Fa. B. ENGELENBERG West Europa geniet nog steeds een ongekende welvaart Veroordelingen en verbod voor vertoning „Rock 'n roll" Groot Brittannië en Denemarken zijn de enige landen die achter blijven Commando's 3 OFFICiëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN De eerste vonnissen van Poznan Regering heeft iets van de opstand geleerd Rnts amnestie-aanbod op Cyprus werd genegeerd Televisie-uitzending over de Oceaan Zonnevlekkenstand maakt experiment mogelijk Westduitse industrie gaat 1230 vliegtuigen bouwen Op ministerie van Justitie gaan de ambtenaren zontekort inhalen Anoniem Stammenoorlog in diepst van Peruaanse oerwoud DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 GENèVE (United Press) Groot-Brit- tanriië en Denemarken hebben nog: steeds een grote achterstand op de bloeiende economie van de rest van Europa, zo wordt in het tweede kwartaalrapport van de K.C.E. (economische commissie voor Euro pa van de UNO) over 1956 geconstateerd. Nadat de moeilijkheden als gevolg van de strenge winter merendeels waren over wonnen, was bijna overal de expansie een algemeen verschijnsel. De hausse-omstan digheden waren hel duidelijkst in Frank rijk. West-Duitsland en Nederland. De E.C.E. waarschuwt dat de voortdurende stijging van het overschot op de Westduitse betalingsbalans spoedig moeilijkheden kan veroorzaken voor andere landen waar de tendens tegenovergesteld is. In het overzicht wordt gezegd dat Groot- Brittannië en Denemarken het eerst maat regelen tegen de inflatie namen en waar de noodzakelijke verschuiving van arbeiders, investering en produktie als resultaat daar van, langzaam en ongemakkelijk verliep. Gedurende het tweede kwartaal van dit jaar namen verscheidene andere landen maatregelen om de hausse in bedwang te houden en de spiraal van lonen en prijzen te drukken: de Sandinavische landen, Frankrijk, België, Nederland, Turkije, Ier land en in mindere mate West-Duits land. Geen van die maatregelen was zo drastisch als die welke vorig jaar of vroe ger genomen zijn in Groot-Brittannië en Denemarken, en de uitwerking is nog niet ten volle duidelijk. Het enige land dat in staat is geweest de teugels wat te laten vieren was Griekenland. Over het algemeen stijgt de index der kosten van levensonderhoud nog steeds in de meeste Westeuropese landen. In Finland. Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen en Zwitserland baart het tempo van de stijging in do eerste helft van dit jaar ernstige zorgen. De uitwerking van de strenge winter op de agrarische produktie is over het alge meen overwonnen door opnieuw zaaien in de lente. De tarweoogst zal, zelfs in het zwaar getroffen Frankrijk, waarschijnlijk niet minder zijn als in 1955. De Europese graanimport zal nauwelijks iets of mis schien in het geheel niet groter zijn dan in dat jaar. De telers van olijven, ander fruit en wijnen in Zuid-Europa, speciaal die in Frankrijk en Italië, hebben de meeste schade geleden. De economie van de Oosteuropese landen is over het algemeen in goede conditie, met een stijgende produktie in alle takken, voor een groot deel als gevolg van de stijging van de arbeddsproduktiviteit. De oogst- vooruitzichten zijn er uitstekend. De reële lonen zijn gestegen, met uitzondering van Polen. Er is enige achterstand in Polen, ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13252 ..FESTO" SCHUURMACHiNES (Van onze correspondent in Wenen) Naar aanleiding van de onlusten in Poz nan (Posen) zijn de eerste vonnissen uit gesproken tegen drie jongens van achttien en negentien jaar, die tot anderhalf jaar respectievelijk 9 maanden gevangenisstraf werden veroordeeld. Zij hadden van de verwarring in de stad misbruik gemaakt en daarbij twee aktentassen, een koffer, kledingstukken, een radio en een reken machine gestolen. Een vrouw van 45 jaar, die de radio had geheeld, kreeg drie maan den gevangenisstraf. Na dit begin verwacht men dat spoedig ook de ernstiger gevallen in behandeling zullen komen. Hoe echter het oordeel ook