Sport van wereldklasse Vele tulpensoorten worden geleidelijk goedkoper Gebouw aan het Kennemerplein 3 in Haarlem geheel dichtgetimmerd Nog veel onverkocht „Christen moet ook als burger offers kunnen brengen" Heemstedenaar in hongerstaking omdat hij geen huis kreeg Reacties op Indonesische schulden-opzegging Mr. J. A. P. C. ten Bokkel vandaag zestig jaar Diefstal in Haarlemse juwelierszaak Clubhuis „Het anker" wordt opengesteld Prof. dr. A. J. Rasker in Heemstede: Forum over Nieuw Guinea-oproep van Hervormde Synode Beperkte activiteit van wiikcomité oost Poolse pers protesteert B.B.-bindingsavonden werden groot succes Staking van Parijse bakkers ten einde FINALES WERELDKAMPIOENSCHAPPEN, VAN PARUS TOT DüSSELDORF en TOUR DE FRANCE 1956 Sombere voorspellingen Hovenier zit van vrijdagmiddag af op klapstoeltje voor raadhuis ZATERDAG 2 2 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPREGHTE HAARLEMSCHE COURANT DJAKARTA (ANP). Gewoonlijk goed- ingelichte kringen hebben vandaag aan de correspondent van het ANP te Djakarta medegedeeld, dat de diplomatieke ver tegenwoordigers van een aantal landen „uiting hebben gegeven aan hun bezorgd heid tegenover de Indonesische regering" over het besluit van Indonesië om zyn schulden aan Nederland niet langer te er kennen. Bedoelde kringen verwezen hierbij naar plaatselijke persberichten, volgens welke de ambassadeurs van Frankrijk en Austra lië, alsmede de gezant van België kort ge leden een bezoek zouden hebben gebracht aan het ministerie van Buitenlandse Zaken om te spreken over het vraagstuk der In donesische schulden aan Nederland. Vertegenwoordigers van Australië, Bel gië en Amerika vormen de UNCI „United Nations Commission for Indonesia", zo voegt de ANP-redactie in Den Haag hier aan toe. Zo heeft het door de gemeente aange kochte gebouw aan het Kennemerplein 3 in Haarlem er ruim twee jaar bij gestaan. Alle ramen waren vernield en alleen de muren stonden nog overeind. Het door de jeugd en ouderen van bin nen vrijwel geheel vernielde pand aan het Kennemerplein 3 in Haarlem, dat de gemeente twee jaar geleden voor f46.000 heeft aangekocht en waarvoor enige maan den geleden een bedrag van ruim 55 mille is uitgetrokken voor herstel en verbou wing, is na onze publikatie in onze editie van woensdag 19 september geheel dicht getimmerd. De afdeling onderhoud van de gemeentelijke dienst voor Openbare Wer ken heeft namelijk van het gemeentebe stuur opdracht gekregen om alles in het werk te stellen wat de verdere beschadi ging maar kan voorkomen. En de zaak is stevig aangepakt, want men heeft alle ramen en deuren voorzien van een flinke betimmering. Bovendien heeft men een bewaker aangesteld die dagelijks van half vijf des middags tot acht uur in de avond dienst zal doen en die voorts op woensdag, zaterdag en zondagmiddag in de tuin van het gebouw aanwezig zal zijn. Bovendien heeft men de nachtveiligheidsdienst inge schakeld terwijl natuurlijk zoals gewoon lijk ook de politie een oogje in het zeil houdt. Voorts worden ook de hekken rond de tuin hersteld zodat het voor aspirant-ver- nielzuchtigen bijzonder moeilijk wordt het huis, waarin overigens bijna niets meer te verwoesten is, te bereiken. Van de zijde van het gemeentebestuur deelde men ons tenslotte mede dat men nog steeds wacht op de goedkeuring van het raadsbesluit door Gedeputeerde Staten Een bekende Haarlemmer wordt van daag zestig jaar. Het is mr. J. A. P. C. ten Bokkel, advocaat en procureur, plaatsver vangend Kantonrechter, curator van de gemeentelijke gymnasia en lycea; lid van de Raad van Toezicht van de Orde van advocaten, voorzitter van het Centrum comité „Koninginnedag", voorzitter van de letterlievende vereniging „J. J. Cremer", voorzitter van de P.T.T.