Dr. Drees eerst minister, daarna Kamerlid De marine heeft nog steeds tekort aan beroepspersoneel KLM hekelt Amerikaanse luchtvaartpolitiek 0.%.9aiiluiüiB „Bezorgdheid over de wijze waarop wij met ons staatsbestel omgaan" BELANGRIJKE UREN Resultaten van het PEN in 1955 gunstig Gratie en charme van zonnige Prinsjesdag TWEEDE KAMER Oorzaak: de grote zuigkracht der burgermaatschappij en het woningprobleem „Sancties" overwogen als V.S. geen landingsrechten verlenen WESTCLOX altijd op tijd 3 Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Dr. Afuhs Oostenrijks gezant in Den Haag Den Haag bejubelde Koninklijk gezin Voorzitter Eerste Kamer: Transatlantische T.V. werd mislukking Défilé langs dodencel „Oranjehotel" Ds. J. G. Koningsberger overleden BRIXON COSTUUMS De spellingschaos Onderwijzers dringen aan op eenheid zelfstarteade wekkers Veertig jaar bokschipper GERO-ZILVIUM GERO-CASSETTES Geldkistje en sieraden bij inbraak gestolen WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 BIJ DE DRIE FOTO'S De duizenden, die dinsdag in Den Haag waren samengestroomd om het voorbijtrekken van de gouden koets gade te slaan, zagen zo Prinses Bea trix vriendelijk lachend naar wie haar met enthousiasme begroetten (afbeelding links boven). In de mid dag maakten de Hagenaars hun op wachting bij het Koninklijk gezin, dat op het bordes van Huis ten Bosch de hulde in ontvangst nam. Een aar dig tafereeltje ziet men daarvan op de afbeelding rechts boven vastge legd. Prinses Beatrix fluistert haar vader iets toe. Prinses Irene betoont het défilé met een glimlach haar be langstelling. Tenslotte treft men op de afbeelding hiernaast een overzicht aan van de Ridderzaal tijdens het uitspreken van de Troonrede door Koningin Juliana. Prins Bernhard is gezeten op het verhoog naast de Vorstin. In een voor haar gereser veerde zetel bij haar ouders luistert Prinses Beatrix toe. (Van onze parlementaire redacteur In de Tweede Kamer bood gistermiddag dr. Drees met een enkel woord de mil joenennota en de begroting 1957 aan, als invaller optredend voor de minister van Financiën, de heer Van de Kieft, die de vergadering van de Internationale Bank in Washington bijwoont. Dr. Drees verklaar de, dat het demissionaire kabinet bij de opstelling van de begroting niet kon voor uitlopen op wat een nieuw kabinet verder nog zal willen, zodat dit vermoedelijk na beraad nog wel met nota's van wijzigingen voor de dag zal komen. Nauwelijks had dr. Drees als minister ADVERTENTIE Bij overgang naar de hoogste klas Kreeg Piet wat steeds een droom van hem was 'n Vulpen! Net als de grote mensen, Een DANTUMA! Wat kon hij anders wensen?! De nieuwe Oostenrijkse gezant, dr. G. Afuhs, die deze week zijn geloofsbrieven aan de Koningin heeft aangeboden, is de opvolger van de in de loop van dit jaar overleden heer Karl Wildmann. De nieuwe gezant is Wener van geboorte. Hij studeerde in de rechtswetenschappen aan de Weense universiteit. Na zijn titel te hebben behaald kwam hij in september 1932 in dienst van het ministerie van Fi nanciën. Hij bleef daar werkzaam tot 1938. Toen de nazi's in Oostenrijk kwamen, trad bij uit de staatsdienst. Na een aantal maan den werd hij echter teruggeroepen. Zoals het bij velen het geval was, die geen lid waren van de nazi-partij, werd hij naar Duitsland gezonden. Hij kwam in Maag denburg bij het ministerie van Financiën terecht. Later werd dr. Afuhs opgeroepen als mi litair. In 1940 kwam hij als zodanig in De nemarken. In 1944 wist hij in een klooster aldaar onder te duiken. Na de oorlog bleef hij geruime tijd werkzaam bij het Deense Rode Kruis. Talenknobbel In de loop van 1946 keerde dr. Afuhs naar zijn land terug en trad in dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Begin 1947 werd hij legatiesecretaris te