Indonesië onderstreept geheel de aloude Sovjet-leuzen Bunno op zoek naar Luilekkerland Weer Verhoog tegen het weer! Uw weerstand! Davitamoi? ID tl P Sukarno neemt afscheid „Verbod van atoomwapens, verwerping vart pacten, dood aan imperialisme" m E. Wolf v/h C. Bos PERMANENT WAVE v.a. f. 15.- Prinses Beatrix wordt beschermvrouwe van -fonds polio Bankiers nog krap in hun middelen De juwelendiefstal in hotel Pays Bas HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN! Boerderij afgebrand Heringa Wuthrich Kleinere omzetten dan vorig jaar in Horeca-bedrijven 4 Man redde hond uit water, werd onwel en stierf Zondagsdiensten worden in Santpoort gehouden Twee zusters maakten dure gestolen horloges te gelde BLIKSEMAFLEIDERS I A J De taxistaking Amsterdam Britse schrijver uitgewezen uit Bulgarije Agenda voor Haarlem WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MOSKOU (United Press) In een ge zamenlijke verklaring van Indonesië en Rusland, die opgesteld is aan het slot van het bezoek van de Indonesische president Sukarno, wordt gezegd, dat beide landen hun betrekkingen baseren op het principe van wederzijdse eerbied voor de territo riale integriteit en de soevereiniteit, weder zijdse non-interventie in binnenlandse aan gelegenheden, wederzijdse non-agressie, gelijkwaardigheid en wederzijdse bevoor deling en vreedzame coëxistentie. „Wat betreft zulke internationale kwes ties als ontwapening, de strijd tegen het ko lonialisme, verbod op het gebruik en het beproeven van atomische en thermo- nuclaire wapens, enzovoort, laten Rusland en de Republiek Indonesië zich leiden dooi de geest en de beginselen van de Bandoeng- se conferentie. Bovendien verklaren de Sovjet-Unie en Indonesië, dat het bestaan van militaire verdragen geen bijdrage levert aan de inspanning tot vermindering van de internationale spanningen, welke zeer noodzakelijk is om vrede in geheel de wereld te verkrijgen. Met het oog hierop wordt het verlenen aan de Chinese volksrepubliek van haar wettige plaats in de UNO erkend, niet al leen als een natuurlijke procedure, maar als een constructieve bijdrage aan de zaak van een universele vrede", aldus de ver klaring. Wat betreft de moeilijkheden, die om trent de Suezkanaal-zone zijn gerezen, ver klaren beide landen, dat de oplossing van deze kwestie langs vreedzame weg dient te geschieden op basis van volledig respect voor de soevereiniteit en eer van Egypte. Als een natuurlijke ontwikkeling van de vriendschappelijke geest tussen Rusland en de Republiek Indonesië is een overeen komst inzake handel, technische en econo mische samenwerking op basis van gelijk heid en wederzijdse bevoordeling bereikt. In dit verband hebben beide partijen hun volle vertrouwen geuit, dat de onderhan delingen die thans in Djakarta worden ge voerd zullen uitlopen op een technische en economische overeenkomst, en, in het bij zonder op het verlenen aan Indonesië door de Sovjet-Unie van een lening op lange termijn en de levering van grondstoffen en andere goederen aan Rusland door Indo nesië. Voorts werd in de verklaring gezegd, dat president Sukarno de voorzitter van het presidium van de Opperste Sovjet, Voro- shilov, tot een bezoek aan Indonesië heeft uitgenodigd en dat deze uitnodiging met dankbaarheid is aanvaard. De verklaring was ondertekend door de eerste minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, Gromyko, en de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani. Vaarwel van 100.000 mensen in Moskou MOSKOU (United Press) Eén menigte van meer dan 100.000 ménsen heeft in het Leninstadion te Moskou een groots vaar wel aan Sukarno bereid, zoals alleen Nehru en Tito eerder te beurt is gevallen. Su karno ontving van Rusland een twee- motorige IL-104 ten geschenke. Hij werd tevens benoemd in de orde van Lenin. In een toespraak van een uur in het Leninstadion zei Sukarno onder meer dat