Indonesische „vuile was" FOTO VAN VLIET „Nederland in Europa" motto van reeks Avro-programma's Studenten en politie slaags op dak van sociëteit SIEMENS RADIO MET LEVEND GELUID Persbreidel heeft campagne tegen corruptie niet getemperd Omstreden zuivering van Abdulgani blijft gemoederen bezig houden AUTO-RADIO NAAIMACHINES Vreemde dingen ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956 KLEUREN-PROJECTIE MevrBouman in Karatsji „Vonnis-Schmidt staat vast, schuldig of niet" Kerkelijk Nieuws Lichte muziek wezenlijk deel van luisteraarbinding H. J. MAERTENS N.V. Dreigende staking op alle Indonesische plantages „Nederlanders trainen de Darul Islam-rebellen" Indonesische journalisten eisen vrije critiek Rumoerig slot van Delftse groentijd Speciaalzaak LABOR n.v. Fokkers „Friendship" maakt furore Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 17 tot en met 21 september Havenstaking in Argentinië Hoger loon voor Belgische mijnwerkers Grens tussen Duitsland en België herzien Ambonezen veroordeeld Wegens kopen op rekening van de regering" Meer variatie in tarieven voor de luchtvaart (Van onze correspondent in Djakarta) De nasleep van de 13 augustus-affaire is op zichzelf reeds zo rijk aan gebeurtenis sen geweest, dat het enige tijd heeft ge vergd alvorens men zich in bredere kring bewust werd van de betekenis van het jongste uitvloeisel ervan: de militaire ver ordening, die „beledigingen" aan het adres van de president, de ministers en hoge ambtenaren strafbaar stelt. De affaire be gon met de arrestatie van de directeur- generaal van de landsdrukkerij Piet de Queljoe en zijn assistent Lie Hok Thay op beschuldiging van corruptie. Zij leidde tot de mislukte poging tot aanhouding van de minister van Buitenlandse Zaken Ruslan Abdulgani. Weliswaar zuiverde een minis teriële commissie de heer Ruslan van de op hem gelegde blaam, doch waar dit door een deel van de Indonesische pers en van het publiek niet werd aanvaard, omdat men hier politiek achter zocht, brak de campagne tegen de corruptie pas goed los. Zo begon het onafhankelijke blad „In donesia Raya" met koppen over de volle breedte van de frontpagina een heftige anti-corruptie-actie. Terwijl deze en campagnes in andere bladen nog steeds aan de gang zijn, verscheen op grond van een besluit van de nationale veiligheids raad, een verordening van de chef-staf van de luchtmacht, als de militaire gezags drager, waarbij het publiceren van „de structieve en provocatieve berichten" in de pers wordt verboden. Het is te verwachten, dat deze maatregel speciaal bij die bladen, die een krachtige actie voerden tegen de corruptie en in het algemeen het doen en laten van het staats hoofd en de regering aan critiek plachten te onderwerpen, heftige reactie zal blijven teweeg brengen, omdat zij deze verorde ning zullen beschouwen als een middel om hen de mond te snoeren. Nu willen we op de voorgrond stellen, dat de wijze, waarop een deel van de Indonesische pers haar critiek pleegt te uiten, ook als het het staatshoofd betreft, naar onze smaak en afgestemd op de Nederlandse perszeden, nog al eens wat „gortig" is. Men over- ADVERTENTIE Magnifieke beelden verkrijgt u met onze moderne glasparel schermen op driepoot, oprolbaar in tube, gemakke lijk verplaatsbaar, en weinig plaats vragend bij het opbergen. Een mooi formaat is 130 x 130 cm ad 115.in Da-Lite of 155.in Radiant. WAGENWEG 86 In een onderhoud met een correspondent van United Press te Karatsji is er de aan dacht op gevestigd, dat er van de dertig nu al twee jaar geleden gearresteerde Ne derlanders, nog acht gevangen zitten. De omstandigheden waarin zij verkeren zijn „niet slecht" en de behandeling is „rede lijk". Er gebeuren echter veel verkeerde dingen wanneer