HET BLAUWE POTLOOD IS ONBARMHARTIG Vrolijke werkstukken van de gebroeders Régolet Effecten- en Geldmarkt Kindercape Slecht zicht op kapitaal- en fondsenmarkten VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 7 Honderdveertig meisjes beslissen over het lot van de bankbiljetten ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN De Eremurus of Naald van Cleopatra Voorzichtig met al die vitamines DIT MAKEN WE ZELF Goed voorbeeld doet... Spaanse predikant komt spreken in Nederland Onderzoek naar radioactieve straling in Nederland In Rijswijk wordt een instituut gebouwd Wilde staking bij fabriek in Vaassen oor de^V rouw BANKPAPIER is een vertrouwd artikel voor ons en toch kent vrijwel niemand het. We mogen het dan wel eens verscheidene malen in onze han den omdraaien, alvorens het uit te geven, maar we moeten de eerste man of vrouw nog tegenkomen, die tot in de finesses kan vertellen hoe het er eigenlijk uitziet. Dat kunnen nagenoeg alleen de honderdveertig meisjes, door wier vingers dagelijks duizenden bankbiljetten gaan. Zij vormen een heel bijzondere afdeling hij Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. aan het Klokhuisplein te Haarlem. Zij sporen iedere afwij king met feilloze zekerheid op en zul len zich vermoedelijk wel met geslo ten ogen een biljet voor de geest kun nen halen. DEZER DAGEN hebben we een be-- zoek gebracht aan deze afdeling, waar de meisjes dit verantwoordelijke en daarom zo'n voldoening gevende werk verrichten. „Bellen en wachten, verbo den toegang" staat er op de deur van de zaal. Het is duidelijk, dat in een dergelijk bedrijf voorzorgen dienen te worden genomen. De in uniform gesto ken bedrijfspolitie, die men overal te genkomt en die af en toe een steek proef neemt, wanneer het personeel naar huis gaat, is hiervan een logische consequentie. Iedereen weet dit tevoren en aanvaardt dit. Van sollicitanten wordt eerst bij de politie nagegaan of zij een blanco strafregister hebben dit gebeurt zelfs ten opzichte van Vreemd personeel, dat bijvoorbeeld in het bedrijf reparaties verricht. Iedere centimeter bankpapier, die onbedrukt binnenkomt, moet er ook weer uit. Ook zonder nadere uitleg moet men kunnen begrijpen, dat dit een ontzaggelijk con trole-apparaat vereist. „Beschouw het fouilleren steeds als een algemene voorzorgsmaatregel, maar niet tegen u persoonlijk gericht!" staat in het boekje, dat aan elk nieuw perso neellid wordt verstrekt. Gezien de zeer speciale aard van het produkt, dat hier tot stand komt, zal geen redelijk mens zich door deze bepaling gepikeerd mo gen voelen. Tussen de middag en 's avonds moet eerst al het aanwezige waardepapier, zowel de vellen als de losse biljetten, geteld zijn, eer de meisjes kunnen ver trekken. Klopt alles en dat is regel dan zijn ze weer voor een aantal uren van de verantwoordelijkheid af. VOORDAT een meisje de eerste stap pen zet in het controle-apparaat, volgt zij een cursus in een leslokaal. Zij'wor den er aan de hand van „dummies" ge traind in de werkmethode en worden geschoold in het zien van fouten. Ook op de afdeling zelf volgt nog een soort scholing. We hebben even stilgestaan achter twee hoofden, gebogen over vel len bankbiljetten. Een meisje, die dit werk al anderhalf jaar doet, had in onze ogen een razend tempo: in één be weging gleden haar ogen over de vel len bankpapier, waarbij ze hier _n daar een blauwe kras door een biljet zette. „Het moet natuurlijk wennen", ver telde ze. „Vooral de omschakeling is lastig, als je met biljetten van f 25 bezig bent geweest en je begint aan