Door gemeente aangekocht pand aan Kennemerplein totaal vernield Politie: Wij kunnen niet voor elk huis een agent zetten Joh. Enschedé en Zonen adopteert Clubhuis „Naast d'Appelaar" Tracé van transportwaterleiding Leiduin-Castricum weldra in gebruik Haarlems Dagblad Eindeloze onderhandelingen kostten 46 mille Bewaker zal wacht houden bij ruïne E. Wolf v/h C. Bos Kort en bondig JAAR VERSLAG PWN Aanmeldingsformulier mm MfïM PERMANENT WAVE v.a. f. 15.- Burgerlijke Stand van Haarlem Werk aan spoorbaan vordert snel Collecte „Het Zonnehuis" C. F. Jansen ambtenaar van monumentenzorg Benoeming op 1 november Honderdvijftig dames bezochten Haarlem Nieuw studiejaar economische academie ingezet Zevende zomerconcert van het N. Ph. O. Bathyscoop dook 2200 meter diep bij Lissabon Ballet der Lage Landen weer in Haarlem Gepoogd in te breken in Overveen WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 99 Van het prachtige huis op het Kennemerplein 3 in Haarlem, waarvoor de gemeente Haarlem ruim twee jaar geleden niet minder dan 46.500— heeft neergeteld, staan alleen nog de muren overeind. Dat is het resultaat van twee jaar onderhandelen tussen allerlei gemeentelijke, provinciale en rijksinstanties. In de gemeenteraadsvergadering van 18 juli van dit jaar is lang en breed nroken over de aanvrage van 55.644.— voor het treffen van voorzieningen iet aanschaffen van meubilair in het vroegere kleuterhuis „Margriet" aan het Kennemerplein 3 in Haarlem teneinde dit gebouw geschikt te maken voor het on clen) ren gen van de gemeentelijke inspectie van het lager onderwijs en de economische adviseur, alsmede van de taakanalist. Er werd toen namelijk uitgebreide critiek geleverd over het feit dat het gebouw twee jaar lang heeft lceggestaan en in die tijd het mikpunt is geweest van vernielzuchtige elementen waarbij een spreekster en sprekers van bijna alle richtingen zoals mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) en de heren Bcttink (V.V.D.), Proper (Comm.), Wensing (C.II.U.) en De Leeuw (Arbeid) zich fel keerden tegen het beleid van B. en W. ten aanzien van dit huis. Het kwam zelfs zover dat mejuffrouw Bolsius een motie indiende, die zij overigens na de verdediging van de wethouders Geluk en Happé weer introk. Ietwat aarzelend werd toen het gevraagde bedrag beschikbaar gesteld. Over dit debat schreven wij reeds op 19 juli. De badkuip op de eerste verdieping van het pand Kennemerplein 3 is wel licht de laatste buit voor de verniel zuchtige elementen die het gebouw van de zolder tot de kelder verwoest heb ben. Binnenkort komt er echter een bewaker. Vandaag is het dus precies twee maanden geleden dat B. en W. beloofden dat er haast gezet zou worden achter het opknappen van dit zo fraai gelegen gebouw, maar vanmor gen kon de heer Happé ons alleen maar mededelen dat voor zover hem bekend het raadsbesluit nog niet door Gedepu teerde Staten is goedgekeurd. De heer Hap pé vervolgde: „Het is overigens een treurige zaak, de politie kan de bewaking niet bij benen. Een dezer dagen zal er een bewaker van het huis worden aangesteld." Bij de politie was men verbaasd over dit antwoord. „We zijn er niet om voor elk huis in Haarlem een agent neer te zetten", aldus deelde men ons mede. „De mensen van de uniformdienst, de recherche en de kinderpolitie houden natuurlijk wel een oogje in het zeil maar we kunnen moeilijk dag en nacht op de loer gaan liggen. Wel hebben we Bouw- en Woningtoezicht her haaldelijk gewaarschuwd". Bij Bouw- en Woningtoezicht kwamen wij echter niet veel verder. „Het huis is niet meer bij ons in beheer, maar is over gedragen aan Openbare Werken", zo deel de men ons mede. De afdeling onderhoud van Openbare Werken zei echter van niets te weten. „We krijgen in de toekomst het huis wel, want er is immers 55 mille be schikbaar gesteld voor het herstel. Op het ogenbiik valt het huis