ze door de politie worden ondervraagd. Deze acht Nederlanders zijn in werkelijkheid Euraziërs met Nederland se paspoorten en slechts drie van hen zijn beschuldigd van leiderschap van wat de Indonesische regering een ondergrondse organisatie noemt. Mevrouw Bouman zei, dat het vonnis over Schmidt wel vast stond, „of hij on schuldig is of niet". „Er was weinig reden voor mij om nog te blijven. Ik kan slechts met hem opstaan als het vonnis wordt uit gesproken. Twee andere grote zaken zijn die van De Mey van Gerwen en van Door nik". Mevrouw Bouman voorspelde dat bijna alle 70.000 Nederlanders die nog in Indone sië vertoeven „er uit gewerkt" zouden worden. „De Indonesiërs wensen alles in eigen handen te nemen maar op dit mo ment realiseren ze zich, dat ze nog niet alles zelf kunnen doen. Ze weten dat het moeilijk zal zijn om de Nederlanders in alle zaken en kantoren te vervangen". Mevrouw Bouman bevestigde voorts dat de Nederlands-Indonesische verhoudingen veel slechter zijn geworden: „Er komt steeds meer spanning. Ik zie niet hoe deze problemen kunnen worden opgelost". Mevrouw Bouman vertelde dat ze on danks haar moeilijke tijd tijdens het Jungschlager-proces door de doorsnee In donesiër op straat nooit met een onvrien delijk woord was bejegend. Zij verklaarde opnieuw dat de grootste moeilijkheden door agitators en volksmenners werden veroorzaakt, met name door de commu nisten. Mevrouw Bouman zeide dat de politie sommige getuigen ertoe bracht zichzelf van kleine rollen in de „ondergrondse be weging" te beschuldigen zodat dezen dan ook anderen konden aanwijzen als mede plichtigen. Toen men mevrouw Bouman vroeg waarom zij gebleven was nadat haar echtgenoot zelf zo bedreigd was in het eer ste deel van de Jungschlager-zaak, ant woordde: ze „We meenden niet dat deze Indonesiërs hetzelfde twee keer zouden doen". Mevrouw Bouman zal haar echtgenoot Herman Bouman in Rome ontmoeten en daar een paar dagen doorbrengen vóór zij naar Nederland terugkeert. De Nederlandse orde van Advocaten, die in „Royal" te Arnhem, een algemene jaar vergadering heeft gehouden, heeft tijdens deze bijeenkomst een telegram aan mevr. Bouman gezonden. De inhoud was: „De Nederlandse Orde van Advocaten, in ver gadering bijeen te Arnhem, geeft uiting aan haar grote bewondering voor de onver schrokken en vastberaden strijd ter ver dediging van de mens in nood. Zij wenst u behouden thuiskomst." schrijdt naar deze maatstaven, wel zeer dikwijls de streep, die men toch ook in de felste politieke strijd heeft te trekken. De toon in de pers is dan ook hier reeds enkele keren onderwerp van discussie ge weest. De procureur-generaal heeft zich ermee bezig gehouden en de PWI, de Indo nesische journalistenvereniging, heeft er eens een schrijven aan haar leden over gezonden. De maatregel, die men thans heeft ge troffen, met het uitvaardigen 'van de ver ordening tegen „destructieve en provoca tieve berichtgeving" gaat echter wel zeer ver. Men kan eruit lezen, dat alleen reeds het enkele feit, dat men critiek uitoefent op de president, de vice-president en an dere autoriteiten strafbaar wordt gesteld met een maximum-hechtenis van een jaar en een boete van rp. 10.000. Met de bepaling betreffende het druk ken van geschriften, die „vijandelijke ge voelens" jegens de regering inhouden, blijkt een ruime interpretatie mogelijk ten aanzien van de strafbaarheid van alles wat over het doen en laten van autori teiten en regering zal worden geschreven. Daarom zullen vooral de in de oppositie zijnde bladen als het reeds genoemde on afhankelijke „Indonesia Raya" met grote aanhang in het leger, en het socialistische „Pedoman" voorop, de verordening als rechtstreeks tegen hen gericht, beschou wen. Zij zullen zeker