die van f 10. Maar ik haal er nu vijftienhonderd per dag." Naast haar zat een beginnelingetje, die toch al de vijf- a zeshonderd per dag haalde. Ze zette potloodkruisjes op de plaats van misdrukken. Later zou haar werk opnieuw worden gecontro leerd. „De eerste dagen heb je wel eens wat hoofdpijn, maar dat raak je gauw kwijt", zei ze. „Wat is er nu fout bij de blauwe kras?", vroegen we de volleerde. „Het watermerk zit hier te laag en daar zit een streepje op de plaatdruk van het haar van Christiaan Huyghens." „En dat daar?" hielden we aan. „O, dat is een beetje vuil." „Dat zie je toch haast niet?" „Nee, vies is vies", was het ferme antwoord. Andere fouten, die de meisjes vinden en onbarmhartig afkeuren: een stip in het watermerk, een vouw, te vette of te schrale druk. De afgekeurde biljetten worden later van een opdruk „mis druk" voorzien en met de gave biljetten medegeleverd. BANKBILJETTEN worden in ver schillende fasen gedrukt: eerst de off set, vervolgens de nummering, daarna de plaatdruk, onder andere de portret gravure. Ter vergemakkeling van de controle worden de vellen vervolgens gehalveerd. Nadat de meisjes er hun al ziende ogen over hebben laten gaan, worden de biljetten gesneden en nog maals stuksgewijze gecontroleerd. Al tellende „o, praat u maar rustig te gen me, ik tel toch goed door", werd ons gezegd legt men ze om en om in stapeltjes van twintig, tot de vereiste stapel bereikt is. Samengebonden door geplakte strookjes krijgen ze tenslotte een aantrekkelijke cellophaanverpak- king, zodat het geheel een wel zeer kosbaar bonbondoosje lijkt. Voor het zo ver is, heeft een mechanische teller, die zich op vernuftige wijze door een stapel biljetten heen eet, ook nog eens een telcontröle verricht. Het is een prettige afdeling, opge fleurd door bloemen en bosjes hei in de vensterbanken, 's Morgens, tussen de middag en in de namiddag is er een pauze, want de kwaliteit van dit mil- joenenwerk, dat zeer inspannend is, zou anders teruglopen. Er heerst een op gewekte geest en iedereen is trots op Controle der bankbiljetten de haar gegeven verantwoordelijkheid. Het gevolg hiervan is, dat accuraat wordt gewerkt; vermissingen of fouten komen bij de tweemaal daags plaats vindende controletellingen zelden voor en doorgaans worden ze snel opgelost. Binnenkort zal een fraaie nieuwe zaal in gebruik worden genomen: rustig en aangenaam voor het oog. Er is bij de inrichting en decoratie vooral rekening mee gehouden, dat niets het neutrale daglicht verandert en dat de aandacht niet wordt afgeleid. Het meubilair is deels zakelijk van staal, deels van hout, maar dit schept volstrekt geen geest dodende sfeer; ook daarvoor is afdoen de gezorgd. In deze nieuwe omgeving zullen de meisjes ongetwijfeld met ge noegen en voldoening deze bijzondere lapjes bedrukt papier door hun handen laten gaan. TINEKE RAAT Het hemellichaam, dat geacht werd, ons in deze maanden van wat warmte te voorzien, stond die ochtend plotseling en onverwacht aan de lucht te blinken. Omdat je met onze moderne zomers, trots de voorspellingen van alle meteorolo gische instituten, tóch nooit weet wat de volgende dag zal brengen, besloten we maar er diezelfde morgen op uit te trekken. Waarheen? We herinnerden ons eens een documentair filmpje te hebben gezien over de geschiedenis van een kerkje, dat ons als een kleinood van oude Bourgondische beeldhouwkunst gepresenteerd werd. Een tweehonderd kilometer van Parijs is een afstand, die in één dag heen en weer nog wel valt te doen. Tenminste nu de eerste vakantietrek achter de