moge uitval- 'en, Poznan is in elk geval een waarschu wing voor de regering geworden. Dit blijkt onder meer daaruit dat het „SEJM", het Pcolse parlement, opeens weer als actieve volksvertegenwoordiging op de voorgrond is gekomen en een veel sterker gehoor blijkt te hebben voor de eisen en noden van de bevolking dan voor het communis tische partij-apparaat. Premier Cyrankie- wicz heeft dan ook voor het ,,SEJM" ver klaard, dat in de laatste tijd 3.250.000 ar beiders loonsverhoging hebben gekregen, al moest hij eraan toevoegen, dat 600.000 loontrekkers en gesalariëerden voorlopig nog van deze verbetering verstoken moe ten blijven. Er zijn nog andere wantoe standen, waarop het Westen al jarenlang beeft gewezen en die de communistische leiders nu pas ontdekt schijnen te hebben, bijvoorbeeld het urenlang staan in lange rijen voor de winkels die over veel te wei nig consumptiegoederen van goede kwali teit beschikken. Door dergelijke wel wat laat gekomen ontdekkingen is de partij voorzichtiger en bescheidener geworden. Daarom wil men voorlopig geen propagan da maken met de trotse vijf-jaren-plannen, doch zich alleen bezig houden met de uit voering van de nodige projecten voor de duur van één jaar. Bescheidenheid is in Polen wel op haar plaats, want ondanks alle zogenaamde vriendschappelijke be trekkingen met de Sovjet-Unie bevinden zich nog altijd duizenden Polen in Rusland die niet gerepatriëerd zijn. Pas in de laat ste dagen is een Poolse delegatie naar Mos kou vertrokken om dit vraagstuk ter spra ke te brengen. NICOSIA (Reuter) De termijn, waar- h Cyprische opstandelingen gebruik kon- 'en maken van een Brits aanbod tot am- 'cstie, is afgelopen zonder dat één lid van de EOKA zich bij de autoriteiten heeft ?emcld. De gouverneur van het eiland, dir John Harding, heeft in een verklaring medegedeeld, dat de termijn niet zal wor den verlengd. Het aanbod was op 22 augustus voor het eerst gedaan. Oost-Duitsland en enigermate in Hongarije. In Polen is uitdrukking gegeven aan ongeduld, niet alleen in Poznan op 28 juni, doch ook in de toon van de opmerke lijk openhartige openbare discussie over de economische politiek. Overal in Oost- Europa wordt in het openbaar veel critiek geleverd op de oude, onbuigzame normen van de planning. De autoproduktie beleeft in West-Europa een hausse, met uitzondering van Groot- Brittannië. In alle producerende landen op het continent blijven de verkopen in bui ten- en binnenland stijgen. De expansie plannen geven de aanwijzing dat tegen 1960 de Westeuropese industrie jaarlijks tussen de 3% en 3'A miljoen auto's zal produceren. In het rapport wordit er op ge wezen dat slechts door prijzen laag te hou den en het oog te richten op nieuwe inkom- stenniveaux deze industrieën kunnen hopen deze auto's te verkopen, ondanks het feit dat de Europese automarkt nog steeds een expansie vertoont van ongeveer tien per- cen per jaar. NEW YORK (U.P.) De National Broadcasting Company deelde gisteren mee, dat zij in samenwerking met de B.B.C. zal trachten, om aanstaande zondag directe televisiebeelden over de Atlantische Oceaan te zenden. Deze poging is gebaseerd op de tegenwoordige activiteit van de zonnevlek ken, die bevorderlijk is voor transmissie van televisietekens op de lange afstand. Als de proefneming slaagt zal de N.B.C. een gedeelte van het B.B.C.-programma opnemen in haar „wide world program". Daartegenover staat dat de B.B.C. opnamen uit het N.B.C.-programma zal vertonen. Voor het experiment heeft de B.B.C. drie T.V.