Zwanenburgs zuiveringsinstallatie gereed, maar nog niet in gebruik Jubileumconferentie in Haarlemse Zuiderkapel Dit zou ook iets voor U zijn Excursie door Haarlemmermeer Plannen in voorbereiding voor aanleg zwembad in Lijnden Amsterdamse Beurs 11 Industrieterrein Welvarend dorp Rijk zal verdwijnen Burgerlijk Pensioenfonds Uitkeringen in 1957 op 300,6 miljoen geraamd Lezing voor Vereniging voor Paedagogiek Ds. Steenbeek sprak over moderne jeugd" Huwelijken tussen Belgische en Nederlandse onderdanen Elektrische dialoog in Brinkmann Arbeiders-Esperantisten vierden dertigjarig bestaan LISSE ONZE SPORTFILMVOORSTELLINGEN VAN PARUS TOT DUSSELDORF r TOUR DE FRANCE 1956 FINALES WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Receptie firma Swaalf Programma Humanistisch Verbond in Haarlem S.E.R. in het ongelijk gesteld WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT INDIEN ALLE EIGENAREN van gronden in de omgeving van Zwanenburg (gemeente Haarlemmermeer) medewerking hadden verleend dan zou mogelijk do rioolzuiveringsinstallatie aldaar in gebruik genomen zijn. Er onbreekt echter nog een stamriool van vijfhonderd meter, dat pas aangelegd en aangesloten kan worden op de installatie, als uitspraak is gedaan in een onteigeningsprocedure. De beslissing is spoedig te verwachten en mogelijk zal het restant van het werk begin volgend jaar uitgevoerd kunnen worden. De installatie is gereed en zal vrijdagmorgen officieel aan het gemeentebestuur worden overgedragen. De leden van de gemeente raad van Haarlemmermeer kregen dinsdag tijdens hun jaarlijkse excursie door de gemeente een indruk hoe de installatie werkt; jammer was het, dat de halve kilo meter riool ontbreekt, anders zouden zij gezien hebben, op welke wijze het water mechanisch wordt gereinigd en hoe compost gemaakt wordt. De nieuwe installatie krijgt een belang rijke taak ten bate van de volksgezondheid in Zwanenburg te vervullen, waar in de afgelopen jaren industrieën tot stand ge komen zijn, scholen en vele huizen ge bouwd werden. Deze ontwikkeling, die zich in de toekomst nog zal voortzetten, gaat gepaard met het treffen van hygiënische maatregelen. Vroeger kwamen de riolen ais ze er waren, op sloten en tochten uit. In het dorp Zwanenburg zijn riolen aange legd en zij worden aangesloten op de instal latie, die nabij de Ringvaart gebouwd is. Via het nog aan te leggen riool komt het rioolwater in een kelder, waar de rfpte stukken vuil opgevangen worden. Het water wordt langs kanalen verder ge stuwd, waarna zand verwijderd wordt. Het mechanisch gezuiverde water stroomt naar de Ringvaart. Ook is een slijkgisttank van elf meter hoog gereed gekomen. Daar zal compost gemaakt worden, bestemd voor kunstmestbedrijven. Zwanenburg breidt zich uit mede dank zij het feit, dat er zich industrieën vestigen. Er is daar een mooi terrein beschikbaar, dat voor agrarische doeleinden niet te ge bruiken was. Reeds zijn fabrieken geopend, een broodfabriek is in aanbouw en dezer dagen wordt begonnen met het ophogen van een flinke oppervlakte, waarvoor de gemeenteraad een krediet van 230.000, beschikbaar heeft gesteld. In het volgend jaar is men met de ophoging gereed en ge- gandigden kunnen daar hun fabrieken bouwen. Vestiging van industrieën betekent ook het bouwen van woningen en regelmatig komen er huizen tot stand, hoewel het tem po niet zo hoog is, als men gaarne wenst. Er zit echter schot in en voor de naaste toekomst bestaan er weer plannen. Een eis van de tijd is ook aandacht te besteden aan het verfraaien van het dorp. Dat