K.R.O. doet hoge greep naar programmareeks van allure jfmodelkame -U Uitbreiding van Schiphol zal 180 miljoen vergen K.L.M. ziet perspectieven in het straalvliegtuig Zie Boven: Rapport der plancommissie voorziet enorme toeneming van luchtvervoer RECORD-ZONNEVLAM Maar gewone vliegtuig zal niet verdrongen worden, zegt I. A. Aler Het Christendom en de Europese cultuur Jongerencabaret maakt joyeuze entree Nieuwe attracties Eén jaar geëist tegen cineast wegens oplichting een ongekend grote sortering Autohandelaar, verdacht van medeplichtigheid, vrijgesproken Drie gezinnen door brand dakloos geworden Geen Roulette Recherche arresteerde jong paar Verdacht van reeks inbra ken in Veisen en Beverwijk Luisterspelen schaars Tele-misêre Wegens verduistering één jaar geëist tegen vertegenwoordiger Ideaal voor passagiersvervoer" „Schipper naast God" heeft enorm succes in Hamburg Opleiding M.O. gymnastiek op vier jaar gesteld Post voor de „Sibajak" DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 Van een redacteur De Katholieke Radio-Omroep heeft voor het aanstaande seizoen een reeks uit zendingen ontworpen welke van een voortreffelijk gehalte belooft te worden, niet alleen door de brede opzet en de illustere namen der medewerkenden, maar vooral door de ideëele grondslag welke tot leven komt in een vurig geloofsge tuigenis. Het gaat om een reeks van elf programma's welke op de eerste dinsdag van de Advent - 4 december zal beginnen en onder de algemene titel „En gij zult het aanzijn der aarde vernieuwen" de bezielende invloed van het Christendom op de Europese cultuur zal pogen te demonstreren. Met name zal gemanifes teerd worden, dat de christelijke geest de cultuur in de breedste zin van het woord een ander aanschijn heeft gegeven, dat er een andere waardering en een andere levensstijl zijn ontstaan, gebaseerd op goedheid, waarheid en schoonheid. Er zal echter geen poging worden gedaan de mate van deze invloed te forceren of eventuele schaduwzijden te verbloemen. Bovenal wordt gestreefd naar een bij het onderwerp passende radiostijl, waar in allerlei elementen als muziek en drama, klankbeeld, reportage, montage, vraaggesprek, rondetafelconferentie, causerie, rede en litteraire annotaties hun plaats zullen vinden. Zo worden achtereenvolgens de geschie- J denis van het oude gezang „Alma redemp- t®s toris mater", de intocht van de goedheid met klankbeelden over Frédéric Ózanam. het werk van de zusters Augustinessen en Abbé Pierre, de Piccola casa della provi- denza een stad van liefdadigheid bij Turijn de levensaderen van het Chris tendom in Europa, het christelijk huma nisme van Thomas More en Erasmus, de intocht van vrijheid en recht en van de hoop, de blijheid en humor in het Chris tendom, de bouwkunde en de arbeid en het Christendom behandeld. Van de rooms-katholieke cultuurdragers die aan deze programmareeks medewer ken noemen wij prof. dr. F. van der Meer, pater B. Brockbernd OSB, prof. dr. P. Zum'hor en prof. dr. J. H. Terlingen, prof. ir. M. J. Granpré Molière, prof. dr. F. van der Ven, prof. J. Overath en prof. dr. E. H. J. Aarts (Albert Westerlinck). De ge middelde duur van deze programma's be draagt een uur tot vijf kwartier, maar soms ook twee uur. Wanneer het welslagen van een radio seizoen zou afhangen van de sfeer op een persconferentie, dan zou de KRO met ver trouwen het najaar en de winter tegemoet kunnen gaan. Programmaleider Toon Rammelt had voor de samenkomst van woensdagmiddag weer eens wat nieuws bedacht: hij bood ons een voorproefje van het programma „Tierelantijnen", dat op zaterdagavond de Carrousel gaat vervan gen, en in levende lijve het K.R.O.