Goklust heeft Australiërs te pakken SCHNITGERORGEL IN ZWOLLE LUISTERRIJK GERESTAUREERD MILJONAIR IN TASMANIë REGEERT VROUWE FORTUNA Washingtons houding tegenover apartheidsdwepers verslapt ÉMfll MF TELEFUNKEN Nasser overlegt met scheutige „oliemonarchen" in Damman Eisenhower acht het éénzijdig staken van kernproeven onwijs „MENSEN VAN MENKO Parlementair onderzoek monopolie van zuidelijke afgevaardigden Hij zal echter tevens Nehroe ontmoeten Ook de suggestie de dienstplicht af te schaffen veroordeelt hij Speciaal weerbericht voor de bouwnijverheid Een rechter voor de rechter Kort nieuws Twee directeuren naar Rembrandtcongres in Leningrad Zondag gaat de winterdienst in bij de Spoorwegen ZAT Ex. DAG 2 2 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Australië) Australië is snel op weg een loterij-eiland te worden, waar de toch al op wedden gestelde Australiërs steeds meer gelegenheid krijgen hun lusten op dit gebied bot te vieren. Het is voor Nederlanders, die hier nog niet zo lang ver toeven, verbijsterend te zien hoe het juist de overheid is, die er een grote rol bij speelt. Kapitalen worden door iedereen binnengebracht op de kantoren, waar ontelbare meisjes en vrouwen de hele dag niet anders doen dan loten uit schrijven.. De gokkoorts heeft zich als een epidemie over het land uitgestort. Elke dag worden er elke seconde veer tien loten verkocht in een ontelbaar aantal loterijen, die met enorme bedragen als hoofdprijs en honderden kleinere De Australiërs staan bekend als de grootste gokkers ter wereld. Nooit is dit duidelijker tot uiting gekomen dan nadat een achtenzestig-jarige Tasmaniër, de mil jonair James Arthur Drysdale, korte tijd geleden de wereld kond deed van een „olympische loterij" met vijfhonderddui zend Australische ponden (meer dan 4.250.000 gulden) als hoofdprijs, uit te be talen waar ook ter wereld en in welke valuta ook. Het totale bedrag aan prijzen in deze „olympische loterij" die men zonder tegenspraak de grootste ter wereld kan noemen beloopt meer dan twaalf miljoen gulden. Het enige verband tussen deze loterij en de in november in Mel bourne te houden olympische spelen is dat Drysdale beloofd heeft een „zeker" (nader door hem te bepalen) percentage van de winst aan de Australische olympische fede ratie af te dragen. Een lot kost 1000 gulden De „olympische loterij" is kolossaal, be halve de hoofdprijs van vier en een kwart miljoen gulden, zijn er vijf prijzen van elk honderdzeventigduizend gulden, twintig van elk veertigduizend gulden en meer dan achthonderd van elk tienduizend gulden. De prijs van een lot bedraagt vijfentwintig pond, ruim tweehonderd gulden. Dit is een peuleschilletje vergeleken met de duizend gulden, die meer dan drieduizend mensen al hebben neergeteld voor een lot in een andere „olympische loterij", waarvan de hoofdprijs „slechts" twee en een kwart miljoen gulden bedraagt. In deze laatste loterij zijn slechts vijfduizend loten. Zij trekt vóór de komende kerstmis. Drysdale heeft Australië al gelukkig ge maakt met drie loterijen met 1.200.000 gul den als hoofdprijs en drie met een hoofd prijs van elk 2.125.000 gulden. Nederlanders hebben daarin nog niet ge deeld. In de' staatsloterijen zijn zij geluk kiger geweest. Herhaaldelijk valt een for tuin uit de hemel in de schoot van arme mensen, arbeiders, kantoorbedienden en ouden van dagen, die tot dan toe op een klein pensioentje leefden. Even herhaalde lijk komt het voor, dat een fortuin in de schoot van schatrijke mensen valt, die dan ronduit verklaren, dat zij niet weten wat ze met het geld moeten doen, omdat ze „het niet nodig hebben". Dat zij toch tot de geregelde kopers van loten