Boeiend programma van Instituut voor Arbeidersontwikkeling Tentoonstelling van voorwerpen uit R.K. Kerk te Overveen VERKENNING VAN TERREINEN DIE MEN NAUWELIJKS KENT „Eigen aangelegenheid" van Bolsjoi Ballet ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Contactavond Ned. Chr. Blindenbond Spoedig weer voorstelling van kindercircus Bejaarden komen bijeen in clubhuis Kampersingel MUZIEKWEEK HAARLEM Pleinmuziek Zadkine was verrukt van het Frans Halsmuseum Spaanse invitaties voor het Operaballet Cursussen beginnen dit jaar vroeger Sukarno in Praag gearriveerd Pauzeconcerten Programma voor maandag Eigen tuin organiseert dahliatentoonstelling Busdienst van Haarlem naar Monnikendam Enquête Theater Jaarboek naar beste prestaties I\a executies op Cyprus Geen represailles maar massale herdenking De strijd in Algerije Franse patrouille door bende uitgemoord Gouden bruidspaar „The man who loved redheads" (L u x o r) Ook al in „Erbij" besproken. Een komedie met een ondeugend begin en een grappig einde," maar in het middendeel wel wat breed uitgesponnen. Hetgeen niet weg neemt dat men plezier beleeft aan de kron kelingen op de weg van een ma.n, die tel kenmale verliefd wordt op roodharige juf frouwen en braaf zijn vrouw bedriegt om tenslotte aan de weet te komen, dat zij hem al die tijd heeft laten begaan. Moira Shearer blijkt voor de camera een rood harige schone, die men in diverse gedaan ten kan bewonderen. Zij danst natuurlijk ook, maar „De rode schoentjes" doet zij niet vergeten. Fr. „The trouble with Harry" (Rem brandt). In het Nederlands niet onaar dig vertaald met „Herrie om Harry" is een andere Hitchcock dan men gewend is en niet direct een van zijn beste. Dat zal dan volgens sommigen liggen in de moraal, om dat een lijk de inzet vormt van een hele boel verwikkelingen, die op een gladde ma nier tot oplossinj worden gebracht, ditmaal zonder de geraiiineerde dreigingen, welke Hitchock weet op te roepen, maar wel met een heleboel vrolijkheid van een apart genre. Dit genre, de zogenaamde „so phisticated comedy", herbergt een aantal waanwijsheden, welke een nogal uitvoe rige tekst van node hebben. Hel beeldspel in „The trouble with Harry" is in niet geringe mate gekoppeld aan het woorden spel. Dat vertraagt de oorzaak en verzwakt de affaire, die al lang niet geloofwaardig meer is als men het eind in zicht krijgt. In „Erbij" schreef ik reeds over de film, maar ter opfrissing van uw geheugen zij verteld, dat het hier gaat om een lijk, het lichaam van zekere Harry, dat in een bos wordt gevonden door een oud-kapitein, een eerzame vrijster, een lieftallige jonge vrouw, een schilder en een balorig knaapje. Omdat de vinders reden hebben te gelo ven dat zij Harry in deze staat verzeild hebben doen raken, zorgen zij voor een passende begrafenis. Later oordelen zij het beter Harry maar weer op te graven om spoedig daarna weer van mening te ver anderen en tenslotte nogmaals een ander inzicht te krijgen. Enfin, Harry gaat kuil in, kuil uit en de motiveringen van alle begrafenissen vormen dan de basis voor een serie geestige woord en begripsspelin gen, gesecondeerd door de relaties lussen de dramatis personae onderling. Men moet wel de humor van het geval inzien om er vrede mee te hebben. Er zijn mensen, die er beslist nooit om zullen lachen. Voor dezulken is deze Hitchcock niet gemaakt. Fr. „Puberteit" (Li do) Een Franse rol prent, waarin naar mijn smaak maar heel weinig te waarderen valt. Een mager sce nario: drie prille bakvisjes, die bij oma ten plattelande gaan logeren en daar prompt verliefd raken op de zoon van de dorps herbergier. Deze heeft "echter vues op een rijpere vrouw, met wie hij op een avond inderdaad een avontuur beleeft. Een dei- versmade bakvisjes is hiervan getuige en verraadt uit minnenijd wat zij gezien heeft. Om zijn minnares aan een alibi te helpen zegt de betrapte jongeling dan, dat hij op de bewuste avond met een