nog onder Bouw- en Woningtoezicht". Het huis slaat inmiddels uiteraard n.og steeds op het Kennemerplein, hoewel dit werkelijk niet zo lang meer zal duren. Sinds de aankoop op 16 juni 1954 voor de som van 46.509.is het kapitale pand namelijk aan zijn lot overgelaten. Er kwam oen stevig slot op het hek en de tuin werd afgezet met prikkeldraad. Daarmee was voor alle partijen de kous af. Nadat eerst de jeugd echter danig in het gebouw had huisgehouden zagen ver volgens ook ouderen wel brood in een be zoek aan het pand, zodat thans twee jaar ADVERTENTIE Salon de Coiffure PERMANENT WAVE vanaf f 15.— Grote Houtstraat 71rd. boven Hunkemöller-Lexis - Tel. 19157 Tiède Cap-waves enz. HAARLEM, 18 september 1956 Bevallen van een zoon: 16 sept., A. L. Hartmanvan den Tempel; 17 sept., G. M. B. Boogaerdt 't HooftFunke: J. E. M. van oer HulstVredenburg; W. Baartmansde Kousemaeker; A. BosmanGrooteman; J. ae Graaf—Snoek; 18 sept., J. M. C. C. Zwart 7van Egmond; M. C. H. PetersMidden dorp. BEVALLEN van een dochter: 16 sept., A. van der Werff—Tabak; 17 sept., H. M. W. wps—Laurenssen; C. J. M. Wagemaker Kortekaas: F. M. Leising—Klabou; M. E. verkerk—Stolte. ONDERTROUWD: 18 sept., H. T. van Da- •en en T. van Voorthuisen; T. Wienstra en M. H. Weber. GEHUWD: 18 sept., P. C. Hokke en Y. E. }?n Ham; P. J. Langedijk en M. J. W. Barsten. OVERLEDEN: 15 sept., W. de Joode—Ko- ('er' ?4 j., Gasthuisvest 47; 16 sept., W. A. C. •jgtvoct, 81 j„ --hotersingel 2; 17 sept., N. 7 Boonders, 76 j., Gasthuisvest 47; H. J. -reitag, 64 j., Duinoordstraat 42. Aan de achterzijde van het pand aan het Kennemerplein 3 is op het ogenblik geen raam meer heel. Het onkruid groeit al tussen de stenen, de muren zijn gescheurd en de dakgoten kunnen ieder moment naar beneden komen. nadat „Margriet" is vertrokken de be schikbaar gestelde 55 'mille voor het' op- knappen waarschijnlijk niet meer toerei kend zijn. Op het Bolwerk duiden de plat getreden paadjes er al op dat het huis zeker niet over gebrek aan belangstelling te kla gen heeft gehad. Aan de achterkant van het pand is geen enkel raam meer heel, er zitten gaten in de muren en de dakgoten staan op instorten. Binnen heeft men echter nog erger huis gehouden. Behalve de muren en een enkele trap is er namelijk vrijwel niets meer heel. Er is geen stukje koper of zink meer in het huis te ontdekken. Elke kraan en elke was bak is vakkundig losgebroken en toen wij een bezoek aan het huis brachten, was men juist bezig geweest met de demontage van een zitbad. Het bad was keurig losgebroken en stond halverwege de badkamer en de trap kennelijk op verder transport te wachten. De elektrische leidingen zijn vrij wel alle verdwenen. Er is geen schakelaar of stopcontact in het gehele huis aanwezig. De deuren zijn eveneens verdwenen, de trappen zijn gedeeltelijk weggebroken, de parketvloeren zijn ernstig beschadigd en verder is het huis van de zolder tot de kel der op de meest grondige wijze vernield- De ongeveer vijftien kamers zijn vol komen onbewoonbaar gemaakt. Kortom alleen de muren staan er nog. Voor de rest is alles wat maar enige waarde had ge sloopt en w&ggehaald. Alleen in een dei- achterkamers duiden twee hobbelpaarden erop dat eens lang geleden kleuters van „Margriet" in dit gebouw een gastvrij tehuis hebben gevonden. Ruim twee jaren van onderhandelingen tussen allerlei instanties hebben van wat eens een goed doortimmerd huis op een prachtige plaats in Haarlem was een vol slagen ruïne gemaakt, die alleen nog maar door het hoge onkruid enigszins aan het oog van de voorbijgangers wordt ont trokken. De werkzaamheden aan de te verhogen spoorbaan bij de Zandvoortselaan te Heem stede verlopen in een bevredigend tempo, zodat inmiddels reeds een begin werd ge maakt met het leggen van de dwarsbalken voor de hulpspoorbaan. Ook wordt ge werkt aan het plaatsen van de masten voor de