-jonge rencabaret „Trant '56", dat elke zaterdag avond na „Tierelantijnen" een programma „Poppetjes op de ruit" zal tekenen. De zeven leden van „Trant '56" werden een jaar geleden door de K.R.O. uitgekozen om te worden opgeleid voor het radiocabaret, een opleiding welke uit nood geboren werd, het gebrek namelijk aan voldoende jong bloed, voor de zoveel en zo snel talenten verslindende ontspanningsprogramma's van de omroep. De voorlopige kennisma king is ons goed bevallen en we kunnen slechts hopen, dat dit onder Leo Nelissens leiding geestdriftig werkende troepje, dat nu een jaar lang op de grens van amateur- en beroepsensemble balanceert, de gedane beloften zal inlossen. Dat geldt ook voor de vijf tekstschrijvers en de com.ponist, die eveneens kersvers in dit métier zijn ge komen. Jammer genoeg kunnen we niet zo geest driftig zijn over de eerste „Tierelantijn"- fragmenten die we te horen kregen, doch het kan zijn dat de beluistering in gezins verband de uiteindelijke waardering ten goede komt. Maar Wam Heskes in zijn transformatieschets samen met Herbert Joeks als „De Schilleman" de N.C.R.V.- glazenwasser van het vorig jaar moest toch een opvolger hebben! herinnert toch te sterk aan de vooroorlogse juffrouw De Bonk en mijnheer Gijmgitter, aan „Even afrekenen, heren", zijn eigen „Ge wone man" en aan de dialogen tussen de freule en haar tuinman uit het „Negen heit de klok"-programma van enkele jaren ge leden, waarvan _e K.R.O. zelf misschien nog wel eens betreurt dat het is verdwe nen. Het gezelschapsspel ontbreekt na tuurlijk ook in „Tierelantijnen" niet, maar „Eensgezind wint" bleek ook al weer een variant op een vroeger door de K.R.O. ge lanceerde wedstrijd voor verloofde paren: Twe- keer één is één". Voor de Haarlemse rechtbank werd van morgen de reeds op 28 juni gedeeltelijk be handelde zaak tegen een 23-jarige cineast en handelaar uit Oostzaan voortgezet met het verhoor van een der getuigen, met de eis van de officier van Justitie en met het pleidooi van de verdediger. De cineast, die pas vanmorgen uit het huis van bewaring was ontslagen waar hij een straf had uitgezeten, zou in juli van het vorig jaar van een Beverwijkse autohande laar een filmprojector gekocht hebben, die hij betaald zou hebben met een ongedekte chèque ter waarde van duizend gulden. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, achtte oplichting bewezen en eiste een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar, waarbij hij er aan toevoegde dat hij in dit geval geen heil zag in heropvoeding omdat de vardachte reeds getoond had daar geen belangstelling voor te hebben. De verdediger, mr. B. W. Stomps, meende dat zijn cliënt zich niet aan oplichting had schuldig gemaakt omdat hij geen listige kunstgrepen had toegepast om de projector te verkrijgen. Op grond daarvan vroeg mr. Stomps vrijspraak. De rechtbank zal uit spraak doen op 27 september. ADVERTENTIE De jongerengroep „Trant '56" in het programma „Poppetjes op de ruit", van links naar rechts: Leo Nelissen (regisseur), Harry Bannink (pianist), Piet Baan (gitaar), Reinoud Anders, Tineke Gomes, Louis du Sée, Christel Adelaar, Ben Visser en Leo van Velzen. Peter van Hattum hoort er ook bij, maar staat niet op de foto. WONINGINRICHTING BEVERWIJK Geopend.8- iï.jo en i4 muur. Dinsd. tot i3U De inbraak te R ui go or d Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 41-jarige autohandelaar M. C. B. uit Am sterdam, tegen wie wegens medeplichtig heid aan de geruchtmakende inbraak in de Boerenleenbank te Ruigoord in de Kerst nacht van 1951, waarbij een bedrag van bijna 50.000 gulden was verdwenen, twee jaar gevangenistraf geëist, vrijgesproken. Ook door de Haarlemse