blijkt bij voorbeeld door de' aanleg van een groot plantsoen in de omgeving van scholen en flats. Ook is een speeltuin gereed gekomen, 1 waar de Zwarienburgse jeugd naar harte-, lust kan spelen. Minder prettig doet de verwaarloosde zweminrichting aan. Gehoopt was, dat het mogelijk was haar op te knappen en de gemeenteraad heeft zijn bereidwilligheid getoond door een krediet beschikbaar te stellen. De inrichting is echter niet meer te gebruiken en vertoont sporen van verval. Wij vernemen, dat het vooruitstrevende gemeentebestuur van Haarlemmermeer j plannen heeft een nieuw zwembad aan te leggen, echter niet in Zwanenburg, maar j in het twee kilometer verder liggende dorp Lijnden. Nabij de Raasdorperweg stelt het zich voor een recreatiecentrum te stichten en behalve een zwembad zullen er mogelijk tennisbanen aangelegd worden. De plannen moeten nog uitgewerkt wor den en aan de gemeenteraad worden voor gelegd. Het nieuwe centrum zal niet alleen van belang worden voor Zwanenburg en Lijnden, maar ook voor Badhoevedorp, dat niet ver van deze omgeving afgelegen is. De bewoners van dit dorp maken gebruik van een zwembad in Sloten en zullen mo gelijk ook belangstelling hebben voor een nieuw bad, dat in eigen gemeente wordt opgericht. Op het programma stonden ook bezoeken aan Vijfhuizen en Nieuw-Vennep en met voldoening namen de raadsleden kennis van de Werkzaamheden, die daar verricht worden. De IJzerinckweg in Vijfhuizen is in aanleg, woningen worden gebouwd en wegen worden verbeterd. In Nieuw-Vennep zag het Dokter Van Haeringenplantsoen er prachtig verzorgd uit; het verhoogt het aanzien van dit dorp bijzonder. Een belangrijk werk is onder handen in de Venneperstraat. Een riool wordt aangelegd, hetgeen voor dit deel van de gemeente van groot belang is. Latei- zal een zuiveringsinstallatie gesticht wor den en ook zijn nog belangrijke wegver- beteringen noodzakelijk. In enkele uren hebben de raadsleden een groot aantal kilometers afgelegd en na een raadsvergadering in Hoofddorp bezoeken gebracht aan Vijfhuizen, Zwanenburg, Lijnden, Badhoevedorp. Rijk, Aalsmeerder- buurt-Zuid en Nieuw-Vennep. Gebleken is, dat het college van B. en W. gestadig voortwerkt om vele problemen betreffende volkshuisvesting, volksgezondheid, ver betering van wegen, verfraaiing van wegen en het onderwijs op te lossen. Een excursie door de gemeente is van groot belang, want door de uitgestrektheid der gemeente en de ligging der dorpen en buurtschappen is het niet gemakkelijk op de hoogte te blijven van de snelle ontwikkeling. De raadslieden waren dankbaar gestemd voor hetgeen zii gezien hebben VIJFHUIZEN ZOALS 'T IS De dorpelingen van Vijfhuizen ervaren nu al een half jaar hoeveel waarheid er schuilt in het spreekwoord „Het moet eerst slecht gaan wil het beter worden". De werkzaamheden, die uit eindelijk tot de verbetering en ver fraaiing van het dorp zullen leiden, brengen veel ongemakken mee. De oude wegen worden opengeploegd en uitgegraven om plaats te maken voor metersdiepe gleuven, waarin de riole ring wordt gelegd. Er is alleen verkeer voor voetgangers mogelijk, voor wie een smal paadje is overgebleven. EN ZOALS 'T WOEDT! Maar het resultaat is de moeite en het ongemak waard. Dit gedeelte van de Spieringweg is klaar en toont hoe Vijfhuizen er straks zal uitzien: in plaats van modder, plassen en vuile sloten een brede straat met aan beide kanten een tegeltrottoir, verlicht door moderne T.J, -buizen. Tijdens de excursie hebben de raads leden van Haarlemmermeer, die niet regel matig in Badhoevedorp