bovenleiding. Zoals bekend, komt deze baan ten westen van de huidige spoorweg overgang te liggen. Verwacht wordt, dat deze hulpspoorbaan in de eerste helft van november zal zijn gereedgekomen, zodat hiervan op 11 no vember gebruik kan worden gemaakt door de treinen in de richting Leiden. Een week later, op 18 november, kan de tweede baan in dienst worden gesteld voor de treinen vanuit Leiden naar Haarlem. Dan is hot ogenblik aangebroken, de thans nog be reden spoorbanen voorlopig uit het gebruik te nemen en kan een begin worden gemaakt met de verhoging daarvan en de bouw van het nieuwe station met viaduct. P,C „cqUfcte. die, deze wsgkjfi JJpemgtgde wordt gehóuden, komt ten bate-van hèf werk van de Vereniging ..Het Zonnehuis" Deze vereniging beoogt christelijke verpleging van lijders aan een chronische of langdurige ziekte. De straatcollecte is bepaald op zaterdag. Het aantal langdurige zieken in ons land bedraagt volgens gegevens waarover men beschikt minstens 20.000. Duizenden van hen verkeren in zeer ongunstige omstandigheden of worden verpleegd op ontoelaatbare wijze. De Vereniging ..Het Zonnehuis" wil deze mensen niet alleen een goede verpleging verschaffen, maar wil hen daarenboven plaatsen in een omgeving, die hen opheft uit een sfeer, die zo gemakkelijk leidt tot een algehele depressie. Zij wil christelijke ver pleging ongeacht de kerkelijke gezindte der patiënten in ziekenhuizen van een speciaal type: „Zonnehuizen". Er zijn reeds drie van zulke tehuizen, na melijk „Het Zonnehuis-Beekbergen" het oudste en grootste tehuis der vereniging, „Het Zonnehuis-Zuid-Holland" te Schiedam -m „Het Zonnehuis-Doorn". Dank zij de medewerking van het perso neel van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen n.v. zal het clubhuis „Naast d'Appelaar" aan de Damstraat te Haarlem geadopteerd worden. Evenals de andere clubhuizen heeft het Clubhuis „Naast d'Appelaar" te kampen met financiële problemen. Daarom is er naar een mogelijkheid gezocht om, vooral nu het werk zich meer en meer gaat uit breiden, dit belangrijke stuk jeugdzorg- werk in het centrum van Haarlem, ook in de toekomst in veiligheid te stellen. Hiertoe werd contact gezocht met de directie en de personeelskern van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen n.v. Van het begin af aan stonden de directie en personeels- vertegenwoordigers sympathiek tegenover het voorstel van de hoofdleider, de heer C. Wijnberger, om het clubhuis financiële steun te verlenen. Reeds herhaalde malen had de directie van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen n.v. door middel van een gift blijk gegeven het werk van haar naaste buur een goed hart toe te dragen. Na enige besprekingen tussen vertegen woordigers van beide instellingen en na goedkeuring van de bedrijfskern werd be sloten het clubhuis „Naast d'Appelaar" te adopteren. Er is een vorm gekozen op welke wijze het werk gesteund zal worden en geestdrif tig is besloten de bijdrage van het Johez- fonds te verhogen met vijf cent per week en per lid van het personeel. Verwacht wordt, dat de jaarlijkse bijdrage 2.500, zal bedragen. Dit besluit betekent voor het clubhuis, dat voortzetting van het werk in de toe komst verzekerd is. Dank zij de medewer king van het personeel zal de jeugd, die steun juist nodig Heeft, geholpen worden om zich een plaats te verwerven in de maatschappij en haar een houvast mee te geven op weg naar volwassenheid. Het bestuur en leiding van het clubhuis hebben het besluit van het personeel van de buur met vreugde vernomen. Weliswaar worden voor het werk overheidssubsidies beschikbaar gesteld, maar het bestuur moet ook jaarlijks voor eigen inkomsten zorgen, om het werk in stand te houden. Dat leverde in het verleden moeilijkheden B. en W. van Haarlem hebben met in gang van 1 november tot ambtenaar, be last met de Monumentenzorg, benoemd