behoren, be wijst wel, dat het gokken de Australiërs in het bloed zit. Olympisch ongenoegen Nooit tevoren is er echter zo'n orkaan van goklust losgebroken sinds Drysdale met zijn monster-loterijen begon. Drysdale maakt in zijn advertenties, die een hele pagina in de dag- en weekbladen beslaan, gebruik van de vijf olympische ringen. Dit embleem is misbruikt, zei een lid van de Australische olympische federatie. Hij diende een protest bij de federatie in en De Studiecommissie Weersinvloeden die in februari door de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting werd geïnstal leerd, heeft als eerste resultaat van haar werkzaamheden voorlopige richtlijnen voor het doorwerken bij minder gunstige weers omstandigheden opgesteld. Zij zijn bedoeld als leidraad voor het bedrijfsleven bij het treffen van voorzieningen voor het door werken op de bouwplaatsen in het komende winterseizoen tot temperaturen van om streeks vijf graden vorst. De studiecommissie acht het mogelijk dat bij de toepassing van de richtlijnen kan worden doorgewerkt gedurende 80 percent van de werkuren tussen half november en half maart. De daarvoor nodige maatrege len zullen slechts weinig kostenverhogend werken. Het weerbericht speelt bij de oplossing van de problemen die zich bij het doorwer ken onder minder gun'stige weersomstan- heden voordoen een grote rol, daar aan de hand van een ten behoeve van de bouwnij verheid opgestelde weersverwachting op de bouwplaats vastgesteld kunnen worden, of bepaalde voorbereide maatregelen tot uit voering moeten komen of niet. Daarom zijn bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting twee bouwkundigen aan gesteld, die voor de opstelling van bouw- weerberichten bij het K.N.M.I. worden ge detacheerd. Waarschijnlijk zal het reeds in November voor belanghebbenden mogelijk zijn deze berichten te ontvangen door het draaien van een bepaald telefoonnummer. In Delft is woensdag een rechter-plaats- vervanger uit Rotterdam als verdachte voor de kantonrechter verschenen. Het was mr. N. J. B., die op een kruispunt in de Maasstad als automobilist geen voor rang had verleend aan een vrachtauto, die van rechts kwam. De verdachte zei, dat de voorrangsregel slechts kan gelden als twee partijen ge lijktijdig een kruispunt naderen, doch dit was, volgens hem, hier niet het geval ge weest. „De vrachtauto was nog zo ver weg, dat ik er niets mee te maken had", be toogde hij. De ambtenaar van het O.M. merkte, na dat de vrachtautobestuurder als getuige was gehoord, op, dat deze terecht mocht veronderstellen, dat de verdachte hem voorrang zou geven. Hij eiste tegen mr. B. f 15 subs. 7 dagen. Deze bracht in het midden, dat hij de zaak „irreëel en onaanvaardbaar" vond. Hij haalde enige arresten van de Hoge Raad aan en merkte daarbij op, dat deze vaak door de ambtenaren van het O.M. onjuist worden geïnterpreteerd, waardoor de ver keersveiligheid in de steden wordt ge schaad. De kantonrechter zal over veer tien dagen vonnis wijzen. Geld, geld, geld toen dit niet werd aanvaard, vroeg hij ontslag. De zege van Drysdale strekt zich tot veel hogere regionen, tot in regeringskrin gen uit. Drysdales invloed op de politiek van minstens drie staten is onweerlegbaar. Daar is in de eerste piaats de kleine staat Tasmanië (twee keer zo groot als Neder land maar met nauwelijks een half mil joen inwoners), die evenzeer van de winst uit de miljoenen van Drysdale profiteert als Drysdale zelf. Dan is er de regering van Nieuw Zuid-Wales, die met lede ogen aanziet hoe het geld het land uitstroomt naar Drysdale en daarom de concurrentie strijd heeft aanvaard: zij heeft haar eigen staatsloterij met tweehonderdvijftigduizend