niet nalaten te zeg gen, dat zij is uitgevaardigd om hun actie tegen de corruptie door vooraanstaanden in de Indonesische maatschappij onmoge lijk te maken en het een poging noemen om de pers te breidelen. Hun betogen zullen te meer kracht heb ben, omdat tegen eventuele uitwassen in de pers niet meer de gewone strafrechter lijke bepalingen worden gehanteerd, maar een bijzondere verordening in stelling wordt gebracht, die het odium van ge legenheidswetgeving op zich laadt. Met de nieuwe verordening is tegelijker tijd de mededeling verschenen, dat de na tionale veiligheidsraad de minister van Ju stitie heeft opgedragen in de kortst moge lijke tijd een ontwerp samen te stellen voor de coördinatie van de bestrijding van de corruptie. De dagbladen, die de bestrij ding van de corruptie op hun program hadden gezet, zullen dit zeker beschouwen als het resultaat van hun actie en er een argument aan ontlenen om op de oude wijze, niet gehinderd door een speciale, rekbare verordening, voort te gaan met hun actie tegen het grote kwaad in de Indonesische samenleving. Zij zullen dat mede baseren op het feit, dat de corruptie bestrijding voortgekomen is uit de maat schappij. De aanhouding van minister Ruslan Ab dulgani zou, afgaande op de uitspraak van de ministeriële commissie, een misslag zijn geweest. Maar men islin bepaalde Indo nesische kringen daarover niet gerust en dringt er op aan, dat hef verslag van de commissie zal worden gepubliceerd, te meer omdat tegen degenen, die het initia tief namen tot de aanhouding, onder meer kolonel Kawilarang, geen maatregelen zijn genomen. En dit zou toch wel gerecht vaardigd zijn geweest in een dergelijk spectaculair geval, te meer omdat later is beweerd dat het een poging was om het kabinet te laten3 duikelen. „Pedoman" kwam aan de vooravond van het verschijnen van de nieuwe bepaling nog met de onthulling, dat minister Ruslan Abdulgani kort na de A.A.-conferentie door bemiddeling van Lie Hok Thay en op naam van een familielid in Bogor een huis heeft gekocht, waarvoor het vestigings- bewijs thans op naam van zijn vrouw staat. De vraag is nu of het publiceren van dergelijke berichten op basis van de ver ordening van de chef-staf van de lucht macht strafbaar is of niet. Zo ja en hou den de Indonesische bladen zich er aan dan valt daarmee hun actie tegen de cor ruptie in het water. Met belangstelling ziet men hier dan ook uit naar de eerste praktische toepassing van de nieuwe be paling. Ned. lierv. kerk Beroepen te Westbroek (toez.) C. van Dop te Huizen (N.H.). Bedankt voor Kockengen A. G. Haring te Loon op Zand. Geref. kerken Beroepen te Amsterdam-W (vac. J. B. v. d. Sijs) E. de Vries te Delft; te Beilen G. F. Hajer te Leiden. Aangenomen naar Drachten (vac. P. Riemersma) B. van Oeveren te Vries. Geref. kerken ondcrh. art. 31 K.O. Beroepen te Heemse J. Meilof te Niezijl- Kommerzijl. Geref. gemeenten Bedankt voor Veen H. van Gilst te Dirksland. Twee afbeeldingen van de demonstraties, die na de laatste zitting in het proces Schmidt zijn gehouden. Boven: in een politieauto (rechts) wordt de beklaagde weggebracht, terwijl leden van de mo biele garde de demonstranten op een af stand houden. Beneden: betogers koelen hun woede op de auto van mevrouw Bouman, waarvan de voor ruit al verbrijzeld is. Van een redacteur) Het belangrijkste element in het Avro- programma voor het komende seizoen wordt al dadelijk door de eerste program- maweek gevormd, welke op 30 september begint en geheel gewijd zal zijn aan de plaats van Nederland in het huidige Europa. De kern daarvan wordt gevormd door een serie lezingen onder redactie van professor mr. H. R. Hoetink, doch deze reeks wordt na de „Europaweek" gedu rende het gehele seizoen voortgezet. Bij