ander is uitgeweest. Die ander is het onschuldige dienstmeisje van de rijke oma, dat dan, met schande overladen, weggejaagd wordt. Dan krijgt de jongeling berouw; hij gaat: het ontslagen daghitje achterna en ontdekt dan tevens, dat zij eigenlijk de ware vrouw voor hem is. Het ogenschijnlijk onschuldige verhaal tje wordt op ongezond-geraffineerde ma nier uitgebuit, de psychologie van het ge val is er meestal hopeloos naast en de be kering van de kasteleinszoon, aan het slot van de film, tot de ware liefde, is volstrekt onaannemelijk. Wat een goede film over de perikelen van een kalverliefde had kun nen worden, ontaardt op deze wijze in een lege effeetjagerij, die hier en daar bepaald pervers aandoet. I-I. C. „Les diaboliques" (Minerva). Tot en met zondag in de avondvoorstellingen on gezond griezelen om het mysterie van een vermoorde man en zijn twee belaagsters. De film is reeds eerder beoordeeld en niet bepaald toegejuicht. Desondanks handhaaf de ze zich lange tijd. Van een heel ander karakter is de Duitse kinderthriller „Puntje en Anton", die in de middagvoorstellingen weke gemoederen zal roeren. Maandag en dinsdag kan men romantiek puren van ouderwetse allure uit „Magnificent obses sion" om woensdag en donderdag de opera Faust op het witte doek te zien verschijnen. „De schat van Pancho Villa" (Frans Hals). In het begin van deze superscope- technicolor film wordt door een grote groep guerillastrijders een enorme hoeveelheid goud buitgemaakt op een aantal goed ge wapende maar weinig schotvaardige Mexi canen. In de troep verzetsmensen bevinden zich echter drie mannen die allen het geld voor zich opeisen, een avonturier met een hart van goud, een even nobele guerillastrijder en een laffe verrader. Direct na de roof ontstaat er een wilde vlucht die uiteraard met allerlei schietpartijen gepaard gaat. Van de drie gegadigden voor het goud valt natuurlijk eerst de verrader af, dat is lo- Scène uit de film „The man who loved redheads" (De man, die hield van roodharige schonen). gisch, maar wie er dan volgt blijft een open vraag totdat de laatste meters film voorbij draaien. Spanning dus tot het laat ste moment, hetgeen uiteraard het bezoe ken van deze bioscoop slechts aantrekke lijker maakt. Op donderdag draait in dit theater „Jeugd in de branding", een verhaal van een door de ouders verwaarloosd school meisje met Joan Evans en Mevyn Douglas in de hoofdrollen. H. de G. „De Hofnar" (Cinema P a 1 a c e). Om eens heerlijk bij te kunnen lachen en Danny Kaye hogelijk te bewonderen moet de „Hofnar" zijn gemaakt. Een van die weinige films, die iedereen tevreden stellen omdat er een groot komisch talent aan wordt besteed. En hoe! We hebben er al enthousiaste commentaren aan gewijd. ,,'s Nachts op de Boulevard" (Studio). Een heel vreemd drama uit Hollywood, dat een jongeman, op weg naar het seminari, te Parijs doet belanden in een avontuur dat heel wat van zijn vuisten en zijn standvastigheid vraagt. Want hij moet Anne Baxter uit netelige situaties redden en Anne Baxter is al gauw verliefd op hem en hij op haar. Gelukkig(?) zit er nog wat kruid in de revolvers van haar ach tervolgers. De jonge man kan nu zijn roeping volgen, want Anne sneuvelt in de strijd om het bestaan. Men begrijpt niet hoe ze 't daar in Hollywood allemaal weten te verzinnen. De zogenaamde katholieke inslag van de film zal zelfs katholieken verbazen. In tegenstelling tot deze „reli gieuze thriller" staat de film „De onsterfe lijke wals", welke men woensdag en don derdag in dit theater kan aanschouwen. Fr „De zwarte desperado" (R o x y). Weer draven de paarden over de prairie, ditmaal om de schurk te achtervolgen, die het bestaan heeft een goudschat van de spoorwegen te roven en te verbergen. Er is echter altijd een dapper man, die zo'n schurk velt en dat gebeurt ook hier, maar gemakkelijk gaat het niet. Wie met de held in het zadel springt zal dat ervaren. Van maandag