gulden als hoofdprijs verhoogd met een extra prijs van honderdzestigduizend gul den, in de hoop dat de gokkende bewoners van Nieuw Zuid-Wales de goedkopere loten de voorkeur geven. Het enige gevolg is ge weest, dat er nog meer loterijen per week in Nieuw Zuid-Wales trekken, omdat de loten vlotter van de hand gaan, en de stroom gelds naar het Tasmanië van Drys dale nog sneller vloeit. In Victoria heeft prijzen elke week verscheidene miljoenen kopers trekken. In Sydney alleen al trekt elke dag minstens één loterij met een hoofdprijs van vijftigduizend gulden. Voor elk dier loterijen worden honderdduizend loten verkocht, variërende in prijs van een rijksdaalder tot een gulden of negen. Het komt herhaaldelijk voor, dat er in Nieuw Zuid-Wales in vijf achtereenvolgende dagen negen tot tiéh loterijen trekken, dat wil zeggen dat er in zo'n werkweek elke dag een miljoen mensen hun geluk beproeven in het grote gokspel der staatsloterijen, om niet te spreken van lien, die het ook nog eens proberen in de particuliere loterijen (met twee huizen en een auto als hoofdprijs), op de paarden, op de honden en op de pokermachines. de regering enige tijd geleden de toen nog beroemde Tattersall-loterij uit Tasmanië weggelokt, maar sinds Drysdale daarna Tasmanië verrijkte met zijn monster-lote rijen, heeft de regering van Victoria ge pareerd met verhoging van de hoofdprijs in haar eigen loterij. Queensland, waar de staatsloterij geld uit andere staten lokt door inschrijfformulieren te verspreiden in Nieuw Zuid-Wales, hoewel de verkoop van loten uit andere staten verboden is (kopen van zulke loten is niet strafbaar), heeft zo juist de hoofdprijs van honderddertigdui zend gulden verhoogd tot achthonderd vijf tigduizend gulden. De staten tegen elkaar Men ziet hier het weinig verheffende schouwspel, dat de verschillende staten elkaar de kaas van het brood trachten te eten door tegen elkaar op te bieden, wie de hoogste en de meeste prijzen uitlooft. Nieuw Zuid-Wales heeft zelfs een troost prijs van tienduizend gulden ingesteld voor degene, die nèt naast de hoofdprijs gokte. Elke Australiër ouder dan negentien jaar besteedt elke week tien gulden aan loten, maar dit statistisch vastgestelde cijfer zal sinds Drysdale, de koning der loterijen, zijn monster-gokspel is begonnen wel al veel hoger liggen. Deze miljonair lacht in zijn vuistje: zestig percent van de op brengst wordt uitbetaald aan prijzen, der tig percent gaat naar de Tasmaanse staats kas en tien percent steekt Drysdale zelf in zijn zak. De stem van dominees en bisschoppen, die vermanende woorden laten horen en de regeringen waarschuwen, dat de lote rijen een leger van parasieten scheppen, worden niet gehoord.. „Houdt er mee op voor het te laat is", schreef een der groot ste dagbladen van Australië. „Het zou beter zijn terug te keren tot de oude ge woonte om te wedden op paarden." Met zulke kritiek is het geen wonder, dat er niet de minste kans is, dat de regeringen der staten de hun welgevallige inkomsten uit de loterijen en daarmee de loterijen zelf, ooit zullen afschaffen. De weg, die naar het grote gokhuis leidt, is een hele brede weg, waar elke dag weer honderd duizenden met grage hand tol betalen in de hoop, dat vrouwe fortuna hun met schaterende lach zal begroeten. Alle prij zen worden belastingvrij uitgekeerd! ADVERTENTIE WASHINGTON (United Press) Een onderzoek, door een subcommissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in te stellen naar de stand van zaken bij de integratie van kleurlingen in openbare scholen te Washington, is uitsluitend een zaak van zuiderlingen geworden, omdat de twee uit het noorden afkomstige leden