R. v. Empelen HOFNAR Mode Verschil van inzicht ten aanzien van uiterlijk van nieuwe Stationsplein Facetten (waardevolle en onbetrouwbare) der hedendaagse kunst in de Vishal Deskundigen van gemeente, N.Z.H. en Spoorwegen hebben elk eigen plan Toch nog genieten bij Jacobus van Looy 3 - 80 80 Kort en bondig J Prijzen schaaktoernooi uitgereikt Twee spoorwegarbeiders door trein aangereden brengt n de beste stemming Gewonde bij aanrijding tussen twee fietsers Installatie waarnemend ambtenaar van het O.M. Toneelgroep „Berkenrode" opgeheven Een goede introductie Veertig jaar bij Spoorwegen Twee doodshoofdvlinders in Zandvoort gevangen Redder van achtjarig jongetje bleef onbekend Wegen voor rij verkeer afgesloten Loopjongen haast onder de trein WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vandaag houdt de Haarlemse gemeenteraad zich bezig met het afdelings- onderzoek van de ontwerp-begroting voor 1957. Het ziet er naar uit, dat het aantal aan Burgemeester en Wethouders te stellen vragen belangrijk minder zal zijn dan het geval was bij de begroting van dit jaar, hetgeen straks tot uiting zal komen in een Memorie van Antwoord van geslonken formaat. Van één ding kan men echter zeker zijn: van meer dan één zijde zal geïnfor meerd worden naar de stand van zaken met betrekking tot de toekomstige aan blik van het Stationsplein. Het is al weer twee jaar geleden, dat het raadslid Van Velseii de toezegging kreeg, dat over het Stationsplein prae-advies uit gebracht zou worden. Daarop hebben enkele leden uit de Verkeerscommissie zich met dit probleem bezig gehouden, waarbij zij zich van de medewerking ver zekerd hebben van enkele andere bij de reorganisatie van het Stationsplein betrokkenen. In feite zijn op deze wijze de inzichten verzameld van de eerste bij het probleem betrokken partijen, de gemeente, de N.Z.H. en de spoorwegen. Met name ten aanzien van de indeling van het plein ten behoeve van de bus diensten bleek een groot verschil van in zicht. De stedebouwkundigen van de ge meente ontwierpen een indeling, waarbij aan de west- en oostzijde van de voorgevel van het stationsgebouw uitlopende vlucht heuvels waren geprojecteerd, waartussen dan de bussen zouden parkeren. Van de zijde van de N.Z.H. werd deze oplossing verworpen, omdat er veel te weinig plaats voor alle lijndiensten zou zijn en bovendien de bestuurders weinig bewegingsvrijheid met hun wagens zouden hebben. De N.Z.H. zelf gaf de voorkeur aan een eilandperron, hetzii een perron met aan weerszijden uit lopende kleine perrons, welke met een hoek van ongeveer 45 graden op het hoofd- perron zouden worden aangelegd, hetzij in dezelfde vorm als het huidige vertrekper- ron. waarbij dus de bussen onmiddellijk langs het hoofdperron parkeren. De eerste oplossing heeft echter het voordeel van compact te zijn. Men kan de bussen voor Haarlem-Noord, Bloemendaal, IJmuiden aan de noordzijde van het hoofd perron, die naar Heemstede, de bollen streek, Noordwijk en Den Haag aan de zuidkant daarvan laten vertrekken. Alle dienstgebouwen, zoals haltekantoor, chauf feursverblijfplaats. toiletten, wachtkamers, zouden in het midden op het hoofdoerron geconcentreerd kunnen worden. Bij de tweede oplossing kan men niet met één perron volstaan, omdat de bussen maar aan één zijde een ingang hebben. Wil men dus alle lijnen in eikaars onmiddellijke na bijheid parkeergelegenheid verschaffen dan is de aanleg van een tweede langgerekte vluchtheuvel noodzakelijk. Tegen het plan van de N.Z.H. valt de bedenking in te brengen, dat het publiek altijd de rijweg zal moeten oversteken om het busstation te bereiken. Of dit bezwaar meer of minder zwaar moet wegen hangt vooral af van de functie, welke het stationsplein in de toe komst zal krijgen in het kader van het ge hele verkeersplan. Het zou bepaald onjuist zijn wanneer het Stationsplein onderdeel werd van belangrijke verkeersverbin dingen. Een