tot en met donderdag is er in Roxy een „Gorilla op de vlucht". Wat daar allemaal aan te pas komt zie men zelf. Een heel circus in rep en roer en een stad in paniek! Op dinsdag 2 oktober houdt de Neder landse Christelijke Blindenbond een con tactavond in de Immanuëlkerk aan de Van Egmondstraat in Haarlem-Noord. Het doel van deze avond is aan alle ziende medemensen te vertellen over het mooie werk van en voor de blinden. Er zal een film vertoond worden „Terug naar het licht". Het eerste deel omvat de opleiding van de blinde van kleuter tot volwassene, alsmede de africhting van de geleidehond. I-Iet tweede deel laat zien hoe een blinde in de maatschappij als een volwaardige werkkracht opgenomen kan worden. Een kleine tentoonstelling zal worden inge richt van verschillende interessante appa raten en braille-drukwerk. Ds. Weenink, emeritus predikant van de Baptiste gemeente zal de avond openen. De bondspropagandist, de heer Van Wijk, zal iets vertellen over het werk van de Blindenbond. Het comité hoopt dat velen door hun komst dit prachtige werk zullen steunen. Het koortje van de Nederlands Christelijke Vrouwenbond, het ensemble Klaassen en Rich. Pape zullen de avond met zang en muziek opluisteren. Het kindercircus Lambertha te Haar lem, dat thans wordt geleid door, onder andere, mevrouw Van der Gracht, Leid- sestraat 65, zal op de oude voet voortgaan. Het ligt. in de bedoeling, binnenkort weer een liefdadigheidsvoorstelling te geven, waarbij de jeugdige artiesten hun pres taties weer zullen ten toon spreiden. De bezwaren van de heer H. C. Hart man, die zich uit de leiding van het kin dercircus heeft teruggetrokken, welke be zwaren in ons blad van vrijdag in het kort werden weergegeven, komen uiter aard geheel voor zijn rekening. Zijn me ning wordt door anderen beslist niet ge deeld. Van verschillende zijden heeft de leiding van het kindercircus veel waar dering ontvangen. De stichting Club- en Buurthuizen is bereid bejaarden in de gelegenheid te stellen bijeen te komen in het buurthuis, Kampersingel 70 te Haarlem. Er zal ge legenheid bestaan om te kaarten, biljarten en te knutselen. Vooral voor het knutselen zal veel animo bestaan. De openingsuren zijn maandag van negen tot twaalf en twee tot vier uur; dinsdag-, woensdag- en vrijdagochtend van negen tot twaalf uur en vrijdagmiddag van twee tot vier uur. Zoals men weet begint de tweede „Mu- ziekweek Haarlem" maandag aanstaande. Dagelijks worden concerten in de ridder zaal van het stadhuis, in de Vleeshal en in de gemeentelijke Concertzaal gegeven. Voorts wordt er muziek gemaakt op de toren van de Grote Kerk en op het stad huisbalkon en zullen demonstraties van muziekleer en schoolmuziek in de aula van het gymnasium op het Prinsenhof plaats hebben. Het programma ziet er bijzonder aanlokkelijk uit, gezien de vele gebieden die het bestrijkt, ook van die waarover men wel eens wat gelezen heeft, doch die men van horen nauwelijks kent. Het ter rein der muziek breidt zich niet alleen uit in de richting van de allernieuwste experi menten, doch dank zij de geschied vorsing ook in teruggaande lijn. Wat niet betekent dat zij verruiming vindt in primitieve onbeholpenheden, want ook deze oude en veelal vergeten kunst vertegen woordigt op volmaakte wijze een gevoels sfeer, die haar tijdsgewricht eigen was. Wij moeten steeds de bakens verzetten om ons deelgenoot te maken aan de rijkdom die de muziek te bieden heeft. Hiertoe schenkt de Muziekweek een buitengewone gelegen heid. De heer Sas Bunge, secretaris van het werkcomité dat dit zeer interessante pro gramma opmaakte, wijst in een voorwoord op het feit, dat onze tijd de beschikking heeft over een muzikale rijkdom, die gro ter is dan ooit tevoren, doch die slechts ten dele gekend wordt. Deze zes dagen, aldus Bunge, zullen een momentopname bieden van zes eeuwen muziek en aan dacht schenken aan een grote verschei denheid van stijlen en