een tocht van 11.000 kilometers door de Sovjet-Unie hem ervan overtuigd had dat het Russische volk slechts vrede wenst. Hij zei dat alle volkeren op de wereld vrede verlangden, „behalve imperialisten, kapitalisten, feodalisten en kolonialisten". Meer dan een half miljard volkeren, dat bij de Bandoengnaties kan worden gerekend verlangt de vrede. Wanneer men daar de bevolking van de USSR bijvoegt, betekent dit dat drie kwart van de wereldbevolking slechts naar vrede hunkert. Hij drong daarop op de eenheid van deze volkeren aan om oorlog te voorkomen. Indonesië en de Sovjet-Unie hebben dezelfde idealen, vrijheid, sociale rechtvaardigheid en vrede. Voroshilov sprak in dezelfde trant. Hij verwierp de NAVO, de ZOAVO en het Bagdad-pact en verklaarde dat vredelie vende volkeren agressieve blokken moes ten bestrijden. Vandaag is Sukarno per vliegtuig naar Joegoslavië vertrokken. M Keng Po" gereserveerd De buitengewone ontvangst van presi dent Sukarno te Moskou en die te Wash ington vergelijkend, schrijft „Keng Po", Haags geschenk: dat Amerika en de Sovjet-Unie „strijden om de sympathie van Indonesië". Het lijkt er wel op, dat hoe onafhanke lijker een land thans is, hoe vriendelijker Amerika en de Sovjet-Unie tegenover dat land zijn. De politiek is echter geen kwes tie van louter romantiek. De eerbewijzen in Washington en Moskou hebben slechts het belang van Indonesië in strategisch, geografisch, politisch en economisch op zicht meer doen uitkomen, zo waarschuwt het blad. „Wij moeten nimmer vergeten, dat deze vriendelijke houding gemakkelijk kan overslaan in een politiek van het uit oefenen van druk en intimidatie wanneer de internationale toestand weer gespannen wordt." „President Sukarno speelt thans net als zijn ambtgenoten uit andere neutrale lan den een „gevaarlijk spel", dat de situatie nog meer kan vertroebelen door zijn pro vocatief karakter", aldus schrijft de „Ma nilla Times" te Manilla. Het blad zei, dat „dit door president Sukarno in zijn toe spraken in Moskou duidelijk werd ge demonstreerd". De „Manilla Times" ver volgde, dat president Sukarno in Moskou een beroep heeft gedaan om een internatio nale actie op touw te zetten tegen het internationale imperialisme. Hij repte'ech- ter met geen enkel woord over het im perialisme, dat door het internationale communisme wordt tot stand gebracht. Weekstaat Nederlandsclie Bank Dat de banken nog altijd krap in hun middelen zitten blijkt uit de opneming van voorschotten tot een bedrag van f26 mil joen. Blijkens de weekstaat van de Neder- landsche Bank per 10 september immers zijn deze „dure voorschotten" toegenomen tot f 118.7 miljoen. Wel is het saldo van de handelsbanken verbeterd, namelijk van f388 miljoen tot f431.5 miljoen, maar dit zal in hoofdzaak wel een gevolg zijn van de terugvloeiing van bankbiljetten. Nu de ultimo is verstreken wordt de circulatie weer geringer, zodat de chartale geldomloop beneden de f4 miljard is ge komen. Er blijkt voor meer dan f 100 mil joen aan bankbiljetten te zijn terugge vloeid, hetgeen in een week tijds een aan zienlijk bedrag is. De afvloeiing van de viezen duurt inmiddels voort, waaraan het feit dat de import boven de export uitgaat en vrijwel geen effecten meer naar het buitenland verkocht worden, niet vreemd zal zijn. Het verlies aan deviezen heeft deze week bedragen f23 miljoen, waarmee het gezamenlijke bedrag inclusief goud is teruggebracht tot f4279 miljoen. Voor de schatkist betekent de stijgirtg van f169 miljoen tot f240 miljoen een mooie aanwinst, waarschijnlijk grotendeels veroorzaakt door belastingontvangsten. Het vervallen van schatkistpapier is op het ogenblik nog niet aan de orde. Op de geldmarkt is hier en daar wat geld te krijgen, maar tegen hoog tarief. De notering van l-'/s percent voor call- money is zuiver nominaal. Het dekkings percentage in goud en deviezen van de direct opeisbare