van de commissie verstek lieten gaan. Een autoriteit van de Nationale vereniging voor de belangen van kleurlingen zei, dat dit gebaar de democratische partij in het noorden vele negerstemmen kan kosten bij de verkiezingen in november. „Dit onder zoek is nu in handen van blinde ijveraars", zei hij. „Kiezers in Ohio en New York zullen vast en zeker nogeens nadenken voordat zij een partij aan de macht helpen die zulke uitslovers in verantwoordelijke functies wil", zei een ander lid van de vereniging. Toen de zitting van de commissie begon, waren aanwezig een afgevaardigde uit Georgia, een uit Virginia en een uit Mis sissippi, allen mede-ondertekenaars van het in maart van dit jaar door Congresleden uit de zuidelijke staten gepubliceerd mani fest tegen de rassen-integratie. De ee<rste die door de commissie gehoord werd, was C. Meivin Sharpe, voorzitter van de on derwijsraad voor het district Columbia. „Als dit verhoor niet wordt afgebro ken", zo werd van de zijde van de kleur lingenvereniging verklaard, „zullen de democraten de verantwoordelijkheid moe ten dragen voor alle ongewenste dingen die uit dit onderzoek voortkomen, want de commissie bestaat nu uit afgevaardigden van staten waar een neger vermoord wordt als hij alléén maar durft stemmen." „De inwoners van Washington zullen er geen aandacht aan besteden, maar dit on derzoek zal grote gevolgen hebben voor de rest van Amerika, en door anti-negergroe pen gebruikt worden om massale geweld dadigheid aan te wakkeren." Twee weken van door militaire macht gegarandeerde integratie werden woensdag in Sturgis tot een einde gebracht toen het hoofd van de middelbare school acht negerleerlingen, die tot voor kort voort durend met een gewapend escorte naar school waren gekomen, de deur wees. Hij handelde in opdracht van de schoolraad van Union County. Deze raad had, naar voorbeeld van de onderwijsraad in Clay, namelijk besloten dat het toelaten van negers tot de middelbare school in Sturgis onwettig is. Toen de school-directeur de beslissing van de onderwijsraad had voorgelezen op de stoep van de school, en de acht voor hem staande negerleerlingen zich van hem afwendden, applaudisseerden de ruim 200 belangstellenden die zich in de koude regen voor de school verzameld hadden. Terwijl de auto's, waarin de negers zaten, weg reden, rende een vrouw van middelbare leeftijd er een achterna en bonsde met haar vuisten op de koffer. Een andere vrouw riep uit de menigte naar de negers: „Probeer dat nóóit weer. stijl en perfectie sinds 1 903 Menselijke verhoudingen. Het produk- tiviteitscentrum voor het bouwbedrijf heeft een commissie ingesteld die het vraagstuk van de menselijke verhoudingen zal gaan bestuderen. De commissie wordt vandaag geïnstalleerd. CAIRO (United Press en Reuter) Pre sident Nasser zal zich per vliegtuig naar Saoedi-Arabië begeven om te confereren met zijn Arabische bondgenoten en moge lijk ook voor een ontmoeting met premier Nehroe van India. Men verwacht dat Nas ser dit weekeind zal vertrekken. De an dere staatslieden die aan de bespreking zullen deelnemen zijn de Syrische presi dent Sjoekri El Kocwatli en koning Saoed van Saoedi-Arabië, zo meldt het persagent schap voor het Midden-Oosten. Bij het overleg der Arabische staatslie den zal ongetwijfeld ook Israel aan de orde Kostbaar bezit vraagt aanhoudend aandacht, liefdevolle en deskundige zorg en daarby bereidheid tot het brengen van geldelijke offers. Een luisterrijk voorbeeld van herstel van vroegere schoonheid is de restauratie van het magnifieke grote Ba- rokorgel in de Grote of St. Michaelskerk te Zwolle, tussen 1718 en 1721 door Arp Schnitger en diens zoon gebouwd. Wanneer