bezettingen. Verder motiveren de inrichters hun opzet met een beroep op het groeiend besef, dat de mu ziek in de opvoeding en in de samenleving een belangrijke rol kan vervullen. Hier aan wil het programma iets bijdragen door voorlichting te bieden inzake muzikaal werk op school en in het gezin, alsmede door met koperspel een beiaard en met pauzeconcerten in het hart van de stad de muziek in het dagelijks leven te plaatsen. Haarlem zal er in de komende week geregeld aan herinnerd worden dat de Mu ziekweek aan de gang is, en wel door muzikale tijdsaanduiding van de toren der Grote Kerk, door enkele koperblazers, waarbij als inleiding een middeleeuwse ceremoniële melodie uit IJsland zal klin ken. Dit gebeurt vóór de klokslag van acht uur, half één en half zes. De oplettende lezer zal bemerkt hebben, dat het programma van het Instituut voor Arbeidsontwikkeling, dat wij vorige week publiceerden voor de afdeling Haarlem-Noord bestemd was. Ter aanvulling volgt hier het winterprogramma voor de gehele Haarlemse afdeling. Voor de eerste maal sinds de oprichting brengt het instituut zijn winterprogramma voor meer dan duizend leden. Vooral in de laatste maanden gaven tientallen zich op als lid van de'natiiurvrienden. Zij wisten blijkbaar nog niet, dat de „natuurvrienden* en het „Instituut" één orga nisatie vormden. De vereniging heeft getracht dit jaar iets ieuws te brengen. Vooral op het gebied ;an toneel is men hierin geslaagd. Tegen terk gereduceerde prijzen kunnen de leden goede uitvoeringen door het beroepstoneel in de schouwburg bijwonen. Honderd- vijftien leden zullen in het komende sei zoen van deze unieke gelegenheid gebruik maken. Velen gaven vorig jaar de wens te kennen, deel te nemen aan een teken cursus. Daarom heeft de vereniging dit jaar ook een cursus tekenen in haar pro gramma opgenomen. Ook aan de film zal veel aandacht worden besteed. Het is te betreuren, dat de arbeid, vooral in Haarlem-Oost, wordt geremd door het zalenprobleem. Op 3 oktober 1956 zal het seizoen geopend worden met een program ma van Joodse ernst en humor in de re- In het parochiehuis „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen is een kleine expositie ingericht van voorwerpen, por tretten, paramenten, schilderijen, foto's, doopboeken enz. ter gelegenheid, van het eeuwfeest van dc parochiekerk toegewijd aan O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. De tentoonstelling was met kennis van zaken samengesteld door de heren ir. Leo Bijvoet en J. A. M. Bijvoet. In tegenwoordigheid van de burgemees ter dr. D. H. Peereboom Voller en wethou der mejuffrouw dr. M. E. Nolte hield pastoor J. Th. van Galen een kort inleidend woord, waarin hij er aan herinnerde, dat de bezoekers van deze tentoonstelling een goede indruk kunnen krijgen van de ont wikkeling van de parochie en van het ker kelijk leven in de gemeente, terwijl zij tevens de gelegenheid krijgen de gebruiks voorwerpen van altaar enz. meer van nab:j te bezichtigen. Pastoor Van Galen dankte de heren Bijvoet voor het vele werk bij het inrichten van deze expositie door hen verzet en de heer I-I. P. Baard voor zijn adviezen. De heer H. van Haaren, conservator van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem, hield een inleiding over de kerkelijke kunst van de barok tot en met de neo-gotiek. Na deze woorden was er gelegenheid de tentoonstelling te bezichtigen, waarvan veelvuldig gebruik werd gemaakt. Acht pastoors hebben in Overveen gewerkt toen het nog statie was; van zes van hen bestaan portretten. Tijdens het pastoraat van pastoor Gijsbertus Schoonderbeek (1854 1887) werden de nu honderdjarige paro chiekerk en de huidige pastorie gebouwd. In de periode 18561956 heeft de paro chiekerk slechts vier pastoors gekend. De tien pastoorsportretten die anders in dc- pastorie hangen, zijn nu in „Domi" te bezichtigen. Ook zijn te bezichtigen de por tretten van Antonius Roozen, kerkmeester