stationsplein, dat bovendien een autobusplein is, heeft al zoveel verkeer uit hoofde van de eigen functie, dat een vermenging van verschillende verkeers- soorten bepaald funest moet heten. Ook de spoorwegen spreken. Intussen spreekt bij de bepaling van de toekomst van het Haarlemse Stationsplein nog een derde belanghebbende mee: de n.v. Nederlandse Spoorwegen, die juist met het oog op de situering en de indeling van sta- tionsterreinen de beschikking hebben over een eigen stedebouwkundige, die bijvoor beeld in Leiden met zeer vernuftige oplos singen is gekomen. Ook deze stedebouwkundige heeft een plan ontwikkeld, dat inzichten schijnt te bevatten, die afwijken van die van de ge meente en de N.Z.H. Met de gemeente be staat van de zjjde van de Nederlandse Spoorwegen uiteraard overleg over de toe komst van het Stationsplein, ofschoon het waarschijnlijk niet de bedoeling is, dat de stedebouwkundige van de spoorwegen een volledig uitgewerkt schetsplan officieel b\j de gemeente zal indienen. Het is geen gemakkelijke opgave iedere keer weer een tentoonstelling samen te stellen uit het werk van Jacobus van Looy en boeiend te blijven hiermee in een tijd al deze, waarin moeilijk een figuur als de zijne te zien valt. Van Looy behoort toch ook niet tot de allergrootsten, wier werk over de tijd heen reikt. Alle lof dus voor de samensteller van de zevende jaarlijkse tentoonstelling van Van Looy's werk, die tot 8 oktober te zien is in het museum, dat zijn naam draagt. Want deze expositie boeide mij meer dan vorige en maakt direct al een sterkere indruk op de binnenkomende bezoeker. Dit komt mis schien om dat men dit keer de menselijke figuur in Van Looy's werk heeft laten do mineren. De schilder, die gewend is ge trouw naar de natuur te werken, krijgt al tijd iets toegevoegd van zijn model. Mocht de schilder uit zich zelf niet zo veel te ver tellen hebben, dan kan de persoonlijkheid van het model een schilderij nog interes sant maken. Nu had Van Looy wel iets te vertellen. Echter: de schilderkunst van zijn dagen berustte toch vooral op visuele er varingen. Aan geziene werd door de per soonlijkheid van de schilder weinig ver anderd. Voorts is het ook zo dat bij het schilderen van de mens er een confrontatie van persoonlijkheden plaats heeft, die de spanning in het realisme van een kunst werk kan verhogen. Van Looy blonk vooral uit als een ver tellend schilder. Mij ten minste was het een vreugde zo'n café-interieur terug te zien. Ook zo'n coupé in een trein is een onderwerp dat Van Looy goed lag. Het zijn echter toch vooral de schetsen waarin men van zijn vertelkunst geniet. Hoe knap zijn die drukbevolkte marktpleinen in Marokko gedaan! Hoe wist hij ook soms de sfeer te treffen van een stuk kaal Spaans land schap. Mooi ook van kleur zijn die schet sen in zwart, rood en witkrijt, gemaakt in een schouwburg. Het grote doek „Zomerviolieren" met dat gloeiende blauw was een van de eerste schilderijen in het Stedelijk Museum, waarvan ik echt mocht genieten. Sindsdien h h a.nc*eren leren kennen, persoonlijk oden die in deze tijd meer aanspreken oan Van Looy, maar toch heeft dit werk °an waarde voor mij niets verloren en mocht ik me er aan laven, gelijk dat tien- auen jaren geleden het geval was. BOB BUYS Uiteraard bestaan de stedebouwkundige problemen van het Stationsplein niet uit sluitend uit verkeersvraagstukken. Dat daaraan in de eerste plaats aandacht be steed wordt is een gevolg van het feit, dat de kwestie eigenlijk van het verkeersplan uit is aangesneden en niet van een struc tuurplan voor de gehele stad uit. En het is ook waar, dat de indeling van de ruimte, zoals die ontstaan zal na het verdwijnen van de in het voorjaar door de gemeente aangekochte gebouwen van Beijnes en de belendende percelen, mede van groot be lang is voor de keuze der toekomstige be bouwing, welke uiteraard aangepast zal dienen te zijn aan