rug ligt en de ergste constipaties op de we gen waren geleden. Een twintig, dertig kilometer was het nog wat sukkelen, maar toen lag de brede route nationale no. 7 die naar het zuiden leidt voor onze ogen open. Na de bossen van Fontainebleau sloe gen we een secondaire weg in. Ik mag u terloops wel even aanraden, dit voor beeld op vakantie in Frankrijk zo veel mogelijk te f volgen. Wat de kwaliteit betreft, doen dife wegen voor de grote routes niet onder en het voordeel is, dat je door de vriendelijkste dorpjes rijdt. De eerste Bourgondische kastelen met hun gekleurde en geruite daken worden in de wijdse parken zichtbaar en dan staan we voor een richtingbord: Mon- tréal. Het is een heel oud plaatsje, dat op windende tijden moet hebben gekend, waar kruisvaarders zijn doorgetrokken en waar zware slagen in de honderd jarige oorlog werden geleverd. Een zij- Er is wel eens vraag naar bijzondere tuinplanten. Men heeft dan vooral over blijvende gewassen op het oog. De Ere murus behoort daartoe, de bloemisi kweekt deze schone bloemen tegen woordig veel en de bloemenwinkeliet maakt er prachtige bloemwerken van. De soms wel èèn meter lange bloem stengel is geheel overdekt met zacht gele of witte bloempjes ;ook zacht rose tinten komen wel voor. Men kan nu deze planten bestellen. Direct na ont vangst moet men ze op de voor hen be stemde plaats poten. De vrij grote wor- telrosetten doen aan grote spinnekop- pen denken. Het is nuttig de Eremurus zo te poten dat de wortels goed vlak in de grond komen te liggen; ze moeten dus .netjes uitgespreid worden. De Eremui-us houdt wel van een voed zame grond, maar het is verkeerd verse mest te gebruiken. Onderspitten van oude mest is aan te bevelen met de be kende tuin- en gazonkorrelmest. De Eremurus is niet volkomen winterhard. Het is nodig de plant tegen het invallen van de vorst met een weinig turfmolm af te dekken. Vroeg in het voorjaar zou men eventueel ook kunnen poten. G. KROMDIJK De Naald van Cleopatra weg kruipt langs lieve kleine huisjes stijl omhoog. Bovenop die berg staat het zandkleurige kerkje, het doel van onze tocht. Een Kapelletje omringd door oeroude grafstenen, waarop de hage dissen zich liggen te koesteren in de zon, zodat je ze bij de broze staart kan vat ten. Het interieur van het kerkje valt, zo als helaas meestal in Frankrijk, eigen lijk niet zo bijzonder mee. Sedert de laatste eeuwen hebben zo gelijdelijk al le generaties er hun eigen opvattingen van religieuze kunst willen demonstre ren, waardoor de stijlzuiverheid wel eens geweld werd aangedaan. Die eer ste teleurstelling wordt spoedig goed ge maakt wanneer je de kerkbanken van de notabelen eenmaal hebt gevonden. Die zijn namelijk versierd met beeld houwwerk zesentwintig verschillen de decoraties van de gebroeders Ré golet. „Rigoler" betekent in het Frans grap jes maken. De beide broers hebben hun naam met ere gedragen. Het moeten wel ridders van het goede leven zijn ge weest. Dat is onmiddellijk te zien aan hun zelfportret, dat zij bij wijze van signatuur op een van de banken hebben aangebracht. Twee vrolijke knapen in middeleeuwse handwerkerskostuums die tegenover elkaar aan 'n tafel gezeten, na gedane dagtaak, ieder een pint bier door de dorstige kelen spoelen. Maar de bij belse voorstellingen getuigen van die zelfde opgewekte levensvisie. Hun heiligen schijnt niets menselijks vreemd te zijn. Bij het tafereel van de zondeval kijkt een oergezonde Eva met zóveel onschuld op naar een ietwat slu we en behaarde Adam dat je haar wel in de gevulde arm zou willen knijpen om