en schenker van het doopvont en diens echtgenote Elisabeth Maria van Velsen, benevens het portret van Henrica van Vel sen, geb. Van der Vossen, eerder weduwe van "W. Geerlings. De doop- en trouwboeken zijn het in kijken waard; men treft er de namen van bekende oude Overveense families in aan. Er is verder een kasboek uit 1828, waaruit het bestaan van „Koek en prent" blijkt, dat toen reeds uit de kerkekas werd be taald. Er zijn zilveren kelken en wierook vaten. Men treft er een monstrans met edelstenen en een stralenkrans aan uit het einde van de achttiende eeuw. Er is een kruisbeeld uit de zestiende eeuw, waarvan het Corpus in Vogelenzang op een zolder is gevonden. Het kruis is modern. Bijzonder mooi is ook een bolpoottafel uit de 17e eeuw en verder tal van zilveren, verguld zilveren en zelfs gouden voorwerpen. Ver der kan men er zien hoe een apostolisch vicaris er in de zeventiende eeuw uitzag. Ook het groene driestel, geschenk van de St. Lambertusstichting kan men er bewon deren. Het Bisschoppelijk Museum stond tal van vooi-werpen voor deze tentoonstel ling in bruikleen af, waardoor zij nog aan zienlijk aan waarde won. Vandaag is de tentoonstelling geopend tot tien uur en zon dag van half elf tot tien uur. De zesenzestigjarige beeldhouwer Ossip Zadkine, die gisteren in Haarlem de ont hulling bijwoonde van het door hem in op dracht van de confecliefirma Nederland Kattenburg vervaardigde brons, dat thans aan de voorgevel van het herbouwde filiaal staal, heeft vanmorgen van half tien tot half twaalf een bezoek gebracht aan het Frans Halsmuseum. De beeldhouwer werd rondgeleid door de directeur van het mu seum, de heer H. P. Baard. Deze deelde ons mede, dat Zadkine bijzonder verrukt was. Twee jaar geleden bezocht Zadkine ook het museum en het enthousiasme, dat toen bij hem werd gewekt heeft hem tot een tweede bezoek aangezet. Maandag wil Zadkine nóg een keer terugkomen. Het Ballet van de Nederlandse Opera, dat onlangs is teruggekeerd van een aantal gastvoorstellingen in de Noordspaanse stad Oviedo, heeft uit Spanje twee uitnodi gingen ontvangen voor een reeks uitvoe ringen in Madrid ter gelegenheid van het jaarlijkse festival en voor een zes weken durende tournee. Beide invitaties gelden voor de zomer van 1957. naissancezaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem. Aanvang acht uur. Rolein Numan, Hans Krieg en Mirjam Krieg werken hieraan mee. Woensdag 10 oktober zal K. J. Junius Ingerman een lezing met lichtbeelden en grammofoon platen houden over het „Negervraagstuk". In oktober gaat men voorts een excursie maken naar „de sterrenwacht" te Halfweg. Zang-, dans- en muziekavonden zullen het geheel completeren. In november zal Kees Hana zijn toe hoorders in gedachten meenemen naar de Cóte d'Azur. In de maand december zal het kopen en verkopen op afbetaling onder de loupe worden genomen. In 1957 zullen onder andere lezingen over de internationale politiek worden gehou den. Prof. W. F. De Gaay Fortman zal op één van deze avonden een nabeschouwing geven over de assemblée van de Verenigde Naties. Nu de ringdijk om oostelijk Flevo land gesloten is, zal het interessant zijn om iets te horen over „De wordingsge schiedenis van de Noordoostpolder". Ir. J. J. Jonker zal iets over dit onderwerp ver tellen. Op tweede Paasdag wordt, als aan sluiting op deze lezing een bustocht rond het IJselmeer gehouden. „Jong Haarlemvooruit" De stichting „Jong Haarlem.vooruit" kan dit jaar tegemoet komen aan de steeds herhaalde wens om vroeg in het najaar met de lessen te beginnen. Voorheen werd pas tegen het einde van november met de cursussen gestart, maar dit jaar kunnen de lessen al in de tweede week van oktober aanvangen. Dit is bereikt dank zij de snelle behandeling van de reeds binnengekomen aanmeldingen. Voor diegenen, die zich reeds voor een of meer cursussen van „Jong Haarlem. vooruit" hebben aangemeld, is dit vroeger stellen van