rechtbank was deze verdachte, na een eis van drie jaar en zes maanden, van het hem ten laste ge legde vrijgesproken. De officier van Jus titie ging daarop in hoger beroep. De woning met landbouwschuur van de heer Kragt te IJsselmuiden is door brand verwoest. Hierdoor werden drie gezinnen dakloos. Het meubilair en de landbouw- inventaris gingen vrijwel geheel verloren. De verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van de brand is niet bekend. Er is nog een belangrijke wijziging in 'lp amusementssector te ermelden: Jules Je Corfe zal zijn Roulette dit seizoen alleen laten draaien wanneer hij er lust en stof voor heeft. Een zeer verstandige maat regel om overbelasting van en mentale roofbouw op deze talentvolle kunstenaar te voorkomen. In plaats daarvan zal De Corte samen met Emile Lopez en Jan de Door de arrestatie van een 18-jarige jongeman uit IJmuiden-Oost en zijn 17- jarige vriendin is de Yelsense recherche er, zo vernemen wij, vermoedelijk in ge slaagd een serie inbraken op te helderen, die de laatste tijd in Velsen en Beverwijk werden gepleegd. De politie heeft na lang speurwerk vol doende bewijsmateriaal tegen dit tweetal Kunnen opstapelen, om tot arrestatie over te gaan. Men meent hierbij onder meer ook de inbraak bij Kraak en De Mayer en bij Beemster's sigarenwinkel aan het Markt plein te hebben opgehelderd, terwijl diver se andere insluipingen, die met meer of minder succes werden verricht, eveneens tot klaarheid zouden zijn gekomen. De Bever wij kse politie bleek ook een appeltje met het tweetal, waarvan de jongeman de hoofdschuldige zou zijn, te moeten schillen. De jongeman is in dienst geweest bij de heer Schoos. die een strandtent in Wijk aan Zee exploiteert en dus viel de verdenking °P hem nadat daar enige inbraken waren gepleegd, waarbij wat geld en snoeperijen ontvreemd waren. Hij bekende ook schul- o!g te zijn aan deze inbraken. Het meisje en de jongen zijn inmiddels to Haarlem voorgeleid. Cler op zondagavonden optreden in het cabaret „Wegwijs", dat ii de plaats komt van „Kro'tje halfom". Alexander Pola doet daaraan dus niet mee. Het luisterspel van de zondagavond ver huist naar de door de KRO verzorgde vrij dagavonden, omdat de Katholieke omroep nu ook al aan een speciaal soldatenpro- gramma begint nu hebben we er vier, zoals het in Nederland behoort onder de titel „Lichte manoeuvres". Voorts komt er een tweede reeks van het vervolghoorspel „Sprong in het heelal", het BBC-succes „Journey in the space". Het worden nu, net als bij de BBC, af leveringen van veertig in plaats van twin tig minuten. Uit het voorgaande blijkt, dat de luister- spelproduktie dit jaar kleiner is dan an ders. Het wekelijkse zondagavondspel wordt immers een luisterspel om de veer tien dagen op vrijdag en door de reeks „En gij zult het aanschijn der aarde ver anderen" zal er ook op dinsdagavonden weinig ruimte voor het drama blijven. Maar ook de bron van luisterspelen vloeit veel minder. De grote luisterspelwedstrijd, die in 1955 een redelijk succes opleverde, is in 1956 niet door een nieuw succes gevolgd. Van de 134 teksten, die binnen kwamen, was er geen enkele, die door de jury gewaar deerd werd met het cijfergemjddelde 7, dat door de KRO tot limiet gesteld was be neden welke een tekst niet voor uitzending in aanmerking kwam. Plet hoogste cijfer, dat behaald werd, was 6 2'3. Teneinde te voorzien in de behoeften van het reper toire, zijn opdrachten verstrekt aan een aantal auteurs. Deze auteurs hebben opdracht gekregen tot het schrijven van een luisterspel voor de duur van 45 minuten. De enige eis, die gesteld werd, is dat het luisterspel geschikt moet zijn voor de Katholieke Radio