-kamer van Noord holland en in zijn vrije uren ook nog goo chelaar, of, zoals hij het zelf noemt: Com- mentexistilist. De leden van het centrumcomité hebben hun voorzitter vrijdagavond een feestelijke „oudejaarsavond" bereid in de tuinzaal van „Brinkmann". Onder presidium van de heer W. Oostwald werden heel wat hartelijke toespraken afgestoken, waarna bij de klokslag van twaalf uur het glas op de jarige werd geheven en het oudste lid van het centrumcomité, de heer Jac. van Maris, de hulde van alle leden nog eens samenvatte. Amsterdamse vrouw in arrest Op aanwijzi-van een verkoopster heeft een agent van ..olitic op het Stationsplein te Haarlem een ze ven end er tig jarige buf fetjuffrouw ":t Amsterdam aangehouden, verdacht van diefstal van een ring ter waarde van zevenhonderd gulden. De AmsterJ ,vm®e vrouw had l-m-t tevo ren een juwelierszaak aan de Kruisweg bezocht en een bestelling ge'aan van een gouden armband en een ring. Gevraagd was deze voorwerpen in Amste; m te la ten bezorgen. Toen de klant vertrokken was bemerkte de verkoopster, dat zij een ring van zevenhonderd gulden miste, die zij had laten zien. De verkoopster ging de klant achterna en heeft een agent van po litie op het Stationer1'-'^ gevraagd de Amsterdamse vrouw aan te houden. Deze bekende zich aan diefstal te hebben schul dig gemaakt. De ring was nog in haar be zit. Het adres, waar de voorwerpen be zorgd moesten worden, was met hetzelfde als het huisadres van de vrouw. Uit een onderzoek is „ebleken, dat de vrouw een bezoek heeft gebracht aan een andere juwelierszaak in Haarlem. Daar had zij eerst armband en een ring besteld ter waarde van vierhonderd- vijftig gulden; 1 keerde zij terug met het verzoek een duurdere rir™ 'e zenden naar Amsterdam. De juwelier mist geen voorwerpen. Zaterdag 29 september om vier uur 's middags zal het club- en buurthuis van de stichting Ankerwerk in de Lange Mar- garethastraat te Haarlem worden ge opend. In dit clubhuis zullen jongens en meisjes in een voor hun geëigende om geving hun vrije tijd kunnen besteden. Men zal clubs gaan vormen, die diverse takken van handenarbeid en sport zullen beoefenen. Voorts worden ontwikkelings cursussen gevormd, onder andere voor e.h.b.o., lekespel en vrije expressie. Des kundige leiders zullen aan dit werk lei ding geven. voordat men aan het opknappen van het gebouw kan gaan beginnen. Thans heeft het gemeentebestuur opdracht gegeven om het vroegere kleuterhuis „Margriet" waarin in de toekomst enkele gemeentelijke dien sten zullen worden gehuisvest „voor verdere beschadiging te behoeden". Een opdracht die prompt is uitgevoerd want het gebouw is nu aan alle kanten dichtgetimmerd. Onder voorzitterschap van ds. J. W. van Nieuwenhuijzen hield de Nederlands Her vormde Gemeente in Heemstede gister avond in het Jeugdhuis aan de Herenweg een forum met als onderwerp de Oproep van de Generale Synode inzake Nieuw- Guinea. Behalve enkele gemeenteleden hadden in deze gespreksgroep zitting prof. dr. A. J. Rasker, die aan de bespreking in de Generale Synode heeft deelgenomen en dr. Lekkerkerker. De voorzitter opende de discussie met er op te wijzen dat het niet alleen ging om het heil van Nieuw-Guinea, maar ook om het heil der kerk en dat het minder ging om „het gelijk" dan om de wil te luisteren naar de ander en zodoende wel licht samen iets verder te komen in het besef dat wij slechts zondige mensen zijn en niemand het weet dan God alleen. Daarna ging de voorzitter over tot een puntsgewijze behandeling van de verschil lende bezwaren zoals die schriftelijk en mondeling ter vergadering naar voren kwamen. Allereerst kwam de principiële vraag aan de orde of het tot de opdracht van de Generale Svnode behoort