de ruimte daarvoor, welke zal bestaan uit dvereniging van de Lange Molenstraat en het Stationsplein en de daartussen gelegen gebouwen. Hoe de procedure zal zijn ten aanzien van even tuele verdere aankopen van percelen op het Stationsplein door de gemeente, is op het ogenblik nog niet te zeggen. Dit is uiteraard afhankelijk van het totale struc tuurplan en de vraag of met name het Sta tionsplein als geheel, of partieel gereorgani seerd zal moeten worden zal dus nog even onbeantwoord blijven, ofschoon de gedach ten tegenwoordig wel naar de kant van de laatstgenoemde oplossing schijnen uit te gaan. ADVERTENTIE Zo kunt u gemakkelijk ons telefoonnummer onthouden Bloemsierkunst Binnenweg 18 Heemstede Dinsdagavond werden in het gebouw „Anno Santo" te Heemstede de prijzen uitgereikt aan de winnaars van het jubileumschaak toernooi, georganiseerd door de Heemsteedse schaakclub „Het Oude Slot". De voorzitter, de heer W. A. Turkenburg, sprak een openingswoord, dat in het bijzon der gericht was tot de voorzitter van de Haarlemse Schaakkring, mr. J. Jansonius, die zich bereid had verklaard de prijzen uit te reiken. Hij bracht dank aan allen die aan het toernooi hadden deelgenomen en betuig de zijn grote erkentelijkheid voor de bloe men, die enige deelnemers uit Aalsmeer hadden meegebracht. Voordat mr. Jansonius tot de uitreiking overging, sprak hij zijn bewondering uit over dit geslaagde toernooi en wees er op, dat het aantal deelnemers aan dit toernooi wederom groter was dan het vorige jaar. Daaruit concludeerde hij, dat zowel de clubgeest als de organisatie voortreffelijk zijn; hij bracht hulde aan de heer Turkenburg, die elk jaar weer met ijver en enthousiasme deze taak volbrengt. Daarna werden de fraaie prijzen, bestaande uit twee gongs, asbakjes, beker tjes en medailles met enige toepasselijke woorden aan de winnaars uitgereikt. Met twee simultaan-wedstrijden een bijeenkomst van schakers zonder te scha ken is nu eenmaal niet mogelijk werd deze prijsuitreiking besloten. Prijswinnaars waren de heren F. Noord- hoek, F. A. Spinhoven, A. Herfst, D. Kor- ringa, J. v. Pelt, P. Kloos, W. L. Veenboer, G. Boerlage, G. Hoogland, J. Rothert, D. J. Keuning. W. M. Teeuwen, P. Bottelier, H. Brandt, W. Rosenhart, W. Joren en J. v. Deursen. Vanmorgen omstreeks half elf zjjn op het spoorwegviaduct over de Kinderhuis- singel en Schotersingcl te Haarlem twee spoorwegarbeiders door een uit de richting IJmuiden komende goederentrein aange reden, tengevolge waarvan zjj beiden met vrij ernstige hoofdwonden naar de Deo moesten worden gebracht. Zij waren beiden van de dienst van brugonderhoud .van de Nederlandse Spoor wegen en waren bezig met het teren van onderdelen van het viaduct, waarbij zij vermoedelijk de trein niet hebben zien aankomen. De slachtoffers waren de vijf tigjarige L. G. H. en A. van B., beiden uit Amsterdam. Verkeersborden worden zichtbaar gemaakt Op het ogenblik is de dienst van Pu blieke Werken in de gemeente Bloemen daal doende de verkeers- en wegnamen- borden overal vrij te snoeien, zodat zij voor de weggebruikers weer goed leesbaar zullen zijn. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 11 Danny Kaye in de Paramount-film „De Hofnar" Dinsdagmorgen omstreeks zeven uur ont stond er in de Gierstraat te Haarlem een botsing tussen twee wielrijders, tengevolge waarvan beiden letsel opliepen. Een 20-jarige loodgieter reed op zijn fiets in de Gierstraat gelijk op met een vrachtauto-en-aanhangwagen, waarbij hij op een gegeven ogenblik een 35-jarige naaister, eveneens op de fiets, moest pas seren. De ruimte tussen de rijdende vracht wagen en het trottoir was echter te nauw voor beide fietsers, zodat beiden kwamen te vallen, waarbij het rechterachterwiel van de vrachtwagen over de fiets van de loodgieter reed. De man raakte met zijn linkeronderbeen bekneld en moest met een gebroken linkeronderbeen en een vermoe delijk