komen, kunnen er varen, dat daar hard gewerkt wordt aan uitbreiding en verfraaiing van dit ge deelte van de gemeente. Particuliere bou wers werken met architecten samen om fraaie en geriefelijke huizen tot stand te brengen en de belangstelling er voor is bij zonder groot. Zodra de eerste spade voor de bouw van een nieuw huis in de grond gestoken is, melden zich kopers. Velen wachten thans op het ogenblik, dat zij hun nieuwe woning kunnen betrekken. Aan het uiterlijk der huizen wordt veel aandacht besteed en de gemeente zorgt er voor, dat er plantsoenen komen. Er bestaat enige vrees, dat er in de naas te toekomst in Badhoevedorp een kazerne gebouwd zal worden. Plaatsen zijn reeds genoemd. De hervormde kerk in Badhoevedorp is bijna gereed en zal op woensdag 3 oktober officieel in gebruik worden genomen. Aan de Christiaan ITuygenslaan nadert de brandweer-garage haar voltooiing. Een gedeelte wordt ingericht als leslokaal. Mocht in de toekomst het rollend materiaal van een op drie wagens gebracht moeten worden, dan zal het leslokaal aan de ga rage toegevoegd worden. Voorlopig bestaat er grote behoefte aan een lokaal, waar brandweerlieden geïnstrueerd worden. De nieuwe sportvelden van „Sint Pan- cratius" zijn in aanleg en in het komend voorjaar zullen ze ingezaaid worden. De voetbalclub moet haar terrein verlaten, omdat het voor woningbouw bestemd is. De raadsleden hebben tijdens de excursie ervaren, dat er veel gebouwd wordt, dat al iet mogelijke gedaan wordt om de wo ningnood te lenigen en dat de dorpen ver waaid en verbeterd worden. Zij zijn ook geconfronteerd met de toekomst van de buurtschap Rijk, dat voor een deel ver dwijnen moet. als het vliegveld Schiphol zich nog meer uitbreidt. Wegens ziekte was de stedebouwkundig adviseur prof. W. Bruin verhinderd een inleiding te houden; ln zijn plaats voerde de heer Th. Vink het woord over de toekomst van de buurt schap, waarna een bezoek aan Rijk werd gebracht. Deze maand is het vijfentwintig jaar ge leden, dal te Haarlem een conferentie tot verdieping van het geestelijk leven werd gehouden onder leiding van de Maranatha prediker ds. C. J. Hoekendijk, waaraan de toenmalige Haarlemse predikanten ds. C J. van Paassen, ds. G. Duivendak, ds. P. A- E. Sillevis Smitt en enkele evangelisten medewerkten. Uit de geslaagde opzet en het verloop van deze conferentie vloeiden geregelde opwekkingssamenkomsten en bidstonden voort, die gedurende negen jaren in de Broederkerk aan de Parklaan werden ge houden en waaraan steeds predikanten en evangelisten van onderscheiden kerkelijke gezindten meewerkten. Daarna werd gedu rende korte tijd in het Blauwe Kruis en ongeveer een jaar lang in de Begijnhof kapel vergaderd, totdat het comité, dat zijn arbeid inmiddels met jeugdwerk en andere evangelisatie-arbeid had uitgebreid in 1940 de beschikking kreeg over een ge bouw in de Zuiderstraat, waarin alle bijeen komsten en vergaderingen konden worden gehouden, de Zuiderkapel. In 1941 werd de Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 91% 91% 3 Nedl. 1962/64 93"/io 93% A. K U 245% 245 Calve Delft 340 341 Van Gelder Zonen 228 228 K. N. Hoogovens 325 325 Nederl. Ford 402 402 N. Kabelfabriek 317 Y- 317 gew.Philips Gloeil 278 277 pref.Philips Gloeil. 172% 172% Unilever 392 392 Wilton Fijenoord 323 322 Dordtsche Petrol. 834% 840 Konkl. Petroleum 831% 836 A'dam Rubber 78 77 Holl. Amer. Lijn. 200 200 N. Scheepv. Unie 172% 173 Phs. van Ommeren 340 340 H. V. A 100% 101 Verg. Deli Mijen 110% 110 Amsterd. Bank 240% 241 Ned. Handel Mij. 188 188 Rotterd. Bank. 209% 207 y Twentsche Bank. 220 220 Anaconda Copper 83»/io 82% Bethlehem Steel. 