te waarschuwen voor de gevolgen van zijn verleidingskunst. Iedere plecht statigheid is deze kerkkunstenaars wel vreemd geweest. Hun kunst is een feest van Bourgondische uitgelatenheid. Wij hadden op onze trip ook de kleine Milena meegenomen, maar van een meisje van nauwelijks twee jaar is het te begrijpen dat ze zich zelfs in een bedehuis niet nauwkeurig volgens de richtlijnen van ingetogenheid gedraagt, die ons volwassenen hier past. Ze hup pelde vrolijk tussen de banken en toon de zich opgetogen over al die nounou's zoals de Franse kinderen hun poppen noemen. Bij het altaar maakte de pastoor de toebereidselen voor de avondmis zonder zich over het dartele humeur van ons dochtertje ook maar enigszins ontdaan te tonen. De gebroeders Régolet hadden wel licht geglimlacht in de wetenschap, dat zij ook een heel klein meisje met hun taferelen konden vermaken. Het aantal voedingsmiddelen, waaraan extra vitamines zijn toegevoegd, is ont stellend groot. Men zou de indruk kun nen krijgen, dat geen natuurlijke voe ding meer mogelijk is zonder deze extra vitamines. Om dan nog maar te zwijgen van al de vitaminetabletten, die nodeloos worden geslikt. Een natuurlijke voeding zonder toe voegingen is zeer goed mogelijk en moet ook worden nagestreefd. Een dergelijke natuurlijke voeding is goedkoper en even goed, terwijl het gevaar van teveel vita mines niet aanwezig is. Want dit gevaar bestaat, al geldt het niet voor alle vita mines. Voor een teveel aan vitamine D echter moet zeker gewaarschuwd worden. Vita mine D is een vitamine waarvan voor zover bekend de volwassene vrijwel niets nodig heeft, doch dat de opgroei ende jeugd van baby tot puber in de wintermaanden extra moet worden ge geven. In de zomer zorgt de zonne straling dat in de huid vitamine D wordt gevormd. En hoe gemakkelijk kan men zo'n te veel krijgen. Het aantal voedingsmidde len waaraan vitamine D wel wordt toe gevoegd is overstelpend: bepaalde soor ten margarine, sommige soorten gevita mineerde melk, kinderbiscuits, choco ladesmeersels, chocolade, snoepgoed. Abusievelijk is in de rubriek „Voor de )rouw„ van verleden week zaterdag \en verkeerd patroon bij de tekst van .Een kindercape" afgedrukt. Men treft thans de correctie hierop aan. Vandaag slaan we het hoofdstuk „regenkleding' op en beginnen met een kindercape. Het is het klassieke model met armsplitten en een capuchon. Het beste kan zij uitgevoerd worden van '3 '/i Y«UV L 'A\Vl duffel, voeren is dan niet nodig. Alleen voor de capuchon is een voering in een afstekende tint of een mooie ruit 'erg aardig. Voor de leeftijd van zeven jaar heb ben we nodig: 2io cm van 140 cm breed en 45 cm voering. Het patroon natekenen, begin met het patroon van het voorpand 5 cm naar links te tekenen. Als het patroon klaar is, slaan we de 5 cm naar achteren en knippen de hals gelijk met de lijn van het pand af. Het beleg heeft dan pre cies de goede vorm. Als de tekening klaar is leggen we hem op stof zoals het schetsje aangeeft en knippen alles met naad uit. De volgende keer bespreken we het naaien van dit model. DE OPPERVLAKKIGE INDRUK, wel ke de deze week ingediende staatsbegro ting op de Amsterdamse beurs heeft ge maakt, kan niet ongunstig worden ge noemd. De staatsfondsenimarkt heeft zelfs een fractioneel koersherstel getoond op grond van de overweging dat uit de be- scho- 'ingen van de minister van Finan ciën over de kaspositie van het Rijk niet het voornemen tot de uitgifte van een nieuwe staatslening kan worden geconclu deerd. De minister heeft zich rekenschap gegeven van de tarr-Mjk