier. Branden moeten wegens gebrek aan water soms met vocht uit beer putten worden bestreden. Beieren zou 1,3 miljard mark moeten uitgeven om de be volking een behoorlijke watervoorziening te geven. LONDEN. Reuter-correspondenten uit vele steden van de wereld hebben het volgende overzicht samengesteld over de toestand van het verkeer in ver schillende landen en de pogingen die worden ondernomen om het aantal ver keersslachtoffers te beperken: PARIJS: Eén op de honderd burgers komt tengevolge van een autobotsing om het leven. Elke weekdag ver liezen twintig mensen het leven op de weg en dertig komen er per dag om tijdens de weekeinden. De Franse regering overweegt maatregelen om nieuwe autobestuurders medisch te laten onderzoeken en de rijvergun ningen periodiek te controleren. Op de spitsuren rukken meer dan 60.000 politiemannen uit, onder meer uitge rust met radiowagens en helikopters. ROME: Volgens Italiaanse verkeers- autoriteiten zal 1956 het recordjaar worden in de geschiedenis van Italië met betrekking tot het aantal doden tengevolge van verkeersongelukken op de weg. BERN: In de meeste kantons worden strengere straffen dan tot nu toe ge geven aan automobilisten, die de ver- keersvoorschriften overtreden. WENEN: In Oostenrijk hoopt men, dat het aantal verkeersongevallen terug zal lopen. In Wenen kan een auto bestuurder, die een in het oog lopen de, hoffelijke daad verricht, door een ambtenaar worden aangehouden en tot „ridder van de weg" worden ge slagen. In de laatste week van augus tus zijn echter vierenveertig mensen •om het leven gekomen en 1400 ge wond tengevolge van 1500 verkeers ongelukken. BONN: In West-Duitsland overweegt men de maximumsnelheid opnieuw te regelen. Grote vrachtwagens mo gen op zaterdag en zondag niet meer op de wegen rijden en elke auto moet twee spiegels hebben opdat de be stuurder het van achteren naderende verkeer kan zien. In juli van dit jaar kwamen in West-Duitsland elke dag drieënveertig personen om ten ge volge van verkeersongelukken. Geleerden hebben op een medisch congres te Karlsruhe in West-Duits land, verklaard dat het ééns in het half jaar toedienen van een sterke dosis vitamine-a aan personen, die lijden aan een gebrek aan concen tratievermogen, het aantal verkeers ongelukken sterk kan verminderen. Volgens hen wordt namelijk ongeveer zeventig percent dezer ongelukken veroorzaakt door personen, die onvol doende concentratievermogen bezit- ten. Op 152 bestuurders genomen proe ven hebben aangetoond dat na de do sering met vitamine-a bij 46 percent hunner de rijvaardigheid twee maal beter was dan tevoren. Ook proeven bij schoolkinderen leverden goede resultaten op. De „vitamine-a-kuur" kost slechts tien mark. DEN HAAG: Veertig percent van alle ongelukken die in Nederland plaats vinden, zijn verkeersongelukken. Sinds 1952 is het aantal doden tenge volge van verkeersongelukken op de weg steeds toegenomen. KOPENHAGEN: Men tracht in Dene marken het aantal verkeersongeluk ken te beperken door een campagne, die tot titel draagt „Geef signalen met een glimlach". De politie meent, dat de toeneming van het aantal mo torfietsen de kans op verkeersonge lukken vergroot, omdat de berijders geen rijvergunning nodig hebben. OSLO: Tot 31 augustus kwamen dit jaar in Noorwegen 188 mensen onder wie 59 kinderen om het leven bij verkeersongelukken. In 1955 bedroeg dit aantal 175. Elk autobestuurder wordt om de vijf jaar aan een examen onderworpen. STOCKHOLM: In de eerste acht maan den van dit jaar gebeurden er in Zweden minder verkeersongelukken met dodelijke afloop dan in de over eenkomstige periode van 1955 (508 tegen 523). TOKIO: De Japanse politie noemde de slechte toestand van de Japanse we gen en het onbeholpen chaufferen als oorzaken van het'feit, dat er in de eerste helft van dit jaar meer dan 3000 mensen tengevolge van verkeers ongelukken om het leven kwamen en meer dan 44.000 werden gewond. Een woordvoerder van de Japanse politie zei, dat de meeste verkeersongelukken in Japan veroorzaakt worden door taxichauffeurs, die meestal de plaats van bestemming willen bereiken in de kortst mogelijke tijd via de langste weg. MELBOURNE: In het vorig jaar zijn 2.084 mensen in Australië om het leven gekomen en 47.757 gewond ten gevolge van 300.000 verkeersongeluk ken. In 1946 waren er in dit land 909.000 auto's op de weg, in 1956: 2.254.000. NEW YORK: In de Verenigde Staten is een „spoedcampagne" voor de veilig heid op de weg