om uitspraak te doen in politieke zaken. Prof. Rasker en dr. Lekkerkerker waren het eens betref fende het standpunt dat prediking altijd politieke prediking was en de Synode dus het recht had ook in de kwestie Nieuw- Guinea zijn stem te laten horen met in achtneming van bepaalde grenzen. Nim mer zou partij-politiek bedreven mogen worden. Hun meningen liepen uiteen bij bepaling van die grenzen, dr. Lekkerker ker achtte ze overschreden, ter-wijl prof. Rasker een waarschuwing on zijn plaats vond onder het motto: Als wij niet luiste ren naar wat er in de wereld aan de gang is, dan luistert straks de wereld niet meer naar ons. Verder achtte prof. Rasker het in laatste instantie en gezien in de inter nationale verhoudingen niet van zo erg veel belang hoe de relatie tussen Nieuw- Guinea en Nederland zou worden. Hij hechtte aanmerkelijk minder waarde aan de „historische gegroeidheid" en „onze taak aldaar" dan zijn opponent, dr. Lek kerkerker en de rest van de gemeenteleden, wat tot enige heftige en nogal verwarde opmerkingen aanleiding gaf. Prof. Rasker waarschuwde tegen een al te sterk natio nalisme al dan niet gecamoufleerd door formele bezwaren tegen de ..Oproep". Hij was van mening dat niet alleen de Chris ten als individu een offer moet kunnen brengen, maar dat ook een staat, een volk afstand van ..een recht" moet kunnen doen als de omstandigheden en grotere belangen dit eisen. Men moet dan niet wachten totdat het offer wordt afgedwongen om dat het dan geen waarde meer heeft. Naast dit principiële en praktische be zwaar kwamen nog twee bezwaren van zuiver formele en interne aard aan de orde. In de eerste plaats de vraag of de Syno de er goed aan had gedaan zijn „Oproep" over de hoofden van kerkeraden en clas sical vergaderingen heen te richten tot de gemeenteleden, zonder inschakeling van de Raad voor Kerk en Overheid en de Raad voor kerk en theologie. Hieruit volgde het tweede bezwaar: velen misten in de „Oproep" een schriftuurlijke argu mentatie; een beroep op de Bijbel. In het eerste bezwaar bestreed prof. Rasker het feit dat de Raad voor kerk en overheid niet geraadpleegd zou zijn. Ten aanzien van het tweede was hij van me ning dat de „Oproep" nodeloos zwaarwich tig en lang geworden zou zijn. Overigens wilde prof. Rasker bezwaren betreffende de procedure van totstandkoming en de vormgeving accepteren, maar wat betreft" de strekking van het stuk bleef hij onver zettelijk. Van de aanwezige gemeenteleden werd hij hierin bijgevallen door ds. J. A. de Klerk; de overigen gaven veelal blijk ver van dat standpunt verwijderd te zijn. Ondanks de straffe leiding van de voor zitter ontstond er tijdnood, waardoor de discussie meer dan wenselijk was, beperkt bleef tot het bovengenoemde drieman schap; de eigenlijke forumleden kwamen te weinig aan hun trek. Bovendien leed het gesprek hier en daar aan traagheid en aan oer-hollandse zwaarwichtigheid, niettegenstaande het verzoek van de voor zitter om puntigheid. Het jaarverslag van het wijkcomité Haarlem-oost laat uitkomen, dat ook in het tweede jaar, dat het wijkcomité be staat, de activiteiten zich tot zaken van ondergeschikt belang beperkten. De gro tere zaken, aldus het jaarverslag, vergen hij de diverse instanties blijkbaar zoveel tijd van voorbereiding, dat het niet mo gelijk is melding te maken van bijvoor beeld een verbetering van het Teylerplein en het Drilsmaplein, welke punten direct na oprichting van het wijkcomité in be handeling zijn genomen. Aan onze wijk is, zo vervolgt het jaar verslag, nog wel het een en ander te ver beteren. Genoemd wordt onder meer de „erbarmelijke" toestand, waarin de be strating van de Amsterdamsestraat de belangrijkste winkelstraat in Haarlem oost verkeert. Verheugend