verplichtingen der cen trale bank is verder verminderd en wel van 70,89 tot 70,30. De 42-jarige cacaobewerker Telman uit Amsterdam is overleden, nadat hij te water was gesprongen om zijn hond te redden. De man liep op de Kanaaldijk bij de Wes telijke Merwede in Amsterdam toen hij een stuk hout in het water gooide en zijn hond opdracht gaf het eruit te halen. Het dier spi*ong in het water, doch kon de kant niet meer bereiken. De heer Telman ontkleedde zich en dook in het water en bracht de hond zwemmend aan wal. Kort daarop werd hij onwel. Tij dens zijn overbrenging naar de G.G.D.- barakken aan de Zeeburgerdijk is de man overleden. Vrijspraak voor Indonesiër gevraagd wegens gebrek aan bewijs Op dinsdag 12 juni jongstleden arriveerde de welgestelde zakenman John Clifford Matthews uit Bombay met zijn echtgenote uit Parijs in Amsterdam, waar hij zijn in trek nam in hotel Pays Bas in de Doelen straat. Hotelbedienden hielpen hem zijn uitgebreide bagage naar de voor hem op de derde etage gereserveerde kamer brengen. Zelf zette de heer Matthews in die kamer een valiesje met sieraden van zijn vrouw in een kast, waarna het echtpaar in de eet zaal het diner gebruikte. Precies een uur later keerde het terug naar de kamer waar het ontdekte dat het valies met juwelen verdwenen was. Aangezien kamer 70 op slot was ge weest lag het voor de hand, dat de dader over een loper moest hebben beschikt. Iedereen werd gehoord, die die avond in dienst was geweest. Onder hen bevond zich de 27-jarige Indonesische kelner H. B. die nog geen maand in dienst was en een lijvig strafblad bleek te bezitten. De recherche was eens bij deze man thuis, in Laren, gaan snuffelen. Men trof er zilveren viscouverts en glazen van di verse hotels aan. De verdachte erkende deze gestolen te hebben. Een dag na de juwelendiefstal vond men het verdwenen valies met een groot deel der kostbaarheden er nog in, terug in de dakgoot van het hotel. H. B. bleef pertinent ontkennen deze diefstal te hebben ge pleegd. Ook de hulp van de opperwacht meester der rijkspolitie H. de Groot te Santpoort, een expert met politiehonden, kon geen definitief uitsluitsel geven in deze zaak. Nadat diverse kelners en kamermeisjes van Pays Bas ter zitting ondervraagd wa ren nam de officier requisitoir. „Al zijn er dan sterke aanwijzingen en al ben ik dan ook overtuigd, dat de verdachte de dader is", aldus deze, „ik mag mijn overtuiging bij mijn eis niet mee laten tellen, aange zien ik van mening ben, dat de schakel voor het wettig bewijs toch ontbreekt". Voor de verduistering der glazen en vis couverts eiste hij zes maanden met aftrek, waarna hij de rechtbank vroeg verdachte vrij te spreken ten aanzien van de juwelen diefstal. De raadsman sloot zich hierbij aan. De rechtbank zal op 25 september a.s. uit spraak doen. Chr. Ger. gemeente Als aanvulling op het bericht in ons blad van gisteren omtrent de twee zondagsdien sten van de christelijk-gereformeerde ge meente van Haarlem-Noord vermelden wij volledigheidshalve, dat deze diensten in de kapel aan de Pastorieweg in Santpoort zul len worden gehouden. Officier uit critiek op ambtenaar van Amsterdamse Stadskredietbank De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft critiek geuit op de handelswijze van een ambtenaar bij de Stadskredietbank (de voormalige Bank van Lening), omdat deze enkele gouden hor loges bezet met briljanten in pand had genomen, terwijl hij had kunnen bedenken dat deze voorwerpen mogelijk gestolen hadden kunnen zijn. Ofschoon een onder zoek bij de bank is ingesteld, heeft men de betrokken ambtenaar niet kunnen op sporen. De waardevolle voorwerpen waren ge stolen door een 39-jarige vrouw uit Am sterdam, mevr. J. V.-B. uit een winkel van een juwelier uit de hoofdstad en door haai en haar zuster, de 38-jarige mevr. Van D.