krapp.. kapitaal markt, ook wat de risicomijdende sector betreft en hij wil haar blijkbaar vooreerst nog aan de gemeenten overlaten. Intussen wordt het wel duidelijk dat de thans gel dende rentevoet van 4% percent voor een dertigjarige lening k pari geen waarborg meer biedt voor het welslagen van de ge meentelijke uitgiften. Ondanks de voor keur van de Groningse belegger voor de leningen van eigen stad en provincie, blijkt het kleine bedrag van f 3 miljoen niet ge heel te zijn geplaatst, waarop de recente uitgifte van 4 '/2 percent pandbrieven van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank, het enfant-cheri van de Groningse beleg ger, vermoedelijk wel van enige invloed is geweest. Amsterdam probeert het daar om ..og maar eens met een 2>/2 percent premielening, waarbij de hoofdprijs van een kwart miljd'en de grote attractie vormt. De kans dat de regering het maximale rentepercentage van 4M percent zal ver- hogr-, lijkt ons vooralsnog niet erg waar schijnlijk. De krappe kapitaalmarkt heeft verschillende oorzaken, welke in hun om vang en betekenis niet ten volle zijn na te gaan. Zo bestaan er wel globale cijfers over de vermoedelijke investeringen van het Nederlandse bedrijfsleven, maar hoe groot de kapitalen zijn, welke zij dit jaar nodig menen te hebben, is niet bekend. Het is zeker niet onwaarschijnlijk dat de investeringsplannen bij de bedrijven wor den beïnvloed door de onzekere politieke constellatie in verband met de moeilijkhe den rond het Suezkanaal en dat zij ten op zichte van nieuwe kapitaalsuitgaven enige terughoudendheid aan de dag leggen. Aan de andere kant zullen ook de be leggers geneigd zijn hun kruit droog te houden niet alleen omdat de beurzen thans uitermate gevoelig blijken te zijn voor de politieke factoren, maar ook omdat stijgen de koersen, ook op de geld- en kapitaal markt, altijd de verwachting scheppen van een nog verdere stijging. Een zuivere eco nomische en monetaire ontwikkeling van de kapitaal- en fondsenmarkten is niet te verwachten zolang de spanning tussen Oost en West in de wereld aanhoudt. Te- minder wijl de toestand zich thans in zo danige richting ontwikkelt, dat met prijs stijgingen op de grondstoffen- en goede renmarkten moet worden gerekend. Sinds midden augustus is de prijs van tin, rub ber, lood, zink en tarwe trouwens reeds gestegen, zowel in verband met de hoge re vrachtprijzen, welke reeds moeten wor den betaald, als wegens het streven naar voorraadvorming.Door de kredietbeperkin gen van de overheid zijn de voorraden in verschillende landen niet bijster groot, zo dat een stagnatie in de aanvoer wel eens tot onderlinge wedijver voor de beschik bare handelsgoederen zou kunnen leiden. De handelaren lopen als gewoonlijk op een dergelijke verwachting vooruit, vooral nu een aantal rederijen hun schepen reeds om de Kaap laten gaan, waardoor de tijdsduur aanmerkelijk wordt verlengd. Voor de kapitaalmarkt is ook van beteke nis dat de vaart om de Kaap de scheep vaartmaatschappijen zal dwingen tot de aanbouw van grotere schepen, wat dus weer met aanzienlijk grotere investeringen zal gepaard gaan. Er is reeds sprake van dat de Verenigde Staten, welke in de Suez- kanaalkwestie een sfinxachtige politiek voeren, aan de Europese landen een groot dollark- "iet ter beschikking zullen stel len om in hun bijzondere kapitaalbehoef ten te voorzien. Dit alles verduistert het zicht op de toe komstige ontwikkeling van de kapitaal markt en schept ook overigens n sfeer van onzekerheid, welke aan de beurshan del niet ten goede komt. WAT