noemt het jaarverslag het gereedkomen van de rolschaatsenbaan op het Van Zeggelenplein, de asfaltering van de Nagtzaamstraat, en het feit, dat de trampassagiers voortaan veilig de Am sterdamsevaart kunnen oversteken. Aan diverse acties heeft het wijkcomité mee gewerkt. Er werd vijfmaal vergaderd onder voorzitterschap van de heer H. J. Lopper- sum; op deze vergaderingen hebben enige sprekers een inleiding gehouden. De sa menstelling van het wijkcomité blijft sinds de oprichting ongewijzigd. Het bezoek aan de openbare vergade ring is slecht. Het werk werd in belang rijke mate geremd doordat het wijkco mité onvoldoende bekend is bij de be woners van Haarlem-oost. Aan B. en W. is een plan voorgelegd, om hierin ver andering te brengen. Het bestuur vdi de Poolse journalisten vereniging heeft verzet aangetekend tegen „de onrechtvaardige en ongerechtvaardig de inmenging van het Poolse bureau dat toezicht houdt op de pers", a'dus heeft het Poolse nieuwsbureau P.A.P. vrijdag in Parijs onthuld. Volgens P.A.T. is er op een onlangs ge houden vergadering van de journalisten vereniging een motie aangenomen, waar in het bestuur „bepaalde instanties" van de Poolse communistische partij en de Poolse staat verwijt „een afkeer van de pers te tonen en haar taak niet te begrij pen". Donderdag en vrijdag hield de kring Haar lem van de Bescherming Bevolking in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem als besluit van het seizoen 1955'56 en als begin van het nieuwe cursusjaar twee bindings avonden voor ruim tweeduizend noodwach- ters met hun familieleden. Het hoofd van de Bescherming Bevolking in Haarlem, de heer H. J. de Vries, wees er in zijn openingswoord op dat verleden jaar niet minder dan vierhonderd noodwachters „afgestudeerd" de cursussen konden verla ten, waardoor het aantal geoefende BB'ers gestegen is tot bijna vijftienhonderd. De beer De Vries betuigde daarbij zijn dank aan de instructeurs en inspecteurs die steeds maar weer hun tijd beschikbaar stelden om zich geregeld aan de BB te wijden. De heer De Vries kondigde voorts een grote oefening aan in de tweede helft van oktober waarbij samengewerkt zal worden met de kring Noordholland 6 (Haarlemmer meer). De bijeenkomsten die geheel voorbereid zijn door de heer drs. A. Veenenbos werden bijgewoond, door diverse raadsleden en hoof den van takken van dienst van de gemeente Haarlem. Het programma werd gevuld met het op treden van de leden van het Anova-cabaret bestaande uit de conferencier mr. Doodle, de pianist Herman Teunissen, de zangeres iRna de Viëta, de muzikale exentriek Rexis en de goochelaar Hedri. Vrijdag moesten de beide eerstgenoemden plaats maken voor Jan de Cler en Cas Rus hetgeen overigens het peil van deze avond alleen maar ten goede kwam. Tenslotte traden ook nog enkele B.B.'ers op, namelijk de heer J. van der Neut met zijn hersengymnastiek en drie Buitendienst assistenten in een komisch acrobaten- nummer. Het plaatsvervangend hoofd van de Be scherming Bevolking, de heer M. List, dankte tenslotte allen die aan het slagen van deze avonden hadden medegewerkt. I\u broodoorlog in Engeland PARIJS (Reuter) De Parijse bakkers hebben vrijdagmiddag besloten, het werk te hervatten. Zij deelden mede, dadelijk aan het werk te zullen gaan om te voor komen, dat de bevolking in moeilijkheden komt. Gisteren hadden velen van hen al wel gebakken, doch zij weigerden het brood te verkopen. Deze taak is toen over genomen door ambtenaren en politie-agen- ten. Het brood werd daartoe veelal op de gemeentehuizen en bij politieposten ver kocht. In verscheidene plaatsen in de provincie wordt de bakkersstaking echter ook van daag nog voortgezet. De stakende bakkers worden gesteund door de „voorvechter