de aanvang der cursussen bij zonder prettig, maar anderen zullen moge lijk teleur worden gesteld, als zij zich oudergewoonte te elfder ure aanmelden. Het zal niet mogelijk zijn, deze late aan meldingen dadelijk te plaatsen. Gewacht zal moeten worden op een tweede indeling, waardoor enkele weken later moet worden begonnen. De stichting heeft een datum gesteld, waarop men zich uiterlijk voor de cursus sen, die in de tweede week van oktober beginnen, kan opgeven. De aanmeldingen, die voor of op 25 september binnenkomen, zullen nog worden afgehandeld. Opgaven, die na deze datum worden ontvangen, moe ten blijven wachten op een tweede in deling. PRAAG (Reuter). Om tien uur heden ochtend arriveerde de Indonesische presi dent Sukarno per vliegtuig in Praag, voor een bezoek van vijf dagen. Hij werd op het vliegveld Ruzyn verwelkomd door de Tsjechoslowaakse president, Antonin Za- potocky, alle leden van de Tsjechoslo waakse regering onder leiding van de mi nister -president William Siroky, leden van de Tsjechische communistische partij en leden van het corps diplomatique. Als preludium van het eerste concert in de ridderzaal op maandagavond zal, van half acht 's avond af, kopermuziek uit 1500 tot 1650 over de Grote Markt weerklinken, door het bekende ensemble „Tubilustrium" gespeeld. Deze „pleinmuziek" zal worden afgewisseld met beiaardspel door Arie Pe ters, wiens programma zich aanpast bij dat van de blazers. Daarna wordt in de ridderzaal een rijk vocaal programma, ge wijd aan meesters der Nederlandse school, van Dufay tot Sweelinck, uitgevoerd door het NCRV vocaal ensemble, onder leiding van Marinus Voorberg en de organist Piet Kee, die een positief zal bespelen. Wie al eens eerder in de gelegenheid was in de aloude burgerzaal van het Haarlems stad huis de intieme klanken van een klein pijporgel te horen, kan zich verheugen op deze zich voordoende gelegenheid. En wie het nog nooit hoorde, kan er nu de aparte charme van leren kennen. In deze historische omgeving kdn men beluisteren hoe onze oude Nederlandse meesters die, zoals in 1565 de Italiaan Guiciardini schreef: „de muziek vermaakt ende vol maakt hebben" de kunst verstonden om de levende schoonheid van de vocale sa menklank in de kunstigste combinaties ongerept te laten. Het mag voor de ware muziekliefhebber een zeldzame traktatie heten. Het pauzeconcert van dinsdag in de Vleeshal, uitgevoerd door „Reizende Can- torij" van Jan Boeke, mag er met zijn programma van wereldlijke muziek uit middeleeuwen en renaissance een instru mentaal pendant van heten. Het „Leo- nardt-Consort" (dat dinsdagavond in de ridderzaal op oude instrumenten muziek uitvoert uit de baroktijd) brengt van het voorgaande het logische vervolg. En dan komt woensdag ook in de ridderzaal het „Hekster-Kwartet" de kunst van het <>XX»SCCOCCODCCOCCOCX>CCCOCOCCCCCOOCCCCC<XCCCCCCCCCOCCOCO jj MUZIEKWEEK Q 19.15 uur: Het koperensemble „TiLbilus- trium" onder leiding van Frits Mehr- tens concerteert met medewerking van Arie Peters (beiaard) op de Grote Markt. 20.15 uur: Concert door het N.C.R.V.- Vocaal-Ensemble onder leiding van% gj Marinus Voorberg en met medewerking van de organist Piet Kee in de ridder- 5i zaal van het Stadhuis. >XOCOCCCOCOCCCCOOXX>CCO3CCOCO3OCCOCOCOCCCCCCCCO0CCOCOCO strijkkwartet met compositie van Mozart, Schubert, Janatsjek en Pijper demonstre ren. Het echtpaar Van der Glas-Boosman verzorgt donderdag een pauzeconcert in de Vleeshal met vioolsonates van Mozart en Brahms. Piet Kee wijdt die middag zijn orgel bespeling aan meesters uit de negentiende en twintigste eeuw van Schumann tot Distier en dezelfde avond dirigeert Toon Verhey in de Concertzaal het „Re quiem" voor de gevallenen uit de jongste wereldoorlog, gecomponeerd door Paul Hindemith, waaraan voorafgaande George van Renesse het. Eerste Pianoconcert van Brahms vertolkt. Vrijdag behelst het pauzeconcert in de Vleeshal een programma van