167% 165% U. S. Steel 69% 68 General Motors 48 48 Shell Union 98% 98% Tidewater 40% 39% Stichtingsvorm aangenomen en sindsdien wordt onder de naam: Stichting tot Ver kondiging van het Evangelie en Versprei ding van Christelijke lectuur het zich steeds meer uitbreidende Evangelisatie-werk voortgezet, waarin de Maranatha-predi- king steeds een belangrijke plaats heeft in genomen, terwijl ook de belangstelling voor het Zendingswerk door tal van bij zondere Zendingsavonden wordt levendig gehouden. Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van de opwekkingssamen komsten en de daaruit voortgevloeide Evangelisatie-arbeid wordt op dinsdag 25. woensdag 26 en donderdag 27 september een driedaagse conferentie in de Zuider kapel gehouden onder leiding van de heer J. Kits, directeur van „Het Brandpunt" te Doorn met medewerking van ds. D. W. Veldkamp te Hilversum en de evange listen Jac. Klein Haneveld te Bodegraven en Th. Dikkes te Leiden. Iedere avond wor den samenkomsten gehouden, voorafgegaan door een zangdienst. Woensdag- en don derdagmiddag is er eveneens samenkomst, gevolgd door een gemeenschappelijke kof fietafel met getuigenisdienst. Het onderwerp, dat door de sprekers zal worden behandeld luidt: „De geestelijke en profetische betekenis van het jubeljaar". Koor- en solozang zullen het gesprokene afwisselen. Voor deze jubileum-conferentie wordt grote belangstelling verwacht, ook uit verschillende omliggende plaatsen. Het aantal gepensioneerden neemt nog steeds toe en verwacht wordt, dat in 1957 aan pensioenen en toeslagen in totaal f 300.650.000 zal worden uitgekeerd, zo wordt medegedeeld in de memorie van toe lichting bij de begroting van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. De begroting sluit in de gewone dienst op f 744.569.982, waarvan f301.009.350 voor de afdeling pensioenen en f439.668.410 voor beleg gingen. Blijkens de bijlagen bij de begroting wordt het personeel van de raad in 1957 uitgebreid tot 494 man, 22 meer dan in het lopende jaar. Verwacht wordt, dat het be legde kapitaal op 1 januari 1957 zal zijn gegroeid tot bijna 2.42 miljard gulden no minaal. De te verwachten rente daarvan wordt op ongeveer 30 miljoen gulden ge schat. De afdeling Haarlem en omstreken van de vereniging voor Paedagogiek, heeft dinsdagavond in een der zalen van restau rant Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem haar winterprogramma geopend met een lezing over „Moderne jeugd" door ds. N. O. Steenbeek, de voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap. De voorzitter van het afdelingsbestuur van de Vereniging voor Paedagogiek, de heer J. G. van Busschbach merkte op, dat het probleem van de moderne jeugd in feite er één is, dat zo oud als de wereld is en door iedere generatie aan de orde wordt gesteld. Als ouderen hebben wij tot taak, in stede van de uitingen van de jonge generatie te critiseren en zonder meer te veroordelen, de tekenen der tijden goed te verstaan en daarnaar te handelen, aldus de heer Van Busschbach. Ds. Steenbeek zeide ter inleiding, dat hij de uitnodiging om over „moderne jeugd" te spreken, gezien het zeer delicate karak ter van dit onderwerp, niet dan na enige aarzeling had aanvaard. Het begrip „mo derne jeugd" heeft, volgens spreker, in onze tijd in gesprekken tussen ouderen een bepaalde betekenis gekregen, een beteke nis waarin critiek, afkeur, verontwaardi ging en afwijzing over het doen en laten van deze jeugd liggen