de kerkvoogden van de Nederlands her vormde gemeente van Zwolle, die zich gedurende vele jaren hebben beraden over de bijzonder moeilyke restauratie van het tot verval geraakte grote orgel van Arp Schnitger, zich niet bewust waren geweest van hun culturele verantwoordelijkheid, zou het prachtige Barokorgel nog lang niet zyn vroegere luister hebben herwonnen. Maar onlangs werd de restauratie voltooid. Zonder overschatting kunnen we het or gel een uniek bezit noemen, want sinds de verwoesting van het orgel in de St. Lau- rentiuskerk te Rotterdam is het Zwolse orgel het grootste vierklaviersorgel van Nederland en behoort het tot de vijf groot ste Barokorgels van heel West-Europa. In de stijlvolle consistoriekamer van de Grote Kerk werd gisteren een persconfe rentie gehouden, die tegelijk kan worden beschouwd als een inleiding op het eerste officiële concert, dat zal worden gegeven op het volgens het oorspronkelijke bestek gerestaureerde Schnitger-orgel. Het is een lange weg geweest zo werd gezegd door een deskundige voor men na de verkregen Rijksgoedkeuring nu over kan gaan tot het officieel in gebruik nemen van het orgel. Zwolle heeft in zijn geschie denis vele belangrijke orgelbouwers en organisten gekend. Tussen 1500 en 1670, toen de Nederlandse orgelbouwers aan de spits stonden, bouwden Nederlanders vele prachtige orgels in de Noordelijke en Zui delijke Nederlanden, ook in Spanje en in Duitsland en Italië. In Zwolle en Kampen werkten leden van de befaamde familie Sleger. Later verplaatste zich de orgel- bouwkunst naar Duitsland, vooral naar de Noordduitse steden. Overijssel, dat sinds de veertiende eeuw al orgels van waarde gehad moet hebben, zoals we weten uit de geschriften van Joan Cele, zag langzamer hand vele orgelbouwers wegtrekken. De St. Michaelkerk in Zwolle heeft verschei dene orgels gehad. Over de orgels uit de zestiende eeuw is niet veel met zekerheid bekend, maar wel staat vast, dat tussen 1641 en 1644 het grote orgel in de St. Michaelkerk werd gerestaureerd. Met de instorting van de grote toren ging ook het orgel verloren en het zou na 1668 bijna dertig jaar duren eer er nieuwe plannen voor een groot orgel kwamen. Dank zij een gift van de gebroeders Huten, burgemees ters van Zwolle, kon men omstreeks 1710 weer aan de voorbereiding van de bouw van een groot kerkorgel beginnen. In ons land waren toen geen belangrijke orgel bouwers meer en daarom ontbood men uit de Noordduitse Hanzestad Hamburg de wijd befaamde orgelbouwer Arp Schnitger. Deze grote bouwer uit de bloeitijd van het Barokorgel heeft meer dantachtig grote orgels gebouwd. Meer dan de helft is ver dwenen en van de overgebleven meester werken werden nog zo veel orgels ver knoeid, dat op het ogenblik niet meer dan zestien Schnitger-orgels zich nog in be hoorlijke staat bevinden. Het Arp Schnitgerorgel bleef langer dan een eeuw intact, maar toen de orgelkunst in vei'val raakte, omdat het orkest en de zangkunst tijdens de Romantiek zich sterk lieten gelden ging men langzamerhand ook het Barokorgel van zijn luister beroven. De orgelmakers, die belast waren met het onderhoud van het orgel, wijzigden meer malen de typische dispositie. De voor het Barokorgel belangrijke vulstemmen wer den vervangen door romantisch-klinkende strijkregisters en door timbre-verandering van de tongwerken werd de oorspronke lijke sprankelende Barokklank tot een week-romantisch orgeltimbre. Ingrijpende restauraties in de negentiende eeuw be roofden het Schnitgerorgel van zijn oor spronkelijke luister. De orgelklank was on doorzichtig geworden, dof en brutaal. De bespeelbaarheid was door de langere ver bindingen zwaarder geworden en door