uit de kom geschoten linkerarm per ziekenauto naar het Grote Gasthuis ver voerd worden. De naaister, die op het trot toir was gevallen, klaagde over pijn in het linkeronderbeen. Kantongerecht Vóór de hedenmorgen gehouden open bare zitting van het kantongerecht te Haarlem werd mr. H. F. van den Haak als waarnemend ambtenaar van het Openbaar Ministerie door de kantonrechter mr. F. J. Gerritsen geïnstalleerd. Mr. Gerritsen verzocht de griffier, mr. C. M. J. de Jongh, de acte van beëdiging voor te lezen, waar na de installatie plaats had. Hierna nam mr. Gerritsen het woord, waarbij hij mr. Van den Haak gelukwenste, ook namens de beide oudere kantonrech ters, mr. Th. F. Raedt, die niet aanwezig kon zijn en mr. J. E. Goudsmit. „U heeft nu de onderste trede van de hiërarchieke ladder bereikt. Wij hopen, dat u uw die nende taak met opgewektheid zult kunnen vervullen", aldus mr. Gerritsen. De installatieplechtigheid werd bijge woond door een aantal ambtenaren van parket en griffie, alsmede door de bureel chef ter griffie, mejuffrouw S. C. Keizer. Op een onlangs gehouden ledenvergade ring van de r.k. toneelgroep „Berkenrode" is met algemene stemmen besloten deze to neelgroep niet te laten voortbestaan, wegens een groot tekort aan actieve spelers en ge brek aan belangstelling in het algemeen. De architect J. B. Bakema, die de tentoonstelling Facet ten der Hedendaagse Kunst" tot 1 oktober in de Vishal te Haarlem te zien ogende, vindt, dat „abstracte kunst" niet bestaat, acht het woord „abstract" foutief. De moei lijkheid is altijd dat er be hoefte bestaat beeldende kunst met woorden te omschrijven, te benaderen en zonodig te propageren. Componisten, beeldende kunstenaars en dansers genieten het voorrecht dat te kunnen uitbeelden of verbeelden waarvoor geen woorden te vinden zijn. Meer dan de niet-kunstenaar denkt de schilder in vorm, kleur en lijn en vind voor zijn ge dachten nu maar eens iets ge lijkwaardigs in ivoorden! Be namingen voor bepaalde wij zen van dat denken hebben nooit geheel voldaan. Het ivoor d „Impressionisme" (als benaming gevonden nadat de Franse schilder Monet een landschan exposeerde, dat hij „Impressie" nóemde) dekt eigenlijk alleen het werk van Monet en enige navolgers. Gaat deze benaming al heel weinig op voor de ook tot de Impressionisten gerekende Degas, ten aanzien van Re- noirs werk is deze toch eigen lijk ook niet geheel juist, want deze schilderde wat meer dan de indruk van het uiterlijk der dingen. Als ik een bepaalde schilder echter „impressionist" noem weet een ieder, die enigszins met de kunstge schiedenis op de hoogte is, al een beetje hoe het staat met het schilderkunstig denken van de door mij bedoelde fi guur. De „Fauves" (wilde die ren") namen deze door een verontwaardigde criticus ge geven scheldnaam aan gelijk de Geuzen eens de hunne. En wat zegt het woord „Fauves" omtrent het schilderkunstig denken van een Matisse, Vla- minck, Dufy en anderen, wier werk vergeleken met dat van Appel er helemaal niet zo wild uit ziet? Het woord „abstract" is zo ingeburgerd, dat het er wel nooit meer uit zal gaan en het kan een kwestie van afspraak zijn het te gebruiken, voor die kunst, die niet uit aanschouwing van of herinne ring aan de natuur ontstaan is. Het is dan in ieder geval fout „abstract" te gebruiken voor werk, waarin de herken ning van een onderwerp al leen maar moeilijk is voor een groot publiek. Picasso bijvoor beeld werkte nooit abstract, behalve soms calligrafisch. Op deze expositie is veel abstracts, echter ook het één en ander, dat beslist niet onder deze benaming kan vallen. In de allereerste plaats het werk van de beroemde, of moet ik schrij ven „beruchte" Karei Appel: wie dit werk „abstract" wil noe men begrijpt niets van de tekeningen van zijn eigen kinderen als hij die mocht hebben. Want daar komt Appels werk duidelijk vandaan. Het is in eerste aanleg een herbeginnen