opgesloten. Dit „mo derne" begrip, waarmee een deel van de hedendaagse jeugd als een apartheid wordt veroordeeld, wil en kan spreker niet aan vaarden. Voor hem is de moderne jeugd: de jonge mens, het jonge meisje, de jongen van vandaag. Het meedoen met de klaag stemmen over „die moderne jeugd" achtte spreker geen oplossing. Bepaalde uitingen van de meisjes en jongens zijn soms erg en ergerlijk, maar dit gedrag mag voor ons, ouderen, geen maatstaf zijn om ons oordeel over de jeugd van vandaag te be palen, aldus ds. Steenbeek. Vooral na de laatste wereldoorlog is er veel over de moderne jeugd gesproken en geschreven. In officiële rapporten, in boeken, tijdschrif ten, in de krant en voor de radio is het probleem van de massa-, de asfalt- en de „ongrijpbare" jeugd keer op keer aan de orde gesteld. De jonge mens werd daarbij vaak als wild, hard, brutaal, cynisch, zwijgzaam en onbetrouwbaar afgeschil derd. Wat zijn de oorzaken van de negatieve instelling bij vele van onze meisjes en jongens? Naar sprekers overtuiging is de kloof, die er altijd tussen twee op elkaar volgende generaties bestaat, in de tijd waarin wij thans leven, groter dan ooit. De jonge mens van vandaag wordt dag in, dat uit door middel van de krant, de bios coop, radio en L visie geconfronteerd met een hele wereld vol van problemen en spanningen. De samenleving van 1956 ver- j schilt enorm met bijvoorbeeld die van 1914. De punten en mensen, waarnaar de jeugd van vroeger zich kon richten ontbreken in de hedendaagse maatschappij met haar immense woonwijken, waarin iedere ge meenschapszin verloren gaat. De fabrieks- fluit en de ploegenstelsels hebben het rytme van de zon en de natuur overge nomen. Het denken van de moderne jeugd is wereldwijd geworden, haar levenserv.a- ring is catastrofaal in vergelijking mét die van enige decennia terug. Ook meent spre ker een niet meer „warm" lopen voor de oude idealismen van jeugdbewegingen en vakorganisaties te moeten constateren. De oorzaak van menig conflict moet. vol gens ds. Steenbeek, echter minder gezocht worden in het verschil tussen oud en jong, dan wel meer in het onderscheid tussen, zoals hij het noemde, „oudig" en jeugdig". Ook de neiging van de ouderen om de jongeren in hun eigen levenspatroon te betrekken staat een wederzijds goed begrip in de weg. Gesprekken met jongeren, waarin hun gebrek aan activiteit en idea lisme wordt verweten, ontlokken dikwijls zeer felle reacties en tegenverwijten, waar van wel de voornaamste zijn het gebrek aan gemeenschappelijke interessepunten, het gemis aan geduld bij de ouderen, de bevordering van het eigen belang bij het opvoeren van het levenspeil terwijl twee derde van de mensheid honger lijdt, het direct klaar staan met critiek. verwijten en beschuldigingen wanneer *-*ngeren met hun ideeën en opvattingen over maat schappelijke. politieke of kerkelijke aan gelegenheden naar voren komen. Het kan daarom nuttig en goed zijn, al dus ds. Steenbeek, om te luisteren naar wat de jongeren ons te zeggen hebben. Zij zullen zich immers een nieuw levenspa troon moeten maken, omdat het onze voor hen niet meer geheel bruikbaar is. Naar zijn persoonlijke overtuiging kan het ma ken van dit nieuwe levenspatroon met vertrouwen aan de jonge mensen worden overgelaten, omdat, aldus besloot ds. Steenbeek zijn inleiding, „alle jeugd nu eenmaal Gods jeugd is" (Van onze correspondent in Brussel) In 1955 trouwden 364 Nederlanders in België met een Belgische vrouw en 371 Ne derlandse vrouwen in België met een Belg. Van de 2142 buitenlandse mannen