Om roep. Juist, omdat het dinsdagavondreper toire in het teken geplaatst is van het thema „Christendom en Cultuur", was het gewenst om aan de luisterspelen van de zondag- en vrijdagavond geen soortgelijke eisen te stellen. Van de auteurs noemen wij: Henriëtte van Eijck, Hélène Swildens en Walter Breedveld, mr. Jan Derks, Tone Brulin, Paul Haimon, Reynier Heskes, Manus v. d. Kamp, Albert Kuyle, mr. Jan Ley ten, Louis Povel, Lambert Melissen, Frans van Oldenburg Ermke, Klaas Smelik, Johan Daisne en mr. Matheus Verdaasdonk. Voorts is een bijzondere opdracht ver strekt aan een vjjftal auteurs. Deze zijn aangezocht om een kettinghoorspel te schrijven. De eerste auteur schrijft het eerste deel; de tweede auteur schrijft hier op een vervolg enz. Na het vijfde vervolg schrijven de auteurs gezamenlijk een zes de deel, waarin zij tot taak hebben de moeilijkheden, die zij in de vijf vooraf gaande delen hebben opgestapeld, tot een redelijke ontknoping te brengen. Een litte raire grap dus, die eveneens ontspanning tot doel heeft. De auteurs van dit vervolg- spel zijn: Willy Cosari, Henriëtte van Eijck en Michel v. d. Plas, Jan Willem Hofstra en Edmond Nicolas. Van de TV-afdeling weinig of geen nieuws: men gaat op de oude voet voort, dat wil zeggen zonder toereikende studio ruimte en zonder financiële middelen. Wel krijgen de omroepen het volgende jaar een avond meer per week te „vullen", maar zonder financiële compensatie. „Het resul taat zal wel zijn, dat we van die avond afzien", zo zei TV-man Mettrop, maar de heer Rammelt probeerde nog een vleugje optimisme: „Wellicht, dat we juist door die gedwongen soberheid tot de vinding rijkheid komen welke de kijker vermag te boeien. Dat is al meer vertoond". Intussen hoopt de KRO zijn vergrote studiocomplex half oktober te openen. De nieuwe regelkamer is ('aarvan de belang rijkste aanwinst. Een commissie, waarin samenwerken de dienst luchthaven Schiphol, de rijkslucht vaartdienst, de gemeentelijke dienst der publieke werken en de KLM, heeft een rapport uitgebracht met een plan voor uit breiding van de luchthaven Schiphol. Dit plan is, ter vaststelling voorgelegd aan de Amsterdamse gemeenteraad. Men gaat uit van schattingen ten aanzien van het toe komstige verkeer en vervoer en van de daarop gebaseerde noodzakelijke capaciteit van de luchthaven. Het plan omvat een stelsel van twee maal twee start- en lan dingsbanen, geprojecteerd op een verkeers- areaal aan de rijksweg AmsterdamDen Haag, die voor een deel zou worden omge legd. De kosten worden geraamd op 180 miljoen gulden, waarvan 110 miljoen voor het banenstelsel en inrichting van bet ver- keersareaal, 50 miljoen voor gebouwen in dit areaal en 20 miljoen voor omlegging van, en werkzaamheden aan de wegen. In het rapport wordt gezegd, dat de jaren na de oorlog op Schiphol een snelle toeneming van het passagiersverkeer te zien hebben gegeven. Reeds in 1946 be droeg het aantal aankomende en vertrek kende passagiers meer dan het drievoudige van het in 1938 bereikte aantal van ruim 100.000. Op de Europese en intercontinen tale lijnen vond een sterke groei plaats. In 1954 werd een totaal van ruim 616.000 pas sagiers geboekt. De eerste negen maanden van 1955 laten ten opzichte van de over eenkomstige maanden van 1954 wederom een toeneming zien met bijna honderddui zend reizigers. Doordat de ontwikkeling zich nog in het beginstadium bevindt, be droeg de toeneming van de luchtvracht in absolutie zin minder dan die van 't passa giersvervoer. In 1954 bedroeg het vrachtvervoer ruim Voor de Haarlemse rechtbank stond van morgen een 45-jarige vertegenwoordiger uit Velsen terecht verdacht van verduiste ring van geld en een aantal horloges. De vertegenwoordiger had gedurende t n jaar horloges in zijn bezit, die toebehoorden aan een horloger uit Santpoort. Deze klok jes, die samen een monstercollectie vormden, moesten door de vertegenwoordiger als voorbeeld voor de te verkopen hoi'loges die nen, maar toen men afrekende bleek er een tekort van negen uurwerkjes co een be drag aan geld met een totale waarde van bijna vijfhonderd gulden te zijn. De verdachte gaf toe de horloges ten eigen bate verkocht te hebben. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, wees er op dat de verdachte reeds acht vonnissen achter de rug had en hij vroeg een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar, met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. Oberman, meende dat het een algemene fout is dat een vertegen woordiger alleen op provisiebasis werkt en hij vroeg de rechtbank dan ook rekening te houden met het feit dat de verduistering in een vrij troebele sfeer werd gepleegd. De uitspraak werd bepaald op 27 september. 21.500.000 kilogram. Ook het postvervoer vertoont vrijwel ieder jaar een stijging. Het aantal passagiers wordt geschat op 977.000 in 1960, 1.310.000 in 1965, 1.670.000 in 1970, 2.020.000 in 1975 en 2.720.000 in 1.985. Voor de vracht worden de tonnages geschat op 1960: 55.300, 1965: 93.000, 1970: 147.000, 1975: 198.000, en in 1985: 318.000. De commissie is van mening, dat de drem pelwaarde van het opgestelde plan ligt bij 300.000 a 350.000 ton. Indien er zekerheid zou zijn, dat dit vo lume nooit zou worden overschreden, zou gedacht kunnen worden over een beperkte opzet, die als consequentie zou hebben, dat uitbreiding dan ook niet zou kunnen plaats hebben. De commissie is ervan overtuigd, dat een dergelijke oplossing, welke „vast houwen" betekent, voor de Nederlandse luchtvaart en voor het economisch leven in Nederland, voorzover dit van de diensten van de luchtvaart gebruik maakt, ramp spoedig zou zijn. Het is om die reden, dat de commissie heeft gemeend een ruimere opzet te moeten projecteren die, naar gelang van de behoefte, in fazen kan worden vol tooid. Of het nu de kracht van precies een miljard waterstofbommen is ge weest - ik bedoel de sterkte van de explosie die zich vrijdagmiddag op de zon heeft voorge daan - kan natuurlijk niemand nauwkeurig be palen. Maar dat de zon nevlam van 31 augustus 1956 de historie in zal gaan als een uitzonder lijk grote en langdurige, is nu ja zonneklaar, om in 0tijl te blijven. Op de sterrenwacht te Utrecht, waar dr. J. Houtgast om half twee de vlam het eerst in de kijker kreeg, is deze lichtende vlek op het zonne-oppervlak drie uren lang waarneem baar geweest. „Het was er een van type UI, het grootste type dat we kennen en het is zelfs de grootste zonnevlam die wij hier in Utrecht ooit hebben waargenomen; misschien zelfs de groot ste uit de hele littera tuur", vertelde mij dr. C. de Jager, die vijftig fotoplaten spendeerde aan het maken van spectrum-opnamen. „Enorm brede en hel dere lijnen vertonen die opnamen", zei hij. Kortegolf-verbindingen vielen uit, het PTT-sta- tion „Nera" (Nederhorst den Berg Radio) deelde mede dat alle radiogolf lengten waarop de zon uitzendt gestoord waren en astronomen keken hun ogen uit op de ge weldige omvang van de gloeiende haard die zich ongeveer midden op de zonneschijf vertoonde- Het was éen langwer pige vlam en de grootste lengte besloeg een zesde deel van de zons-diame- ter (de middelllijn van de zon is 109 maal zo lang als die van de aard bol); men zou dus acht tien aardbollen naast el kaar op een rij moeten zetten om de lengte van deze vlam. aan te geven. Zonnevlammen, die licht afsteken tegen