de diepgang van het klavier was het hoofd manuaal nauwelijks meer bespeelbaar en bij koppeling van klavieren moest de or ganist slaan als een smid. Vage restauratieplannen konden pas na de tweede wereldoorlog vaste vorm krij gen. De moeilijkheden waren vele, want de opdracht van de huidige beheerders van het orgel luidde, dat het orgel in zijn oude zuivere stijl gerestaureerd moest worden. Na vele, vaak eindeloos schijnende bespre kingen en onderhandelingen werd een de finitieve orgelcommissie benoemd dit was eind 1948 waarin Adriaan Schuur- man en George Stam zitting namen, later op verzoek van de commissie zelf aange vuld met dr. Anthon van der Horst. De orgeldeskundigen van de firma Flentrop uit Zaandam werd om advies gevraagd en begin 1950 kon het restauratiebestek wor den goedgekeurd. Met de meeste zorg heeft de orgelcommissie haar taak voorbereid en tot uitvoering gebracht. Er werd contact opgenomen met allerlei deskundigen, spe ciaal voor elk detail. Barokorgels van Arp Schnitger in Duitsland werden bezocht. Een bijzonder lastig en teer punt was de intonatie, namelijk behoud van de huidige normale toonhoogte of terug naar de oor spronkelijke Schnitger-intonatie, waardoor het orgel een volle toon hoger zou komen te staan. Bij alle discussies bleef dit ideaal bewaard: het ontluisterde orgel moest op nieuw een zuiver edel Barokorgel worden. En dit ideaal gaf tenslotte ook het zeker moedige besluit om.de vroegere intonatie te kiezen, al hebben uiteraard ook vele technische en praktische overwegingen een grote rol gespeeld. Nu beschikt het grote kerkorgel, dat vanzelfsprekend mechanisch is gebleven, over vierenzestig sprekende stemmen, over vier klavieren en pedaal. Elk klavier is zo toegerust met stemmen, dat elk van de vier klavieren als een zelfstandig orgel is te gebruiken. De resultaten van deze grote en uiterst belangrijke restauratie zijn prachtig gebleken. Beroemde organisten, uit het buitenland naar Zwolle gekomen, hebben hun bewondering geuit voor de mag nifieke klank. Met dit cultuurwerk van de eerste orde was meer dan honderdduizend gulden gemoeid, een bedrag waarvan het Rijk dertig percent voor zijn rekening neemt, terwijl provincie, gemeente en kerk voogdij de rest ten laste hebben. Maar zel den zal een ton zo goed besteed zijn als voor dit cultuurbezit. komen. De conferentie zal de tweede be langrijke ontmoeting van Arabische leiders deze week zijn. Koning Sacr:! en koning Feisal van Irak hebben een ontmoeting gehad in Dammam en hebben bekend ge maakt dat zij het volkome" eens zijn in zaken die de Arabische wereld betreffen. Het zal de tweede samenkomst zijn dit jaar van de Arabische „Grote Drie". Op 1 maart hebben zij in Cairo vergaderd om hun nauwe alliantie op te richten, welke een geünificeerd militair commando om vat. De drie landen besloten elke zes maanden sam<-.. te komen en het tijdstip is ditmaal zo gekozen dat het samenvalt met het einde van de Suez-conferentie. Menon naar Londen Inmiddels heeft de Indiase bassadeur in Cairo bekend gemaakt dat de Indiase reizend ambassadeur Menon, morgenavond per vliegtuig naar Londen reist. Volgens onofficiële berichten zal Menon trachten onderhandelingen op gang te krijgen tus sen Egypte en het Westen. Hij zal naar men verwacht de Britse re gering een uiteenzet ling geven van het Egyptische vm-stel voor de vorming van een onderhandelingsorgaan, bestaande uit ongeveer acht landen, die de Kar.aalcon- venitie van 1888 zou moeten herzien. Me- nons die volgens Indiase kringen in het begin van de week „zeer bezorgd" over de toesfamd was, zou nu „veel opgewekter" zijn. JEDDA (United Press) De twee grootste „oliemonarchen" van