die een Belgische vrouw kozen in 1955, zijn er ver der 530 afkomstig uit Frankrijk, 101 uit West-Duitsland en 58 uit Luxemburg. Italianen en Polen, vooral mijnwerkers, nemen eveneens een belangrijke plaats op de ranglijst in met respectievelijk 484 en 209 ADVERTENTIE Voor GEHUWDE DAMES, bestaat de mogelijkheid om van maandag tot en met vrijdag in de avonduren van 18.30 uur tot 21.30 uur op onze moderne en gezellige ateliers te werk te worden gesteld. Wij kunnen ook gehuwde dames plaatsen voor halve dagen van 7.45 u. tot 12.00 u.f of van 12.15 u. tot 17.00 u. Aantrekkelijke loonregeling. In bepaalde gevallen komt inkomstenbelasting-aftrek. dit loon niet in aanmerking voor Wij geven u gaarne alle gewenste inlichtingen op onze Personeels afdeling, Zijlweg 138 Haarlem, van 9—12 u. en van 25 u. 's Maandagsavonds van 79 uur. KOUSENFABRIEKEN HIN N.V. ZIJLWEG 158-144 HAARLEM Dinsdagmiddag opende de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vrouwen-Elektri citeitsvereniging haar winterseizoen met een gezellig samenzijn in de -muziekzaal van hctel Brinkmann te Haarlem. Na een kort babbeltje hield de vice-pre- sidente, mevrouw H. H. LoetéPeters een korte toespraak, waarin zij het feit prees, dat ondanks Prinjesdag, de leden in grote getale waren gekomen. Mevrouw G. de Jong en mevrouw H. Pieters zongen vervol gens met pianobegeleiding van mevrouw N. Sloos enkele liedjes, waaronder het ontroe rende „Engelenwacht" van Catharina van Renes. Hierna werd de aanwezigen in een dialoog tussen mevrouw R. v. d. Noord en mejuffrouw Buning, lerares van het bureau, een indruk gegeven, hoe voor een bepaald bedrag elektrische huishoudelijke toestellen kunnen worden aangeschaft. De dialoog bestond uit twee delen, waarvan het eerste deel voor en het tweede deel na de pauze ten tonele werd gebracht. Een jong, pas getrouwd meisje, vraagt, voordat zij tot aanschaf van elektrische apparaten voor haar aanstaande huishouding overgaat, advies bij een elektro-huishoud- kundige. Voor het bedrag, dat zij gespaard heeft, zal zij zich die elektrische hulpmidde len kopen, die voor een beginnend gezin het doeltreffendst zijn. De leden hadden voor een verloting, die in de pauze werd gehouden, zelf prijzen meegebracht. De opbrengst zal worden be steed om de onkosten van nog te organiseren excursies en uitvoeringen te dekken. Na de pauze werd het tweede deel van de dialoog opgevoerd. Een oudere dame, die ruim in haar middelen zit, wil op de meeste econo mische manier haar geld besteden bij de aankoop van elektrische apparaten. Voor dit doel bezoekt zij een elektrisch-technisch bureau. De beide rollen werden met veel élan gespeeld. De afdjeliqg-riHaarlem rVjuv de Bond van Arbeiders-Esperantisten herdacht dinsdag avond in „De Leeuwerik" te Haarlem in een feestelijke bijeenkomst het dertigjarig bestaan. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer H. van Hulst waarna de aanwezigen gezamenlijk het Esperantistenlied „La Es- pero" zongen. Vervolgens traden de leden van het muziekgezelschap „De Gong" onder leiding van de heer H. J. van Heerden op met een programma van allerlei vrolijke liedjes. De Haarlemse goochelaar mr. Jack. die een bijzonder geestige en originele confe rence bleek te bezitten hield de aanwezigen ruim een uur met een reeks aardige trucs bezig waarna men overging tot het iets ernstiger gedeelte van de avond. Achter elkaar voerden namelijk de di verse afgevaardigden het woord, zoals de heer H. Heinis namens 't district Noordhol land, de heer H. M. van der Akker namens de voorzitter van de Bond van Arbeiders- Esperantisten, mej. Mia van der Stark na mens de afdeling IJmuiden, de heer De Wolf namens de neutrale vereniging in suouieu .T35[utnQ -j "g .taaq ap ua luaptEEH de r.