DE AANDELENMARKT betreft, blijft ook voor Amsterdam de New Yorkse beurs de toon aangeven, die deze week ADVERTENTIE Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DURYEA en zij volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij ,,Goed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik - zoals ik - MAÏZENA DURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkinaen b$ voorbaat uitgesloten. Omstreeks 1 november zal ds. M. Cignoni Penella, predikant te Barcelona enkele weken in ons land vertoeven. Hoewel van Italiaanse nationaliteit heeft deze predikant vrijwel zijn gehele leven in Spanje door gebracht. oorspronkelijk als evangelist, daarna als Bijbelcolporteur, waarbij hij met zijn Bijbelwagen bijna geheel Spanje heeft doorgetrokken, en na de burgeroorlog als predikant in Barcelona. Ds. Cignoni is een van de weinige pre dikanten in Spanje die de beschikking heeft over een kerkzaal, waar ook gepreekt mag worden. Hij zal in diverse plaatsen in ons land zijn visie op de moeilijke posi tie der protestanten in Spanje belichten. Om zijn tournee te organiseren, is een comité gevormd bestaande uit vooraan staande personen uit verschillende kerken en zendingsverenigingen. Het bestaat uit: prof. dr. G. Ch. Aalders, Heemstede, ds. A. Bikker, Zwolle, dr. R. H. Borkent, 's-Gra- venhage, ds. W. Harkema, Den Haag, ds. J. C. Maris, Bloemendaal, ds. P. J. Mietes, Amsterdam, ds. S. v. d. Molen, Aalsmeer, de heer C. Neeser, 's-Gravenhage, dr. L. Praamsma. Groningen, de heer A. War- naar jz.. Waddinxveen. de heer G. Zwart sr., Utrecht. van. majeur naar mineur is overgeslagen. Ook hier is het nagenoeg uitsluitend de onbehagelijke situatie, door Egypte's dic tator in het leven geroepen, welke tot een koersdaling op de aandelenmarkt heeft geleid. Want de berichten uit het Ameri kaanse bedrijfsleven, tot voor kort nog iet wat weifelende worden meer en meer po sitief gunstig. De str-dproduktie, min of meer maatgevend voor de ontwikkeling van het Amerikaanse bedrijfslevr- heeft na de beëindiging van de staking reeds weer een percentage van 100 van de capa citeit bereikt en de nieuwe investeringen, welke dit jaar op S 36 miljard worden ge raamd, zijnde S 6 miljard meer dan die van het vorige jaar, doen verwachten dat de vraag naar 'aal en andere grondstoffen onverminderd zal aanhouden. Het lopende jaar zal, zo meent men, recordcijfers doen zien zowel voor de indu?trr'-> produktie als voor de kleinhandelsom'etten en daar men in de '*T-renigde Staten ook over de iraflatiegevaren blijft spreken,, zou een nieuwe koersstijging op de New Yorkse beurs in de lijn der verwachtingen moe ten liggen, als de internationale politiek zich in wat rustiger banen kon bewegen. Het is in dit verband opmerkenswaard wat een Amerikaans professor :n de eco nomie onlangs op een confei^.i/tie in Rome over het gevaar voor verdere inflatie heeft opgemerkt. Hij net dit gevaar nog niet zo ernstig in. Hij meent dat de loonsverho gingen zullen kunnen worden opgevan gen door een grotere arbeid^roduktiviteit, hetgeen tot dusver in tal van Amerikaanse ondernemingen ook inderdaad het geval is, zoals uit de winsten van het eerste half jaar wel is gebleken. Het is daarom de vraag of de stabiliteitspolitiek van vele re geringen, waardoor ook de investeringen zullen, moeten worden beperkt, tenslotte niet eerder een nadeel dan een voordeel zullen zijn, omdat hierdoor de vergroting van de arbeidsproduktiviteit zal worden beperkt. Hoe dit zij, het is van één kant maar ge lukkig dat de New Yorkse beurs onder de huidige