geweest, dat Appel wilde. Hij meende genoeg te mogen hebben van de hele schilderkunst voor hem en achtte het noodzakelijk als een niet met vooroordelen en wetenschap beladen kind een primitieve zuiverheid te bereiken. Of dit mogelijk is voor een volwassen mens lijkt me de vraag. Abstract pretendeert evenmin de schil deres Vieira da Silva te werken. Haar „Bouwconstructie" her innert wel degelijk aan een dergelijk onderwerp. Het kan echter net zo goed herinneren aan een Parijs' metrostation, dat zij trouwens ook wel schilderde. En men vraagt zich af of een zich directer richten op een onderwerp dan toch met rijkere moge lijkheden in zich houdt. Een tentoonstelling van Vieira da Silva's werk destijds in het Amsterdams Stedelijk Museum gehou den was toch eigenlijk een wat monotone geschiedenis, pover aan ervaringen voor de beschouwer omdat zij vermoedelijk toch niet zoveel te vertellen heeft. Doet zo iemand niet denken aan de schilder, die steeds een zelfde pot cyclamen schildert, of het nu in een economische crisis, een tijd van oorlogsdreiging, een tijd van oorlog, na de bevrijding of een tijd van vooruitgang en vrede is? „Noem dat nu maar eens niet abstract" riep de Franse schilder Chambrin eens uit. Zo was een tentoonstelling van Po- liakoff, hier vertegenwoordigd met één werk, ook een nogal saaie geschiedenis. Abstract of niet, er zijn hier goede, minder goede en slechte schilders vertegenwoordigd. Bij gebrek aan de gebruikelijke criteria is het soms moeilijk te zien wie achter handigheidjes onvermogen verbergt. Moge criteria moeilijk te vinden zijn, het lijkt me dat een Corneille waardering verdient om zijn interes sante vormenspel en zijn kleur, waarin te voelen is dat er wat beleefd werd meer dan in Appels werk naar mijn smaak. Veel abstracte kunst is ontstaan uit de schilderkunstige mid delen, waarmee kunstenaars eens iets zeiden. Het is namelijk tot op zekere hoogte mogelijk zich los te maken van de voor stelling en zich te concentreren op een beschouwen van vorm, kleur en lijn en de materie. Dit is vooral de specialist, degene die zelf schildert, gegeven. En misschien ook degene die erg veel gezien heeft. Een pottenbakker kan genieten van de huid van een vaas, de antiquair van de kleur en de oppervlakte van een oud meubel van mooi hout. De wijze van neerzetten van de verf met kwast of penseel kan de ingewijde iets zeggen zoals een handschrift dat de grafoloog doet. In het spel der vormen kan een decoratieve schoonheid opvallen. Het kan ons herinne ren aan werk van primitieve volken en we kunnen er geheim zinnige bedoelingen in vermoeden. Spelen we niet graag met gedachten aan mysteries? De moderne psycholoog zal ons een en ander kunnen verklaren uit een voorkeur voor bepaalde vormen. Wanneer prof. Otto B. de Kat in de catalogus dezer tentoonstelling schrijft dat voor de beeldende kunstenaar de zeggingskracht der vormen, dat wat hij de expressie noemt, steeds geprevaleerd heeft boven het motief, dan moet men dit niet verstaan als een stellen van de middelen tot doel. De Kat heeft het over „steeds". Wanneer Rembrandt Saskia of Hen- drickje Stoffels als model gebruikte, was het wel degelijk omdat hij ten aanzien van deze figuren bepaalde gevoelens koesterde. Voor het projecteren van zijn gemoedsaandoeningen, van zijn gedachten had hij niet net zo goed andere modellen kunnen gebruiken om tot dezelfde intensiteit van zeggen te komen. De weerspiegeling van eigen uiterlijk, neergelegd in die grote reeks zelfportretten, was geen aanleiding tot een puur spel met vor men en kleuren. De aanleiding tot een kunstwerk werd ge vonden of gezocht in iets dat Rembrandt ontmoette en daarvan gaf hij dan toch een voorstelling. De spanning en de geladen heid, de ingehouden of tot explosie gekomen krachten, die de schepping van een kunstwerk bewerkstelligen, zoals De Kat dat zegt, lijken me onmogelijk lós te zien van