pianomuziek van Albeniz, Ravel en Bartók, te vertolken door Sas Bunge en zaterdag leiden het Kennemer Kopersextet en de beiaardier Arie Peters met een Vlaams-Nederlands programma de laatste demonstratie van de Muziekweek in, welke bestaat uit een op treden in de Vleeshal, van het Haags Blaaskwintet, dat Nederlandse en Franse werken voor blazers ten gehore brengt. Het geheel overziende merkt men, dat het hier om een evolutieketting gaat, waarin weliswaar enkele grote schakels ontbreken, welke men echter te minder zal missen, daar zij in het gewone muziek- bedrijf voldoende aan bod komen. Dit is zeker, dat zij, die deze Muziekweek in tensief als toehoorders zullen meemaken, zich uiteindelijk kunnen prijzen om de verrijking van hun muziekbesef. Hiertoe zullen ook de voortreffelijke commentaren in het programmaboek niet weinig mee werken. JOS DE KLERK De volkstuinvereniging „Eigen tuin" zal zondag van tien tot zes uur een dahlia tentoonstelling houden in het verenigings gebouwtje op de tuin aan de Zomerweg te Haarlem-oost- Aanvankelijk zouden de drie Haarlemse volkstuinverenigingen een gemeenschappelijke tentoonstelling hou den in de Vleeshal, doch deze moest we gens gebrek aan materiaal, tengevolge van de slechte zomer, worden afgelast. Ook de internationale dahlia-tentoonstel ling, die in Hillegom zou worden gehou den, kon om deze reden niet doorgaan. De volkstuinvereniging „Eigen tuin" wil toch trachten op bescheiden schaal een tentoonstelling in te richten. De stelen van de bloemen zijn niet zo lang als in andere jaren, maar de bloemen zijn smet teloos en gaaf en de grote verscheiden heid in kleuren maakt een dahlia-show tot een feestelijk gebeuren. Ook andere gewassen zullen op de tentoonstelling te zien zijn: onder andere de coleus met haar mooi gekleurde bladeren, de begonia Rex en de prachtige varensoort Andianthum „Goud Elsje". Bezoekers aan de tentoonstelling heb ben vrije wandeling over het tuincomplex. Enkele gewassen hebben echter veel na delige gevolgen van het slechte weer ondervonden. De vervanging van de tramdienst in Waterland door een aantal busdiensten heeft ook consequenties voor de NACO- buslijn Haarlem-Zaanstreek-Purmerend- Edam. Van Haarlem tot Purmerend blijft, de dienst dezelfde route behouden, maar voortaan rijden de bussen op deze lijn in- plaats van naar Edam via Kwadijk naar Monnikendam. In Assendelft wordt bij de r.-k. kerk aansluiting gegeven op de En- habo-dienst via Westzaan naar Zaandam. Er wordt van 7.55 af van Haarlem uit een twee-uurs-dienst onderhouden tot 21.55 uur toe. De dienstregeling gaat 30 september in. Professor Michail Tsjoelaki, directeur van het ballet van het Bolsjoi Theater in Moskou, heeft vrijdagavond volgens het persbureau Reuter verklaard, dat het in trekken v^p. de beschuldiging tegen de atlete Nina Ponomareva, dat zij zich te Londen in een winkel aan diefstal zou heb ben schuldig gemaakt, de „garantie" zal zijn, die het gezelschap wil hebben om voor het geven van voorstellingen naar Londen te komen. „Zolang deze kwestie niet is ge regeld, blijft een bezoek onmogelijk", aldus Tsjoelaki. Een woordvoerder van het Russische ministerie van Cultuur verklaarde: „Offi cieel gaat de reis naar Engeland gewoon door. Men wénst slechts de morele ver zekering dat de leden van het ballet niet zullen worden blootgesteld aan soortgelijke provocaties als die waarvan Nina Ponoma reva het slachtoffer is geworden". Volgens deze zegsman is de dreiging van het afge lasten der tournée per open brief in de Izwestia een „geheel eigen aangelegenheid van het Bolsjoi Ballet". Het niet doorgaan van de tournée zou voor het theater Covent Garden in Londen een financiële schadepost van ruim veertig duizend pond sterling betekenen. Er be stond reeds een levendige zwarte handel in toegangsbewijzen. Voor twee kaartjes voor de openingsavond werd honderd pond geboden, voor de volgende voorstellingen ongeveer een