omstandigheden niet op de ver wachting van een nieuwe industriële boomperiode vooruitloopt maar op zien ko men blijft spelen. Op de Amsterdamse aandelenmarkt heeft de staatsbegroting voor 1957 tot dusver weinig invloed gehad. Dit is ook wel be grijpelijk, nu in dit staatsstuk, zoals wij dinsdagavond reeds schreven, voor het toe komstig regeringsbeleid geen vaste lijnen worden getrokken. Op grond van de begro tingscijfers schijnt vooreerst geen ver hoging van belasting te moeten worden verwacht. Weliswaar wordt voor de gehele dienst een tekort van bijna f 800 miljoen geraamd, maar dit betreft uitsluitend de kapitaaldienst, waarvoor naar de klassieke opvattingen mag worden geleend. De Ge wone Dienst komt nog met een klein over schot uit, al kan men in twijfel trekken dat straks de werkelijkheid daarmee in overeenstemming zal zijn. Het is niet on waarschijnlijk dat die werkelijl.he'd veel slechter zal zijn. Voor de Nederlandse bedrijven zou het een grote geruststelling zijn als vooreerst een belastingverhoging kon uitblijven. Het blijft echter de vraag of we er zonder be lastingverhoging zullen komen. De kans is groot dat voor onderwijs, loon- en salaris verhogingen meer nodig zal zijn dan in de begroting is aangenomen en de minister geeft nu wel als zijn mening te kennen dat de huidige hoogconjunctuur de meest geschikte tijd is om de subsidies op enkele consumptieartikelen af te schaffen, waar door de schatkist dus wat speling zou krij gen, maar hij komt met deze suggestie feitelijk te laat nu de hoogconjunctuur in de industrie vooreerst haar hoogtepunt schijnt te hebben bereikt en de landbouw in verband met de slechte zomer het zon der nieuwe regeringssteun vermoedelijk niet zal kunnen bolwerken. Wil de regering een tekort op de reke ning van 1957, verhoging van belasting of inflatie voorkomen, dan zullen de staats uitgaven over de gehele linie omlaag moeten. Waar is de minister van Financiën die dit aandurft? Voor het verrichten van onderzoekingen met het doel de eventueel nadelige ge volgen van radio-actieve straling tegen te gaan heeft de regering onlangs een aan vullend subsidie van f 300.000,— verstrekt aan de Gezondheidsorganisatie TNO. Deze organisatie heeft reeds enige jaren geleden een speciale werkgroep opgericht, die bin nenkort onder de naam Instituut voor Radiobiologie te Rijswijk zal worden ge vestigd. In deze gemeente is ook het me- disch-biologisch laboratorium van de Rijksverdedigingsorganisatie TNO, dat een werkgroep heeft die zich op verwant ter rein beweegt. De bestaande wetenschappe lijke staf zal worden uitgebreid met een Nederlandse deskundige op dit gebied, die enige jaren in de Verenigde Staten heeft gewerkt. Nog dit jaar wordt begonnen met een gebouw voor het nieuwe instituut. Bij de onderzoekingen zal ook het gene tische aspect worden betrokken, omdat er naar wordt gestreefd ook toekomstige ge slachten zoveel mogelijk tegen de nadelige werking van radio-actieve straling te be schermen. De plannen voor het op te richten in stituut zijn niet ingegeven door een angst stemming. Men dient in Nederland echter te weten of water, lucht of bodem op een gegeven ogenblik radio-actief besmet zijn. Bij de n.v. Vulcanus te Vaassen is een wilde staking uitgebroken onder een groep van ongeveer vijftig vormers, die ontevre den zijn over de tariefovereenkomst, welke enige tijd geleden werd gesloten tussen de directie en de drie vakorganisaties. De drie vakorganisaties staan niet achter de wen sen van de stakers.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5