de sprekers treft men de namen aan van dr. M. Rooy, mr. E. Elias, dr. ir. F. Bakker Schut en Godfried Bomans. De gewone programma's zijn aangepast aan het genoemde motto, zodat bijvoor beeld in de drie morgenwijdingen de in het buitenland werkzame Nederlandse pre dikanten zullen voorgaan. Van de muziek- uitzendingen noemen wij een improvisatie concert door de Haarlemse stadsorganist Piet Kee, een herhaling van Badings' radio fonische opera „Orestes" en een eerste uitvoering van „Le tombeau de Kathleen Ferrier" voor alt en orkest van Oscar van Hemel. In februari 1957 zal een reeks lezingen worden gewijd aan het internationale geo fysische jaar met een aantal grootheden uit de natuurwetenschappen als sprekers. Voor het overige is er weinig nieuws. De rubriek „Experimentele muziek" wordt voortgezet, evenals het uit den treure her halen van „Mengelbergconcerten", waar van wij het nut waarlijk niet kunnen in- ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION NASSAUSTRAAT 5 - HAARLEM - Tel. 15220 DJAKARTA (A.N.P.) De communis tisch georiënteerde vakbond van onder nemingsarbeiders, de „Sarbupri", heeft een algemene staking op alle buitenlandse on dernemingen in geheel Indonesië aange kondigd. Deze staking, die einde dezer maand zal beginnen, zal omstreeks 400.000 ondernemingsarbeiders omvatten. De vakbond heeft meegedeeld, dat tot staking wordt overgegaan na het mislukken van de besprekingen met het „algemeen landbouw syndicaat" betreffende een gra tificatie over 1955. Niet gestaakt zal wor den op de ondernemingen in Noord- Sumatra. Indonesische beschuldigitig DJAKARTA (United Press) Het dag blad „Patriot" schreef vrijdag dat het ver nomen heeft dat 150 Nederlandse mili tairen de Darul Islam-rebellen in Atjeh trainen. Volgens „Patriot" zijn de Nederlandse militairen in juni van dit jaar op de kust van Atjeh geland en wordt geloofd dat zij in augustus wapens en uitrusting hebben ontvangen die door een niet-geïdentificeerd vliegtuig gebracht zijn. Volgens het blad heeft een onderzoek de aanwijzing opge leverd dat de Nederlandse militairen ge financierd worden door de „Persatuan Blon Beudhie"-organisatie, om Mohammedaanse terroristen te txainen. DJAKARTA (ANP). In een vrijdag uitgegeven verklaring heeft de PWI, de Indonesische journalistenvereniging, de herroeping geëist van de militaire ver ordening, die de vorige week werd afge kondigd. In de verordening wordt vrije critiek op openbare instanties en re geringspersonen verboden. De journalisten noemden dit besluit een schending van de persvrijheid. Ze dreigden met een gezamenlijke actie met de verenigingen van dagbladen in In donesië, indien het verbod niet binnen een maand wordt opgeheven. De ontgroeningsfeesten van de studenten in Delft zijn vannacht op een onplezierige wijze geëindigd. Met het oog op de animo siteit tussen het Delftse Studentencorps en de Delftse Studentenbond had de politie bepaald, dat de route van de traditionele fakkeloptocht van het corps niet over de Oude Delft, langs de sociëteit van de Stu dentenbond mocht leiden. Kort na midder nacht echter trokken de studenten van het corps toch langs de sociëteit van de bond. Ofschoon er daar geen enkele provocatie was, begonnen de leden van het corps bran dende fakkels en straatstenen naar de ra men van de bondssoos te werpen, waardoor verscheidene ruiten sneuvelden. Inmiddels trachtten anderen de deur te forceren. Enige agenten van politie, die de optocht begeleidden, konden aanvankelijk niets uit richten. Nadat versterking te hulp ge sneld was, werd met de gummiknuppel de stoet van corpsleden uiteengedreven en de Oude Delft schoongeveegd. ADVERTENTIE SMYRNA- en SOEDANWERK NYLONS en SOKKEN Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Tel. 