aangekondigd. Hier door hoopt men te bereiken, dat er tenminste enigen van de 42.000 men sen die volgens berekening vóór het einde van 1956 tengevolge van ver keersongelukken om het leven zullen komen, kunnen worden gered. MANCHESTER (UP) De film „Rock around the clock", die op het ogenblik in Engeland vertoond wordt, heeft een deel van de jeugd zo opgezweept, dat de Engel se politie in vele steden voor grote moei lijkheden is komen te staan. Meermalen heeft zij krachtdadig moeten optreden om wild geworden jongelieden, die hun mede burgers lastig vielen, uit elkaar te slaan. In Manchester is de politie gisteren uit gerukt op een alarmkreet van een bio scoopdirecteur. Een grote groep jongelui was daas geworden van het stampende ritme en de acrobatiek op het filmdoek en ging met gloeiende sigarettenpeukjes en zelfs brandslangen tekeer tegen de sup poosten die ze uit de zaal trachtten te werken. In de bioscoop, waar deze veldslag plaats vond, gilden vrouwen en meisjes toen de suppoosten hun brandslangen op de jonge lui richtten. De aanvallers werden door de „swingjongens" overmeesterd en moesten toen zelf een langdurig en koud bad onder gaan. Toen de supposten er met hulp van de politie in geslaagd waren de orde verstoorders de straat op te drijven be gonnen de jongelui daar opnieuw. Op een Een van de „snelste" fototoestellen ter wereld is deze Vinten HS 300 camera, die gebruikt ivordt om geleide projec tielen in hun vlucht te fotograferen. Zij is te zien op de tentoonstelling ge organiseerd ter gelegenheid van het derde internationale congres dat op het ogenblik in de Engelse hoofdstad gehouden wordt. Een charmante „korporale" van de RAF-fotoafdeling demonstreert de werking van het bizonder lichtsterke en wendbare apparaat, dat voor het volgen van zijn doelen met een kijkervizier is uitgerust druk verkeerspunt zetten zij het gevecht voort, door hun activiteiten het verkeer belemmerend. In Welling, in het graafschap Kent, wer den politieagenten en een politiehond naar een bioscoop gedirigeerd waar een „Rock 'n roll"-enthousiast een zwaar stuk vuur werk tussen het publiek in de bioscoop zaal geworpen had. In Woolwich, Londen, waren „swing jongens en -meisjes" de aanleiding tot een opstootje voor de deur van een bioscoop. De politie, die massaal optrad, arresteerde een zestal jongelui wegens beledigend op treden, overlast aan het publiek en over last aan de politie. In Bootle, bij Liverpool, joeg de politie een groep van ongeveer duizend opgewon den jongelui ongeveer anderhalve kilo meter ver door de straten. De overlast die de jeugdige swing enthousiasten veroorzaken wordt zo erg dat de „Manchester Guardian" er een hoofdartikel aan wijdde. Daarin wordt onder meer geschreven: „Men kan willen dansen, maar als men door de politie ge vat wordt voor het inslaan van ruiten of het hinderen van het verkeer heeft het geen nut aan te voeren dat men onder de invloed van een dansritme verkeerde". Het gemeentebestuur van de stad Black burn in het Engelse graafschap Lancashire heeft dinsdag de vertoning van de Ameri kaanse jazzfilm verboden. Sinds anderhalve week wordt deze film vertoond in Amsterdam, Den Haag en Rot terdam. Er hebben zich in het geheel geen moeilijkheden voorgedaan. „Men vindt het een aardig filmpje" zei ons een der bio scoopdirecteuren. United Press bericht uit Bern, dat de Al gerijnse nationalistische leider Ferhat Abbas uit Zwitserland is vertrokken om verschil lende Zuid-Amerikaanse landen te bezoeken. Dit werd maandagavond medegedeeld door zijn secretaris dr. Ahmed Francis. Abbas, hoofd van het „Front de la libéra- tion Nationale Algérienne" is waarschijnlijk al in Buenos Aires gearriveerd. Abbas zal na zijn besprekingen in Zuid-Amerika naar de Verenigde Staten vliegen, waar dr. Fran cis zich bij hem zal voegen. DJAKARTA (United Press) Volgens het Indonesisch nieuwsagentschap P.I.A. zijn 42 Indonesische vrouwen „verdwenen" over de grens van Brits-Borneo. Volgens de correspondent van P.I.A. waren de vrou wen te Samarinda op Borneo gearriveerd op het Nederlandse motorschip Kraton. Een groep van 15 vrouwen was uit Surabaja gekomen en een vroegere groep van 27 uit Djakarta. Beweerd is dat de vrouwen ver kocht zijn voor prostitutie in Tawao, Brits Borneo, omdat zij „goedkoper" waren dan vrouwen uit Singapore. Het Britse consulaat in Djakarta heeft bekend gemaakt over deze affaire niets te weten.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5