voor de kleine mid denstanders" Poujade, die vrijdag zei, hen onvoorwaardelijke steun te zullen geven tegen het „autoritaire optreden van de re gering". De bakkers in Parijs verklaren nu, terug te willen keren tot de situatie die vóór 15 september bestond. Dat betekent dat de loonsverhoging van 15 pet. voor het bak- kerspersoneel weer ongedaan zou worden gemaakt zodat men dan voor een actie uit die hoek zal moeten vrezen. Vanmiddag zullen de betrokken partijen samen met de minister van Arbeid onder zoeken wat er verder gebeuren moet. In Engeland Inmiddels dreigt nu ook in Engeland een broodprijzenoorlog. Als de regeringssubsi die op 30 september ten einde loopt. De or ganisatie van de grote bakkerijen, de „Fe deration of Wholesale and Multiple Bakers" heeft op een vergadering in Londen beslo ten om de prijs van het twee-ponds brood (het gewicht van het Engelse pond is 4% ons) vast te stellen op omgerekend 45 cent in havengebieden en op 47 lucent in andere delen van het land. De organisatie van de kleine bakkers, de „Master Bakers Association", heeft gezegd, dat zij het brood niet tegen die prijs kan leveren. Zij zullen 50 cent of zelfs nog iets meer moeten berekenen. MAANDAG- en DINSDAGAVOND A.S. kunt u nog genieten van de hoogte punten uit voetbal- en wielersport, in het CONCERTGEBOUW te Haarlem. Wij geven dan de LAATSTE voorstellingen van de unieke sportfilms Aanvang der voorstellingen 8 uur. - Toegangsprijs ƒ1.alles inbegrepen. Kaarten zijn dagelijks verkrijgbaar aan het Concertgebouw, behalve 's zondags, van 103 uur; bovendien aan de zaal, voor het begin der voorstellingen. OCCCOS3033COOOCOCOC030C03COOCCCOOCOOQOCOCCOCCCOOCOCOOOOOOOCOOCOCOOCOOO (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) Het is weer helemaal mis in de bloembollenbranche. De veilingen blyven maar groot en op een enkele uitzondering na worden de tulpen steeds goedkoper. Dit is een ieder jaar voorkomend verschijnsel. Erger is echter, dat er nog heel wat tulpen niet zyn verkocht. Tulpen van kwekers, die te lang hebben gewacht en van expor teurs, die nu met hun exportoverschotten aan de markt komen. Ze kunnen ze over het algemeen niet kwijt en zeker niet tegen de prijs die ze er voor gegeven hebben. „Kapitalen worden er nu weer ver loren" vertelde ons een kleine exporteur, die beweerde zes of zevenduizend gulden strop aan zijn overschotten te hebben. Men kan u ook vertellen hoe dat komt. Het is namelijk de gewoonte'om „opbrengsten te kopen". Dit is inderdaad een eigenaardige manier van kopen, want men koopt bij een kweker de opbrengst van een bepaalde oppervlakte. Op het koopbriefje wordt dit zo beschreven en getallen komen er niet aan te pas, wel het bedrag per honderd stuks dat men betalen zal. Nu komt het niet zelden voor, dat men verkeerd schat. Het ene jaar groeit eén variëteit wel harder dan het andere, zodat een gemid delde,' waarop de schatting van een op brengst berust, ook niet meer dan een ge middelde is. Blijkt dus bij de aflevering, dat men verkeerd geschat heeft dan ziet men de gevolgen daarvan op de veilingen. Zijn er over het geheel genomen weinig gerooid en dus geleverd, dan gaan de prij zen omhoog. De exporteur moet dan bij kopen tegen die stijgende prijzen. Worden er echter veel geleverd, dan heeft men ge noeg of zelfs te veel voor zijn export en houdt zich rustig op de veiling. De prijzen zakken en blijven zakken. Sommige zijn dit jaar tot op de helft van de inkoopprijs gedaald. De ongelukkige bezitter van die overschotten mag dan nog blij zijn, als hij Vrijdagmiddag om vier uur heeft de heer J. Neeskens, een 32-jarige hovenier uit Heemstede, op een klapstoeltje plaats ge nomen voor het Heemsteedse raadhuis, vastbesloten om daar te