-k. organisatie afdeling Haarlem. De «heer Van Hulst dankte de diverse sprekers en spreeksters van wie velen hun woorden vergezeld lieten gaan van een ge schenk op toepasselijke wijze. Na de pauze werd het woord gevoerd door de heer K. do Hernandes uit Valencia in Spanje, een typograaf die reeds een maand in Nederland vertoeft en die de aan wezigen het een en ander vertelde over de muziek- en dansuitingen in zijn land. Na deze interessante lezing sloot de heer Van Hulst de bijeenkomst. Predikanten geven les op r.k. huishoudschool De plannen voor de bouw van een pro testants christelijke huishoudstreekschool te Lisse zijn al geruime tijd kant en klaar. Het terrein is ook opgehoogd en het wach ten is nu al maanden op de bouwvergun ning. Het is echter de vraag of die dit jaar nog zal afkomen. De r.k. huishoudstreek school te Lisse, die dit jaar klaar is ge komen, telt als gevolg van deze stagnatie een groot aantal protestantse leerlingen. 1-Iet bestuur van de school heeft daarom aan de plaatselijke predikanten gevraagd godsdienstonderricht aan deze meisjes te geven. Ds. C. Jongeboer van de Neder lands Hervormde Gemeente en ds. H. W. Eerland van de Christelijk Gereformeerde Kerk zullen dit onderricht op zich nemen. jfocoo<xj°°«xx>°cooaKxx>r;oocoDcoocoooooocooooooooocxxxxxxx>ococxxx<ccco3coocow*^^ Op verzoek van sportliefhebbers hebben wij de LAATSTE voorstellingen op maandag 24 en dinsdag 25 september aanstaande aldus gewijzigd dat wij onze lezers behalve de sportfilms en ook de zowel uit technisch als tactisch oogpunt zo interessante voetbalfilm zullen vertonen. Met het oog op het iets uitgebreider programma geven wij maandag- en dinsdagavond aanstaande telkens slechts één voorstelling en wel om ACHT UUR in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Toegangsprijs ƒ1.alles inbegrepen. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf vrijdag aan het Concertgebouw, dagelijks behalve 's zondags, van 103 uur. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan en de officiële ingebruikneming van het nieuwe bedrijf aan de Korte Ver- spronckweg 1 in Haarlem hield de firma van de gebroeders C. en A. Swaalf een feestelijke receptie waarop talrijke cliën ten van deze steenhouwerij, waaronder een aantal .kunstenaars, van hun belangstelling blijk gaven. Namens de firma werd het woord ge voerd door de heer A. Swaalf die in de eerste plaats hulde bracht aan de aan wezige vertegenwoordigers van de Neder landse Spoorwegen die zich bij de onder handelingen over het terrein waarop thans het nieuwe bedrijf een plaats gevonden heeft, zo vol begrip toonden. Voorts dankte de heer Swaalf de gemeentelijke instanties waarmee hij eveneens op een prettige wijze heeft samengewerkt en voorts bracht hij namens zijn broer, de heer C. Swaalf, hul de aan alle cliënten en aan het gehele per soneel die immers tezamen dit bedrijf tot een zo grote bloei hebben gebracht. Ook de stichter van het bedrijf, de heer Jos. C. Swaalf, werd niet vergeten, want te zijner ere werd een fraaie plaquette in de hal van het bedrijf onthuld. De heer Swaalf besloot zijn toespraak met een op wekkend woord aan de komende generatie. De heer H. J. Snoijink bood namens de cliënten een reproductie aan en de heer Swart sprak namens de afdeling Noord holland van de Algemene Nederlandse Bond van Steenhouwerspatroons, waarvan