- B. deels beleend bij de Stadscredietbank, deels verkocht aan een antiquair. De hor loges vertegenwoordigden een verkoop waarde van ongeveer 8000 gulden; ze had den mevr. V.-B. circa f 2000 opgeleverd, waarvan ze f 125,aan haar zuster had betaald voor haar bemiddeling bij het te gelde maken Voor de diefstal van de acht horloges eiste de officier tegen mevr. V.-B. twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van de drie maanden preventieve hechtenis. Ze was reeds vijfmaal eerder veroordeeld, doch reeds lang geleden. Tegen de andere verdachte eiste de offi cier, mede gezien het vrij gunstige reclas- serïngsrappört, wegens heling van de ge stolen uurwerken acht maanden met aftrek der drie maanden preventief waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht- stelling van de reclassering. De raadslieden bepleitten clementie op grond van persoonlijke omstandigheden van beide verdachten. Zo bleek, dat de hoofdschuldige in financiële moeilijkheden verkeerde en vooral grote schulden had door koop op afbetaling. De gevraagde on middellijke invrijheidstelling van de andere verdachte mevr. Van D.-B. wees de recht bank af. Op 25 september zal vonnis worden ge wezen. Een felle brand heeft het grootste ge deelte van de boerderij van de heer De Valk aan de Kuiterweg te Bussloo, gemeente Voorst, in de as gelegd. Deze brand is op een zeer vreemde manier ontstaan. Op de deel was de 20-iarige zoon van de heer De Valk bezig met het repareren van een mo torrijwiel. Hij 'gebruikte daarbij een stal lantaarn, waarvan vermoedelijk een vonk is gekomen in de tank van de motor. Deze motor stond tenminste plotseling in vuur en vlam waardoor ook de kleren van de jongeman vlam vatten. Door in een nabij de woning gelegen sloot te springen, wist hij het vuur te doven. Hij liep echter vrij ernstige brandwonden aan armen en benen op. Ook de kleren van de vader, die op het hulpgeroep van zijn zoon was komen toe lopen, raakten in brand. Ook dat vuur kon echter worden gedoofd. Inmiddels was echter het op de deel op gestapelde hooi in brand geraakt en in een oogwenk ontstond er toen een enorme vuurzee. De buurtbewoners, die intussen te hulp waren gesneld, konden nog een deel van de inboedel uit het voorhuis red den. Spoedig echter stond ook dit deel van de boerderij in lichter laaie, zodat de inmid dels aangerukte brandweren van Voorst, Twello en Klarenbeek voor een onmoge lijke opgave werden geplaatst. Bijna de ge hele boerderij ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. HAARLEM Eén enkele dragee Davi- tamon 10 per dag heft vitaminetekorten radicaal op. Flacons van 50, 100 en 500 dragées wmuuutjü 00 0 K V" *1 OK 11 i io<5 10 hoge vitaminewaarde c H ORGANON OSS Prinses Beatrix heeft dinsdagavond in Nijmegen een bezoek gebracht aan de in ternationale conferentie inzake menselijke verhoudingen, waar zij de inleidingen volg de, die door prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium in Delft, en door drs. A. J. Venstra, socioloog bij de directie Wieringermeer, gehouden werden over de problemen der menselijke betrekkingen in nieuw verworven land. Gift overhandigd aan prinses Beatrix, beschermvrouwe De voorzitter van het Haags Actie Co mité ter Bestrijdingvan de Kinderverlam ming, de heer G. W. van Westering, heeft hedenmiddag na de plechtige installatie van prinses Beatrix als beschermvrouwe van het Nationale Fonds op het bordes van de Ridderzaal te Den Haag de prinses toegesproken en haar een cheque, groot 65.000 gulden, aangeboden als startkapitaal voor het Nationale Fonds. In zijn toespraak zei de voorzitter dat dit kapitaal afkomstig is uit alle lagen der Haagse bevolking en memoreerde in het bijzonder de actie van de Haagse jeugd, dat een bedrag van meer dan 24.000 gulden bijeenbracht. 