de Arabische landen hebben vrijdag „volledige eenstem migheid over de Arabische wereldpolitiek" bereik* In het communiqué over hun be sprekingen werd niet gerept over de Suez- kwestie of enig ander specifiek probleem, zoals Israel. Saoedi-Arabië b--" Egypte 25 miljoen dollar beschikbaar gesteld om het in de Suez-crisis te helpen. Mogelijk zal ook Irak nu finan^le hulp aan Nasser aanbieden, hoewel hierover officieel niets bekendgemaakt is. Russische hoon Radio-Moskou verklaarde vrijdagavond dat de „resultaten der tweede Londense Suezconferenfie hebben aangetoond dat de „Westerse grote drie" niet in staat waren hun oorspronkc'ljke plan aan de deelne mende landen op te leggen". De Sovjet-radio-omroep voegde hieraan toe: „Het verloop der besprekingen heeft aangetoond dat slechts Engeland, Frank rijk, de Verenigde Staten en enkele an dere landen hun onvoorwaardelijke steun hebben gegeven aan het plan om :ich, ach ter het scherm ener gebruikersorganisa tie, in te laten met de Egyptische binnen landse aangelegenheden. De vertegenwoor digers der andere landen hebben uiteenlo pende beschouwingen gehouden en om na dere toelichting ver cht. De staten, die als de initiatiefnemers tot de Londense besprekingen kunnen worden beschouwd, zijn er, ondanks de door hen uitgeoefende druk, niet in geslaagd hun oorspronkelijke voorstel aanvaard te krij gen", aldus radio-Moskou. Op uitnodiging van het ministerie voor Cultuur in Moskou en door bemiddeling van het Nederlands Instituut voor interna tionale culturele betrekkingen, zijn de heren dr. H. K. Gerson, directeur van het Rijks bureau voor kunsthistorische documentatie in Den Haag en J. C. Ebbinge Wubbens, directeur van het museum Boymans te Rotterdam gisteren naar de Sovjet-Unie vertrokken. Zij zullen onder meer deelne men aan het Rembrandtcongres in Lenin grad, dat daar ter gelegenheid van de Rembrandttentoonstelling wordt gehouden. In Moskou zullen zij een aantal schilde- ï-ijr dlecties bezichtigen. Tijdens hun verblijf in de Sovjet-Unie zijn zij de gasten van de Russische regering. WASHINGTON (Reuter). „Niemand weet nog, of het geschil om het Suezkanaal op een voor alle betrokkenen rechtvaardige wijze kan worden opgelost, doch het staat vast, dat de Verenigde Staten geen moeite hebben gespaard om de vrede te redden", aldus heeft president Eisenhower verklaard in een door radio en televisie uitgezonden toespraak tot het Amerikaanse volk, waar mede hij zijn verkiezingscampagne opende. Volgens Eisenhower zijn er vier ernstige De wintel-dienstregeling van de Neder landse Spoorwegen, die op zondag 30 sep tember ingaat en die tot en met 1 juni 1957 van kracht is, brengt in de treinenloop slechts wijzigingen van regionaal belang. De vertrektijd van de eerste boot van Staveren naar Enkhuizen wordt 26 minuten later gesteld en die van de tweede 1 uur en 55 minuten later. De dienstregeling van de treinen Leeuwarden-Staveren wordt hierbij aangepast. Een aantal expressetreinen zal gedurende de winterdienstregeling niet op zon- en feestdagen rijden. In het internationale verkeer vervalt een aantal seizoentreinen. De Holland-Scandi- navië-expresse zal, evenals de vorige win ter, in de richting Scandinavië weer over Padborg-Fredericia rijden. Het aankomst uur te Kopenhagen wordt daardoor 0.15 uur (thans 23.20 uur). De Nord-West-Express verliest in de win ter deze naam en rijdt als trein D 171/172 slechts tot en van Hamburg. Er is daar aan sluiting op een dieseltrein naar en van Ki penhagen, waar aansluiting bestaat in de richtingen Stockholm en Oslo. 99 HET „zoveel"-jarig bestaan van een bedrijf, wat op zichzelf een verheugend en gedenkwaardig feit is, krijgt