blijven zonder voedsel tot zich te nemen. Hij had slechts een fles water bij zich om zich van tijd tot tijd te verfrissen. De heer Neeskens, die vanmorgen om tien uur nog steeds voor het raadhuis zat, was van plan zijn honger staking vol te houden tot het Huisvestings bureau hem een huis zou hebben toege wezen. Tegenover ons verklaarde hij meer ver twijfeld dan parlementair: „Desnoods blijf ik hier zitten tot ik er dood bij neerval. Dan kunnen „ze" het kadaver opruimen en zijn „ze" me eindelijk kwijt". Met „ze" be doelde de hongerstaker dan het Huisves tingsbureau, waar hij reeds zeven jaar als woningzoekende staat ingeschreven en waar men nog steeds geen termen heeft kunnen vinden aan zijn aanvragen te vol doen. Hij is thans ten einde raad en tot deze spectaculaire maatregel overgegaan om op deze wijze in brede kring de aandacht op zijn geval te vestigen en zo mogelijk een oplossing te forceren. Nu is het een feit, dat de omstandigheden waarin de heer Neeskens de laatste tijd verkeert niet bepaald benijdenswaardig zijn. Hij is thans twee jaar gehuwd en leeft al die tijd praktisch gescheiden van zijn echtgenote. Zelf is hij nog bij zijn ouders in huis, terwijl mevrouw Neeskens bij haar moeder woont in een betrekkelijk kleine woning aan de Timorstraat in Haarlem- Noord. Dit huis wordt behalve door haar en haar moeder nog bewoond door een oom en een gezin met twee kinderen, welke laatsten op een armzalige manier zijn ondergebracht. De ouders slapen bijvoor beeld op de grond in een kamertje van twee bij drie meter, terwijl voor de beide kinderen een kinderwagen en twee in el kaar geschoven crapauds als geïmprovi seerde ledi'kantjes dienen. Het is aldus vol komen begrijpelijk, dat de heer Neeskens niets liever wil dan zich eindelijk met zijn echtgenote zelfstandig in een woning te vestigen. Nu heeft hij bij dit alles weinig geluk gehad. Ofschoon hij van diverse huis eigenaren een bereidverklaring mocht ont vangen, was het Huisvestingsbureau van mening dat er nog urgenter gevallen wa ren, zodat men deze gezinnen de voorkeur heeft gegeven. Zoals bijvoorbeeld onlangs een woning aan de Antonis Duycklaan, waarvoor de heer Neeskens van de eigena resse een bereidverklaring voor een etage had ontvangen, nu in zijn geheel is toege wezen aan een gezin met vier grote kin deren. Wij hebben over deze kwestie ook de mening gevraagd van de heer A. van Win- gerde, die als ambtenaar de huisvestings kwesties behartigt. Deze wees erop, dat Heemstede niet minder dan zeshonderd woningzoekenden telt, waaronder ongeveer 250 jonge mensen. Elite woningtoewijzing maakt een gezin gelukkig soms nog niet eens! maar, bij wijze van spreken, 599 andere woningzoekenden ongelukkig. Uiteraard kan het Huisvestingsbureau beter gezegd: de adviescommissie voor de woonruimteverdeling en het college van burgemeester en wethouders niet zwich ten voor de min of meer emotionele uitin gen van de woningzoekenden. Men accep teert deze uitingen van langdurige teleur stelling als zeer begrijpelijke en daarom te vergeven reacties. Maar door eraan toe te geven zou men weer onrechtvaardigheden begaan jegens anderen, die zich minder op vallend gedragen. En zouden alle woning zoekenden hun toevlucht tot dergelijke methoden nemen, dan zou er in feite niets veranderd zijn, omdat men de woningvoor raad nu eenmaal niet van de ene dag op de andere groter kan maten dan zij is. De enige hoop kan men stellen op het eerste complex van 114 woningen in De Glip, waardoor door opschuiving enige verlich ting kan worden geboden, aldus de heer Van Wingerde. Het geval-Neeskens demonstreert niet zozeer de moeilijkheden van een woning zoekende dan wel de schrijnende gevolgen van de woningnood in zijn algemeenheid, vooral