de achtergrond van het zonsoppervlak (in tegen stelling tot zonnevlek ken, die donkerder zijn) zijn plotselinge, hevige uitbarstingen van ultra violet licht; ze schijnen als platte koeken op het zonne-oppervlak te lig gen - anders dus dan de zgn. protuberansen, die als laaiende tongen uit het oppervlak omhoog- schieten. Hun verschijning gaat gepaard met de uitzen ding van zowel licht straling als deeltjes straling. De laatste legt de loeg door de wereld ruimte trager af en kan in onze aard-atmosfeer het optreden van noor derlicht veroorzaken, waarover intussen deze keer niets is gemeld. De verschijning van zonnevlammen hangt, evenals die van zonne vlekken, kennelijk sa- Detailfoto van de zon met zonnevlammen (licht) en zonnevlekken (donker). men met de beroemde maar nog steeds ondoor gronde elfjarige periode toaarin de activiteit van de zon telkens toe- en afneemt. De zon gaat momenteel weer een hoogtepunt in haar acti viteit tegemoet en dit maximum wordt ver wacht in 1957- 58 (van daar dat men het Inter nationale Geofysische Jaar in deze periode heeft „geplanned"; het programma ervan omvat ook zonne-onderzoék. Het laatste zonne- maximum viel in 1947; het daaropvolgende mi nimum in 1954. Beide waren records: nog nim mer tevoren had de zon zoveel vlekken en der gelijke vertoond als in 1947 - nooit eerder was zij zo vlekkeloos als in de minimumperiode van 1954. Sommige astrono men verwachten van het komende maximum op nieuw een record, op grond van de nu reeds waarneembare heftig heid waarmee allerlei verschijnselen op de zon gepaard gaan. G. v. W. Om de nieuwsgierigheid gaande te houden naar de aardsatelliet, die vol gend jaar in de Amerikaanse staat Florida aan de Atlantische Oceaan zal worden afgeschoten, heeft een teke- naar weer eens beproefd een tipje van de sluier op te lichten. De bol, die een doorsnee heeft van ruim een halve meter wordt onder de codenaam „Pro ject Vanguard" te Detroit in de staat Michigan vervaardigd. Hij zal worden afgeladen met allerlei instrumenten en met een snelheid van bijna 29.000 kilometer per uur tussen vijfhonderd en achthonderd kilometer hoogte om de aarde cirkelen. Het is niet bekend hoelang de satelliet in de lucht zal blijven. De schattingen variëren van enkele uren tot dertig dagen of nog langer. MONTEVIDEO. Tijdens het bezoek dat de president-directeur van de K.L.M. de heer I. A. Aler, dezer dagen aan Mon tevideo heeft gebracht, heeft deze lucht- vaartdeskundige in een interview met United Press enige aspecten van de inter nationale luchtvaart belicht. De heer Aler zei, dat de luchtvaart in 1960 de scheepvaart voorbij gestreefd zal zijn wat het passagiersvervoer betreft. Het vliegtuig heeft het schip niet ver drongen, maar nieuwe mogelijkheden ge opend. Op het ogenblik is de verhouding van het aantal mensen dat over de oceanen reist 60 procent per schip en 40 procent per vliegtuig. Maar wij verwachten in 1960 de verhouding vijftigvijftig gepasseerd te zijn, aldus de heer Aler. Hij meent dat de straalvliegtuigen niet de opvolgers zullen worden van de toestellen met zuigermotoren, doch veeleer een aan vulling daarvan. Het intercontinentale net van „jets" zal een net met wijde mazen zijn, dat zal passen bij een net van nauwe mazen met langzamer vliegtuigen en dat zal overlappen. Het wachtwoord is aan passing. Grotere schepen hebben diepere havens nodig en snellere behandeling van schip naar kade. Moderne methoden van luchtvervoer eisen voorzieningen op de in ternationale vliegvelden. Nadat de heer Aler verteld had over de plannen van de K.L.M. tot de aankoop van nieuwe toestellen in de komende jaren, zei hy dat de technische kennis, verkregen