vaak door een al te conventionele viering niet het accent dat het verdient. Feest vieren is ook een kunst. En dat het inderdaad kunstzinnig kan gebeuren bewijst de textielindustrie N. J. Menko n.v. te Enschedé, die heer eeuwfeest accentueerde met in een fraai uit gevoerd boekwerk aandacht te schenken aan de menselijke ver houdingen in haar bedrijf. In woord en beeld hebben Martie Verdenius en Nico Jesse het resultaat neergelegd van hun ob servaties in de fabriek, van hun blik op de werkende mensen van allerlei slag en leeftijd, die bij arbeid en ontspanning te zamen een patroon weven van interessante menselijke aspecten. Met keurig verzorgde boek is een voorbeeld van moderne zake lijke gezondheid, die de menselijke waardigheid als een der jelangrijkste factoren in de werkende maatschappij ziet. Nico Jesse de bekende „fotograferende arts" heeft in .-en groot aantal foto's zijn visie gegeven op de mensengemeen schap in het bedrijf, de directie, de technische staf en de arbei ders en arbeidsters bij het werk en in hun gezinnnen, bij sport, spel en verpozing, in lief en leed. Het geheel is een fotografisch document humain, dat weliswaar duidelijk op het voorbeeld van de tentoonstelling „Wij mensen" geïnspireerd is, maar dat toch een frisse geest ademt. De eenvoudige, prettig leesbare tekst van Martie Verdenius sluit zich hier goed bij aan. Een voorbeeld ter navolging. Proeve van illustratie uit het.Menko-gedenkboek. Nico Jesse fotografeerde het gezin van een textielarbeider bij het gebed voor de maaltijd. vraagstukken voor de Verenigde Staten: 1. De worsteling voor vrijheid van de Noord- afrikaanse woestijnen tot eilanden der Stil le Oceaan, „waar de communisten allen po gen op te zetten tot haat tegen het Westen". 2. De bedreiging der kernwapens, „waar door een nieuw en dodelijk aspect aan het oude schrikbeeld van een oorlog is toege voegd". 3. De poging van de communisten om via het stembiljet datgene te verwer ven, dat zij op de punt van de bajonet niet konden veroveren. 4. Het opkomen van de Sovjet-Unie als industriële mogendheid, een uitdaging voor het Westen, waartegen over „de vrije volken de nauwst mogelijke economische samenwerking moeten stel len". Zonder de naam van zijn Democratische tegenstander te noemen, zinspeelde Eisen hower op een oproep van Stevenson om de proefnemingen met kernwapens te beëindi gen en zo spoedig' mogelijk een einde te maken aan de militaire dienstplicht. De president zei: „Wij kunnen ons niet ver standig en krachtig tonen door, eenvoudig weg en op eigen gelegenheid, op te houden met het beproeven van onze kernwapens, onze kennis omtrent de kernsplitsing en haar gevolgen en de macht, die wij daar door konden ontwikkelen, hebben het schild der vrije volken gesmeed. Wij kunnen ons evenmin wijs en sterk voordoen door te kennen te geven, dat de militaire dienstplicht in de Verenigde Sta ten mogelijk spoedig zal worden afgeschaft. Ik verklaar nadrukkelijk, dat dit bij de hui' dige wereldtoestand onmogelijk is. Wij zouden onze strijdkrachten verzwak ken en wij zouden overal ter wereld de voorstanders van neutraliteit aanmoedigen. Tenslotte zou een dergelijke maatregel een onaangename verrassing zijn voor de rege ringen onzer bondgenoten, die op hun vol ken een beroep doen zich, voor onze ge meenschappelijke zaak, gewapend schouder aan schouder met ons te scharen". Over zijn gezondheid zei Eisenhower: „Ik vertrouw erop lichamelijk in staat te zijn alle verantwoordelijkheden van het presi dentschap te dragen, zowel nu, als in de toekomst. Ik hoop, dat deze overtuiging ook anderen rust zal schenken".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10