-ontvangers uit haar studio's naar New York gezonden. De N.B.C. heeft het zelfde aantal ontvangers naar Londen ge- ex pedieerd. De uitwisseling van ontvangers was noodzakelijk, omdat het Engelse systeem met 405 lijnen per beeld werkt en het Amerikaanse met 525 lijnen opereert. Bo vendien gebruiken de stations verschillen de frequenties. Speciaal voor dit experiment zijn een aantal enorme „Rhombic"-antennes ge bouwd bij Riverhead op Long Island. Men heeft juist deze plaats gekozen omdat de antennes hier ver genoeg verwijderd zijn van de stadsinstallaties. Er kunnen nu geen storingen optreden. Het „wide world pro gram" is in de lucht van half negen tot half tien. Er zullen twee pogingen worden gedaan om de B.B.C. op te vangen. De wijze waarop de zonnevlekken zich nu vertonen, kan, naar men aanneemt, ver scheidene maanden duren. Het ligt in de bedoeling gedurende die tijd de proefnemingen voort te zetten. DUSSELDORP (Reuter) De West duitse vliegtuigindustrie zal 1230 vliegtui gen voor het grootste deel in buiten landse licentie bouwen. De bouw van dit aantal vormt een onderdeel van een programma dat in de eerste fase voorziet in de bouw van 2383 toestellen voor de Westduitse luchtmacht. De Westduitse luchtmacht zal 471 toe stellen in het buitenland kopen en 682 stuks ontvangen als gift volgens de leen- en pachtovereenkomst met de Verenigde Staten. Van deze 682 toestellen zijn 558 F-84 jachtbommenwerpers en RF-84F ver kenningsvliegtuigen. ADVERTENTIE LONDEN (U.P.). De Amerikaanse jazz- film „Rock around the clock" is nu in vele Engelse steden verboden en verschillende bioscoopdirecties hebben besloten de film niet in hun programma's op te nemen. In meerdere theaters en door zeven ge meenteraden werd de film verboden na ongeregeldheden. In Manchester zijn al enkele wilde jongelieden veroordeeld. „Het zou veel beter zijn als de politie vrij had gestaan jullie zo aan te pakken dat jullie werkelijk iets hadden om van te springen en te wiebelen", zei de rechter zinspelend op „Rock 'n roll". Tien van de verdachten, waarbij zeven jeugdige personen waren, werden veroordeeld tot boeten van vijftien tot twintig gulden. De gemeenteraad van de stad Blackburn heeft de vertoning van de film eveneens verboden naar aan leiding van ongeregeldheden. Voor een Londense rechtbank werden gisteren een bouwvakarbeider en een win kelbediende beboet met tien shillings we gens „beledigend gedrag" in de volkswijk „Elephant and Castle" waar een menigte jongelieden, die pas de film hadden gezien het verkeer tot stilstand brachten door midden op straat te gaan hossen. De Arthur Rank-organisatie, die de film in al haar theaters draait, heeft besloten Hoogtezon en vitaminepillen De ambtenaren en arbeidscontrac tanten van het ministerie van Justitie zullen bij wijze van proef in de gele genheid worden gesteld een hoogtezon- kuur te ondergaan. Nu de afgelopen zomer zo weinig zon heeft gebracht wil men trachten door een zodanige kuur de weerstand van het lichaam te ver groten en de vatbaarheid voor de infec tieziekten van de winter te verminde ren. In overleg met de medische inspec teur van het departement zal bij wijze van proef voor rekening van het minis terie een aantal hoogtezonlampen wor den gehuurd voldoende voor een of' twee kuren, welke in het algemeen zes weken duren. De bedoeling is het perso neel van de departementale afdelingen in de gelegenheid te stellen tussen acht uur 's morgens en half zes 's middags, derhalve ook gedurende de kantoor uren, de kuur te ondergaan. Aan de deelnemers van de kuur zullen ook gratis multivitaminetabletten worden verstrekt. om de film niet meer op zondagen te ver tonen. Een woordvoerder zei dat de zon dagavonden voor de bioscopen vaak moei lijkheden opleveren. De-meeste moeilijk heden onstaan tot nu toe „swingen", ge weldpleging en vandalisme binnen de bioscopen en erbuiten zijn altijd op zon dagavonden voorgevallen, enkele uitgezon derd. Een woordvoerder van de Columbia film-maatschappij, die de rolprenten ver huurt, heeft gezegd verbaasd te zijn over het ingrijpen van de autoriteiten. Hij zei dat de film in driehonderd bioscopen in heel Engeland vertoond was „zonder moei lijkheden" bij de meeste bioscopen. In de meeste gevallen hebben de gemeenteraden gehandeld op advies van de politie. Sinds een reclamezuil mij met brandend-rode letters het bevel toegeschreeuwd heeft: „Léés die krant!" word ik voortdurend geplaagd door het onrustbarende probleem, wel ke strafmaatregelen