Rembrandts om geving. De Kat ziet, blijkens het slot van zijn korte inleiding, in het in de Vishal geëxposeerde werk een mogelijkheid om tot een groter begrip en genieten van een kunstwerk in het alge meen te komen. Ik kan me niet onttrekken aan het gevoel dat men toch beter had kunnen beginnen met die kunstwerken, die een weg naar het voorstellingsloze openden. Er is hier ook werk dat ik niet vertrouw. Dat van de Israë lische schilder Joseph Zaritsky werd in het Stedelijk Museum al geëxposeerd. Zaritsky maakte, bleek toen „zeer aantrekke lijke aquarellen van zijn land. Die aantrekkelijkheid vond zijn oorzaak in de wijze van zeggen, waartoe Zaritsky's ontwikke ling als schilder (bepaald door Parijs mede) èn onderwerp hem bracht. Om nu in die wijze van zeggen alléén aanleiding te vin den tot werk, waarin slechts de maniertjes, de aardige vormpjes en kleurtjes bewaard bleven, komt me toch voor als een grote verarming. Het werk van de beeldhouwers Zadkine, de Engelsman Moore en de Italiaan Marini zal voorlopig, dacht ik, toch meer leren aan een publiek, waarvan verwacht wordt dat het zo moeilijk de voorstelling los kan laten. Daarbij moet dan tevens kwaliteit verlangd worden. En dat bezitten deze drie. Het is de vraag of dat gezegd mag worden van de schilder Singier, wiens „Vertrek der zeiljachten" dan wel een voorstelling van iets is, maar te veel berust op naaperij van onder meer zijn landgenoot Manessier. Nu er veel gesproken wordt over experimentelen, abstracten en met name over Appel, is het echter wel goed dat dit werk ook naar hen toegebracht werd, die geen gelegenheid vinden het elders te gaan zien. BOB BUYS De heer P. C. K. Heidweiller Ae Haarlem vierde dinsdag zijn veertigjarig jubileum als bankwerker bij de Nederlandse Spoor wegen. De heer Heidweiller is thans met ziekteverlof en zal over enkele maanden worden gepensioneerd. Ir. Berdenis van Berlekom, de chef van de Centrale Werk plaats, heeft de jubilaris te zijnen huize bezocht en hem namens de directie toege sproken. Na de woorden van waardering en lof werd de jubilaris de gebruikelijke gra tificatie overhandigd. De chef van de afde ling, waar de heer Heidweiller werkte, en een delegatie van het personeel hebben de jubilaris eveneens bezocht en enige cadeaus overhandigd. Evenals in Vijfhuizen zijn op het strand te Zandvoort twee zeldzame doodshoofdvlin ders gevangen. Het was de heer C. van der Klaauw, wonende van Ostadestraat 16, die einde vorige week zulk een vlinder in een strandstoel aantrof en het insekt wist te vangen. Ook deze vlinder had een lengte van ongeveer tien cm., een dikte van onge veer twintig mm., en mat met uitgespreide vleugels bijna honderdvijftig mm. Het exemplaar heeft hij doorgezonden naar Artis in Amsterdam. Begin van deze week trof de heer Van der Klaauw in een strandstoel weer zulk een vlinder aan, die iets kleiner van afmetingen was. Ook deze ist hij te vangen. Hij heeft het dier thans nog levend thuis en bestemd voor de Karei Doorman- school. Een achtjarig jongetje uit Haarlem is maandagavond omstreeks zes uur bij de Obistraat in Haarlem-Noord in het water van het Spaarne gevallen, toen hij daar aan de kant" aan het spelen was. Een tot dusver onbekend gebleven voorbijganger sprong ge kleed te water en wist het ventje op het droge te brengen. Namens de ouders van het kind verzoekt de politie de redder zich be kend te willen maken aan het afdelingsbu reau-Noord van de politie op de Rijksstraat weg. Druk bezoek aan Victoria Regia De kas van de Bloemendaalse gemeente kwekerij aan de Veldlaan te Bentveld was maandag- en dinsdagavond opnieuw voor het publiek opengesteld, omdat de Victoria Regia daar weer in bloei stond. Maandag avond brachten honderdveertig personen een bezoek aan de kas en dinsdagavond, ondanks het slechte weer, tachtig mensen. Op maandag 24 september zal worden begonnen met de rioleringswerkzaamhe