24 Rij was er enigszins ontstemd over, dat de haat, die hij Semal hal toegedragen, hem de voor zichtigheid uit het oog had doen verliezen, dat zijn ver langen naar wraak de overhand had gekregen, dat hij geen advies aan Jablonsky gevraagd had, voordat hij in deze zaak betrokken werd. Als Helena inderdaad de waarheid sprak, dan moest er iets scheef zitten. Maar het was belangrijk achter de waarheid te komen en hij was de enige persoon, die dit nog zou kunnen doen. De prijs, die voor het ontdekken van de waarheid betaald zou moeten worden, zou mis schien wel een arrestatie zijn of zelfs de dood. Maar zelfs dan zou de waarheid gezocht moeten worden. Hij maakte een wijds gebaar met zijn hand, alsof hij alles, wat tot dat moment toe besproken was, van de tafel wilde vegen. Wat leven we eigenlijk in een dwaze tijd! Moet je ons hier nu eens zien; een man en een vrouw, beiden nog jong, ze zitten maar in een café en alles, waar ze over kunnen praten, is terreur, arrestaties en doodvonnissen. En geen van beiden durft openlijk en oprecht te zijn. Alhoewel we elkaar al jaren kennen, maken we bedekte toespelingen op elkaar en proberen we allebei op slinkse wijze te weten te komen hoeveel de ander wel weet. Ik heb er langzamerhand genoeg van. Met alle respect voor de wetten van het illegale werk, de contactman tussen Josef en mij is Antonin Antonin? herhaalde Helena. Ik was er al bang voor, dat dezelfde man, die Josef uitgestoten heeft, als jouw contactman zou optreden en de moord op Semal georga niseerd zou hebben. Zou er echter tussen Antonin en Josef iemand anders gestaan kunnen hebben? En dan: ken je Antonin inderdaad al van vroeger? Tussen Josef en Antonin stond niemand, dat weet ik héél zeker. Antonin heeft steeds in direct contact met je broer gestaan. Ja, inderdaad, zei Helena. Zij zagen elkaar vaak en Josef had in den beginne geen gunstige indruk van hem. Ik ken Antonin al jaren. We werkten samen in de eerste ondergrondse organisatie en we hebben samen in de gevangenis gezeten. Ik mag toch wel aannemen, dat zo'n nauw contact enige garantie biedt. Helena knikte, maar vroeg toen: Was hij al vóór 1941 bij jullie groep aangesloten? Ik weet heus niet meer, wanneer ik hem voor het eerst heb ontmoet. Voor mij is de tijd van de bezetting één lange film, en wat in die jaren gebeurd is, is lang zamerhand verflauwd. Je kunt je alles niet meer precies herinneren. Antonin moet ik, als ik me niet vergis, hebben leren kennen tegen het einde van 1943, toen ik mij aansloot bij de groep, die zich bezig hield met het opblazen van spoorlijnen. Ik begrijp de bedoeling van je vraag wel, maar waren we in die tijd niet alle maal enthousiast voor de Rode Legers? Je moet niet vergeten, dat we in het aangezicht van de vijand ston den en dat we ons nagenoeg nooit zorgen maakten over politieke kwesties. We hadden toen slechts één taak, één doel voor ogen: oorlog en uiteindelijk overwinning. We waren allemaal zó druk bezig met het verzamelen van nieuws, het vervoeren van explosieven van de ille gale acties zélf, dat we iedereen, die politieke vraag stukken-voor-de-toekomst wilde gaan bespreken, zou den hebben uitgelachen. In de gevangenis kostte het onderhouden van contact met de andere gevangenen en met de mensen, die voor dezelfde zaken gearresteerd waren, zóveel tijd, dat we nagenoeg nooit over politieke kwesties van gedachten wisselden. In die dagen beston den er trouwens nauwelijks politieke verschillen tussen ons. Toen ik in de gevangenis zat, was er niemand die het waagde te voorspellen dat men, nadat de Duitsers uit ons land verdreven zouden zijn, een Gestapo onder een andere naam zou moeten oprichten als instrument van onze eigen regering. Vóór de Russisch—Duitse oor log was het gemakkelijker wederzijdse sympathieën te ontdekken. Als je in die tijden iemand Benesj over de hekel hoorde halen, kon je er verzekerd van zijn, dat hij een aanhanger was van de „imperialistische oorlog", óf dat hij de vaste overtuiging had, dat de Duitsers zouden winnen en dat hij bij hen in een