de heer Corneille F. Jansen, thans secretaris van de bond Heemschut te Amsterdam. Deze benoeming stemt tot bijzondere tevre denheid aangezien deze post al enige tijd bijzondere zorg baart. Deze benoeming kan voorts worden gzien als een eerste uitvloei sel van de belangstelling, die de nieuwe di recteur van het bedrijf van Openbare Wer ken, ir. Ch. C. van der Vlis, voor dit on derdeel van zijn taak koestert. De gedachten gingen al geruime tijd uit naar" de aanstelling van een specialist voor Monumentenzorg, wiens taak het zal zijn na te gaan wat voor behoud in aanmerking komt en vervolgens contacten legt tussen de particuliere eigenaars van de betrokken panden, het gemeentebestuur en het rijk om zo gezamenlijk de fondsen te verkrij gen, welke voor restauratie nodig zijn. Zo'n specialist is nu dus gevonden. De taak van de heer Jansen zal niet eenvou dig zijn. Het is vaak bijzonder moeilijk uit te maken wat uit het stadsbeeld kan ver dwijnen als er plaats moet komen voor nieuwe projecten, zonder dat hieraan op storende wijze schade wordt gedaan. De keuze is hierbij niet altijd vrij. De heer Jansen heeft in zijn huidige werk een grote ervaring opgedaan die hem van dienst zal zijn op zijn nieuwe post. Hij is een kenner van Haarlem en hoewel hij nog niet precies weet op welke wijze hij zijn nieuwe taak zal aanpakken, ziet hij deze met vertrouwen tegemoet. BINNENLAND Grafisch hoger onderwijs. Aan de Am sterdamse gemeentelijke universiteit zullen door prof. dr. G. W. Ovink colleges worden gegeven in de wetenschap van de geschiede nis en aesthetiek van de drukkunst en de daarmee samenhangende grafische tech nieken. Kind verdronken. In Rotterdam is het stoffelijk overschot gevonden van de twee jarige P. C. Het werd aangetroffen in een kavelsloot. die van de Ringdijk naar de Mei doornsingel aldaar loopt. De kleuter was bij het spelen te water geraakt. Een drie-jarig jongetje waarschuwde een voorbijganger, die het kind uit het water haalde, maar. toen was het al overleden. HAARLEM EN OMGEVING De tentoonstelling van voorwerpen, die betrekking hebben op het eeuwfeest van de r.k. kerk te Overveen zal vrijdagavond om acht uur in gebouw „Domi" aan het Zand- voorterpad worden geopend door de heer H. van Haren, conservator van het Christe lijk bisschoppelijk museum te Haarlem. Jubilc i. Vrijdag 21 september zal de firma Abr. Meyer te Haarlem een receptie houden in haar pand. Grote Houtstraat 16, ter gelegenheid van haar vijfenzeventig-jarig bestaan. Jibileum. Vrijdag 21 september gedenkt de heer E. Schieveen de dag waarop hij vijfentwintig jaar werkzaam zal zijn als onderchef op de afdeling Lithografie van de 1 firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, maken naar Delft. Uit het jaarverslag over 1955 van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordhol land blijkt dat hoewel de inkomsten over 1955 in vergelijking tot 1954 met f 377.500 zijn gestegen er een verhoging van de uit gaven is van circa f 517.000. De styging van de lasten is vooral een gevolg van de toeneming van de personeelslasten met bijna f 300.000 en van de stijging van de kapitaalslastcn met ruim f 120.000. De omstandigheid dat in de eerstkomen de jaren de lasten door de inbedrijfstelling van de transportleiding van de n.v. Water- transportmaatschappij „Ryn-Kennemer- land" alsmede door in de naaste toekomst Vandaag heeft de damesvereniging „Den Haag ontvangt" in samenwerking met „Haarlems Bloei" voor honderdvijftig echtgenoten van deelnemers aan een land- bouwcongres in Den Haag een excursie gehouden in Haarlem. Vanmorgen werd met bussen een bezoek gebracht aan de bloemenveiling in Aals meer. De deelneemsters, waaronder Duit se, Franse en Zwitserse, waren verrukt van de prachtige bloemen. Haarlems Bloei heeft de dames vervolgens een orgelcon cert aangeboden door Albert de Klerk in de Grote