24642 Reeds vele buitenlandse orders De directeur van de Fokker-fabrieken, F. J. L. Diepen, heeft in een onderhoud met United Press in Edinburgh meege deeld, dat de buitenlandse belangstelling voor de Fokker „Friendship" zeer groot is. De maatschappij, die de Fairchild-fabrie- ken in de Verenigde Staten gemachtigd heeft deze vliegtuigen in licentie te bou wen, zal spoedig een gelijke overeenkomst in Brazilië sluiten en waarschijnlijk ook elders in de wereld licenties verlenen. Fokker deelde mede, reeds voor 26 vlieg tuigen vooruitbetaling te hebben ont vangen, alsmede opties verleend te hebben voor 17 andere toestellen. De Fairchild- fabrieken in de V.S. hebben een bestelling voor 29 en opties voor 27 „Friendships" ge kregen. De heer Diepen, die in Edinburgh de jaarvergadering van de International Air Transport Association bijwoonde, zei, dat de' „Friendship" op het ogenblik het enige toestel is dat de DC-3 kan vervangen, ofschoon de Britse Handley-Page bezig is aan het ontwerp van een toestel, waarvan zij hoopt, dat het met de „Friendship" zal kunnen concurreren. Men verwacht niet dat de eerste „Friend ships" voor 1958 gereed zullen zijn. De eer ste toestellen zullen bestemd zijn voor de KLM en de Ierse „Air Lingus". ADVERTENTIE Vrijdag 21 september 1956 Laagste Hoogste koers koers Alg Kunstzijde Unie 239Vz 2453/< Van Berkels Patent 186 188'/i Van Gelder Zonen 226Vs 228'/-i Kon. Ned. Hoogovens 325 327 r ed. Kabelfabriek 317 326 Philips 274Vz 279 Unilever 287»/4 394'/2 Wilton-Fijenoord 320Vs 329 Kon. Petroleum 821 841 Holland-Amerika Lijn 197'/2 202 Kon. Nederl. Stoomboot Mij172 180 Nederl. Scheepvaart Unie'172 175'A Van Ommeren 324 340 Amsterdam Rubber 76 78'/2 H. V. AlOOVs 101*/« Ver. Deli Mijen 1083/4 llO'A 3—3'/2% Nederl. *47 907/s 923/4 3 Invest, cert. Nederl933/e 93s/s 3 Nederl. 1962/64 93'Vs 939/ie Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 6.735.532. Deze week (voorl.) Aandelen f 7.890.470. Laatste tijdvak 2418/4 187 227 327 326 2763/4 388Vs 329 8221/* 2003/4 179s/4 174*/t 339V2 933/s «/•1Z6 S8/BSI6 VR80I 8/1OOI */i9L koersverscnil t.o.v. 14 sept. 5»/« 23/s 3»/4 2 9 2*/s 33/4 +6V4 10V2 43/4 8 23/4 203/4 Vi Vs 1V4 21/32 V 82 3/32 Obligaties f 13.086.881. Obligaties f 12.469.643.— ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 BUENOS AIRES (A.F.P.) In alle Ar gentijnse havens is vrijdag vrijwel alge meen gestaakt door de bemanningen van alle typen schepen, waaronder de sleep boten. De actie van de naar schatting 60.000 man was bedoeld als een waarschu wing wegens een niet in acht nemen van een onlangs gesloten akkoord door de werkgevers. De Belgische mijncommissie heeft be sloten tot een verhoging van 10 a 11 per cent van de lonen der mijnwerkers te re kenen van 1 oktober af. Voorts heeft men toegestemd in een premie aan het eind van het jaar van 3000 Belgische francs. Enige vertegenwoordigers van de senaat van het studentencorps begaven zich daarna naar de sociëteit van de bond om de zaak te bespreken. Zij werden echter verre van hartelijk ontvangen. Op het dak van de sociëteit werd intussen een gevecht gele verd tussen politie en corpsleden, die via het dak de sociëteit trachtten binnen te dringen. Een student viel daarbij van een hoogte van ongeveer drie meter op een af dak, maar liep geen letsel op. De verhouding tussen de Delftse burgerij en de studenten, die toch al gespannen was, is er niét beter op geworden. Men wil nu een comité oprichten, dat zich tot de offi cier van Justitie wil wenden „om een eind te maken aan de studenten-baldadigheid". BRUSSEL (United Press) Tijdens zijn bezoek aan Brussel zal de Westduitse bondskanselier Adenauer maandag de nieuwe grensovereenkomst met België on