goed blaadje wilde ko men te staan. Maar Antonin is er de man niet naar om de dingen luchthartig op te vatten en hii hangt ook niet de huik naar de politieke wind. Je weet, dat hij al lid was van Josefs groep, toen ik mij er bij aansloot. Het gaf me een gevoel van veiligheid en vertrouwen, dat hij met ons in de ondergrondse streed. Hij is de beste illegale strijder, die ik ooit ontmoet heb. Jan ging er wat gemakkelijk bij zitten en stak een sigaret op. Het is allemaal onzin, dacht hij, klinkklare nonsens. De mensen en de dingen waren toen heel an ders. En het is verkeerd en gevaarlijk om meningen en opvattingen, die toen geldig waren, ook nu nog als geldig te beschouwen. Dat slaat ook op mij! Want toen liet ik mij niet beïnvloeden door persoonlijke opvattingen, en dat geldt ook voor Antonin. Maar tot Helena zei hij: Ik vertrouw Antonin. Hij kan onmogelijk de verrader of de agent-provocateur zijn. Als je hem vanavond niet treft, Jan, heb je dan nog een andere mogelijkheid om in contact met hem te komen? Nee. We hebben afgesproken, dat hij altijd con tact met mij zou zoeken. En dat was begrijpelijk, om dat hij voor veel dingen moest zorgen en niet alleen voor mijn zaken. Ik werd vrijgemaakt van allerlei an dere zaken, zodat ik mij volkomen kon concentreren op mijn taak voor vandaag. Ik bleef overigens zo gewoon mogelijk mijn werk doen. Ik ging naar de fabriek en gedroeg mij als een doorsnee burger. Ik stelde natuur lijk geen overbodige vragen; dat wil zeggen: ik bemoei- ue me niet vaak met kwesties, die niet in onmiddellijk verband stonden met mijn opdracht. Toch heb ik de in druk gekregen, dat Antonin toen al enige tijd onderge doken was. Helena leunde over het tafeltje naar voren, kneep haar ogen bijna dicht en fluisterde: Antonin zou dus niet de verrader of agent-provocateur kunnen zijn. Maar nu je zo zeker van hem bent, Jan, moet je ook weten hoe zijn echte naam is. Die luidt niet Antonin Novotny. Natuurlijk weet ik hoe hij in werkelijkheid heet: Bohumil Benda. Antonin Novotny was zijn schuilnaam tijdens de eerste ondergrondse. Hij werd onder die naam zelfs gearresteerd en de Gestapo heeft lange tijd geloofd, dat hij inderdaad zo heette. Pas na een hele tijd kwa men zij er achter, dat hij Bohumil Benda was. De kler ken bij de Gestapo werden toen woedend, omdat zij toen alle papieren moesten veranderen. Daardoor werd onze zaak zelfs ongeveer twee weken uitgesteld. Die Gestapo mensen waren er namelijk bijzonder op gebrand onze echte namen te gebruiken. Het is lang niet onwaarschijn lijk, dat Antonin en ik hieraan ons leven te danken hebben. Ik geloof overigens, dat Josef óók wist, hoe An tonin in werkelijkheid heette. Invloed van slecht weer, de kwestie Suez en kinderverlamming In de openbare vergadering van het be stuur van liet bedrijfschap Horeca heeft de voorzitter, de heer J. G. Meyer, opgemerkt dat de welvaart deze zomer voor de be drijfstak „achter de schermen" is gebleven. Door het slechte weer hadden de Horeca bedrijven veel afbestellingen. De omzetten liepen terug. In vele delen van het land leden de bedrijven ook schade door de voorkomende poliogevallen. Velen uit het buitenland werden ervan weerhouden naar ons land te gaan. Daarnaast had ook de Suezkanaal-kwestie invloed op het bezoek. Velen van overzee, met name uit de Verenigde Staten, veranderden door de Suezkanaal-kwestie hun aanvankelijke plannen naar Europa te gaan. Anderen, die er reeds waren, bekortten hun bezoe ken. De laatste maanden viel een merkbare inzinking in het bezoek aan Nederland waar te nemen. Toch mag de bedrijfstak niet ontevreden zijn. Wel wordt het met de toenemende kosten voor de ondernemers veel moeilijker. Met alle bij het Horeca bedrijf en het toerisme betrokkenen wordt voeling gehouden op welke wijze de moei lijkheden het best kunnen worden onder vangen, zonder dat schade wordt gedaan aan de