Kerk. Er was tevens een rond leiding, waarbij de dames vooral veel be langstelling toonden voor de graven. Na het concert ging men winkelen en eensgezind besloten de dames bloembollen te kopen. Na de bezichtiging van het stad huis onder leiding van de heer W. van Willige, werd in hotel Brinkmann de lunch gebruikt, 's Middags bezocht men het Frans Halsmuseum. De dames toonden in het bij zonder veel interesse voor de oude werken. Gisteren hebben zij het Vredespaleis en het Mauritshuis in Den Haag bezocht. De dames kwamen vooral erg onder de indruk van een verzameling van Vermeer. Om vier uur is men weer naai Scheve- ningen vertrokken. Het ligt in de bedoe ling om vrijdagochtend een excursie te nog te verrichten investeringen in belang rijke mate zullen stijgen, maakt het, aldus het verslag, zeer noodzakelijk de extra afschrijving op de na-oorlogse investe ringen zoveel mogelijk te realiseren. De uitvoering van de werken van „Rijn- Kennemerland" heeft in 1955 goede voort gang gemaakt. Zowel de werken van het zuidelijke tracé Jutfaas-Leiduin als van het noordelijke tracé Leiduin-Castricum zullen begin 1957 gereed zijn. Het tijdstip waarop het noordelijke tracé in exploitatie zal kunnen worden genomen zal echter af hankelijk zijn van de vordering van de werkzaamheden aan de verkeerstunnel in Velsen, waar de leiding door wordt ge voerd. Verwacht wordt dat de werkzaam heden aan de verkeerstunnel in een zo danig tempo voortgang zullen vinden dat het tracé Leiduin-Castricum van de trans portwaterleiding medio 1957 in bedrijf kan worden gesteld. Ten laste van het jaar 1955 werd op nieuw f 175.000 gereserveerd voor de zo genaamde aanloopkosten van de n.v. wa- tertransportmaatschappij „Rijn-Kenne- merland". In 1955 werd aldus het verslag de aanleg van de waterleiding op Texel gro tendeels voltooid terwijl het bouwkundige gedeelte van het nieuwe filtergebouw en pompstation in Castricum vrijwel gereed kwam. Beide werken konden in 1956 offi cieel in bedrijf gesteld worden. In 1955 werden voorts 347 onrendabele percelen aangesloten. Op het einde van 1955 waren nog 1556 percelen binnen het voorzieningsgebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland van leidingwater verstoken, welke zoveel mo gelijk, indien de gemeenten tot medewer king bereid zijn, in de eerstkomende jaren aangesloten zullen worden. De jaarlijks ten laste van de algemene middelen van de provincie komende bij dragen aan het bedrijf in de kosten, voort vloeiende uit de aansluitingen van de zo genaamde onrendabele percelen werden voor de tot en met 31 december 1954 tot stand gebrachte aansluitingen afgekocht voor f 1.075.000. De jaarlijkse bijdrage uit de algemene middelen van de provincie kon dank zij deze afkoop met ruim 40.000 worden verminderd. op. Dank zij de spontane medewerking is men voorlopig uit de financiële zorgen en dat kan betekenen uitbouw van het wei'k en het aanbrengen van verbeteringen in het gebouw aan de Damstraat, die zo nood zakelijk zijn. In het clubhuis komen jongens en meis jes van vier tot achttien jaar. Weliswaar berust de leiding bij de Hervormde ge meente Haarlem, maar dat wil niet zeggen, dat er uitsluitend hervormde kinderen mogen komen. Integendeel ieder kind is welkom. De taak is de jeugd te helpen met haar moeilijkheden en haar problemen. Het Johezfonds is een sociale stichting ten behoeve van de belangen van leden van het personeel, gewezen leden, echtge noten, weduwen en bloedverwanten in de tweede graad, in alle gevallen waarin de algemene sociale voorzieningen van rijk en gemeente niet kunnen voorzien. Met een voordracht over „De academie als werkgemeenschap" heeft dr. S. Elzinga als rector van de Academie voor voortgezet economisch onderwijs dinsdagavond in het gebouw van de gemeentelijke h.b.s. A te Haarlem het nieuwe cursusjaar geopend. De rector wees erop, dat