dertekenen. De grenslijn, even ten zuiden van Aken, waarover lang meningsver schil rtt. Kertaan, daarbij definitief worden vastgelegd. België zal de dorpen Bildchen, I oykoul, Losheim en Hemmeres alsmede het Freyen- en het Bullangebos aan Duitsland afstaan. Het bos van Wahlerscheid en dat van Losheimergraben zullen Belgisch worden. Ook is overeenstemming bereikt over de exploitatie van de spoorlijn Raren-Kalter- herberg, die de grenslijn meermalen kruist in zijn bochtig traject. De overeenkomst zal de basis leggen voor latere, wederzijdse overeenkomsten inzake sociale verzekeringen en belastingheffin gen. Dertig Ambonezen, die op 4 augustus in Middelburg betrokken waren bij het „ko pen op rekening van de regering" en het weghalen van aardappelen op het land, zijn door de politierechter te Middelburg con form de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De twee maanden onvoor waardelijk zijn met aftrek van voorarrest, hetgeen dus betekent de Ambonezen zijn sedert 4 augustus in hechtenis dat zij over enkele weken vrijkomen. Onder de veroordeelden is ook de leider van de Partai Nasional Malukku Salatam, S. Siwalette. Vrouwen, kinderen en partijgenoten van de gedetineerden hebben voor het kanton gerechtsgebouw te Middelburg, waar de politierechter zitting hield, gedemonstreerd. Voorzien van spandoeken hadden de vrou wen en de P.N.M.S.-leden post gevat bij de ingang van het gebouw. Op de doeken was te lezen „Eisen vrijlating algemeen leider P.N.M.S., eisen terugbrenging naar onbezet gebied in Ceram, Zuid-Molukken, eisen vrijlating leden P.N.M.S., wensen niet te buigen onder Nederlandse wetten, pro testeren tegen opgelegd vonnis". De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir dat de grote meerderheid van de Ambonezen volkomen buiten de onge regeldheden staat. De politierechter vroeg S. hoe het toch komt, dat een dergelijke kleine groepering als de P.N.M.S. onder het totaal aantal in Nederland verblijvende Ambonezen zulke extreme opvattingen kon hebben. „Wat wij weten is meer dan die grote groep", antwoordde de leider S. De officier vroeg hem of het in de bedoeling van de P.N.M.S. ligt op dezelfde gewelddadige wijze voort te gaan. S. zei, dat hij hierop niet kon antwoor den. Als leider kon hij het programma niet zomaar afschaffen. zien. Er komen twee serieprogramma's van orgelwerken, verder enige uitvoerin gen van hier minder bekende composjties als „Mozart en Salieri", een dramatische scène naar Poesjkin met muziek van Rimsky-Korsakov en de opera „Dj ami - leh" van Bizet, verder Nederlandse wer ken zoals het Requiem van Willem Landré en het vioolconcert van Ton de Leeuw. De lichte muziek blijft bepaald door het grote aantal door de Avro gemonopoli seerde solisten en orkesten een wezen lijk deel van onze luisteraarsbinding, zo zei directeur Repko waarbij het cabaret wordt uitgebreid met een programma van Ton van Duinhoven, een „Polamiek" van natuurlijk Alexander Pola, die hiermee blijk geeft van alle omroepmarkten thuis te zijn en een serie van Alex de Haas „Als of het gisteren was....", welke naast de voortbestaande „Schuifla" komt. Bij de luisterspelen vrij veel werk van Nederlandse auteurs: Manuel van Loggem, Jan Apon, Willy Corsari, dr. P. H. Schro der en Maria Schroder van Gogh. Van de buitenlandse 'schrijvers noemen we „De oude man en de zee" van Ernest Heming way. Paul Vlaanderen blijkt onvermijde lijk. De reportagedienst start in het nieuwe seizoen met „Provinciale zaken", waarin problemen van culturele, maatschappelijke of andere aard per provincie zullen worden belicht. Voor de televisie noteerden we een docu mentaire over het Christendom, waarbij de microfoons en de camera's zowel in een rooms-katholieke kerk als in een protes