Parijs, in 1948 in Brussel. Sinds maart 1950 was dr. Afuhs consul-generaal in München en vervolgens hoofd van de directie alge mene zaken aan het ministerie. Op 16 augustus van dit jaar volgde zijn benoe ming tot gezant bij het Nederlandse hof. Dr. Afuhs spreekt en schrijft behalve de Duitse taal ook Deens, Engels, Frans, Ita liaans, noors en Zweeds. Hij is gehuwd met een Weense. Het echt paar heeft vier dochters. zijn taak verricht, of hij liet de ministers tafel in de steek om, nu in zijn hoedanig heid van Kamerlid, de presentielijst te gaan tekenen. Ook de ministers Cals, Van Thiel, Staf en Suurhoff namen als Kamer leden aan de vergadering deel. Bij het opmaken van de voordracht voor liet voorzitterschap kwam dr. Kortenhorst (KVP) weer als nummer één uit de bus met 79 van de 88 stemmen; de heren Luns (KVP), Weiter (KVP) en Staf (CH) kregen elk één stem. Zes stemmen waren blanco. Dit betekent dus dat dr. Kortenhorst op nieuw voorzitter zal worden. Ook in de bezetting van het eerste ondervoorzitter schap komt geen wijziging, doordat de heer- Van Sleen (PvdA) 84 stemmen behaalde. Mr. Roosjen (AR) werd met 85 stemmen aangewezen om derde ondervoorzitter te worden. Dinsdagmiddag heeft het Koninklijk ge zin onder zeer grote en geestdriftige be langstelling van het publiek een rijtoer door Den Haag gemaakt. De tocht, die in open, met vier paarden bespannen landauers werd gemaakt, voerde van het Huis ten Bosch naar de stad, door het cen trum en tenslotte terug naar het paleis in het Haagse Bos. Overal stonden de kijkers rijen dik en langs de gehele route werd de Koninklijke familie buitengewoon hartelijk toegejuicht. Na de rijtoer heeft de Haagse burgerij het Koninklijk gezin haar aanhankelijk heid betuigd in een manifestatie die werd gehouden op het voorplein van het geres taureerde paleis. Op het bordes luisterde de koninklijke familie naar een herleefde Constantijn Huygens, die voordroeg uit „Stedetroost" van W. A. P. Smit en naar een toespraak van de Nederlandst maagd. Baron Hop bood Haagse hopjes aan, meis jes uit Scheveningen offreerden produkten van de visserij en kinderen uit Loosduinen manden met bloemen en fruit. De Haagse jeugd voerde volksdansen uit, begeleid door het Haags Blaaskwintet. In de eerste vergadering van de Eerste Kamer na de opening van de Staten-Gene- raal heeft haar voorzitter, mr. J. A. Jonk man, een openingsrede gehouden, waarin hij onder meer een overzicht gaf van de jongste Grondwetswijzigingen. Hierdoor zijn onze constitutionele grondslagen weer in goede orde gebracht. „Wij zouden dus welgemoed kunnen overgaan tot de orde van de dag", aldus mr. Jonkman, „ware het niet, dat de laatste maanden de wijze waar op wij met ons staatsbestel omgaan, enige reden tot bezorgdheid geeft. Daar is in de eerste plaats de geschiedenis van het initiatiefvoorstel tot grondwetsherziening, waaraan de naam van prof. Oud verbonden is. Dat voorstel wilde voornamelijk vast leggen, dat er in Nederland altijd een Staten-Generaal moeten zijn. Weliswaar werd slechts verduidelijking van de Grond wet beoogd, doch daar de meerderheid van de Staten-Generaal zodanig voorstel gewenst achtte wordt dus de mogelijk heid aangenomen, dat ooit ergens die regel nog eens zou kunnen worden ontkend. Wellicht ten overvloede, doch voor alle zekerheid, worde hier herhaald, dat de om standigheid dat dit voorstel in de Tweede Kamer in tweede lezing de vereiste twee derde meerderheid niet kon verwerven, geenszins betekent, dat de tegenstemmers aanhangers zouden zijn van die regel, dat er in Nederland altijd een Staten-Generaal moet zijn. Dan is er in de tweede plaats de historie van de kabinetsformatie na de jongste ver kiezingen, waaraan de Koningin in haar Troonrede aandacht heeft gewijd. Welis waar kon de