de academie als onderwijsinstituut een zelfstandige plaats inneemt tussen het middelbaar en hoger onderwijs. Momenteel zijn er in ons land vier van dergelijke academies voor het voortgezet economisch onderwijs. Aan het eind van zyn voordracht uitte de docent zich in bepaald niet optimistische termen over de economische ontwikkeling. Tot het instellen van deze academie hebben twee doelstellingen geleid: een tegemoetkomen aan personen, die middel baar onderwijs of een gelijkwaardige op leiding hebben ontvangen, overdag werken en 's avond verder willen studeren; het bedrijfsleven heeft behoefte aan mensen, die meer dan middelbaar onderwijs heb ben genoten. Uitvoerig schetste dr. Elzinga de be tekenis van het onderwijs en de eisen, waaraan dit moet voldoen. Hij schetste het onderwijs als een samenbinding van de geest van de docent met die van de leer ling met als doel: de menselijke geest om hoog te brengen. Het gebeurt echter al te veel, dat het scheppend vermogen en de fantasie hieronder schade lijden. Verschillende factoren zijn in de school van belang, zoals het intellect en de ka raktereigenschappen, en zonder een grote belangstelling kan geen enkele studie het stellen. De rector wees erop, hoe de cur sisten door onderling contact in de werk gemeenschap geestelijk worden gevormd, waartoe het samengaan van praktijk en studie mede bijdraagt. Als de cursisten een gesloten werkgemeenschap vormen, zal de studie veel meer resultaat opleveren, aldus dr. Elzinga. De rector vond verdere studie mede be langrijk doordat hij „aan de economische horizon zich donkere wolken zag afteke^ nen". Het gaat niet zo goed meer en in Den Haag begint al een bezuinigingswind te waaien, zei dr. Elzinga. Zij die zich echter ontwikkelen staan sterker in de maatschappij dan zij die dit nalaten. Na enige praktische mededelingen over de colleges, verklaarde de rector het nieuwe studiejaar van de Academie voor voortgezet economisch onderwijs voor ge opend. Dirigent Marinus Adam'liet het zevende zomerconcert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest met Weber-ouverture „Oberon" beginnen, dat onvergankelijke romantische orkeststuk, waar men altijd plezier aan kan beleven, geboeid door de geheimzinnige sprookjessfeer, die door een geestig spel van motieven en door de kleur der orkestratie gewekt wordt. Hoewel „Oberon" als opera slechts een twijfelach tig succes is ten deel gevallen, werd het instrumentale openingsstuk van het werk een graag bereden stokpaard van alle diri genten, de grootste virtuozen van de maat stok niet uitgezonderd. De gelegenheid om rnet een geraffineerd samenspel voor de dag te komen wordt trouwens in deze ouverture rijkelijk geboden, maar dan moeten de blazers hun „jour" hebben. Ge raffineerd kon men de uitvoering op deze dinsdagavond in de Haarlemse Concert zaal bezwaarlijk noemen. Maar toch ont kwamen wij ook dit keer niet aan de sug gestie, die van het briljante stuk uitgaat. Marinus Flipse was deze avond solist in het Derde Pianoconcert van Beethoven, welk werk een vlotte vertolking genoot. De solist pakte het stevig aan. Na het in nige, maar niet minder virtuoze midden deel, waarin het orkest zeer verantwoord zijn dialogiserende rol vervulde, bleek Flipse het vereiste klankevenwicht te heb ben gevonden om de finale met lichte toets haar humoristisch karakter te geven. Het publiek dat deze avond vrij talrijk was, beloonde solist, dirigent en orkest met hartelijk applaus. Adam deed er goed aan de „Serenade voor Strijkorkest" van Tsjaikofsky weer eens een beurt te geven. Het is een inte ressante opgave voor de strijkers en tevens een compositie die, ondanks een paar tri viale wendingen in de melodievorming, een boeiend verloop heeft, en dit vooral om haar knappe doorwerkingen en haar hu moristische inslag. Waar Tsjaikofsky zich het sterkst als Rus manifesteert, namelijk in begin en slot van de Elegie en verder in de Finale, lijkt hij mij op z'n best. Adam slaagde erin het werk levendig en klankschoon te doen realiseren. De kwali teit van het strijkersensemble van het Noordhollands Philharmonisch Orkest werd met deze prestatie in het volle licht geplaatst. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE CCCCCCCOOC XOCOOCOCOCCC0002C- SNOEK WEER TE WA TER GEL A TEN De snoek van zeven pond, één van de 8 overlevenden van de vergiftigde school A vissen in het Spaarne te Haarlem is r A vanmiddag om vijf uur weer in zijn 8 element teruggebracht. De tewaterla- E o ting was niet officieel en geschiedde in A alle stilte. Zoals wij reeds schreven bevond de snoek zich vanaf zaterdag in één van de aquaria van de vishandel 8 S Van der Laan op de Riviervismarkt. 8 x?oocooooooooooooocooo: cococoocoooooooooooooooc PARIJS, (United Press) Het Franse ministerie van Marine heeft bericht ont vangen waarin wordt gemeld dat de bathys coop ter hoogte van Lissabon is neergelaten tot een diepte van 2200 meter onder de zee spiegel. De duik werd op 13 september ge daan door de Portugese professor Ruivo. De bathys zal een reeks duiken maken en tegen eind september terugkeren op de marinebasis Toulon. Het onder leiding van Mascha ter Weeme staande Ballet der Lage Landen geeft dit seizoen vier voorstellingen in de Haarlemse Schouwburg, waarvan de eerste is vast gesteld op zaterdag 22 september. Bij die gelegenheid zal als première „Caleidoscoop" op de Paganini-variaties van Brahms, een werk van de vermaarde Engelse choreo graaf Walter Gore, worden uitgevoerd. Verder staan op het programma de tweede acte van „Het Zwanenmeer" op muziek van Tsjaikofsky in de versie van Jack Car ter naar Ivanov, „Paysage Triste" op mu ziek van Fauré, „Pavana Interrumpida" en „Impromptu for twelve". In de samenstelling van het gezelschap, dat op 2 juli 1957 met een galavoorstelling in de Amsterdamse Stadsschouwburg zijn tienjarig bestaan hoopt te vieren, zijn enige wijzigingen gekomen. Jack Carter en Nor man Mc Dowell, balletmeester en eerste danser, hebben de groep verlaten. Als bal letmeesteressen fungeren thans Angela Bayley en Joyce Gearing, als manlijke dansers zijn Leo Kersley, Paul Stewart en Jean-Pierre Bras toegetreden. Op woensdag 17 oktober wordt in Am sterdam de première van een nieuw ballet van Walter Gore gegeven, die daarin zelf met zijn vrouw, Paula Hinton, de voor naamste rollen zal vervullen. Het is getiteld „De Eenzame" en er wordt muziek van Busoni voor gebruikt. Behalve Walter Gore zullen nog andere buitenlandse choreogra fen aan de samenstelling van een nieuw repertoire medewerken. Dinsdagmorgen heeft men nabij het Bloe- mendaalse strand getracht in te breken in de consumptietent van de heer Van E. Aan de zeekant werd een ruitje ingedrukt, waarna de spanjoletsluiting kon worden geopend. Vermoedelijk is men niet binnen geweest aangezien er een grote hond rondliep. Er werd niets vermist. Dinsdagavond om kwart over tien werd in de woning van de heer H. in het Kweek- duinkwartier te Overveen een poging tot inbraal- gedaan. Men verschafte zir-h toegang door een W.C.-raampje aan de westzijde van het perceel. Kasten en laden werden open gebroken en doorzocht. Voor zover kon worden nagegaan is er niets ontvreemd. Steeds vooruit en vooraan is altijd de leuze geweest van HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT en door toewijding, ijver en betrouwbaarheid kan het die leuze verwezenlijken. De overgrote meerderheid leest onze courant. Sluit u bij haar aan, wanneer gij dit niet al reeds hebt gedaan. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per kwartaal/per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 oktober 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 29 september 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7