tantse kerk zullen worden opgesteld, en een tweede balletuitzending in het najaar. Het Nederlands ballet voert dan „Petroesjka" uit met David Koning als commentator. De persconferentie van de Avro, de laat ste in de rij, bood de gelegenheid kennis te maken met de nieuwe voorzitter van deze vereniging, jhr. Th. Röell, die niet alleen een zakelijke, correcte en diplomatieke fi guur bleek te zijn, maar ook een man die belangstelling toont voor de maatschappe lijke en sociologische aspecten van radio en televisie. Hij bleek het daarbij te betreu ren, dat in Nederland niet, gelijk in Frank rijk het geval is, meer interesse wordt ge toond voor dat soort vraagstukken, zodat onze litteratuur daarover minimaal is. Dit was een geluid, dat wij tot nu toe in om- roepk ringen niet vernamen. EDINBURGH (Reuter). Op de jaar vergadering van de internationale vereni ging voor luchtverkeer (I.A.T.A.) te Edin burgh is bekend gemaakt dat de I.A.T.A. in juni te Cannes op een spoedbijeenkomst de volgende besluiten heeft genomen: 1. Het basistarief voor de toeristenklasse in het noordatlantische verkeer zal niet worden gewijzigd. 2. In april 1958 zullen de leden van de I.A.T.A. een excursietarief van 425 dollar voor retours Londen-Newyork invoeren, die vijftien dagen geldig zijn. 3. Tegelijkertijd zal een nieuwe klasse worden ingevoerd, die twintig percent goedkoper zal zijn dan de toeristenklasse. 4. De eerste klasse tarieven blijven ge handhaafd tot april 1957. Dan wordt de eerste klasse gesplitst in eerste klasse de luxe (enkele reis Londen-Newyork 450 dollar en de gewone eerste klasse enkele reis 400 dollar). De regeringen van sommige landen moe ten deze besluiten nog bekrachtigen. XXXCC<XX>OCCOOOOOC<XXXXXXXXOCOOOCO<XXX)OOCOOOOOOOCOOOOOCOC SIMPEL „In 1862 trouwt hij een simpel naaistertje, Fanny Jouet, en wordt vader van vier kinderen", zegt de „Haagse Post" over de oudste zoon van Napoleon. Dat gebeurde allemaal dus in 1862. Het moet een vierling geweest zijn; over simpel gesproken. PARTIJEN „Haarlems Dagblad" gaf een foto van hoogwaardigheidsbekleders met de vol gende heldere aanduiding hunner poli tieke gezindheid: Burgemeester Cremers (rechts), de heer Fibbe (links) en de heer Spek (A.R.). ER VANAF 8 „De Groene" vertelt: ft „Die dromeraris heeft hij waarschijn- ft lijk in Europa niet gebruikt, maar het kan natuurlijk zijn, dat hij in Kaïro vanaf de rug van een kameel een voor- ft dracht heeft gehouden". 8 Dat is niets ongewoons. In Kaïro zijn f alle sprekers van hun rijdier af, als ze ft beginnen met hun voordracht. En op een ft dromeraris rijden is daar trouwens ver- ft boden. Men moet zich bij dromedaris- 8 sen houden. ft BEELDSPRAAK 8 En „de Groene" geeft ook nog te ken- 8 8nen: ft „Wij kunnen de conceptie van de associatie daarom niet anders dan als een misgeboorte zien". 8 Wat men van de gebezigde beeld- ft spraak ook wel zeggen kan. ft SCHOENEN 8 De „Volkskrant" zegt eigenaardige ft dingen. Zo bijvoorbeeld: „Waar de 8 schoenwinkelier beslist mee blijft zit- ft ten is het Italiaanse model met het R riempje over de wreef". ;ft Wat een wonder. Hoe kan die arme ft man daar op lópen? ft En verder: „Toch zagen we hiervan ft een alleraardigst rood schoentje, voor meisjes bijvoorbeeld met een spitse neus". Aangezien onze dochters alle drie stompe neuzen hebben, kopen ze altijd groene schoentjes. BEWIJS Waarschijnlijk in verband met de recente prijsverhoging der kranten zegt de „Volkskrant" eerlijk: „We zijn bereid twee weken lang geheel gratis en zon- ft der enige verdere verplichting het be ft wijs te leveren voor onze bewering: de „Volkskrant" een onbetaalbare krant". En daar houden we het dan maar op. i

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7