de heer A. Swaalf voorzitter is. De heer Swaalf dankte de diverse spre kers namens zijn broer voor de vele blij ken van belangstelling, waarna een ieder in de gelegenheid gesteld werd de beide firmanten van dit bloeiende bedrijf per soonlijk geluk te wensen, waarvan overi gens een uitermate druk gebruik gemaakt werd. In juli was het tien jaar geleden dat de gemeenschap Haarlem van het Humanis tisch Verbond werd opgericht en sindsdien is deze afdeling van het Verbond van enkele tientallen leden gegroeid tot 425. Het Verbond heeft zijn tienjarig bestaan in april reeds op grootse wijze gevierd en daarom achtte het bestuur in Haarlem een feestelijke bijeenkomst voor de Gemeen schap in juli niet noodzakelijk. Wel zal de openingsbijeenkomst op woensdag 26 sep tember een bijzonder karakter dragen. De Verbondsvoorzitter, dr. J. P. van Praag, zal dan spreken, waarna er een kunstzinnig programma zal worden aangeboden. Het programma voor het komende sei zoen luidt verder: Zondag 14 oktober: Prof. dr. ir. J. P. Mazure; onderwerp: „De levensbeschou wing van een niet-religieus humanist"; Woensdag 14 november: J. G. Rausch; onderwerp: „Is de mens ontsterfelijk"?; Zondag 16 december: dr. H. Jansen (onderwerp nader bekend te maken); Dinsdag 1 januari: Nieuwjaarsbijeen komst; spreker: dr. P. N. Kruyswijk; Zondag 27 januari: Hella Haasse met een litterair onderwerp; Woensdag 20 februari: Prof. J. J. Fahren- fort; onderwerp: „Moraal van volken op verschillende trappen van beschaving"; Zondag 24 maart: C. H. Schonk; onder werp: „Er is toch iets"; Woensdag 17 april: dr. ,A. L. Constandse; Zondag 5 mei: Bevrijdingsbijeenkomst met medewerking van: Aafje Top en de heer J. Lauxstermann, voordracht. Al deze openbare bijeenkomsten worden gehouden in een der zalen van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haar lem. De zondagochtendbijeenkomsten be ginnen om 10.30 uur; de woensdagavond bijeenkomsten om 8 uur. Indertijd heeft de Sociaal Economische Raad de contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid niet representatief verklaard en dientengevolge niet toege staan een of meer leden van de bedrijfs- commissie voor de metaalindustrie en de elektrotechnische industrie te benoemen. Volgens de door de S.E.R. gegeven moti vering steunde deze weigering op twee gronden. In vergelijking met de andere or ganisaties van werkgevers, werkzaam op het betrokken gebied, zou de contactgroep geen redelijke spreiding van haar aanhang hebben. Bovendien zou zij door haar hou ding in een recent verleden geen genoeg zame zekerheid hebben gegeven dat zij be reid dan wel in staat was aan het overleg constructief deel te nemen. Het college van beroep voor het bedrijfs leven, waarbij de contactgroep in beroep is gekomen, heeft thans de desbetreffende besluiten van de S.E.R. vernietigd, onder meer omdat het college van mening is, dat de S.E.R. in redelijkheid niet tot de ge noemde tweede grond had kunnen komen. Bovendien is de S.E.R. veroordeeld tot de betaling van f 250 kosten van het geding. XXC<XXXX»OOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCCC'' Steekpartij. Op de Groninger veemarkt is het dinsdag tot een hevige vechtpartij ge komen tussen twee veehandelaren. Het ge vecht groeide allengs uit doordat steeds meer personen zich erin mengden. Toen de politie verscheen waren er twee gewonden. J. S. uit Koekange was met een mes aan zijn arm gewond, J. V., eveneens uit Koekange had vrij ernstige verwondingen aan het hoofd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3