de redac tie van die krant tot haar be schikking heeft om de weiger- achtigen te dwingen en hoe zij erachter komt, dat iemand haar commando lekkertjes ontduikt. Ofschoon ik van nature gaarne bereid ben zoveel mo gelijk mensen zoveel mogelijk plezier te doen, heb ik wel licht met velen onder u de vervelende eigenschap, ge- r. igd te zijn averechts op een bevel te reageren. Het zal wel een uit hei verre verleden overgeërfde, anarchistisch-ge- richte, rudimentaire spiegel- effectcomplexreactie zijn dat komt wel meer voor en men doet er weinig tegen. Zo iets moet slijten en dat zal het dan ook wel. Maar nog steeds wekt een rechtstreeks bevel bij mij de spontane lust op, juist het omgekeerde te doen. Niet iedereen heeft dat. Ik ken iemand, die het alom-bekende commando: „Doe méér met kaas!" tot richtsnoer van zijn leven heeft gemaakt. Deze volgzame natuur heeft alles met kaas gedaan wat er uit menselijk oogpunt mee gedaan kon worden. Hij heeft bijvoor beeld een handzaam karretje voor zijn kinderen gebouwd uit een oude kinderwagen en er vier platte Goudse kazen als wielen onder gezet. Ik moet zeggen dat een dergelijke toepassing van een der be kende nationale produkten verre perspectieven opent. Men kan er nog véél meer mee doen, als men nadenkt. En ongetwijfeld is het bevél dan ook mede bedoeld als sti mulans voor het nationale ver nuft. De zorgvuldige beschouwing van reclamezuilen die hier mede dringend wordt aanbe volen behoedt de burger voor het in argeloze onwetend heid overtreden van bevelen, waardoor hij zichzelf in grote moeilijkheden zou kunnen brengen. Hij kan bijvoorbeeld de vriendelijke doch veel betekenende aansporing lezen, uitgaande van de Landmacht: „Zorg dat je er (ook) bijkomt!" Zeer subtiel is hierbij, door dat „ook" tussen haakjes te zetten, aangegeven dat men niet bevreesd behoeft te zijn, de enige te wezen. Aangezien in onze straat onlangs nog een negentienjarige jongeman dooi de militaire politie is opge haald, omdat hij niet op tijd gezorgd had er (ook) bij te komen, is een waarschuwing tot oplettendheid niet over bodig. Aardig is ook de opdracht, die ons via de reclamezuilen gegeven wordt, om steeds meer en uit alle macht thee te drin ken. Deze opdracht gaat ver gezeld van een dringende ne ven-aanwijzing, luidend: „Doe er minder water bij." Let wel, men behoeft niet mèèr thee te gebruiken, doch men moet er minder water bijdoen. Het on derscheid is navrant. Een on dubbelzinnig bevel om uw theepot voor de helft met thee te vullen, heeft men te kwet send geacht. Men heeft een concessie aan de vrijheids drang gedaan en de opdracht beperkt tot een beteugeling van het theewatergebruik. Wanneer u een dezer dagen een proclamatie van de ver enigde waterleidingbedrijven onder ogen mocht komen, die u voorschrijft: „Doe méér met water!" dan' weet u, dat dit niet op theezetten slaat. Integendeel. Men moet zich dan toeleggen op het doen van dingen met water, die men tot voordien zonder water placht te verrichten. Het schenken van water bij fuifjes en fees ten zou een aardig begin zijn van uw pogingen, om ook aan dit nieuwe bevel consciëntieus te voldoen, zoals het een recht geaard burger betaamt. Wij mogen aannemen dat u tussen de bedrijven door niet zult vergeten, de commando's „Eet meer fruit, loop op leren zolen, vlees hoort erbij, vlieg er eens uit met een boek en doe meer met gas" op te vol gen. Mocht een ervan u eens door het hoofd gaan, dan kan men deze tekortkoming des noods in de daaropvolgende dagen met verdubbelde ijver goedmaken, zonder dat dade lijk strafmaatregelen worden getroffen. Er wordt zeer soe pel met deze voorschriften om gesprongen. Maar toch, zoals gezegd, die dwang gaat een mens wel eens hoog zitten. Men weet ten slotte dat men op deze wereld vele heren te dienen heeft en dat alle gezag van boven komt maar men moet het niet te bont maken. Dit hebben trou wens vele instanties begrepen Zij hebben beseft dat een ma tig mens zijn vrijheid waard is en zo wordt men bijvoor beeld