uit de praktijk met militaire straalvliegtuigen, een aanwijzing is dat deze vliegtuigen een nieuw tijdperk in het luchtvervoer inlui den. Hoewel het geluid buiten misschien nog een probleem is, zijn deze vliegtuigen, wat hun eigen interieur betreft, buitenge woon rustig, zonder trilling. Dit, gecom bineerd met de hogere snelheid en daar door kortere reisduur, zal ze zeer comfor tabel voor de passagiers maken. Expansie van luchtvervoer Hij is van oordeel dat het luchtvervoer in het algemeen, speciaal in de volgende tien jaren in de gehele wereld sterk zal toenemen. Verwacht wordt dat in 1960 tweemaal zo veel passagebewijzen verkocht zullen worden dan in 1954 en dat de vrachtvervoercijfers zich verdrievoudigen zullen. Aler zeide dat hij wat deze veron derstelling betreft misschien nog aan de bescheiden kant is. Van alle gebieden op de continenten heeft Zuid-Amerika een geweldige toekomst voor de verdere ont wikkeling van zijn natuurlijke rijkdom men. Rekening houdend met deze twee fac toren moet de toekomst van de luchtvaart in Zuid-Amerika wel rooskleurig zijn. Aler, die het interview verleende in zijn hotel in Montevideo, was de derde leider van een Europese luchtvaartmaatschappij die Uruguay binnen enkele maanden be zocht. Directeuren van de Air France en de Duitse Lufthansa gingen hem voor. Hij brengt thans een bezoek aan Brazilië. Achtentwintig maal moest het gordijn van de „Hamburger Kammerspiele" gehaald worden na de première van de toneelbewer king van „Schipper naast God" van Jan de Hartog. In tegenstelling tot de opvoering van 1949 in de Hamburgse schouwburg reageer de het publiek thans sterk op dit vluchte- lingendrama, dat door de Nederlands-Duitse auteur Rolf Italiaander voor het Duitse to neel werd bewerkt. Besloten is veertig voor stellingen van „Schipper naast God" te ge ven. De critiek op het stuk in de pers is on verdeeld gunstig. Men leest uitlatingen als: „Het heeft niets aan actualiteit ingeboet" en „aan de morele kracht van dit drama van Jan" de Hartog kan niemand zich onttrek ken". Bij de opening van het 45ste cursusjaar van de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding, die woensdagmiddag in het Haagse gemeentemuseum plaats vond, heeft de rector van deze onderwijsinrich ting, de heer J. C. Marx, medegedeeld, dat de opleiding m.o. gymnastiek voor de ko mende jaren vierjarig is geworden Dit houdt mede verband met komende wijzi gingen in de exameneisen. De heer Marx wees op het ontstellende tekort aan leraren m.o. en op de goede rijkssubsidieregeling, die dank zi| het vooruitstrevende beleid van staatssecreta ris mej. Van de Waal tot stand is geko men. Hierdoor kon het studiegeld worden verlaagd. Onder leze subsidieregeling valt ook de opleiding tot de m.o.-bevoegdheid gymnastiek. De spreker uitte zijn verwon dering over het feit. dat de gemeentelijke autoriteiten in grote deler van ons land die dit lerarentekort dus ook moe'en voe len geen steun aan de opleidingsinsti tuten voor de m.o. bevoegdheid gymnastiek verlenen. Hij wees verder op de ontstel lend slechte huisvesting van de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding, waar bijvoorbeeld de cursus tot opleiding voor de staatsbevoegdheid heilgymnastiek en massage op een zolderruimte moet wor den gegeven. Wegens de gewijzigde route van de „Si bajak" zijn de tijdstippen waarop de lucht postcorrespondentie aan de opvarenden kan worden verzonden als volgs gewijzigd: Kaapstad (24 sept.); Freemantle (4 okt.); Melbourne (11 okt.); Sydney (13 okt.). De data geven aan wanneer de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd. i

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13