Koningin terecht daarbij er op wijzen, dat het demissionaire kabinet op haar uitnodiging alles doet, wat 't in 't be lang van het koninkrijk noodzakelijk acht, doch dit ondervangt niet de bedenking, dat de eigenlijke ministeriële verantwoorde lijkheid achter demissionaire ministers min of meer schuil gaat. Daar komt bij, dat de indruk post vat, dat de bereidheid tot samenwerking in redelijkheid en door ver gelijk welke in ons staatsbestel van „checks and balances" ten slotte behoort te overheersen te lang op de achtergrond blijft." Tenslotte herinnerde mr. Jonkman eraan dat de Eerste Kamer een min of meer in terimaire zittingsperiode tegemoet gaat, aangezien op 11 oktober reeds verkiezingen zullen worden gehouden voor een nieuwe Eerste Kamer van 75 leden. Op 3 november na de vaststelling van de uitslag der ver kiezing, zullen de zittende leden af- en de nieuw gekozen leden optreden. NEW YORK (UP) Zondag 15 sep tember is de eerste poging van de N.B.C. en de B.B.C. om transatlantische televisie tot stand te brengen mislukt. Het experi ment wordt over twee weken herhaald. Er waren, zoals wij reeds eerder uitvoerig beschreven, voor dit doel Engelse ont vangers naar New York gezonden, omda' er een verschil in het aantal beeldlijnen is. Bovendien werken de beide stations od verschillende frequenties. De N.B.C. heeft op Long Island bij Riverhead een aantal geweldige T.V.-antennes gebouwd. In 1938 en 1939 heeft men op die plaats, tijdens een dergelijk experiment, T.V.-tekens uit Engeland kunnen opvangen. Zaterdag 29 september wordt in Den Haag het jaarlijkse défilé langs de doden cel van het „Oranjehotel" gehouden. Het wordt gevolgd door een reünie van oud gevangenen. Op de binnenplaats zal om ongeveer elf uur een inleidend woord worden gesproken. De volgorde van het défilé is: nabestaan den, autoriteiten en officiële vertegen woordigers, gevolgd door de oud-gevange nen, achter wie belangstellenden zich kun nen aansluiten. Bloemen zullen worden neergelegd zowel bij cel 601 als aan de voet van het monu ment. In het Kurhaus wordt de reünie gehou den. Sprekers zijn mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer en prof. mr. R. P. Cleveringa. Het college van curatoren van de Leidse universiteit heeft toestemming gegeven voor het vertonen van de in 1946 gemaakte film „zes jaren". Dinsdagavond is in het Hervormde Dia- conessenhuis te Amsterdam op zestigjarige leeftijd overleden ds. J. C. Koningsberger, Ned. Hervormd predikant te Amsterdam. Ds. Koningsberger, die in 1896 is geboren werd in 1918 kandidaat in Overijsel. Van juni tot december 1919 was hij hulppredi kant te Enschede. Op 7 maart 1920 deed hij zijn intrede in Bergentheim. Van 1926 tot 1928 was hij predikant-evangelist in Am- stredam beneden het IJ. Daarna werd hij gewoon predikant in de hoofdstad. ADVERTENTIE 114 tot 174.—. Alleen bij GEN. CRONJéSTRAAT 40-44 - TEL. 15438 IN ZIJN TOELICHTING bij de begroting van Marine deelt minister Staf mee, dat het verloop onder het beroepspersoneel grote zorgen blijft baren. De hoop, dat de Koninklijke Marine ten aanzien van het personeelsvraagstuk over het diepte punt is en een geleidelijke vooruitgang waarneembaar is, is niet in vervulling gegaan. Zelfs heeft zich nog een verdere teruggang van de totale beroepssterkte voorgedaan. Slechts ten aanzien van het kader valt in het algemeen een geleidelijke toeneming te constateren. Het gevolg van het personeelsverloop is dat het vereiste getal aan beroepspersoneel dit jaar wederom niet zal kunnen worden bereikt. Naast de grote zuigkracht van de burgermaatschappij is, naar het oordeel van de minister, het woningvraagstuk de voornaamste reden van het verloop. Het totaal der begrotingsuitgaven voor het departement van marine voor 1957 be draagt f 