den aan de Julianalaan te Overveen. Begonnen zal worden bij het viaduct Julianalaan in de spoorlijn Haarlem-Zand- voort. In verband hiermede zal de Juliana laan, te beginnen bij het viaduct tot het Stoopplein, vo.rlopig voor alle rijverkeer worden afgesloten. Alleen voetgangers en wielrijders met de fiets aan de hand zullen van dit weggedeelte gebruik mogen ma ken. Ook zal er een uitzondering worden gemaakt voor buslijn 4, die wel het via duct zal passeren, maar dan linksaf de Prins Hendriklaan zal inslaan en via de Oranje Nassaulaan en de Oranjelaan over de Julianalaan naar Overveen zal lopen. Het verkeer uit Overveen naar Haarlem zal op de Julianalaan rechtsaf moeten slaan na de Waldeck Pyrmontlaan en dan weer linkaf naar de Prins Hendriklaan. (Shows, snufjes en alles wat verdei in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De n.v. modemagazijnen Vogelzang heeft maandag en dinsdag, telkens des middags en 's avonds, in twee zalen van restaurant Brinkmann op de Grote Markt een mode show gehouden, waarvan de getoonde modellen niet alleen draagbaar waren voor de gemiddelde Hollandse vrouw, maar ook betaalbaar. Zelfs bij de cocktail- en avond toiletten was zulks het geval. De firma Vogelzang heeft met het vier tal shows door haar georganiseerd aan een zeer talrijk publiek laten zien wat de ko mende herfst en winter aan jassen, japon nen, deux- en trois-pièces en cocktail- en avondtoiletten gedragen zal worden. Wijde mantels, veelal swaggers, vaak met een grote kraag die tevens als capu chon dienst kan doen, zullen deze winter de grote mode zijn. Het was goed gezien van de directie van Vogelzang dat er ook een mannequin met maat 44 was, zodat ook dames met een iets zwaarder figuur hun eisen gehonoreerd zagen. Zelfs 's win ters zullen er dit winterseizoen lichte kleu ren gedragen worden. De jassen zijn veelal gegarneerd met persianer kragen of met beverbont, hetgeen aan het geheel een grote distinctie verleent. Trouwens de ge hele show werd gekenmerkt door goede smaak. Als stoffen worden nog zeer veel tweed en jersey gebezigd. Na de pauze werd ons een groot aantal elegante, draagbare, modieuze japonnen getoond van zeer originele makelij dikwijls, maar altijd van een grote distinctie. Bij zonder mooi was bijvoorbeeld een Zwitser se cöcktailjapon van fluweel met kanten motieven. De Zwitserse' Sankt Gallenkant leent zich ook bijzonder goed voor geklede japonnen, evenals tulle. Tot slot werd ons een serie korte avond toiletten getoond waarvan het voordeel is dat er minder stof voor nodig is en de japonnen daardoor minder kostbaar zijn. BINNENLAND Van étage gevallen. De 68-jarige O. H. W. uit Rotterdam is van de tweede étage van zijn huis aan de Van Diestraat te Rotterdam in de acht meter lager gelegen tuin gevallen. Hij was op 3lag dood. Men neemt aan dat hij zijn evenwicht verloren heeft, toen hij de veranda aan het schilderen was, en daarbij over de balustrade leunde. Kunstmarkt. De stichting „Beeldende kunstententoonstellingen" te Maastricht zal in samenwerking met een twintigtal kunste naars, een kunstmarkt houden, namelijk op zaterdag 22 en zondag 23 september op het Vrijthof. De opening geschiedt zaterdag 22 september orr vier uur in de namiddag. Post „Willem Ruys". Wegens de gewij- izgde route van de „Willem Ruys" zijn de tijdstippen waarop de luchtpostcorrespon dentie aan de opvarenden kan worden ver zonden als volgt gewijzigd: Kaapstad (14 sept.), Colombo (23 sept.), Belawan (25 sept.), Singapore (27 sept.), Djakarta (29 sept.). Nederlandse ballon in Italië. De Neder landse ballon Chr. Nell is opgestegen ter gelegenheid van de jaarbeurs te Portogruaro bij Venetië. Mimi Boesman zou opstijgen met de Italiaanse minister van Financiën, maar deze maakte de ballon te zwaar. Bij blauwe lucht en warm weer werd toen een vaar* ondernomen met een Romeinse jour nalist. tot bij Treviso werd geland in het