geheel vrijgelaten in de bepaling van de hoeveelheid gedestilleerd, die men perio diek tot zich moet nemen. Ook tot het maken van vliegreizen wordt men nog niet. direct ge dwongen. Wat dit laatste be treft, bepaalt men zich tot het verwijt, dat vliegen veel goed koper is dan sommige laste raars beweren daarbij te kennen gevend dat de term „goedkoper" niet synoniem met „gratis" mag worden ge acht. Nóg sympathieker gedragen zich de voortbrengers van bier. Inplaats van de burgerij een dwingende plicht tot een be paald biergebruik op te leggen, hebben zij zich op het veel subtielere terrein der verlei ding begeven door hun pro- dukt aan te prijzen als een soort van onweerstaanbare godendrank. Wel komt her haaldelijk bij het vernemen van de uitroep: „Het bier is weer best" de geniepige ge dachte bij mij op, dat het dus blijkbaar een hele tijd bijzon der beroerd moet zijn geweest. Ik kan dat echter niet beoor delen. Er is een categorie onder nemers, die op zeer onrecht vaardige wijze zijn uitgesloten van het uitvaardigen van be velen aan de gebruikers hun ner produkten of diensten. Artsen en advocaten bijvoor beeld kunnen zich nooit eens met een dwingende proclama tie tot het volk richten, aan gezien zij op straffe van sanc ties gehouden zijn tot zwijgen in alle talen. De artsen hebben enkel de mogelijkheid, op uit voerige wijze mededeling te doen van de data waarop zij er zijn, niet zijn en weer terug iijn, doch de advocaten zijn gans met stomheid geslagen. Zij mogen slechts mededelen dat zij verloofd of getrouwd zijn, welke bekendmaking al heel weinig lieden ertoe bren gen zal, eens wat meer rechts kundige bijstand te vragen. Wat de artsen betreft, zou een collectief van de medische wetenschap uitgaand bevel „Wees meer ziek" op ernstige tegenstand stuiten, doch zij zouden natuurlijk een enigs zins subtieler, vorm kunnen kiezen, op de wijze der brou wers: „Het serum tegen de pest is weer best", of iets van dien aard. De tandartsen zou den met: „Trek ze er eens uit" een heel eind kunnen komen, ofschoon bij hun cliënten het misverstand zou kunnen rijzen dat zij het zelf kunnen doen. Zeer intrigerend werkt altijd nog de regelmatig aan het pu bliek verstrekte opdracht: „ad verteer in dit blad". In kan mij voorstellen dat sommige lieden, die overigens gaarne hun burgerplicht in deze zou den nakomen, enigszins zitten met het probleem wat zij nu eigenlijk in hun advertentie moeten zetten. Ter geruststel ling zij dan medegedeeld, dat dat er weinig toe doet. Er zal minder op de wezenlijke in houd dan op de aardige sa menstelling en de gezellige woordkeus worden gelet. Men kan altijd iets te koop aan bieden wat men niet bezit, en eventuele reflectanten mede delen dat het maar voor de aardigheid was. Een andere methode, die zeer veel genoe gen biedt, is ook, dat men een advertentie samenstelt in on geveer deze vorm: „Bej. H. v. g. h. z. sl. k. m. voll. pens. e. hu. verk. Zond. e. maand. o. n. t. br. o. no. 2345 bur. v. d. bl.". Men ziet dat steeds meer doen x en dat is wel een bewijs, hoe onderhoudend deze methode is. Overigens moet er wel op worden gewezen, dat men van alle, in deze uiteenzetting ge noemde verplichtingen, niet dan om zeer ernstige, dwingen de redenen dispensatie kan krijgen. Men zij dus attent. J. L. occcccoccoaxoccococccccoco De vrijheid gaat hier in het vakantie buitenland in het geel met een blauw streepje gekleed. Ik heb een geel hem- metje met een hemelsblauw streepje aan, met helemaal geen das. Da's een van de mooie dingen van het buitenlands ver toeven: je mag de gekste kleertjes aan hebben. Voor een man met hoge opvat tingen omtrent conventies en uiterlijke stelregels is dat in het begin wel even on wennig. Als ik thuis zo rond liep als hier aan het meer, zou ik niet lang rond lopen. Ik zou voor de joelende menigte moeten vluchten. Bovendien zou mijn maatschap pelijke status wankelen: met zonder das zou ik op geen cocktail-party toegelaten worden en waar blijf je dan? Maar in dit dorp heb