kwart van dit bedrag. De redactie van het Theater-Jaarboek, waarvan binnenkort het vijfde nummer verschijnt, heeft een enquête gehouden on der de kopers van het vierde nummer (sei zoen 1954-1955). Gevraagd werd welke men de beste voorstelling en wie men de beste actrice en acteur vond. De uitslag luidt: „De drie zusters" van Tjechov het beste stuk, Ank van der Moer, die daarin de rol van Maasja vervulde de beste actrice, Han Bentz van den Berg de beste acteur op grond van zijn rol in „Muiterij op de Caine". NICOSIA (United Press) Vrijdagnacht en heden is het Britse leger op Cyprus in een staat var r"«rste ""-aatheid, teneinde represailles van de EOKA voor het op hangen van de drie jc Cyprioten het hoofd te kunnen biede". Alle winkels en de meeste kantoren bleven geslote- De straten waren uitge.Uorven en geen arbei der verscheen op zijn werk. Pas tegen de middag, torn de kerkklok ken begonnen te luiden voor een plechtige herdenkingsdienst kwamen honderden uit hun huizen, met zwarte banden om hun arm i 1 ven zich zwijgend naar de kerken om de drie geëxcuteerde Cyprioten te herdenken. Drie grote banieren werden door de po litie uit de nabijheid, van de kathedraal in Nic .erwijderd. 17stord op te lezen: „Mavromatis, Koutsoftas en Panayides zij offerden hun leven voor o: vrijheid".. Engeland heeft de Griekse delegatie bij de UNO ervan beschuldigd de „geweld plegingen op orus te idealiseren en de Britse autoriteiten te besmeuren door <e protesteren - "en r" executie van drie Cyprioten". „De Griekse agering neemt door het idealiseren van de op Cyprus plaats heb-' bende geweldpleging en door het neerha len van de door de regering van Cyprus genomen sfannen om de orde te handha ven een grote ver-^'uroorelllijikbeid voor het voortduren van de onrust op zich", aldus de Britse doWat.ie. Tegen de secretaris-generaal van de Et- narchie op C s, Kranidiotis, die sedert 5 september jongstleden onder arrest was, is vrijdag een be'-' tot verdere ge vangenhouding uitgevaardigd krachtens de op het eiland ge'dende noodmanf>-eee- len. Kranidiotis, die er van wordt verdacht een terrn-M te zijn, werd vrij dar* overge bracht naar een kamp in de om- gevind m Nicosia. Gouverneur Harding heeft eerder over Kranidiotis gezegd, dat hij „een gevaarlijke mens is, die niet op vrije voeten dient te blijven". ALGIERS (United Press) Franse ver kenningsvliegtuigen en grondtroepen zijn op zoek naar een sterke bende rebellen, die vrijdag meer dan twintig Franse soldaten in de passen van Palestro, vijftig km. ten oosten van Algiers in een hinderlaag lieten vallen en doodden. Een dozijn verbindingstoestellen gaf van boven de bergpassen aanwijzingen aan in het gevecht geharde Franse infanteristen, die ver beneden hen tegen steile rotswan den opklauterden. Officieel bewaart men over het gebeur de van vrijdag nog een hardnekkig stil zwijgen. De autoriteiten zeggen alleen maar dat „een groot aantal soldaten gedood werd" door de rebellen. Het voorval vond plaats, toen een deel van een Franse patrouille een bebost ge bied in de buurt van het dorp Souffrat binnenging. Even buiten het dorp openden de rebellen het vuur met automatische wapenen, waar onder machinegeweren. Toen de rest van de Franse kolonne te hulp snelde, waren de rebellen verdwenen. Franse troepen in het oosten van Alge rije hebben, aldus wordt bericht, een bende verrast en uiteengedreven nabij Ain Beida, 100 km ten zuid-oosten van Con- stantine. De Fransen doodden twaalf rebellen en maakten een grote hoeveelheid geweren en munitie buit. Op 10 oktober zullen de heer en me vrouw J. Rosman-Broers uit de Van Olst- straat 12 te Haarlem, het feit vieren, dat zij vijftig jaar in de echt zijn verbonden. Het gouden bruidspaar geniet nog steeds een goede gezondheid. Van 1926 af woont het. in de Van Olststraat en het heeft daar vele families zien komen en gaan.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19