onder jonge mensen. ze verkoopt. De kweker echter krijgt altijd de in het voorjaar bedongen hoge prijs. Alleen als de prijzen voor alle bollen stijgen in de loop van het handelsseizoen hoort men geen klachten. Men heeft dan goed voorgekocht en voelt veel voor dit systeem. Zo is het de laatste jaren gegaan en dus ging iedereen er aan mee doen. Vermoedelijk zal men in het aanstaande seizoen wat voorzichtiger zijn. Dan is er nog een aantal kwekers, dat verkeerd gegokt heeft. Ze hebben de prij zen in het begin van het seizoen nog te laag bevonden en wachten vol vertrouwen op een rooskleuriger toekomst. Raakt men toevallig tussen deze door het noodlot getroffen exporteurs en ongelukkige kwekers verzeild, dan ge looft men niet anders dan dat het ge hele bloembollenvak op één oor ligt. Maar dat gebeurt zoveel keer men in ander gezelschap komt en de stemming tracht te peilen. Zy die de gulden mid denweg bewandelen mengen zich zel den in de discussies, omdat ze hun winsten en verliezen als normale han delsmensen beschouwen als risico's van hun eigen taktiek, waarmee nie mand iets te maken heeft. Hun toe komstvoorspellingen zyn, als ze die eens loslaten, altyd gematigd. De anderen echter hebben zeer veel stof tot praten. Niet over de narcissen, want die zijn keurig gebleven. Zij zijn wel duur, maar onverwachte schommelingen zijn over het geheel genomen uitgebleven. Sombere voorspellingen Is er over de handel dus genoeg te pra ten, zeer sombere voorspellingen kan men horen ten opzichte van de export in het volgend jaar. Het Produktschap voor Sier gewassen heeft een bijzonder ingewikkeld systeem ontworpen, waarin de minimum exportprijzen zijn vastgelegd. Bovendien heeft het ook besloten te gaan praten over een proefexport van de ergste vijand van de bloembollen, de bolbloemen, naar Duits land. Een en ander heeft een grote onzeker heid geschapen. Niemand weet waar hij zich aan te houden heeft, omdat men voor een volkomen nieuwe situatie is geplaatst. Er mag wel worden aangenomen, dat vol gend jaar heel wat improvisatie-talent zal worden gevraagd van de exporteurs en kwekers teneinde winst uit de nieuwe toe stand te halen. Voorts mag men aannemen, dat de binnenlandse handel niet zo gewel dig vlot zal verlopen als in dit voorjaar. Met een zekere galgenhumor kan men u ook vertellen, dat het met de blauwe iris Wedgwood de meest geteelde en verkochte iris ook „de spuigaten uit loopt". Ze staan in de veilingprijzen ge noteerd voor f 13,80 per honderd. Er is echter ook al zestien gulden voor gegeven. Verleden jaar kostten ze ongeveer zes cent per stuk en daarop zal de aanbieding in het buitenland ook wel gebaseerd zijn. De winst op de andere zal dus veel moeten goedmaken. Bovendien trekt men zeer bezorgde ge zichten als iemand het waagt over de gla diolen te spreken. Niemand weet namelijk bij benadering, of er nog iets goeds uit de grond zal komen na deze slechte zomer. Men weet dus ook bijzonder weinig van de prijzen af en toch moeten ze worden ge ëxporteerd. Is het een wonder, dat zovele bollen- mensen van mening zyn, dat ze het ver keerde beroep hebben gekozen? Zy vinden hun vak het meest ongewisse op de gehele wereld. Wy geloven, dat ze het zelfs een wonder vinden, dat het vak nog bestaat. Dit alles verhindert hun echter niet om straks weer welgemoed de wereld in te trekken om bloembollen te verkopen en met een zekere trots ieder jaar weer het exportcijfer te beschouwen. DOLLARS VOOR OOSTENRIJK De wereldbank heeft vrijdag twee lenin gen van in totaal 31 miljoen dollar aan Oostenrijk verstrekt, die door dit land voor uitbreiding van de elektriciteitsvoorzie ning gebruikt zullen worden. 1.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11