je geen cocktail- parties. Ik wed dat ze niet eens weten wat dat is. In het enige cafétje zitten ze alle maal glaasjes Vermouth en zwarte koffie te drinken er. er zijn geen toastjes met dingetjes op prikkertjes bij te bekennen. Een vreemd volkje. Totaal verstoken van cultuur. Ik geloof trouwens dat het hier geen mens iets kan schelen of ik wel of niet een das héb. En als ik een purperhemd met rode blokken zou dragen, zouden ze nog niet kijken. Misschien omdat ze niet weten wie ik ben. Dat heb ik met opzet zo gedaan. Aan niemand gezegd dat ik ik ben. Volstrekt anoniem gebleven. Het hotelle tje houdt er geen gastenboek op na. Zodat ik niet voor de gewetensvraag gesteld ben mij bekend te maken of vanwege de geestelijke rust een pseudoniem te kie zen. Zo is het goed. Niemand weet dat ik memme gele hemd ik ben en dus geen bloemen en fanfares bij mijn intrede in dit dorp en niet de last van welkomstspeeches door de burgemeester en de gouverneur van de provincie. Gewoon een toerist als ieder ander. Dat was mijn bedoeling. Zo ben ik nou. Altijd bescheiden. Dat hemd zonder das is overigens geen gezicht. Telkens als ik mij zelf in de spie gel in de gelagkamer zie, schrik ik even. Als iets waar is dan is het de oude volks wijsheid: „Het hemd maakt de man". Ik zou daar aan toe willen voegen: „Zonder das bent u niet wie u was". Met dat korte broekje zou ik trouwens ook niet graag over de Grote Markt lopen. Het is splinternieuw en beige en het laat de schonkige knieën en kuitpartijen zicht baar voor de menigte. Ik had er nog een liggen uit mijn padvinderstijd. Maar dat zat een weinig krap. Zodat ik maar in eens alles on alles heb gegooid en een nieuw ben gaan kopen. Als u mij nu zag zitten zou u schrikken. Meer Buffalo Bill dan de impeccabele meneer die u gewend bent. Ik denk dat u moeite zou hebben mij te herkennen. Ik heb mij trouwens niet eens geschoren vanochtend. Doen de dorpelingen hier ook niet en ik wil mij niet van hen onder scheiden. Ik wil één der hunnen zijn. Ik wil in hun gemeenschap opgenomen wor den. Eenvoud siert de mens. Maar ik beloof u dat ik thuis weer eens een das zal omdoen en het witste hemd dat moeder ooit zag. En de knieën bedekt. Ik zal u niet voor een ontgoocheling zet ten. ELIAS LIMA (United Press) In de afgelegen provincie Requena van Peru is een stam menoorlog uitgebroken en de autoriteiten hebben niet kunnen vaststellen wat de oorzaak van het conflict is. In juli zijn bij een overval in het stroom gebied van de rivier Tapiche een plan tage-arbeider gedood en drie gewond. De overval werd gepleegd op een rubber plantage. En er zijn meer onlusten ge rapporteerd. Een Fransiscaner missionaris, pater Manuel Gaztelu Urrutia, die na vier jaren in het oerwoud in Lima terugkeerde, heeft de berichten over de onlusten naar de beschaafde wereld gebracht. De missio naris in kwestie vertelde dat er een ge rucht loopt, volgens hetwelk Brazilianen aan de grens de onlusten hebben opge wekt, in een poging om Peruaanse neder zettingen in het grensgebied terug te drijven. De opstandige stammen zijn de Remos, de Mayos en de Marubos. Deze stammen wonen langs de Tapiche, ver buiten de beschaving. Bij de reeds vermelde overval op een rubberplantage blijkt een stam met vuur wapens uitgerust te zijn geweest. De missionaris heeft bij de Peruaanse regering aangedrongen op het uitzenden van gewapende eenheden naar het binnen land van Peru teneinde de aanstokers van de onlusten op te sporen. Volgens de verklaringen van de priester zijn de Remos, de Mayos en de Marubos in 1910 gekerstend. Naderhand gingen de stammen weer terug naar het heidendom, en ontweken zij het contact met blanken. De mensen in de nederzettingen langs de Tapiche zijn afkomstig uit de provincie San Martin, op de oostelijke hellingen van de Andes, en hebben zich onder de inboor lingen gemengd. In hun nederzettingen be zoeken de inboorlingen de scholen en trou wen zij met kerkelijk ceremonieel.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5