352.700.000, waarvan f 286.070.000 is opgenomen op de gewone dienst en f 66.700.000 op de buitengewone dienst (kapitaalsuitgaven). In totaal is onder meer opgenomen een bedrag van f 1.000.000 ter inhaling van het achterstallige gedeelte der bijdrage over het jaar 1955, dat f 4.000.000 bedraagt en waaromtrent is overeengekomen, dat dit in vier jaar zal worden ingehaald. Het totaal opgenomen bedrag ad f 7.000.000 komt bo ven het defensieplafond. Geen wijziging in het beleid De minister verklaart, dat, voor zover thans kan worden beoordeeld, het beleid ten aanzien van de opbouw van de Ko ninklijke Marine in 1957 en vermoedelijk ook in de daarop volgende jaren van de komende parlementaire periode, geen wij ziging van betekenis zal ondergaan. Wel wordt de voortgang der nieuwe technische ontwikkelingen in het buiten land nauwkeurig gevolgd. De kennis wordt EDINBURGH (United Press) De heer L. H. Slotemaker, plaatsvervangend pre sident-directeur van de KLM, heeft maan dag de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen ervan beschuldigd, op oneerlijke wijze veel meer van hun Europese collega's te verlangen dan zjj bereid zijn in ruil te geven. Hij zeide dat de Europeanen dit „zat" zijn en vermoedelijk „terug zullen slaan". Hij zei dat de KLM en andere Europese luchtvaartmaatschappijen erg ongerust zijn-omdatrde Verenigde Staten het prin cipe van „vrijheid in de lucht" thans ver wisseld hebben voor een protectionistische politiek. De voornaamste Europese klacht is. dat de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen rechten hebben verkregen om in de meeste landen van de wereld landingen uit te voeren en in de meeste gevallen om er ook passagiers op te nemen, maar er hunnerzijds weinig voor voelen, aan hun Europese collega's het recht te geven meer dan enkele Amerikaanse vliegvelden te gebruiken, aldus de heer Slotemaker. Hij wees erop, dat de KLM het gerecht vaardigd acht, hierin veranderingen te eisen, omdat zij de grootste klant van Amerikaanse vliegtuigfabrieken is. Verscheidene andere Europese rege ringen onderhandelen al jaren om hun luchtroutes in de Verenigde Staten uitge breid te krijgen. De Britse BOAC, die ook veel in Amerikaans materiaal geïnvesteerd heeft, probeert haar London-Chicago-dienst uit te breiden naar de Amerikaanse west kust en verwacht wordt dat zij daartoe spoedig permissie zal krijgen. De Scandi navische SAS vliegt op beide kusten van de Verenigde Staten, met diensten over de Atlantische Oceaan naar New York en over de Noordpool naar Los Angeles. De afdelingen Amsterdam en Epe van de Nederlandse Onderwijzersvereniging heb ben beide voor de komende algemene ver gadering voorgesteld het hoofdbestuur op te dragen alles in het werk te stellen voor, en bij de minister van Onderwijs aan te dringen op, het verkrijgen van de zo drin gend noodzakelijke eenheid in de spelling. In een preadvies deelt het hoofdbestuur mede, dat A.N.O.F. (Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie) reeds in deze richting werkzaam is. Het hoofdbestuur heeft geen bezwaar tegen aanvaarding van dit voorstel. Scholenbouw Ten aanzien van de scholenbouw zal het hoofdbestuur een motie indienen, waarin het als zijn oordeel uitspreekt, dat een voorziening van aan de eisen des tijds be antwoordende schoolruimte voor de opvoe ding van de jeugd van minstens even grote betekenis is als een goede voorziening van woonruimte. Kindertoneelstuk Tenslotte deelt het hoofdbestuur mee, dat het geen bezwaar heeft om ingevolge een voorstel van de afdeling Velsen, het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen te vragen, een prijsvraag uit te schrijven voor een kindertoneelstuk, te spelen door volwassenen voor kinderen. ADVERTENTIE „De Europese maatschappijen zijn zeer wel in staat om de