naam, de kwaliteit en de service van het Horecabedrijf. Het bestuur keurde een ontwerpverorde ning goed, houdende wijziging van zijn verordening tot vaststelling van de be groting van inkomsten en uitgaven van het bedrijfschap voor 1956. Het personeel van het bedrijfschap zal een eenmalige uit kering van drie pet ontvangen. De vakantie toeslag werd verhoogd van twee tot vier percent. Een ontwerpverordening tot rege ling van de glasinhoud bij verkoop van gedistilleerde dranken voor het gebruik ter plaatse werd teruggenomen ter nadere bestudering. Salon de Coiffure boven Hunkemöller-Lexis - Tel. 19157' Tiède Cap-waves enz. Een tiental van de stakende Amsterdam se loonchauffeurs is ingegaan op het voor stel der taxi-ondernemers om als figurant toe te treden tot op te richten vennoot schappen onder firma. De stakingsleiding had geadviseerd niet op dit aanbod in te gaan. Vijf hunner hebben zich naderhand teruggetrokken. Maandag zijn de vijf an deren uitgereden, doch zij werden lastig gevallen door hun stakende collega's en zijn daarom aldus deelde men van on dernemerszijde mede naar de garages teruggekeerd. Nadien is door de onder nemers met de autoriteiten overleg ge pleegd teneinde herhaling van deze voor vallen in de toekomst te voorkomen. Inmiddels zijn de eerste sollicitanten op de advertentie van de ondernemers voor chauffeurs bij de politie afgereden en ge slaagd. De Britse schrijver Eric Williams, die bekendheid verwierf met zijn boek „Het houten paard", waarin hij het relaas geeft van zijn ontsnapping uit -en Duits krijgs gevangenenkamp in de oorlog, is met zijn echtgenote uitgewezen uit Bulgarije. Hij heeft aan een vriend een briefkaart ge zonden, waarop hij schreef: „De veilig heidspolitie heeft ons een week geleden uit Bulgarije geleid". Williams maakt een reis door Europa om materiaal te ver zamelen voor een nieuw boek. WOENSDAG 12 SEPTEMBER Minerva: „Desiree", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Fernandel als modekoning", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden vrou wen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van het monster", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Dodende kogels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De pastoor van Kirch- feld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Marcelino, brood en wijn", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, De Haagse Comedie met „Zuidzee zeepbel". DONDERDAG 13 SEPTEMBER Minerva: „Desiree", alle leeftijden, 8.15 uur. Rembrandt: „Fernandel als modeko ning", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. I-uxor: „Verboden vrouwen", 18 jaar, 2, '7 èn 9.15 uur. Frans Ilals: „De terugkeer van het monster', 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Dodende kogels", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De pastoor van Kirchfeld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Marcelino, brood en wijn", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: 3 uur, Orgelconcert door Piet Kee. Noorderkapel: 8 uur, J. Klein Haneveld en Th. Dikkes over: „De openbaring cn opname der gemeente". Zuiderkapel: 8 uur, Dr. P. Berron spreekt over „Hedendaagse proble men in het Nabije Oosten en de Morgenland zending". ADVERTENTIE Ja, nu was Bunno dan toch eindelijk in Luilekkerland aangekomen. Nieuwsgierig keek hij rond, hoe het er hier nu eigenlijk wel uitzag. Het banaanmannetje nam hem mee naar een rij kleine huisjes, allemaal even groot en rond. „Hier kom je te wonen", zei het mannetje. „Kijk, dit huisje is leeg, daar kun je in!" Samen gingen ze naar binnen. Het zag er eenvoudig, maar aardig uit. 71-72 ADVERTENTIE ADVERTENTIE "OU Een 10 voor gezondheid m DE SAMENZWEERDERS (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE PERMANENT-WAVE vanaf 15.- Grote Houtstraat 71rd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6