suikerriet. Berghotel. Het lang-uitgestelde „hotel op de heuvel" te Slenaken in Zuid-Limburg zal binnenkort worden afgebouwd. Het hotel ligt op een der mooiste plekjes van Zuid- Limburg, in „Klein Zwitserland", waar men een schitterend vergezicht heeft over het dal en tot ver in België. Met de bouw werd reeds in 1950 begonnen, doch de toenmalige initiatiefnemer moest wegens het uitblijven van Marshall-gelden, een jaar later het werk stilleggen. Het onvoltooide gebouw dat jarenlang aan weer en wind was prijsgege ven, werd vorig jaar door een inwoner van Vinkeveen gekocht. Twee architecten kregen opdracht, ontwerpen voor de afwerking te maken. Het hotel krijgt 30 slaapkamers, een restaurant, een grote en twee kleine eet zalen. In het souterrain worden garages ge bouwd. Het complex kan voor het volgend zomerseizoen gereed zijn. Vergissing. De Alkmaarse politierechter heeft twee neven uit Egmond-Binnen, die tijdens de kermis in het dorp Rinnegom na het drinken van een stevige borrel een an dere kermisganger hadden aangevallen en bewusteloos geslagen, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Achteraf bleek, dat de neven zich hadden vergist. Ze had den een ander willen molesteren. Hospitaal. Een landarbeider uit Lin- schoten is door Alkmaarse politierechter bij verstek veroordeeld, overeenkomstig de eis, ..ot drie maanden gevangenisstraf wegens mishandeling van zijn hospita. Op een avond in juli, na een uitgebreid café-bezoek, werd de man de toegang tot zijn kosthuis gewei gerd. Hij heeft toen de deur ingetrapt en zijn hospita zo ernstig mishandeld, dat zij zich in een ziekenhuis moest laten behan delen. Koninklijke onderscheiding. Bij Ko ninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw nrof. dr. J. H. Thiel, ondervoorzitter van de afdeling letterkunde van de Koninklijke Nederlandse Akademi; van wetenschappen, wonende te Utrecht. De onderscheiding werd hem maandagmidd g door mr. dr. F. L. Rutgers, plaatsvervargend chef van de afdeling hoger onderwijs en wetenschappen van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, uitgereikt. HAARLEM EN OMGEVING Jaarvergadering. De Bloemendaalse schaakclub, die elke woensdagavond om acht uur bijeenkomt in het jeugdgebouw aan de Donkere Laan te Bloemendaal, zal op woens dag 20 september haar jaarvergadering hou den. De nieuwe competitie begint op 26 september. Wonderlijk goede afloop van ongeluk bij Casembrootstraat Een zestienjarige IJmuidense loopjongen is gisteravond op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt. De jongen, A. v. D. uit de Trompstraat, was namelijk op de halte Casembrootstraat uit de trein, die om 19.39 uur uit Velsen was vertrokken, ge stapt en zou via de overweg naar huis gaan. De bomen waren dicht, daar uit IJmuiden een goederentrein moest komen. De knaap heeft de trein blijkbaar niet zien aankomen, sprong met gevaarlijke voortva- renheid over de bomen heen en werd on middellijk daarop door de buffer van de lokomotief geraakt en tegen het hek ge smakt. Zijn broer, die het ongeluk zag gebeuren, trok A. op het perron en per ziekenauto werd de jongen naar het Antonius zieken huis gebracht: hij bleek slechts onbeteke nend hoofdletsel te hebben opgelopen en kon later op eigen gelegenheid naar huis gaan. Samenkomst in Noorderkapel Donderdagavond zullen in de Noorderka pel te Haarlem spreken de evangelisten J. Klein Haneveld en Th. Dikkes, respectieve lijk voorzitter en secretaris van de Neder landse Bond van Evangelische Christenge meenschappen. In de wekelijkse samenkom sten in de Noorderkapel wordt onder ande re aandacht geschonken aan de vraag of er verband bestaat tussen de huidige gebeur tenissen in het Midden-Oosten en de bijbelse profetieën. GEKOZEN De Generale Synode van de Christelijk Gereformeerde Kerken heeft ds. J. C. Maris te Santpoort tot assessor gekozen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7