Amerikaanse tegenwer king te pareren. Ze kunnen dat gemakke lijk doen door de frequenties van Ameri kaanse vluchten naar Europa te redu ceren en hebben in feite al zo gehandeld", aldus de heer Slotemaker. De meeste „sancties" waren tot dusverre gericht tegen de Trans World Airlines and Pan-American Airlines. Italië en India heb ben beide het aantal vluchten van de TWA en PAA naar hun vliegvelden besnoeid. Juan Trippe, president van de PAA en oud-president van de IATA (International Air Transport Association) die in Edin burgh haar jaarvergadering houdt, wenste geen commentaar op de opmerkingen van de heer Slotemaker te geven. Laatstgenoemde vertelde aan United Press dat de KLM toestemming van de Amerikanen wenst om van Amsterdam naar Montreal en dan naar Chicago en Houston (Texas) alsmede van Curagao naar New York te vliegen, een route die de PAA reeds gebruikt. Akkoord met Oostduitse Lufthansa Uit Berlijn meldt United Press voorts dat de Oostduitse Lufthansa en de KLM dinsdag een overeenkomst gesloten hebben die in nauwe samenwerking voorziet. Be sloten werd onder meer dat de twee maat schappijen elkanders passagebiljetten zul len verkopen en elkaar wederzijds zullen vertegenwoordigen. De Oostduitse radio zei dat deze over eenkomst voor toeristen uit Oost-Duits- Iand luchtroutes ter lengte van 250.000 ki lometer zal openstellen in West-Europa, het Verre Oosten, Amerika, Australië en Zuid- Afrika. Het is de eerste overeenkomst van deze aard door de Oostduitse Lufthansa gesloten met een „westerse" luchtvaart maatschappij. De heer C. Roos uit Santpoort, vierde zaterdag 15 september het feit, dat hij veertig jaar werkzaam is als bokschipper bij de firma Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk. Ter gelegenheid van dit feit werd hem op het gemeentehuis de eremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons uitgereikt. De directie en het ge zamenlijke personeel hebben hem in in tieme kring gehuldigd. vergaard om te kunnen beoordelen of en zo ja op welk moment die ontwikkeling in een stadium is gekomen, hetwelk het tech nisch en financieel verantwoord doet zijn tot praktische toepassing bij de marine over te gaan, en om over de voor die toe passing onontbeerlijke achtergrond en des kundigheid te kunnen beschikken. Maar de minister heeft de indruk, dat dit mo ment de eerste jaren nog niet zal aan breken. Over de nieuwe haven in Den Helder deelt de minister mee, dat het om finan ciële redenen niet mogelijk zal zijn, reeds in 1957 met de waterbouwkundige voor zieningen voor de oostelijke helft te be ginnen. Zodra in de komende jaren fond sen daarvoor beschikbaar komen, zal wor den begonnen. Verbetering der bezoldiging De minister deelt voorts mee, dat een verhoging van de re-engagementspremie in overweging is. Een verbetering der be zoldigingsregeling, waarbij onder meer voor de schepelingen het stelsel van één- jaarlijkse inplaats van tweejaarlijkse ver hogingen werd ingevoerd, kreeg reeds haar beslag. Daarnaast worden verbetering der woningpositie waarbij bijzondere aan dacht wordt geschonken aan Den Helder, waar enige maanden geleden een nieuw bouwcontx-act voor ruim 750 voor marine personeel bestemde woningen tot stand kwam en een geleidelijke verruiming der uitzendingsmogelijkheid van gezinnen naar Nieuw-Guinea krachtig bevorderd. De maatregel, waarbij dienstplichtigen van het Korps Mariniers in de gelegen heid worden gesteld in beroepsdienst over te gaan, heeft niet tot het beoogde resul taat geleid. De minister hoopt echter, dat ook bij dit korps een verhoogde premie en een langzaam verbeterende woningpositie een werking ten goede zullen hebben. Ter vermijding van misverstand merkt de minister op, dat ondanks de moeilijke personeelssituatie, in vredestijd de oorlogs- taken te allen tijde kunnen worden ver vuld, aangezien het beroepspersoneel na verstrijken van zijn dienstverband nog ge ruime tijd resei-veplichtig blijft en een goed geoefende personeelsreserve vormt. ADVERTENTIE in uw leven zijn de ETENSUREN. Dan zit u allen gezellig rond de tafel. Maar het kan nog gezelliger, wanneer u de tafel dekt met dat prachtige, sfeervolle De meest uitgebreide sortering vindt u bij De kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstraat 49 - Haarlem - Tel. 20049 Via een raampje hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een perceel aan de Duindoornlaan te Zandvoort. Toen de bewoners 's avonds omstreeks twaalf uur thuis kwamen, bleek het gehele huis te zijn doorzocht. Een geldkistje, in houdende een bedrag van ongeveer f 1000 en enkele gouden sieraden worden vermist. Nieuwe commissaris Heringa en Wuthrich In de buitengewone algemene aandeelhou dersvergadering van de n.v. technische maatschappij Hei-inga en Wuthrich te Haar lem is dinsdagmiddag in de vacature, ont staan door het overlijden van mevrouw C. Heringa, benoemd tot commissaris de heer H. M. J. Kroes te Haarlem. In het jaarverslag van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland (P.E.N.) deelt de directie mee, dat de resultaten in het jaar 1955, mede als ge volg van de toeneming van het energiever bruik in het eigen verzorgingsgebied, be vredigend genoemd kunnen worden. De bruto-ontvangsten uit de energielevering stegen van 56.53.000,in 1954 tot 59.523.000,De verlies- en winstreke ning sluit met een bedrag van 61.770.456. Aan de reserve is toegevoegd een bedrag van ƒ470.479; de reserve bedraagt thans 2.008.000, hetgeen volgens de directie, ge zien de omvang van het bedrijf, nog steeds onvoldoende is. De voortvloeiende vermeerdering der baten stelde het bedrijf in staat een bedrag van 17.384.000 te bestemmen voor af schrijvingen; een bedrag van 2.500.000 werd gevoegd aan het fonds voor de ver vanging van daarvoor in aanmerking ko mende gedeelten van bovengrondse laag spanningsnetten door kabel zodat in 1955 in dit fonds f 7.273.000 aanwezig was. De verbeteringen van het rendement van de Centrale te Velsen maakte het mogelijk om voor alle categorieën van verbruikers de tarieven te verlagen. Het debiet van elektrische energie in het verzorgingsgebied van het P.E.N. is in het afgelopen jaar verder gestegen, zij het, dat het accres minder groot was dan in het daaraan voorafgaande jaar. Dit is met name een gevolg van de omstandigheid, dat de omvang van de energielevering aan de Hoogovens in 1955 met 1,2 percent is teruggelopen ten gevolge van het in ge- bx-uik zijn bij de Hoogovens van een eigen tegendrukturbine. De in het jaarverslag over 1955 opge nomen balans heeft een belangrijke wijzi ging ondergaan. Tot dusverre was hierin de historische kostprijs aangehouden. Dit bemoeilijkte in velerlei opzicht een duide lijk inzicht in de bedrijfseconomische posi tie van het P.E.N. Teneinde hierin ver betering te brengen zijn alle activa bij de opstelling van de balans per 31 december 1955 geherwaai-deerd. De aanschaffings- kosten zijn van ruim 172.500.000 op basis van de historische kostprijs gebracht op circa 305.000.000. In 1955 werden 150 onrendabele percelen op het elektriciteitsnet aangesloten. Aan het einde waren er nog 40 in behandeling. Na aansluiting van deze percelen zullen na genoeg alle daarvoor in aanmerking ko mende onrendabele percelen zijn aange sloten. In de Centrale te Velsen werden 948 mil joen kWh opgewekt, tegen 876 miljoen kWh in 1954. De hoogste belasting van het P.E.N.-net steeg van 179.000 in 1954 tot 196.000 kW in 1955. Aan de gemeente Haarlem werd ruim 24 miljoen kWh ge leverd tegen circa 9 miljoen kWh in 1954.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5